PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Bevin bouwt geen luchtkastelen Kleinzoon van Bismarck vlucht uit Oost-Berlijn Contact met Republiek had weinig resultaat De Binnenvaartschool te Breskens BILT Smokkelhandel kostte Oost-Indonesië 80 millioen Vandaag... NOG STEEDS VAN MEEGEREN. VOORSPELT 191e Jaargang - No. 290 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.verv.: W Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS. 32 ct. per week; I 3.90 p. kw.: fr. p. p. t 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 10 Dec. 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regelsj: van 1—5 regels 1.—, iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad", 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. lel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorslstr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, teL 1 Temeuzen: Brouwertjstr. 2 - Zierikzce: N. Bogerdstr. C 160. tel. 28 Een Atlantisch Pact echter is een stevige constructie Frans standpunt inzake Ruhrgebied verworpen Zoals yan tijd tot tijd gebruikelijk, heeft minister Be- vin Donderdagmiddag in een vol Lagerhuis een uiteen zetting gegeven van zijn buitenlands beleid ter opening van een tweedaags debat. Veel nfcuws had Bevin niet te vertellen. Wei maakte hij nogmaals duidelijk, dat de Westelijke mogendheden er niet aan denken inzake de Ber- lijnse kwestie een duimbreed toe te geven en voorspelde hy, dat de besprekingen over een Atlantisch Pact met succes bekroond zullen worden. Volgens Bevin zal een der gelijk pact tot gevolg heb ben, dat een belangrijk ge deelte van de wereld de ge legenheid krijgt toe te tre den tot een systeem van col lectieve veiligheid. Doch wat belangrijker is, het zal ver trouwen geven, in het bijzon der aan de West-Europese mogendheden. „Ik ken niets, dat ons een betere kans zou geven de eeuwenlange strijd tussen Duitsland en Frank rijk te beëindigen en het ver trouwen van Frankrijk voor de toekomst te waarborgen als dit Atlantisch Pact." Over ni^t zoveel jaren zullen de ministers van defensie cn van financiën van de Wester- se wereld met elkander een gemeenschappelijke begroting bespreken, een gemeenschap pelijke taak en een gemeen schappelijke methode van de fensie teneinde zichzelf te kunnen beschermen en de hulpbronnen van hun landen te kunnen ontwikkelen.", Over de instelling van een Europees parlement was Be vin minder geestdriftig. De Britten bouwen niet gr; luchtkastelen en gaan liever stapje voojfc stapje vooruit dan meteen grote theoreti sche concepties op te zetten. Bevin drukte het zo uit: „Alleen maar een facade opzetten, die geen werkelijke betekenis heeft, leidt weer tot teleurstelUng. Wat ik wil is stenige constructies bou wen, die het kunnen uit hou den." In dat verband vroeg hy zich ook af, of de Ver. Na ties wel tegen de grote pro blemen van deze tijd opge- wassen zijn. .Wat betreft Berlijn, Bevin blijft er bij, dat invoering van een enkele geldsoort mo gelijk is mits eerst de blok kade wordt opgeheven. Toen de minister over de gemeen teraadsverkiezingen begon. werd hij onderbroken door de enige communist in het La gerhuis, die riep „Tammany hall", een toespeling op een corrupt kiessysteem In New York. Maar Bevin antwoordde, dat er geen sprake is geweest van vervalsing. HET RUHRGEBIED. De minister zag geen heil in pogingen om de industrie in het Rührgebied onder in ternationale controle te bren gen. Dit zou leiden tot ein deloze wrijvingen, de produc tie zou gedrukt worden en de medewerking van Duits land bij de opbouw van Eu ropa onmogelijk gemaakt. De Duitsers moesten de kwestie van de eigendom zelf regelen. Deze laatste passage zal de Fransen niet bijster aan genaam in de oren klinken. Er blijkt uit, da:t Schuman er met zijn protesten niet in is geslaagd de Britse Labour- leiders tot andere gedachten te brengen. Dinnyes heeft plaats