Zeeuwse groentetelers in Middelburg bijeen NIEUWS UIT ZEELAND Melkhandel te Middelburg wordt gesaneerd Spel met moties MAGAZIIN „UEFA" een electr. aangedreven trein met station enz. MAGAZIJN „UEFA" Matrozen-opleiding weer naar Vlissingen? r Waarschuwing tegen vreemde onderneming. WALCHEREN Eerste jaarvergadering van de Z.V.G. Reeds belangrijke resultaten bereikt. Woensdag heeft de Jonge Zeeuwse Groentetelersverenl- ging on (Ter grote belangstel ling in de Bogardzaal te Mid delburg haar eerste jaarver, gaderlng gehouden. Tot de aanwezigen behoor den de Rijkstulnbouw-consu- lent. ir. W. van Soest en de heer S. K. Phaff van de Plantenziektekundige Dienst. In zyn openingswoord zette de voorzitter, de heer P. Ton, uiteen, wat de groentetelers vereniging beoogt te zyn. Hy was ervan overtuigd, dat vol doende gebleken is, dat de Z. V. G. In oen behoefte voor ziet. Vervolgens gaf hij een beschouwing over de resulta ten -van de bedrijven in 1948. Het was een goed jaar, maar niet zonder moeilijkheden. H(j constateerde dat ten aanzien van de watervoorziening, te weinig medewerking van ho gerhand wordt ondervonden. Hierna bracht de tweede secretaris, de heer M. Wat- tel. het jaarverslag uit. Het ledental van de Z. V. G„ die op 9 Sept. 1947 werd opge richt, blijft groeien en be draagt thans 125. In het eerste jaar van haar bestaan, is de vereniging reeds zeer actief geweest. In dit verband herinnerde spr. aan de stich ting van de Groenteteelt-vak school, aan de Tulnbouwbeurs te Middelburg en de mechani- satiedag, die tot gevolg had, dat vele fraismachmes werden verkocht, aan de samenwer king met de Ned. Uienfede- ratie er kwam een proef veld met uienplantjes, een uiting van het streven om zo vroeg mogelijk op de Engel se markt te komen aan het vroege aardappelveld op Tholen, de controle van de kwaliteit der zaden, aan zaaddistributie, lezingen en de excursie naar Amsterdam. Er wordt nog steeds gezocht naar een goed terrein voor aanleg van een proeftuin ter demonstratie van cultuurmetho den. Ook wordt meer aandacht besteed aan de electrische bo demverwarming ten behoeve van de teelt in het voorjaar en het trekken van witlof. Er is reeds een installatie aange schaft en de P.Z.E.M. heeft zich bereid getoond medewerking te verlenen. De vereniging heeft thans een batig saldo van 937.74. Hier onder valt de Rijkssubsidie van 300 voor de vakschool. Tot adviseurs werden be noemd de heren W. Kweldam. ir. W. van Soest. M. Wattel en S. K. Phaff. 's Middags werd de tuinbouw- (Ingezonden mededeling) Er gaat niets boven •SSjj CUSTARD- MAÏZENA (Ingezonden mededeling) Ziekte in *t gezin Bii kou op bom en keel inwrijven met Dam po. Groten bij griep en ziekgevoel bovendien een >Mijnbard(je" nemen (Ingezonden mededeling; In de grote etalage van St. Jacobsst«., Vlissingen. kunt U. behalve mooie Kerst geschenken, ook bezichtigen, geheel geconstru eerd (in 3500 werkuren) door de Heer K. van Hoek. Riebcs- str. 54 te Vlissingen. Onze grote etalage bood nog te weinig ruimte om de rails, compleet met wissels enz. uit te leggen, doch niettemin kunnen wc de trein op korter traject laten rij den. hetgeen we op enkele uren van de dag en avond zullen doen. Komt U eens kyken?? Vlissingen. film „Schijnwerpers op de proeftuin te Naaldwijk" ver toond. waarbij door deskundi gen een toelichting werd gege ven. PROEFTUIN NAALDWIJK In de middagvergadering werden vier films vertoond over de proeftuin te