PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geruchten over aftreden van Tsjang Kai Sjek Republiek kiest eieren voor haar geld r Commissie van Goede Diensten ziet het donker in Vrije veren, Plano!, Dienst, Financiën en subsidies onder de loupe Pleidooien voor electriciteit in onrendabele gebieden D£ BILT VOORSPELT 191e Jaargang - No.294 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B, den Boer. Adj.»: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A, Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; 1 3.90 p. kw.; fr. p. p. 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 15 Dec. '48 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. lel. 2077 en 2924 - Goes: L. Voretstr. 55. teL 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierlkzee: N. Bogerdstr. C 160, tel. 26 Zij wil onderhandelingen met Nederlandse regering hervatten Opzienbarende verklaring van dr. Soemitro Het Franse persbureau A.F.P. heeft uit gezaghebbende repu blikeinse bron vernomen, dat Moh. Hatta door bemiddeling van de Amerikaanse afgevaardigde in de C.V.G.D., Cochran, aan de Nederlandse delegatie een schrijven heeft doen ge worden, waarin de Republiek zich zonder voorbehoud bereid toont de Nederlandse souvereiniteit in Indonesië te erkennen voor de duur van de interim-regering. Van Nederlandse zijde is dit bericht nog niet bevestigd. Voorts meldt A.F.P., dat dr. Soemitro, republikeins verte genwoordiger te Washington, tegenover de pers heeft ver klaard, dat hij zojuist van zijn regering instructies had ont vangen, waarin hem werd medegedeeld, dat zij gereed was de onderhandelingen met de Nederlandse regering tot vreedzame regeling van het geschil t.a.v. Indonesië te hervatten. Hü verklaarde, dat hervat ting van deze onderhandelin gen thans afhing van de Ne derlandse regering zelf en gaf uitdrukking aan de hoop, dat deze haar vroegere houdin; zou veranderen. „Wij hopen op recht, dat de onderhandelingen onder auspiciën van de Com missie voor Goede Diensten zullen wor.den hervat", zo zeide hij. Na hulde te hebben ge bracht aan de C. V. G. D. voegde hij er aan toe: „indien op nieuw oorlog in Indonesië uit breekt, zullen de communis ten, veel meer dan welke ande re elementen ook, daar wel bij varen". EEN LAATSTE KANS Volgens Reuter verklaard-: dr. Soemitro nog, dat het be sluit om „een laatste kans" te geven aan Nederland de „cri- tieke situatie" had gewijzigd. Zijn regering was zich ervan bewust, dat „oorlog een ramp zou betekenen niet slechts voor het Indonesische volk, doch voor dat van geheei Azië". Het i3 thans aan Nederland de vol gende stap te ondernemen. Indien Nederland bij zijn oude standpunt blijft, zijn wij onver biddelijk besloten te verdedigen wat wij bereikt hebben en dat zou strijd kunnen doen ont branden in het gehele gebied", aldus Soemitro. Hy zeide reden te hebben om aan te nemen, dat d© Vei ligheidsraad en enige belang hebbende grote mogendheden gaarne zien, dat de onderbande lingen sppoedig hervat zullen worden. Hij weigerde te vci- klaren of het juist is, dat de premier van India de repubïï* blikeinse autoriteiten heeft aan geboden een regering in bal lingschap in India te vestigen. C. v. G. D. VERHEUGD Aneta meldt nog, dat vol gens dr. Soemitro de C. v. G. D. zich naar aanleiding van het Nederlandse besluit direct naar Djocja begaf om het republi keinse standpunt te verne i- men. De commissie scheen zeer verheugd te zijn over deze nieu we ontwikkeling en zou de Ne derlandse regering reeds op de hoogte hebben gesteld. Dr. Soemitro noemde het afbreken