K.V.P.-congres te Utrecht NIEUWS UIT ZEELAND n^senda Dr MEENK'S De Volksstem vierde gouden jubileum Dodelijke aanrijding te Vlissingen WALCHEREN Drie resoluties aangenomen Zaterdag Zondag is in aanwezigheid van enige minis ters in Utrecht het tweede congres van de Katholieke Volkparty gehouden. Nadat dr. L. Albering, .se cretaris. zyn jaarverslag had uitgebracht, hield de partij voorzitter, de heer J. W. An- driessen, een toespraak. Ten aanzien van het communisme merkte hij op, dat wanneer de arbeidende mens middelpunt wordt van de economische en staatkundige bemoeiing van de Katholieken, een ontzaggelijke barrièrre is opgeworpen. Daar naast moet het communisme met geestelijke wapens worden bestreden. Spreker maakte in dit verband enige opmerkingen over staatstaak en staatsdoel. Het partijbestuur heeft con tact opgenomen met de zus terpartijen in Belgiën en Lu xemburg om over gemeen schappelijke belangen der Be- neluxlanden van gedachten te wisselen. Spreker hield een pleidooi voor de gedachte van d? Westerse Unie en merkte dat van socialistisch-huma- stische zyde ten aanzien hiervan een aanzienlijke acti viteit wordt ontwikkeld. Dit moet een aansporing zijn om de invloed van het katholicis me op de organisatie van Eu ropa zo goed mogeiyk te reali seren. WETSONTWERP MATERIELE OORLOGS SCHADE Pater dr. Stokman hield een rede over het parlementaire werk. Ondermeer deelde hij mede, dat de memorie van antwoord op het voorlopig ver- 3 Het was mistig Tijdens de opvoering van het toneelstuk „Liefde in de mist" in een theater in Amsterdam, Viel Vrijdagavond de Haagse actrice Jane Hogenverf met 't hoofd op een divan en liep daarbij een lichte hersenschud ding op. Carla de Raet heeft haar rol tijdelijk overgenomen. Na de toto de roulette Na overleg met collega's uit di verse plaatsen heeft de directie van een der Schevcningse seizoen- bedrijven zich schriftelijk tot de ministers van Justitie. Economische Zaken cn Financiën gewend met het verzoek wetswijziging tot in voering van de roulette in studie te willen nemen. BEDORVEN BOTER Het Tweede Kamerlid de heer Borst (C.P.N.) heeft aan de minister van Landbouw gevraagd of het juist is. dat opnieuw 130.000 kg. boter voor directe consumptie werd afgekeurd. terwijl nog niet vaststaat of deze boter ge schikt is voor verwerking in banket en waaraan dit bederf te vvyten is. 2500 Duitse kinderen naar Nederland. Op uitnodiging van Neder landse protestantse organisa. ties zullen 2.500 kinderen uit het Ruhrgebled verscheidene weken in Nederland doorbren gen. De eerste groep van 500 kinderen is reeds naar Neder land vertrokken. Deze kinderen zullen voornamelijk in Fries land worden ondergebracht. Radiopiraten berecht. Enige maanden geleden wa ren er herhaaldelijk in Twen- the geheime zenders in de aether. Thans stonden diverse radiopiraten voor hun rechters. Zy kregen te horen, dat door hun „llefhebbery" voor de luchtvaart groot gevaar kan ontstaan. Tegen een viertal verdachten werden straffen ge ëist variërende van l mnd tot 2 weken gevangenisstraf De po litierechter legde straffen op van drie weken gevangenis straf tot drie weken voorwaar delijk en 30 boete. Z. K. H. Prins Bernhardt heeft het beschermheerschap aanvaard van het „Internationaal Cultureel Centrum" te Amsterdam. De beruchte N.S.B.