Tariefsverlaging veren Oosterschelde in overweging MiddenstandsactiP te Vlissingen NIEUWS UIT ZEELAND 3 Wipterzitting der Prov. Staten Gedeputeerden antwoorden de Statenleden Terugkeer Mij. Zeeland besproken - In do middajiziuing v. as het woord allereerst aan Mevr. van den Broeckede .Man. P.V.d.A.) dte o.m. de vraag van de heer van Oorschot om een contactcommissie voor dc Prov. Stoom bootdiensten steunde, o.m. ook omdat dan meer aandacht kon worden gewijd aan allerlei kleine belangen van het personeel, bijv. het aanschaffen van truien, enz. Ten aanzien van de Prov. Planologischc'Dienst acht te zij meer voorlichting omtrent het werk van deze dienst noodza kelijk. De heer F. Schets (K.P.V.) pleit te voor de belangen van het P.Z. E.M.-personeel. dat in 1929 is over genomen van de Soc. Anonime en voor gelijkstelling van het P.ZJB.M. personeel, dot bij dc Stoomtram Walcheren gedetacheerd is met 'i andere personeel. Spr. vroeg naar het bouwvolume 1949 en drong aan op spoed met dc havenwerken in BresKens. Voorts vroeg spr. of er een verklaring is 'voor het grote, aantal ernstige verkeersongevallen te Lewedorp De heer U. Kremers (Comm.) meende, dat de regering te weinig oog heeft vopr de provinciale be langen. Deviezen voor hoognodige transformatoren heeft de regering niet. wel voor militaire vliegtui gen. De vrije veren wil Den Haag opheffen, de inpolderingen lopen te traag, de wederopbouw vordert veel te langzaam, goede barakken blijven leeg staan, terwijl zij hard nodig zijn voor t.b.c.-zorg. Tege lijkertijd echter verslindt de poli tiek In Indonesië mlllioenen. Spr. vraagt Ged. Staten zo mogelijk de regering tot ander inzicht te bren gen. De schaderegeling staat er niet rooskleurig voor en speciaal de. schadccnquétecommissie neemt merkwaardige beslissingen. Spr. drong adn op verhoging der begin salarissen bij de provincie. De heer J. v. d. Peyl (V.V.D.) herinnerde er aan. dat in 1947 de V.V.D. het reeds onjuist achtte, dat de veren vrij waren. De mensen waren gewoon te betalen en de regering mocht maar niet alles vrjj maken. Toch verbaast het spr.. dat de regering nu de vrijdom weer wil opheffen. De heer A. C. de Baare (P.v.d. A.) zeide. dankbaar te zijn voor de mogelijkheid, die geschapen is om meer voor dc bleekneusjes te doen. De heer P. Raas (K.V.P.) stelde voor dc wintervergadering voort aan maar vóór Sint Nicolaas te houden, zoveel hebben de ver schillende sprekers gevraagd. Toch kwam ook deze spreker op zijn beurt met enige wensen. De heer R. A. J. den Boer (K.V. P.) ging nog in op de critiek op de Planologische Dienst. Hij acht de ze dienst weliswaar niet principieel overbodig, maar vraagt zich af. of wij niet te ver gaan. Het personeel is te omvangrijk, de dienst tast de autonomie aan. dreigt de ambte narij tc vergroten en er is een vaste houding van G.S. nodig. De heer C. Boender (S.G.) oefen die nog critiek uit op de Zondags dienst voor de bussen, waarmede Tholen in October ..verrast" werd. Deze dienst is overbodig. Alleen voetballers en bioscoopbezoekers maken er gebruik van. Daar de bewoners deze dienst niet willen en er zelfs ontstemd over zijn, en dc dienst ingesteld is op verzoek van dc kleinst mogelijke meerder heid in de Ver. v. Burgemeesters en Secretarissen, verzoekt hij Ged. Staten alle medewerking om deze dienst weer te laten verdwijnen. Mr. van der Weel aan het woord. Als eerste spr. uit het college van Gedeputeerde Staten was hierna het woord aan mr. A. J. van de Weel. die meende, dat het college cr nog al goed afgekomen is. De enige critiek kwam van een anony mus in de afdelingen, die meende, dat Ged. Staten de voorstellen on voldoende voorbereiden Deze ano nymus blijkt de heer Kodde te zijn. die overigens een goed vriend van Ged. Staten is. Spr. gaf de ver zekering. dat aan de voorbereiding alle zorg wordt besteed Instituten als Planologische Dienst. E.T.I, en Cultureel