NIEUWS UIT ZEELAND Derde klasse-wedstrijden LBiHiV» ontnam Marathon de tweede plaats Naar de Noordoostpolder 50-jarig bestaan Arne's Genoegen. WALCHEREN De training van onze schaatsenrijders in gevaar NIEUWE BOEKEN Zeeuwse verenigingen in het land zoeken contact. INITIATIEF VAN „LUCTOR ET EMERGO" IN DEN BOSCH. Door enkele Zeeuwse ver enigingen in ons land is vorig jaar gepoogd te komen tot stichting van een federatie van alle Zeeuwse verenigingen. Er ia toen wel een voorlopig be stuur gevormd, doch meer is nooit bereikt en van contact tussen de verschillende Zeeuw se verenigingen onderling is tot op heden dan ook geen sprake geweest. De Zeeuwse vereniging „Luc- tor et Emergo" te !s Hertogen bosch meent echter dat een dergelijk contact zeer gewenst is, en hoewel waarschijnlijk de benjamin onder de Zeeuwse verenigingen, heeft zij gemeend in deze het initiatief te moeten nemen. Alle in het land be staande Zeeuwse verenigingen voorzover bekend, zijn dit er met Den Bosch mede 15 zijn door het bestuur uitgeno digd om op Zaterdag 18 De cember één of meer bestuurs leden naar Den Bosch af te vaardigen, ten einde te komen tot oprichting van een landelij ke contact-commissie. Daardoor zal men dan in staat zijn adres sen van sprekers, declamators enz. uit te wisselen en zaken te behandelen, die voor alle verenigingen van belang zijn. Bovendien ig er dan contact tussen de Zeeuwen in het ge hele land, die hun bestaan ge vonden hebben buiten hun ge boortegrond. Van 13 der bestaande ver enigingen werd reeds bericht ontvangen, dat men gaarne aan de tot standkoming der con tact-commissie wil medewerken en aanwezig zal zijn. Als attrac tie zullen allen aanzitten aan een echt Brabantse koffietafel. Knocke helpt Sluis. Tussen de ingezetenen van de Belgische badplaats Knocke en die van het eertijds zo be kende toeristenstadje Sluis, be staan hechte vriendschapsban den. Dat dateert al van vele jaren voor de oorlog en deze banden zijn nog hechter ge worden na de bevrijding, toen vele inwoners van het zo zwaar geteisterde Sluis gastvrij in Knocke werden opgenomen. Met echt Vlaams enthousias me werd in Knocke een hulp actie georganiseerd voor Sluis, onder het motto: „Knocke helpt Sluis". Deze actie heeft een zeer goed resultaat gehad en begin Januari a.s. zullen de vruchten van deze actie in Sluis arriveren. Wij hadden dezer dagen een gesprdemet" enige commissiele den uit Knocke en vernamen toen, dat alle gezinnen in Sluis zullen bedacht worden met een stel lakens, terwijl er ook een groot aantal dekens zullen wor den uitgereikt. Daarnaast zal er een flinke som gelds worden geschonken voor de inrichting van een kleuterschool. Als men bedenkt dat Sluis weer een 650 gezinnen telt, kan men zich een voorstelling ma ken van de omvang van deze hulpactie, waaraan alle ingeze tenen van Knocke spontaan hebben meegeholpen. Moderne decoratieve kunst. De Studieclub Schilders voor Walcheren heeft een be langrijk initiatief genomen, door in Middelburg een ten toonstelling in te richten van moderne decoratieve kunst. Het betrof hier werkstuk ken van de kunstenaar M. Schipper, Zeeuw van afkomst, die docent is in de decora tieve vakken aan de Haagse Academie voor Beeldende Kunsten en van leerlingen vaji die academie. Het tentoongestelde was uiteenlopend van aard en van toegepaste techniek, maar stond zonder uitzondering op bijzonder hoog peil. Dezelfde verantwoorde moderne com positie, raakheid van uitbeel ding, beheersing van het ma- teriaai en artistieke visie, die het werk van Schipper sie ren, vindt men terug in de voortbrengselen van zijn leer lingen, ook ai zijn deze op enkele uitzonderingen na uiteraard nog niet zo groots van allure. Sommigen hebben echter hun meester geëve naard in het