gemaa,kt. Zoals verwacht is de Hon gaarse minister-president, La- jos Dinnyes afgetreden, na dat het bureau van zijn eigen partij critiek op hem had uitegeoefend. Men verwacht, dat Din nyes opgevolgd zal worden door Istvan Doby, die lange tijd een vooraanstaand per soon in de linkervleugel van de partij der kleine boeren if geweest. Dinnyes wordt door de lin kervleugel van de partij be schouwd als vertegenwoordi ger van de rijke boeren. Petroleurrfemployé's in Hongarije gevonnist. Dr. Simon Papp, de vroegere hoofdgeoloog van de Hongaars- Amerikaanse petroleummaat- schappij Moart, is door een volksgericht te Boedapest ter dood veroordeeld. Hij werd er van beschuldigd de Hongaarse petroleumproductie te hebben gesaboteerd. Twee andere beschuldigden werden respectievelijk tot 15 en 4 jaar gevangenisstraf veroor deeld. De vierde beschuldigde werd vrijgesproken. John Belcher legt zijn functie neer. John Belcher, de hoofdper soon in het corruptieproces, waarover in Engeland zoveel te doen is, heeft besloten zjjn functie neer te leggen. Belcher bekleedde een be langrijke functie in het Brit se ministerie van handel en wordt beschuldigd yan tal van laakbare handelingen. Italiaanse oorlogsschepen voor Rusland. Het 23.959 ton metende Ita liaanse slagschip Giulio Cesare is uit de haven van Taranto vertrokken op weg naar de Sowjet-Unie. De overdracht ge schiedt op ^ond van het vre desverdrag Andere Italiaanse marine- eenheden waaronder duikboten, zullen t'°lgens marine-kringen te Tar#"10 dezer dagen de ha ven vSPaten om in een haven aan d' Zwarte Zee aan de Sow- jet-aitoriteiten te worden over- ggdrSOR. Het Westen wil olie uit Irak en Arabië. Groot Brittannië, de V. S. en Frankrijk hebben de rege ring van Irak verzocht de oliebuisleiding naar Haifa weer open te stellen. De regering van Irak had in de zomer van dit jaar, toen de raffinaderijen te Haifa in handen van Israël vielen, de olietoevoer door de buisleiding afgesneden. De regeringen der drie eerstgenoemde landen achten de olietoevoer door de buis leiding naar Haifa van zeer groot belang voor de uitvoe ring van het Europese her stelprogramma. De Egyptische pers meldt, dat een aantal directeuren van de Arabian American Petroleum Company en van de Transarabian Pipeline Company te Cairo vertoeven. Hieruit wordt afgeleid, dat besprekingen gaande zijn over de mogelijkheid om de olie- buisleidingen uit Saoedi-Ara- bië tot de Egyptische kust te laten lopen. Politieke arrestaties in India. In het kader van de politie maatregelen tegen de activiteit van uiterst rechtse elementen in verscheidene Indische steden werd Donderdag in dehoofd stad New Delhi tot de aanhou ding van nagenoeg 200 perso nen overgegaan. Dezelfde dag trokken demonstranten door de stad om de invrijheidstelling van de aangehouden rechtse leiders te eisen. Belangrijke politieafdelingen patrouilleer den door de stad. Was hoofdredacteur van een Sowjet-blad. Graaf Heinrich von Einsiede, de hoofdredacteur van het Bet lynse blad „Tagliche Rund schau", de spreekbuis van hei Russische militaire bestuur, heeft zyn medewerking aan dit blad gestaakt en is gevlucht naar de Westelijke sectoren in Berlijn. Correspondenten, die naar hem vroegen, kregen op de re dactie van het blad het laco nieke antwoord: „Hij is niet be schikbaar". Opmars naar Nanking. Communistische eenheden, die naar Nanking oprukken, heb ben een brug opgeblazen en de spoorlijn, die van vitaal belang is voor de ravitaillering van de regeringstroepen aan het front in Centraal-China, op een1 punt, slechts 48 km. van de hoofd stad, vernield. Mevr. Tsjang Kai Sjek bij Truman. President Truman heeft aan verslaggevers medegedeeld, dat hij Vrijdag het vraagstuk van de Amerikaanse hulpverlening aan China met mevrouw Tsjang Kal Sjek zou bespre ken. In antwoord op een vraag, of het vraagstuk van de Ame rikaanse hulpverlening aan Chi na