Z.L.M. vergaderde te Middelburg Incident liep goed af NIEUWS UIT ZEELAND Chefarine 4 WALCHEREN Actuele problemen belicht Schadeafrekening door Landbouwherstel vordert Vrijdagmiddag heeft dc Zeeuwse Landbouw Maatschappij onder grote belangstelling In het Schut- tershof te Middelburg haar Jaar vergadering gehouden. In zijn openingswoord heette de voorzitter van de Z.L.M.. ir. M. A. Geuze, in het bijzonder welkom de burgemeester van Middelburg, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essen- burg en de heren Malse, dir. Bu reau Oostvoorziening. D. W. Lin- denbergh. Prov. Voedsclcommlssa- ris, A. S. de Jonge, secr. Kamer v. Koophandel en lr. J. D. Doret, seer. Stichting voor de Landbouw. Ir. Geuze wees cr op. dat de Z.L.M. in het afgelopen Jaar ver der is uitgebouwd: dc did- Tuin bouw heeft een grote activiteit ontplooid. Ook het cursuswerk was belangrijk: er werden zeven algemene landbouw- en zes tuln- bouwcursussen gehouden met reap. 124 en 71) leerlingen, elf cursussen voor volwassenen en drie speciale cursussen met resp. 193 cn 95 leer lingen. Spreker deelde mee. dat de in spectie Zeeland van Landbouwher stel goede voortgang maakt met de schadeafrekening: een- kwart deel van de 14.000 dossiers Is afgewerkt en men hoopt eind 1949 10.000 af gehandeld te hebben. BENELUX. Na gesproken te hebben over de sociale wetgeving waarin men nog een vasic lijn mist. wijdde de voor zitter aandacht aan de Benelux. De gemiddelde bcdrijfagrootte van de landbouwbedrijven in Nederland is 1'j X zo groot als in België. De invoering van de Tolunie zal gro tere export tepgevoige hebben. ..Wij zullen op het moment, dat de Unie ingaat, de sprong moeten wagen", aldus spreker, „ook wan neer nog niet alles in kannen en kruiken is. Gebeurt dit niet. dan voorzie ik een Jarenlang gesukkel Zaanse communisten kregen hun zin niet. In Zaandam wilden do Commu nisten vorige weck interpelleren over dc loontoeslag. Burgemees ter W. Thomassen meende echter, dat deze kwestie beter bij de be groting behandeld kon worden, met welke zienswijze de meerder- met overgangsmaatregelen en der gelijke". Ir. Geuze legde er de nadruk op. dat een bouwplan, dot uit techni- nisch en economisch oogpunt voor wat betreft de arbeidsvoorziening, verantwoord is. een factor van niet te onderschatten belang is. Ir. Geuze besloot met de Uit spraak. dat de regering in haar streven voor het behoud van loon- en. prijspolitiek moet worden ge steund, maar dit mag niet te een zijdig worden. Hopelijk zal er spoedig een landbouwpolitiek -ko men. die de Nederlandse boer ac tief zal doen zün «in de gunstigste zin van het woord. BOEK ZIJN IN OEZE TIJD. Nadat de contributieregeling 1949 en de begroting 1949 waren vastge steld. hield de voorzitter der Gel derse Maatschappij van Landbouw, de heer G. v. d. Leij, een.inleiding over het onderwerp „Boer zijn in deze tijd". HU herinnerde cr aan. dat de boerenbevolking tijden heeft ge kend. waarin zij nis „gelukkig en tevreden" aangeduid kon worden.. Maar die tijden duurden nooit lang. Sindsdien is er veel veranderd. In de StichXing voor de Landbouw is de gedachte levendig geworden van de bcdrljfsgemeenschap van boeren, tuinders en landarbeiders. Er moet een samenleving worden gebouwd, waarin niet alleen de boeren kunnen leven, maar ook hun kinderen. Daartoe moet men rusteloos blij ven ijveren voor versterking van de geestelijke weerbaarheid. Onze tijden zijn in Gods hand. Maar hoe de maatschappij en de toestanden zullen zijn. hangt gf van wat wij mensen daar van maken. Stellig kunnen de boeren niet gelukkig en tevreden zijn op grond van materiële welvaart. Slechts wanneer de gerechtigheid Gods de norm is. waaraan men trouw blijft, heeft het boer-zijn zin. is men een zegen voor zichzelf en anderen. Ir. Geuze dankte spr. in warme bewoordingen voor