weergeven van indrukken, stemmingen en ge voelens. Do wethouder van onder wijs van Middelburg, de heer J. W. Kögelcr, heeft de ex positie Vrijdagavond geopend. De heer Schipper hield een korte inleiding over moderne sierkunst en gaf, voor zover dit nog nodig mocht zijn, een uiteenzetting over de tentoon gestelde werkstukken. DE VARA IN ZEELAND. Jan Vogel met zijn accor deon-orkest, Elly Rexon, Charles Aerts, de imitator Mr. Oradi, de voordrachtkun stenaar Jan Lemaire en Cees de Lange, hebben op hun tournée door Zeeland voor volle zalen de revue „Onder de Loupe" opgevoerd. De heer Wim Verhagen, de onlangs aangestelde propa gandist van de VARA, hield een propaganda-speech, waar in hij het leven van Mozart vergeleek met de arbeiders- omroep. Spreker spoorde aan te trachten de VARA de grootste omroep te doen wor den. De voorstellingen werden gegeven te Zierikzee. Goes, Middelburg, Vlissingen en Terneuzen. De gemeten mijl bij Vlissingen. Voor de jongste wereldoor log bestond er een gemeten ■myl nabij Vlissingen. Die mijl diende om de snelheid van schepen te berekenen. De oor log wiste de merken van die „gemeten mjjP uit en nadien heeft men het met een voorlo pige gemeten myi gedaan. Thans is men zover, dat het benodigde materiaal voor het aanbrengen van de nieuwe merktekenen is gearriveerd en weer een „definitieve" gemeten mijl kan worden uitgezet. De mijl zal echter niet meer komen op de oude plaats, maar op een iets gunstiger plek, be oosten Vlissingen. De mossel-export. De mosselexport verkeert momenteel in een impasse. Zoals gebruikelijk brokkelt de ultVoer naar België op deze tjjd geleidelijk af. De uitvoering van de or ders naar Frankrijk wordt door Deense afleveringen ver traagd tot na Nieuwjaar, waarbij dan natuurlijk moet worden afgewacht, of de weersomstandigheden verzen ding toelaten. Door kwekers te Bruinisse werden in de week van 4 tot 10 December afgeleverd aan handelaren te Bruinisse, Yer- seke, Tholen enz. 1900 tonnen mosselen. Rechtstreeks naar Frankrijk gingen 670 zakken Arnemuiden Zaterdag j.l. herdacht de muziekvereniging „Arne's Ge noegen" te Arnemuiden haar 50-jarig bestaan. Ter gelegen heid Vfn dit feit hield het bestuur een receptie in het verenigingsgebouw, om <le ge lukwensen in ontvangst te ne men. Dc voorzitter, de heer J. J. Huijssen, heette alle aan wezigen hartelijk welkom. Wy merkten o.m. op, het college van B. en W.. een vertegen woordiger van het Bondsbe- stuur van Harmonie- en Fan farecorpsen in Zeeland, direc teur en bestuursleden van de zustervereniging „ONDA" uit mosselen, terwijl de export 1 Nieuw- rn St. Joosland en naar Engeland 80 zakken bc droeg. Middelburg FOKKERSSUCCESSEN. Op de club-tentoonstelling van de Nederl. Havanna-, Alaska- enz. konijnenclub. gehouden te Aals meer, behaalde P. J. den Hollan der te Middelburg met zijn oude en jonge Havanna's, zowel ram men als voedster. 3 x ZG, 3 x GG en 2 x G met 7 ereprijzen. Met zijn jonge Gouwenaar voedster behaal de hij het predicaat G. J. C. Vogelenzang uit Middel burg, eveneens lid van „Nut en Sport", wist beslag te leggen met zijn Alaska's op 4 ZG's en 1 G. met ereprijzen, in de klassen rammen en voedsters oud en jong. Vlissingen INZAMELING VOOR DE „UNAC." Door de werklieden op de Kon. Mij. „De Schelde te Vlissingen is een bedrag van 1665,33 bijeengebracht ten bate van de actie voor het hongerende kind. OUDERAVOND OPENBAAR ONDERWIJS. Woensdagavond zal de ouder raad hij het Openbaar Lager Onderwijs te Vlissingen ten Gemeentehuize in algemene ledenvergadering bijeenkomen. De agenda vermeldt o.a. be noeming 2 leden ouderraad en een voorstel om met de vereni ging Volksonderwijs gemeen schappelijk een feestvergadering te beleggen voor propaganda voor hel Openbaar Onderwijs. O." en W.