Ik word door twee S.S.-kerels bont en blauw geslagen Groenland opent zijn poorten Waar blijft het motortje voor onze fietsen? Roozenburg's wereldtitel Ze waren wat opgewonden Belangstelling voor het grootste eiland ter wereld TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 10 DECEMBER 1948 Ik was geheim agent in oorlogstijd (XXVI) ant- ,,heb Als ik het rapporteer zitten ze er lelijk in Op een morgen tracht ik deeindeloze uren met lezen te verkorten, als myn celdeur geopend wordt en een Duitse S.S.-man binnenkomt. Dat is tegen de orders. Op myn cel deur staat vermeld, dat niemand behalve de wachtcom mandant gerechtigd is mtyn cel te betreden. Ik vraag me af wat. dc man hier komt doen. Het is schynbaar zuiver nieuwsgierigheid. Hij praat rustig, bijna verlegen, vraagt of ik iets nodig heb en komt ten lange leste met dc vraag waarom ik hier zit. Wat ik heb gedaan. Intuïtief vermoed ik, dat hy me op de proef wil stellen en ik geef zo beleefd mogelijk een ontwijkend antwoord. Hij vertrekt weer. Tegen twee uur in de mid dag wordt mijn deur weer ge opend en komt hij terug, dit maal vergezeld van een ande re S.S.:man, in wie ik onmid dellijk een Nederlander her ken door het gebroken Duits, dat hij spreekt. Ik bemerk nu ook, dat de man, die me ai eerder bezocht, een kunst arm heeft. Als ik me nog afvraag wat zij willen, dan blijk ik in ieder geval niet lang in onzeker heid. Ze schreeuwen 'n serie vra gen: Waarom ik niet de hou ding kan aannemen, waarom mijn bed niet behoorlijk opge maakt is, waarom het licht op dit uur van de dag brandt, hoe ik aan dat boek kom. On gelukkigerwijze realiseer ik me niet dat deze vragen zuiver rhetorisch bedoeld zijn en ik doe mijn best er een antwoord op te geven. Natuurlijk is alles wat ik zeg gelogen, ik ben onbeschaamd. Denk ik. dat 'k hen óók nog kan bespionne- ren? Ploteseling slaat de Duitser me uit alle macht midden in het gezicht. Ik heb dit niet verwacht en hef auto matisch mijn arm op om de slag af te wachten. Dat is precies wat zij willen. Ik pro beer dus terug te slaan, hé In myn omstandigheid ontken ik dit. Het gevolg is een nieu we slag. Ik ga wydbeens staan met mijn handen op mtfn rug, kijk de kerels in het gezicht en denk: „Laat maar komen! En het komt ook. Het feest duurt ongeveer een half uur en dan ben ik volkomen op. Ook zij moeten er genoeg van gekregen hebben, want als zij vertrekken zijn ze buiten adem. Ze gooien me met het gezicht tegen de muur en schreeuwen, dat ik zo moet blijven staan tot ze terugko men. Ik kan bijna niet meer, maar de vrees, die weerzinwekkende bondgenoot helpt me. Tien minuten later komen ze terug en mishandelen me opnieuw. Ze brullen er bjj als stieren. Het is vreemd, dat geen Duitser zich lichamelijk kan inspannen zonder luidkeels te razen en te tieren. De Wachtmeister rent scheldend de gang in, op zoek naar de schuldigen. Hij laat de deur wagenwijd open staan en ik kan hem woord voor woord verstaan. Binnen twee minuten is hij met de schur ken terug in mijn cel. „Wat is hier gebeurd?" zegt hij. „Ik wil weten wat er gebeurd is. Ik ben hier de baas en draag de verant woording." De twee kijken zwart. „Hij was „frech", zegt de Duitser. „Heb je hem geslagen?" De kerel probeert een direct antwoord te vermijden en bc. gint my er van te beschuldi gen, dat ik terug wilde slaan. „Hebt u terug geslagen!" „Neen!" zeg ik. „Weet u dat zeker?" „Sinds myn arrestatie, woordde ik ongeduldig, ik horen praten over Duitse eer en S.S.