Opbouw orgaan achtte spr. voor Zeeland onmisbaar. Wat de subsidies aan gaat zette spr. uiteen, welke ge dragslijn Ged. Staten volgen bjj het bepalen van hun houding bij (Ingezonden mededeling) ornaat rwtts Inrmi •J=U/ CUS1AJO.MAlZfNA (Ingezonden mededeling) P.Z.E.M-G.E.B Middelburg Veerkeml cverkelasling U voorkomt hiermede •tor/ ngen de vaststelling. Steeds vragen Ged. Staten zich af. of een prov. subsi die nodig is en zo Ja. hoe groot zij dient te zijn. Een jarenlange sub sidie behoeft dan ook allerminst te betekenen, dat de provincie daar steeds mee door kan gaan. Vurig heeft de wethouder van Vlissingen. die tevens lid van Prov. Staten is. gepleit voor subsidiëring van de Zeevaartschool. Spr. meende even wel. dat de heer van Oorschot de ze kwestie provinciaal moet zien. Provinciaal gezien zijn de argu menten van de heer van Oorschot niet houdbaar. Als Vlissingen de Zeevaartschool niet alleen kan be talen. zal het Rijk bijspringen en de provincie geld sparen. Spr. deelde verder mede. dat ver hoging van de bijdrage voor de Prov. V.V.V. nodig is om deze in stand te houden. Ook hij echter was wan oordeel, dat de belang hebbenden meer moeten gaan bij dragen. Ten aanzien van de gasvoorzie- ning zeide spr.. dat de gasproble- men vaak even vluchtig zijn als het gas zelve. Scheen het tot voor kort onmogelijk gas op lange af stand te verkrijgen, ifu schijnt ver zekerd. dat er reeds in 1950 gas van verre afstand zal komen. De buizen zouden reeds in Goes ge arriveerd zijn. Het gasgebrek zal dan goeddeels zijn opgeheven. Spr. deelde mede. dat onder in vloed van het betoog van de heer van Oorschot Ged. Staten besloten hebben de subsidie voor de Stich ting Visserijbelangen van f 2000 tot f 3000 te verhogen. Wat dë P.Z.E.M. aangaat zeide spr. dat nimmer aan het overge nomen personeel beloofd is. dat alle vroegere dienstjaren zouden meetellen voor pensioen. De pro vincie is echter bereid om gelijk stelling te bevorderen, ook voor het personeel, dat is overgenomen door de Stoomtram Walcheren. De fout ligt wat dit laatste aangaat met bij de provincie of P.Z.E.M.. maar bij 't bestuur van de stoom tram Walcheren, dat hiermede traag is. De onrendabele gebieden gaan vooruit en spr. meende, dat wel wat weinig gewaardeerd wordt wat voor deze gebieden is gedaan. Er is met minder dan f 69,513 voor uitgegeven, Voor 1949 Is f 100.000 uilgetrokken. Dit mag men te wei nig achten, hei is in ieder geval zeker niet gering. Ten aanzien van wederopbouw en bouwvolume deelde spr. mede. dat aan Zeeland inderdaad 600 wo ningen zijn toegewezen. Zeer uit voerig en objectief is de verdeling van het woningconlingent tot stand gebracht. De bevcolkingsorognose speelde een grote rol en helaas is deze voor Zeeland ongunstig. Ge lukkig werd ook met andere fac toren rekening gehouden. zodat uiteindelijk Zeeland behoorlijk recht is gedaan. Spr. hoopt echter op een groter bouwvolume in de toekomst. De verdeling van het contingent wordt met ingang van 1 Januari taak der provincie. Het rijk heeft de provincie echter verplicht aan De Prov. Stoombooldiensten De heer A. L. S. Lockefcer ant woordde op de opmerkingen over de Prov. StoombOQtdiensten, Het ..drama" van de Prins Hendrik bracht ernstige stagnatie en is oor zaak. dat men niet vooruitging zo als men gehoopt had. Spr.\wees er op. dat er «ider de bevolking veel onwetendherd heerst en illustreerde dit met verslagen uit de dagbla den. Wat de tarieven aangaat: Ged. Staten hebben zich krachtig uitge sproken tegen tariefheffing op de Westerscheldc en het verzoek van de minister om suggesties te doen ten aanzien van de hoogte der ta rieven onbeantwoord gelaten Se dertdien hebben, Ged. Staten niets naders vernomen, maar constate ren. dat geheel Zeeland voor be houd der vrije veren is en dat dit weerklank zal vinden. Gedeputeerden nemen de motie van Prov. Staten gaarne over, Dc veren op de Oosterschelde zouden inderdaad ook vrij moeten zijn. of goedkoper, maar het rijk voelt daar niets voor en de pro vincie kan helaas de lasten niet op zich nemen. Alle.