zyn boelende toespraak. RONDVRAAG. Bij de rondvraag stelde een der aanwezigen het probleem van de jonge boeren die een eigen bedrijf willen stichten. Zelfs wanneer zij een boerderij kunnen krijgen, het geen een hele toer is. staan zij voor ondragelijke lasten. Dc voorzitter gaf spreker gelijk, dat cr steeds meer gebrek aan grond komt, De stichting van een landaanwinningsfonds zou wense lijk zijn. Een andere spreker vond nodig, dat de boeren ook in de toekomst grondverbetering in eigen beheer moeten kunnen uitvoeren. Mede gedeeld werd, dat men voor grond werkzaamheden subsidies kan aan vragen bij de Cultuur technische Dienst. Dezelfde spreker was er bezorgd over. dot het Bureau Oogstvoor- ziening alleen nog maar mag bij springen. wanneer zonder die hulp oen bedrjjf geheel in de war zou zijn. De heer Melse antwoordde, dat dit probleem inderdaad groot is voor Oost Zuid-Beveland en W. Zeeuwsch-Vlaanderen. waar nu eenmaal permanent tekort aan landarbeiders bestaat. Op de be groting voor zijn dienst is een te laag bedrag voor het werk uitge trokken. Als dit niet verandert kan buiten oogsttijd niet worden ge holpen. Tweede Kamer MINISTER WEIJERS BLEEF VAAG IN ZIJN TOEZEG GINGEN. j T-,„ aan nci cmuc van ue veiguueililK (!e'r. Tweade Kamer gec„ f.„„ Begroting Justitie aangenomen. iVan onze parlementaire redacteur). Wanneer de heren Bachg (KVP) en Gortzak (CPN) Vrijdagmiddag aan het einde van de vergadering communistische fractie nam daar mede echter geen genoegen en vroeg een speciale raadsvergade ring aan. aan welk verzoek de burgemeester krachtens dc wette lijke voorschriften natuurlijk vol deed. Donderdagavond was het zover, maar van de raadsleden vorsche- nencmcn alleen de communisten. Te weinig om de vergadering te laten doorgaan! Grote teleurstel ling by de communisten en hup aanhangers, die in groten getale waren opgekomen om op de pu blieke tribune de debatten bil te wonen. Toen de burgemeester het regle ment van orde wilde voorleren om duidelijk te maken, dat de verga dering niet zou kunnen doorgaan interrumpeerden de communisti sche raadsleden zo luidruchtig, dat niemand meer iets kon verstaan, vooral niet loen de burgemeester trachtte door hamergcroffel het la waai van zijn raadsleden te over stemmen. Iedereen moest ten slotte onver richter zake naar huis terug keren, ook het publiek dat al die tijd nog in rle hal gewacht had. Onder het zingen van de Internationale, eerst voor de deur van de burgemees terskamer en daarna op straat trok do menigte af. Levenslang voor roofmoord. De 43-jarige P. de J uit Roosen daal is door het gerechtshof tc Don Bosch veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens roofmoord, gepleegd to Roosendaa' op 21 Juli 1947, op Paulina van dc Broek, echtgenote van J. Luyks. De recht bank tc Breda had verd. eveneens tnt levenslange gevangenisstraf veroordeeld. In hoger beroep te Den Bosch luidden cis en uitspraak conform. (Ingezonden mededeling) P.Z.E.M-G.E.B. Middelburg. Scperbl (Jw stroomverbruik vooral in de üren tussen 7 en 9; 11 en 12,16 en 18 uur (Ingezonden mededeling) .SEDERT 1869 VERMAARD OM DE V OORTREFFELIJKE KWALITEIT ONDERCOED (Ingezonden mededeling) Combinatie van 4 geneesmiddelen tegen griep. De werkzame bestanddelen van Chclarine „4" zijn siuk voor stuk al beroemd geworden als krachtige middcleii ter voorkoming en Ier bestrijding van griep. Maar in de juiste verhouding lezamen in één tablet verenigd is de werking nóg krachtiger. Elk tablet bevatChefarox, zodat zelfs dc gevoeligste maag toch niet van streek raakt. jBdaHHEZuZZnZijHHL tlUN XMN IN OU 90 UMtriH .ion (ie brouwerij hadden gebracht, zou deze bijeenkomst, waarin de be groting van Justitie afgehandeld werd, zeor eentonig verlopen zijn. De eerste, een "aanval van dc com munistische woordvoerder beant woordend, eindigde