-ex-com- v;m politie tc Wjgcningcn, l.itei majoor van politic te Amers foort en Schiedam H. Verstcctrb, is op Schiphol gearresteerd. Hij kwam uit Spanje, waarheeu hij met zijn vrouw gevlucht was. (Ingezonden mededeling) Ais gij er mee opstaat of ermee naar bed gaat Rheumatische pyncn, kna gend en slopend voor en na. ondermijnen langzaam maar zeker Uw hele gestel. Blijf er toch niet mee doorlopen neem Uw maatregelen vóór het te laat is. Doe eens een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. De aanspo rende werking van Kruschen op Uw bloedzuiverende orga nen zal U een openbaring zyn, omdat ge U reeds na een betrekkelijk kort zy het regelmatig gebruik met bigde verbazing een an der mens voelt, longer, vita ler. niet meer dat stramme envry van pyn Vraag Kruschen by Uw Apotheker vof Drogist. (Ingezonden mededeling; BRASKAMP N.V. PABRIK ANTE VAN GENEESMIDDELEN SCALDIS GRIEPPOEDERS Prijs p«r po«d«r 5 c«aL slag nopens het wetsontwerp materiële oorlogsschade de Kamer waarschyniijk nog voor Kerstmis zal bereiken. Zaterdagmiddag werden sec tievergaderingen gehouden over actieve jeugdpolitiek, na tionale cultuurpolitiek en het vraagstuk der industrialisatie. Deze laatste vergadering werd bygewoond door de Belgische minister van staat, de heer De Schrijver, voorzitter van de C.V.P. Een van de sprekers vond meer invloed van de randgebieden by het opstellen van de industnallsatieplannen gewenst. Minister De Schrijver heeft het woord gevoerd in de vergadering, die gewijd was aan de samenwerking in ver band van Benelux en West- Europese Unie. Hij verklaarde, dat de Bcnelux-gedachte de enige formele is om de toe komst van de drie landen te ver e roten. Het congres heeft de resolu ties van de sectievergaderingen over de industrialisatie, actie ve jeugdpolitiek en nationale cultuurpolitiek aanvaard. Burgers van Etst bezaten een amphiebietank. De Hulpverleningsdienst van het ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft in het Betuwse dorpje Huis- sen onderzocht of de bur gerij nog projectielen en ander, oorlogstuig in haar bezit heeft. Het resultaat was verbluffend. Er werd ondermeer be slag gelegd op 155 granaten, waarvan sommige nog vol ledig in tact waren, hon derden hulzen, waarvan de helft niet was afgeslagen, vele blindgangers. vlieg tuigbommen. kisten geweer- en mitrailleurinunitie. handgranaten, geweren en revolvers. In Eist vorderde de poli tie haast een arsenaal van allerlei soorten munitie op. Zelfs ontdekte men een mi trailleur, een compleet stuk afweergeschut met bijbe horende munitie en... een volledige amphibietank. De politie werd ook inge licht over 17 lijken van ge sneuvelde militairen, waar van nog geen aangifte was gedaan. ♦Receptie en concert te Middelburg. De arbeiderszangvereniging „De Volksstem" te Middelburg heeft Zaterdag haar 50-jarig bestaan op luisterljke wijze herdacht met een druk bezochte receptie in het Schuttershof in een zeer geslaagd feestconcert in de Concert- en Gehoorzaal. Velen voerden het woord tijdens de bijeenkomst in het Schutters hof, die de fecstclijhedcn inluid de en die werd bijgewoond door alle dirigenten, 'die In de loop der jaren het koor hebbtfi geleid, na melijk de heren A Calatz. L. Sul kers. J. A. Sturm en J. Hollaers. De eerste directeur, de heer Ca latz, werd met een warm applaus ontvangen. De voorzitter, de heer W. C. L. de Ruyter, zag in zijn openings woord terug op de afgelopen hal ve eeuw en roemde het initiatief van de oprichters, die daarvoor in 1898 wel moed nodig hadden. Als wensen, die thans nog bestaan, noemde hij een uitbreiding van het ledental (er zijn er thans 60) en een nieuw repetitielokaal. De rij van sprekers werd geopend door de burgemeester van Middel burg. Jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg. die de wens uit sprak. dat dezelfde goede sfeer, die in de afgelopen 50 jaar bij „De Volksslem" heeft geheerst, ook in de toekomst bewaard zal blijven en dat het de vereniging wél zal blijven gaan. Na een hartelijk fellcitaliewoord van de Bondsvoorzitter, de heer J. A. Krclagc. Jaoed-.de heer J. Breel namens de muztekver. „Excelsior" (een kind van „De Volkssfem") naast haar gelukwensen een taart aan. Deze werd bestemd voor het zieke bestuurslid, mej. J. Wester weel. RESERVEFONDS. Namens het jubileumcomité van donateurs en begunstigers schonk de heer A. Job&e