-n het veel Kortgcne-Kamperlaml kost in 1949 f 352,950. waarvan de provincie al f 611.625 moet betalen. Vrijdom zou dus een nieuwe uitgave van f 276.000 eisen! De provincie Is eclitcr wel be reid na te gaan. of de tarieven op de Oosterschelde verlaagd kunnen worden. Spr.. wijst cr echter reeds thans op. dat ondanks dc sterk verhoogde bedrijfskosten de tarieven niet verhoogd zijn. Een commissie van bijstand voor Prov. Stoombootdiensten, zoals ge vraagd door de heer v. Oorschot, achtte spr. van twijfelachtige waarde. Vele klachten van het pu bliek zijn volkomen ongegrond en onredelijk. Klachten zuilen er nog lang- blijven en een commissie van bijstand kan daar niets aan veran deren, Tot mevr. v. d. Broecke-de Man zeide spr. nog, dat Ged. Sta ten aan de kleding van het perso neel der boten alle aandacht be steden. Wat dc verbinding Gocs-Hoede- kenskerke—Terneuzen betreft, in- cl^-dand zal de busdienst van Goes n r Hoedekcnskerke vervallen. De O o-Mij. Zeeland zal echter ver moedelijk een busdienst invoeren. Ten slotte zeide spra dat Ged. Staten er niet voor voelen de sug gestie van de heer Kodde om de bootdiensten op Zondag stil te leg gen, over te nemen. Wegert en inpolderingen. Gedeputeerde C. Phillpse bc%prak de wegen. Aan de secundaire we gen wordt f 1.200.000 besteed. Ook de tertiaire wegen eisen grote uit gaven. Dc weg Middelburg-Vlissin- gen heeft dringend verbetering no dig. De kosten van verbetering zullen 6 ton bedragen, de weg St. Annnland-Vossemeer zal 4 ton kos- ten. Men kan dus nagaan, wat er voor dc andere wegen overblijft. De tertiaire wegen verkeren in I zeer slechte conditie, maar enkele worden verbeterd op korte ter mijn. De inpoldering van het Sloe is vertraagd door de bezwaren te gen de pldnncn. Thans is echter juist bekend geworden dat in 1949 de gewijzigde plannen zullen wor den uitgevoerd. Voor 90 is met de bezwaren rekening gehouden. Zo zal de afwatering komen 50 c.M. min A.P. Alleen de losplaats voor Zuidkraaijert zal er niet ko men om dat die te duur is. Ten aanzien van de Braakman wordt overleg gepleegd met Bel gië. Twaalfduizend h.a. Belgische grond wateren af o)? de Braakman (thans tijdelijk op het Leopoldka- naal) en er zal dus eerst een ac- coord moeten komen. Waardoor de ongevallen in Le wedorp veroorzaakt worden is niet bekend. Het is echter moge lijk. dat de stopplaats der bussen vlak bij het kruispunt op de weg een oorzaak was. In de richting Middelburg rijden de bussen nu al om en ook de stopplaats in de richting Goes zal van de weg ver dwijnen. Meer fietspaden langs de Zeeuw se wegen kosten geld en geld is er niet. Voor het fietspad naar het Kruiningse veer waren de tegels al aanwezig. Nu ontbreekt het geld echter voor uitvoering. De Zondagsdienst voor de bus Tholen—Bergen op Zoom is inge steld op verzoek van naar het scheen de meerderheid der bevol king. Later kwam er een minder- heidsverzock om de dienst weer op te heffen. 'Spr. meent, dat voor ziekenhuisbezoek deze Zondags dienst bij betere dienstregeling nuttig is maar is bereid tot een nader onderzoek. Planologische dienst. Gedeputeerde C. Hamelink be sprak de Planologische Dienst, die z.i. zeer goed werk doet en een stimulerende, regelende en brei delende taak heeft. Critiek was tc verwachten, maar Ged. Staten zullen niets ongedaan laten om de dienst tot ieders tevredenheid te doen werken. De kosten zijn niet te hoog. In Drente en Limburg zijn de kosten even hoog of zelfs aanmerkelijk hoger. Houdt men rekening met de geografische ver houdingen in Zeeland dan werkt onze dienst zelfs zeer goedkoop. Vrees voor verdere uitbreiding be hoeft niet te bestaan, inkrimping is echter ook niet mogelijk. DE ZEEVAARTSCHOOL. Gedeputeerde A. Schout ging op