Justitie onder de loupe NIEUWS UIT ZEELAND Nederlands arts vond nieuwe stereo-camera uit Zeeland en de wederopbouw fl-genda WALCHEREN Tweede Kamer Echtscheidingen en doodstraf. De Tweede Kamer heeft Donderdag: een aanvang ge maakt met de behandeling van de begroting 1949 van het de partement van justitie. De al gemene beraadslagingen wor den geopend door de heer Terpstra (A.R.) die meende, dat het wetsontwerp tot het tegengaan van lichtvaardige echtscheidingen onvoldoende is. Spr acht het bezwaarlijk, dat veel stichtingen in het leven worden geroepen, waardoor allerlei waarborgen, die het vennootschapsrecht kent, wor den gemist. Met voldoening had hy ver nomen. dat te verwachten is een aanvulling van het wet boek van strafrecht, regelende de bestraffing van misdaden te gen de veiligheid van de staat. Tenslotte verklaarde de heer Terpstra niet te gevoelen voor het voorschrijven van een aca demische opleiding voor het notarisambt. De heer Stokvis tC.P.N merkte op. dat de verhoging Van de kosten van het politie apparaat voor 1949 2 millioen bedraagt, waardoor het totaal komt op 41 millioen. Hij acht dit ccn onaanvaardbare ver meerdering van uitgaven. Voorts drong spr. o.m. aan op versnelde afdoening van na turalisatie-verzoeken. Het .Zeeuwse Kamerlid baron Van der Feltz (C.H.) was het wat de echtscheidingen betreft. geheel met dc heer Tcrnstra eens en noemde bovendien net wetsontwerp betreffende het tegengaan van lichtvaardige echtscheidingen on voldoende. Ook ds. Zandt (S.G.) was be zorgd en zegde toe alle maatrege len van de regering te steunen, die het kwaad van de talrijke echt scheidingen intomen. Dezelfde af gevaardigden waren teleurgesteld over dc mededeling van de minis ter. dat van hem geen invoering van dc doodstraf te verwachten is in dc commune rechtspraak. Zü verdedigden doodstraf op Bijbelse gronden. Over de rechteloosheid van de vreemdelingen klaagde mr. dr. Stokvis (C.P.N.i. Tegenover deze rechteloosheid die ten aanzien van talrijke vreemdelingen z.i. scherpe veroordeling verdient staat de wel willendheid waarmede de Duitse delinquenten worden behandeld. Ds. Zandt zegde de minister ech ter steun toe. toen hij er op aan drong de ongewenste vreemdelin gen onvoorwaardelijk uit te wij zen, maar overigens lankmoedig tegen vreemdelingen op te treden. Het aantal personen, dat op natu ralisatie wacht, is legio. De heren Stokvis (C.P.N.l en Scheps (Arb.ï pleitten voor versnelde afdoening van naturalisaticaanvragcn. Laatst genoemde gaf in overweging een generale lijst van alle aanvragers samen te stellen en deze af te wer ken in rangorde van de belang rijksten voor dc Staat. HIJ betoogde, dat er tweespalt in de geest van een jonge poli tieke delinquent moet ontstaan wanneer deze, die gegraaid heeft in het vuilnisvat „de Misthoorn", nu de hoofdopsteller van dat blad. Martien Beversluis, die weer mag schrijven, kan tegenkomen. ON- EN MINVERMOGENDEN Voor een nieuwe en betere rege ling van de rechtsbijstand aan on- en minvermogenden trad vooral baron Van der Feltz in het krijt. Ds. Zandt viel hem bij en vond dat men hier het geld voor moest gebruiken, dat aan de V.N. wordt weggesmeten". Mr. Tendeloo (Arb.l kwam op het Idee deze zaak te regelen zoals de zieken fondsen medische hulp aan de burgerij verlenen. Deze afgevaardigde en de heer Vonk V.V.D.l wensten spoedige invoering van een nieuwe regeling voor de administratieve recht spraak. vooral met het oog op de (Ingezonden mededeling) Miep zucht 's"Winters is het toch al- tijd moeilij ker met het eten. Gelukkik brengt Mevromv I-ot- gering-Hillebramlt een recept voor: KOOKKOOL MET ROLPENS 1 kg. rodekool (gesneden), pl.m. U 1. water, zout, 3 Kruidnagelen, 1 laurierblad, 2 lepels azyn en 25 gr. suiker of 2 zure appelen, 35 gr. bo ter. Zet de kool op met water, zout en krulden en kook ze vlug gaar (pl.m. 1 uur). Voeg azijn. 