Waarschuwing aan U.S.A. SAH^RIH Jan Kloosterboer verried Engelse schepen NIEUWS UIT ZEELAND Marshall-hulp redde Amerika van crisis. loopt De suikercampagne ten einde. WALCHEREN Nederlandse regering zal zelf Indonesisch beleid bepalen. Merkwaardige persstemmen. Dc Amerikaanse £ers be steed veel aandacht aan het afbreken van de Nederlands- Republikeinse besprekingen. in „Nieuws van de Week", een uitgave van de Sunday New York Times, wordt ge zegd, dat de bittere strtfd in Indonesië thans een gevaar lijk stadium nadert. Het blad constateert, dat er ln Nederland een stroming is ontstaan voor een onaf hankelijke actie om de Ne derlandse belangen te bevei- liggen, ook al zou men daar door de wrevel van de Ver enigde Staten opwekken. In een hoofdartikel van de New York Times wordt ge wezen op de onheilspellende mogelijkheden, die het com muniqué van de Nederlandse regering inhoudt. Het blad ontkent, dat het firobleem een Interne Nedcr- andse kwestie Is en meent, dat de Veiligheidsraad een onderzoek ipoet instellen naar de reden, waarom de bespre kingen zijn vastgelopen. De correspondent van de New York Times In Den Haag seint aan z\jn blad, dat het Nederlandse kabinet zich ten volle bewust is van zijn be slissing. De Nederlandse regering, zo zegt hl), heeft een waarschuwing gericht tot de critici van haar beleid In Indonesië, dat tussen komst van bultcn-af in 't geschil tot gevolg zou kunnen hebben een ver zwakking van de Wrst-Eu- ropese structuur en een afneming van de Wester- se Invloed in het Verre Oosten. Dc Nederlandse regering is bereid geheel en al dc gevol gen te dragen van haar een zijdige handelwijze, zelfs met het risico zich daardoor de afkeuring van de buren op de hals te halen en van het veroorzaken van zware ont beringen voor het volk. Republikeinse reactie op regerings communiqué. In officiële Republikeinse kringen is nog geen commen taar gegeven op het regerings- communiqué doch in politieke kringen werd gezegd, dat, als Nederland niet bereid is de onderhandelingen te hervaten, de Republiek thans niet meer gobonncn is om zich niet als onafhankelijke en souvereine staat te gedragen. Gemeend wordt, dat de Ne derlanders van den begine van plan waren de interim-regering te vormen buiten de Republiek om en dat de bewering, dat dc Republiek het bestand niet heeft nageleefd, een voorwend sel is om een tweede militaire actie tc rechtvaardigen. Amerikaans professor treedt uit Sovjet-academie. De Amerikaanse geleerde op hot gebied van de erfelijkheids leer, prof. Hermann Muller, is uit de Sowjet-acadcmle voor wetenschappen getredqn, zo meldt Tass. Prof. Muller had de Sowjet-gelecrden verweten, hun denkbeelden aan politieke noodzakelijkheden te onderwer pen. In antwoord hierop ver klaart de academie, dat de Sowjet-geleerden ervan over tuigd z(jn. dat er geen weten schap is, welke los van de po litiek staat. (Ingezonden mededeling) I Medicijn bij Kou en Pijn IN LONDEN, In Londense diplomatieke kringen is men van mening dat de beslissing van de Neder landse regering om de onder handelingen met do Indonesi sche Republiek op te schorten, mogelijk de gecombineerde po gingen van de belanghebbende regeringen, waaronder de Brit se, om liet communisme in Zuid-Oost-Azië te bestrijden, zal belemmeren. Men is van mening dat het besluit der Nederlandse rege ring voor Londen, waar men zich niet voor ogen had gesteld dat de onderhandelingen een zeer kritiek punt hadden be reikt. enigszins als een verras sing kwam. Men is te Londen van gevoelen, dat indien er in Januari 1949 een interim-rege ring voor Indonesië wordt ge vormd, waarvan de republiek geen deel uitmaakt, er moge lijk ln de een of andere vorm