zijn beurt in op de subsidie voor de Zeevaartschool. Voor Vlissingen gaat het er alleen maar om. dat de subsidie er komt. voor G. S. in hoofdzaak waar het geld van daan komt. Dit geld moét billijk heidshalve. zoals in andere pro vincies, van het rijk komen. Bo vendien zal Vlissingen voor zijn zeevaartschool ook iets over moe ten hebben. Morele rechten heeft Vlissingen zeker niet. Er waren voor de provincie klemmende re denen om het subsidie te verlagen en later geheel in te t,rekken. PAARDENFOKKERIJ. WA TERVOORZIENING EN ST. MIJ. ZEELAND. Mr. dr. A. J. J. M. Mes deelde mede, dat op Walcheren reeds ge werkt wordt aan concentratie van De juiste tijd op Sumatra. Het gebeurde op Sumatra, waar men, vooral in de moer afgelegen streken, nog wel eens behoefte heeft aan een officieel tijdsein vla de radio. Een van de radiostations zorgt hiervoor dan ook elke dag. U weet wel: „luisteraars, het is nu tien seconden voor acht vijf seconden, vier. drie. twee, ééngongslag!" En Jan Fuselier kan in de rimboe z'n klokje op de seconde af gelijk zetten. Het radiostation kreeg 't sein telkens een kwartier te voren door van een P.T T-.post. Maar laatst was het radio station een morgen gestoord en de luisteraars moesten het die dag dus zonder tijd sein doen. Wie schetst echter de ver bazing van de omroeper toen deze de volgende mor gen zoals gewoonlijk de P. T.T. opbelde en op zijn traditionele vraag ten ant woord kreeg: 't Spijt ons erg meneer, maar wij heb ben de tijd vandaag ook niet zo precies, want gis teren. was het radiostation waarvan wij het tijdsein al tijd opvangen, hier niet te horen de drinkwatervoorziening. Met de Waterleiding Mij. Zuid-Beveland is overleg gaande. De paardenfokkerij acht ook spr. van belang, maar klemmende argumenten voor subsidiëring zijn er niet. De belanghebbenden kun nen zelf meer doen en o.m. hun contributie nog aanzienlijk ver hogen. Andere bedrijfstakken zou den met evenveel recht als de paardenfokkerij aanspraak op sub sidie kunnen doen gelden, maar die melden zich niet. Laten de paardenfokkers dus eerst zelf de handen in een slaan. Ton slotte zeide spr, dat ten aan zien van de Stoomv. Mij. Zeeland wel vaststaat, dat de Zeeland in 1949 met toeristenboten vanuit Vlissingen zal gaan varen. In tweede instantie verklrfarde de heer van Oorschot allerminst gerust te zijn over de terugkeer van de Zeeland. Het personeel moet immers naar woonruimte in Rotterdam zoeken. De Zeeland en de Spoorwegen zijn blijkbaar niet bereid het regeringsbesluit Jol te rugkeer naar Vlissingen goed uit te voeren. Spr. vraagt het college van Ged. Staten er bij dc regering op aan te dringen, dat het besluit der regering tot volledige terug keer van de Zeeland naar Vlissin gen letterlijk zal worden uitge voerd. Spr. vroeg verder, dat Óed. Sta ten zullen toezeggen, dat als de provinciale subsidie voor de Zee vaartschool verminderd wordt. Ged, Staten voor compensatie zul len zorgen. Hij beval het P.Z.E.M.- personeel, dat overgenomen is of bij de Stoomtram Walcheren ge detacheerd is, nog in de bizondere zorg .van Gedeputeerden aan. Gedeputeerde Schout zeide toe. dat als het rijk niet wil betalen voor de Zeevaartschool Gedepu teerden zullen overwegen 't thans te nemen besluit terug te nemen. Verschillende sprekers gingen in op het antwoord van Gedeputeer den. waarna Gedeputeerden op hun beurt hun standpunt nader preciseerden. Daarbij deelde de heer A. Phljipse nog mede. dat bij Rijkswaterstaat met klem zal worden aangedrongen op spoed met de Middelburgse brug. „Gemeenschappelijk Belang" trad toe tot Kon. Ned. Middenstandsbond. Contact met Folkestone. de In een huishoudelijke ver gadering van de midden standsvereniging „Gemeen- schappeHjk Belang" te Vlissingen onder leiding van de heer .1. de Visser, werd hij acclamatie besloten toe te treden tot de Kon. Ned. Middenstandsbond. De heer K. Pijl, bondspro- pagandist. lichtte