Naald wijk, die een interessant beeld boden van het belangrijke werk dat daar ten behoeve van de Zuidhollandse glascultures wordt verricht. Ir. Riemens, chef van deze proeftuin, gaf hierbij een uiteenzetting, waar bij hij er op \vees, dat zyn dienst een volkomen harmoni sche samenvoeging van theorie en practijk nastreeft. Vrijwel alle Westlandse kwekers, ruim 6000, zijn lid. Voor grond- en profielonderzoek zijn aparte diensten. Er werd een definitief bestuur flhn de Z.G.V. gekozen, dat wordt gevormd door de heren P. Ton, voorzitter, W. J. v. d. Velde (Schouwen-Duiveland), D. Dormaar (Tholen), Jac. de Jonge (Zuid-Beveland), J. Wullums (Zeeuwsch-Vlaande- ren), J. Warners en M. Ten (Walcheren). Minister is voorstander. Aan de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer inzake de begroting van Ma rine is het volgende ontleend: Hoewel, zoals bekend, de minister overbrenging van de matrozenopleiding naar Vlis singen voorstaat, kan hij de opmerking, dat de opleiding van het marinepersoneel niet aan de gestelde eisen voldoet, niet omschrijven. Uiteraard dienen de matrozen op zee ge oefend te worden, doch vóór dat zy aan deze zeemansoplei ding toe zyn, dienen zij eerst als militair gevormd te wor den. Deze eerste opleiding vereist exercitieterremen en leslokalen -waardoor zij aan de wal gebonden is. Het aankwe ken van zeemanschap ge schiedt daarna aan boord van varende schepen. Met z(jn ambtsvoorgangers is ook de minister van mening dat aan inrichting van een nieuwe vlootbasis in Nederland niet kan worden gedacht en dat het noodzakelijk is ge bruik te maken van de te Den Helder bestaande outilla ge. De kosten, verbonden aan de wederopbouw -van de vloot basis Den Helder, bedragen naar voorlopige raming in to taal 42.881.000. Hiervan is reeds opgenomen in vorige be groting 3.781.000 en in de be groting 1949 5.550.000. Eén man mei 28 verloofden. De Berlijner Heinrich Heitmann, die aan 28 verloofden trouwbeloften had gedaan, is door het Berlijnse hof wegens af- troggelary en diefstal tot 5 jaar gevangenisstraf en 9000 mark boete veroor deeld. De veroordeelde, die 46 jaar oud is, moest na het vonnis door de politie beschermd worden tegen zijn 28 verloofden, die hem allen te lijf wilden gaan. Heinrich Heitmann was er in geslaagd juwelen, klederen en diverse voor werpen in handen te krijgen van de vrouwen, die hij beloofde te zullen trouwen NIEUWE BONNEN GELDIG VAN 19 DECEMBER T.M. 1 JANUARI. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van BONNEN VOOR VLEES. 481, 483 Vlees 100 gram vlees. 482 Vlees 300 gram vlees. ALLE BONKAARTEN Spijsolie: 487 Algemeen 180 gr. spijsolie. Boter: 488 Algemeen 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. BONKAARTEN KA, KB. KC 901: Boter: 491 Algemeen 250 gr. boter of margarine of 200 gram vet. Kaas: 492 Algemeen 300 gram kaas of 375 gram korstlo- ze kaas. Boter: C 505, C 507 500 gram boter of magarine of 400 gram vet. BONKAARTEN KD, KE 901. Boter: 497 Algemeen 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. Kaas: 498 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstlo- ze kaas. TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN, ENZ. QA, QC 901. 01, 02 Tabak, 04 Diversen 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 901 (bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van de strook A. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 17 December a.s. worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen van strook 4 van de bonkaar ten 812 kunnen worden vernie tigd. Tenslotte merken wij op, dat de genoemde bonnen voorko men op de NIEUWE bonkaarten Tweede Kamer Minister gaat weer met de onderwijzers praten Benoembaar-verklaring gehuwde onderwijzeres. Aan Prinses Wilhelmina zal uit 'e Rijks kas een jaarlijks inkomen verstrekt worden van 400.000. De Tweede Kamer besloot daartoe in haar Woensdagmiddag gehouden vergadering. Alleen de» commu nisten wilden geacht worden tegen gestemd te hebben. Voorts ging de Kamer accoord met enkele begrotingswijzigingen en met de wetsontwerpen beschik baarstelling van f 7.500.000 uit het verevoningsfonds voor de afdeling vrijwillige verzekering van de al gemene ziekenfondsen. Hierover ontspon zich een debatje, waarna minister Joekes mededeèlde te ho pen. dat de Ziekenfondswet vóór 1950 tot stand zal kunnen komen. Bij de behandeling van de afde ling Lager Onderwijs van de be groting van Onderwijc werd een merkwaardig spel met moties ge speeld. Hari de heer Gortzak (CP N) er twee ingediend (handhaving gehuwde onderwijzeressen en ver hoging salarissen van onderwijzers evenredig en gelijktijdig met die van Rijksambtenaren), de heer van Sleen lArb.l noemde de indiening van deze moties praematuur. in welke mening hij nog versterkt werd. toen minister Ruttcn zich bereid verklaard luid het overleg met de onderwijzers nog eens te openen. TALRIJKE MOTIES. In tweede instantie sprekend kwam de heer Van Slee.i zelf met een motie, waarin gevraagd werd gehuwde onderwijzeressen be noembaar te verklaren met het oog op "het tekort aan leerkrach ten. Deze motie had dus een enigs zins opportunistisch karakter. Bij de stemming werd de motie-Gort zak verworpen en de motie-Van Sleen aan genomen, hoewel de minister haar overbodig genoemd had. De heer Roosjen (A.-R.) dien de een motie in om de gratificatie- besluiten voor Rijksambtenaren ook voor onderwijzers geldig te verklaren. De minister keerde zich hier echter fel tegen. De motie werd daarop ingetrokken. De heer Gortzak kwam nu ijlings met een verbeterde editie van deze te ruggenomen motie. De minister wilde haar niet aanvaarden en de heer Van Sleen ging er duchtig tegen tekeer. De Kamer kon zich met de handelwijze van de com munistische afgevaardigde niet verenigigen zodat deze motie sneu velde. FINSE SCHOLEN. De minister deelde mee. dat niet alleen Nederland kampt met een tekort aan schoolruimte en aan onderwijzend personeel. Hij zou het probleem echter onder dc knie proberen te krijgen. Il(j verdedig de de bouw van Finse scholen en zei. dat het verlaten van de school midden in de cursu? door leerlin gen, die 14 jaar zijn geworden, zijn aandacht heeft. Stellig ont kende hij dat de regering de on derwijzers heeft toegezegd hen met de ambtenaren gelijk te stel len. Inmiddels wordt bij 25- en 40-jarige jubilea aan onderwijzend personeel een jubileumgave ver strekt. Alvorens de zitting verdaagd werd. begon de Kamer nog met de behandeling van het voorberei dend lager onderwijs. Als we weer eens bezet worden. Enige tijd geleden hebben tal van Nederlanders het prospec tus ontvangen van een merk waardige maatschappij: de „N.V. Verkeersmij. Intercontinental". Deze maatschappij stelt zich ten doel om, indien ons land ooit weer bezet mocht worden. Ne derlanders naar veiliger oorden te brengen. Men kan zich hier toe verzekeren en de maat schappij ..garandeert", dat zij