een heftige reactie van de zij de der meer extremistische cn onverantwoordelijke elementen onder de republikeinen kan worden venvacht. Een buitenkansje. Op Zanzibar heerst een kraaienplaag. Toen alle an dere middelen om de plaag te bestrijden hadden ge faald. besloot de overheid een stuiver voor een inge leverd kraaienei te betalen en een kwartje voor een vo gel. levend of dood. Een moeilijkheid deed zich voor. toen een jongetje bij een met de uitbetaling belaste ambtenaar de jeugdige klant door drukke bezighe den niet onmiddeUijk kon helpen. Toen hij na een poosje wilde gaan afreke nen, bleek een aantal eie ren inmiddels to zijn uitge komen en eiste de Jongen een kwartje voor de pasge boren vogels. Nu zal alleen een kwartje worden betaald voor kraaien met veren. Voor 10.000 aan juwelen onlvreemd. In de nacht van Zaterdag op Zondag hebben Inbrekers kans ge zien uit een woning aan de Mag- noUastraat te 's-Grnvenhage juwe len te ontvreemden voor een waar de van f 10.000. De inbrekers heb ben eerst getracht via het kolder- raam toegang tot de woning te krijgen. Toen dit niet lukte werd Maar zijn brief kwam in goede handen. l)e belangstelling voor de pu blieke tribune van het Bijz. Ge rechtshof ln de hoofdstad was Maandagmorgen zeer groot. Terecht stand Jan Kloosterboer, die er voor de oorlog van verdacht werd de hand te hebben gehad in de torpedering van de „8imon Bo livar", die IS November 1939 vlak voor de Engelse kust bij het licht schip Sunk in het kanaal verging, 90 van de 400 opvarenden verdwe nen ln do golven. In Januari 1940 werd hy gear resteerd, doch onmiddeUijk na de capitulatie bevrijdden de Duitsers hem. doch na hun nederlaag werd hij weer gepakt en ter beschikking gC9teld van het bureau nationale veiligheid, dat een instructie tegen hem voerde. Hij zag echter kans tijdens zijn overbrenging uit de strafgevangenis te Seheveningen naar Groningen, te ontsnappen. 17 April 1047, juist toen hij op het punt stond onder de varse naam van Maagdenburg, In Ostende scheep te gaan naar Argentinië, waar zijn broer woont, kon hij voor de tweede keer worden ge grepen. De president begon met uitdruk kelijk vist te stellen, dat verdachte geen hand heelt gehad in de on dergang van de Simon Bolivar en de Burgersdljk. 1IOE :EX GING. Verdachte bekende berichten te hebben gegeven aan de Duitse ad miraliteit over de vertrektijden en de tonnage van Engelse schepen uit Nederlandse havens. „Ik was niet pro-Duits, maar wel anti-En- gelds", aldus verdachte cn vertelde dan hoe hy tot zün daden is ge komen. In Antwerpen zag hij een ge wapende koopvaarder uitvaren en hU wond zieh daarover dermate op, dat hij dit aan een zakenrelatie in Hamburg schreef, die deze gege vens aan de Duitse admiraliteit doorzond. Ik werd uitgenodigd tot een onderhoud in Nieuwe Schans, maar de persoon die hij zou ont moeten was er niet. Hij werd naar Bunde gestuurd en daar ontmoette hij Iemand, die zich als Von Sa- vigny voorstelde. Déze deed hem het voorstel, dat verdachte inlich tingen zou doorgeven aan de Duit se admiraliteit over vertrekdata van Engelse koopvaardijschepen uit de Nederlandse havens en hun tonnages. K. stemde hierin toe en nam geheel voor eigen rekening een zekere De Booy Uit St. Pan- cras in dicn6t. Deze De Booy moest ln de havens „rondneuzen". K. stelde een cijfercode samen en in totaal gingen 10 A 15 brieven naar De distributiediensten in Zeeland. Wy schreven reeds over de inkrimping van de distributie kring Walcheren. Thans ver nemen wy nog, dat ook in de andere kringen van Zeeland de personeelssterkte geleide lijk zal worden verminderd. Het ligt in de bedoeling, dat op elke 3000 inwoners onge veer één ambtenaar