zijn betoog, doelend op de heer Gortzak, met: „Wie de paupers tot mensen wil maken dient te beginnen met eerst zelf mens te zijn." De ander, daar door beledigd, antwoordde met een enkele-zin. waarbij hij er zich voor hoedde óók in belediging te ver vallen. De voorzitter zeidc de heer Bachg. dat hij diens uitlating, wan neer hij bedoeld had te zeggen, dat de heer Gortzak geen mens is, niet kon accepteren, waarop deze antwoorddo, dat hij het niet kwaad had gemeend. Hij drukte daarna dc heer Gortzak de hand. Minister Weijers maakte een al lesbehalve brillante indruk door zich van allerlei zaken af te ma ken met vage toezeggingen. Tot één van de afgevaardigden zei hij zelfs: „Binnen zes maanden zal alle beheer over landsverraderlijk vorm Ogen worden opgeheven be halve in de gevallen, waarin dat nog niet gebeurt". Niettemin werd zijn begroting z.h.s. aangenomen. MISDRUK IN VUGHT. Gedurende de debatten brachten mr. Tcndeloo (Arb.), jkvr. mr. Wttewaal van 6toelwegen (VVDi J. H. Schcps (Arb.i, baron Van der Feltz (CH). mr. Terpstra (AR) en mr. Stokvis (CPNi, o.a. tribu naalrechtspraak. gebeurtenissen ln het kamp Vught. het gratiebeleid en pk atsing voormalig P.R.A.-per soneel in burgerbetrekkfngen ter sprake. Dc minister deelde mee, dat in het kamp Vught communis tische en zedelijk niet toelaatbare lectuur was gedrukt, Een streng onderzoek zal worden ingesteld. In de zaak-Wljnreb is een gratiever zoek ingediend on daar zal spoed Ziekenfondspremie wordt verlaagd. Met. ingang van 1 Januari 1949 wordt de premie voor, ingevolge het ziekenfondsbe- sluit, verplicht-verzekerden verlaagd van 3,8% tot 8,6%. Zoals bekend moet de werk gever de helft van die premie op het loon van de werknemer inhouden. Het werknemersaan deel in de ziekenfondspremie wordt derhalve verlaagd van 1.9% op 1,8%. Teveel Belgische francs voor een gulden. In een rede heeft de voor zitter van de Antwerpse scheepvaartvereniging, de heer Petersen, critiek uitgeoefend op de Benelux-samenwerking. HU vond de Nederlanders niet soepel genoeg, zij passen een buitensporige projectionlsmc toe en hebben een ongezond toelagestelsel. De wisselkoers van de gul den. 16,52 francs, achtte hij fout. In werkelijkheid bedraagt de waarde van dc gulden slechts 8 9 francs. De heer Petersen gaf voorts aks zijn mening te kennen, dat er een wan-verhouding bestaat tussen de offors, die België moet brengen, en de voordelen, die de Benelux kan opleveren. Drie doodstraffen. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde con form de eis drie leden van de colonne Henneicke. allen Am sterdammers. tot dc doodstraf. Het waren B. M. van Egmond, A. D. Hogguer (by verstek) cn A. Schmidt. mee belracht worden. De interne richtlijnen voor de gratieverlening konden niet worden gepubliceerd. Bij hel ten uitvoer leggen van de doodstraf wilde spr. zich beperken. Hij was het niet eens met de heer Stokvis dat de jubileumgratie ei genlijk amnestie was. waarvoor 'n wet nodig was. DE ONBERECHTEN. Critiek ondervond de minister van mr. Burger, die het onjuist vond. dat nog steeds enige duizen den mensen onberecht in kampen verblijven. Zij zullen voou kanton gerechten verschijnen, doch dit duurt zo lang. dat zij zeker vol gend jaar nog in de misère zullen zitten. De minister vond deze som bere voorspelling ongegrond, aan gezien het slechts om enkele hon derden personen gaat. Ook het Beheersinstituut heeft het in deze vergadering nog even moeten ontgelden al was de critiek niet zo hevig als verleden jaar. De Tweede Kamer nam negen naturalisatie-ontwerpen aan, waar bij aan 194 personen het Neder landerschap wordt verleend. De Kamer zal zich vrijwel de gehele volgende week bezig houden met de behandeling van de begroting van onderwijs. Donderdagavond komt de begroting van buitenland se zaken aan de orde. Inkomen