tijdens de thee-visite be sproken zou worden, antwoord de de president bevestigend. Zuivering in Albanië. Het Joegoslavische nieuws agentschap „Tanjoeg" meldt uit de Albanese hoofdstad Tirana, dat zes leiders van de pro-Tito- groep in de Albanese commu nistische partij, die na de nieu we samenstelling der Albanese regering op de 29e November jl. geen deel meer van de re gering uitmaken, zijn gearres teerd. Einsiedel is voornemens in de komende dagen „om per soonlijke redenen" naar de Westelijke zónes te vliegen. Von Einsiedel, een kleinzoon van Bismarck, heeft in een in terview met een correspondent van het Parijse blad „Figaro" gezegd: „Ik kon niet langer zeggen, wat ik geloofde". Zes maanden geleden hadden de Amerikanen hem in hun zone gearresteerd en hem vele voor delen beloofd, indien hij het communisme vaarwel zei. Hem. werd zelfs een reis naar de V. S. aangeboden. Von Einsiedel verkoos evenwel zes maanden gevangenisstraf om „als vrij man zijn besluit te nemen". 28 November keerde hij naar Ber lijn terug en nam zijn plaats aan de „Tagliche Rundschau" weer in. ..Doch toen ik voor de Sow- j et-radio moest spreken, wist ik, dat ik voor de laatste keer had gesproken", aldus von Ein siedel in het interview. Nieuw feuilleton. Vandaag plaatsen wij de slot-aflevering van ons feuilleton. Voor het nieuwe kozen wy een vlotte ontepanningsroman van Maria Sawersky. Wij geloven, dat onze leze ressen en lezers aan dit vaak geestige verhaal weer veel genoegen zul len beleven. De titel luidt: „Tante Sabine grijpt in". Naar schatting telde de bevol king van de Verenigde Staten op 1 October j.]. 147.280.000 zielen. ..viert Siam zijn Grond wetsdag (1932); .wordt aan de Zwitser se chemicus Dr. Paul Müller die het D.D.T.- poeder „uitvond", de No belprijs voor geneeskun de uitgereikt; ..is het 9 jaar geleden, dat Finland de Europese mogendheden om steun tegen Rusland vroeg. Parlementaire waarnemers zwegen. Donderdagmiddag arriveerden op Schiphol de heren Tilanus en Korthals, die als parlemen taire waarnemers de delegatie voor onderhandelingen met de Republiek en de federalistische nationalisten hebben vergezeld. Zij wilden zich niet uitlaten over de onderhandelingen. Binnenkort zal van de hand van een der deskundigen in het Van Meegeren-proces, prof. dr. P. Co- remans uit Brussel, een volledig verslag verschijnen over het in 1946 voor de justitie verrichte on derzoek. De twijfel, die nog mocht bestaan ten aanzien van moderni teit van de „Vermeer" van Van Meegeren, zal naar de conserva tor van het Rijksmuseum te Am sterdam. dr. A, van Schendel ver telde. geheel worden opgeheven. Prof. Coremans zal in dit rapport een groot aantal bewijzen aanvoe ren, dat de doeken inderdaad door Van Meegeren zijn geschilderd. De opvatting van de Belgische kunstexpert De Coen, dat de „Em maüsgangers" toch een echte Ver meer is. berust volgens dr. van Schendel op een onjuist inzicht. De heer de Coen zou in Septem ber hebben gezegd, dat hij kon be wijzen, dat ook Van Meegerens .Laatste Avondmaal" een echte Vermeer was. Van deze opvatting moest hij terugkomen toen een simpele foto het onweerlegbaar bewijs bracht dat „Het Laatste Avondmaal" tussen 1940 en 1942 geschilderd was over een jachtta fereel van de 17de eeuwse schilder Abraham Bondius. Aangstwekkende toeneming van aantal bestandsschendingen. De ministers Sassen en Stikker en tie gedelegeerde van het opperbestuur, de heer Ne her, die jl. Dinsdag in ons land zyn teruggekeerd, hebben in de ministerraad ver slag uitgebracht over de informele besprekingen welke zij in Indonesië hebben gevoerd. Daurbjj is gebleken, dat hun contact met de vertegenwoordigers van de Republiek op enige belangrijke punten teleurstellend is geweest. In één week 307 incidenten. De ministerraad heeft hierbij opnieuw de toeneming van de bestandsschendingen onder ogen gezien. Nadat hierin een lichte daling was ingetreden tijdens het eerste verblijf van minister Stikker in Indonesië, is sindsdien een sterke stijging van het aan tal incidenten geconstateerd, zodat in de week van 1 tot en met 7 December in fede- Dinsdagavond zyn per K.L.M.