in geval van nood ook werke lijk in staat is de verzekerden naar de Canarische eilanden, de Azoren of de Afrikaanse kust te brengen. De hiertoe bij een rederij gereserveerde schepen gaan in geen geval ooit meer dan 36 uur varen uit de Neder landse kust en zouden dus al tijd spoedig ter beschikking zijn. Kosten: 4300 per persoon, kinderen half geld. Maar nü te betalen! De Amsterdamse politie heeft naar deze wel zeer merkwaar dige onderneming een onder zoek doen instellen en is tot de conclusie gekomen, dat wel iswaar van pogingen tot zwen del niets is gebleken, maar dat toch wordt gespeculeerd op angst. Men acht het optreden dan ook strijdig met het Neder landse belang en dus onge wenst. Haar beloften nakomen kan mij. alleen door de or ders van burgerlijke en mili taire autoriteiten te ontduiken, Ook is het zeer bedenkelijk in deze tijd van een aantal sche- Hoofdingenieur Prov. Waterstaat bevorderd. In verband met de invoering van de rang van Hoofdinge nieur-Directeur van de Prov. Waterstaat in de provincie Zeeland, is de tegenwoordige Hoofdingenieur, ir. H. D. J. Swaters te Middelburg, als zodanig benoemd. Afscheid ir. J. Gerber. Zoals bekend, wordt het Streekbureau Walcheren met ingang van 1 Januari 1949 opgeheven. In verband hier mede heeft zich onlangs een comité gevormd ten einde ir. J. Gerber, hoofd van het Streekbureau, een afscheid te bereiden. Het comité was als volgt samengesteld: jhr. mr. W. C. Sandberg tpt Essenburg, bur gemeester van Middelburg, mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen, mr. A. J. van der Weel, lid van Ged. Sta ten, J. L. Dregmans, burge meester van Koudekerke, no taris J. L. Verhagen, voor zitter Stichting „Nieuw Wal cheren". L. J. van 't West- ende, wethouder van Middel burg, ir. A. Rothuizen, archi tect te Middelburg, J. H. van Loo, aannemer te Middelburg, Th. Bleeker, aannemer te Dordrecht, H. van Eesteren, aannemer te 's-Gravenhage. Op Woensdag 22 December zal in het Schuttershof een afscheidsreceptie worden ge houden, waarvan 't officiële deel om 3 uur aanvangt. Van 4.30 uur af bestaat er voor particulieren gelegenheid af scheid te nemen van ir. Ger ber. BRUG TE SLUISKIL. In verband met de uitvoe ring van werken aan de brug voor gewoon- en spoorweg verkeer te Sluiskil zal de vaart door deze brug op Vrijdag 17 December van 7.30 tot 17 uur of zoveel langer als nodig of korter als mogelijk zal blijken, gestremd zijn. Verkeersconferentie te Zierikzee. Op Woensdag 22 December zal op het gemeentehuis te Zierikzee door de Vereniging van Burgemeesters en Secre tarissen op Schouwen en Dui- veland een bespreking worden gehouden over de problemen, die verband houden met auto bus- en tramverkeer, voor zo ver verzorgd door de N.V. Rotterdamse Tramwegmaal- schappij. op het eiland, over de aansluiting aan de Provin ciale boot enz. Een lid van Gedeputeerde Staten is ter bij woning van deze verkeerscon ferentie uitgenodigd. Verboden wapenhandel Tegen 1ste luitenant Th. N. J. D., hoofd van het gewestelijk kantoor Zeeland van de Sociale Dienst van 't Min. van Oorlog te M'burg is 'n onderzoek gaande in verband met een ongeoorloofde handel in wa pens. Het onderzoek wordt ver richt door de Kon. Marechaussee. Gepensioneerde Spoorwegmannen vergaderden. Dinsdagmiddag werd door de Bond van Gepensionneer- de Spoor- en Tramwegman- nen, afdeling Zeeland, een vergadering belegd in de zaal van de heer Verbeent te Sou burg. Na een