-fatsoen. Ik was nog zo stom om dat tc gelo ven. Toen deze twee mannen me afranselden was ik te ver bluft om iets te doen of iets te zeggen. Dat twee ge wapende soldaten bevoegd zijn een ongewapend burger, die zich zelfs niet mag verdedi gen, half dood te ranselen en dat alles zonder enige veront schuldiging, lijkt mij een leuk idee van eer. Wanneer dat S.S.-eer is „Genug!" valt de onderoffi cier me in de rede. „Jullie tweeën komen, wanneer dit bekend wordt, voor de krijgs raad, dat weet je. Dusals je verstandig bent, houdt je je mond. Voor deze keer zal Lk het niet rapporteren. Wat hy doet is zijn zaak. Maar als hij het rapporteert, zitten jul lie er in. Houd je kop dus en verdwijn." Een paar minuten later is de Wachtmeister bij me terug met een kom warme koffie en wat wittebrood. „Hier!" zegt hij en legt het op de tafel. „Drinkt dit uit •en probeer het te vergeten. Een broer van de kleinste is pas door de ondergrondse hier in Holland vermoord. De ande re is een arm kwijt en is na tuurlijk ook behoorlijk opge wonden." „U beschouwt dat alles als een veronschuldiging voor het slaan van een weerloze man, twee tegen één? En u spreekt over Ehre?" „Nou, nou, rustig," sust de S.S.-man. Hoofdschuddend gaat weg. Terwül de Belgische textielindustrie met werkloosheid te kam pen heeft, hebben de Nederlandse textielfabrieken een schreeu wend tekort aan arbeidskrachten. Van ver in de omtrek wor den de arbeiders en arbeidsters naar de industriecentra ge haald. Tegelijkertijd worden in Twente nieuwe spinnerijen en weverijen gebouwd. Een in aanbouw zijnde spinnerij te Enschede Onderzees gevecht met een octopus. „Rode Vloot", het blad van de Sowjet-Russische marine, beschrijft, hoe twee duikers onder water op leven en dood met een geweldige octopus gevochten hebben in de haven van Nevel aan de Stille Oce aan. De duiker Nikolai Tsjeredni- kof was zeven uur onder wa ter geweest en had juist het teken gegeven, dat hij weer aan de oppervlakte zou ko men, toen hy een octopus te gen zyn benen voelde. Drie uur lang vocht hij alleen met het beest. Toen begaf duiker Vakof Karpenko zich naar beneden en viel hij de octopus met zijn mes aan. De octopus greep Karpenko met een vang arm zonder Tsjerednikof los te laten. Karpenko stak de octopus herhaaldelijk met zyn mes, maakte het mes van Tsjerednikof van diens riem los en toen staken en hakten de twee mannen op het mon ster in, totdat het water door WAS 1ST HIER LOS? Als ik de deur voor de der de keer hoor opengaan, begin ik me af te vragen wanneer ze eindelijk zullen ophouden. Ik sta verstomd als ik de wachtcommandant zie. „Was ist denn los hier?" vraagt hij met een trek van verrassing en verbazing op zijn gezicht. ,.0, niets", antwoord ik. Neen. commandant, ik laat me niet verleiden tot een klacht, die voor de boeven en hun chef onaangenaam kan zijn. Dat moet ik toch zelf bezu ren „Ik wil weten wat hier ge. beurd is!" schreeuwt hij. „D'i was hier een hels kabaal!" Dan, bij het zien van mijn gezicht: „Wat is er in vredes naam met uw gezicht ge beurd? Het is helemaal rood en gezwollen!" „O ja?" spot ik. ,.Ik heb er waarschijnlijk op geslapen. Zijn onschuld irriteert me ont zettend en ik kan niet nala ten te snauwen. „Ik wil weten wat er ge beurd is. Verdammt noch mal. Zeg op. Mensch!" „Neen', zeg ik. „Als u het wilt weten, vraag het dan aan de heren, die hier een paar minuten geleden waren." Effecten en valuta In Duitsland. Blijkens een bekendmaking van het geallieerd militair bestuur in Duitsland is voor onderdanen