Kinderbijslag verhoogd NIEUWS UIT ZEELAND Landwachter schoot op ontvluchte onderduiker Middelburgse kinderen voor de radio STRIJD OM NANKING BEGONNEN. Koeien-smokkelaars gegrepen. WALCHEREN Tweede Kamer Wetsontwerp afwikkeling geldzuivering aanvaard. Nad.it in comité-generaal dc ra mingen van de kosten van het onderzoek der enquête-commissie regeringsbeleid 1940—1945 in de dienstjaren 1948 en 1949 waren be sproken. heelt de Tweede Kamer Woensdagmiddag een aantal klei nere wetsontwerpen afgehandeld en zich o.m. verenigd met de com- clusie van het verslag der vaste commissie voor de handelspolitiek omtrent dc nota inzake de devie- zenposltle. Daarin wordt voorge steld de minister van financiën tc verzoeken aan de Kamer te wil len doen toekomen een nieuwe no ta. waarin rekening is kunnen worden gehouden met de voor on ze deviezpnpositie van overheer send belang zijnde gevolgen van dc Marshallhulp, en de toegezeg de nota omtrent de uitvoering van dc internationale clearing. Daarna werd dc behandeling van het wetsontwerp tot afwikkeling van de geldzuivering voortgezet. NOTA VAN WIJZIGINGEN Inmiddels was nog een nota van wijzigingen verschenen. Daarin had de minister een nieuw artikel ingevoegd, beogende tegenmoet te komen aan de positie der bedrij ven. die credieten bij een bank hebben opgenomen, terwijl zij te gelijkertijd geblokkeerde tegoeden bij die bank hadden uitstaan. Een andere wijziging schenkt aan hen. die hun geblokkeerd geld reeds hebben omgezet in 3^ investe ringscertificaten of 3l'«% beleg gingscertificaten en daarna alsnog een aanslag in belastingen hebben te voldoen, de mogelijkheid deze te betalen met de certificaten. Een derde wijziging komt tegemoet aan het verlangen der Kamer om dc termijnen van onverhandelbaar heid der certificaten te verkorten. De termiln -an 5 jaar wordt ver vangen door een van ten hoogste vier jaren. De heer C. van den Heuvel (AR) handhaafde zijn amendement, dat bedoelt te voorkomen, dat over inkomsten, ontvangen in geblok keerd geld. met vrij geld belasting moet worden betaald. De Kamer heeft dit me. 39 tegen 21 stemmen aanvaard. Het wetsontwerp is daarna zon der hoofdelijke stemming aangeno men. KINDERBIJSLAG Eveneens werd z.h.s. aanvaard het wetsontwerp tot wijziging van dc kinderbijslagwet. Daardoor komt de kinderbijslag te bedragen- voor het eerste kind. voor hetwelk recht op een kinderbijslag bestaat, f 0.40. voor het tweede en derde kind f 0.44 per kind en te reke nen van het vierde kind f 0.54 per kind. Deze wet wordt geacht te zijn in werking getreden op 1 Oc tober jl. en vervalt uiterlijk met ingang van 1 Januari 1950. Minister Joekes wees er op. dat Tsjang vluchl uit het leven of naar het buitenland. Reuter meldt uit Nanking, dat in verwarde gevechten ten Noorden van Nanking belde partyen zware verliezen hebben geleden. Regeringseo- lonnes trachten hier de ring van door de communisten ge lelde strydkrachtcn te ver breken. De rcgerlngsstrydkrachten hebben op de grens van de provincies Horan, Annwei en Kiangsoc 60.000 man aan do den en gewonden verloren. Volgens waarnemers ls dit practisch het gehele onder generaal Seen Yoèan Liang staande leger. Een- aantal leden van de Chinese wetgevende vergade ring heeft in een resolutie om de doodstraf gevraagd voor hooggeplaatste legerof ficieren en zware straffen voor ambtenaren, die hun post verlaten of in hun plicht tekort schieten tijdens do hui dige crisis. De grote Chinese bladen te Hongkong maken melding van een bericht uit Nanking, vol gens hetwelk Tsjang Kai Sjek onlangs aan vertrouwde volge lingen verklaard zou hebben, dat hij. wanneer hij ..faalde in de strijd tegen de communis ten". zelfmoord zou plegen voor het monument van Soen Yat Sen. de stichter van de Chinese republiek, te Nanking. Mevr. Tsjang Kai Sjek zou pogingen in het werk stellen om. indfen nodig, haar man on- der dwang naar het buitenland te brengen. „Weg van de moed" geopend. De minister-president van Israël. David Ben Gurion. heeft Dinsdag een nieuwe militaire weg tussen Jeruzalem en Tel Aviv geopend. De nieuwe weg, welke ..de weg van de moed" wordt genoemd, is ccn zijweg van de zo vaak door