8Uike<r en boter toe en laat ze daarmee pl.m. 15 min. stoven of stoof een paar zure appelen mee en gebruik min der suiker. Verwijder voor het opdoen de krulden. Neem rol. pens btf rodekool (J65 gr. op bon van 100 gr.) en bak ze aan beide zijden mooi bruin. Vergeet niet op tedere plak rolpens een plak gebakken appel te leggen. Stoof rodekoolgerechten nooit lang na, de doordrin gende koollucht ontwikkelt zich het sterkst tijdens het stoven. Publ. Centr. Bur, v. d. Tuin bouwveilingen. (Ingezonden mededeling) aanstaande invoering van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Voorts werden nog wensen geuit ten aanzien van het binnenscheep- vaartrecht. een wettelijke regeling van het strafrecht betreffende mis drijven tegen de veiligheid van de Staat, inkrimping politie-apparaat en regeling van de processies. AVONDVERGADERING In de avondvergadering beant woordde minister Wij era de spre kers. HIJ wilde niet in een beschou wing over de herziening der bur gerlijke rechtsvordering treden. De minister erkende, dat aan de advocaten thans onrecht wordt aangedaan door de wijze waarop de kosteloze rechtsbijstand is ge regeld. Te wachten is een regeling van het tuchtrecht voor de hers. Wat betreft het publiceren van geheime stukken, is een commis sie bezig een 'herziening van de eerste afdeling van het wetboek van strafrecht voor te bereiden. De minister zegde Overweging toe of er een nieuwe wet op stichtin gen moet komen. De minister zag niet de nood zaak om de doodstraf in het ge wone recht in te voeren. Ten aanzien van aanstootgevende kiosklectuur verklaarde de minis ter. dat hij bij de wering mede werking had van de boekhandel enz. De minister zal tenslotte over wegen of een nieuwe regeling te gen dierenmishandeling nodig is. Een nadere regeling voor proces sies achtte hij niet nodig. Tot zo ver de minister. DEMOCRATIE BIJ JUSTITIE MeJ. Tendeloo (Arb.t bepleitte democratisering van de rechterlij ke macht en benoeming van vrou wen. De heer van der Feltz (C.H.) vroeg aandacht voor de promotie kansen van hen. die al jaren by de rechteriyke macht behoren nu ■Oe fiscus als geneesmiddel. De Amerikaanse meneer Jones leed aan hoge bloed druk en slapeloosheid. Het werd zo erg, dat hij zijn dokter raadpleegde. On danks een minutieus onder- zoek kon de goede dokter niets vinden en hy gaf me neer Jones maar de raad om zich eens in verbinding te stel len met een psychiater, al dus lezen wij In het Utr. Dagblad. Onder psycho-analyse be gon meneer Jones te praten en openbaarde dat hy zyn inkomstenbelasting had ont doken. Op advies van de psychiater deed meneer Jones vrywillig aangifte en zie: zijn bloeddruk ging te rug naar normaal en on- middellijk kon meneer Jones genieten van een verkwikkende slaap. De fiscus, zoals gebruike lijk is bij een geval van vrywilllge aangifte., ver volgde meneer Jones niet verder Jones heeft nu uit eigen ervaring geleerd „cri me does not pay". daarheen procureurs-fiscaal en dergelyke zullen toevloeien. De heer Terpstra (A.R.) infor meerde naar de kosten van de tuchtrechtspraak voor de prijzen enz. De minister, de sprekers beant woordende. erkende de mogeiyk- heid van democratisering der rech terlijke macht. Hy stelde dc heer van der Feltz gerust wat betreft de promotie. Tenslotte deelde hij mede. dat het in de bedoeling ligt de reser- ve-rijkspolitie te brengen van 4100 op 10.000 man. Er zijn plannen in bewerking om te komen tot een centraal ge sticht voor vrouwelijke gestraften. De betrokken afdeling werd goedgekeurd en de zitting ver daagd tot Vrydagmiddag. Binnen een half jaar in onze theaters. Grote belangstelling in de internationale filmwereld. Xa 