Prinses Wilhelmina. het verslag der com- van rapporteurs uit Aan missie de Tweede Kamer over het wetsontwerp „Inkomen uit 's Rjjks kas van Hare Ko- ninklyke Hoogheid Prinses Wilhelmina der Nederlan den". is ontleend, dat sommi ge leden de vraag stelden, of in de huidige omstandig heden 'n bedrag van 400.000 niet te hoog moet worden geacht. Zeer vele andore le den achtten het genoemde bedrag geenszins te hoog, doch eerder aan de beschei den kant. Commandant van Westerbork stond terecht. Te Assen heeft de Duitser Qemmeker uit Dusseldorf te recht gestaan om zich te verantwoorden voor zUn da den als commandant van het beruchte kamp Westerbork. Gemmeker meende dat het hem niet „gepast" zou heb ben .de bevelen van de Duit se overheid niet op te volgen. „Befehl ist Befehl" en dus had hij zonder enig protest ook vier gevangenen, na een mislukte ontsnappingspoging gefusilleerd. Overigens was hij er natuurlijk ook, pas na de oorlog achter gekomen wat het lot werd van de Joden, die naar Duitsland werden doorgezonden. Na een uitgebreid getuigen verhoor werd de zaak ver daagd tot 28 December. De benoeming van prof. Brouwers. Thans is het K. B. ver schenen betreffende het eer vol ontslag van prof. dr. T. P. van der Kooy als secre taris-generaal van het mini sterie van Economische Za ken en de benoeming als zo. danig van prof. G. Brouwers, directeur-generaal van de Prijzen. Deze ls reeds thans belast met de waarneming van deze functie, maar blijft tevens zUn functie als dfr.- gen. van de Pryzen vervullen. Als waarnemend dlr.-gen. is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd dr. E. L. Kra mer, thans plaatsvervangend dir.gen. van Handel en Nij verheid. Kerstmis voor Nazi-groten Een hoge geallieerde func tionaris deelde aan Reuter mede, dat de zeven voor aanstaande vroegere Nazi leiders, die -thans de enige bewoners zijn van de grote Internationale Spandau-ge- vangenis te Berlijn, als enig voorrecht met Kerstmis een uur zullen mogen luisteren naar gramofoonplaten met klassieke muziek. Hun voedselrantsoenen zullen niet worden verhoogd en hun Kerstmis zal verder in geen enkel opzicht afwijken van de andere gevangenis dagen. In de Spandau-gexangenis die aan 2500 personen plaats biedt, hebben de wachten de ver-strekkendstc voorzorgs maatregelen genomen om zelfmoorpogingen te verhin deren. De gevangenen, wier gezondheidstoestand zo good is als slechts mogelijk is. dragen kleding die uit de zachtst mogelijke stoffen is vervaardigd, zelfs hun bre tels breken, wanneer eraan wordt getrokken. De zeven voormalige Na zi-leiders zijn Rudolf Hess, admiraal Raeder, groot-ad miraal Karl Doenltz, Albert Speer. Walter Funk. baron von Neurath en Baldur von Schlrach. Ter dood veroordeelde gearresteerd. De Rykspolitie is er Vry- dagavond in geslaagd Alexan der Dirk Hogguer, lid van de colonne Henneicke, die enige tyd geleden uit het interneringskamp te Laren wist te ontvluchten en Vrij dagmorgen door 't Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam bij verstek ter dood werd veroordeeld, te arresteren. Bij een wegcontrole op de ryksstraatweg Amsterdam Bussum, nabij Diemen, werd de auto, waarmee H. zich uit de voeten trachtte te ma ken. nadat hij kennis had ge nomen van zyn doodvonnis, aangehouden. De politiemannen herkenden Hogguer. die gesignaleerd stond en hy is thans veilig opgeborgen. De bestuurder van de auto werd eveneens gearresteerd. Amazone gedood. Vrijdag werd te Angerlo de z.g. Hubertusjacht gehouden, waaronder meer aan deelnam het echtpaar Wentges uit Wassenaar. Tijdens het laatste deel van de jacht nam het paard van mevr. Wentges-Geli3sen een verkeerde sprong over een hek, ten gevolge waarvan de rijdster kwam te vallen. Het gewicht van het. paard kwam op haar hoofd terecht. De dood trad vrijwel onmid dellijk- in. Koningin