PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zeeuws Oorlogsmuseum toch in Vleeshal te Middelburg Nederland krijgt nieuwe bondgenoten D£ BILT Opgewonden discussies in Sowjet-hoofdkwartier. Jachtvliegtuig stortte op restaurant Abdoellah acht zich koning van Palestina. De U.N.O. werkt op lange termijn Kopje ihee"was faiaal voor Arnhem Twee raadsleden stemden tegen Gebakken aardappelen en croquetjes. Cochran-commissie naar Djocja. Sabotage in West-Java. Doodstraf voor de infiltranten op Java. Doodstraf tegen Woudenberg. VOORSPELT 191e Jaargang - No.293 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; 3.90 p. kw.; fr. p. p. 1 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 14 Dec. 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1.—, iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. teL 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel. 26 Breuk Wat iedereen behalve de Amerikanen reeds lange tijd heeft zien aankomen en on vermijdelijk achtte, is thans geschied: de besprekingen met de Republiek Indonesia zijn afgebroken en zullen niet worden hervat. Het engelen geduld der Nederlandse be windslieden Is uitgeput. Daarmede rijst de vraag wat er thans zal geschieden. De Nederlandse regering zal nu een voorlopige Indo nesische regering doen vor men en aan haar grote be voegdheden toekennen. De re publiek zal hier buiten staan. Tegelijkertijd zal zeer vermoe delijk de Indonesische kwes tie weer voor de Veiligheids raad komen. Of zulks tevens betekent, dat de Nederlandse regering niet langer genoegen neemt niet de incidenten en met de terreur, die door de republiek wordt uitgeoefend, moet wor den afgewacht. Het zou een kleine moeite zjjn om aan 't bestaan van de republiek re soluut een einde te maken, maar hiertoe is zeer zeker nog niet besloten. Toch zul len op den duur de ontelbare incidenten, overvallen, ont voeringen en uitdagingen en de systematische infiltratie van niet-republikeins gebied, de situatie verder bemoeilij ken. Het is dus allerminst uit gesloten, dat het toch tot een hervatting van de politionele actie zal komen. Als dat no dig mocht zijn, kan men het slechts betreuren, dat er des tijds niet resoluut is doorge tast Overigens is maar -al te bekend, dat Amerika niets voor een krachtdadig optre den tegen de Republiek voelt. Voor een deel is dit te wij ten aan het feit, dat de In donesiërs over uitstekende diplomatieke relaties beschik ken in de V.S. en de Neder landse voorlichting in interna tionaal milieu nog altijd ont stellend veel te wensen laat. Nog dezer dagen kon men in verschillende bladen lezen, dat zelfs in Parijs de Republiek vrienden wist te winnen tij dens de UNO-vergadering en dat er van Nederlandse zijde niets werd ondernomen. Op die manier kunnen wij moeilijk verwachten interna tionaal begrip voor onze op vatting te vinden. Intussen: voor 1 Januari aanstaande zal de voorlopige Indonesische regering er ko men. Met gespannen verwachting mag men uitzien naar de houding, welke de republiek daartegenover zal aannemen. Maar intussen staat reeds vast, dat Nederland nu ook moet blijven staan op het eenmaal ingenomen stand punt. Laat men dit los, of aarzelt men, dan zal dit on vermijdelijk tot gevolg heb ben, dat de millioenen Indo nesiërs, die samenwerking met Nederland ook nu nog op prijs stellen en in het be lang van Indonesië zowel als Nederland achten, hun laat. ste restje geloof en vertrou wen in Nederland verliezen en zich, zij het met tegenzin, gaan richten naar de koers der Republiek. Het is allerminst nodig om een