-ConstclIation „Franeker" de minis ters Sassen en Stikker de gedelegeerde van het Opperbestuur Ir. L. Neher uit Bata via op Schiphol aan gekomen. Ter begroe ting waren de minis ter-president Dr. W. Drees en minister L. Götzen op het vlieg veld aanwezig. V.I.n.r.: Dr. W. Drees. Mr. D. U. Stikker, Mr. E. M. J. A. Sassen, de heer L. Götzen en Ir. L. L. Neher. C.v.G.D. voor drie weken naar Djocja. De woordvoerder van de Commissie van Goede Diensten heeft bevestigd, dat de com missie naar Djocia zal gaan. Zij vertrekt Dinaag a.s. per trein en zal drie weken in Djocja blijven. Groot verlof voor dienstplichtigen. Aan alle dienstplichtige soldaten en soldaten le klasse, die niet bui ten Europa dienen en vóór 1 Ja nuari 1947 voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn gekomen en onafgebroken hebben gediend, kan indien de belangen van de mili taire dienst dit toelaten, met in gang van 1 Januari 1949 groot ver lof worden verleend. Zij, die op genoemde datum om redenen van dienstbelang van het groot verlof moeten worden uitgezonderd, kun nen er rekening mede houden, dat aan hen het groot verlof uiterlijk omstreeks begin April 1949 zal worden verleend. Verklaring van mr. Soumokil in het parlement. De minister vap justitie van Oost-Indonesië. mr. Sou mokil, heeft in het parlement verklaard, dat de gemeen schap voor jneer dan tachtig millioen heeft moeten op brengen voor de zakken van smokkelaars. In antwoord op vragen van het parlementslid Pitoy, gaf Soumokil een zeer uitvoerige verklaring over de smokkel handel in Oost-Indonesië en de daartegen genomen' maat regelen. NIET ALLE VISSERS BESEFFEN HET BELANG VAN DEZE SCHOOL. Machinistencursus had geen succes. Het is een apart volkje, die Breskense vissers. Zij zijn gehecht aan hun eigen plaats, aan hun eigen schip, aan hun visserij, welk be roep'zij uitoefenen van va der op zoon. Het is 'n grote zeldzaam heid dat deze vissers over gaan naar de de binnen vaart of zich vestigen in een andere vissersplaats. Voor hen is Breskens de thuishaven en daarvan verdwijnen zij slechts nood gedwongen. Moet in deze denkwijze de oorzaak gezocht worden, dat de belangstelling van deze vissers voor de binnenvaart school niet zo groot is als wel gewenst was? Want een feit is het, dat er nog een aantal vissers zijn, speciaal jongeren, die de binnenvaartschool niet bezoeken en die dus geen prijs stellen op een diploma. Zij zijn ten onrechte van me ning dat zij dat niet nodig hebben, omdat zij toch steeds buiten vissen. Deze mening is foutief, daar de binnenvaartschool niet al leen opleidt voor het binnen- vaartdiploma, doch ook voor het buitenaanvaringsregle- ment en dit laatste is voor deze vissers van het grootste belang. HET DIPLOMA In Nederland is het diploma nog niet verplichtend gesteld, in tegenstelling met België, waar men ons op dit gebied een stuk voor is. Hoewel dus niet verplich tend, geeft het bezit van het diploma toch voordelen. Wan neer bij voorbeeld de provin cie een matroos nodig heeft voor de Prov. Stoombootdienst, dan geeft een diploma voor keur. Wil men net bij deze dienst tot kapitein brengen, dan krijgt men daarvoor zon der diploma geen kans. Dit is slechts één van de vele voorbeelden die wij zouden kunnen noemen. De binnenvaartschool te Breskens telt thans 34 inge schreven leerlingen en leidt op voor het diploma binnen vaart, rivieren en kanaalvaart door geheel Nederland. Er wordt 4 avonden in de week les gegeven, zo vertelde ons het hoofd der school, de heer C. C. de Pree. Aan de school zyn 5 leerkrachten ver bonden en er wordt les gege ven in rekenen, Ned. taal, aardrijkskunde, vaarwegen en