Juliana schenkt New York gedenkplaat. Koningin Juliana zal aan „staten-ciland". een stadsdeel van New-York, een bronzen gedenkplaat schenken, ter herinnering aan de eerste Nederlandse nederzetting. Deze gedenkplaat zal aan de historische vereniging van ge noemd stadsdeel worden aan geboden. „Staten-eiland" is ongeveer 11 km. breed en 24 km. lang cn is van Manhattan geschei den door de baai van New- York. De oorzaak van de brand te Deventer. De politie te Deventer heeft in haar proces-verbaal omtrent dc oorzaak van de noodlottige brand te Deventer, die aan zes mensen het leven kostte, vermeld, dat het vuur in de haard in de huiskamer op de eerste verdieping, bewoond door de heer A. S. de Lange, zich moet hebben medegedeeld aan vloerbedekking aldaar of aan de vloer zelf. Vijf der slachtoffers van de brand werden gisteren ter aarde besteld op de begraafplaats te De venter. Het stoffelijk overschot van het kindje Karei Thyssen wordt te Amsterdam begraven. Kon. Marine heeft tekort aan personeel. Bij de Kop. Marine is een tekort aan personeel ontstaan. De regering heeft in verband daarmee besloten, dat aller eerst uit de lichtingen 1948 en 1949 dit tekort zal wor den aangevuld. Dit zal ech ter niet voldoende zijn. Daar om zal in de eerste helft van 1949 een aantal buitenge woon dienstplichtigen van de lichting 1944 in werkelijke dienst worden opgeroepen. Twee auto's verbrand. Even voorbij de Marlotlaan in Den Haag stond een perso nenauto van de heer M. P. uit Rotterdam aan de kant van de weg. Hoewel het achterlicht van deze wagen brandde.reed een personenauto bestuurd door de 37-jarige beschonken P. B. uit Amsterdam, die uit de richting Den Haag kwam, op de eerste. Deze geraakte door de schok in vlammen en is volledig uit gebrand. Het vuur sloeg over op de tweede wagen, die even eens grote schade opliep. Minister J. in 't Veld in Zeeland. Minister J. in 't Veld is gis teravond per auto te Middel burg gearriveerd. Hij was vergezeld van dr. ir Y Z. van der Meer, hoofd cen trale directie Wederopbouw enz. Des avonds had de minister een bespreking met het college van Gedep. Staten van Zeeland en de hoofding. dir. van dc Wederopbouw en Volkshuis vesting. de heer M. D A. Gle- rum. In deze conferentie, die ge ruime tijd duurde, kwamen talrijke wederopbouwproble- men ter sprake, o.a. de omvang van het bouwvolume. Over het resultaat van deze besprekingen konden nog geen mededelingen worden gedaan. Jaarvergadering Coö-p. Zuivelfabriek. De vereniging Coöperatieve Zui velfabriek Walcheren te Middel burg. hield onder voorzitterschap van de heer S. Slmonse, haar alge mene najaarsvergadering. Uit de mededelingen bleek, dat dit jaar 43 leden toetraden. Tot 5 December werden geleverd 9.986.058 kg melk. Het gemiddelde vetge halte van de melk bedroeg 3.75 Voor deze melk werd betaald f 2.086.631. De productenverkoop tot 6 November bedroeg o.a. 7.274.572 1 melk. 472.821 flessen ge steriliseerde melk. 200.485 flessen melkyoghurt, 287,021 fl. karne- melkse pap, 224.323 kg boter tot een bedrag van f 2.285.947. Inlcggold zal van nieuwe leden in 1940 niet worden geëist. Beslo ten werd het pand Aagje Deken straat 161 te Vlissingen aan de N.V. Maatschappij „De Schelde" te ver kopen. Afslachting van de op tu berculose reagerende melkkoeien kostte de vereniging f 5697. Het jaarverslag over 1947 werd goedge keurd. Het bestuurslid, de heer A. Ge- schiere JHzn. te Grijpskerke. was aan de beurt van aftreden. Hij meende, dat de tijd gekomen was om plaats te maken voor een jon gere "kracht. In zijn plaats werd gekozen de heer Poppe te Grijps kerke. In warme bewoordingen dankte de voorzitter de heer Ge- schiere voor het vele werk dat hij gedurende zijn !8-jarige bestuurs lidmaatschap heeft gepresteerd. De heer A. J. Huijsman te Meliskerke werd als lid van de Commissie