T Het dodelijk ongeval op Vlissingse boulevard Breskens en haring zijn thans synoniem uppie Je ZuiJpcol Bouwcentrum Rotterdam K WALCHEREN i: ante Sabine grijpt in MARIA SAWERSKY KLMKEH AETHER De vissers in actie. Zij is er weer, de haring. Het heerlijke zeebanket ver bluft thans dicht in de buurt van onze Zeeuwse vissersha vens, n.l. in de omgeving van de Belgische kust, ter hoogte van Oostende. Het spreekt dus vanzelf dat onze vissers volop in actie zijn om zoveel moge lijk van deze haring te ver schalken. In de haven van Breskens heerst dezer dagen een onge wone drukte, want het zijn niet alleen de Bresslaanders die op de haringvangst gaan, maar vele vissers uit Ürk, Marker, of Katwijk hebben hun domi cilie tijdelijk verplaatst naar Breskens, om van deze haven uit ter haringvangst te trek ken. DE GROOTSTE BUIT Het zijn dus grotere schepen die meestentijds ook de groot ste buit binnenbrengen, doch de Bressiaanders kennen ook het klappen van de zweep en maken prachtige besommingen mits de weersomstandigheden gunstig zijn. Want voor een goede haringvangst is een kal me zee een eerste vereiste en dat laat de laatste dagen nog wel wat te wensen, waardoor de vangsten niet zo bijzonder waren. Weertje zoals de afge lopen Zondag, dat is pas ide aal en toen is er dan ook veel haring gevangen. Wanneer een Kerknieuws Begrafenis ds. Joh. van Dijke Dinsdagmiddag 14 Dec. jk werd onder zeer grote belangstelling het stoffelijk overschot van Ds. Joh. van Dijke, de onlangs beroe pen predikant der Geref. Gemeen te te Tholen, ter aarde besteld. In het kerkgebouw werd een rouwdienst gehouden, welke werd geleid door Ds. Fraanje uit Bar- neveld. Ds. Fraanje herinnerde er aan hoe de heer van Dijke als arme schipper uitverkoren werd de opleiding aan de Theologische school te Rotterdam te volgen. Ongeveer 2 jaren mocht hij het evangelie verkondigen, doch tot het ambt kon hij niet geraken. Na een langdurige ernstige ziekte werd op Vrijdag 10 Dec. jl. zijn levensdraad afgesneden, nog voor dat hij als predikant der Geref. Gemeente bevestigd werd. De be langstelling was zo groot, dat het kerkgebouw allen niet kon bevat ten. Velen moesten buiten blijven. Om hen ook in de gelegenheid te stellen de dienst te volgen waren aan de buitenmuur luidsprekers bevestigd. Met tientallen auto's en touringcars was men uit alle delen van het land naar Tholen gekomen om de overledene de laatste eer te bewijzen. Van vele kerken waren afgevaardigden aanwezig. Ook waren er studiegenoten en studen ten van de Theologische school. Na beëindiging van-de dienst be-, gaf men zich grafwaarts waar aan de groeve nog gesproken werd door Ds. Mallan. de heer van Gilst, ouderling I. Lindhout, Ds. Steen blok en Ds. Verhage. terwijl een broer van de overledene dank bracht voor de overgrote belang stelling. Na het zingen van het 6e vers van psalm 84 begapen de ongeveer 1500 aanwezigen zich weer naar de kerk waar Ds. de Wit uit Middel burg nog het woord voerde. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Dordrecht L. A. Bedaan, vlootpred. te Den Hel der; naar Nuis-Niebert W. de Weerd te Ballum. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor 's-Gravendeel J. C. van Ravenswaay te Zaamslag. Breskense visser met 8 4 9000 kg haring binnenkomt, loont dit werk de moeite, dan wordt er geld verdiend. Dan gaat hy er op uit, dan heeft de haring- koorts hem te pakken. Dan wordt er gewerkt, desnoods dag en nacht, dan kent de vis ser geen vermoeidheid en heeft hij slechts één doel, nl haring vangen, zolang er haring is. Dan wordt er naar garnalen niet omgekeken, dan is de an dere vis slechts bijzaak. Het is alles haring wat de klok slaat- De bevolking eet haring, ge bakken of in het zuur, maar in weinig gezinnen ontbreekt thans haring. AAN DE HAVEN Aan de haven is het een ko men en gaan, daar werkt men in de vlsmyn onder hoogspan ning. Daar ziet men de ver laders van de haring, hun kleren dik onder de schubben, daar ontmoet men de hande laren, daar ziet men de expedi teurs enz., enz Zolang de vloot op zee is, is er een gespannen rust en leeft men in afwachting. Maar niet zodra de eerste schepen de haven binnenvaren, is deze rust verdwenen. I3 er veel ge vangen? Het gaat van mond tot mond. De werkers aan de wal komen in actie en spoe dig worden de gereedstaande vrachtauto's volgeladen, om het zeebanket naar Holland te vervoeren. Zo brengt de haring werk voor velen. Er wordt goed ver diend door de vissers en daar is geheel Breskens goed mee, want het geld kan nu makke lijker rollen, waarmee de ge hele middenstand van Bres kens gebaat is. Wanneer wy de haven van Breskens ver laten, ontmoeten wij enkele Urlcer vissers in hun typische klederdracht, onder de arm een paar broden, in de hand een blauw geruit zakje, waarin kennelijk levensmiddelen zit ten. Ook zij brengen geld in de gemeente. Kon. Ned. Schaatsrijders- bond en amateurisme. De Kon. Ned. Schaatsenrijders- bond, die aangesloten is bij de In ternationale organisatie van schaatsenrijders, dreigt moeilijk heden met deze organisatie te krij gen over de amateurbepalingen. Tegenwoordig kan namelijk ie der zich bij de K.N.S.B. aanslui ten. Ook de Friezen, die korte- baanrijders zijn en in de regel om geld rijden, kunnen dus lid zijn. Hoewel deze Friezen moeilijk pro fessionals genoemd kunnen wor den. is de K.N.S.B., daar gecon stateerd is, dat geld aan de win naars van de kortebaanwedstrU- den werd uitbetaald, met de inter- naüonale organisatie in conflict gekomen. Uiteraard stelt de K.N.S.B. prijs op het lidmaatschap van deze orga nisatie. De enige weg. die derhal ve openblijft, is het afschaffen van het rijden om geldprijzen. BRIDGE BRIDGEDRIVE VOOR SCARBOROUGH. Dit jaar heeft een viertal van Vlissingse bridgespelers op uitno diging van de Vlissingse sportcom- missie een wedstrijd gespeeld te gen een viertal te Scarborough. Nu wil in het aanstaande jaar Scar borough met twee viertallen naar Vlissingen komen. Het sportcomité Vlissingen-Engeland. dat deze ont moeting organiseert, wil voor deze ontmoeting belangstelling wekken en haar financieel mogelijk maken door het organiseren van een gro te bridgedrive met een provinciaal karakter. Woensdag 29 Dece. zullen de Zeeuwse bridgers elkaar bekam pen in het gebouw Concordia aan de Palingstraat te Vlissingen. Er zullen drie soorten wedstrijden worden gespeeld. DAMMEN GOES D.I.D. 2— RENESSE 1 1—19. Beide tientallen, die van DOS 2 uit Bergen op Zoom met ongeveer gelijke cijfers gewonnen hadden, bekampten eikeaar in Zierikzee. waarbij Renesse een enigszins geflat teerde 191 zege behaalde. De uitslagen zijn: F. FokkeF. Branden, burg 0—2; A. Jacobs—W. Boot 02; v. DaalenJ. Ge- leynse 02; LiplijnC. Ver ton 02; MulderHogerland 02Korporaal won door niet opkomen van de Goes- speler 02; HeijnsdijkSteur 02; D. FokkeC. Kostense 11; J. BliekM. Dalebout 02; v. d. Krekev. d. Werf 0—2. Reconstructie van het ongeval. Over het dodelijk ongeval, dat aan de loods, de heer J. M. de Ruijsscher overkwam op het punt Boulevard De Ruyter—Weststraat te Vlissingen, vernemen wij nog het volgende; Het onderzoek der deskundigen heeft met zekerheid