zal over blijven. Voor de kring Goes wil dit zeggen, dat er met in gang van 1 Februari a.s 20 ambtenaren zullen werkzaam zijn. in Temeuzen 19. in Zie- rikzee 8, in Oostburg en Tho- len 5. De inkrimping van deze diensten zal worden voortge zet, zodra er opnieuw artike len van de bon komen. Belgische onderscheiding voor ir. K. Drok. Bij K.B. is verlof verleend aan it K. Drok te Temeuzen, ingenieur van het waterschap Hulster cn Axeler Ambacht, tot aanneming van het orde teken van ridder der Kroon orde van België, hem door de Prins-regent van België ver leend. (Ingezonden mededoling) CUSTARD - MAÏZENA lIngezonden mededeling. Belgische grens arbeiders niet meer naar Frankrijk. Ingevolge een oproep van hun vakbonden hebben de meer dan 60.000 Belgische grensarbeiders, die ln dc Noord-Franse textielfabrieken werkzaam zijn. zich Maandag niet naar het werk begeven doch zich te laten inschrijven by de Belgische steunbureaux. Volgens geruchten zou de Franse regering voornemens zijn, teneinde de fabrieken ln Noord Frankryk gaande te houden, andere buitenlandse arbeiders aan to werven, waarschijnlijk Italianen. Anderzijds wordt vernomen, dat de besprekingen, die op het ogenblik worden gevoerd tussen België en Engeland over de tewerkstelling van Belgische arbeiders in de En gelse textielfabrieken, zullen worden bespoedigd. De Engelse lonen zouden veel hoger zijn dan de Fran se en verwacht wordt, dat 'n groot deel van de Belgische frcnsarbeldersbinnen afzlen- aro tud naar Engeland zal vertrekken. Door de aanmel ding van de grensarbeiders bij de werklozenkas is het aantal werklozen in België Intussen gestegen tot meer dan 260.000. hetgeen voor de Belgische staat een maande lijkse financiële last betekent van byna 400 millioen francs. Vrije Gereformeerde Kiesverenigingen. Zoal* wy reeds meldden is in Katwijk een vrije A.R. Kiesvereni ging opgericht. Naar wy thans ver nemen. bestond reeds eerder een landelijke contactraad van Vrije Gereformeerde Kiesverenigingen. Deze zal op 3 Jan. a.s. te Amers foort zijn jaarvergadering houden. Duitsland, via een adres in Bcl- lingwolde, waar de brieven door de N.S.B.'er Addens, werden ontvan gen en doorgegeven. IN GOEDE HANDEN. In Bellingwolde woonden twee personen, die Addens genaamd zijn, Eenmaal kwam 'n brief op 't ver keerde adres. De „goedp" Addens maakte de brief open en ging er me» naar de burgemeester, die de zaak ln handen van de Leeuwarder politie gaf. Van toen af werd van alle brieven, die voor Addens be stemd waren, een fotocopie ge maakt en op 20 Februari 1940 wer den K. en zyn medewerkers ge arresteerd. GOED NEDERLANDER? Een viertal getuigen decharge verklaren, d„. K. in de bezettings tijd een goed Nederlander is ge weest. Hij deed pogingen om ge arresteerde Nederlanders vrij te krijgen en soms gelukte dit hem dank zy zijn Duitse relaties ook wel. Hij stelde f 50.000 beschikbaar voor de illegaliteit. De advocaat-fiscaal, mr. Th. Keune, wilde in deze zaak nog geen requisitoir houden, maar zag tic zaak gaarne voor onbepaalde tijd aangehouden, om alsnog twee getuigen A charge te horen, die niet verschenen waren. De verdediger, mr. Berkhouwer verzette zich tegen dit voorstel, want naar zijn mening is dit hof niet competent om In deze zaak te oordelen. Hy meende, dat de zaak tegen K. voor de gewone rechtbank zou moeten dienen. Pleiter eindigde met onmlddel- lyke Invrijheidstelling te vragen. Inderdaad besloot het Hof Jan Kloosterboer voorlopig ln vryheid te stellen. Tegen Booy werd vrij spraak geëist. Hij werd onmiddel lijk in vrijheid gesteld. Lezing van Paul van Zeeland De Ver. Staten zijn voor een economische crisis gespaard ge bleven door de herbewapening