PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT In 1949 voor Zeeland slechts 600 woningen Praten met de Republiek is afgelopen Stilte keert weer in het Palais de Chaillot CostaRica slachtoffervan eigen vredelievendheid D£ BILT Geen overeenstemming mogelijk VOORSPELT 191e Jaargang - No.292 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week: f 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 13 Dec. 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f2.50- Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 1.—, Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad", 25 cent meer. Giro nr. i P.Z.C., Middelburg. Bureaux te VUssingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. teL 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel. 26 Er zijn diepgaande principiële verschillen De Nederlandse regering is naar aanleiding van de jongste ontwikkelingen in Indonesië tot de conclusie gekomen, dat het uitgesloten is met de Republiek tot overeenstemmig te geraken. Voortzetting van de discussies, hetzij informeel, hetzij formeel met medewerking van de commissie van goede diensten, heeft derhalve geen zin, zolang de Republiek haar standpunt ten aanzien van nakoming van het bestand en de Renville-over- cenkomst niet radicaal wijzigt. Hierop kan nu niet langer meer worden gewacht. Dit werd medegedeeld in een officieel commmuniqué, waar aan wij voorts het volgende ontlenen: Zoals is medegedeeld, werd, naar aanleiding van de deze week in de ministerraad ge voerde besprekingen, de dele gatie van het Koninkrijk te Ba- tava geïnstrueerd om een nota aan de C.V.G.D. te overhan digen waarin het regerings standpunt vervat is. In de eerste plaats wordt er in deze nota op gewezen bij de door de ministers Sassen en Stikker en de gedelegeerde van het opperbestuur, de heer Neher, met de republiek ge houden informele besprekingen duidelijk is gebleken, dat daad werkelijke medewerking van die zijde om in te grijpen in het euvel der bestandsschen dingen, niet kan worden ver wacht, mede omdat de repu blikeinse regering niet bij machte bleek haar wil aan de soldateske op te leggen. OP POLITIEK TERREIN. Bij de tussen de bijzondere Nederlandse delegatie en de republikeinse minister-presi dent gevoerde besprekingen over het terrein der politieke verhoudingen, zijn voorts diep gaande principiële verschillen gebleken. De heer Hatta heeft by zijn eerste contact met minister Stikker uitdrukkelijk erkend, dat de Nederlandse regering overeenkomstig haar, ook dooi de republikeinse regering er kende souvereiniteit gedurende de interim-periode, mede ver antwoordelijkheid blijft dragen voor het bewind van Indonesië en dat in verband daarmede aan de hoge vertegenwoordiger van de Kroon bepaalde be voegdheden zullen toekomen, met name in geval zich in enig gebied van Indonesië een nood toestand voordoet. Op grond van de hierdoor ge opende mogelijkheden heeft de Ned. regering de bijzondere de legatie afgevaardigd. GEEN SOUVEREINITEIT. Het bleek deze delegatie by haar besprekingen echter, dat de republiek is teruggekomen op de aanvankelijk door haar minister-president uiteengezette inzichten. De vertegenwoordigers der republiek hebben nu namelijk te kennen gegeven dat de er kenning van de Nederlandse souvereiniteit in de overgangs tijd slechts een formeel karak ter mag dragen cn dat bij gentlcmens agreement zou moeten worden overeengeko men dat Nederland aan die souvereiniteit geen practische consequenties zal verbinden. Daaruit zou dan o.a. volgen dat de bevoegdheden van de hoge