van de geallieerde landen de gelegen heid opengesteld om hun rechten op hun in de drie Westelijke zónes van Duitsland berustende niet- Duitse effecten en valuta, welke tot dusver zijn geblokkeerd, gel dend te maken en de vrije be schikking hierover te herkrijgen. De aanvragen tot erkenning van recht moeten vóór 31 December a.s. worden ingediend. Landbouwmechanisatie. Sinds de bevrijding zijn in ons land bUna 10.000 landbouwtracto- ren geïmporteerd, waarvan onge veer CO c,r uit de V.S. Met de nog aanwezige vooroorlogse beschikt maar tot Europa rijkskundig oog bekeken, niet tot Amerika ma behoort. Ook voeren de Denen aan dat de Europa toegekeerde Oost-kust een langere ijs-vrije strook heeft, dan de tegen over Amerika liggende West kust. Groenland... dat is hët land der tegenstellingen. Er zyn nederzettingen, waar de mensen eenvoudiger leven dan onze voorouders eeuwen gele den. Maar het is evengoed mo- gelyk, dat de bewoner van een dergelijk primitief gehucht met een chèque-boekje op zak loopt. Of wat te zeggen van een uiterst eenvoudig bootje, dat door een moderne buiten boordmotor wordt gedreven. VIER KEER FRANKRIJK Tenslotte mag men niet ver. geten, dat Groenland vier keer groter dan Frankrijk is en lengte heeft van liefst 2560 km, of wel de afstand Am sterdam-Tripolis. In het Zui den wordt een gemiddelde temperatuur van plus 0.5 gra den Celsius gemeten, terwijl de gemiddelde temperatuur in Thule 13 graden C. bedraagt. In deze Noordelijkste stad viel het kwik eens tot 57 graden onder nul. In het Zuiden daar entegen wordt in de warmste maand een gemiddelde tempe ratuur van plus 10 graden ge meten. Zo is het begrypelyk, dat ons land nu over c.a. 12.000 trac- 16.000 schapen, 'n aantal gei toren. ten en zelfs koeien het in Land der tegenstellingen (Van onze correspondent) Stockholm, Dec. Tot op 't ogenblik, dat Denemarken door de Duitsers onder de voet werd gelopen, was Groenland in zekere zin een „verboden terrein". De ambtenaren, die van hun bureau's in Kopenhagen uit het grootste eiland ter wereld bestuurden, meenden namelijk, dat het voor de ruim 21.000 meest primitieve inwoners beter zou zijn, wanneer het contact met de buitenwereld zoveel mogelijk werd be perkt. Derhalve werd de handel van regeringswege gemo nopoliseerd en mochten Europese vissers met hun boten niet voor de kust van Groenland verschynen. Groenland kunnen uithouden. Het is opvallend, in welke mate het aantal inwoners toe neemt. vyftig jaar geleden telde Groenland 11000 zielen, tegen 21000 in 1946. Hierbij moet vooral worden opgemerkt dat 56% der inwoners elf jaar of jonger is! Neen, men moet zich niet voorstellen, dat de Groenlan- ders zegt U vooral niet „Eskimo", want dat wordt als een scheldwoord beschouwd in huisjes van sneeuw en ys wonen. Al zyn de houten hui zen, wat comfort betreft, nog niet met een Zwitsers chalet- je te vergelijken, ze zyn toch stevig gebouwd. Bovendien vindt men in de grotere plaat sen een kerk en een school, omdat de kinderen tussen 7 en 14 jaar verplicht onder wijs volgen. Zelfs in de meest afgelegen plaatsen ruim 130 nederzettingen tellen min der dan 200 inwoners is iemand met de opleiding van de kinderen belast. In grotere plaatsen vindt men ook bio scopen en zelfs garages, omdat ook de auto zijn intrede in Groenland heeft gedaan. Het wegnet is echter minder aan trekkelijk voor het auto-ver keer. Aan deze afgeslotenheid kwam een einde, nadat de Deense gezant te Washington een overeenkomst had gete kend, die de