hervatting der' politionele actie te bevorderen. Maar Djocja vrij spel laten en zelf werkloos toezien dient even eens tot het verleden te be horen. Onjuiste adviezen van Duitse communisten. In het Oostelijke kamp te Berlijn is men op 't ogenblik bezig met geanimeerd nakaar ten over de nederlaag bij de gemeenteraadsverkiezingen. Volgens het blad de „Tele- graf' is het in het Sowjet- hoofdkwartier tot opgewonden discussies gekomen over de vraag aan wie de nederlaag te wijten is. De Sowj et-autoriteiten wer pen de schuld op de leiders van de socialistische eenheidspartij, wier adviezen onjuist zijn ge bleken. De putsch in het stad huis, zo werd verzekerd, zou vele West-Berlijners weerhou den van de gang naar de stem bus. De S.E.D. functionarissen van hun kant pogen zich te verontschuldigen met het ar gument. dat de Berlijnse om roep zeer slechte propaganda voor de communistische ideeën heeft gemaakt. De omroep be steedde meer aandacht aan mu ziek dan aan redevoeringen. Maarschalk Sokolovsky schijnt thans order te hebben gegeven de plannen en acties van de Duitse communisten aan een strengere controle te onderwer pen. Een nieuwe zuivering van de S.E.D. en haar nevenorgani saties is in overweging. H.M. de Koningin heeft zich bereid verklaard het bescherm vrouwschap van de stichting „Het Nationaal Zeemansfonds" te aan vaarden. Denemarken, Noorwegen, IJsland en Poriugal waar schijnlijk in hei Atlantisch Pact BESPREKINGEN IN WASHINGTON IN VOLLE GANG Denemarken, Noorwegen, IJsland en Portugal zullen worden uitgenodigd tot het bijwonen van de besprekingen- over een Atlantisch Pact, die thans te Washington gaande zijn. Wel licht zal in de naaste toekomst ook een soortgelijke uitnodi ging aan Italië en Ierland worden gericht. Vooral de Amerikaanse regering is er sterk voor, dat de uitgenodigde Noord- en Zuid-Europese staten worden opge nomen in het komende Pact in verband met hun strategische ligging. Zonder de medewerking van deze landen zou het Atlantisch verdedigingssysteem zwakke plekken vertonen. 3) Ondertekening van het verdrag namens de betrokken regeringen. 4) Ratificatie door het -Ame rikaanse Congres en de andere parlementen. Eerst dan kan worden over gegaan tot de practische uit voering, tot de oprichting van een secretariaat, tot benoeming van comité's van stafchefs, se cretarissen van defensie, bc- voorradingschefs, enz. Noorwegen en Denemarken hebben de Noordelijke Europe se wateren onder hun controle, welke zouden kunnen worden gebruikt voor aanvallen op transporten, die troepen voorraden van Noord-Amerika naar West-Europa vervoeren. Denemarken bezit Groenland, dat niet alleen van belang zou kunnen zijn in een oorlogvoe ring in het gebied van de Noordpool, maar dat ook weer voorspellingsstations en bases voor het Noordatlantisch. lucht verkeer heeft. Portugal bezit de Azoren een midden-Atlantische lucht basis. Natuurlijk is ook Ierland als basis van belang. De Ieren ech ter weigeren koppig mee te werken zolang niet aan hun oude eis toevoeging van Ul ster aan de Republiek Ierland wordt voldaan. DE GANG VAN ZAKEN. De besprekingen over het Pact zijn Vrijdag in alle stilte begonnen. Voor het groot scheepse vex-drag in kannen en kruiken zal zijn moet de vol gende lange weg worden afge- gd: 1) Opstelling van een ont- werp-verdrag door de verte genwoordigers van de zeven oorspronkeijlke landen, de V.S., Canada, Engeland,. Frankrijk en de Benelux. In dit stadium is men op 't ogenblik. 