het bestuur de mooie gift van f 500 als eerste steentje voor het reservefonds en de drie oprichters, die aanwezig waren, de heren G. Wolters. A. Calatz civ A. Wlgard sigaren. Laatstgenoemde sprak er zijn vreugde over uit dat het jonge boompje uit 1898 zoveel vruchten heeft afgeworpen. Andere sprekers, die het be stuur In hartelijke bewoordingen gelukwensten, waren de heren J. Goossen, voorzitter van de Middel burgse Besturrbond, Chr. Bank, voorzitter der afdeling Middelburg van de A.H.M.B.. Witte van de Centrale Bond van Transportar beiders, die ook sprak namens de muziekvereniging Excelsior, mr. P. van Empel. voorzitter van „Oefe ning cn Uitspanning". W. L. Schenk en A. J. Berenpas namens de P.v.d.A Radder namens de Vara alsmede afgevaardigden van de Bouwvakarbeidersbond te Domburg cn de zangverenigingen Stem des Volks te Goes. Morgen rood te Kortgene cn De Volks stem te Vlissingen. Het bestuur ontving talrijke ge schenken ln de vorm van bloem stukken cn enveloppen met in houd. HET CONCERT. De „Volksstem" gaat nog steeds vooruit, men heeft het Zaterdag avond kunnen constateren. Verge leken bij de vorige uitvoering was dit concert een belangrijke schrede voorwaarts. Laten wc met het beste beginnen: Mozart's „Weltli- che Kantate" voor sopraan, koor en orkest. Een werk. dat niet zo maar eventjes voor de vuist weg kan worden gezongen, maar waar op moet worden gestudeerd. En als de partijen er in zitten, dan wil dat nog niet zeggen dat het voor elkaar is. De „finishing touch" moet het geheel vervolma ken. Juist deze laatste afwerking is' voor een koor uitermate be langrijk. Goede koorzang is im mers niet het gevolg van indivi dueel zingen, maar het resultaat van goede samenwerking. De „Volksstem" had de diverse koor partijen van de cantate goed on der de knie. de inzetten kwamen op tijd cn déraillementen deden zich niet voor. Het voornaamste i eeuwse i nippers Benoemd tot onderwijzeres aan de Prins Willemschool (Herv. La gere school) te Vlissingen, mej. E. Arends, thans in gelijke functie werkzaam te Deurne. Aan de Amsterdamse universi teit promoveerde tot doctor ln de geneeskunde de heer A. L. Janse de Jonge. geb. te Middelburg. In het ziekenhuis Bethesda te Vlissingen behaalden de „aantekening kraamverpleging' de zusters M. C. v. Bevcrcn en J. Carré. evenwel was. dat de uitvoering van dit Mozart-werk verzorgd klonk, dat er aandacht was be steed aan verband tussen tekst en melodie, dat er werk was gemaakt van een goede dynamiek, kortom dat de „Volksstem" en haar diri gent. de heer A. Hollaers. zich er rekening van hadden gegeven, wat een dergelijke compositie eist. Daarom was het zo jammer, dat voor de pauze niet een dergelijk peil werd bereikt. Na het prach tige „Adoramus te", eveneens van Mozart muziek, die alle tilden door zal spreken kwam het Wiegeliedje. dat de Salzburgcr toondichter zou hebben gepleegd. Dif zoetelijke liedeke handhaaft zich met onverzettelijke taaiheid op alle mogelijke programma's. Werkelijk jammer, dat de „Volks stem" zich had laten verleiden dit in haar programma op te ne- Dc sopraan mevr. Tanny Wegerif v. d. Garde, voor Middelburg geen onbekende, heeft in geen ge ringe mate aan het slagen van dit concert meegewerkt. Sedert wij haar de laaste maal hoorden, is haar voordracht verdiept. haar vertolking van de Bach-aria was zeer stijlvol in tegenstelling tot de obligaat-vioolsolo in dit werk. Haar werden, evenals aan haar begeleidster, mevr. SmitMinder hout. bloemen aangeboden. Aan het concert werkten verder mede een strijkorkest en de pi anist L. Zietse. die werken speelde van Rachmaninoff. Granados. Men delssohn en Schumann. De bondsvoorzitter, de heer J. Krelage. hield een toesoraak. waarin hij er op wees. dat de Middelbursse „Volksstem" een der eerste arbeiderszan ^Verenigingen in Nederland.was. Hij wekte