cn het plan-Marshall. Dit was de kern van een le zing. die de economische des kundige en voormalige Belgi- scjie premier. Paul van Zee land, hoeft gehouden voor het Vlaams economisch verbond. In Amerika, zo zeide hij ver der, gaan hoe langer hoe gro ter groepen inzien, dal men rekening moet houden met de rest van de wereld. Het tijd perk van het isalatlonisme is voorgoed voorbij. Nu bestaat echter het gevaar, dat Amerika een te grote cn te beslissende rol gaat spelen in de wereld. Europa is de gro te overwonnene van de laatste oorlog. Het plan Marshall is een vergoeding voor de offers, die Europa in het belang van de gehele wereld heeft ge bracht. Europa zal zijn politieke en economische problemen zelf moeten oplossen. In aansluiting op deze le zing is het volgende bericht uit Parys belangwekkend. Uit betrouwbare bron wordt daar vernomen, dat Groot- Brittannië voor het tweede jaar van het plan-Marshall, dat in Juli a.8. begint, .de Ver. Staten om 25 minder hulp zal vragen dan ln het eerste jaar, en Frankrijk 10 minder. Engeland zou voor hot tweede Jaar ongeveer 237 pond sterling aanvra gen en Frankrijk 211 millioen millioen pond sterling. Koning George gaat vooruit. In oen te Londen uitgege ven bulletin wordt verklaard, dat de toestand van Koning George van Engeland, die lijdt aan een belemmerende bloedsomloop in de beide be nen, „aanzienlijk is vooruit Nieuwe bijslagen voor ouden en rentetrekkers. MINISTER JOEKES KONDIGT WETSONTWERPEN AAN In zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer inzake de begroting van Socia le Zaken kondigt minister Joekes twee nieuwe wetsont werpen aan: één tot het ver lenen van een tijdelijke bijslag op de uitkeringen ingevolge de noodwet ouderdomsvoorzie ning (f 2.50 per maand voor gehuwden en j 1.50 per maand voor ongehuwden) en één tot verhoging van dc kinderbijslag voor mvaliditelts-, ouderdoms- en wezenrentet rekkers met 1.per maand en per kind. De kosten van deze beide ver beteringen zullen jaarlijks resp. 6.5 millioen en 1.1 mil lioen gulden bedragen. Ook overweegt de regering verbetering te brengen in de positie van de ongevallen-ren tetrekkers. KINDERBIJSLAG VOOR ZELFSTANDIGEN De gemengde commissie tot herziening van dc sociale ver zekering heeft bij int.-rapport aan de regering doen weten, dat zij geen eenstemmigheid heeft kunnen bereiken over de vraag of een kinderbijslagre geling voor zelfstandigen wel noodzakelijk is en of deze eventueel zou moeten worden opgezet volgens een verzeke ringssysteem of dat zij via de schatkist zal moeten worden gefinancierd. De regering be studeert momenteel dit inte rim-rapport. VERPLEG ENDEN Voorts wordt o.m. nog me degedeeld. dat een verdere verbetering van de salariëring van verplegenden in een ver gevorderd stadium verkeert. DE WILLEM BARENTS#' Een onderzoek naar de toe standen aan boord van de walvisvaarder heeft aange toond, dat inderdaad slechte toestanden van de eerste reis tot het verleden behoren. De minister meent, dat er thans aanleiding is om onder het voorgevallene tijdens de eerste expeditie definitief een streep te zetten. Nederland in tfe Westelijke Unie. EXTRA OFFER VOOR DE DEFENSIE In zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer, inzake de begroting van bui tenlandse zaken, zegt minister mr. D. U. Stikker, dat zo lang de huidige ongewenste toestand in Indonesië voort duurt toch zal moeten wor den overwogen of Nederland zich in het belang van de Wes telijke Unie geen extra offers zal moeten opleggen om al thans die bijdrage tot de ge meenschappelijke verdediging te leveren, die in overleg met de andere partijen redelijk verantwoord kan worden acht. BENELUX. T.a.v. de Benelux