2) Uitnodiging aan de am bassadeurs van bepaalde andere mogendheden, de besprekin gen bij te wonen. Dan kan worden beslist of deze lan den tot de alliantie zullen toe treden. Goede suikercampagne in Groningen. De suikercampagne op de Fries-Groningse suikerfabriek te Groningen is ten einde. Over de resultaten is men niet on tevreden. De fabriek vermaal de 217 millioen kg. bieten, die een opbrengst van plm. 30 mil lioen kg. suiker opleverden. Het gemiddelde suikergehalte van de bieten was 17% Maandagochtend om half elf is een militair jachtvlieg tuig op het restaurant „Al manak" te Bandoeng neerge stort. Het toestel drong recht door het dak aan de voorzij de, waar een majoor .van de Koninklijke landmacht en een dame zaten. Beide werden zwaar gewond. Twee Indone sische bedienden werden licht gewond. Het toestel drong enkele meters in de grond. Beide huizen van het parle ment van Transjördanië hebben eenstemmig een kabinetsbesluit goedgekeurd om Arabisch Pa lestina en Transjördanië te ver enigen onder de souvereiniteit van koning Abdoellah. Het besluit werd door het kabinet genomen na de onlangs te Jericho gehouden conferentie van het Palestijns Arabische congres dat koning Abdoellah verzocht zich tot koning van Arabisch Palestina uit te roe pen. Weinig gunstige stemming voor Nederland inzake Indonesië. Dr. J. H. van Roijen, waarnemend hoofd van de Nederland se delegatie bij de U.N.O., heeft zich in een vraaggesprek niet geheel en al ontevreden getoond over het verloop van de derde assemblee. Zeker, er is reden voor de alomverbreide skepsis over het nut van de gevoerde besprekingen, maar men moet de werkzaamheden van de U.N. O. op lange termijn bezien en tegen de achtergrond van de' bestaande verdeeldheid in de we reld.. De waarde en het nut van een organisatie als die van de Ver. Naties zullen zich slechts op de lange duur in volle omvang kunnen manifesteren. Het is zeer belangrijk, dat de organi satie er is. Het feit dat bijv. de Veiligheidsraad de kwestie Ber lijn uitvoerig kon bespreken is op zich zelf reeds veelzeggend, afgezien van het resultaat. Er is een forum, waarvoor men zich kan uitspreken. Zelfs in dien dit niet leidt tot onmid dellijke overeenstemming, dan dit nog beter dan dat men 't geheel geen plaats voor besprekingen meer heeft. Er zijn trouwens in de afgelopen weken bepaalde resultaten be reikt. Dr. van Roijen was niet on tevreden over de resultaten van de Nederlandse initiatieven in de onderscheidene commissies. De meest sprekende voorbeel den zijn te vinden in het werk van onze gedelegeerden in eco nomische, sociale en juridische commissies. In de politieke en trustschaps commissie hebben wij de stem der matiging en van het gezonde verstand ge tracht te doen horen. HARDE WOORDEN VOOR ONS LAND. Hoewel de Indonesische kwestie in de algemene verga dering nauwelijks ter sprake is gekomen, meende dr. van Roijen duidelijk te kunnen vaststellen, dat de stemming bij de grote meerderheid der de legaties ongunstiger is voor Nederland, dan men zich in het algemeen in Nederland zelf voorstelde. Waren niet juist de onderhandelingen gaande ge weest, dan zouden waarschijn lijk meer harde, woorden aan het adres van Nederland geval len zijn. Er is zowel twijfel aan de op- „Nolen"-regen. Op 22 December zullen Amerikaanse transport vliegtuigen boven Bastog- ne in de Belgische pro vincie Luxemburg drie honderd kilo noten uit werpen, ter herdenking van het befaamd gewor den antwoord van bri gade-generaal Anthony MCauliffe, die op 22 De cember 1944, toen zijn 101ste luchtlandingsdivi sie te Bastogne was in gesloten, aan de Duitse commandant op diens eis tot overgave