uitgewezen dat de R. is overreden terwijl het lichaam zich in liggende houding bevond. De wielen van de auto zijn hem over de buik gegaan, waarna de borst en het hoofd tussen een laag metalen gedeelte van de auto en de straat geklemd werden en het lichaarri over enige afstand werd medegesleurd. Dit komt overeen met het aanvankelijk oordeel der politie, afgeleid uit de kleding en haarsporen op straat en van de as van de auto. Dit overrijden veroorzaakte zwa re inwendige kneuzingen en bloe dingen. welke de spoedige dood van het slachtoffer hebben ver oorzaakt. terwijl tevens een ern stige schedelbasisfractuur ontstond, Wordt internationaal centrum voor de wedero pbouw. 18 Mei: Wederopbouwdag voor West-Europa. (Van onze reizende redacteur). Naar wij vernemen zal het vol gend jaar de datum van 18 Mei tot Wederopbouwdag van West- Europa worden geproclameerd. Reeds is het sedert de bevrijding zo, dat men die dag jaarlijs viert als de Wederopbouwdag van Rot terdam, omdat reeds op 18 Mei 1940 het gemeentebestuur van die vier dagen tevoren door Duitse bommen verwoeste stad met een voorlopig plan tot herbouw voor de dag kon komen, hetgeen psy chologisch een grote en gunstige invloed had op de teneergeslagen bevolking. Natuurlijk was dat eerste plan van ir. W. C. Wltteveen er een in grove trekken, dat nog vele malen moest worden herzien alvorens definitief genoemd te kunnen wor den. Eigenlijk is het nog steeds groeiende, zoals dat met elk bouwplan het geval is. Maar in grote trekken staat het nu toch wel vast hoe „de modernste stad van West Europa" er over enige jaren zal uitzien. Aan de totstand koming wordt hard gewerkt. In de binnenstad verrijst het ene grote gebouw na het andere. BOUW-CENTRUM. Op het ogenblik wordt de laatste hand gelegd aan wellicht het merkwaardigste bouwwerk, dat in het nieuwe Rotterdam is ge projecteerd. Het staat aan het (nog te maken) nieuwe plein voor het (nog te bouwen) Centraal Station, dat in de plaats zal komen van het gehavende en slechts voorlopig herstalde D.P.-station. waar eer lang alle treinen zullen ^amen- komen als het spoorwegplan uit gevoerd is. Maar daarover een an dere keer Dit bouwwerk dan, dat „Bouw centrum" heeft het staat er met grote letters op is bedoeld als een studiecentrum voor de we deropbouw van geheel West-Euro pa. Dal klinkt als een hoovaardig voorn e-n n van de initiatiefnemers, die t" plotte alleen maar Neder landers zijn. Maar zij mogen het toch wel zeggen, want in de staf van de stichting, die het beheert, zijn Engeland. Frankrijk en Duits land reeds vertegenwoordigd. De Engelse architect F. R. Yerbury. directeur van het Londense „Buil ding Centre", is er al geweest en heeft er met grote lof over ge sproken, evenels de Zweedse zie kenhuisbouwer. ir. Hj. Cederström en de Tsjechische hoogleraar Mudr. Frenkx Hora. De twee laatstgenoemden maakten kortge leden een reis door Europa om de mogelijkheid te onderzoeken van een internationale voorlichting in zake ziekenhuisbouw. maar toen zij in Rotterdam aankwamen zijn zij maar met verder gegaan. Daar was al aanwezig wat zij meenden te moeten maken. EFFICIENCY Ir. J. van Ettinger. directeur van de stichting „Bouwcentrum", tevens van het Bureau Documentatie Bouwwezen, die ons dezer dagen de inrichting liet zien. vertelde ons: „Wij konden Cederström en Hora binnen v(jf minuten de vol ledige plannen van de tien laatst- gebouwde ziekenhuizen van Euro pa voorleggen. Vroeger had een architect, die een opdracht tot de bouw van een ziekenhuis ontving, enige maanden nodig om de tien laatstgebouwde