zegt de minister o.cn. nog, dat tot dus ver van een voornemen om van de Benelux een federatieve staat te maken, geen sprake is geweest. Ook al ligt de sa menwerking binnen de Ver. Naties en de Westelijke Unie op velerlei gebied, de verdrags band tussen Nederland. België en Luxemburg ligt alleen op economisch gebied, ook al is 'n cultureel verdrag met Luxcm- gegaan." koning, die vandaag 53 jaar wordt, ontving Maandag de minister-president van Nieuw-Zeeland, Peter Fr&scr, op het Buckingham-palels in audiëntie. Fraser is de eerste uit de Britse Dominions af komstige staatsman, die door de koning, na dc bekendma. king van zjjn ziekte en het uit stel van zijn bezoek aan Nieuw-Zeeland cn Australië, ls ontvangen. Finse schepeling verdronken. Door onbekende oorzaak is Zondagavond omstreeks 10.30 uur een opvarende van een Fins schip, dat te Sas van Gent met een lading voor de fos- faatfabriek aan de kade ge meerd lag, overboord gevallen. Na ongeveer een kwartier kon de ongelukkige uit het wa ter gehaald worden. Dr. A. van Loy, die eerste hulp verleende, kon de levensgeesten echter niet meer opwekken. De campagne aan de suiker fabriek te Roosendaal is ge ëindigd. In de loop van dc campagne bereikte men met ruim 2V> millioen kg. in een etmaal de hoogste dagcapaciteit in de geschiedenis van de fa briek. In totaal werden te Roo sendaal 140 millioen kg. bieten versneden. Het suikergehalte was gemiddeld ruim 18 Binnenkort loopt ook aan de coöp. fabriek „Dinteloord" de campagne af. Men zal daar dan 300 millioen kg. bieten hebben verwerkt. De suikerfabriek te Steenbergen, die Maandag de campagne beëindigde, verwerk te 120 millioen kg. bieten, de „Wittouck" te Breda, die tegen het einde van deze week gereed zal zijn. verwacht een campagne van 150 millioen kg. bieten. Bij de meeste fabrieken on dervond de afzet van natte pulp enige moeilijkheden in verband met do gunstige vee voederpositie. Men 'verwacht een aanzien lijke uitbreiding van het bie tenareaal in dit jaar. Wijkgebouw voor het Groene Kruis te Haamstede. De afdeling Haamstede van het Groene Kruis besloot in principe tot stichting van een nieuw wykgebouw. Er is daar voor een bedrag van 16.000 ln kas. Vergadering Prot. Chr. Werkgemeenschap. In een onder leiding van jhr. mr. T. A. J. W. Schorer gehouden ver gadering van de afdeling Middel burg van de Prol. Chr. Werkge meenschap in dc P.v.d.A. bracht deze verslag uit over het te Am sterdam gehouden congres van de ze Werkgemeenschap. Hij deed mededelingen over de voorberei ding van de oprichting van een gewestelijke organisatie in Zee land. Vervolgens sprak de secretaris der afdeling, de heer A. P. Stuf- kens, over „Christendom en Poli tiek". Na een historische schets, lopende van Groen van Prinsterer via dr. Kuyper en de schoolstrijd, gaf hij een uitvoerige beschouwing over de „antithese" en de Christe lijke politiek in het verleden. Spreker wees er op, dat de te genstelling niet allereerst loopt over ChristeUjke of niet-Christe- ïyke politiek, doch over de Christelijke partijvorming. De Wereldraad van Kerken te Amster dam heeft zich echter in een ver klaring, in het algemeen tegen Christelijke partyvorming uitge sproken. terwijl zelfs het Interna tionaal Calvinistisch congres, als ook de Ned. Herv. kerk zich niet vóór Christelijke partijvorming Uit spraken. Aan de hand van Prof. Barth's „Christengemeente en Burgergemeente", wees spr, op het totalitaire karakter van het geloof, en op de grote fout van verabsolutering van uit de Schrift afgeleide, aan piaats en tijd ge bonden „menselijke beginselen". Op voorstel van de voorzitter werd besloten het gesprokene ln overleg met het hoofdbestuur in druk te