de jeugd op tot aansluiting Hef jubileumconcert is een suc ces geworden. De „Volksstem" heeft bewezen, dat zij in staat is werken van groter formaat uit te voeren. Zij heeft op waardige wyze de eerste halve eeuw van haar bestaan afgesloten. de K. Tienjarig bestaan Chr. school BJL.O. te Middelburg. Zaterdagmiddag werd in het schoolgebouw in de Singelstraat te Middelburg een ouderbijeen komst gehouden ter gelegen heid van liet 10-jarig bestaan van de Chr. School voor bui tengewoon lager onderwijs. Namens het gemeentebestuur wenste de wethouder van on derwijs. de heer K. J. W. Kö- geler, het bestuur hiermede ge luk. Voorts werd gesproken door de voorziter. mr. P. van Empel. Het hoofd van de school, de heer R. Nonnekens. hield een inleiding over een opvoed kundig onderwerp. Er was veel belangstelling van de zijde der ouders. Er werd een rondgang door de school gemaakt, waarbij met interesse werd kennis genomen van de in gebruik zijnde leer middelen. Van een feestelijke herden king van het jubileum heeft men voorlopig afgezien. Dit is uitgesteld tot het tijdstip, dat de eerste steen zal worden ge legd voor het nieuwe schoolge bouw aan de Lageweg. Van tram naar autobus. Het vervoer op Schouwen en Duiveland. Vrijdagavond is te Erielle onder voorzitterschap van Brielle's bur gemeester. de heer H. van Sleen. een vergadering gehouden van de eilandgemeenschap „Voorne en Putten en Rozenburg", waar mr. M. L. Weijl. advocaat en proc. te Rotterdam en drs. B. van der Meer van 's Gravenhage, hebben gesproken over de vervanging van de tram op de Zuidhollandse eilanden cn Schouwen en Duive land. Zij meenden, dat om financiële redenen een verbetering van de huidige tramexploitatie is uitge sloten. want daarmee zyn enorme bedragen gemoeid, terwijl de tram thans reeds met verlies werkt. Beide heren hebben daarna me degedeeld, dat de nodige stappen gedaan zullen worden te trachten de tram te vervangen door bussen. Een nieuwe maatschappij, op gericht door de gezamenlijke on dernemers. die buiten de R.T.M. autobuslijnen in dit gebied ex ploiteren. hebben thans voor het personenvervoer per autobus een concessie voor dit gehele gebied gevraagd. Een uitgewerkt plan met volledige dienstregeling (uur en 2 uur diensten) en tarieven werd voorgelegd en toegelicht. Daaruit bleek de enorme ver betering in het vervoer door de bevolking van dit omvangrijke ge deelte van het land. bij verkrijging der concessie. Tegen nagenoeg ge lijke tarieven als van de tram, wordt de frequentie verdubbeld de reisduur met 30 pet. verkort, in aansluiting ap alle veren gereden enhet exploitatietekort ver meden. dat tot nu toe door de belastingbetaler werd gedragen rwas gelegenheid tot het stel len van vragen. Mijngas naar Zeeland. Drs. van Aken. economisch leider van het gasdistributie- bedryf der staatsmijnen, heeft te Roosendaal verklaard, dat volgend jaar de laatste gas fabriek in Limburg, die te Venray. aan' het mijngas ten offer zal vallen. In dat jaar hoopt men de miingasdistri- butie ook te hebben uitge breid tot de provincies Zee land. er Gelderland. Als Bergen op Zoom is aangesloten gaat het buizen net ook Zeeland in, waar men ook interesse toont /voor mijngas, aldus de heer van Aken. Minister in 't Veld te Nnddelburg en Vlissingen. Zaterdagmorgen heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. mr. dr. J. in 't Veld. besprekingen ge voerd met de gemeentebestu ren van Middelburg en Vlis singen over Wederopbouwpro- blemen en de woningvoorzie ning. In Middelburg werd gecon fereerd van 9 tot 11 uur./ Te half twaalf arriveerde minister In 't Veld te Vlissin gen. waar hij werd ontvangen door het volledige college van B. en W. en de directeur ge meentewerken. de heer C. Ouwehand. Eéto bezoek werd gebracht aan de beton-woning- fabriek van de heren Muis en De Winter, aan de