af te reizen en ter plaatse de jongste ervaringen te vernemen en te bestuderen. Hier spaart hij tjid en geld. En dat geldt niet alleen voor ziekenhui zen uiteraard, maar voor alle soorten bouwwerken. Nog meer: wij hebben-hier ook uitbreidingsplannen, wederop- bouwplannen en geheel nieuwe stadsplannen, benevens luchtfoto's om de resultaten te laten zien. En tenslotte vindt men hier een over zicht van honderden soorten ma terialen, niet alleen op schrift, maar ook in natura, en berekenin gen betreffende de waarde en de toepassingsmogelijkheden. Aan het „Bouwcentrum" is het secretariaat opgedragen van de International Federation of Buil ding Documentation Centres" en er is reeds een nauwe samenwerking met de Union Internationale des Architectes. Op 23 December zal hel, nauwelijks voltooid, voorlopig in gebruik genomen worden. Maar op 18 Mei 1949 volgt pas de offi ciële opening in het bijzijn van vertegenwoordigers van al wat bouwt in West-Europa. (Nadruk verboden.) zoals reeds door dr. Boone was ge constateerd. Voorts werd met zekerheid vast gesteld dat het slachtoffer geen duw van de auto heeft gehad noch is geslagen, gestoken of geschoten en evenmin door de auto is aange reden. Hoewel dit, doordat in de don kere nacht geen enkele getuige aanwezig was, wel nimmer met zekerheid kan worden vastgesteld, neemt de politie aan dat de R. te pl.m. 1 uur 's nachts op weg naar zijn woning, verblind door "t felle licht van een hem tegemoetko mende auto, die hem juist op die plaats passeerde een misstap heeft gedaan en van de boulevard op de afrit is afgevallen. Hierop wijst ook het feit dat zijn koffer op de bou levard stond. Waarschijnlijk is hij toen met het hoofd tegen de stenenglooiing of tegen de straat geslagen en daarna bewusteloos blijven liggen, waarna hij te pl.m. 2 uur is over reden. Bij proeven met de bewuste auto in het donker is gebleken dat door de vorm van de afrit een pak ter grootte van een manslichaam, het welk op dezelfde plaats lag, niet door de lantaarns wordt beschenen, zodat de verklaring van de chauf feur. dat hij niets heeft gezien, wel aannemelijk is. Temeer nog doordat bü de scherpe bocht in de afrit met de gevaarlijke diepte daarnaast de volle aandacht van de bestuurder alleen op die bocht is gevestigd. De bestuurder heeft verklaard dat hij duidelijk gemerkt heeft over een verhoging of door een put gereden te zijn maar hierop niet te hebben gereageerd omdat zowel de boulevard als de weg- straat beneden vol zitten met kui len en bulten. Tot zover de feiten, ontleend aan het proces-verbaal van het on geval. Naar wij vernamen is het al enige malen voorgekomen, dat op de bewuste plek loodsen, die zich des nachts naar huis bega- yen van de boulevard zijn geval len. Het is bekend, dat verlichting op dit weggedeelte ontbreekt en dat daarin eerst voorzien kan wor den als tot volledig herstel van de De Ruyter-boulevard wordt over gegaan. Het treffen van de nodige voorzieningen aan deze openbare weg is thans wel zeer urgent ge bleken 1 Vliegtuig overcompleet. De Amerikaanse lucht macht is opgescheept met een vliegtuig van onge woon luxueuze makelij, dat eenzaam en verlaten in de hangar van het vliegveld van Washington blijft staan. Men noemt het de „Dewey special", want het werd destijds met grote haast in ge reedheid gebracht om in gebruik genomen te kun nen worden door „presi dent" Dewey, wanneer hij zich in het Witte Huis zou installeren Het vliegtuig is volgens de beschrijving van men sen, diehet bezichtigd hebben, van een „duize lig makende" luxe. Men heeft