slechts dit ene woord als tegen bericht deed toekomen: „Nuts", hetgeen letterlijk „noten" betekent, doch figuurlijk: „Loop naar de pomp". Pantserwagens voor Sowjet-politie van Berlijn. Volgens een bekendmaking van het radiostation in Noord- West-Duitsland, zijn Sowjet- pantserwagens voor oefenings doeleinden uitgeleend aan de Duitse politie in de Sowj et- zóne. De Sowjet-autoriteiten zouden een speciaal oefenings schema hebben opgesteld, dat geldt voor alle in de Sowjet- zóne gevestigde politiescholen. Deze training omvat militaire oefeningen met pantserwagens en licht geschut. Dievenplaag te Beverwijk. Tijdens het afgelopen week end zijn in één nacht te Be verwijk niet minder dan 13 in braken gepleegd. De gedupeer den vermisten hoofdzakelijk geld. levensmiddelen- en tex- tielkaarten. Overal verschaften de dieven zich toegang met een valse sleutel. En Jan van Hooff redde Nijmeegse brug niet. Sensationele onthullingen van gen. maj. van Hilten. rechtheid van onze bedoeling om aan de Ver. Staten van In donesië volledige vrijheid en onafhankelijkheid te geven, als twijfel aan de oprechtheid van onze laatste pogingen om door onderhandelingen tot een oplos sing te komen. Hij gelooft, dat deze ongunstige stemming zich vaak ook afspiegelt in de bui tenlandse pers. Gemeenteraad Middelburg Ruimte wellicht zomer 1949 nog niet beschikbaar Het Zeeuws Oorlogsmuseum zal tóch in de gerestaureerde Vlees hal van het Middelburgse Stadhuis worden ondergebracht. Dit was het belangrijkste besluit, dat Maandagmiddag door de gemeenteraad van Middelburg werd genomen. Ook over het nieuwe voorstel van B. en W. werd langdurig gediscussieerd en weer werd het voor en tegen van een dergelijk besluit afgewogen, maar bij de stemming, die uiteindelijk toch nodig was, bleken alle raadsleden op twee na mevr. A. J. P. C. de Vlieger—de Vlieger (arb.) en de heer M. Wattel (A.-R.) van mening, dat men de Vleeshal de beste be stemming kan geven, door haar te verhuren aan de Stichting Zeeuws Oorlgso museum. In het huurcontract zal echter worden vastgelegd, dat de gemeente voor bijzondere gelegenheden zo no dig over de ruimte moet kunnen beschikken. De rij van sprekers werd ge opend door de heer I. van Loo (Arb.), die er zich over verbaasde, dat het college van B. en W. zo'n haast met het voorstel maakt. Hij geloofde niet, d#t de Vleeshal reeds de volgende zomer bruikbaar zal zijn en drong aan op verhuring met een opzeggingstermijn. De voorzitter, jhr. mr. W. C. Sand- berg tot Essenburg. antwoordde, dat de Stichting thans spoedig be scheid moet hebben, omdat haar museum „in de verdrukking raakt". Er zal geen bezwaar te gen bestaan, om in het huurcon tract een clausule op te nemen, waarin bepaald wordt dat de ver huur kan worden beëindigd, wan neer dat in het algemeen belang noodzakelijk mocht blijken. De wethouder van Gemeentewerken, de heer L. J. van 't Westende, voegde er aan toe, dat het inder daad valt te bezien of men reeds a.s. zomer het museum in de Vlees hal zal kunnen onder brengen. De heer J. S. Hoek (A-R.) was van mening, dat de grote ruimten, die men thans in het stadhuis heeft verkregen, eigenlijk bestemd moesten worden voor feestelijkhe den en bijzondere bijeenkomsten van de burgerij. Hjj was het met B W. eens. dat de Vleeshal zich minder leent voor economische doeleinden. Overigens was hij be vreesd, dat het Zeeuws Oorlogs museum zichzelf op de duur niet zal kunnen bedruipen en bij de gemeente zal aankloppen om meer subsidie. De voorzitter verklaarde. dat voor gevallen, dat massale bij eenkomsten