-Souburg A.R. KIESVERENIGING. Door de a.r. kiesvereniging werd Vrijdag een vergadering te Souburg gehouden, waar, nadat huishoudelijke zaken wa ren afgedaan, door de secreta ris, w Huson, een inleiding werd.-geho.uden over: „De stryd der geesten". KOORZANG. Het Ned. Hervormde Kerk koor te Souburg, onder lei- ling van de heer Hekhuis, zal gedurende de Adventswe- ken haar liederen in Sou- burgs straten laten horen. Men is hiermede al begon nen. BIETENCAMPAGNE. Van 27 Sept. tot 9 Dec. z\jn op de losplaats te Sou burg 571150 kg. suikerbieten aangevoerd, hetwelk een rc- a betekend. Veere JAARFEEST KORFBALVERENIGING. Vrijdagavond vierde de Veer'se Korfbalvereniging haar gebruikelijk jaarfeest voor leden met' hun genodig den. Voor een geheel gevulde zaal. in de Campveerse To ren, werden verschillende aar dige stukjes opgevoerd. Het geheel stond 'onder leiding van de heer J. de Graaf. Westkapelle BONKAARTEN AFHALEN De bonkaarten te Westka pelle moeten afgehaald worden op Woensdag 14 December ZANGUITVOERING. Zaterdagavond gaf dc Chris telijke Gemengde Zangvereni ging „Looft den Heere" te Westkapelle een uitvoering in de cantine van het Zwit sers kamp. Onder leiding van de dirigent, de heer M. P. Ventevogel, werden verschei dene liederen ten gehore ge bracht, evenals een Kerstcan tate van J. Nauta. Na de pauze werd het to neelstuk „Ome een erfenis" opgevoerd. Serooslcerke BOEKEN VOOR DE JONGENS OVER ZEE. Bltfkens opgave van de „Lectuur-Commissie". bestaan de uit de Gereformeerde J. V, en de C. J. M. V., heeft de lijstcollecte voor verzen ding van lectuur naar de mi litairen uit Seróoskerke (W.), die in Indonesië hun plicht vervullen, het bedrag van 385,35 opgebracht. Aan alle jongens uit Se- rooskerke is een pakket ver stuurd, dank zij de medewer king van de bevolking. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Sc- rooskerke zal Dinsdag a.s. in openbare vergadering byeen komen. Op het, door en voor het ge- meentepersoneel, onderwijzend personeel en pottttepersoneel te Haamstede georganiseerde Sint Ni- colaasfeest, werd een bedrag van f 21.voor het plaatselijk Ni- win-comité gecollecteerd. enkele pioniers der vereni ging. De voorzitter schetste het verloop van de vereniging van de oprichting af tot he den. Als voorzitters traden achtereenvolgens op de heren van Doeselaar. BI. de Nooyer, M. Vader. I. Boone, A. Buys, dokter P. dc Haas en na diens vertrek de tegenwoor dige voorzitter de heer Huijs sen. De le dir. der vereniging was de heer S. v. Eenen- naam, waarna vervolgens de heren Brakman, Meliefste, F. Buys hun beste krachten aan de vereniging gaven. De tegenwoordige directeur is de heer Lako. Spreker memo reerde, dat de vereniging vaak met succes aan de bondscon- coursen had deelgenomen en daar verschillende pryzen had behaald. In. de loop der ja ren werd aan de heer A. Buys, oud-voorzitter, het ere-Iid- maatschap aangeboden. ter wijl aan 5 werkende leder» en oud-werkende leden oorkonden werden uitgereikt, wegens 25- jarige trouw aan de vereni- ging. Thans werd het ere-lldmaat- schap aangeboden aan de eerste burger van Arnemui den. burgemeester J. Bliek. Hierna nam de burgemees ter het woord en bood de vereniging felicitaties aan na mens het college van B. en W., waarna hy een woord van dank sprak voor het hem aangeboden lidmaatschap. Hy hoopte dat de muziekvereni ging steeds haar beste krach ten zal blijven geven aan Arnemuiden. Hierna sprak de Hfer Meliefste, die als oud directeur de vereniging ja renlang heeft gesteund. Hy bood als directeur van de zus tervereniging „ONDA" uit Nieuw- en St. Joosland zijn gelukwensen aan. Als verte genwoordiger van het Bonds- bestuur sprak de heer La- roes. Ten slotte voerden de heren J. J. van Doeselaar, F. Buy:;, als