de arbeid van de Middenstandsbond na der toe. - Grote belangstelling bestond voor het bestuursvoorstel om regelmatig contact- en fami lie-avonden voor middenstan ders in Vlissingen tc organi seren. Een commissie werd ingesteld, die met omlijnde voorstellen zal komen. Het plan bestaat contact-avonden te houden, die een ongedwon gen karakter zullen hebben en waarbij er een praathoek zal zijn voor hen. die bepaal de problemen willen bespre ken en voorts een leeshoekje voor hen, die middenstands bladen enz. willen inzien. Ge tracht za] worden dit seizoen ook een familie-avond te or ganiseren, waarbij de dames aanwezig zullen ztfn. Tenslotte kwam uit de le denvergadering de suggestie naar voren de middenstand actief te laten deelnemen aan de zomeravondsport, waarbjj gedacht werd aan voetbal en tennis. Het bestuur zal deze kwestie in de Middenstands- centrale aan de orde stellen om voor deze sportbeoefening een zo breed mogelijke basis te vinden. Een lid deelde mede, dat 74jn vakgroep (fotografen) contact had opgenomen met de middenstand te Folkesto ne en dat men wilde komen tot uitwisseling van pro- paganda-materiaa] (foto's). Vermoedelijk zullen in deze actie fotografen uit geheel Zeeland en Noord Brabant worden betrokken. Het bestuur juichte deze actie, die mede verband houdt met ile propaganda voor de terugkeer van de Zeeland-lijn naar Vlissingen, ten zeerste toe. In deze vergadering werden 7 nieuwe leden toegelaten, waardoor het ledental van „Gemeenschappelijk Belang" is gestegen tot 92. TWEEDE KAMER wegen in Zceuwsch-Vlaanderen steld. Gaat U naar Zwitserland Als resultaat van besprekin gen, die dezer dagen in Bern zjjn gehouden, kan worden me degedeeld, dat ook voor de maanden Juli, Augustus en September 1919 weer een be drag aan Zwitserse deviezen ten befiocvc van Nederlandse toeristen beschikbaar is ge- Onderwijs-begroting aan de orde. De speech, die minister Rutten Dinsdagmiddag in de Tweede Ka mer bij de. behandeling van de be groting van Onderwijs afstak, kreeg na 5 minuten een abrupt einde, toen hij werd weggeroepen om aanwezig le zijn bij een spoed eisende kabinetsverudering over de Indonesische kwestie. De behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken was op verzoek van minister Stikker en onder protest van de communisten uitgesteld tot volgende week, die van Sociale Zaken tot Donderdag. De heer Gortzak (CPN) diende enige moties in. nl. om gehuwde onderwijzeressen te handhaven en om de salarissen van het onderwij- zenö personeel gelijktijdig met een evenredig aan die van het Rijks personeel te verhogen. Nadat vele sprekers hun opvat tingen hadden meegedeeld, hield minister Rutten 's avonds zijn uit gestelde rede. Hij vond de idee van een centraal orgaan met be perkte verordenende bevoegdheid de moeite van bestudering waard. Het kleuteronderwijs *vil hjj niet verplicht maken. Het zal nog wel enige maanden duren voordat een wetsontwerp kleuteronderwijs tot stand komt. Er zal meer worden gedaan voor begaafde jongelui en voor de selectie. Bij de replieken pleitten verschil lende leden voor verbetering van de onderwijssalarissen en toeken ning van 2 pet. vacantietoeslag. Men meende, dat er toezeggingen zijn gedaan, welke nu niet geheel worden nagekomen. Ook werd ge protesteerd tegen de maatregel, welke het mogelijk maakt leerlin gen reeds op 12-jarlge leeftijd naar het Nijverheidsonderwijs tc laten overgaan. Om cón uur werd de vergadering verdaagd. Scherpe motie van V.V.D. afd. Vlissingen. Geen buitenlandse inmenging in Indonesië. DESNOODS AFTREDEN VAN MINISTER STIKKER. In de Maandag gehouden le denvergadering van de Vlis- singse afdeling der Partij voor Vrijheid en Democratie, werd met algemene stemmen de vol gende motie aangenomen: De afdeling Vlissingen van de V.V.D., in vergadering bijeen op 13 December 1948, overtuigd van de onmogelijkheid om met de z.g. Republiek