vertegenwoordiger van de Kroon en met name die, be trekking hebbende op het op pergezag over de gewapende macht, alleen in theorie kunnen worden erkend. TROEPEN WEG! Voorts zouden de Nederland se troepen de thans door haar gecontroleerde gebieden gelei delijk moeten ontruimen, ter wijl de T.N.I. voorlopig in stand zou blijven en haar posi tie eerst later zou worden ge regeld. Practisch zou er een Katholieke Nationale Partij opgericht. Op de Zaterdag te Utrecht gehouden landelijke vergade ring van het voorlopig Katho liek-comité van actie, werd met algemene stemmen beslo ten tot oprichting van de K. N.P. (Katholieke Nationale Partij). H.M. de Koningin en het episcopaat zijn telegra fisch hiervan in kennis gesteld. Algemeen-voorzitter is de heer Ch. J. I. M. Weiter. Nieuwe politieke partij. In Katwijk werd de eerste vrije A.R.-kiesvereniging van Nederland opgericht, waarbij zich gereformeerden, onder houdende art. 31 K.O. hebben aangesloten, die zich niet kon den verenigen met de door de A.R.-party gevoerde politiek. Daarmede is Nederland, zij 't ook tot dusverre plaatselijk, een nieuwe partij rijker gewor den. toestand ontstaan van twee le gers onder verschillend com mando. Op deze wijze kan Ne derland geen verantwoordelijk heid voor het bewind' in over gangstijd dragen. Dit standpunt van de republiek is voorts in strijd met de door haar uit drukkelijk in de Renville-be- ginselen aanvaarde Nederlandse souvereiniteit. Aan de C.V.G.D. is thans te kennen gegeven dat uit het bo venstaande duidelijk blijkt, dat de Republiek' in wezen ook de Cochran-voorstellen niet als ba sis voor onderhandelingen aan vaardt. Immers ook daarin zijn de hoge vertegenwoordigers van de Kroon grote bevoegdhe den toegekend, zelfs in de be ginperiode de gehele uitvoeren de macht. INTERIM-REGERING. De regering is tegenover de Staten-Generaal als vertegen woordigers van het Nederland se volk en tegenover de bevol king van de gebieden buiten de republiek, welke ongeveer 2/3 uitmaakt van die van ge heel Indonesië, gebonden om thans een Indonesische interim- regering in te stellen en' aan haar grote bevoegdheden over te dragen. Dc regering deelt de C.V.G.D. mede. dat nu dus zal moeten worden overgegaan tot dé af kondiging van het besluit be wind Indonesië in overgangs- Kappie naar de Zuidpool. Wéér is een verhaal van Kappie uit en wéér bereikten ons van vele kanten verzoeken toch vooral niet met de ver- halenreeks van onze po pulaire held en zijn onaf scheidelijke Maat te stoppen. En gelukkig hebben Kappie en de Maat nog heel wat avonturen meer beleefd. Morgen starten wij weer met een nieuw relaas, ditmaal dat van de reis van Kappie naar de Zuidpool. En wij twij felen er niet aan of jong en oud zullen er weer heel veel plezier aan be leven! Definitieve regeling van de „Backpay". De voorlopige federale regering heeft besloten een bedrag van f 250 millioen beschikbaar te stellen voor de definitieve rehabilitatie regeling der Indische oorlogs slachtoffers. Na de reeds plaats gehad heb bende uitkering volgens de zg. „initiële backpay", krijgen thans de particuliere werknemers en de Ned.