doen verschijnen. Een be langwekkende discussie volgde. BENOEMING. De heer A. Sortoer, adj. veri ficateur van de Ver. van Ncd. Ge meenten in de provincie Zeeland is met ingang van 1 Jan. a.s. be noemd tot verificateur bij deze vereniging ter standplaats Zwolle SCHILDERIJEN VOOR VEERE. Er is in ons bericht over het afstaan van 3 schildery en aan de gemeente Veere, een onjuistheid geslopen. Deze schilderijen worden namelijk door het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen aan de gemeente Vecre in bruikleen afgestaan. Overdracht herstelde kerk op 't Zandt. De gerestaureerde Ned. Hervormde kerk op 't Zand, te Middelburg zal Zaterdag avond a.s. door de Kerkvoogdij officieel aan de Kerkeraad worden overgedragen. Dit ge beurt in een bijeenkomst, die zich in verband met de be schikbare plaatsruimte (400 plaatsen) tot de gemeente van 't Zand zal moeten beperken. Zondag a.s. zullen dan de eerste kerkdiensten in het her stelde gebouw worden gehou den. Aannemer vliegveld Vlissingen stond terecht. Voor het Bijzonder Hof te Arnhem stond terecht de 42- jarige aannemer W. A. G. Franssen uit Nijmegen, die als commissaris en adjunct- directeur van Aannemings Mij. de N.V. P. B. Huberts is werkzaam geweest. Deze maatschappij had een aandeel in o.a. de aanleg van het vliegveld Vlissingen. Verdachte schatte zijn eigen vermogen op 249.000, doch meende, dat hiervan na af trek van de belastingen niet veel zou overblijven. De procureur-fiscaal eiste 2 jaar en 3 maanden gevan- renisstraf met aftrek en een loete van 25.000. KAMPIOENSCHAP EERSTE KLASSE LIBRE. In het clublokaal van A.B.C. te Vlissingen werden de volgende wedstrijden om het kampioenschap van Walcheren cn Zuid-Beveland eerste klasse libre gehouden. Kesteloo 200, 35, 38, 5.71: Hoor- nicks 177, 35 25, 5.05; Eggermont 200. 35. 30, 5.71: Bal 144, 35, 18. 4.11; Nagelkerke 200, 30, 21, 6.60; i Eggermont 115, 30, 39. 3.83; Hout zagers 200, 21, 44, 9.52; Izeboud 187 21. 33, 8.90; Eggermont 200. 33. 22. 6.06; Vogel 196. 33, 20. 5.93; Na gelkerke 200, 25, 30, 8.00; Bal 149, 25, 35, 5.96. ge- Middelburg OUDSTE MIDDELBURGER 95 JAAR. Maandag 13 Dec. werd de heer J. C. Homburg, inwoner van het huis voor ouden van dagen op de Herengracht en naar aangenomen wordt de oudste Middelburger 95 jaar. Vlissingen VERGADERING VAN „GE MEENSCHAPPELIJK BELANG". Maandagavond vergaderde „Gemeenschappelijk Belang" in het Concertgebouw te Vlis singen. De voorzitter, do heer Jac. de Visser heette alle aan wezigen hartelijk welkom. Ver_ volgens hield de heer D. Swa german, secretaris van de Kon. Ned. Middenstandsbond, een causerie over het onderwerp .Publiekrechtelijke Bedryfaor. ganisatie". Spr. ging uitvoerig op dit, voor de Middenstand wel zeer actule onderwerp ln, speciaal naar aanleiding van het aanhangige wetsontwerp. Hierbij weeg spr. er op, dat het de taak van alle middenstan ders is om vrije organisaties te vormen. Ook gaf de heer Swagerman een korte uiteenzetting over dc nieuwe Winkelsluitingswet. Spr betoogde dat aan de Midden- standsraad advies is gevraagd, welk advies nog niet gereed is gekomen. Spr. zag voor de ze wel zeer moeilijke kwestie voorlopik nóg geen oplossing. Volgens hem is deze zaak niet te regelen vóór er bedrijf schappen zijn. Over beide onderwerpen wer den enige vragen gesteld, wel ke door de heer Swagerman op duidelijke wjjze beantwoord werden. BUSSEN OP HET STATION Sinds Zondag ryden de bus sen van de Stoomtram Wal cheren, die de verbinding van het station met de stad on derhouden, op het station te Vlissingen tot op het perron. Er zijn op- en afritten ge maakt en de bussen worden gestationneerd op de plaats waar eens de derde klasse