van de onderhandelingen een slag in het gezicht van de C. v.G.D. en de Ver. Staten. In zake de incidenten in de fe-^ derale gebieden zeide hij, dat deze bewijzen dat de aanwe- Distributie wordt vereenvoudigd. Nieuwe tabakskaarlen. In de' periode van 20 Dec. t.m. 12 Febr. a.s. zullen de distributie diensten nieuwe bonkaarten voor voedingsmiddelen uitreiken tegen inlevering van de inwisselingsbon van de bonkaarten, die op 17 De cember in gebruik worden geno men, t.w. een bonkaart KA of LA 903 aan hen, die in 1928 of eerder zijn geboren tegen inwisselings bon van de kaarten KA of LA 901. een bonkaart KB of LB 903 aan hen, die in de jaren 1929 t.m. 1944 geboren zijn tegen inwisse lingsbon van de kaarten KB. LB, KC of LC 901 en een bonkaart KD 903 aan hen, die geboren zijn in 1945 of later tegen inwisselingsbon van de kaarten KD of KE 901. Hieruit blijkt, dat de tegenwoor dige leeftijdsgroepen B en C wor den samengevoegd tot een groep (nieuwe B-groep) met de rant soenen van de tegenwoordige B- groep. Hetzelfde geldt voor de bestaande D en E-groepen, welke gecombineerd worden tót een nieu we D-groep. Tevens zullen nieuwe tabaks- kaarten worden uitgereikt. Deze uitreiking zal uitsluitehd geschie den tegen inlevering van een bon van de tabaks- en diversenkaarten QA en QC 901, welke op 17 Decem ber in gebruik worden genomen. Tegen inlevering van bon „Tabak 07" van de Tabakskaart QA 901 wordt een tabakskaart QA 903 voor mannen uitgereikt, tegen in levering van de bon „diversen 10" van de diversenkaart QC 901 een tabakskaart QC 003 voor vrouwen. zigheid van Nederlandse troe pen recht en orde niet kan her stellen, wanneer niet gelijktij dig' voldoende politieke conces sies worden gedaan. De Repu bliek wenst een verhouding met Nederland, welke min of meer gelijk is aan die tussen India en het Britse gemenebest. Dinsdagochtend vroeg is de Commissie van Goede Diensten van het station Koningsplein te Batavia met de zogenaamde delegatietrein naar Djocja ver trokken. Alle commissieleden, benevens het secretariaat, heb_ ben zich naar Djocja begeven. Alleen Nayaran van het sec retariaat bleef te Batavia. MINISTERRAAD BIJEEN De Nederlandse minister raad heeft zich Dinsdag zowel 's ochtends als 's middags in bijzondere zitting bezig gehou den met de Indonesische situ atie. Het Chinese raadsel. Een vader van een gezin te Belleville in Ontario, die vloeiend Frans en Engels sprak, heeft een paniek te weeggebracht doordat hij, thuiskomend, niets anders dan Chinees wilde spreken, hoewel hij nimmer in het Verre Oosten was geweest. Zijn vrouw, na hem vruch teloos te hebben gesmeekt zich in een meer bekende taal uit te drukken, waar schuwde de politie. De man gaf aan de commissaris een uitleg waarvan 'niets werd begrepen. Hij werd opge sloten wegens belediging van de autoriteiten, on danks zijn protest in het Chinees. In zijn zakken vond men een brochure met de titel ..hoe leer ik Chi nees in drie uren". N. Geen visum meer voor Amerikanen. De E.C.A. heeft medegedeeld, dat negen Marshall-landen visa hebben afgeschaft teneinde het reizen van Amerikanen in Eu ropa aan te moedigen. Het zijn: Engeland. Denemarken. België. Italië, Noorwegen, Nederland. Zweden, Zwitserland en Luxem burg. Er worden eveneens stappen gedaan voor de af schaffing van visa voor Frank rijk, Portugal en Eire. Tussen de Marshall-landen zijn reeds 126 overeenkomsten gesloten om het onderlinge grensverkeer te vergemakkelijken. Een sportpaleis te Rotterdam. De Chicago Skating Works ziet thans de mogelijkheid on der ogen van vestiging