30 jaar experimenteren la een Nederlandse arts er in ge slaagd een opnamecamera voor stereoscopische films te con strueren, waarmee een volko men natuurlijk stereoscopisch beeld op de cellulold-sirook wordt vastgelpgd. Deze metho de, het „veri-vision-systeem" is voor een kleiu internationaal gezelschap journalisten en film experts voor het eerst gede monstreerd. Waarschijnlijk zul len de eerste openbare voor stellingen binnen een half jaar in Nederlandse Theaters wor den gegeven. Tot dusverre kleefde hier aan bij stereoscopische projec tie-opname het enige be zwaar, dat het beeld als het ware uit het doek schoot. toeschouwers, dat zy een bril dragen. Deze eenvoudige brillen van ongekleurd gepolariseerd mate riaal zijn voor enkele centen te koop. Een tweede methode, om zonder bril te projecteren, wordt op het ogenblik door „veri-vision" uitgewerkt. Het veri-vision-systeem" omvat ook de televisie. DOOR EEN VENSTER De uitvinding, die thans werd gedemonstreerd, zowel in zwart-wit als in kleuren, houdt het beeld volkomen „binnen" het doek, terwijl de illusie van de derde dimensie, de diepte dus, volkomen natuurlijk is. In het oog van de toeschou-.ver fungeert het projectiedoek als een groot venster, waarachter het gebeuren zich afspeelt. Deze uitvinding van dr. F. H. Reynders uit Schipluiden bij Delft trekt, zowel in Neder land als in het buitenland, grote belangstelling. Op grond van de theoretische vin ding van dr. Reynders, die in ingenieur F, A. Weber een me dewerker en deelgenoot vond, construeerde de laatste een dubbelcamera, waarvan de af stand tussen de objectieven in verhouding met de afstand tot het te filmen object tijdens het draaien gewyzigd wordt. Deze vinding werd tijdens de bezetting onopvallend in Ne derland gepatenteerd' en dade lijk na het sluiten van de wa- Senstilstand ook in andere lan en geoctrooieerd. Geallieer de militaire autoriteiten toon den diepgaande belangstelling voor deze vinding. In interna tionale filmkringen heeft de uitvinding eveneens groot op zien gebaard. IN ELK THEATER Men zat tot voor kort noj_ met projectiemoeilijkheden. Het gaat "iet aan om bioscoop exploitanten met 200000 pro jectieapparaten in de ongevcer 11)0.000 bioscopen over de ge hele wereld tot het aanschaften van nieuwe dubbelprojectoren te nopen. Men copieert daarom thans stereoscopische oprtamen van 16 m.m. op een normaal filmband en kan deze zonder bezwaar via een klein voorzet- apparaat met prisma's in elk normaal theater projecteren. Deze methode vergt van de Truman hekelt beruchte commissie. President Truman heeft de commissie inzake on-Amcri- kaanse activiteit, welke een onderzoek instelt naar be weerde communistische spion- nage, een „dode commissie" genoemd en haar ontbinding voorspeld na het bijeenkomen van het nieuwe Congres In Januari aanstaande. President Truman legde deze verklaring af op zyn wc- kelbkse persconferentie. HU zeidc dat de commissie slechts streefde naar „publiciteit voor zichzelf ln de krantenkoppen." Medische studenten zijn ongerust. Het verbond van medische studentenfacultelten in Neder land heeft in een adres aan de Tweede Kamer een aantal ver beteringen ten aanzien van de medische opleiding gevraagd. Men is van mening, dat de omstandigheden, waaronder ge studeerd en gedoceerd moet worden, zeer onbevredigend zijn. hetgeen ten gevolge kan hebben, eten inferieure kwali teit der toekomstige artsen. De collegezalen zijn overvol: Soms moet men een uur tevoren aan wezig zijn om plaats te kunnen krijgen. Voorts wordt gewezen op 'n onevenredige verhouding tussen studenten en docenten. Dodelijk ongeval. Donderdag is op de provinci ale weg te Zaandam de 27-ja- rige lerares in algemeen vor mend onderwijs aan de meis jesvakschool te