-Indische gouvernements ambtenaren (op basis van het laatst genoten vooroorlogse sala ris): vrijgezellen 2 maanden sa laris, echtpaar zonder kinderen 3 maanden salaris: echtpaar met 1 kind 4 maanden salaris: echtpaar met'2 kinderen 4 maanden salaris; echtpaar met 3 kinderen 5 maan den salaris: echtpaar met 4 of meer kinderen 6 maanden salaris. Overheidsdienaren krijgen daar enboven een zelfde uitkering in obligaties. Voor uitkeringen aan particulie re werknemers is uitgetrokken f 60 millioen, waaruit voor dit doel aan de werkgevers voorschotten, kunnen worden verleend, even tueel a fonds perdu. tijd. dat is opgesteld in overleg met de vertegenwoordigers van de federale gebieden. Nu duidelijk gebleken is, dat de Republiek het bestand niet nakomt en de Renville-begin- selen in feite niet aanvaardt, wenst de Nederlandse regering de verdere verwezenlijking van de nieuwe rechtsorde in Indo nesië niet door langer onder handelen te vertragen of te be lemmeren. Uiteraard zal zij de mogelijk heid open houden om de repu blikeinse gebieden in het pre- federale bestel op te nemen. Zij zal daartoe aan het B.I.O.- besluit een bepaling toevoegen. AMERIKAANSE REACTIES. Hoge functionarissen van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken hebben de Nederlandse verklaring over de instelling van een federale in terim-regering minus de Repu bliek in studie genomen. Zij beschouwen dit als een zeer belangrijke en ernstige stap, waarvan de gevolgen nog niet zijn te overzien. Het is inmiddels overduide lijk, dat men in Amerikaanse legeringskringen de ontwikke ling als ongunstig beschouwt, daar men verwacht dat zij zal leiden tot verdeling van Indo nesië, die gevolgd kan worden door toeneming van infiltratie en geweld. Op het departement is men teleurgesteld, dat de Amerikaanse pogingen om een oplossing gemakkelijker te ma ken, zonder succes zijn geble ven. Men was van oordeel, dat de laatste voorstellen van Coch ran een voldoende brede basis vormden om tot overeenstem ming te komen. Op het departement heeft men een afschrift van de republi keinse nota aan de C.V.G.D. ontvangen. Ook deze is thans in studie. De republikeinse autoriteiten te Washington verwachten, dat de Republiek de zaak opnieuw voor de Veiligheidsraad zal brengen. Dit wordt op het de partement zeer waarschijnlijk geacht. „Poffers" op de zwarte lijs). De melkventers van Helmond en omgeving hebben in een onlangs gehouden vergadering be sloten een zogenaamde zwarte lijst in te voeren. Tengevolge van wanbeta lingen en „poffen" drei gen verscheidene venters, die wekelijks van de fa briek betrokken melk moeten afrekenen, zelf in moeilijkheden te komen. Er is nu een commissie benoemd aan wie de na men der wanbetalers of „poffers" worden bekend gemaakt. Deze commissie stelt vervolgens een on derzoek in en zij kan dan besluiten de betrokken personen op de zwarte lijst te plaatsen. Aan op op deze lijst voorkomende gezinnen zal geen melk meer verkocht worden voordat een regeling ter betaling der achterstalli ge bedragen is getroffen. Amerika wil Nanking doen onderhandelen. Druk op Tsjang Kai Sjek. Amerika oefent sterke druk op president Tsjiang om vredesonder handelingen met dc communisten te openen. Amerika zou deze wens te ken nen hebben gegeven door bemid deling van mevrouw Tjang te Washington en van de Amerik. ambassadeur te Nanking. Hiervoor zijn drie redenen: 1 Teleurstelling over het in ge breke blijven der regering om doeltreffende hervormingen in te voeren. 2 Amerika wenst niet in de Chi nese burgeroorlog te worden be trokken. 