oud-directeur, en vcrscnlllêntTe afgévaafdlgclèn van andere verenigingen het woord. De voorzitter dankte elk der sprekers afzonderlijk. VOETBAL Yerseke Steenbargen 1—3 Het is Yerseke. dat met 3 invallers in het veld verscheen, met gelukt winst uit deze wedstrijd te beha len. Het gladde veld en de voort durende regen deed ook veel af breuk aan het spel. Steenbergen, dat de aftrap had, kwam even ge vaarlijk opzetten, maar Yerseke nam direct daarop het initiatief over. Van belde kanten zagen we mooi opgezette aanvallen maar de verdedigingen bleven voorlopig de baas. Na ongevear een kwartier spelen ontstond v^r het Yerseke doel een msiverstand door de ver dedigers. waar de Steenbergen rechtsbinnen een dankbaar ge bruik van maakte en zijn club de leiding gaf 01. Yerseke reageerde hierop direct door nog feller op de bal te zitten en het gelukte de rechtsbinnen Boone uit een mooi HANDBAL E.M.M. heeft nog steeds de leiding. AFPELING ZUID 2e KLASJE. Heren: De diverse Brabantse ploegen schijnen er do laatste tijd steeds beter in te komen. Dit ondervonden Zondag J.l. Marathon en Hellas. De eerste kreeg een 5—1 neder laag te incasseren en zag zich de mooie 2e plaats ontnemen door het Bredase E.B.H.V. Dat de Vlissin- gers het in Breda niet gemakkelijk zouden hebben, was te verwach ten, doch een nederlaag met der gelijke cijfers is toch wel wat on gewoon. Hoewel Hellas met 75 te Tilburg won van Longa, zijn deze cijfers toch ook niet meer zo erg overtuigend. En al kan Hellas eventueel tegen een stootje, oppas sen blijft de boodschap. Tonido behaalde zijn eerste overwinning en ziet zijn papieren met de week stijgen. Dc stand is hier: Hellas E.B.H.V. Marathon Swift Tonido Longa E.H.V. II C 5 5 4 1 11 1 9 6 3 2 1 8 G 3 1 2 7 7 12 4 4 5 10 4 2 7—161 29—33 23—40 19—32 21—31 Dames: De Zeeuwse dames komen er steeds beter tn. Hellas wist zowaar met een 50 ovcrwinnirfg naar huis te komen en wist hierdoor op te klimmen tot de 4c plaats. Welis waar moet E.B.H.V. nog 3 wed strijden meer spelen, doch de ge- va>-en-7.öne is in elk geval de rug toegekeerd. Ook Tonido leverde een goede prestatie, door Eindhoven gelijk spel af te dwingen. De stand: H.E.W. 5 5 10 23— 2 Eindhoven 4 3 1 7 143 Flora 4 2 2 4 9—14 Hellas 6 2 4 4 9—12 E.B.H.V. Longa Tonido 6 1 1 4 3 8—16 6 1 1 4 3 2—12 AFDELING ZEELAND. Heren: Hier kreeg E.M.M. haar eerste verliespunt te incasseren en wel van Volharding, dat hierdoor be wees toch ook nog een woordje mee te spreken. Weliswaar loopt E.M.M. weinig kans om z'n goede kans op de hoogste titel te ver liezen, maar toch Marathon II liet het in Goes lelijk zitten en verloor met 5—4 van Tonido II, die toch heus met tot de sterkste ploe gen behoort, maar hierdoor haar kans om nog een plaatsje hoger op de ranglijst te komen aanmer kelijk heeft vergroot. De stand: E.M.M. 8 7 1 15 80—14 Hellas II 8 6 1 1 13 41—25 Volharding 8 5 1 2 11 63-28 Marathon II - 8 4 1 3 9 63—20 Tonido II Hellas III Tonido II 8 3 0 5 8 0 0 8 0 7 7 0 7 0 Hoewel hierin geen verandering plaats vond, vermelden we voll- digheidshalve de stand: Zeeuwen I Marathon I Zeeuwen II E.M.M. Hellas II Tonido II Marathon II 6 6 0 0 12 40— 3 7 5 0 2 10 35—10 8 4 1 3 9 39-23 5 2 0 3 4 9-26 7 1 1 5 3 5—36 4 0 2 2 2 2—26 3 0 0 3 0 2—17 opgezette aanval de keeper van Steenbergen te verschalken en hiermede do partijen op gelijke voet te brengen 1—1. Beide par tijen trachtten Jn de nu volgende periode de leiding te nemen en zagen we dan ook beide doelen om beurten in gevaar 5 min. later gelokte het wederom de rechts binnen van Steenbergen een fout in de verdediging af te straffen 1—2. Na de rust was het spelpeil ver afgezakt en Yerseke verviel weer in de oude fout van de mid denlinie om veel te veel verdedi gend