Amerikanen toe stond, op Groenland bases voor hun luchtvloot en mete- reologische stations te vesti gen. Bovendien kwamen Ame rikaanse zakenlieden naar Groenland, omdat deze Deense kolonie van het Moederland was afgesneden en dus een nieuw afzetgebied voor zyn vis en huiden nodig had. Zo kwam de bevolking wel dra tot de ontdekking, dat 't eiland toch niet zo heel ver van de bewoonde wereld was _elegen. En inderdaad zijn het van kaap Farewell naar Ko penhagen slechts 240C km. De Denen voegen hier onmiddel lijk aan toe, dat New York nog 600 km verder van het Zuidelijkste punt van het eiland vandaan ligt, nl. ca. 3000 km, en dat het, met aard- STRATEGISCH GEBIED In de laatste tijd trekt Groenland niet alleen door zijn ligging belangstelling. Sinds Fridjof Nansen in 1888 voor het eerst dwars over het el- land was komen gelopen, zyn ontdekkingsreizigers uit vele landen naar de „geboorte plaats der ijsbergen" getogen. Uitgestrekte gebieden zijn reeds in kaart gebracht, maar nog steeds weet men niet, wat onder de ijsmassa ligt, die 6/7 van Groenland bedekt. Nu werd onlangs me degedeeld, dat een expeditie looderts had gevonden, dat niet minder dan 80 van dit schaarse metaal bevat. En omdat de prijs van lood erg is gestegen schatten de Deen se bladen deze voorraden op een waarde van liefst een mil liard Deense kronen. Ook uranium zou reeds zyn gevon den. Dit alles maakt het begry- pelyk, dat steeds meer expe dities koers naar Groenland zetten en dat 't eens zo afge legen eiland tot 'n politieke, strategische en economische factor is geworden. (Nadruk verboden) Verkeerswet-1935 komt spoedig in werking. De Tweede Kamer nam Woensdagmiddag een wetsont werp aan, waarbij de bezet tingsmaatregelen betreffende het verkeer vervallen verklaard worden en de Verkeerswet 1935. die nog nooit was inge voerd, in werking treedt. Zo zeer was de Kamer van de noodzakelijkheid van de ver hanging van de bezettingsrege lingen door de Verkeerswet 1935, die enigszins is gewijzigd en aangevuld, overtuigd, dat er niet over gediscussieerd werd en geen hoofdelijke stemming nodig was. Wanneer ook de Eerste Ka mer het wetsontwerp nog aan vaard en daaraan bestaat geen twijfel, zal dus de nieuwe Ver keerswet in werking kunnen treden. Klein San Marino zet een grote mond op. ENGELAND WIL NIET BETALEN. San Marino, 's werelds kleinste republiek is van plan krachtig op te treden tegen Engeland om zijn eisen aan dit land kracht bij te zetten. De regering van San Marino eist 2 millioen pond sterling schadevergoeding voor „in 't wilde weg bombarderen" van haar hoofdstad op 26 Juni 1944. Volgens Cino Giacomini, minister van buitenlandse za ken van San Marino, zal de republiek een beroep doen op de V. N. en op het interna tionaal gerechtshof te 's-Gra- venhage, indien de Britse re gering weigert de eis in te w-illigen. De Britse regering wijst de verantwoordelijkheid voor het bombardement van de hand, omdat volgens haar San Marino toentertijd doo>r Duitse strijdkrachten was bezet. De minister noemde deze zlenswyze „een tactische dwaling" omdat de Duitsers dit gebied pas twee maanden na het bombardement schon den. Kerstpakketten voor kinderen in Indonesië. In de loop van November heeft de NIWIN in samenwer king met het Nederlandse Jeugd Rode Kruis 10.000 zg. kinderkerstpakketten naar In donesië vei'zonden, waar zij in de Kerstweek worden uitge reikt aan kinderen van alle landaarden, die in Indonesië verblijven in kindertehuizen, hospitalen, weeshuizen, etc. De zakjes, welker