3 Amerika gelooft, dat Mao Tse- Toeng, voorzitter van de commu nistische partij in China, een twee de Tito zou kunnen blijken te zijn. Generaal Tsjiang Kai-Sjek zou tot onderhandelingen bereid zijn, indien zijn legers een succes dat nog geen beslissend succes be hoefde te zijn behaalde in de slag om Nanking, die thans aan da gang is. DE GEVECHTEN. De door de communisten geleide legers strijden thans op slechts 120 km, afstand van Nanking. Dichter bij Nanking, rondom de stad Pengpoe. in „de laatste verdedi gingslinie van de regering", was de toestand onoverzichtelijk. De communisten zouden hier Zuid waarts oprukken naar de spoor wegverbinding met de hoofdstad. Nieuwe Sovjet- waarschuwing inzake de luchtbrug. Luitenant-generaal Loeky- antsjenko, de Russische staf chef. heeft de Amerikaanse stafchef gewaarschuwd, dat Amerikaanse vliegtuigen, die buiten de luchtcorridors naar Berlijn vliegen, tot landen zul len worden gedwongen. In 'n nota wordt verklaard dat uit het antwoord op de eerste waarschuwing niet was geble ken, dat de nodige instructies waren gegeven om te voorko men, dat Amerikaanse vlieg tuigen zonder kenteken over gebied van de Sowjet-zöne vlogen en de corridorgrenzen te buiten gingen. Minister in 't Veld geïnterviewd op Breskense veerpont 2000 gedelegeerden spraken in 12 weken 50 millioen woorden. De algemene vergadering van de Ver. Naties te Parijs is geëindigd. In April volgena jaar zullen de 2000 afgevaardig den van de 58 landen weer met frisse moed in Lake Success bijeenkomen om de onafgedane punten van de agenda te be handelen. Begin deze week keren de gedelegeerden naar hun haardsteden terug om een welverdiende rust te genieten. In twaalf weken tijds zijn door hen gezamenlijk in tientallen re devoeringen niet minder dan 50 millioen woorden uitgespro ken. Op de laatste langdurige bij eenkomst van dc voltallige vergadering de commissies hadden hun werk reeds ge staakt zijn de eindbeslissin gen gevallen over Palestina en Korea. Met 40 tegen 7 stemmen, die van het Russische blok en Gii'Jiemala, en 4 onthoudingen, werd het Westelyk voorstel goedgekeurd, waarby „een ver zoeningscommissie van drie" voor Palestina wordt ingesteld. Een Amerikaan, een Frans man en een Turk, zullen er lid van zijn. Deze commissie zal niet de bevoegdheid krijgen een bepaalde regeling op te leggen. De delegaties konden het er niet over eens worden, welke regeling de voorkeur verdien de, zodat geen vaste instruc ties voor de verzoeningscom missie werden opgesteld. De commissie zal alleen proberen Joden en Arabieren tot onder handelen te brengen, opdat ze zelf een overeenkomst kunnen bereiken. Inzake de kwestie Korea werd eveneens het Westelyk voorstel aangenomen, dat van de nu tijdelijKe commissie voor Korea een blijvende maakt. Deze commissie ktrygt de op dracht te werken voor de een heid van het nu tussen Rus land en Amerika verdeelde Ko rea en voor terugtrekking van de bezettende troepen. De gedelegeerden van het Oostelijk blok kantten zich fel tegen het voorstel, maar ver- teefs. Alle landen, met uitzon ering van Zweden en natuur lijk het Oostelijk blok, stemden voor. De Sowjet-resolutie, die ver zocht om opheffing van de commissie van Korea, werd met ongeveer dezelfde stem ming verworpen. Na deze stemmingen was het inmiddels al ver over mid dennacht geworden. In zijn slotrede bracht Trygve ine. secretaris-generaal van de N V., hulde aan dr. Evatt, de voorzitter van de assemblee, voor zijn „grote kundigheid. vastberadenheid, moed en algehele toewijding, Wellicht extra toewijzing voor getroffen stadskernen Voor 1949 slechts 600 woningen voor Zeeland, zegt de minister van wederopbouw en volkshuisvesting, mr, dr. J. in 't Veld, met een glimlach, en ik kan me indenken ,dat U een beetje teleurgesteld zult zijn. Maar troost u, iedere provincie is teleurgesteld, ook al hebben we getracht alles naar recht cn billykheid te verdelen Deze woorden werden gezegd aan boord van de veerpont tus sen Vlissingen en Breskens, Za