in het stadhuis wor den georganiseerd en de burger zaal niet voldoende is, de hal ont ruimd kan worden. Hij was het niet eens met mevr. de Vlieger, dat de belangstelling voor het mu seum zal afnemen. Deze zal inte gendeel blijven stijgen. DE MAQUETTE. Mr. P. van Empel (C H.) drong er op aan. dat de grote maquette- pièce de résistance in het museum geen knutselwerk wordt, maar aesthetisch en technisch verant woord zal zijn. de f 10.000, die er aan worden gespendeerd waardig. Hij kreeg ten antwoord, dat de lei ding bij de vervaardiging berust bij een bekwaam maquettebouwer, die daarbij van deskundigen ad viezen krijgt. In een uitvoerig betoog ontwik kelde de heer Wattel zijn bezwa ren tegen het voorstel. Uit adres sen. die de C.B.T.B. aan de Raad en de kring Walcheren van de Z.L.M. en de Stichting van de Landbouw aan het college hebben gezonden, blijkt, er meer ge gadigden zijn voor de Vleeshal. Het feit, dat Middelburg als stad niet profiteert van het vreemde- lingenbezoek vond spr. een reden te meer om de Vleeshaf te gebrui ken voor het doel. waarvoor zij destijds werd gebouwd, namelijk voor commerciële doeleinden. Ér is behoefte aan een overdekte ruimte, waar boeren en handela ren elkaar op Donderdagen kun nen treffen, want Middelburg staat bekend als een van de slech- ste marktplaatsen in Zeeland. Niet temin zou de ruimte ook voor cul turele doeleinden kunnen dienen, bijv. voor kerkelijke samenkom sten. die wegens weergesteldhe- den niet in de openlucht kunnen worden gehouden. De voorzitter verzekerde. dat het vreemdelingenbezoek wel de gelijk geld in het laadjc brengt en dat de boeren Zo verknocht zijn aan hun trottoir op de Markt, dat zij wegblijven uit de overdekte ruimte op de Dam. Voor samen komsten zijn kerken of zonodig de burgerzaal beschikbaar. De heer Wattel repliceerde. De de graanbeurs op de Dam onver warmd is en te veel uit het cen trum. Hij vocht echter voor een verloren zaak. zoals hierna "Rit de stemming kleek. TENNISBANEN. De meeste andere voorstellen, waarover wij reeds schreven, gin gen vlot onder de hamer door. Bij het voorstel tot verbetering van de tennisbanen uitte de heer B A. Hesselink (V.V.D.) zijn spijt dat destijds zo onoordeelkundig te werk is gegaan. H« vond. dat in het algemeen bij de aanleg van de sportterreinen te weinig advie zen van ter zake kundigen zijn in gewonnen. Het voorstel tot verlening van erediet voor achterstallig onder houd aan het complex Bagijnhof tle *ieer G. H. Luyendijk (C. H.) tot de vraag, of wel wordt gerealiseerd, dat de gemeente bij verlening van blanco erediet voor 10 jaar een risico loopt en welke garantie er bestaat, dat de rente loze voorschotten zo spoedig mo- t !!rk morden afgelost. Wethouder J. W. Kógeler meende, dat de ad ministratie en goede naam van de Alg. Woningbouwver. voor dit laatste wel borg staan. Hij geloof de overigens. dat men in dit ge val niet de zuiver commerciële weg moet bewandelen. Bij de behandeling van een an der agendapunt stelde mevr. De vlieger de vraag of de Veersesin- gel tussen Oud-Arnemuids Voet pad en Oude Veerseweg niet om gedoopt kan uorden in Dampoort- singel. zoals dit gedeelte in de volksmond bekend staat. De voor zitter wilde dit in overweging nemen, maar de heer Kögeler schertste, dat hij daar niet voor is. omdat de naam ..Dampoortsin gel" onaangename herinneringen oproept aan minder gewenste toe standen. Eervol ontslag als leraar He breeuws aan het Gymnasium werd met ingang van 1 Februari a.s. verleend aan ds. Elderenbosch. terwijl tot amanuensis-roncicrgc aan deze