inhoud bestaat uit speelgoed en versnaperin gen, werden ingepakt door Haagse schooljeugd op vrije Woensdag- en Zaterdagmidda gen. Nederlandse firma gaat ook exporteren. (Van onze speciale verslaggever). Duizenden Nederlanders werden een half jaar geleden enthousiast gemaakt voor de zoals werd aangekondigd „revolutie in de wielrijden- de wereld": de ryw'ielhulpmo- tortjes. De inschrijving werd opengesteld en in grote ge tale gaf men zich op tegen storting van een waarborg som van vijftig of honderd gulden. En daar is het dan by gebleven. Een schaarse mededeling gaf de belofte binnenkortmaar nog steeds wacht men. Wij zijn op onderzoek ge- faan en hieronder volgen de evindingen. Om misverstanden te voor komen: er zijn in Nederland twee merken rijwielhulpmo- tortjes, nl. de uit Frankrijk afkomstige „Solex" en het Italiaanse product „Mosqui to." En nu het zure: behalve dat de ..Mosquito"-inteke- naars reeds maanden lang 'n geldbedrag renteloos hebben uitgezet (de kleintjes tellen weer mee vandaag) en daar voor tot dusver een circulai- hebbcn ontvangen binnekortzien zrj op straat de „Solex" elke dag- meer. De Nederlandse firma, die de Mosquito's importeert en licentie zal gaan produce ren, is niet in staat voor April 1949 deze motortjes zelf te vervaardigen. Daarom heb ben zij getracht tot die da tum een aantal te importe- ren uit Italië. Toen zij meen de, dat alles in kannen kruiken was, heeft zij de agenten over het gehele land gewaarschuwd, dat de inte kening kon worden openge steld: helaas bleek men in Italië voorbarig te zijn ge weest en een lijdensweg van onderhandelingen moest op nieuw worden gevolgd. Steeds dacht men er te zijn, steeds kwam er weer uitstel. Nil eindelijk kan men zeggen, dat de besprekingen voltooid zyn. niet in het minst door de buitengewone medewerking van de Nederlandse instan ties en men hoopt nu eind December te kunnen gaan le veren. De levering van importmo toren denkt men in April 1949 te kunnen beëindigen, om dan de eigenproducten in de handel te brengen. Dié eigen productie wordt voor 1949 geschat op 10.000 stuks, als alles meeloopt. Aangezien de Nederlandse firma ook de licentierechten heeft verworven voor alle andere wielrijdende landen (Italië zelf ziet geen kans aan de enorme vraag tc vol doen), zal een flink gedeel te van de productie voor ex port bestemd zijn: deviezen zijn nog altijd welkom! Wan neer men alle aanvragen bij een telt, is de productie al voor jaren besteld. Wie het eerst komt, het eerst maalt en men verzekerde, dat het in elk geval onjuist is, dat de Nederlandse overheid bij de aflevering prioriteit zal verkrijgen. Belangrijk is voorts, dat de directie er van overtuigd is, dat de rijwielhulpmotor- tjes een product voor ieder een moeten zijn: 't aanschaf fingsbedrag zal daarom naar mate de productie kan wor den opgevoerd, zakken en te zyner tyd hoopt men een prijs van omstreeks 160 te bereiken. STEEDS MEER EIGEN PRODUCTIE. Ook hebben wij nog geïn formeerd naar de stand van zaken bij de „Solex". In Mei 1948 is men hier met het af leveren begonnen, aanvanke lijk van geheel geïmporteer de rijwielen. maar allengs worden meer onderdelen zelf gemaakt en thans gaan da gelijks complete rijwielen de deur uit. De productie zal steeds worden opgevoerd, al zal het nog oven duren voor de „lopende band" volledig functionnecrt. Het noemen van cijfers achtte men gezien de mogelijkheid van moeilijkheden met de aanvoer van onderdelen niet ver standig. Elke maand zijn ech ter de