Indonesië, die tot dusver blijk heeft gegeven elke overeenkomst stelselmatig të saboteren, tot doeltreffende overeenstemming te geraken nopens de hangende kwesties: Eist een zelfbewuste Nederland se politiek in Indonesië, ver langt afwijzing door de regering van elke buitenlandse inmen ging van welke andere zijde ook; verlangt met name, dat de regering van nu af de interven tie van de Veiligheidsraad, op grond van diens incompetentie, met kracht van de hand zal wijzen en weigeren zal een dele gatie ter zitting af te vaardi gen; eist het uittreden vqn onze partijgenoot minister Stikker uit de regering voor het ge val de regering zou handelen in afwijking van het in deze motie gestelde. Radar voor Provinciale boten. Bestelling voor veer dienst op Oosterschelde reeds geplaatst. Aan het slot van de winter- zitting der Provinciale Staten heeft de Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, Dinsdagavond méde- gedeeld, .dat met het oog op het gevaar bü mist. de provin ciale boten met een radarinstal latie zullen Worden uitgerust. De order voor een radar-in stallatie volgens Engels systeem voor de veerdienst, over de Oosterschelde is reeds geplaatst. Zodra dc installatie geleverd is, zal zij geplaatst worden, daar deze vaarroute gevaarlij ker is dan de routes over de Westerschelde. Ook de veren over de Wes terschelde zullen met radar worden uitgerust. Koudekerke krijgt waterleiding. BEGONNEN MET DE AAN LEG. In Koudekerke is deze week een begin gemaakt met de aanleg van een gedeelte van de waterleiding voor de ge meente. Hef betreft hier een aansluiting op de bestaande hoofdlijn voor de dorpskern, en de Tramstraat. Of spoedig ook de verdere aanleg plaats kan hebben, zal afhangen van de materiaalpositie. Deze uitbreiding van de wa tervoorziening was mogelijk door een raadsbesluit waarbij aan de Waterleidingmij. Mid den-Zeeland rente en aflossing van het aan de*aanleg te be steden kapitaal wordt gegaran deerd, Bij de uitvoering van de betreffende regeling wordt vooruitgelopen op de voor waarden, die de minister t.z.l. voor de watervoorziening van getroffen gebieden zal vast stellen. Geslaagde Kerstveiling te Goes. Onder zeer grote belangstel ling werd rtinsdagmiddag dooi de Veilingsverenlging „Zuid- Beveland" te Goes 'een kerst- veiling gehouden. Er was een grote aanvoer va.n verpakt fruit, dat een bijzonder goede en verzorgde indruk maakte De vraag was bij de handelaren van buiten Zeeland bijzonder groot en er werden goede prijzen gemaakt. De veiling duurde ongeveer- 2\'z uur. Vooraf sprak de voorzitter van het veilingsbestuur, de heer J. Q. C. Lenshoek, een kort openingswoord, waarin hij er op wees. dat het moeilijk was een kerstveiling te organise ren, omdat het fruit in Zee land nogal wat hagelschade heeft opgelopen. Niettemin heb ben de Zeeuwse kwekers hun beste beentje voorgezet. Tijdens het veilen werd door het Veilingsbestuur een consumptie aangeboden. Ex-oorlogsvrijwilligers voor de microfoon. CABARETGEZELSCHAP VAN VIJF MIDDELBUR GERS Het is de gewoonte van het Radioprogramma Nederlandse Strijdkrachten óm, wanneer een bataljon uit Indonesië te rugkeert, de jongens, diet in hun Indische tijd een cabaret- ploegje hebben gevormd en daarmee voor de troep geïm proviseerde voorstellingen ga ven. voor de microfoon te ha len. Dit is ook gebeurd met het kleine cabaretgezelschap van het Zeeuwse bataljon, II-14-R. I. Het betreft bier de Middel burgse ex-oorlogsvrijwiUigers Jacky de Lange, leider van de ploeg. Piet Geldof Jo Crucq, Kees Huissoon en Jo Moens, die in de Hilversumse studio onder regie van Ben Steggerda voor de microfoon een schets, doorweven met aardige lied jes, ten beste hebben gegeven. Zaterdag a.s. van 18.3019 uur zullen de opnamen, die hiervan werden gemaakt in het Strijdkraohtenprogramma over Hilversum I worden uitgezon den. Voor de vele oud-oorlogs vrijwilligers in de