kort inleidend woord van de voorzitter, de heer J. Sinke, verkreeg de heer Klein, hoofdbestuurslid, het woord. Spr. deelde mee dat er nog gewerkt wordt om de inhou ding van de 10 op de pen sioenen van 1936 tot 1940 on gedaan te maken. Hiervoor heeft men zich nu in verbin ding gesteld met de oud-pre sident-directeur der N. S.. de heer Hupkes. met de heer Kupers, voorzitter van het N.V.V. en met minister Spit zen. Steeds wordt er op aan gedrongen. in verband met 't stijgen der prijzen, de pensi oenen te verhogen en hoewel succes niet uitbleef, zijn de resultaten toch nog onvol doende. Volgens spreker was er 'n adres verzonden om ook voor de gepensionneerden de f 1 duurtebijslag te verkrijgen. Bij de pas uitgekeerde 25 r/0 toeslag werd 15 ingehou den. Hierover bestaat grote ontevredenheid. Volgens spr. zou dit geld later toch nog worden uitgekeerd. Tenslotte werd er door en kele trammannen een klacht ingediend dat zij nog steeds de 25 over 1947 niet ont vangen hadden. ONGEVAL AAN BOORD. Dinsdagnacht te twaalf uur is de 57-jarige stoker W., aan bodïtl van de veerpont „Dordrecht", die vaart tus sen Vlissingen en Breskens, gevallen over een kabel en daarbij zodanig gewond ge raakt, dat hij door de brand weer naar het Sint Joseph Ziekenhuis vervoerd moest worden. Mr. W. M. G. Jolles overleden. Na een ongesteldheid van slechts twee dagen is Dinsdag te Middelburg overleden op 71- jarige leeftijd de heer mr. W. M. G. Jolles, oud-president van de Arrondissementsrechtbank. De heer Jolles werd 16 Fe bruari 1877 te Amsterdam ge boren en bezocht de gemeente lijke Universiteit aldaar, aan welke inrichting van hoger on derwijs hij op 10 Mei 1904 pro moveerde tot meester in de rechten, waarna hij zich in zijn woonplaats vestigde als advo caat en procureur met ingang van 9 Juni. Met ingang van 4 November volgde zijn benoe ming tot substituut-officier bij de rechtbank te Amsterdam. In 1917 kwam wijlen mr. Jolles naar Zeeland en wel als rechter in de toenmalige recht bank te Zierikzee. Toen de rechtbank te Zierikzee werd opgeheven en met die te Mid delburg verenigd, kwam hij naar de Zeeuwse hoofdstad met ingang van 16 October 1923. Op 2 Augustus 1927 volgde zijn bevordering tot vice-president en op 15 Maart 1934 tot pre sident van de rechtbank. Tij dens de bezetting werd mr. Jol les door de Duitsers ontslagen, maar na de bevrijding keerde hij op zijn post terug. Hem werd ingaande 3 October 1945 eervol ontslag verleend. De overledene was o.a. tuchtrech ter voor de voedselvoorziening en tot zijn dood toe voorzitter van de schade-enquête-com missie. De heer Jolles bleef dus ook na het eindigen van zijn hoofd- betreklfcing in Middelburg wo nen en was .daar mede door zijn vriendelijkheid bij een groot deel der bevolking bij zonder gezien. Van zijn mede leven met Middelburg getuig de o.a. zijn voorzitterschap van het Kunstmuseum. Dc dankdag-collecte ten bate der Ned. Herv. kerk te Wemeldin- ge, heeft 534,.95 opgebracht. Haven van Walsoorden wordt verbeterd. De gemeenteraad van Hon- tenisse heeft met 7 tegen 2 stemmen besloten een bedrag van 200.000 uit te trekken voor verbetering van de ha ven te Walsoorden. De Raad was van mening, dat verbe tering van de haven wellicht tot gevolg zal hebben, dat zich meer; industrie te Hon- tenisse zal vestigen en dat daardoor de werkloosheid zal verminderen, die verwacht wordt door de toenemende mechanisatie in de landbouw. In overleg met de provin cie zal getracht worden als nog een Rijksbijdrage voor dit grote werk te krijgen. VERKEER IN O. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De op 8 September 1948 ingegane afsluiting van het weggedeelte HulstTerhole van Rijksweg No. 60 en de daarbij behorende verkeers- omlegging zullen op 20 De cember 1948 gedeeltelijk wor den opgeheven. Het gedeelte RustwatTer hole blijft voor alle verkeer in beide richtingen afgesloten en wel voor een periode van circa vijf maanden. Het ver keer van Hulst naar Perkpol- der en omgekeerd wordt om gelegd langs Havendijk en Provinciale weg. Het verkeer TerneuzenHulst v.v. dient gebruik te blijven maken van de route over Axel. Voetballende bakkers. Op het sportterrein van de v.v. Unitas te Kloetinge speel den de bakkers van Zuid-Be veland Dinsdag een voetbal wedstrijd tegen hun collega's uit Walcheren en Noord-Beve land. Voor de rust ging de strijd gelijk op en de rust ging in met een 10 voorsprong voor Zuid-Beveland. Na de hervatting voerde Zuid-Beveland echter de stand tot 71 op, waarmee het einde kwam. pen bewegingsvrijheid te beper ken. Bovendien meent men, dat wanneer de overheid evacuatie nodig zou achten, het bezit van een ..passagebiljet" van de In tercontinental geen punt van overweging zal uitmaken. De Officier van Justitie heeft deze mededelingen aan het A. N.P. verstrekt om deze ter waarschuwing van het publiek te doen publiceren. Middelburg Minister in 'l Veld voor de P.v.d.A. In de Dinsdagavond in het Schuttershof te Middelburg ge houden ledenvergadering van de Partij van de Arbeid heette de voórziter mr. P. C. de Jon ge, het raadslid mevr. de Vlie gerDe Vlieger, die voor de eerste maal na haar ziekte we der aanwezig was, in het bij zonder welkom.' De minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting mr. dr. J. in 't Veld. zal waar schijnlijk op 19 Februari voor de afdeling spreken over „Volkshuisvesting en Wederop bouw". Tenzij de critieke situatie in Indonesië een vergadering van de Partijraad in Amsterdam noodzakelijk zal maken, zal op Zaterdag a.s. een lid yan het Partijbestuur in „De Prins van Oranje" te Goes in een gewes telijke vergadering spreken over „Het Indonesische vraag stuk". Van de heer P. M. Baijens was bericht ontvangen, dat hij wegens drukke werkzaamheden, als bestuurslid moest bedan ken. Vervolgens sprak de voorzit ter, mr. P. C. de Jonge, over „Hel Indonesische vraagstuk" waarop discussie volgde. NA-UITREIKING BONKAARTEN Bonkaarten 901 en Tabaks en Versnaperingenkaarten op Vrijdag 17 December zelfver. zorgers en niet-zelfverzorgers letters L t/m Z. SPOEDEISENDE RAADSVERGADERING Hedenmiddag om vijf uur zal de gemeenteraad van Middel burg in spoedeisende vergade ring bijeenkomen. Er zal worden gesproken over de grondverkogp ten behoeve van woningbouw aan de Rouaanse kade. Het voorstel zal monde ling ter vergadering worden gedaan en toegelicht worden. BEVORDERD TOT .ARTS De heer P. C. Dronkers te Middelburg is aan de gemeen telijke uiversiteit te Amster dam bevorderd tot arts. Vlissingen NA-UITREIKING BONKAARTEN Bonkaarten 901 en Tabaks en Versnaperingenkaarten op Vrydag 17 December niet- zelfverzorgers letters L t/mZ. VERGADERING ONDERRAAD De Ouderraad bij het Open baar Lager Onderwijs te Vlis singen hield Woensdagavond ten gemeentehuize een alge mene ledenvergadering. De voorzitter, de heer L. Goedbloed heette allen welkom en gaf in zijn openingswoord een overzicht