van een groot sportpaleis te Rotterdam, dat voor verscheidene takken van sport dienstig zou kunnen zijn. Of deze plannen de aanleg van een kunstijsbaan of een rolschaatsenbaan inhouden, is nog niet bekend. Ontvluchte moordenaar gepakt. De gedetineerde Nijp. die enige tijd geleden uit het zie kenhuis te Leeuwarden wist te ontsnappen, is weer gearres teerd. Hij moest vier jaar uit zitten wegens moord. Secretaris'generaal Verkeer en Waterstaat. Als opvolger van mr, D. G. W. Spitsen is als secretaris-ge neraal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat met in gang van 1 Nov. j.L benoemd mr. A. J. Rosman, administra teur bij dit ministerie. Op 74-jarige leeftijd is In Den Haag overleden de heer F. J. W. Drion, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-hoofdredacteur van „La Gazette de Hollande", Volksdemocratisch bargoens van Hongaarse premier. De nieuwe Hongaarse pre mier, Dobi, heeft in zyn eerste regeringsverklaring op de bekende „volksdemocrati- sche" wyze van leer getrokken tegen „belagers van het volk". Premier Dob» zei, dat het zijn doel was een atmosfeer te scheppen, welke „het ieder duidelijk zou maken, dat ieder een, die tegen onze volksdemo cratie strijdt, tegen een stenen muur loopt". Hij deed een scherpe aanval op de katholieke primaat, kar dinaal Joszf Mindszenty en op de katholieke oppositiepartij, onder#het masker vandemo cratie, zo zeide hij, verzamel de deze partij „alle soorten van voormalige fascisten on. der haar vleugels". Lichte straffen voor directeuren Wagon-Lits Dinsdag stonden voor de Amsterdamse Economische Politierechter terecht de direc teur, H. N. H., de chef van het Amsterdamse bureau. W. Ph. A. K., van de Comp. Intern, des Wagons Lits. en de kok J. v. d. H. Drie maanden geleden waren H. en K. veroordeeld tot zes resn. achttien maanden ge- gevangenisstraf wegens het oogluikend toelaten van knoeierijen met levensmidde len. Alle drie verdachten ont kenden hun schuld. Po direc teur verklaarde niets te heb ben geweten van clandestiene invoer. De officier, jhr. mr. A. Reigersman, 'eiste tegen de kok die hij als de hoofdschul dige aanmerkte, vier maanden met bevel tot onmiddellijke gevangenneming, tegen K. en H. eiste de officier 600 en 300 boete. Na de pleidooien wees de Economische Politierechter, mr. J. Meijhuizen vonnis. V. d. H. werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van 2 maanden en 100 boete. H. en K. werden elk tot 100 boete veroordeèld. Wijd vertakte huidenzwendel. De onlangs in Meppel ont dekte zwendel in koeienhuiden, afkomstig van clandestiene slachtingen, bljjkt volgens Trouw zijn vertakkingen te hebben in het gehele land. Dit is ontdekt nadat bij een firma te Meppel de „zwarte" boekhouding in beslag werd genomen. In totaal betreft het hier 170 zaken. Niet minder dan 50 leerlooierijen en hui denhandelaren in Nederland hebben aan de manipulaties deelgenomen. Bij de Meppeier firma werd tevens de zwarte kas 26.000 in beslag genomen. Enige ambtenaren, die bij deze zwendel betrokken zouden zijn geweest, zouden zijn ontslagen. L unshof weer in het ongelijk gesteld. De Hoge Raad deed uitspraak in de zaak tegen de heer H. A. Lunshof, hoofdredacteur van „De Nederlander". De heer Lunshof is. zoals bekend, in beroep gegaan van het vonnis van de Amsterdam se rechtbank, die hem tot een boe te van f 10.veroordeelde, omdat hij de naam niet wilde noemen van degene, die hem de notulen van Linggadjati ter hand had ge steld. De heer Lunshof beriep zich daarbij op het, naar zijn mening, bestaande beroepsgeheim voor