Zaandam, mej. H. M. A. M. Versteeg, afkom stig uit Groningen, aangereden en op slag gedood. Zij liep met haar vriendin op het aan de rechterzijde van de weg gele gen rijwielpad in de richting van het station, terwijl zij haar fiets over de rijweg voortduw de. Hoogstwaarschijnlijk heeft zij voor een tegemoetkomende fietser moeten uitwijken, is op de rijweg gekomen en kwam daarbij in aanraking met een veewagen. Westerse militaire veiligheidscommissie. De voorgestelde Westerse militaire veiligheids-commis sie, waarvan minister Bevin in het parlement sprak, zal een lichaam zjjn, waarin En geland, Frankrijk en de V. S. zitting hebben en dat voor het einde van de contróle-pe- rlode in West-Dultsland met zU'n werk zal beginnen en mo gelijk na het vredesverdrag in functie zal blijven. De commissie zal bestaair uit militaire, technische en industriële deskundigen. die worden aangewezen door En geland, Frankrijk en de V. S. Het doel van de commis sie zal zijn de voortzetting van de ontwapening en denrl- litarisatie ln West-Duitsland, in het - belang van de veilig heid dgr geallieerden. De commissie moet verhin deren dat Duitsland zich op- nieuw militair organiseert en dat het zich niet houdt aan de beperkingen, die aan de industrie zijn opgelegd. Te Parys is een vyfdaagse staking van ziekenhuispersoneel begonnen. Men wenst herziening van de loonschaal. Officieel wordt vernomen, dat de zoon van prinses Elizabeth Woensdag a.s. zal worden gedoopt. In Delft is. uitgaande van het Centraal Bureau der Tuinbouwvei lingen, ccn druivendag gehouden: een byeenkomst, waarin enkele deskundige voorlichting gaven. Spoorlijn op het Industrieterrein Middelburg. BINNEN ENKBLE DAGEN WORDT ER MEE BEGONNEN. Naar wjj vernemen is machti ging verleend voor de aanleg van een spoorlijn naar en op het Industrieterrein te Middel burg. Binnen enkele dagen zal begonnen worden met het uit zetten van de baan door de Ne derlandse Spoorwegen. Het betreft hier de zogenaam de stamlijn. Voor de aanleg van de zijlijnen naar de onder scheidene industrieën moeten nog regelingen worden getrof fen.- Het materiaal voor de hoofdlijn is thans aanwezig op spoorstaven na. Zodra deze ge arriveerd zijn kan met het leg gen van de lijn worden begon nen. Het werk zal' ongeveer een maand in beslag nemen. Inmiddels is de, nieuwe weg van de overweg haar het In dustrieterrein de verbin dingsweg thans px-actisch gereed. Ook met de bouw van het transformatiehuisje aan het begin van deze wbg, worden goede vorderingen gemaakt, Van de in aanbouw zijnde graandrogerij van de Coöpera tieve Landbouwvereniging „Eiland Walcheren" is thans het geraamte vrijwel klaar. Het be staat uit Nehamo-spanten met dakbetimmeringen. Met het eerste metselwerk is reeds een begin gemaakt. Het zal echter begin volgend jaar worden voordat het gebouw opgeleverd kan worden. Het volgend sei zoen zal de graandrogerij dan in gebruik genomen kunnen worden. Kerkelijke commissie voor Cultureel en Sociaal Werk. Naar wij vernemen is door het provinciaal kerkbestuur der Nederlandse Hervormde Kerk in Zeeland ingesteld een kerkelijke commissie voor cultureel cn so ciaal werk. In deze commis sie hebben zitting vertegen woordigers der Ned. Herv. Ge meenten van alle Zeeuwse ei landen. Er zal contact worden gezocht met de Stichting Zee land voor Maatschappelijk en Cultureel werk. Men wil o.a. het vraag stuk der gezihsverzor- ging bestuderen. Volgende maand zal de eerste vergaae- rig worden gehouden. Eerste steenlegging te Hansweert. VOOR KAPEL VAN SCHÏPPERSINTERNAAT In Hansweert is dé eerste steen een gedenksteen ge plaatst van de kapel van het „Mariaoord". het internaat voor schipperskinderen, dat zijn vol tooiing nadert. Dit gebeurde in een plechtigheid, die werd bij gewoond door geestelijke en burgerlijke autoriteiten. De steen werd ingezegend door De ken Nieveen van Dijkum uit Goes. De thesaurier der con gregatie, pater Arts, hield een rede. Een oorkonde in een ko ker werd ingemetseld. Walcherense boeren naar N.O.