terdagmiddag. Minister in 't Veld had er namelijk de voor keur aan gegeven na zijn Vrij dagavond en Zaterdagmorgen in Zeeland gevoerde bespre kingen geen nuchter en weinig zeggend perscommuniqué te verstrekken, maar enkele pers vertegenwoordigers persoonlijk te woord te staan, een geste, die onzerzijds buitengewoon ge waardeerd wordt. OBJECTIEVE RICHTLIJNEN. Terwijl de veerboot danst op de Scheldegolven, zit de minis ter in de knusse kapiteinshut te vertellen: De toewijzing van het bouwvolume 1949 is geschied volgens objectieve richtlijnen op grond van gegevens omtrent de woningbehoefte in alle pro vincies, verstrekt door de Dienst Nationaal Plan. Overal heerst woningtekort, maar het is lang niet overal even groot, In Friesland bijvoorbeeld be draagt het 7 procent, in Zee land 12, in Limburg 20. Dat is onbevredigend en wij trachten nu het bouwvolume dusdanig te verdelen, dat in 1953 de si tuatie overal gelijk is en nie mand zich achtergesteld behoeft te voelen. Wij hebben aan provincies, grote steden en gemeentebestu ren de gelegenheid gegeven, hun wensen kenbaar te maken en hun mening te geven over de verdelingsplannen. Allen hadden critiek! Maar het sche ma was opgesteld in overleg met de Centrale Adviescommis sie, waarin drie vertegenwoor- dgiers van de provincies zitten, twee van de gemeenten en één van de grote steden en er was dus weinig aan te doen. Zee land is er in vertegenwoordigd door mr. A. J. van der Weel, die al sedert 1940 met de we- deropbouwmaterie te maken heeft en het ligt dus voor de hand, dat er met de belangen van Zeeland ter dege rekening is gehouden. Zeeland, zo vervolgde de minister, heeft 600 woningen toegewezen gekregen. Dat is niet veel, maar daar staat te genover, dat er in 1948 in Zee land 2100 woningen gereed ge komen zijn of weldra voltooid zullen worden en daarmede staat Zeeland procentsgewijs aan dc spits van alle provin cies. EEN BUITENKANSJE. Bovendien zijn we niet geheel en al afgegaan op ons schema voor het jaar 1953. We hebben ook nog een schema opgesteld voor 1957. En aan iedere pro vincie is toegewezen wat van die twee het voordeligste was. Dit heeft voor Zeeland nog een aanzienlijk voordeel opge leverd, want aanvankelijk was aan Zeeland toegewezen een hoeveelheid van 600 woningen met een inhoud van 286 kubie ke meter. Nu zijn het 600 wo ningen geworden met een ge middelde inhoud van 354 ku bieke meter, wat dus een ver meerdering van het bouwvolu me in kubieke meters vormt van 25 procent. De provincie moet nu maar zien, hoe zij dit bouwvolume zo nuttig mogelijk verdeelt. EN NOG EEN KANSJE. Overigens is er nog een klein kansje, dat de toewijzing nog veranderd wordt. Als bepaalde steden of provincies hun bouw volumen niet kunnen realise ren, dus niet kunnen boüwen wat hen is toegewezen kan dit niet-realiseerbarc deel alsnog aan een ander gebied ten goe de komen. Dat zal in Mei of Juni worden bekeken. Uitdrukkelijk verklaarde mi nister in 't Veld nog, dat de bedrijfspanden en dc panden, die tegelijkertijd bedrijf en woning zijn, buiten de 600 wo ningen vallen, mits de bedrijfs ruimte groter is, dan de woon ruimte. DE STADSKERNEN. Er zal voor dergelijke pan den nog een extra-toewyzing van bouwvolume kunnen wor den gegeven, en <lit kan voor Middelburg een uitkomst zyn, zoals trouwens ook voor andere steden met verwoeste stadsker nen. In Zeeland zullen behalve Middelburg wellicht ook Oost- burg cn Sluis er voordeel van kunnen hebben. Deze toewij zing zal echter in sterke mate afhankelijk zyn van dc be schikbaarheid van materiaal en waarmede