zeevaartkunde, splitsen, knopen en breien en niet te vergeten, motorkennis. Voor al ook dit laatste vak is van grote betekenis en het blijkt maar al te vaak dat met de motoren aan boord zeer on vakkundig wordt omgegaan. INGESCHREVEN LEERLINGEN. Wij schreven hierboven, dat deze school 34 ingeschreven leerlingen telt. Het kan niet anders of onder hen zijn er velen, die niet geregeld de lessen bijwonen. Een zeeman is nu eenmaal niet geregeld in de thuishaven. Er zijn er die op de beurtvaart zijn enz. en vaak in andere havens komen. Zijn zij echter in de haven van Breskens, dan ko men zij naar de school, zijn zij in een andere haven, dan gaan zij daar naar school, want al deze binnenvaart- scholen hebben een uniform leerplan. In Zeeland zijn deze scholen gevestigd te Vlissin gen, Temeuzen, Yerseke en Breskens. MACHINISTEN- CURSUS. In Breskens heeft men ge tracht een machinistencursus aan deze school te verbinden, 't Lag in de bedoeling, 'n een voudige werkplaats te ma ken voor de practijk. Men was van mening, dat hier voor grote belangstelling zou bestaan, speciaal onder hen die in een garage werken. Wanneer men bedenkt dat er alleen in Breskens 5 auto- farages zijn, waaronder er én met 10 man personeel, dan was dit optimisme ge rechtvaardigd. Helaas werd men diep te leurgesteld, want ondanks de nodige publiciteit, waren er slechts 2 personen, onder wie I uit Groede, die zich voor deze cursus opgaven. Het spreekt vanzelf dat deze cursus toen geen door gang kon vinden. Wij vragen ons af, wat er met de tegenwoordige jeugd aan de hand is, daar dit ver schijnsel niet alleen in Bres kens voorkomt, doch even eens in andere gemeenten. Hier ligt vermoedelijk ook een taak voor de ouders, om hun zoons te interesseren voor dergelyke cursussen. Hij zeide, dat de goederen eerst naar zgn. stapeleilanden worden vervoerd, waar wei nig toezicht is en vandaar verder worden getranspor teerd. Soms ook worden de producten in volle zee tegen importgoederen geruild, ter wijl voorts rechtstreekse smokkelvaart naar buiten landse havens voorkomt. Uit Boeleleng (Bali) heeft in enige maanden tijds circa 700 ton koffie voor meer dan een millioen straits dol lars Singapore bereikt. In Zuid-Celebes is een smokkelcomplot ontdekt, dat Oost-Indonesië anderhalf, mil lioen aan deviezen kostte. De smokkelorganisaties beschik ken over grote zeilprauwen en vrachtauto's en een fir ma te Makassar, die haar hoofdkwartier in Singapore had, verdiende in een jaar meer dan een millioen. raai gebied het droevig re cord van 307 incidenten werd gemeld. Dit is het hoogste weektotaal sedert de onder tekening van de Renville- overeenkomst en van het be stand. Ernstig is, dat het aan tal mooordaanslagen en ont voeringen, waarvan Indonesi sche bestuursambtenaren het slachtoffer zyn, de laatste weken toeneemt. NOTA AAN C.V.G.D. Naar aanleiding van de in de ministerraad gevoerde be spreking werd een instructie opgesteld, bestemd voor de delegatie van het Koninkrijk I te Batavia. Zoals bekend is dit de delegatie, die sedert I het optreden van de commis- sie van Goede Diensten aan gewezen is om via deze com missie de formele besprekin gen met de Republiek te voe ren. Ingevolge deze instructie zal die delegatie een nota aan de Commissie van Goede Diensten overhandigen, waar in 't regeringsstandpunt VQr- l vat is. Zodra de nota ter j kennis van de commissie ge- bracht is, kunnen over de in houd nadere medededlingen verwacht worden, In een Republikeinse ver klaring wordt gezegd, dat de vorming van een interim-re- gering buiten de Republiek om een grote ramp ten ge volge zal hebben, waarbij minstens het bereiken van 'n oplossing voor het Indonesisch probleem met bemiddeling van de C.V.G.D. zal worden be moeilijkt. Deze ramp zal nog groter zijn, indien de Neder landse regering bij de uitvoe ring dezer plannen het Re publikeinse gebied zal blijven omringen met