-Polder. TWEEDE KAMERLEDEN NIEUWSGIERIG. Blijkens het voorlopig ver slag der Tweede Kamer over de begroting van het Zuiderzee- fonds 1949 betreuren vele le den het, dat in 1949 nog niet begonnen kan worden met nieu we inpolderingen. Er werd zeer op aangedrongen dit werk spoe dig voort te zetten. Wellicht zou dc Marshallhulp mogelijkheden bieden om de moeilijkheden met betrekking tot geld en ma teriaal te boven te komen. Sommige leden hielden een pleidooi voor Marken: Er dient zo spoedig mogelijk een dijk tussen dit eiland en de vaste wal te komen. Wat de N.O.-polder betreft, drongen velen er op aan, spoe dig de omvang van de staats exploitatie in te krimpen door meer gronden te verpachten. Algemeen vroeg men inlich tingen over de overplaatsing van Walcherense boeren naar dc Noordoost-polder. Men zou gaarne versnelling willen van het tempo, waarin boerderijen worden uitgegeven. Medeplichtigen aan de koeiensmakkel. Betreffende de koeiensmok- kel per pantserauto, waarover wij gisteren reeds uitvoerig be richtten, vernemen wjj nog het volgende: De landbouwer M. uit Krui- ningen, die een aantal koeien op zijn bedrijf had' gestald en hiervoor een vergoeding had ontvangen is aangehouden en na een bekentenis weer op vrUe voeten gesteld. Verder werd nog aangehou den mevr. G. uit H., die even eens na een bekentenis in vrijheid werd gesteld. Thans bevindt zich ook nog in arrest een veehandelaar, die juist dezer dagen uit het Huis van Bewaring was ont slagen, voor een andere smok- kelzaak. Touristen op de Zeeuwse wateren. V.V.V. van Bx-eda heeft het contactvaartuig van Onze Ma rine. de Vandersteng, voor vol gend jaar enige weken gechar terd om buitenlandse touristen. die in Breda vertoeven, gele genheid te geven reisjes te ma ken op zee en in de Zeeuwse wateren. Het schip wordt ge- stationneerd in Moerdijk. WEER UIEN NAAR ENGELAND Evenals in de week voor 15 November is men te Bruinisse thans overal weer druk in de weer, met het sorteren van uien, in de hoop dat 15 De cember de Engelse markt weer zal worden opengesteld. Of dit inderdaad het geval zal zijn is echter nog niet ze ker, daar de grote aanvoer in November nog steeds niet ge heel van de Engelse markt zou zijn weggewerkt. Slagers deden examen. Voor het slachtexamen, dat te Goes onder auspiciën van de Ne- derl. Slagersvakschool te Utrecht werd afgenomen slaagden de he ren M. A. Anthonisse, 's-Gravcn- polder; C. P. J. Bouwense. Kort- gene; S. P. van Boven, Goes: J. v. d. Cingel, Wemeldinge; R. C. Hermans. Hansweert: L. Huibregt- se. Vlissingen: L. Koole, Kamper land; A. J. Schrijver, Goes: C. M. Wisse. Rilland-Bath; L. Lavooy, Hansweert: J. c. Schipper. Kloe- tinge; A. J. Weststrate. Hans weert; D. Willeboordse. Oost-Sou burg: J. W. Pol. Vlissingen; H. W. Poley, Rilland: D. Poortvliet, Kloe- tinge; C. v. Sorge, Arnemuiden; M. J. de Waard, Yerseke. Afgewe zen 3. BENOEMINGEN PROV. STOOMBOOTDIENSTEN. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben benoemd bij de Provinciale Stoombootdiensten tot: Machinist A. J. F. W. Geijp en J. Suurmond; hulpmachinist 2e klasse O. O. Meinsma en N. P. Kruit; matroos J. Harinck, W. Jacobusse, C. van Fraeijen- hove, E. v. Zweeden. M. Schets, P. Paulusse, C. P. Kuijk en E. J. Klaassen. Middelburg Feestelijke herbeplanting van Epenpark. Zaterdagmiddag a.s. zullen weder om door Middelburgse kinderen bomen worden geplant. Ditmaal is het Van Epenpark aan de beurt, waar 130 jongens cn meisjes uit Nieuw-Middelburg en 60 kinderen van Kinderzorg schop en „peuter- stokje" zullen