provincie een prachtige gelegenheid om hun kameraden nog eenmaal te beluisteren. Directeur gasfabriek Axel kreeg boete. Voor de Bijzondere Politie rechter te Middelburg stond Dinsdag terecht A. P. le F., di recteur van de gasfabriek te Axel, onder beschuldiging in 1947 en 1948 §3.000 kg. gascokes aan anderen te hebben doen afleveren zonder overdracht van bonnen of vergunningen, dus in strijd met de wettelijke bepalingen. Hem werd hiervoor een boe te opgelegd van 100.subs. 30 dagen. Verbetering gedeelte van weg Hulst—Nieuw-Name-n. Woensdag 22 December zal door de hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat te Middel burg worden aanbesteed de verbetering van het wegvak bewesten. Nieuw-Namen van de weg Hulst-Clinge-Nieuw Namen. Oplichter liep in de val Eén dezer dagen maakte een naaimachinereparateur, die reeds enkele maanden in éen logement te Terneuzen verbleet, met een jonge vrouw een uitstapje naar» Axel. Dc schoonmoeder van deze vrouw, die het met dit uit stapje niet erg eens was, stapte naar de politie en ver telde daar, dat zij redenen had om te geloven, dat -de re parateur niet geheel zuiver in zijn schoenen stond. De beschuldigingen waren ernstig genoeg, om de man te doen aanhouden en naar Terneuzen te laten overbrengen. Bg on derzoek bleek inderdaad, dat hij door de politie van meer dere in het Noorden van het land gelegen plaatsen wegens oplichting werd gezocht, ter wijl bovendien nog kwam vast testaan, dat hij te Ter neuzen onder valse naam en voorwendsels geld had ge leend. ANDERSON VERLOOR. De Zeeuwse damkampioen L. Anderson uit Goes speelde voor het gewestelijk damkampioen schap zijn tweede partij tegen H. Heunen, plaatsvervangend Limburgs kampioen in 's-Her- togenbosch. Déze partij had voor de Zeeuwse kampioen een drama tisch verloop. In een vrijwel gewonnen stelling, waarbij An derson in tijdnood k\vam, viel het vlaggetje en boekte Heunen een fortuinlijke zege. Anderson zal nu zijn twee resterende partijen moeten winnen om een kans op de titel te maken. Ernstige aanrijding te Goes. In dc Wilhelminastraat te Goes had Dinsdagavond om streeks kwart voor zes een aan rijding plaats. Een passerende auto reed de 74-jarige W. uit Middelburg, die plotseling de straat over stak, aan. W. kwam er slecht van af. want hij werd met twee gebroken benen en een hoofdwonde naar 't Zieken huis St. Joanna vervoerd. Het voorlopig onderzoek had tot resultaat, dat het eversteken van de straat zonder op de na derende auto te letten, de oor zaak van dit ongeval is. Geslaagd voor liet examen machinist-motordrijver D. L. Jo- ziasse. L. J. de Lege, W. de Lege en L. J. Ruyterburg, leerlingen van de „De Ruyterschool" te Vlis singen. WALCHEREN Middelburgs allerlei. EERSTE KAMER Auto's, ijsjes, rokerij, worden duurder. De Eerste Kamer hield zich Dinsdagmiddag bezig met het wetsontwerp verhoging op brengst enkele belastingen, na dat zij zich o.m. accoord had verklaard met het wetsontwerp tot goedkeuring van het vre desverdrag tussen de geallieer den en de geassocieerde mo gendheden en Italië. De Tweede Kamer besloot reeds tot het duurder maken van het rokertje en vermeerde ring van belasting op auto's, •ijsjes, enz. en de Eerste Kamer volgde dit voorbeeld. De com munisten wilden goacht worden tegen gestemd te hebben. RONDVRAAG GEMEENTERAAD. Bij de rondvraag tijdens de ge meenteraadszitting te Middelburg op Maandagmiddag wij stipten omwonenden veel Idst ondervinden - van roet. dat afkomstig is-van de wasserij op de Wal. Hü kreeg ten antwoord, dat de zaak onderzocht zal worden. Op zijn vraag betref fende eventuele herbouwplannen van deze wasserij kon worden ge antwoord, dat optie voor een ter rein is aangevraagd, maar dat er nog geen plannen zijn. De heer I. van Loo (Arb.) wees op de slechte conditie van het klin kerpad bij de Segeerssingel en de heer A. J. Schot (S.G.) op de on voldoende verlichting