te spelen en zodoende hun voorhoede niet voldoende te steu nen. Ook was het een niet te ver geven fout om hun gevaarlijke buitenspeler Nolet niet of zo min mogelijk in het spel te betrekken. Toch kwam Yerseke nog enkele malljn gevaarlijk opzetten maar met behulp van vrouwe Fortune gelukte hel de Steenbergen verde diging stand te houden. Terwijl in deze periode iedereen dacht dat Yerseke de gelijkmaker zou sco ren. kwam het doelpunt juist aan de andere kant. Weer was het de rechtsbinnen van de bezoekers die lilt een aanval de stand op 13 bracht. Met Yerseke in de aanval kwam het ejnde van deze matige en modderige wedstrijd. Bij voldoende steun kans op wereld kampioenschap. (Van onze Haagse redacteur). Bij de aanstaande wedstrijd om het Europese Kampioenschap en zelfs om het wereldkampioenschap schaatsenrijden maken onze hard rijders 'n goede kans. "Kees Broek man, van wie men hoge verwach tingen koestert, levert opmerke lijke prestaties en ook anderen, zoals Langendijk, De Koning en Vervoort zijn in staat een hartig woordje mee te spreken. Volgens de Hardrijcommissic van de Kon. Nederlandse Schaatsenrijdersbond bestaat er een goede kans, dat Broekman het Europese kampioen schap zal behalen en misschien is het zelfs niet uitgesloten, dat hij het tot wereldkampioen brengt. Maar daarvoor is nodig, dat onze rijders lang en intensief trainen. Kees Broekman verkeert in de gelukkige omstandigheid, dat hij op kosten van een inwoner van Hamer in Noorwegen, die grote verwachtingen van hem koestert, kan trainen. Maar niet alleen in Noorwegen, ook in Davos in Zwitserland zal geoefend moeten worden; in laatstgenoemde plaats ook om aan het klimaat en de levensomstandigheden ln de bergen te wennen. Dat alles kost uiteraard veel geld. Al sinds Jaren worden onze Jon gens naar het buitenland uitgezon den. Enkele goed bij kas zittende liefhebbers voor de schaatsensport zorgden toen voor de nodige con tanten. Thans echter bemoeit de K.N.S.B. zich hiermede. De bond heeft daarvoor een speciaal trai ningsfonds, waaruit o.a. de reis van Broekman van Hamer betaald is. Thans is een bedrag van f 3000 k f 4000 nodig. Doch helaas, de kas vand e K.N.S.B. laat tengevolge van de laatste reorganisatie de bo dem zien en ook het trainingsfonds is uitgeput. De K.N.S.B. verwacht nu, dat Op eigen terrein sloeg Ajax Zondagmiddag Stormvogels met 10. Met een hoge sprong redt Kraak een hoog schot op z\Jn doel. K.N.V.B. en het bedrijfsvoetbal. Met bestuursleden van 9 afde lingen in het Westen des lands plus de districtsbesturen heeft de des tijds door de jaarvergadering van de K.N.V.B. ingestelde commissie voor oplossing van het probleem van liet bedrijfsvoetbal Zaterdag middag in Krasnapolsky te; Am sterdam oen Informatieve bijeen komst gehad. Het ligt nl. in de bedoeling van de K.N.V.B. het be drijfsvoetbal, ook wel betiteld met zomeravond- of Zaterdagmiddag voetbal. zo te regelen, dat deze competities onder de competentie van de K.N.V.B. komen. In een voorlopig rapport wordt de wenselijkheid geuit, dal in de toekomst spelers van in de K.N.V. B.-competitie uitkomende clubs niet meer aan het bedrijfsvoetbal mogen deelnemen. Wensen zij zich te laten overschrijven naar een bedrjjfsclub. dan zullen zij al thans volgens het voorlopig rap port rekening moeten houden met een overschrijvingstermijn van 2 jaar. Andersom echter kunnen spelers van het bedrijfsvoetbal binnen en kele maanden uitkomen voor K.N. V.B.