hanteren. Het Van Epenpark werd door de inundatie deerlijk gehavend, maar het plan van Gemeentewerken om een nieuwe beplanting aan te bren gen kon nog steeds niet worden uitgevoerd, daar de schadevergoe ding op zich liet wachten. De buurtvereniging Nieuw-Middel burg heeft echter alles op alles gezet om te bereiken dat toch nog dit najaar geplant zou kunnen worden, omdat anders weer een heel jaar moet worden gewacht. Zij is daarin geslaagd: Zaterdag middag om half 3 zal daarmee met enige feestelijk vertoon een begin worden gemaakt. Men besloot de planting door de kinderen te laten verrichten, omdat dit een aardig symbool is en omdat de jeugd daardoor in de toekomst zeker de jonge boompjes zal ontzien. Na afloop van de beplanting, die ge- De positie van Middelburg en Vlissingen. Het ziekenhuisprobleem in Zeeuwsch-Vlaanderen. Uite het voorlopig verslag over de Wederopbouw begro ting stippen wij nog aan, dat bij de bespreking van de mo gelijkheid van toewyzing van extra bouwvolume aan ge troffen gebieden verscheidene Kamerleden ln het bizonder de aandacht vestigden op de speciale omstandigheden van Walcheren. Voor dit eiland, waar een zo intensieve en nog steeds doorlopende scha. de aan de landbouw is aan gericht door oorlogshandelin gen en inundatie, achtten zy een afzonderlijke regeling no dig. buiten de tnans aan hangige wettelijke regeling om. Gaarne zouden zij verne men. of de Minister in begin sel bereid is hierop in te gaan. Een afzonderlijke regeling achtten zij ook nodig voor Middelburg. Zij vestigden er de aandacht op, dat in een adres van het gemeentebe stuur van Middelburg op een speciale vergoeding aanspraak wordt gemaakt. Is de minister het er mee eens, zo vroegen deze leden, dat de uitzonderlijke toestan den en de cumulatie van schadeoorzaken afzónderlijk moeten worden bezien en dat in dergelijke gevallen aan spraak bestaat op bijzondere bepalingen ter vergoeding' van de aangerichte schade? Ook Vlissingen, zo voegden dc hier aan het woord zijnde leden hieraan toe, ls in bij zondere mate de dupe gewor den van z#n oorlogsschade, omdat tengevolge daarvan de Marine en de Maatschappij Zeeland de stad hebben moe ten verlaten. De mogelijkheid van terugkeer van deze voor de stad zo belangrijke instel lingen is vooral afhankelijk van de beschikbaarheid van woningen voor haar perso neel. Is de minister be reid met dit byzondere be lang van Vlissingen en van Walcheren in het algemeen rekening te houden bij de toewijzing van bouwvolume Ook enkele andere leden wilden speciaal aandringen op het beschikbaar stellen van extra-bouwvolume, niet alleen voor Walcheren, doch ook voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Zij meenden, dat deze zwaar ge teisterde gebieden bij de we deropbouw in ernstige mate zijn achtergesteld. In het alge meen waren zy van oordeel, dat het eerst en het moest daar gebouwd moet worden, waar de meeste schade is aangericht. Dat in gemeenten, waar geen of bijna geen schade ge leden is. toch doorgebouwd wordt, Icon hun goedkeuring niet wegdragen. In verband hiermede vroegen zij de mi nister een opgave te willen verstrekken van het aantal woningen, kerken, scholen, enz. dat in ons land verwoest is, van het aantal van elk dezer catagorieën, dat inmiddels is herbouwd, en van het aantal, dat na de bevrijding isge bouwd, anders dan ter ver vanging van verwoeste gebou wen. ziekenhuizen in z.