gepoogd president Truman er voor te in teresseren, doch deze ver klaart, dat de „Dewey- special" hem „te mooi 3. Zullen we nu wel een touwladder neerlaten?" vroeg de maat aan Kappie. „We moesten maar liever verder varen"! „Laat die touwladder maar neer", zei Kappie. De maat deed met een bezwaard gemoed wat hem gezegd was en de man klom met harpoenen op zijn rug naar boven. „Myn naam is Tinus Traan!" zei hij, toen hy over de verschansing klom. „En ik mag er wel aan toevoegen, dat U met de beste harpoenier ter wereld kennis maakt. Een grote eer voor U!" „Ik ben de Kapitein van dit schip!" zei Kappie, „en dit is myn stuurman, de maat". .Aangenaam, aangenaam!" zei Tinus Traan. „Dit lijkt me een goede sleep boot, een flinke ouderwetse sleepboot... een boot die een grote walvis slepen kan. Dit is beter dan dat moderne ge val, waar ik juist vandaan kom!" „Ja, dat zag ik door mijn kijker!" zei Kappie- „Wanneer U walvissen wilt vangen is zo'n moderne walvisvaarder toch het neusje van de zalm?" „Ha! Laat me niet lachen. Kapitein!" riep Tinus Traan. „Rommel, meneer! Weet U hoe ze daar de walvissen van gen? Met een kanon, meneer! Dat ls niks. Walvissen moet men met een har poen vangen, maar er is haast niemand meer op de wereld, die dat kan! Ik kan het, en dat zal ik U bewyzen!" Vlissingen Schakende jeugd. De Vliss. Schaakclub wil by voldoende belangstelling 'n jeugdafdeling oprichten, om het schaken onder de jeugd populair te maken. In verband daarmede speel de de heer G. Ruyg onlangs een simul taan-wedstrijd te gen 17 scholieren van de R. H.B.S. te Vlissingen. Het bleek dat de H.B.S. over verschillende aardige spelers beschikte. Na ruim 3 uur spelen won de heer Ruyg 10 partijen en speelde er 4 remise en ver loor er 3, P. de Visser, J. Wiebes en Rudi Vleeschdrager wisten te winnen, terwijl J. Langendijk, W. Louwerse. J. Lieuwen en W. de Nooyer remise speel den. OPENBARE LEESZAAL In de maand November wer den in de O. L. Z. te Vlissin gen uitgeleend 1400 Ned. ro mans 123 romans in vreem de talen, 696 studieboeken, 267 kinderboeken (totaal 2486). De tijdschriften- en krantenzaal werd bezocht door 302 mannen en 74 vrouwen; de jeugdlees zaal door 152 jongens en 103 meisjes. Serooskerke SUBSIDIE VOOR HET GROE NE KRUIS WERD VER HOOGD. Dinsdagmiddag kwam de ge meenteraad van Serooskerke (W.) onder voorzitterschap van burgemeester Dregmans bijeen. Het voorstel van B. en W. om per 1 Februari weer een kasgeldlening aan te gaan te gen een rente van 1%% per jaar werd aangenomen. Op een verzoek van het Groene Kruis om de jaarlijkse subsidie met ingang van 1 Januari 1949 te verhogen, in verband met het aanschaffen van een auto voor de wijkzuster, werd bij hoofdelijke stemming het voor stel van B. en W. om 100. per jaar meer subsidie te ver lenen, aangenomen. Tegen stemde de heer Kesteloo. Aan het daarvoor in aanmer- merking komende personeel de1" gemeente zal een tijdelijke loon bijslag en een tijdelijke loon- toelage verleend worden in ver band met de verhoging van de kosten van levensonderhoud. Het voorstel van B. en W. om adhaesie te betuigen aan het adres der gemeente Mid delburg, gericht aan de Minis ter van Financiën en de leden der 2e Kamer der Staten-Ge- neraal werd aanvaard. Van het bestuur der Vereniging voor Gereformeerd Lager On derwijs was een verzoek ont vangen om medewerking te verlenen ingevolge de Lager Onderwijswet voor het bouwen van een rijwielbergplaats. De raad besloot dit verzoek aan te houden, aangezien nog nadere gegevens ontbreken en derhal ve niet beoordeeld kan worden of de