-clubs. Denemarken slaat Noorwegen. De interland voetbalwedstrijd Noorwegen—Denemarken. die Zondag te Oslo werd gespeeld, eindigde in een 50 overwin ning voor de Denen. ZWEMMEN Pirolley verbeterde Europees record 400 m. rugslag. De Franse rugslagzwemmer Pirolley slaagde Zaterdag in zyn poging het Europese re cord 4Ö0 meter rugslag te verbeteren door deze afstand af te leggen in 5 min. 5. sec. Het Europese record staat nu nog slechts 1.7 sec. boven het wereldrecord, dat met 5 min. 3.9 sec. op naam slaat van dw Amerikaan Allan Stack. SCHAKEN MIDDELBURG V VERLOOR VAN VLISSINGEN III. Voor de competitie van de Zeeuwse-schaakbond 3e klasse werd Vrijdagavond de wed strijd gespeeld Middelburg V tegen Vlissingen III. De Vlis- singers bleken overtuigd ster ker. de gedetailleerde uitslag was als volgt: J. van Donselaar—Steutel 01; K. van BelzenKelder 0 1; D. KeeSteketee 01; A. v. d. Most—Reynhout H. PapegaaiKroon 10; Ga- be WoudstraHoogedam 0—1 R. van Veen—Bikker 0—1; D. P. CornelisseHayspan 1—0. Totaal 2Va—5%. ATHLETIEK Frits de Ruyter zegt de sintelbaan vaarwel. Frits de Ruyter van A.V. '23, Nederlands kampioen op de 1500 meter hardlopen en houder van de Nederlandse records op de 800, 1000 en 2000 meter, heeft besloten niet meer aan wedstrijden deel te nemen. In een vraaggesprek met het A.N.P. zeide hij van mening te zijn als 31-jarige athleet de athletiek vaarwel te moeten zeggen, omdat hij over zijn hoogtepunt heen is cn geen hoop meer heeft in de toe komst nog „betere tijden te kunnen draaien". „Mijn enthousiasme is dien tengevolge wat gedaald", zo vervolgde hij, „cn bovendien heb ik het zeer druk met mijn dagelijks werk". 'c Ruyter voegde er aan toe. dat zijn besluit rotsvast is, al mochten misschien vele voor aanstaande figuren uit de Ne derlandse athletiekwereld daar aan twijfelen. Hy hoopt echter ook in de toekomst de belan gen der athletiek te dienen door het verrichten van ..technisch werk", zoals trainen, het hou den van causerieën enz, een en ander echter zonder pro fessional te worden. de talrijke ijsclubs zullen bijdra gen en dat ook de particuliere lief hebbers van de ijssport een steen tje zullen bijdragen. Het 13 natuur lijk niet een zaak van de K.N.S.B. alleen, maar van het gehele Ne derlandse volk, dat ons land op de Europese- en wereldkampioen schappen een goed figuur slaat. Het zou wel zeer te betreuren zijn. als ten gevolge van een tekort van het trainingsfonds ons land niet of onvoldoende in het buiten land vertegenwoordigd zou zijn. Voor hen. die het weten willen: het gironummer van het Trainings fonds van de K.N.S.B.. is 468161, Amsterdam. Kerknieuws ACTIE VOOR HET FRIES IN DE KERK. Een aantal Ned. Herv. Predikan ten, die hun ambt in Friesland be kleden, heeft een adres gezonden aan het provinciaal kerkbestuur, waarin wordt aangedrongen op het Fries als kanseltaai. De Rooms- Katholieke kerk, zo wordt be weerd, laat het belang van het ge bruik van de Friese taal bij haar actie in Friesland duidelijk uitko men. De Ned. Herv. kerk mag hierin niet achterblijven. Gewezen wordt op de Friese vertaling van bijbel, psalmen en lithurgische ge schriften doopformulier, huwe lijksformulier enz.), terwijl een Friese vertaling van de gezangen op komst is. Er wordt in het Fries gepreekt, gecatechiseerd, gemeen tewerk gedaan. Zondagsschool ge geven. enz. Niet-Fries-sprekende predikanten worden niet geweerd. De kerk moet hetgeen gegroeid en groeiende is. goedkeuren, er moet een kerkelijk verantwoorde werk wijze komert, door het provinciaal kerkbestuur of vanwege de synode, aldus het adres. VRIJZINNIGE JEUGD HEEFT WEER EIGEN TEHUIS. De Vrijzinnig Christelijk jeugd ln Nederland heeft weer een eigen tehuis. Onder grote belangstelling werd het Oolgaardt-huis aan de Klingelbeeks. weg te Arnhem door het stichtingsbestuur overge dragen aan de V.CJ.C.. In 1916 werd het toenmalige hotel „Stei- gerwalt" aangekocht door mej. A. C. A. E. Oolgaardt. Zij wilde de nagedachtenis van haar vader eren door het stichten van een tehuis, dat een verblijf zou bieden aan