wachtkamer was. Voor de treinreizigers is het een groot gerief, dat zij gemakkelijk de bus, en van de bus ook heel gemakkelijk de trein kunnen bereiken. OPENBARE VERKOPING. Door notaris J. L. Verhagen te Vlissingen werden ln het openbaar verkocht: Het winkelhuls thans inge richt tot café aan de Nleuwcn- dijk 5a voor f 14.980. Koper: J. Lools Hz. qq. Het huls met afzonderiyke bo- Ing. burg in ver gov van voorbereidli Belastingconsulent vermoord? In oen zomerhuisje te Epe is Zondag hot lijk gevonden van de heer J. C.. belastingconsu lent te Wassenaar. Het lijk i9 in beslag genomen, daar de heer C. gedood bleek te zyn door een kogel uit een automa tisch pistool. Waarschijnlijk is dit reedg in het. midden van de vorige week gebeurd. Er zijn tot dusver geen aan wijzingen voor roofmoord, ook niet voor zelfmoord. De vrouw en het M"d van het 52-jarige slachtoffer vertoef den bij familie in Groningen. Kerknieuws Ds. H. A. WIERSINGA. Naar wij vernemen heeft het Zeistcr Zendingsbestuur, dat de zending8arbeid in Suriname verzorgt, ds. H. A. Wiersinga te Lelden, voorheen te Vlis singen. zendingspredikant ir algem. dienst vanwege de Ge ref. kerken, verzocht in het a.s. voorjaar een reis naar Surina me te maken, bijzonder ook om hier met de Broedergemeente in Paramaribo samen te spre ken over de overdracht van een gedeelte van het zendingswerk aan de Geref. kerken. Ds. Wier singa zit namens dc Generale Synode der Geref. kerken als adviseur in het Zeister Zen dingsbestuur. venwoning Kasteelstraat 62 voor f 4000. Koper: D. Bijl qq. Het dubbelwoonhuis Noordstraat 56 voor f 2000. Koper: D. Byi qq. Het woonhuis met schuur en erf aan de Korte Zelke 9 voor f 3500: koper: C. Boone. Het dubbel woonhuis Glacisstraat 170 voor f 1540. Koper A. Hen- drikse. Het dubbel woonhuis Bellamy- park 11 voor f 2020. Koper: G. de Wit. Het dubbel woonhuis Palingstr. 27 voor f 2220. Het perceel bouwgrond met ge- deelteiyke opstal Vrouwestraat 5 voor f.170. Koopster; mej. M. A. Westra. Het woonhuis Van Nispenplein 12 voor f 6050. Koper J. Sinke. DE DODELIJKE AANRIJDING Maandagavond heeft de Vlis- eingse politie een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid op het punt van samenkomst van Boulevard de Ruyter en Weststraat bij avond in het licht van de autolantaams een voorwerp op te merken. Gebleken is, dat het door de helling bij deze hoek zeer moeiiyk is iets, dat op de weg ligt. op te merken. Vanmiddag zal een officiële schouwing op het ïyk van het slachtoffer van het ongeval van Zondagnacht worden ge houden. Veere CAMPVEERSE TOREN. In ons verslag van de ge meenteraadsvergadering te Vee re, is melding gemaakt van de restauratie v. d. Campveerse To ren, Het rijk heeft zich bereid verklaard 83 van de restau ratiekosten te dragen. Aan de toewijzing van dit be drag is evenwel een voorwaarde verbonden, waarover Gedep. Staten het oordeel van de raad hebben gevraagd. Het rijk wil namelijk, dat na de restaura tie het onderhoud van de toren aan het rijk zal komen. B. en W. van Veere willen zich eerst over deze overdracht beraden en in verband daarmede, heeft de gemeenteraad van Veere nog geen beslissing genomen over het al of niet aanvaarden van het subsidievoorstel. Oostkapelle VERBANDKISTEN GEPLAATST. Door de E.H.B.O. zijn op een 4-tal plaatsen in de gemeente Oostkapelle verbandkisten ge plaatst. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Zaterdag deden zich in het :ezin van de schilder A. te Jostkapelle verschijnselen van kolendampvergiftiging voor. Dank zij de aanwezigheid van een lid der E.H.B.O. kon erger voorkomen worden, hoewel 3 leden van he tgezin de volgen de dag de nadelige gevolgen er nog van ondervonden. Biggekerke VERGADERING Z L.M. ind vergaderde de afd. Biggekerke van dc Z, L. M. onder leiding van de heer A. de Voogd. De heer de Voogd werd als bestuurslid herkozen. In de commissie tot het con troleren der boeken werden de heren P. Lampert Jzn. en J. Meyers benoemd. De heren A. de Voogd en E. de Korte wer den aangewezen de afdeling op de Kringvergadering te ver tegenwoordigen. Hierna sprak Burgemeester Kodde van Zoutelandc over de herverkaveling. Na de lezing werden nog verschillende vra gen gesteld. A. R. KIESVERENIGING Vrydagavond vergaderde de A. R. Kiesvereniging onder lei ding -van de vice voorzitter de heer J. Jobse Mzn. De heer J. Coppoolse gaf een inleiding over de „De Noodwet Ouderdoms-voorzie- ning" waarop een drukke be spreking volgde. In verband met het 35-jarig bestaan der A. R. Kiesvereni ging zal er D.V. in Januari a.s. een feestavond worden ge houden. NED. HERV. KERK In een vergadering van het kiescollege werden de heren M. Caljé Czn. en P. Schout Gzn. herkozen als ouderling en.dia ken in de Ned. Herv. Kerk te Biggekerke. ORANJ E AVOND. Op initiatief van de Oranjever eniging te Biggekerke werd Vrij dagavond in de Ned. Herv. kerk een Oranjeavond gehouden. die geleid werd door de voorzitter der Oranjevereniging, de heer A. de Voogd. Als spreker trad op de heer J. Vrijhoef, hoofd der Chr. school te Westkapelle, Spr. wees op het woord van onze jonge Koningin, waarmee zy Haar hoge ambt aan vaardde: Wie ben ik dat ik dat doen mag? In deze woorden be luisteren we de deemoed bij het mogen aanvaarden van zo verant- woordeiyk een taak cn de dank baarheid over het moeten. Aan de andere zijde moet er bij ons volk de vraag zyn: Wie zyn wij. dat wij zulk een Vorstenhuis hebben mogen? Zo zullen we als volk zien welk een genadegave Gods wij in ons Vorstenhuis hebben ont vangen. Ds, Witteveen sprak een slot woord, waarin hy opwekte tot bezinning op het feit dat Neder land. wat betreft de verhouding tussen Vorstenhuis en volk, in de wereld een unieke plaats inneemt, die buitenlanders met verwonde ring vervult. Als door ons allen deze unieke zegen des Heren recht werd beseft, zou men deze avond ln groten getale naar dit kerkge bouw zyn opgekomen, aldus spr. Mevr. M. JonkheerCornellsse te Middelburg, sopraan. bracht een vijftal, in de sfeer van de avond passende, liederen ten ge hore, op het orgel begeleid door de heer J. Wijkhuis. Dank zij de goede accoustiek van het kerkge bouw kwam de zuivere vertolking dezer liederen goed tot haar recht. Mej. T. de Voogd verzorgde op keurige wijze de declamatie van een tweetal verzen. De belangstelling voor deze mooie avond was helaas gering. Meliskerke VERGADERING A. R. KIESVERENIGING De A- R. Kiesvereniging' ver gaderde onder voorzitterschap van dc heer W. de Buck, die na gebed wees op -enkele din gen in het staatkundige ge beuren van de laatste tijd. Ds. C. van Nes sprak over het onderwerp: „Het Commu nisme", en wees op de geschie denis, de beginselen, de doel stellingen en de actie van het communisme in de samenle ving der volkeren, het is be zield met een regilie-vyandig tegenover God en Kerk, zoe kende de wereldmacht. Op deze van gedegen studie getuigende rede volgde een vruchtbare brede gedachten- wisseling. De voorz. werd aan gewezen voor dc conferentie ln Januari te Breda. Nog twee vergaderingen zul len deze winter gehouden wor den. Ds. van Nes eindigde met dankzegging. Do najaarszendingscollecte heeft te Souburg 466.57 op gebracht, waarbij inbegrepen een gedeelte van de kinder- kerk. Herkozen tot ouderling in de Ned. Herv. kerk te Souburg dc heer P. Sinke, tot diaken de heer A. P. Leenhouts.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2