hy het werk heeft geleid". Voorts dankte Lie de Franse regering en de autoriteiten van de gemeente Parijs „voor hun schitterende prestatie door het Palais de Chaillot in het tijdelijke verblyf van de V.N. te transformeren". VERSCHIL IX WAARDERING. Na Lie sprak de Amerikaan John Foster Dulles, die ver klaarde, dat deze zitting te Parijs wonderen heeft verricht en in de annalen zal worden opgetekend als een zitting, die opmerkelijk veel bereikt heeft. W'ysjinsky sprak dit onmid dellijk tegen. „Het werk voor de vrede werd in deze zitting ver nietigd en geweigerd werd naar internationale samenwer king te streven", zei hy grim mig. Na een slotwoord van dr. Evatt werd de derde zitting van de algemene vergadering verdaagd tot April. Toen de zware schijnwerpers in de zaal gedoofd werden en het talrijk/e publiek naar bui ten schuifelde, riep een vrouw: „Lang leve de vrede", doch bij na niemand nam hier enige notitie van, aldus Reuter. Hongarije sluit zijn grens hermetisch af. Door Hongaarse politie en troepen zijn uitkijktorens, uit gerust met machinegeweren en zoeklichten, gebouwd langs de grens met Oostenrijk om de vlucht te voorkomen van politieke persoonlijkheden, die zich door een nieuwe zuivering in Hongarije bedreigd gevoe len, zo wordt uit wenen be richt. Een groot aantal arbeiders heeft bomen en struikgewas bij de grens opgeruimd en er is een veiligheidszone van 300 meter breed gevormd. Oostenrijkse locomotieven stortten in rivier. Volgens een Weense krant zijn negen Oostenrijkse loco motieven, die aan de Sowjet- Unie waren overgedragen als herstelbetaling, In de rivier de Teiss gestort toen een brug bezweek. De Hongaarse auto riteiten vermoeden, dat opzet in het spel is. Berlijnse „wereldburgers" nodigen Davis uit. Berlijn'? 56 wereld-burgers die verscheidene weken geleden hun eigen organisatie hebben gevornid, hebben Cary Davis die zichzelf tot ..wereld-bur ger nummer 1" heeft uitge roepen, een telegram gezon den, waarin zij hem uitnodigen de toestand in de Berlynse „wereld-burger-gemeen schap" ter plaatse te komen bestuderen. Weinreb in vrijheid. Drs. F. Weinreb, die onlangs wegens verraad veroordeeld is tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek, is Zaterdag in vrij heid gesteld. Hij kwam name lijk in aanmerking voor de jubileum-gratie van een jaar. Guatemala valt het land binnen, dat zijn leger ontbond. De Zuid-Amerikaanse republiek Costa Rica, die een bevolking telt van ongeveer 746.500, is het slacho fier geworden van eigen vrede- levendheid. Een week geleden 'besloot de regering van dit dwerg staatje haar leger te ontbinden en de verdediging van het land óver te laten aan de politiemacht van ongeveer duizend manschappen. Vrijdagavond rukte vanuit de minder vreedzame buurstaat Nica ragua een vijandelijke strijdmacht onder kolonel Juan Jose Tavio Costa Rica binnen, veroverde de grensplaats La Cruz en trok verder in Zuidelijke richting. De bedoeling van kolonel Tavio zou zijn een „voorlofRge rege ring" in te stellen ten gunste van de in ballingschap gegane presi dent. dr. Raphael Guardia, die in April j.1. na een rechtse opstand is gevlucht. Deze opstand stond onder leiding van Otilio Blanco, wiens partij bij de ver kiezingen van Woensdag aan het bewind is gekomen. Het grootste deel van de inva*- sie-troepen zou bestaan uit op standige inwoners van Costa Rica, maar het is duidelijk, dat de Nica raguaanse regering er achter staat. In Costa Rica werd aanstonds- na de inval de oorlogstoestand af gekondigd. In allerijl is een vrij- werkkrachten, zo verklaarde