journalisten. De Hoge Raad verwierp thans dit beroep. Het beroepsgeheim van een dokter of een geestelijke, zo als het bij de wet erkend wordt, is. naar het oordeel van de raad. niet van toepassing op journalis ten, omdat aan een journalist uit geheel andere overwegingen ge gevens verstrekt worden dan aan een dokter of een geestelijke. Wanneer aan een journalist me dedelingen worden verstrekt, waaraan een strafbare handeling is verbonden, heeft hij niet het recht aan de justitie de gegevens te weigeren. De Bijz. Raad van Cassatie heeft de voormalige N.S.B.-bur- gemeester van Krommenie, A. G. Jongsma, uit Maartensdijk, ver oordeeld tot 18 jaar met aftrek. Wat de kaarsjes mogen kosten. In verband met de aanstaan de feestdagen meldt men ons van de zijde van 't ministerie van economische zaken de hoogst geoorloofde gebruikers- prijzen van stearine- kerst- en huishoudkaarsen per pak van ca. 300 gram netto 1.10; per pak van ca. 200 gram netto 0.80. Stearine-paraffinekaarsen per pak van ca. 300 gram net to 0.85: per pak vah ca. 200 gram netto 0.65. Gothische kaarsen: per doos van ca. 400 gram netto 1.70. Denemarken weel van geen uitnodiging. „Denemarken heeft geen uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan de besprekingen in verband met het Atlantisch pact en niets wijst er op, dat eerlang een dergelijke uitno diging aan ons land zal wor den gezonden" zo heeft de mi nister van Buitenlandse Zaken, Rasmussen, verklaard. Zelfs de huidige onbevredigende uitvoering van het bestand zal niet kunnen worden gehandhaafd. Interim-Regering kan meer onrust veroorzaken De Commissie van Goede Diensten heeft voor publicatie vrijgegeven het speciaal rapport aan de Veiligheidsraad d.d. 12 Dec. betreffende de recht streekse besprekingen tussen de Nederlandse regering en de vertegenwoordigers van de Re publikeinse regering te Kali- oerang. De commissie ziet geen mogelijkheid om partijen voor bona fide onderhandelingen bij elkaar te brengen. De commis sie heeft er zelfs geen vertrou wen in, dat de huidige onbe vredigende uitvoering van de bestandsovereenkomst kan wor den gehandhaafd, daar de mo gelijkheid van een politieke overeenstemming kleiner wordt. De commissie kan in de huidige toestand alleen één verscher ping zien van de factoren, die reeds de verdere economische verslechtering, de algemene on rust en sociale woelingen ver oorzaken. Vijandelijkheden op grote schaal, waarbij botsin gen van georganiseerde gewa pende groepen zijn betrokken, zal hiervan mogelijk het resul taat zijn. Het rapport geeft een samen vatting van de standpunten van de Republiek en de Neder landse regering, zoals deze ter kennis van de C.v.G.D. zijn ge bracht. De Republiek meent tot het uiterste te zijn gegaan met het doen van concessies en betoogt, dat de Nederlanders geen seri euze pogingen deden om door onderhandelingen tot een over eenkomst te komen. Dit zou be wijzen, dat de Nederlandse re gering van plan was voor het einde van het jaar een interim- de regering te vormen zonder Republiek. De Republikeinen doen een beroep op de Commissie om elke maatregel te treffen, wel ke maar mogelijk is om de Ne derlandse regering te bewegen tot een vredelievende regeling van het geschil. NEDERLANDS STANDPUNT. De samenvatting van het Ne derlands standpunt constateert, dat de Republikeinse regering geen daadwerkelijk gezag over haar troepen zou hebben en dat het Republikeins inzicht t, a.v. de bevoegdheden van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in het bijzonder wat betreft diens gezag over de troepen in