productiecijfers hoger, hetgeen ook inderdaad tot uitdrukking komt in de toe neming van deze bijna ge ruisloze „motor-fietsen" op straat. (Nadruk verboden). Oost is Oost en West is West.... Als gevolg van nieuwe in structies, uitgevaardigd dooi de leiding der posterijen in Oost-Berlijn, zijn Woensdag in West-Berlijn geen brieven uit het. door de Russen bezettte ge bied ontvangen. De inwoners van West-Berlyn konden wel via de luchtbrug brieven naar West-Duitsland en naar het buitenland verzenden, maar als zij een brief naar de Oostelijke sector van Berlijn of naar de Sowjet-Russische zóne wilden zenden, moesten zij zich per tram of per ondergrondse spoorweg naar Oost-Berlijn be geven, om daar de brief te posten. Volgend jaar reeds een tweekamp met Ghestem om de titel Een nabeschouwing. In onze voorbeschouwing van 't tournooi om het wereldkampioen schap dammen hebben wij er op gewezen, dat Roozenburg met zijn scherp aanvalsspel de beste kan sen op de titel zou hebben. Dat deze 23-jarige grootmeester echter op zulk *n overtuigende wijze zijn superioriteit zou bewijzen, heelt niemand kunnen verwachten. Een score van 92! A 'ro van het maximum aantal te behalen pun ten in een dergelijk tournooi is zonder meer uniek in de geschie denis van de damsport. De beide andere sterkste spelers ter wereld Keiler en Ghestem bleven niet minder dan resp. 9 en 11 punten op hem ten achter. Daar beide spelers het spel uit theore tisch oogpunt vrijwel volmaakt beheersen, terwijl Ghestem in het zuiver statisch gehouden speltype zelfs iets sterker dan de nieuwe titelhouder geacht moet worden, behoeft het grote succes van Roo- zenburg een nadere verklaring. DYNAMISCH SPELTYPE Roozenburg nu, bezit de gave IV'l R. I. heeft in de omgeving van La hat een grote oefening gehouden, waar- by rekening werd gehouden met alle luo gelykheden, die zich ook In het veld kun nen voordoen. Hier zijn de jongens bezig een kali over te steken. De .weapon"- camer wordt op de rubberponton gesch oven. Lt. Kol. Bouwman, de comman dant van IV-1, helpt zyn soldaten een handje. om te winnen. Nagenoeg alle grootmeesters, die het tot een of andere opvallend succes wisten te brengen, waren specialisten statische (klassieke) speltype. Het dynamische (onregelmatige) spel type vindt momenteel alleen in Roozenburg een uiterst intelligent beoefenaar. Dit genre met zijn bij na onberekenbare gevolgen vergt zeer veel van het voorstellings vermogen. Het is niet zo zeer aan vaste regels gebonden: het is een doolhof van onmogelijk diepe va rianten en combinaties. Roozenburg beheerst dit spelty pe volkomen en houdt door alles heen de theoretische draad vast. Het resultaat is meestal, dat zijn tegenstander geen uitweg meer vindt en óf positioneel, óf com- binatoir het slachtoffer wordt. Vindt hij wèl een uitweg dan heeft hij maar al te dikwijls met groot tcrreinverlies in het eind spel te kampen. Roozenburg heeft met zijn orgi- nele spelopvatting de laatste jaren een omwenteling in de damwereld teweeg gebracht. Rijp en groen imiteren zijn spel, met de meest wisselvallige gevolgen overigens.... De elementaire wetten van het spel kunnen nu eenmaal niet met voeten getreden worden. Roozenburg doet dit n.l. slechts in schijn. Analyses van zijn par tijen tonen aan. dat alles zorgvul dig is opgebouwd en verantwoord. Aan zijn spel ligt een diepgaande bestudering van het specifieke onregelmatige spel ten grondslag. Voorlopig is hij de onbedreig de allenheerser in dit genre. KELLER EN