jonge mensen van Vrijzinnige hui ze tijdens hun opvoeding en oplei dingsperiode. Op 9 Januari 1923 werd het als zodanig ingewijd. Sinds de dood van mej.. Oolgaardt in 1934 beheert de C. S. Oolgaardt- tlchting het huis. Het werd door V.C.J.C. in overleg met de stichting geëxploiteerd. Dit wordt ook in de toekomst zo voortgezet. Tijdens de oorlog werd het huis in 1941 gevorderd voor de „grijze muizen". Het werd zwaar bescha digd in de slag om Arnhem. Met de uitvoering van een in 1947 aange nomen restauratieplan, werd in November van dat jaar. onder lei ding van architect Feenstra, be gonnen. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar. Purmerend, B. A. Venemans ti* Ransdorp Schellingwoude. Scheepvaartberlchten Vlissingen aangekomen 11 Dec.: Actjo v. Duinkerken: Reckton v. Middelhamis; Blankenburg v. Maassluis. Vlissingen vertrokken 11 Dec.: Madjoe n. Hansweert: Actjo n. Hansweert; Neckton n. Londen. Gepasseerd n. Antwerpen 11 Dec. Frlso v. Parijs: Leuvenkerk v. Pa rijs: Prins Frederlk Hendrik v. Montreal; Theodora n. Gent v. zee; Strijpe v. Rotterdam; 12 Dec.: Oranjefontein v. Amsterdam; Hel vetia v. Duinkerken; Tubo v. Col chester: Doggcrsbank v. Zee. Gepasseerd v. Antwerpen: Eem- stroom n. Huil: Prins Maurits n. Rotterdam; 12 Dec.: Westerdam 11. New-York: Import n. Lissabon; Dulvendijk n. New-York; Leerdam n. Boston. Schepen van en naar Indonesië. Naar Indonesië; Amstelstad. Am sterdam—Java, 11 Dec. van Londen. Van Indonesië: Java, Batavia Amsterdam, 11 Dec. Perim gepas seerd.' HOCKEY Zwart Wit II Breda II Middelburg Tempo Push II Forward II „Begeerte heelt ons aangeraakt" door Howard Fast: ultg. Republiek der Letteren. Amsterdam. Een opvallende roman, die ons de begeerte naar kennis en het verlangen gelijk te zijn aan alle mensen van de negers in de Zui delijke Staten van dc Ver. Staten, voor ogen stelt. „De negerslaven werden na de oorlog van de „Noordelijken" tegen de „Zuide lijken" gelijkgerechtigd met de blanken, cn zij begonnen zich met energie voor te bereiden op de nieuwe, dc betere toekomst. Dat was niet gemakkelijk, want de slavenbczitters keerden zich er fel tegen. Er ontstond dc gevrees de en beruchte Ku-Klux-Klan. Het enorme werk. dat de hadden verricht voor het berei ken van een ware democratie, werd door de zwarten-haters met behulp van corruptie autoriteiten vernield. Diet Kramer vertaalde een paar aardige romans voor oudere meis jes van de Amerikaanse schrijfster Dorothy Deming R.N.: „Penny volgt haar roeping" en „Benny maakt carrière". OOk van Patricia O'Mallcy zijn een paar vlotte ro mannetjes in het Nederlands ver taald. deze door Margreet Velzen- Quast. Het zijn „Stewardess" en „Carol krijgt vleugels". De vier boeken verschenen ln de Ster-serie bij de UitgeverU Holland!» te Baarn. Het door de Chr. Historische Unie ter gelegenheid van het veer tigjarig „bestaan" van haar begin selprogram uitgegeven gedenkboek kreeg reeds een tweede druk. Het bevat een aantal opstellen over po litieke, sociale, economische en culturele vraagstukken van de hand van verschillende deskundi gen. De uitgave is verzorgd door de Centrale Pers- en Propaganda- commissie van de C.H.U. „Kaartspelen" door A. C. But- selaar, uiig. Van Goor. Groningen. Een serie interessante kaartspe len voor twee of drie personen en enkele gezelschapsspelen voor een onbepaald aantal deelnemers. Amsterdamse beurs 11 Dec. 14 Dec. Nederl. 1948 (3%) dito 1947 (3%) 3 dito 1937 3 Dollar-lening 1947 3% Investcringsccrt. 3 Nederl. 1962—64 Nederl. 