nieuwe wijken en aan de modelwo ning in de Ferd. Bolstraat. De woningvoorziening en het her stelprobleem voor Vlissingen werden met de minister be sproken. die begeleid werd door de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot en de directeur Prov. wederopbouw cn volkshuisves ting, de heer M. A. D. Glerum. Na de lunch vertrok de mi nister via Breskens naar Ter- neuzen. Adr. Kousemaker gaat Zeeland verlaten. Naar wij vernemen zal de heer Adriaan Kousenmaker, organist-cantór van de Neder lands Hervormde Gemeente te Goes, wegens vertrek uit Zee land als zodanig ontslag ne men. Dc heer Kousenmaker, die aan het Amesterdamse Conservatorium studeerde, is sinds 1932 te Goes gevestigd en heeft belangrijk werk ver richt voor de verbetering van het kerkmuzlkale peil in Zee land. Verscheidene Zeeuwse organisten ontvingen bij hem hun opleiding. Slachtoffer Zondag ochtend gevonden. Zondagmorgen by liet aanbreken van de dag werd aan de Weststraat te Vlissingen, die van de Bou levard De Ruyter naar de Slijkstraat loopt, juist naast de oprit het stoffeiyk overschot gevonden van de heer J. A. de Ruysseher, loods by het Nederlandse Loodswezen. De heer de R„ die Zaterdag avond laat van dienst kwam, was te omstreeks kwart voor een langs de Boulevard De Ruyter huiswaarts gegaan. De lykschouwing wees uit. dat hij overleed aan een sche- delbasisfractuur. Deze schou wing leverde echter ook aan wijzing op. dat de heer de R. vermoedelijk door een hevige stoot of duw van de oprit was gevallen, waarbij hy ongeveer 70 c.m. lager op de grond terecht kwam. Het lichaam werd op ongeveer 5 meter af stand aangetroffen van de plek, waar het waarschyniijk net eerst is neergekomen. Daardoor rees bij het poli tioneel onderzoek ernstige verdenking, dat de heer de R. tijdens het naar huisgaan, het zij door een auto was aange reden. hetzij met een passeren de auto in aanraking was ge komen en van de oprit was geslingerd. Onder leiding van de com missaris van politie werd een uitgebreid onderzoek ingesteld naar alle auto's, die omstreeks het uur van het ongeluk van of naar de Boulevard de Ruy ter reden. Het bleek, dat een huurauto, die een bewoner van de De Ruyter Boulevard had thuisgebracht, langs de West straat was gereden. Het onderzoek in de garage wees uit, dat zich aan deze auto sporen bevonden van de kleding, welke het slachtoffer droeg. De chauffeur is door de po litie verhoord en een onder zoek naar de schuldvraag wordt thans ingesteld. installatie burgemeester D. C. Bouwense. Op Maandag 20 December a.s., des middags te half drie, zal clc heer D. C Bouwense, nieuwbenoemd bui'gemeester van Sint Maartensdyk en Scherpenisse, geïnstalleerd worden als burgemeester van St. Maartensdijk. De volgende dag heeft zyn installatie plaats te Scherpenisse. De familie Bouwense zal zich op 21 Dec. te St. Maartensdijk vestigen. Onderwijzers-„verfrissings- cursussen" in Zeeland". Te Goes worden voor de Zeeuwse onderwijzers z.g. „verfrissingscursussen" geor ganiseerd. in de Chr. Uloschool. Er zullen vier cursussen wor den gehouden, waarbij sprekers zullen optreden, die reeds hun sporen op het gebied van de onderwijsvernieuwing hebben verdiend. Zaterdagmiddag werd de eerste gehouden, waarbij de heer P. v. Duyven- dijk als cursusleider optrad. Provinciale Bondsdag N.J.V. 1949 in Zierikzee. De Provinciale Commissie van het Nederlands Jongelings Ver bond in Zeeland vergaderde Za terdagmiddag te Goes. Besproken werd het werkprogramma 1948. De provinciale bondsdag van het N.J.V. zal in 1949 in Zierikzee worden gehouden. Vermoedelijk in Juli zal een zomerdag worden ge organiseerd. waarschijnlijk in Ka- pelle. De voorjaarswerkvergade ring zal 26 Februari a.s. in Goes worden gehouden. In Januari is er in het buitenverblijf van het N.J. V.. de „Ernst Sillem Hoeve" te Lage Vuurse een