inrichting werd benoemd de heer J. Tiersen. Het voorst, wij ziging verordening reinigingsrech ten werd teruggenomen. Er werd „De Nederlander" meldt, dat onlangs gen. maj. A. van Hilten, hoofd van de sectie Krijgsgeschiedenis van de staf. sensationele onthullingen heeft gedaan over de befaamde ac tie op 17 September 1944. Hij deelde mede, dat de En gelse luchtlandingstroepen de brug bij Arnhem voor het grijpen hebben gehad. Zij had den ook Arnhem kunnen ver overen, dat toen slechts door een compagnie maagpatiënten bezet was. Toen het Engelse bataljon echter enkele honderden me ters van de brug verwijderd was, was het vier uur in de middag en dat was de tjjd, waarop de Engelse soldaten thee plegen te drinken. Dus werd het gevecht gestaakt, werd er thee gezet en ge dronken. En intussen lieten de Duitsers de brug in de lucht vliegen De Duitse legerleiders heb ben later verklaard, dat zij stom-verbaasd waren over deze gang van zaken. Trou wens: als de Engelsen niet bü Deelen waren geland, 10 13 km. van Arnhem, zou hun actie een volledige ver rassing zijn geweest. Nu ging de varrassing volkomen ver loren. De tegenactie van de Duit sers was zo effectief, omdat zij in Brabant een Ameri kaans vliegtuig neerschoten met de complete operatieplan nen aan boord. Zij waren dus volledig op de hoogte en de Engelsen wijzigden niets in hun plannen, hoewel zij wis ten dat deze in Duitse han den waren gevallen. Maar intussen kostte Am- hem zeven maanden oorlog ontelbare Nederlandse mensenlevens. DE NIJMEEGSE BRUG Nog een andere onthulling deed gen. maj. van Hilten. Er gaat een verhaal, dat een Nederlandse jongen, Jan van Hooff, on wonderbaarlijke wij ze de Nijmeegse brug gered heeft door de leidingen naar de springladingen van de brug door te snijden. Hij zou daarbij omgekomen zijn en zijn ouders werden gedeco reerd. terwijl op de brug een gedenkplaat is aangebracht. Gen. maj. van Hilten heeft dit alles nauwkeurig onder zocht en is tot de conclusie gekomen, dat van Hooff wel schitterend werk heeft ge daan als gids en verbindings man. maar aan de brug niets heeft gedaan. Hij sneuvelde op 19 September in een bran dende pantserwagen. De Duitsers hebben de brug opzettelijk niet laten sprin gen. omdat zij meenden de geallieerden gemakkelijk te rug te kunnen drijven en daarom de goede verbinding niet wilden missen Verstoorde illusie! Restaurants krijgen ruimer vet-toewijzing. De voortgaande verbeteringen in de voedselvoorziening der bevolking maken het ook moge lijk de reeks beperkende voor schriften voor restaurants enz. te herzien. De toewijzingen voedingsvet- ten voor maaltijdverstrekkende bedrijven worden met 50 verhoogd, waardoor het over bodig wordt vast te houden aan het verbod tot verwerking of servering van voedingsvet- ten buiten de hoofdgang. welke voorschrift ook zal worden ingetrokken, zodat bijv. gebak ken aardappelen weer op het menu zullen verschijnen. Ook de hoeveelheid voedings- vetten, welke bij het ontbijt mag worden verstrekt, zal wor den verruimd. Ook de verwer king van bedrijfsoverschotten vlees buiten de hoofdgang zal wat gemakkelijker worden. De vleesloze dagen Dinsdag en Vrijdag blijven behoudens een kleine tegemoetkoming aan volksrestaurants op het punt van gebruik van nier- en soort gelijke producten volledig gehandhaafd, tezamen met de voorschriften voor de omvang voor de porties vlees. afwijzend beschikt op een verzoek de vrije druivenverkoop op de Markt te verbieden. De voorzitter deelde nog mede. dat geen kolen- toewijzing voor droogstoking van destijds geïnundeerde woningen is te verwachten, maar dat men stappen zal ondernemen om te po gen hierin verandering te krijgen ten aanzien van bepaalde geval len. RONDVRAAG. Op de rondvraag komen wij na der terug. Slechts zij vermeld, dat op een desbetreffende vraag van de heer P. Meliefste (A.