redelijke eisen niet wor den overschreden. Bij de rondvraag bracht de heer Janse het onderhoud van bet gedeelte van de Vrouwen- polderseweg, gelegen in de ge meente Vrouwenpolder, ter sprake. Veere DE BIETENCAMPAGNE. Tijdens de suikerbietencam pagne te Veere werden 10.100.000 kg. suikerbieten aangevoerd. FEUILLETON „Beste jongen, wanneer je voor alle idiote streken, die je uithaalt of alsnog denkt uit te halen die twee jaren Afrika als excuus meent te kunnen aanvoeren, dan stuur ik je om gaand naar het donkere we relddeel terug. En als je je ook maar een ogenblik verbeeldt, dat ik me met jou en je zo walgelijk mooi geonduleerd hoofd aan de mensen zal ver tonen, dan vergis je je deerlijk Kom maar eens hier, manne tje..." Of Kareltje nu al tegenspar_ telde, het hielp niets; de ijze ren vuist van zijn vriend sleep te hem naar de wastafel, draai de de kraan wfld open en duw de des kappers kunstwerk on der de neerplassende straal. Kareltje brulde en verzette zich uit alle macht. „Au dat doet gemeen Pijn!" Reuder lachte slechts. „Ach kom, in Afrika was je toch ook niet zo gevoelig. Daar heb je nog heel andere dingen te verduren gehad dan zo'n on nozele straal water. Denk maar eens aan de herhaalde koorts aanvallen en aan de zandvlooi en. die je uit je tenen hebt moeten snijden. Of aan die speerpunt, die een van die vriendelijke negers in je schou der boorde en aan nog zoveel andere inconveniënten van on ze reis. Dan zul je zelf wel tot de overtuiging komen, dat zo'n beetje koud water bepaald een verkwikking ls". Felix Reuder liet zijn slacht offer los. Kareltje dook, nat als een poedel en met een vuurrood hoofd uit het water op. „Een verkwikking?" hijgde hy, naar adem snakkend. „Wat je een verkwikking noemt! Je hebt de warmwaterkraan open gedraaid, kameel, die je bent. M'n schedel is zowat verbrand! „De warmwaterkraauNeem me niet kwalijk, maar dan heb ik me vergist. Ik wou je alleen maar een koude douche gever om je verhitte hoofd weer op normale temperatuur te bren gen. Maar dat warme water heeft tenslotte dezelfde uit werking gehad. Je fraaie spuuglokken hebben het afge_ „En ik zelf ook zowat", jam merde Kareltje, terwijl hij zijn hoofd met een handdoek droog wreef. „Bewaar me, wat zie ik er uit!" „Alg ik je nu nog een koude douche mag geven, begin je misschien weer op een nor maal mens te lijken", vond Reuder, die niet het minste medelijden toonde. Schuch verzette zich echter met handen en voeten tegen een tweede behandeling en snauwde nijdig: „In twee jaren Afrika neb ik hitte en kou, dorst en hon ger en alle gevaren met je ge deeld. Ik... ik heb me altrjd verbeeld, dat je m'n vriend voor het leven was geworden en nu behandel je me zó! Je hebt heel m'n uiterlijk schoon totaal bedorven. Felix! En dat terwijl het me twee volle uren tijd en zes kronen in baar geld heeft gekost!" Ook voor deze wanhoops-, kreet had dr. Reuder echter slechts een medelijdend glim lachje over. Hy nam een geld stuk uit zijn vestzak en drukte dat z'n vriend in de hand. „Ik zal een zesde deel van je onkosten voor mijn rekening nemen, beste jongen. Dat is my de grap wel waard". Kareltje Schuch bekeek het feldstuk met critlsch opge- rokken wenkbrauwen. ,,'t Is wel een beetje weinig, waarde heer. Sinds wanneer ben je zo gierig? Maar als je misschien denkt, dat ik dat geld niet aanneem, dan vergis je je toch. Hoe is dat Arabi sche spreekwoord ook weer, dat onze trouwe Mabu wel eens citeert? Het is niet bepaald fris. maar de juistheid valt niet te loochenen..." „Beter een luis in de pot dan h°lem*al geen vlees", zei