de interim-periode, niet alleen fundamenteel onver enigbaar is met de Nederlandse souvereiniteit, maar bovendien de ontoelaatbare toestand van twee tegenover elkaar gestelde legers onder een gescheiden op perbevel zou doen voortduren. De weigering om tijdens de in terim-periode de Nederlandse souvereiniteit te erkennen, maakt de ontwerp-overeen- komst van het Amerikaanse lid in de C.v.G.D. van 10 Sept. van nul en generlei waarde als basis voor de onderhandelingen. De Ned. regering moet thans overgaan tot uitvoering van het besluit tot het instellen van een interim-regering. Het rapport van de C.v.G.D. uit de zienswijze, dat de vor ming van de interim-regering thans, zonder de Republiek, het bereiken van een overeenkomst door onderhandelingen in hoge mate zal bemoeilijken. Dit zou ernstige onrust in Indonesië tot gevolg kunnen hebben. DE STAD PEKING GEHEEL OMSINGELD. Hulp baat niet meer. In Hongkong deden Dinsdag geruchten de ronde, dat Tsjang Kai Sjek zou zijn afgetreden als president van de Republiek. De markt reageerde hierop on middellijk door verkoop op grote schaal van goudharen. Later werd het bericht door een officiële, maar ongenoemde woordvoerder, tegengesproken. Hij noemde het „onjuist en be lachelijk". De kenschetsing „belachelijk" is op zijn minst gezegc^sterk overdreven. Alles wijst erop, dat Tsjang zich niet zo erg lang meer staande zal kunnen houden. Falconer, voormalig vice- voorzitter van een hulpcommis sie aan China, iemand, die er dus meer van weet, heeft in een redevoering te New York toegegeven: De regering Tsjang houdt zich door terreur staan de, doch het corrupte bestuur zal ongetwijfeld omvergewor pen worden. De heer Falconer voegde er aan toe, dat het in China gist en dat het denkbeeld, dat de Ver. Staten dit proces met geld kunnen stoppen, „te dwaas was om er woorden aan vuil te ma ken". De militaire toestand wordt voor de Nanking-regering steeds bedenkelijker. PEKING OMSINGELD. De stad Peking is thans dooi de communisten omsingeld. Geen enkele trein is in die stad aangekomen. Na de evacuatie van het Westelijk vliegveld wordt thans ook het Zuidelijke bedreigd door de communisti sche opmars. Alle vliegtuigen die uit het Zuiden komen, zijn te Tientsin geland, Er hebben schermutselingen plaats in de Westelijke voorstad, waar zich het hoofdkwartier bevond van generaal Foe Tsjoji. bevelheb ber van Noord-China. die zich een paar dagen geleden in de stad heeft teruggetrokken. Contact Transjordanië- Israël. Een woordvoerder der Israë lische regering heeft Dinsdag avond tegenover een correspon dent van Reuter verklaard, dat er contact tot stand was geko men tussen Israël en Transjor- danië na een Joods verzoek om vredesonderhandelingen. Grote smokkelaffaire tussen Duitse zönes. Een woordvoerder va.n het ministerie van economische za ken van Rijnland-Westfalen heeft nadere inlichtingen ver strekt over de grote smolckel- zaak van fijn staal en textiel- waren tussen de West-Duitse en de §owjet-zöne. Deze zaak is te Dusseldorf tjntdekt en totnogtoe zijn er meer dan 60 West-Duitse firma's in betrok ken. Voor de munthervorming is voor meer dan acht millioen mark fijn staalclandestien naar de Sowjet-zone gebracht en na de munthervorming heeft deze smokkel een bedrag van 20 millioen mark bereikt. TSJANG KAI SJEK EXIT? Prins Charles van Edinburgh. De zoon van prinses Eliza beth van Engeland zal de na men Charles Philip Arthur George ontvangen. Hy zal prins Charles van Edinburgh worden genoemd. De doop van prins Charles zal vandaag op het paleis ge schieden: de