-R.) wet houder L. J, van 't Westende mee deelde. dat er weinig kans bestaat, dat de noodbrug over het kanaal in 1949 door een definitieve zal worden vervangen. De heer B. A. Hesselink (V.V.D.) vroeg of minister In 't Veld tijdens zijn bezoek aan Middelburg be paalde toezeggingen heeft gedaan. De voorzitter antwoordde, dat de minister overweegt ccn betere fi nanciële regeling voor herbouw van bepaalde bedrijfspanden toe te passen. Maandagavond zijn Cochran, Darmasetiawan en Soepomo per vliegtuig van Batavia naar Djocja vertrokken, volgens een Republikeinse woordvoerder te Batavia, om besprekingen te voeren over het vertrek van de V.N.-commissie naar Djocja. De woordvoerder zeide, dat de definitieve beslissing over het vertrek eerst Maandag zou vallen. Spoorbaan over 500 m. opgebroken. In de nacht van Zaterdag op Zondag is de spoorbaan van Tjikampek naar Krawang over een afstand van 500 meter op gebroken. Vermoedelijk zijn kar boy wen gebruikt om de rails weg te slepen. Deze rails werden later in een zijterrein teruggevonden. Aangezien het hier een dubbelspoor is kon Zondag het verkeer hervat worden over een enkelspoor. Ook de telefoon- en telegraaf draden waren over 500 meter verdwenen. In dezelfde nacht is de brug tussen Klari en Ko- sambi in brand gestoken, doch Zondagmiddag was de brug weer hersteld. Maandagochtend was het verkeer hervat. Bataljonscommandant gegrepen. Door het Bijzonder Krijgs- gerecht te Banjoemas zijn vier geïnfiltreerde Republikeinse militairen van de T.N.I.. die het voornemen hadden, zich naar West-Java te begeven om al daar terreur te doen toenemen, ter dood veroordeeld. Onder de ter dood veroordeelden be vindt zich zich de T.N.I.-kapi- tein Iskanaar. bataljonscom mandant bij de Siliwangi-divi- sie. Zes andere beklaagden kre gen straffen van 5 tot 20 jaar gevangenisstraf. Beklaagden be hoorden tot de staf van een ba taljon. dat in September was geïnfiltreerd en destijds door Nederlandse militairen en po litie werd omsingeld cn uiteen geslagen met achterlating van 30 doden, terwijl 70 man wer den gearresteerd. Maandagmiddag heeft de procureur.fiseaal aan het Am sterdams Bijzonder Gerechts hof de doodstraf geëist te gen de vroegere leider van het voormalige Nederlandse Arbeidsfront: H. J. Wouden berg. Aan het einde van zijn re quisitoir zeide mr. A. H. van de Veen tot het Hof: „De ogen van de Nederlandse ar beiders zijn op u gericht lil het verlangen recht te doen aan de man. die, gerugge- steund door de vijand, de vakbeweging heeft stuk ge maakt. Hij is op één lijn te stellen met mannen als Mus- sert en Blokzijl." Uitspraak 23 December a.s. Kinderen stalen peniciline. Een dame in Delft kwam bij de politie twee flesjes penicilline brengen, die haar zoontje van een vriendje had gekregen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de flesjes uit een apotheek te Delft afkomstig zijn. Het is vrij zeker, dat zich nog acht flesjes in verkeerde handen bevinden. De waarnemende commissaris van politic te Delft heeft daarom een op roep tot de ouders gericht 'n onderzoek bij de kinderen in te stellen. VRIJ VEEL WIND. Geldig tot Dinsdagavond: Over het algemeen vrij voel bewolking met plaatselijk enige regen. Meest krachtige Zuidelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1