een diepe basstem. (Wordt vervolgd) Grljpskerke VERGADERING GROENE KRUIS Vrijdag jl. kwam de afdeling Grijpskerke van het Groene Kruis in vergadering byeen. De wnd. voorzitter, burgemees ter H. U. Bouwman, sprak 'n openingsgebed uit. Na voorle zing der notulen bracht de secretaris verslag uit van de Provinciale algemene vergade ring van het Groene Kruis, die 26 Juni te Groede gehou den is. De begroting 1949 toonde een nadelig saldo. Het voorstel van het bestuur om de con tributie van 1.per jaar te verhogen tot 1.50 per jaar werd met algemene stem men aangenomen. De aftreden de bestuursleden, de heren M. Francke Zz. en J. Francke Jaczn werden herkozen. De magazijnmeester-bode, de heer Joh. Meije werd voor een jaar herbenoemd. By de rondvraag werd gedissicuseerd over het aanschaffen van nieuw mate riaal voor het magazyn. Te 's Gravenhage slaagden •voor het voorlopig diploma Scheepswerktuigkundige de heren A. J. A. Hoogesteger te Middelburg, H. Achterberg te Goes en J. Blind te Vlis singen, leerlingen van de Ma- chnistenschool te Middelburg. Officiële publicaties. DIPHTHERIE INENTING .VLISSINGSE KINDEREN. De burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat voor kinderen op de leeftijd van 2 t.m. 14 jaar, die niet tegen diphtherie zijn inge ënt, daartoe de gelegenheid wordt opengesteld en wel: op Dinsdag 21 December. a.s., des v.,m om 9 uur op het Gemeeente- lijk Bureau voor Sociale Zaken, kamer 5 boven; op Dinsdag 21 December a.s., des v.m. om 10 uur in het ontspan ningslokaal van het Havendorp. Amsterdamse Beurs 15 Dec. 16 Dec. Nederl. 1948 (3%) 100% 100% dito 1947 (3%) 3 97% 97% dito 1937 3 97% 97% Dollar-lening 1937 3 100% 100% Investeringscert. 3 98% 98% Nederl. 1962—64 98% 98% Nederl. 1962—64 98% 98% Nederl. N.W.S. 2% 80% 81 Spaarc. a f200 2%% 101% 101% Indië 1937 A 3 96 96 Gros.tboek 1946 3 98% Ned. Ind. Hand. B 111% Ned. Handelmij. 153% 154% AKU Bergh's Jurgens 287 288% Calvé-Delft 144% 146 Centrale Suiker Kon. Ned. Hoogovens 183 Unilever 283 267% Ned. Kabelfabriek 248 250 Philips 222 227% Wilton Feyenoord 157 Biliton Kon. Petrol. Mij. 309 313 Amsterdam Rubber 136 143% H.A. Lijn 159 160 Kon. Paketvaart 155% 154 Ned. Scheepv. Unie 160 160% Rotterd. Lloyd 150 150 Stv. Mij. Nederland 167% 167% Handelsver. A'dam 143% 148% Deli Batavia Mij. 122% 123% Deli Mij. 137% 140% Anaconda 34% Bethlehem Steel 142% General Motor Kennecot 59% 59% Shell Union Baltimore Spw. Miss K.T. Spw. 13% New York Centr. Spw. Pennsylvania ig De stemming op de effectenbeurs te Amsterdam was verbeterd, klaarblijkelijk onder invloed om trent de berichten int Indonesië, welke iets gunstiger werden ge ïnterpreteerd. Op alle afdelingen openbaarde zich bij de opening enige vraag en vrijwel algemeen kwamen de eerste transacties tot stand tegen koersen, welke een paar punten boven het slot van Dinsdag lagen. De reactie %-an de laatste dagen en vooral de inzin king die kon worden waargeno men. had klaarblijkelijk aanleiding gegeven tot enige vraag. De ho gere koersen, die begin beurs te voorschijn kwamen, lokten naar 't scheen toch vrij spoedig enig aan bod uit. In verband waarmede zich een inzinking voltrok, maar tegen het slot kon weer een verbetering worden waargenomen. De indus triëlen waren wat de leidende fondsen aangaat, algemeen hoger. Ook voor deze fondsen kon een kleine daling worden waargeno men, die later op de middag werd gevolgd door eèn herstel. Unile vers en Philips konden tenslotte een paar punten avanceren. Uitkeringen aan Indische oorlogs slachtoffers. De voorlopige federale re gering van Indonesië heeft besloten tot de onderstaan de definitieve rehabilitatie- regeling voor oorlogsslacht offers. Boven de zg. „initiële back pay" wordt een bedrag van maximaal 250 millioen ter beschikking gesteld voor de navolgende uitkeringen 1. Een slot-uitkering aan overheidsdienaren van vier tot twaalf maanden salaris. 