regelingen, waardoor de verbindingen tus sen de Republiek en de an dere gebieden van Indonesië onder Nederlandse controle onmogelijk wordt gemaakt. Na 65 jaar „zelfverzorging" van Roosendaal op gasgebied heeft burgemeester A. M. F. Freijters Woensdag zijn gemeente op het mijngasnet aangesloten. Inbrekersbende onschadelijk gemaakt. De Rijkspolitie van het dis trict Breda heeft in samen werking met de districtsre cherche van dit apparaat en de politie te Antwerpen een inbrekersbende onschadelijk gemaakt, die van 1944 tot 1948 in Brabant en in de Belgische grensstreek op bru tale wijze heeft geopereerd en niet minder dan 160 in braken en diefstallen, waar onder 100 ernstige inbraken, op haar geweten heeft. In verband daarmee heeft de Rijkspolitie elf mannen uit St. Willebrord gearres teerd. Wettelijke regeling ziekenverzorging. De voorbereiding van een wet telijke regeling der ziekenverzor ging, ter vervanging van het Zie- kenfondsbesluit. heeft vertraging ondervonden omdat de Stichting van de Arbeid, welke in de com missie van voorbereiding mede is vertegenwoordigd, het noodzake lijk heeft geacht, zich nader te be raden over de grondslagen, waar op die wettelijke regeling zou moe ten komen te berusten. Met name zou zij willen nagaan, in hoever en op welke wijze het ziekenfonds wezen kan worden opgenomen in de uniforme regeling van de socia le verzekering, welke enige tijd geleden door de commissie-Van fthijn is voorgesteld. Tweemaal de doodstraf. Het Bijzondere Gerechtshof te Assen heeft Donderdag twee der vier Asser S.D.'ers. Van Droffelaar en J. Lamberts, over eenkomstig de eis. tot de dood straf veroordeeld. Het Hóf wij zigde de tegen J. C. Lammer- se geëiste doodstraf in levens lange gevangenisstraf en ver- oordeelde A. Sluiter tot 19 jaar met aftrek. Prof. Brouwers secr.-gen. van Economische Zaken Naar Het Vrije Volk verneemt, zal prof. dr. G. Brouwers, direc teur-generaal van de Prijzen, be noemd worden tot secretaris-ge neraal van het departement van Economische Zaken. Hij volgt als zodanig dr. T. P, van der Kooy op. die in verband met zijn benoeming tot hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit op 31 December het de partement verlaat. De prijsbeheersing Sn ons land zal van nu af geleid worden door een plaatsvervangend directeur- generaal van de prijzen. Voor deze functie wordt de naam van dr. Kramer genoemd, een hoofdamb tenaar van het departement van Economische Zaken. Prof. Brouwers, die als hoofd van het directoraat-generaal voor de prijzen, ook buiten onze lands grenzen grote naam heeft verwor ven, bezocht als zoon van een Wal- chers gezin de Rijks H.B.S. te Vlis- singeh. Weer openbare effecten-veilingen. Van de betreffende autoritei ten is toestemming verkregen de openbare effectenveilingen te Amsterdam te hervatten. Zoals dit bij onderhandse transacties het geval is. moeten bij aan- en verkoop in veiling de geldende bepalingen van rechtsherstel en beschikking beursverkeer 1947 in acht worden genomen. Georges Duhamel over Koningin Wilhelmina. De veren. FrankrijkNeder land heeft in Parijs het jubi leum van Koningin Wilhelmina gevierd. De bijeenkomst stond onder leiding van Georges Du- hamel van de Academie Fran- saise; die warme hulde bracht aan „dat lage land, dat zich op velerlei gebied op een zo hoog niveau bevindt". Hij stelde de „wijsheid van de kleine naties, bevrijd van de dwaze tijdelijke eerzucht" tegenover de grote volken, die „steeds aan verlei ding blootstaan". Duhamel noemde Prinses Wilhelmina de „voorbeeldige vorstin, die uit de geschiedenis is getreden en legende is geworden". DE TIJDELIJKE OPKLARINGEN. Geldig tot Vrijdagavond. Zwaar bewolkt met opkla ringen en slechts enkele ver- spreide regenbuien. Aan de kust tijdelijk krachtige, overigens meest matige wind tussen Zuid west en Zuid. Iets minder zacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1