aartsbisschop van Cantebury zal de doop ver richten. De prins komt, na zijn moe der. In aanmerking voor de troonsopvolging. De laatste koning van Engeland, dis de naam „Charles" droeg, was koning Karei II, die van 1649 tot 1685 regeerde. Waarschuwing van Marshall-administratie. De plaatsvervangende ad ministrateur van de Marshall administratie, Howard Bruce, heeft er Engeland, België en Nederland Dinsdag van be schuldigd. dat deze landen on geveer een vijfde van onge veer 100.000 ton aluminium- en loodschroot. welke met dol lars van het plan-Marshall waren gekocht, hebben ver kocht aan het Amerikaanse bedrijfsleven. De E.C.A. heeft medegedeeld dat de drie landen gewaar schuwd zijn, dat zij deze prak tijken dienen te staken, daar anders drastische beperkingen zullen worden toegepast op de toekomstige aankopen van non-ferro metalen. Winterzitting der Prov. Staten De algemene beschouwingen over de begroting Dinsdagmorgen kwamen de Prov. Staten van Zeeland in tweede gewone zitting bijeen. Nadat een voorstel van Ged. Staten om de kasgeldlening, waartoe was besloten d.d. 3 Augustus te verhogen van vijf millioen tot tien millioen gul den en om de subsidie aan de Vlassersschool te Koewacht te verhogen, werd begonnen met de behandeling der provinciale begrotingen. Rede L. P. van Oorschot. De heer L. P. van Oorschot (P.v.d.A.) opende de algemene beschouwingen met een woord van voldoening over de verbe tering van de provinciale fi nanciën, die een sluitende be groting mogelijk maakte. Spr. achtte het juist, dat Ged. Staten een zuinig beleid willen voeren, maar waarschuwde, dat de zui nigheid de wijsheid niet mag bedriegen. Spr. betreurde de in de afde lingen uitgeoefende critiek op de Provinciale Planologische Dienst. Deze dienst vindt niet het respect, die hij' verdient. Deze dienst is voor Zeeland on misbaar ejj bespaart uiteindelijk geld en verricht zeer nuttig en belangrijk werk. Het arbeids veld zal trouwens nog aanzien lijk groter worden, als de Be nelux er eenmaal is. Grote waardering heeft spr. verder voor het Cultureel Sociaal Op- bouworgaan. dat er belangrijk toe bijdraagt, dat Zeeland zijn sociale en culturele achterstand op andere provincies inloopt. Spr. vraagt als er bezuinigd moet worden, deze dienst niet te beknibbelen. Vrije veren over de Wesler- schelde achtte spr. onmisbaar en spr. vroeg of de minister al gereageerd, had op het desbe treffend advies van Ged. Sta ten. Ook op de Oosterschelde dienen de veren vrij te zijn. Is dat onmogelijk, dan moet er tariefverlaging komen. In ver band met de vele klachten over de Prov. Stoombootdiensten ried spr. de vorming van een contactcommissie uit Prov. Sta ten aan, die nauw contact kan houden met de Stoombootdirec tie. Dit kan leiden tot snellere verbeteringbij klachten. Mijngas achtte spr. voor Zee land nodig, omdat anders veel kapitaal in dc gasfabrieken zal moeten worden gestoken ter modernisering dezer bedrijven en wat de drinkwatervoorzie ning aangaat achtte spr. het nodig, dat er meer concentratie komt. Wat de subsidievoorstellen aangaat, de heer van Oorschot wilde de subsidie voor de paar denfokkerij niet verlagen. De Zeeuwse paarden zijn Zeelands roem! Ook de subsidie voor.de geitenfokkerij moet worden ge handhaafd. Maar bovenal moet de provincie Vlissingen blyven bijspringen in dc kosten van de Zeevaartschool. Spr. achtte de argumenten van Ged. Staten om deze subsidie te verlagen en uiteindelijk op te heffen on juist. Ged. Staten spiegelen een bijzondere ryksuitkering voor, omdat Zeeland de enige provincie is, die het