Zeeuws weekend, dat reeds geheel voltekend is. Centrale Middelburg V.V.D. heeft nieuwe voorzitter. Zaterdagmiddag hield de Centrale Middelburg van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, een huishoudelijke vergadering te Goes. In deze vergadering werd tot voorzit ter der centrale gekozen, in- plaats van dc heer C G. Hage uit St. Maartensdijk, die zich niet meer herkiesbaar stelde, de heer L W. Schenk te Mid delburg. Bestuurders Landbouw- Jongeren Gemeenschap bijeen. Dc besturen van de afdelingen der Landbouw Jongeren Gemeen schap in Zeeland vergaderden Za terdagmiddag in de Prins van Oranje te Goes. Er werden ver scheidene zaken van huishoudelij ke aard besproken, o.a. de finan ciële toestand der vereniging. Er zullen maatregelen getroffen wor den om de tekorten, o.a. op het orgaan, op te vangen. De heer Paul Sebastijen, een in Nederland verblijvende Hongaar, sprak over het boerenleven in Hongarije. De vergadering werd gepresi deerd door de heer M. de Feijter. De Streek Zuid-Beveland zal Za terdag a.s. een ontwikkelingsmid dag te Goes houden. Schenking voor Veere. Dr. W. S. Unger, rijksarchi varis te Middelburg, heeft aan de gemeqpte Veere een drietal schilderijen geschonken, voor stellende oude magistraten van Veere. Waarschynlyk zullen deze in de raadszaal van het fraaie stadhuis worden opge hangen. Van Epenpark herbeplant. FEESTELIJKHEID IN NIEUW MIDDELBURG. Honderdvyftig kinderen uit Nieuvv-Middelburg en van „Klnderzorg", velen zulke peu ters, dat zij maar nauweiyks de schot' konden vasthouden, hebben Zaterdagmiddag bomen en hee-sters geplant in het van Epenpark, dat hierdoor na geruïneerd te zijn geweest door de inundatie weer een vrien- deiyker aanzicht heeft gekre gen. Het initiatief tot deze her beplanting is uitgegaan van de buurtvereniging Nieuw-Middel- burg, die daarbij alle steun genoot van het gemeentebe stuur. Het park, dat midden tussen de huizen ligt, werd plantlclaar gemaakt, maar een gedeelte van het terrein werd gereserveerd als speelgelegen- heid, waartoe reeds een grote zandbak is gemetseld. De mö= numentale' bank werd geres taureerd. De voorzitter van de vereni ging, de heer L. Suurmond, verwelkomde speciaal de heren L. J. van 't VVestende, L. J. Geers en A. J. Berenpas, wet houders van Middelburg en een deputatie van het algemeen be stuur van „Uit hét Volk Voor het Volk''. Eerstgenoemde en de heer C. Mazure, van „Uit het VolkVoor het Volk", roem den de goede geest, die onder de buurtbewoners bestaat en spraken de wens uit, dat zij veel genoegen van dit park zullen beleven De jeugd werd vermoond om :w eYeup veermaand om vooral zuinig op hei jonge plantmateriaal te zijn. Achtereenvolgens werden nu, 'onder grote belangstelling van de buurtbewoners, bomen ge plant door de drie wethouders, de deputatie van „Uit het VolkVoor het Volk" en het bestuur van de buurtvereni ging. Daarna toog de jonge garde, onder leiding van de heer Tillema. chef van de Plantsoenenendienst en zijn stal', aan de slag. Aangevuurd door de ouderen, deden zij hun uiterste best. waarbij zich vaak grappige tooneeltjes voordeden. Zo begon een broe keman van drie jaar met een strandschopje vol ijver een plantgat te sluiten, dat zeker een meter diep was. Hij en alle andere kinderen kregen na af loop een oorkonde en een ver snapering. Vlissingen VERENIGING ERESCHULD EN DANKBAARHEID De vereniging Ereschuld en Dankbaarheid gaf Vrijdag avond in de Nieuwe Kerk te Vlissingen om 7 en 9 uur een filmvoorstelling. De heer M. Kroes, propagandaleider, sprak een inleidend woord, waarna enkele films vertoond werden over het leven van de jongens in Indonesië die ver van huis en haard hun plicht tegenover het Vaderland vervullen. Op allerlei plaatsen in de Archipel en onder verschillen de omstandigheden werd het leven van de jongens op het witte doek