1962—64 Nederl. N.W.S. 2% Spaarc. k f100 2 Indlë 1937 A 3 Grootboek 1946 3 Ned. Ind. Hand. B Ncd. Handelmij. AKU Bergh's Jurgens Calvé-Delft Centrale Suiker Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabriek Philips Wilton Feyenoord Biliton Kon. Petrol. M«. Amsterd. Rubber H.A. Lijn Kon. Paketvaart Kon. Scheepv. Unie Rotterd. Lloyd Stv. Mij. Nederland Handclsvcr. A'dam Dell Batavia Mij. Deli Mij. Anaconda Bethlehem Steel General Motor Kennecot Shell Union Baltimore Spw, Miss K.T. Spw. Pennsylvania 100100'i 98% 98% 983 98% 9Ba« 11114 111 156 154»i 187% 186 Vii 165 165 486 483 317% 314a4 145% 142% 162 Va 16014 157% 157% 163% 162% 150',4 151 169 168 150% 148% 125 Vi 124 Va 142 141% 34 34 104% 59 59% 16 De Amsterdamse effectenbeurs had wederom een stil verloop cn daarbij was de stemming ongeani meerd. Bij de opening werden de meeste fondsen afgedaan tegen on geveer de slotprijzen van Vrijdag of een kleinigheid daar beneden en nadat aanvankelijk een hele kleine verbetering kon worden opge merkt. ging het weldra bergaf en bij het scheiden van de markt werd in dc meeste gevallen gehandeld op ongeveer het laagste punt van de dag. Koninklijke vormde een goed voorbeeld van de algemene koersontwikkeling. Na iets lager te z|jn ingezet, ging de koers een paar punten naar boven, maar daarna vond een inzinking plaats en ten slotte moest een verlies van een goede drietal punten worden ge registreerd. Met de industriëlen was het niet veel beter gesteld. De toonaangevende soorten, zoals Uni lever-. dc Phllipsaandelen- en AKU waren per slot van rekening alle Iets lager en voor de incourante soorten was de stemming aan de gedeprimeerde kant. Wel werden enkele aandelen iets hoger geno teerd. maar kleine koersverschil len waren toch overwegend in de meerderheid. Dc animo om een stukje tc kopen bestond niet en de geringe hoeveelheid materiaal die aan de markt kwam, was toe reikend om de koers iets naar be neden te doen gaan. Herverkavellngscommissie Walcheren riep gegadigden op. De keuze van de candidaten Dc verhuizing van een aan tal Walcherse boeren naar dc Noordoostpolder staat thans voor de deur. De Herverkave lingscommissie Walcheren heeft de gegadigden onder de grond gebruikers opgeroepen. Be schikbaar zijn thans in de Noordoostpolder 54 bedrijven van tezamen 980 ha., daarvan zijn 28 bedrijven van plm. 12 ha. cn 22 bedrijven van plm. 24 ha. De pachtprijs wordt on der goedkeuring van de Grond kamer vastgesteld door dc mi nister van financiën. De Herverkavelingscommis- sie beoordeelt, welke gegadig den van Walcheren, die zich bij haar hebben aangemeld, kunnen mededingen bij de ver pachting, Zoals bekend moeten deze gegadigden hun pacht overeenkomst op Walcheren beëindigen of wanneer het ei- gendomsgrond op Walcheren betreft deze grond voor ver pachting beschikbaar stellen. Deze worden dan in de ge legenheid gesteld de bedrijven in de Noordoostpolder te be zichtigen en kunnen vervol gens een aanvraagformulier in dienen. In het algemeen zal het be drijf, dat in dc Noordoostpol- dcr wordt toegewezen niet gro ter zijn dan het bedrijf, dat op Walcheren werd geëxploiteerd. Wat de financiële eisen be treft moet de candidaat voor de exploitatie van een bedrijf be schikken over ongeveer 1000 per ha., waarbij de in het be zit zijnde bedrijfsinventaris naar nieuwwaarde wordt bere kend Dc directie van de Noord- oostpoldcr deelt ten slotte aan de Hervcrkavelingscommissie mede. aan welke candidatcn zij de voorkeur geeft. Daarna wordt de vestigings datum bepaald. Er wordt naar gestreefd de gebouwen in de N.O.-polder vóór 1 Mei 1950 gereed te heb ben, waaruit volgt dat de gron den in de Noordoostpolder na roven-oogst 1949 aanvaard kun nen woracn. Voor hen, die hun gronden op Walcheren wensen te verko pen. beslaat dc mogelijkheid ov/.e taxatiewaarde over tc doen aan de stichting tot be heren van landbouwgronden. De Herverkavelingscommissic verleent daarbij bemiddeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3