-vlaanderen Andere leden hadden be zwaar tegen de beslissing in het geval van het ziekenhuis te Sluiskil, dat geen toestem ming gekregen heeft om zijn bouwplan ar te werken, niet tegenstaande bU uitvoering daarvan met een minimum aan geld en bouwmaterialen ln de behoefte aan ziekenhuisruimte voor Zeeuwsch-Vlaanderen te voorzien ware geweest. Wèl is daartegen vergunning ver leend voor de bouw van een feheel nieuw ziekenhuis te 'emeuzen. De hier aan het woord zijnde leden meenden, dat deze oplossing noch be antwoord aan de eisen van de zuinigheid, noch aan die van de volksgezondheid. Enige leden vroegen in het byzonaer, of het juist is. dat vnf nieuwe kampen in Weste- lijK Zeeuwsch-Vlaanderen nau- welüks gebruikt worden. schiedt onder het wakend oog van de heer D. Tillema. opzichter der plantsoenen in Middelburg en zijn personeel, krijgen de kinderen een versnapering en een plant-oorkon- de. Het gemeentebestuur en een deputatie van „Uit het Volk- Voor het Volk" zyn ter bijwoning van de herbeplanting uigtenodigd. In het park wordt ruimte gere serveerd voor inrichting van een kinderspeeltuin, wy vernemen, dat de buurtvereniging voorts zal pogen, indien zij daarvoor althans de benodigde ruimte kan verkrij gen, om ook achter de Hendrik straat een speeltuin in te richten. De plannen daartoe verkeren ech ter nog In een voorbereidend sta dium. AANVOER BIETEN VAN DE „STATIONS". Zoals gemeld mogen de boeren geen suikerbieten meer te Middel burg aanvoeren. Wel worden mo menteel nog voorraden van de zo genaamde „bietenstations" op •Walcheren naar de Loskade ge bracht. Deze bieten zijn uitslui tend bestemd voor de suikerfa briek te Dinteloord. Met dit transport zullen nog enkele we ken gemoeid zijn, maar dan be hoort het bietenseizoen. althans wat de aanvoer betreft, definitief tot het verleden. ere-schuld en dankbaarhei d Woensdagavond gaf de ver eniging Ereschuld en Dank baarheid onder grote belang stelling in het Schuttershof te Middelburg een filmavond waarin de films werden ver toond over het optreden van de militairen in Indonesië en over de schoonheid van de Oost. De propagandaleider de heer P. Kroes sprak een op wekkend woord. Op verzoek van enige aanwezigen werd een collecte gehouden. De op brengst van de avond bedroeg circa 280. Kerknieuws Geestelijke weerbaarheid. DE HEER VAN DIFFELEN SPRAK VOOR CLASSIS GOES NED. HERV. KERK. In de vergadering van de classis Goes der Nederlands Hervormde Kerk. die Donderdagmiddag onder voorzitterschap van ds. J. Ph. v. d. Ros uit Rilland-Bath in de Prins van Oranje te Goes werd gehou den. sprak de heer M. G. van Diffelen. lid van het directorium van het instituut „Kerk en We reld" te Driebergen over de ver sterking van de geestelyke weer baarheid van de gemeenten. De heer van Diffelen zeide. dat het sociologisch instituut van de Ned. Hervormde Kerk verontrust was door de ontwikkeling van de R.K. kerk in Zeeland. Men heeft in protestantse kringen de erfenis der reformatie vergeten. Door de on gunstige geografische ligging der eilanden is in Zeeland een onderi ling isolement, waardoor dc gees telijke weerstand ontbreekt om de toeemende invloed der R.K. kerk op te vangen, aldus de heer van Diffelen. De protestantse kerken zullen weer de rykdom van de reformatie moeten beseffen. Het gaat er niet om vyandschap te zaaien tussen R.K. kerk en de pro testantse kerken, döch om dezelfde activiteit te tonen als by hen. De geestelyke moeheid in Zeeland moet worden opgeheven. De heer van Diffelen lichtte zyn betoog met enkele voorbeelden toe. Hier op volgde een levendige bespre king. Tenslotte werd een film ver toond over het werk op het insti tuut „Kerk en Wereld". GEREF. KERKEN. Tweetal te Rotterdam (vac. A. J. v. Sluijs) J. Hindriks te Vlissingen cn G. v. Wilgenburg te Aalten. Zeeuwse groententelers bijeen. Op Woensdag1 15 December zal de Zeeuwse Groententelers Vereniging in Middelburg haar eerste jaarvergadering houden. Het voorlopig bestuur zal in zijn geheel aftreden en er zal een nieuw bestuur worden ge kozen. 