GnESTEM. Keiler en Ghestem deden wat men van hen kon verwachten. Zij eindigden vóór de overige deelne mers. De verrassing van het tournooi wordt gevonden in Verpoest. de Belgische kampioen. Hij eindigde voor Laros. een speler met bijzon dere aanleg voor Roozenburg's speltype. Hij mist echter dat on definieerbare „iets" dat hem bij zonder zou kunnen doen onder scheiden. Post en v. d. Staay bleven een weinig beneden de verwachtingen. Zij kunnen productiever spel ten beste geven. Een zekere bevangen heid bij het voor de eerste maal uitkomen in een tournooi om de wereldtitel zal hieraan wellicht niet vreemd zijn. Van de beide Parijse kampioenen toonde Pórot zich de beste door 5 punten boven Chiland te eindigen. De hekkensluiters Demesmaecker en Rostan bleven ver achter (4 en 3 punten tegen Chiland 15 p.>. Het ontbreekt deze heren aan de nodi ge routine. In hun land hebben zij te weinig tegenstand van gelijkwaardige partners. Kwalitatief is hun ach terstand op de overige deelne mers minder groot, dan hun plaats op de ranglijst doet ver moeden. VOLGEND JAAR REVANCHE. Roozenburg heeft inmiddels te kennen gegeven, dat hij Ghestem volgend jaar in een tweekamp wil ontmoeten, met de wereldtitel als inzet. Een sportief gebaar, daar de Ghestem van een tweekamp niet te vergelijken valt met de Ghestem van een tournooi. In een tweekamp is hij een zeer ge vaarlijke tegenstander en Roozen burg weet dit vanzelfsprekend zeer goed. De nieuwe wereldkampioen wil echter de zekerheid hebben, dat hij ook in een tweekamp de meer dere is van de Fransman. De dam liefhebbers staat in elk geval een match te wachten, welke leerzaam en interessant en wat de uitslag betreft zeer onzeker te noemen Christelijk Sociale Conferentie. In de Christelijk Sociale Con ferentie, uitgaande van de pro testant-Christelijke Arbeidcrsin- ternationale. die deze week in Woudschotcn tc Zeist wordt ge houden, werd Dinsdag voorlezing gedaan van een brief van dc Duit se Landbisschop, Dr. Wurm. die als oud-medestrijder van Stocker en Neumann de wederopleving van de Christelijk sociale bewe ging in Duitsland en het Interna tionaal contact daarvan hartelijk begroette. Daar dr. Wurm die dag juist 80 jaar werd. verzond de conferentie hem een telegram met gelukwens en uiting van grote waardering voor zijn arbeid. Dinsdag werd voornamelijk de principiële zijde van de Chrlstelijk- sociale beweging besproken. De heer E. Marti, uit Zwitserland, be sprak de positie vah de Christelijk sociale beweging in de wereld, en wees er op. dat men het woord „wereld" in dit verband niet ge ografisch moet zien. De tweede referent was de heer D. W. Ormel, secretaris van het Chr. Nat. Vak verbond in Nederland, met als on derwerp „Chr. Soc. Beweging". Spr. wees erop. dat het grote doel der Chr. Soc. beweging is dc on derwerping van de maatschappij aan het woord Gods. Het doel der Chr. vakbeweging moet zijn de verwezenlijking van de sociale en economische democratie. Op beide referaten volgde een uitvoerige bespreking. O.a. werd er op gewezen, dat de Duitse kerk zolang geleefd heeft in een geloof zonder wereld, dat vele jonge the ologen het gevaar lopen, dc we reld zonder geloof niet tc zien. Daartegenover staat een sterke bewustwording van de Christelijke verantwoordelijkheid voor het gemeenschapsleven. Gepleit werd voor de herleving van „het ambt der gelovigen". Woensdag hield de conferentie zich meer met practische vragen van organisatie bezig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5