van de Vlis- singse Molenstraat. De heer G. H. Luyendyk (C.H.) informeerde naar verbetering van de zwemgelegen- heid vooral voor de kleintjes en begmnenden. maar de voorzitter kon hem weinig hoop geven zo lang de waterstand in het kanaal zo laag blijft. Over deze kwestie is echter een adres van V.V.V. bin nengekomen en dit zal met spoed in studie worden genomen. De heer J. S. Hoek (A.R.) klaag de over de prikkeldraadafzetting in het Balansplantsoen en ir. M. de Vink (Arb.) over het feit, dat er wagens met puin door de stad rijden, die zo hoog zijn opgeladen, dat er herhaaldelijk grote brokken afvallen. De politie zal geïnstrueerd worden om hier nog scherper op te letten. Ir. de Vink had ook een klacht over de toestand van som mige straten tijdens de bietencam pagne: vreemdelingen, die van het station komen, moeten door een modderpoel waden om de stad te kunnen betreden. De voorzitter zegde toe. dat voor de volgende campagne maatregelen zullen wor den voorbereid. NA-UITREIKING BONKAARTEN. Bonkaarten 901 en Tabaks/ Versnaperingenkaarten op Don derdag 16 December voor zelf- verzorgers en niet-zelfverzor- gers letters A t/m K. Vlissingen NA-UITREIKING BONKAARTEN. Bonkaarten 901 en Tabaks/ Versnaperingenkaarten op Don derdag 16 December niet-zelf- verzorgers letters A t/m K. Domburg SUIKERBIETEN-RECORD. De aanvoer van suikerbieten te Domburg heeft dit jaar alle vorige jaren overtroffen. Voor de Centr. Suiker Mij. 3.719.405 kg.; voor Dinteloord 1.136.510, totaal 4.905.915 kg. Veere VISSERSBOOT AAN DE GROND. I Maandagavond liep de vis sersboot St. 5 uit Stellendam de Onrust bij het Veergat aan de grond. Daar de boot in een zeer on gunstige positie verkeerde, voer de reddingboot uit Veere uit en bracht haar laat in de avond te Veeré binnen. DE EERSTE HARINGEN Dezer dagen is de eerste ha ring te Veere aangevoerd. Daar ze verleden week nog dicht on der Ostende zat en nu bij Wal cheren, kan verwacht worden, dat in de komende dagen veel haring in Zeeland' zal worden aangevoerd. Grijpskerke NED. HERV. KERK Verkozen zijn tot notabelen in de Ned. Herv. Kerk te Grijpskerke de heren W. Elok en W. Renicrse en tot kerk voogd de heer P. Huisman. FILMS VAN DE WEEK In Alhambra, Vlissingen krijgt de komiek Joe Brown de raad ..Shut your big mouth" De lachende vreemd el ing' maar hij doet het tegenover gestelde en brengt de toe schouwers van de ene lach in de andere. Luxor, Vlissinger heeft de film „Harpoen" of het programma staan; eer attractie hiervan is, dat vele opnamen in het Hoge Noor den zijn gemaakt. ,,D met de zweep", wiens ijzeren wet is in het Westen, regeert tensli Electro te Middelburg. fl-genda MIDDELBURG. Woensdag: C.J.M.V.: Vergadering Chr. Middenstandsbond, 8 uur; Schouwburg (bovenzaal). Le zing „Het Israël-probleem", 8 uur; Schouwburg (bioscoop zaal) C.F.A. „Madame Curie", 8 uur: Concertzaal: Lezing „Het Joodse vraagstuk en de we reldvrede". 8 uur; Bogardzaal: Zeeuwse Groentetelers Vereni ging. jaarvergadering, 10 uur; tuinbouwfilm, 1.30 uur: Electro Theater: „De man met de zweep", 7 en 9.15 uur. Donderdag: Ned. Koffiehuis: Bij eenkomst Bakkerij Commissie Zeeland, 2 uur; Schouwburg: C.F.A. „Madame Curie", 8 u.: Leeszaal: Jaarvergadering. 8 uur; Electro: „De man met de zweep", 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Woensdag. Stadhuis. Raadzaal: vergadering Ouderraad L. O., 8 uur; Noordzeeboule- vard: receptie Gymnas- tiekver. ..Lich. Ontwik keling'', 8 uur; Beurs straat: Vergadering K.A. B„ 8 uur; Alhambra: De Lachende Vreemdeling: 7 en 9 uur; Luxor: Harpoen, 8 uur. Donderdag. Leeszaal: Openbare Ledenvergadering, 8 uur; Concertgebouw: Uitvoe ring Dames-Gymnasliek- ver. „Lich. Ontwikkeling", 8 uur; Alhambra: De La chende Vreemdeling, 7 en 9 uur; Luxor: Harpoen, 8 uur. (Ingezonden mededeling) theelepels per dag dom ■■gjlljtjjiM i wonderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2