's Middags wordt de tulnbouwfilm „Schijnwerpers op de proeftuin NaaJdwyk" vertoond. Personeel van deze proeftuin zal hierbij een toe lichting geven. Weer jaarmarkt te Axel SPOEDIG OOK TE HULST. Donderdag is op initiatief van de landbouworganisaties Z.L.M., N.V.B., V.B.F.B. en van de slagers, de jaarmarkt te Axel, die in vervlogen jaren altijd een bijzondere gebeurte nis was. in ere hersteld. Het ruime marktplein en de naaste omgeving waren druk bezet met paarden en rundvee, er was veel bezoek en er werden goe de zaken gedaan. Aangevoerd werden 75 varkens. 400 stuks rundvee, 50 paarden en een schaap. Wij vernemen, dat er pogin gen in het werk worden gesteld om ook in Hulst weer 'n jaar markt in het leven te i-oepen, speciaal voor vee, paarden en varlfens. Een commissie zal de ze aangelegenheid uitwerken. Het ligt in de bedoeling reeds in Januari de jaarmarkt te hou den. In Oostburg wordt iedere Woensdagmiddag een week markt gehouden, die bezoek trekt uit geheel West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Er zijn stemmen opgegaan, namelijk van de han delaren. om .deze markt voort aan 's morgens te houden, maai de boeren en landbouworgani saties willen de bestaande toestand gehandhaafd zien. De oesterverzending in November. De oesterverzending over de maand November 1948 is als volgt geweest: Nederland 298.570, België 1.441.110, En geland 207,750 stuks, en diver se andere landen w.o. Zwitser land 106.820 stuks. In totaal 2.054.250 stuks. Vorig jaar was de verzending in Novem ber als volgt: Nederland 347.889, België 1.104.850, En geland 338.860, Duitsland 450 en diverse landen 51.490 stuks. In totaal 1.843.539 stuks. Op merkelijk is dat het binnenland aanmerkelijk minder oesters afnam, evenals EMgcland. Is de in 't binnenland vermin- dei-de koopkracht waarschijn lijk de oorzaak dezer kleinere omzet, Engeland, zo wordt be weerd, zit zelf nog met een kwantum uit Frankryk geïm porteerde oesters, die het eerst wel zal trachten om te zetten wegens gevaar van bevriezen, waarvoor de oesters zeer ge voelig zyn. Het totaal der ver zending toont een niet onbe langrijke styging, zodat de verzenders niet ontevreden kunnen zijn. CONCERT „DE VOLKSSTEM" Het concert dat door de zang vereniging „De Volksstem" te Middelburg Zaterdagavond gege ven zal worden, zal niet in het Schuttershof, doch in de Concert- Gehoorzaal plaats hebben. Heden overleed, na een langdurig, smarte lijk lijden, onze zeer ge liefde Echtgenote. Moe. der. Behuwd- en Groot moeder, joanna gerritdina dane- dattin; in de leeftijd van 41 jaar. J. L. DANE. A. C. MEERMAN— DANE. A. MEERMAN en Kind. HENK. JAN. BEP. GERARD. Vlissingen, 8 Dec. 1948. Singel 309. MIDDELBURG. Vry dag Schuttershof: Alg. le denvergadering Z.L.M.. 1 uur; Electro: Saludos Ainigos en Nanook of the North. 7 en 9.15 uur: Schouwburg: Schimmen jacht, 8 uur; Concertzaal: Jeugdconcert André Jurrens cn Arend Koole, 2.15 uur. Bogard- zaal: Film „Dik Trom", 4 en 7.30 uur. Zaterdag Concertzaal: Feest- concert 50-jarig jubileum. 8 uur; receptie, 3.30—5 uur; Van Epenparkherbeplanting. 2.30 uur; Chr. school voor B. L. O.: oudermiddag t.g.v. 10-jarig be staan; Electro en Schouwburg: zie Vrijdag. Schuttershof: dan sen. 8—12 uur. Zondag Schuttershof: propagan- dafeestavond VARA. 8 uur; Electro: Saludos Amigos cn Nanook of the North. 3.30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Schimmenjacht, 2.30 en 8 uur. VLISSINGEN. Vrijdag Alhambra: De dansin- vasie. 7 en 9 uur; Luxor: De vloek der Ubangi. 8 uur; Nieu we kerk: filmvoorstelling. Ver. Ereschuld en Dankbaarheid, 7 en 9 uur; Concordia: Z.V.U., 8 uur. lezing Casper Höweler. Zaterdag Alhambra; Dc dans- invasie, 7 en 9 uur; Luxor: De - vloek der Ubangi, 7 en 9 uur; Concertgebouw: 8 uur Vara- avond: Concordia, postzegel- tentoonstelling, 3 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2