van hetgeen in 't afgelopen jaar bij het Open baar Lager Onderwijs gebeurd was. Tenslotte memoreerde spre ker het overleden lid van de oudercommissie van school A, de heer Bliek en het I'd van de oudercommissie van school D, wijlen de heer de Wolf. Ter nagedachtenis van hen werd een ogenblik stilte betracht. Voorgesteld werd om aan de Nederlandse Oudeiaad bij het Openbaar Lager Onderwijs over 1949 een subsidie ad 40 te verlenen, waartoe werd be sloten. Tot leden van de Ouderraad werden benoemd de heren L. Goedbloed en C. H. Bouma- Na enige discussie werd met algemeen goedvinden besloten de heer L. Goedbloed aan te wijzen als gedelegeerde voor dé Stichting schooltandver- zorging. Het voorstel om met de vereniging Volksonderwijs, op 24 Februari 1949 in het Con certgebouw, gemeenschappelijk een vergadering te beleggen als propaganda voor het open baar Onderwijs, werd aangeno men. v, Bij de rondvraag bleek, dat er ontstemming bestond over de schoolbus die naar het Havendorp reed. De heer van Schijndel stelde voor deze kwestie ter oplossing voor te leggen aan de gemeenteraad, waartoe werd besloten. Tenslotte betoogde de heer Goedbloed dat de activiteit van de .verschillende ouderra den te wensen overlaat. Er moeten meer avonden georganiseerd worden om de ouders in de gelegenheid te stellen het werk van hun kin deren te bezichtigen en in contact te treden met de leerkrachten. Tot onderwijzeres aan de Chr. school te Vlissingen. (hoofd de heer W. van Soelen), werd be noemd mej. E. Are'nds te Deurne, (N. Br.). Kruitschip te Zierikzee. GEVAARLIJKE TOESTAND Maandagmiddag arriveerde in Zierikzee bij de ligplaats van de Prov. Stoombootdien sten een motorboot van circa 70 ton, geladen met buskruit en andere gevaarlijke spring stoffen. bestemd om in zee vernietigd te worden. Hoewel het streng verboden is met dergelijke ladingen in de kom van Zierikzee te meren werd de schipper toch een lig plaats voor zijn vaartuig aan gewezen. Verzuimd werd een le vlag te plaatsen en nachts de vereiste lichten aan te brengen. 's Avonds moesten wegens de lage wa terstand en de aankomst van verschillende schepen vijf vaartuigen naast elkaar ge meerd worden. Zodoende werd over het kruidschip gelopen, zonder dat een waarschuwing werd gegeven. Het is te begrijpen, dat ve len met blijdschap zagen, dat de motorboot met de gevaar lijke lading Woensdagmorgen vertrok. Aanbesteding wegvale Dijckmeesterpolder. In de Woensdag te Middel burg door de Hoofdingenieur- Directeur van de Prov. Water staat gehouden openbare aan besteding voor de verbetering van het wegvak Dijckmeester polder van de z.g. Verbindings weg (verbinding Oost/West Zeeuwsch-Vlaanaeren)was de laagste inschrijver, de Aanne mers- en Wegenbouwmij. vh. Fa, J. Heijmans, te Rosmalen (N. Br.) voor 117.840,—. LICHAAMSONTWIKKELING RECIPIEERDE. De damesgymnastiekvereni ging Lichaamsontwikkeling te Vlissingen hield Woensdag avond een druk bezochte re ceptie in Hotel Noordzeeboule- vard ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan. Vertegenwoordigers van vrij wel alle Vlissingse en tal van Zeeuwse sportverenigingen bo den gelukwensen aan. Bij de aanvang der receptie werd de heer L. A. van der Steen, die gedurende 30 jaar directeur van de vereniging was. gehuldigd door de presi dente van L. O., mevr. J. Strabbing—Dorgelo. Zij bood hem .als aandenken een actetas aan. De heer F. A. Lemmens,die namens de ZeeuwsBrabantse turnkring