van Toezicht herkozen. Nadat nog uitvoerige mededelin gen over de herbouw waren ver strekt sloot de voorzitter deze goed bezochte vergadering. Aankoop stamboekvee voor Walcheren. Er is besloten, dat enkele deskundigen half Januari a.s. naar Friesland zullen gaan om daar ten behoeve var. de Wal- cherense veehouderij stamboek vee, te weten pinken en vaar zen, te kopen. Men zal trach ten dieren te kopen van goede afstamming en met fokmoge- lijkheden. Vanzelfsprekend zul len zij vrij van T.B.C. en van onvruchtbaarheid moeten zijn. De toewijzing van dit vee geschiedt volgens klasse aan diegenen, die er het eerste recht op hebben. De Rijksdienst voor Landbouwherstel zal dit beoordelen. Er is ook contact gezocht met Noord-Holland voor aan koop van 50 pinken en vaarzen en 20 koeien en kalfvaarzen voor Walcheren. Sectie ziekenhuiswezen van het opbouworgaan. EERSTE VERGADERING IN MIDDELBURG. Vrijdagmiddag werd onder voorzitterschap van mr. A. J. van der Weel, lid van Gedepu teerde Staten, de eerste verga dering gehouden van de on langs gestichte sectie Zieken huiswezen in Zeeland van de Stichting Zeeland v. Maatschap pelijk en Cultureel Werk. Bij deze besprekingen, die plaats had in het gebouw van de Stichting, te Middelburg, waren vertegenwoordigers van alle ziekenhuizen in de provincie. Er werd van gedachten gewis seld en er werd gesproken over diverse ziekenhuisaangelegen- heden. GASFABRIEK-DIRECTEUR STAAT TERECHT. Op 14 Dec. zal te Middel burg terecht staan A. P. Ie F., directeur van de Gemeen te Gasfabriek te Axel. Hy staat terecht, omdat hjj ln 1947 en 1948 te Axel, als directeur van dc gemeentegas fabriek, in strijd met het krachtens de Distributiewet 1939 vastgestelde voorschrift van art. 3 der Vaste Brand stoffen-distributiebeschikking 1946 heeft doen afleveren aan anderen hoeveelheden gasco- kes, (tot een totaal van 53000 kilogram), zulks terwijl die aflevering niet geschiedde onder in ontvangst nemen van bonnen of vergunningen. Marktberichten. VEILING ZUID-BEVELAND. 10 December 1948. Bloemkool I 38—46. id. II 27—32, Id. III 14—21: Knolselderij 50—7, per 100 stuks. Spruiten 10—29: Ro de kool 7: Groene sav. kool 7—15; Boere kool 5—8; Andijvie 1737; Peen 4.50—6; Prei 7—8; Veldsla 8 —17, alles per 100 kg. Waarom geen telefoonboek voor Walcheren Het bestuur der Stichting Nieuw Walcheren heeft zich tot de directeur van het telefoon district Breda gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat er een telefoonboek voor Walcheren komt. Tot dusver is het zo, dat men alle Wal- cherse gemeenten, met uitzon dering van Vlissingen. in het Middelburgse telefoonboek vindt. Wil men Vlissingen ech ter bellen, dan moei men de zware interlokale gids gebrui ken. Hetzelfde geldt, als men van Vlissingen uit andere Wal- cherse gemeenten moet bellen. Deze moeilijkheid zou kun nen worden opgeheven, als er één telefoonboekje voor geheel Walcheren kwam. Vlissingen HUMOR IN DE MUZIEK. Vrijdagavond heeft de bekende musicoloog Casper Höweler voor de Z.V.U. in Vlissingen een zeer interessante lezing gehouden over de huinor in de muziek. Hij wijdde allereerst aandacht aan het objectief-komische in de muziek cn demonstreerde met be hulp van gramofoonplaten hoe door onverwachte wendingen fijn- geestige effecten kunnen worden bereikt, die een glimlach op het gelaat van de toehoorder toveren. Zo zijn merkwaardige tegenstel lingen aan te wijzen: in een'„hit" van Jack Hylton bijvoorbeeld komt een zelfde effect voor als in de Eroïca van Beethoven, maar bij de eerste doet het veel geforceerder aan. Een komisch effect sorteert ook de travestie met de daarop vol gende „herkenning", o.a. bij Wag ner en Brahms. Voorts is er het realistisch element, zoals de imi tatie van dierengeluiden. De eigenlijke humor in de mu ziek treft men aan, wanneer een componist