zeevaart- onderwijs subsidieert. Zal deze uitkering er komen? Juister zou het zijn, als Ged. Staten dit afwachten voor zy tot sub sidieverlaging overgaan. Spr. vraagt daarom intrekking van het voorstel. De verhoogde subsidiëring van de Prov. V.V.V. juichte spr. toe, maar met nadruk ver klaarde spr., dat de belangheb benden te weinig doen en zelf ook in de buidel moeten tas ten. Na een pleidooi voor de ge- pensionneerden der provinciale bedrijven beslobt spr. zijn al gemene beschouwingen met een vurig pleidooi om de Stichting Visserijbelangen in op richting te subsidiëren met 3000 inplaats van 2000. De vissers hebben op de boeren bijvoorbeeld organisatorisch een grote achterstand en nu zij trachten deze in te halen, ver dienen zij krachtige steun. Geen instituut kan meer voor de vissers doen dan de Stichting Visserijbelangen. Rede baron v. d. Féltz. Mr. W. F. E. baron van de Feltz (C.H.) begon zijn rede eveneens met de Prov. Planolo gische Dienst. Na lezing der afdelingsverslagen en het ant woord van Ged. Staten, las spr. in de Prov. Zeeuwse Crt. een artikel tegen de uitgeoefende, critiek. Spr. had zich met vele anderen afgevraagd, of dit arti kel niet tot stand was gekomen in overleg met de Planologische Dienst. Mr. van de Feltz zeide zelf niet zonder critiek te zijn. Zeeland geeft voor de P.P.D. meer uit. dan het 4 maal zo grote Gelderland. Men streeft te veel naar uitbreiding, zet de zaak te groot op, het kan goed koper en spr. heeft de indruk, dat er nog al eens dictatoriaal wordt opgetreden door de P. P.D. Spr. juichte het toe. dat de begroting rekening houdt met de voorstellen van de Commis sie Oud en dat het rijk op zijn beurt rekening houdt met de bij zondere positie van Zeeland en de zeearmen meetelt bij de op pervlaktevaststelling. Ten aanzien van de vrije ve ren verklaarde spr. uitdrukke lijk voorstander te zijn van het behoud van het vrije vervoer. Ophëffing daarvan zou Zeeland 'ernstige schade berokkenen. Het leek spr. wenselijk, dat ook de Prov. Staten dit nog eens duidelijk doen uitkomen. Spr. achtte het onjuist een blanco crediet te geven voor de uitzending van kinderen naar vacantlekolonies etc. en besloot met uitvoerige infor matie te vragen omtrent de stand van de wederopbouw in Zeeland en de provinciale bemoeienis daarmede. HET R.K. STANDPUNT. De heer P. V. M. Vercaute- ren (K.V.P.) zeide zich wel te kunnen verenigen met het beleid van Ged. Staten. Spr. meende, dat het Rijk de ca- lamlteuze polders meer moet steunen, pleitte voor behoud der vrije veren, drong aan op uitbreiding der electrici- teitsvoorziening, aanvoer van gas op verre afstand en ver betering., der wegen en snel herstel van de nieuwe brug te Middelburg, die de Zeeuw se hoofdstad verbindt met overig Zeeland. Ten aanzien van de inpol deringen vroeg spr. een spoe dig accoord met Belgic over de Braakman-inpoldering. Hoe staat het met het land van Saeftinge? Ook daar liggen honderden H.A. goede grond voor de boeren. Tn verband met de subsi die-voorstellen beval spr. de subsidiëring van het Wit- Gele Kruis en van de paar denfokkerij in de belangstel ling aan. (Vervolg op pag. 5 en 2) 12 jaar met aftrek luidde het vonnis, dat het Bijz, Gerechtshof te Amsterdam velde over de 65- jarige ex-burgemeester van Laren A. W. Knipscheer. IETS MINDER ZACHT. Geldig tot Woensdagavond. Aanvankelijk krachtige wind uit Zuidelijke richtingen, latei- iets afnemende wind tussen Zuidwest en West. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Iets minder zacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1