gelukwensen aan bood, overhandigde zowel aan de heer v. d. Steen als aan het bestuur een blijvend geschenk in de vorm van een boek. Er waren tientallen fraaie bloemstukken en uit alle delen van het land waren oud-leden der vereniging naar deze re ceptie gekomen. Nieuw- en St. Joosland OFFICIEEL AFSCHEID VAN DE HEER P. ME LIEFSTE. De muziekvereniging: ,,0. N.D.A." te Nieuw- en St. Joosland zal Dinsdag a.s. in - 't café van de heer J. Pluij- mers, officieel afscheid ne men van haar directeur, de heer P. Meliefste, die deze vereniging 40 jaar naar zyn beste krachten heeft geleid. Marktberichten. VEILING WALCHEREN. 14 December 1948. -Appels: Jonathan 4261: Goud- reinet 56—62; Bismark 4045. Groenten: Andijvie 1660; Bloem kool I 19—66; idem II 23; idem III 4—7; Prei 7—10; Savoijekool 6—10; Rodekool 79; Boerekool 46; Spruiten 20—44 Veldsla 18—28; Bospeen 11; Witlof 11—36. Slijters krijgen een vaste wijk, Nieuwe regeling gaat Maandag in. Naar wy vernemen zal van Maandag a.s. af een sanering in de melkhandel in de gemeen ten Middelburg en St. Laurens worden doorgevoerd. Deze maatregel houdt hi, dat melk en melkproducten langs de meest economische, kortste weg bij de consument zullen worden bezorgd, waardoor de kwaliteit by vervoer en afleve ring gehandhaafd kan blijven. Met medeweten van de diverse overheidsinstanties hebben de melkslyters in genoemde ge meenten op vrijwillige, basis onderling een regeling getrof fen. die de bezwaren van de huidige distributie naar hun opinie voor een belangryk deel zullen wegnemen. Een dergelijke sanering, is reeds lang een ondewerp van studie geweest van dc Melkfe- deratie, die sedert 3 933 alle melkveehouders, melkinrichtin. gen en détailhandelaren op Walcheren omvat. Op het ogenblik is de toe stand zo, dat de „melkboeren" veelal de gehele stad moeten afwerken en het kan zelfs voorkomen, dat in één straat 20 slijters klanten hebben. Het bezorgen duurt dus lang en het gevolg is. dat de kwaliteit van melk en melkproducten achter uit gaat. De melk dient 's mor gens bezorgd te worden, maar thans gebeurt dit ook vaak 's middags en zelfs soms '3 avonds. Nu ver weer voldoende melk is en de wederopbouw van de Coop. Zuivelfabriek te Middelburg en de verbouwing van het uitgifte station „Sa menwerking" binnenkort ge reed komen, is het van belang, dat het product zo snel moge lijk bij de huisvrouw is. NEGEN SECTOREN Om dit te bereiken zijn Mid delburg en St. Laurens ver deeld in negen kringen, waar in-gemiddeld vijf slijters een zogenaamd^" melkwijk krijgen. Dit gaat Maandag a.s. in. Ve le consumenten zullen dus voortaan door een andere sly- ter worden bediend. De kwali teit van de melk blijft echter uiteraard dezelfde. Melkfede- ratie en slijters hopen, dat de verbruikers over eventuele kleine bezwaren zullen heen stappen. Mocht men van mening zyn» dat de slyter, waarvan men voortaan (1e melk betrekt, niet aan zyn plichten voldoet, dan kan men een klacht indienen by de Walcherse Melkfederatie. Londensc kade 27 te Middel burg. Aan het college van B. en W. is verzocht een uit vijf personen bestaande commissie te benoemen, die deze klachten zal moeten onderzoeken en maatregelen daaromtrent zal moeten adviseren. Kerknieuws f GEREF. KERK Ds. J. Hindriks. predikant bij de Geref. Kerk te VUsfcin- gen, ontving een beroep maar Rotterdam in de vacature «Ds. A. J. van Sluijs, die naar Ken Haag gaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2