bewust zijn mening ver kondigt en dus geen objectief grapje maakt. Dit werd geillus- teerd met muziek van Brahms. Uitvoerig stond spreker ook stil bij de fijne humor in Van Anrooy's Piet Heinrhapsodie. die gunstig af steekt naast de veel grovere grap jes in het werk van Johan Wage naar. Middelburg JEUGDCONCERT Z.V.U. De pianisten Arend Koole en André Jurres gaven ln de Middel burgse Concert- en Gehoorzaal een jeugdconcert voor de leerlingen van de middelbare scholen uit Middelburg en Vlissingen. Wellicht zaï..cli 'r.enige scholier met enige spijt hebben gedacht aan eigen Kerknieuws Ds. VAN DLJKE OVERLEDEN Na een langdurige ziekte is de onlangs bij de Geref. Ge meente te Tholen beroepen predikant op 41-jarige leeftijd Vrijdag j.l. overleden. Door deze ernstige ziekte is Ds. van Dyke niet in de gele- fenheid geweest een enkele ienst in de Geref. Gemeente te Tholen te vervullen. De Geref. Gemeente, die voor het beroep van Ds. van Dyke, ruim 20 jaren zonder eigen predikant heeft moeten doen. ls thans door het overlyden van Ds. van Dijke weer zonder pre dikant. quatre-mains-pogingen, toen hij 't volmaakte samenspel van deze bei de kunstenaars hoorde. Zij voer den werken uit van Bizct. van Ra- vel. Schubert en Dvorak. Vooral de Fantasie in f van Schubert werd met grote aandacht gevolgd. Beide heren gaven een verklarende toe lichting. Domburg z.v. u. Voor de afd. „Domburg" van de Stichting Z.V.U. sprak Don derdagavond mevr. A. C. Kuy- pers-van de Mey over „Mam Sybille Merian". De spreekster werd' ingeleid door Jhr. ir. H. L. Boogaert. Zy gaf een korte beschrijving van het leven der 17e eeuwse schilderes van bloemen, vlin ders, rupsen en poppen. Reeds als meisje tekende en. kleurde zy, ofschoon tegen de zin van haar moeder. Haar latere stief vader moedigde haar echter aan. t Tot op doze dag worden haar nagelaten werken bewonderd; binnenkort zal in Amerika een herdruk verschijnen. Nog dient vermeld, dat zij ook de graveer stift vaardig hanteerde. Mevr. Kuypers liet een aan tal reproducties in prachtige kleuren zien van het originele werk. Na de pauze liet z(j op boeiende wijze horen, hoe tref fend schoon en precies Bertus Aafjes alles heeft bezongen in zijn gedicht. Burgemeester Boogaert dank te mevr. Kuypers voor het ge schonken kunstgenot. Oostkapelle BONKAARTEN AFHALEN. Maandag 13 December zijn te Oostkapelle aan de beurt inwo ners met namen, die beginlet ters hebben van A t/m K; Dinsdag de letters L t/m Z om bonkaarten af te halen. VERKEERSONGEVAL. Donderdagmiddag waren drie kinderen in de Dorpstraat te Oostkapelle aan het spelen. Juist toen er een personen auto kwam aanrijden, liep één der kinderen, de ongeveer 3%- jarige dochter van de bakker Rotte, tegen de auto. Zij werd tegen de straat geslingerd en liep een lichte hersenschud ding op. Vrouwenpolder FILMAVOND Donderdagavond werd in dc Geri Kerk te Vrouwenpolder een film vertoond van de Kroningsfeesten. Des middags werd de film voor de kinde ren gedraaid. GEREF. KERK In dc Ger. Kerk tc Vrouwen polder werd de heer J. Janse als ouderling gekozen cn dc heer S. Melse Pz. als diaken. IJKWET In het tijdvak van 1 Fe bruari t.m. 6 Juli 1919 zullen in de Zeeuwse gemeenten de herkeuringen der maten, ge wichten, meet- en werktuigen worden gehouden. Zwembad Middelburg. V.V.V. WENDT ZICH TOT GEMEENTEBESTUUR. Het bestuur dor V.V.V. te Middelburg heeft tot het colle ge van B. en W. een schrijven gericht, waarin gewezen wordt op het feit, dat in de Zeeuwse hoofdstad nog altijd een be hoorlijk zwembad ontbreekt. Het zwembad tegenover de Punt is n.l. tengevolge van het lage Kansalpeil practisch on bruikbaar en zal dit vermoede lijk nog lange tijd blijven. De jeugd zwemmen leren is dien tengevolge in Middelburg on mogelijk. Aan B. cn W. wordt verzocht na tc gaan of het mogelijk is de aanleg van het in het uit breidingsplan geprojecteerde zwembad te bespoedigen en of er, als er van particuliere zijde fondsen voor beschikbaar ko men, door gemeente, provincie en rijk kan worden gesteund. Op 27 Maart weer Mattaeus- Passion te. Hulst. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling op Zondag 27 Maart 1949 in de Basiliek van Hulst wederom een uitvoering van Bach's Mattaeus-Passion te doen geven door het koor van de Amsterdamse Oratoriumver eniging o.l.v. Piet van Egmond. Subsidie voor R.K. H.B.S. te IJzendijke. Blijkens de memorie van antwoord op de begroting; van onderwijs, is de min. van On derwijs van plan te bevorderen, dat-; aan de R.K. H.B.S. te IJzendijke subsidie zal worden verleend, op dezelfde wijze als dit bij de Chr. Lycea te Delft en Sneelc is geschied. VERBOUW SUIKERBIETEN Door het Provinciaal Be stuur is afgekondigd de door dc Prov. Staten vastgestelde verordening op het verbouwen van suikerbieten, voederbieten en kroten voor zaadwinning alsmede van wintergerst in Zeeland cn het besluit tot wy- ziging in de jaarwedderegeüng voor secretarissen e'n gemeen teontvangers in Zeeland. Hr. Ms, „Vulkaan" vertrekt. Maandag 13 December a.s. zal H. Mrs. „Vulkaan", welk vaartuig in het kader van het mijnenruimen in de Zeeuwse wa teren sedert September in Vlis singen gestationneerd was, de Scheldestad met winterverlof verlaten. De „Vulkaan" gaat naar IJmuiden en na het winterver lof naar den Helder om de vaarroute langs de Wadden eilanden të vegen. Naar Vlis singen keert het schip niet te rug. Vlissingen dus weer zonder marine Verkeersonderwijs op Walcheren. In de laatste vergadering van de Vereniging van burgemees ters en secretarissen op Wal cheren bepleitte de voorzitter van de Vereniging voor Veilig Verkeer „Middelburg en Om streken". dc heer E. Visscher, het geven van verkeersonder wijs. Gelet op het nog steeds onrustbarend hoge cijfer der verkeersongevallen moet dit on derwijs, dat op de scholen wordt gegeven, als zeer noodza kelijk worden beschouwd. Het ligt dan ook in het voornemen om dc studie van de regels van het verkeer tot een ver plicht leervak te maken. Aan gezien de Vereniging voor Vei lig Verkeer „Middelburg en omstreken" het geven van voorlichting aan de onderwijs- leerkrachten op zich wil ne men en behoefte aan plaatselij ke verenigingen niet dringend gevoeld wordt, mede gelet op de activiteit van voornoemde vereniging te Middelburg, werd besloten het daarheen te lei den, dat op de dorpen contac ten voor deze vereniging wor den gelegd, die het geven van verkeersonderwijs en het plaat selijk afnemen van verkeers- examens zullen bevorderen. KERSTVEILING Het is zeker een goede ge dachte van de Coöperatieve Veilingsvereniging „Walche ren" te Middelburg nu en dan een veiling te houden waarbij door de inbrengende fruitte lers bijzondere zorg is besteed aan sortering en verpakking van het goede fruit. Evenals verleden jaar, had het bestuur ook nu een Kerst veiling aangekondigd en deze werd Vrydagmiddag in het vei lingsgebouw aan de Kanaalweg gehouden. Het aangevoerde fruit werd in kwaliteitsklassen gesplitst en op de normale wyze geveild. De producten en verpakking wekten iederg bewondering. De eerste haring. Urkervissers, die onder de Walcherse kust ter haringvis serij zyn gegaan, hebben Vrij dag de eerste haring van dit winterseizoen te Vlissingen aangebracht. Naar wn vernemen ligt het weder in de bedoeling een be- langryk deel van de haring, die te Vlissingen aangevoerd zal worden, tc bestemmen voor export naar het buitenland. Veiwacht wordt, dat de Ur- ker vissers, die thans tydeiyk hun schepen in de Vlissingse haven meren, by lonende vangst spoedig gezelschap zullen krijgen van vissers uit andere plaatsen langs de Hol landse kust.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2