de minister. Ook zal de financiering van deze bouw een belangrijk pro bleem vormen. Minister in 't Veld antwoord de op een desbetreffende vraag nog, dat Zeeland er bij" de toe wijzing voor 1949 beter af is gekomen, dan provincies, die een lager percentage woningte kort hebben, zoals bijv. Fries land. DUPLEX WONINGEN. Voorts wees de minister op de mogelijkheden, die er schui len in het bouwen van duplex- woningen. die elders reeds op grote schaal worden gebouwd. Dit zijn montagewoningen, die tijdelijk in tweeën zijn gesplitst, maar later weer tot één woning kunnen worden gemaakt. Ten aanzien van het hotel- probleem zeide de minister weinig positiefs te kunnen me dedelen. De financiering vormt hier de grootste moeilijkheid. Krotopruiming staat nog niet op het programma, zolang een huis bewoonbaar is, moet het bewoond blyven. HARDER WERKEN. Ten slotte zeide minister in 't Veld nog, dat het zeker tot 1960 zal duren, eer het woning tekort in Nederland draaglijk wordt, eer er wat lucht komt.. Er sneller een eind aan maken, zal alleen kunnen als er méér geëxporteerd kan wor den, met andere woorden als ons volk nog meer produceert, dus harder werkt! Door Irein overreden. Zaterdagmiddag is de 30-jarige weduwe Pots uit Aadorp bij het passeren van een onbewaakte overweg bij Almelo door een mi litaire verloftrein gegrepen cn gedood. Het ongeval werd ont dekt. doordat men haar handtas op de locomotief zag liggen. willigers-leger van 3000 man ge vormd en bewapend, dat de strijd zal moeten aanbinden. President Figueres heeft het opperbevel op zicli genomen. De ambassadeur van Costa Rica in Washington. Esquivel. onder nam een politieke actie. Hij heeft op grond van het verdrag van Rio de Janeiro de hulp ingeroepen van de Ver. Staten on 14 andere Zuid-Amerikaanse Staten. Volgens de bepalingen van dit verdrag die nen alle staten, die het onderte kend hebben, bij een rechtstreekse aanval op een der partners te hulp te komen. Indien de aanvaller een Zuid-Amerikaanse staat is, kan bij meerderheid van stemmen een bevel „staakt het vuren" worden uitgesproken, gevolgd door herstel van de oude situatie. De raad van de organisatie der Zuid-Amerikaanse staten zal spoe dig bijeenkomen voor het nemen van een beslissing. Afwachten dus wat voor het aan gevallen Costa Rica gedaan zal worden. De nogal gecompliceerde situatie op het weinig stabiele Zui delijk halfrond maakt het moeilijk voorspellingen te doen. Vorstelijk bezoek aan paleis 't Loo. Z.K.H. Prins Bernhard heeft enkele vorstelijke gasten uit genodigd deel te nemen aan een jacht op Woensdag a.s. in de omgeving van 't Loo te Apeldoorn. Zijn gasten zullen daarby zijn de Hertog van Gloucester, Prins Felix van Luxemburg en de erf groot hertog Jean van Luxemburg. Directeur-generaal Kon. Petroleum gaat heen. In een buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders der „Kon. Petroleum" op 29 Dec. zal een voorstel worden be- handeld tot eervol ontslag van ir. J. 13. A. Kessler, de dirccteur-ge- .neraal, die de wens te kennen heeft gegeven per ultimo Decem ber af te treden. Tevens zal wor den gesproken over wijziging van de naam in N.V. Kon. Ned. Petro leum Maatschappij en uitbreiding van het maatschappelijk kapitaal van één tot twee milliard gulden. TIJDELIJK OPKLAREND. Geldig tot Maandagavond. In de vroege ochtend plaatse lijk nog enige lichte regen, daar na brekende bewolking met over wegend droog weer. Meest mati ge wind tussen Zuid-oost en Zuid west. Weinig verandering in tem peratuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1