gebracht. Voor allen, die familie of kennissen in Indonesië hebben, was dit een unieke gelegenheid om hetwerk van ,,hunr' jon gens te zien. POSTZEGEL TENTOONSTELLING. Voor de Zaterdag te Vlissin gen in het gebouw Concordia gehouden postzegeltentoonstel- ling bleek goede belangstelling te bestaan. De heer A. C. Va der, voorzitter van de vereni ging „Philalelica" sprak een openingswoord en dankte de inzenders. Veere DE RESTAURATIE VAN DE CAMPVEERSE TOREN. Vrijdag vergaderde de'ge meenteraad van Veere. Van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen was bericht ontvangen, dat het Rijk bereid is 83% van de restaura tiekosten van de Campveersc toren te dragen. De toren zal evenwel na de restauratie in beheer worden overgedragen. Mededeling werd gedaan, dat de restauratie van de beker van Maximiliaan van Bourgon- dië 496 heeft gekost. Over eenkomstig de toezegging is door Monumentenzorg de helft hiervan teruggeven. Met de af bouw van de woningwetwonin gen en de vismyn gaat het nog niet naar wens. Er is stagnatie in de aflevering van draad voor de electrische in stallatie. B. en W. zullen zich hierover in verbinding met de aannemer stellen. Mete algemene stemmen werd- de heer M. Cal jouw be noemd tot regent van het Godshuis herkozen. Besloten werd tot toekenning van de duurtetoeslag aan het gemeen- tepersoneel. Vastgesteld werd en de voorwaarden voor aan besteding van het ophalen van huisvuil voor de jaren 1949 t/m 1951. Na enige discussie werd besloten de stortplaats •voor huisvuilbij de molen te sluiten en bij de Zanddijk een nieuwe stortplaats open tc stellen. De toezegging werd gedaan, dat indien dc Ruilver- kalving niet voor de afwate ring der betrokken landerijen zorgt, de gemeente de zórg hiervoor op zich zal nemen. Besloten werd tot restaura tie van de foudraai voor de beker van Maximiliaan van Bourgondië voorts tot wijzi ging van de legesverordening. De heer L. Schout werd be noemd tot brugwachter en inner der kadegelden in tijde lijke dienst. De rekening over 1947 van het gemeentelijk vis- mijnbedrijf, het burgerlijk armbestuur en de stichting „Het Godshuls" werden aange boden. Bij,de rondvraag kwa men nog verscheidene onder werpen ter sprake, o ade luidklok. de aanbesteding van het herstelwerk der straten. Arnemuiden 50-JARIG JUBILEUM „ARNE'S GENOEGEN" Onder grote belangstelling heeft Zaterdag de muziekver eniging „Arne's Genoegen" haar vijftig jarig bestaan her dacht. Wij komen op deze her denking nader-terug. MIDDELBURG. Maandag. Gemeentehuis: Raads zitting. 2 uur; Electro: Saludos Amigos cn Na- nook, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Schimmen jacht en Golden Eggs, 8 uur. Dinsdag. Concertzaal: Vergade ring Prov. Staten, 10 uur; Electro: De man met de zweep, 7 en 9.15 uur; Zaal Montaan: Vergadering Jeugdleden Chr. Vakbe weging, 8 uur. VLISSINGEN. Maandag. Concertgebouw: 8 u.. vergadering Gemeen schappelijk Belang; Al- hambra: 7 en 9 uur, ,,De dansinvasie"; Luxor: 7 en uur, „De vloek der Uban- gi". Dinsdag. Concertgebouw: 8 u., Vlissingse Oratoriumver, met Kerstoratorium van Jan Kuiler; Concertge bouw: 8 uur, Filmavond Ned. Reisvereniging; Al- hambra: 7 en 9 uur, „De lachende vreemdeling"; Luxor; 7 en 9 uur, „Har poen". Depots Rode Kruis in Zeeland. De kring Zeeland van het „Ne derlandse Rode Kruis" besprak Zaterdagmiddag te Goes onder voorzitterschap van dokter G. Sis- singh uit Vlissingen de z.g. ram penorganisatie van het Rode Kruis In elke provincie bevindt zich een kringmagazijn met bedden, de kens. medische instrumenten etc., om bij eventuele rampen te kun nen gebruiken. Voor Zeeland be vindt zich dit magazijn in Goes. In verband met de moeilijke com municatie in deze provincie, bleek het wenselijk in diverse andere plaatsen depots van het kringma gazijn te vestigen. Gedacht werd aan Walcheren (Vlissingen of Mid delburg). Zierikzee en Temeuzen. De financiële consequenties zul len echter nog nader door dc af delingen bestudeerd moeten wor den. Enkele afdelingen zegden reeds een bedrag toe, terwijl ook enige industriëlen een dergelijke toezegging deden. Minister mr. dr. J. in 't Veld sprak over „Volkshuis vesting". De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting mr. dr. J. In 't Veld heeft Zaterdag middag te Terneuzen in een besloten kadervergadering van de Partij van de Arbeid ge sproken over Volkshuisvesting. De vergadering, die bezocht was door Kaderleden uit alle delen van Zeeland, was belegd in de bovenzaal van café La Belle Vue. Te omstreeks zeven uur keerde de minister terug naar Den Haag. Doden-herdenking in Renesse. Vrijdagmiddag hingen in de gemeente Renesse de vlag gen halfstok als uiting van rouw bij de jaarlijkse herden king van de slachtoffers der bezetting van 1944. In de kerk, waar de heer S. C. v. d. Hoek een ope ningtoespraak hield, had zich een groot aantal familiele den der slachtoffers en be langstellenden verzameld. De jeugd was vertegen woordigd door het hoofd der school, dc heer de Nooijcr met de drie hoogste klassen. Tot haar richtte de heer S. C. v. d. Iloek zich in het bij zonder, dc strijd voor het va derland der gevallenen ten voorbeeld stellend. Daarna begaf zich de stoet naar de begraafplaats, waar burgemeester Scholder het eerst een krans legde na mens de gemeente. Er waren verder kransen van de heren Evertse en de Steur en van de jeugdbeweging van Renes se. Ds. Kramer hield vervol gens een toespraak naar aan leiding van de profeet Eze- chiël: de hand des Heren was op mij. Hij trok een pa rallel tussen de geschiedenis uit de bijbel en de toestand van heden en betreurde het, dat nog zoveel van het. ego ïsme tijdens de bezetting is blijven hangen. Nieuw zwembad te Aardenburg. De gemeenteraad van Aar denburg besloot in zijn verga dering van Vrijdag j.l., tot de bouw van een zwembad, waar van de kosten ruim 29.000 zullen bedragen en tot de bouw van een tribune op het sportterrein. Aan de bouw van deze tribune zullen de sportverenigingen meewerken. Kanarie-tentoonstelling te Goes. Zaterdagmiddag hield in het Slot Ostende te Goes, de ver eniging „Onze Gevederde Vrienden" een grote tentoon stelling van zang- en kleurvo- gels. In alle mogelijke toon aarden zongen de kanaries het hoogste lied. Bovendien was er een mooie collectie siervo- gels op deze expositie aanwe zig. Na een grondige keuring werden door de jury de voor naamste prijzen alsvolgt vast gesteld: wisselbeker klasse I, W. J. Reinders, Middelburg, klasse II, G. J. van Loon, Bergen op Zoom, klasse III, P. Verbeem, Goes, klasse IV, G. L. Groenendijk; medaille burgemeester van Goes G. J. van Loon, Bergen op Zoom, lauwertakken G. L. Groenen dijk, Goes, bronzen vogelpla quette G. J. Van Loon, Ber gen op Zoom. Er waren inzendingen uit Walcheren, de Bevelanden en W est-Noord-Brabant. Dienst Gemeente werken op Walcheren. De gemeenschappelijke rege ling voor het bouw. en wo ningtoezicht en voor het toe zicht op gemeentewerken op Walcheren, is doo* Gedepu teerde Staten van Zeeland goedgekeurd en zal met in gang van 1 Januari 1949 in werking treden. Tot directeur van het Cen traal Bureau is benoemd de heer J. D.' P. de Smit, gemeen te-architect te Oost- en West- Souburg Tot districtsopzichters de heren J. P. Rooso te Koude- kerke, P. Izeboud te Vlissingen en E. W. Neugebauer te St. Laurens. Inkrimping distributiedienst Middelburg. Het personeel van de Distri butiedienst kring Walcheren te Middelburg wordt geleidelijk ingekrompen. Per 1 Februari a.s. zullen nog slechts 21 amb tenaren aan deze dienst ver bonden zijn. In de drukste tijd werkten bij de dienst te Mid delburg 386 personen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2