2. Aan de particuliere werknemers zal een slot-uit kering van twee tot zes maanden salaris worden uit betaald. 3. Voor de steunverlening aan zelfstandigen wordt een bedrag van f 13 millioen uitgetrokken. 4. Teneinde de ouderdoms voorziening aan particuliere werknemers en zelfstandigen veilig te stellen, wordt een bedrag van 47 millioen op gebracht. 5. Aan de stichting „Pe- lita" wordt in totaal een be drag van 12,5 millioen toe gekend voor steunverlening aan oorlogsslachtoffers. Scheepvaartberlchten Aangekomen te Vlissingen: Jo van Hansweert, Progress v. Hansweert, Delta v. Antw. Vertrokken: Jo n. Boston. Gep. n. Antw: Herengracht v. Londen. Koningshaven v. Va lencia, Gordias v. Le Havre. Gfep. v. Antw.: Breda n. Ma deira, Strype n. Gdynia. SCHEPEN VAN EN NAAR INDONESIË. Naar Indonesië: Poelaulaut, Am sterdamJava, 14 Dec. van Suez; Willem Ruys. Rotterdam-Java, 14 Dec. The Brothers gepasseerd. Van Indonesië: Java, Batavia- Amsterdam, 14 Dec. te Suez; Ke- doe. Batavia-Rotterdam, 14 Dec. Perim gepasseerd; Sibajak, Bata via-Rotterdam. 14 Dec. Perim ge passeerd. UIT DE VRIJDAG. Een goed populair programma brengt over Hilv. II de Mari nierskapel o.l.v. luitenant GUs- bert Nleuwland (11.45 uur). Over dezelfde zender kan men om 16.20 uur Brahms' Harmo- nie-Messe horen. De andere zender geeft om 20.05 gelegen heid een half uurtje naar de zang van Hélène Ludolph te luisteren in liederen o.a. van Schubeit. Schumann. Corne lius, Britten, Fauré en Andries- sen. Hilversum I: 7 en 8 Nieuws: 9 Symphonle-programma; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Corn. Preyt. vi oloncel en Maria Stroo. plano: 12.45 Gerard v. Krevelen, piano; 13 Nieuws; 14 Kookkunst door Mevr. R. Lotgering—Hillebrand; 14.20 Praags Radio Symphonte-orkest o. I.v. Karl Jlrak; 15 Boekenschouw door Dr. P. H. Ritter; 16 Orgelspel door Johart Frank: 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17.20 Wij en de muziek (Wouter Paap); 18 Nieuws: 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.30 Neder land en z(jn gewesten; 20 Nieuws; 20.05 Hélène Ludolph. sopraan, Fe lix de Nobel, piano; 21 Men vraagten wij draaien; 22 Bui tenlands weekoverzicht door Dr. C. D. J. Brandt; 23 Nieuws. Hilversum II: 7 en 8 Nieuws: 9.35 Morgenconcert: 11 Arthur Schna- bel, piano m.h. Pro Arte-kwartet; II.45 Marinlcrskapel; 13 Nieuws: 13.15 Orgelconcert door Dr. Fritz Morel in de Oude Kerk te Am sterdam; 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 15.30 Duo Nap de Klljn, viool cn Alice Heksch. plano (Sonate no. 3. in d opus 108. Brahmsl; 16.20 Messe in B gr. t. Jos Brahms; 18 Zes solosuites voor violoncello van J. S. Bach; 19 Nws; 19.30 Het actueel geluid; 20 Nws.; •20.12 Omroeporkest o.l.v. Henk Spruit: 21.30 Sweelinck-kwartet; 22.30 Cyclus „Divertimento", Utrechts Stedelijk Orkest o.l.v. Willem van Otterloo: 23 Nieuws: 23.15 Dr. Malcolm Sargent diri geert lichte klassieke Engelse or kestwerken. ZON EN MAAN. 17 December: Zon: op 8.43 onder 16.29 Maan: op 17.04 onder 10.22 17 December. Hoog Water u.+NAP u.+NAP Vlissingen 2.13 2.17 14.33 2.15 Hansweert 3.24 2.42 15.44 2.39 Laag Water u.—NAP 11.—NAP 8.32 2.01 20.45 1.94 9.44 2.36 22.02 2.29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5