strijd geteisterde hoofdweg tussen Jeruzalem en Tel Aviv, waarvan een gedeelte dat tussen Latroen en Bab cl Wad in handen van dc Aarabieren is. Dc plechtigheid, waarbij vlieg tuigen boven het gebied vlogen en vier kanonnen dc salvo saluut schoten losten, werd door troepen ter sterkte van verscheidene dui zenden manschappen cn door bur gers gadegeslagen. Kerstvrede in Jeruzalem? Generaal Riley. stafchef van de missie der Ver. Staten in Palestina, heeft aan de Joden en Arabieren een uitnodiging gericht om 12 December ..vre desonderhandelingen" te begin nen voor het openstellen gedu rende dc Kerstdagen van de weg naar Bethlehem en de oude stad Jeruzalem, waar de klaag muur zich bevindt. liet ontwerp een aanvullend ka rakter heeft In verband met de loonbljslag van een gulden. De toeslag werd door de heer Gortzak (CPN) te laag geacht, maar hij zou niet tegen het ont werp stemmen. Dc heer Van den Born (Arb.) wilde onrust voorkomen door be richten over prijsstijging tegelijk te laten verschijnen met medede lingen over looncorrccties in ver band daarmee. De minister vond verhoging van de kinderbijslag gewenst en rede lijk. maar dacht het niet mogelijk aan de wens van de heer Van den Bom gevolg te geven. Brabant mag in 1949 3100 woningen bouwen Voor 1949 is het bouwvolume voor Noord-Brabant vastge steld op 2600 woningen. In verband met het grote aantal beschikbare arbeidskrachten in deze provincie is aan Brabant bovendien een contingent van 500 woningen extra toebedeeld. In het totale aantal van 3100 woningen zijn begrepen de 500 woningen, die rechtstreeks aan Philips worden toegewezen en de 800 montagewoningen, waar van de afname verplicht is ge steld. De 3100 woningen worden als volgt verdeeld: 87 pet. norma le woningen (gemiddelde %inh. 285 kub. m.). 5 pet midden standswoningen (inh. 350 kub. m.), 8 pet. herbouwgevallen (400 kub. m.). Een speciaal daartoe ingestel de provinciale contactcommissie heeft dit bouwvolume nu ver deeld over de 143 Brabantse gemeenten. Grenskotrmu'es liet zich omkopen. Vrijdag zal voor de Arrondis sementsrechtbank te Middel burg terecht staan de grens- kommies H. J. v. d. B. te Hon- tenissc. Hij wordt ervan be schuldigd in 1946 en 1947 meer- malen®nabij St. Margriete (B.) van zekere E. T. Belgisch geld te hebben aangenomen als belo ning voor zijn mededelingen aan deze T., waar door de te Oostburg gestationneerde amb teharen der Invoerrechten en Accijnzen al dan niet dienst zou worden gedaan. In totaal zou het hier gaan om een be drag van circa 10.000 francs. Eis iegen liquidateur politieke organisatie. Tegen de Haagse advocaat en procureur, mr. dr. M. H. H. Franssen is Woensdag voor het Rotterdamse Bijzon der Gerechtshof 4% jaar ge vangenisstraf met aftrek, ontzetting van het recht tot uitoefening van de functie van advocaat-procureur, tot het bekleden Van ambten en uit de kiesrechten voor het leven geëist. Mr. Franssen werd er van beschuldigd tij dens de bezetting te zijn op getreden als liquidateur van een aantal organisaties en verenigingen, zoals de R.K. Staatspartij, de Vrijz. Dem. Bond en de R.K. Jeugdvere nigingen. De bestrijding van de aardappelmoeheid. GAAT HET WETSONTWERP TE VER? Aan het voorlopig verslag der commissie voor de landbouw uit de Tweede Kamer in wier handen het wetsontwerp: regeling ter be strijding van de aardappelmoeheid is gesteld, is ontleend, dat de com missie voorshands van oordeel is. dat de z,g. aardappelmoeheid in ons land niet een zo ernstig karak ter draagt, dat zonder meer moet worgen aangenomen, dat zo diep noodzakelijk zijn: De commissie betwijfelt, of net algemeen voorschrijven van ver plichte wisselbouw om de drie ja ren niet te ver gaat. In het wets ontwerp ontbreekt bovendien een schadevergoedingsregeling. Enige leden waren van oordeel dat voor de getroffen gebieden bij zondere tuinbouwteeltvergunnm- gera» beschikbaar gestelri zullen moeten worden. Andere leden wa ren daarentegen van mening, dat hef tuinbouwareaal niet moet wor den uitgebreid, gezien de beperkte exportmogelijkheden. Nieuwe taak voor Rode Kruis-directeur. Naar wij vernemen is de direc teur-generaal van het Nederland se Rode Kruis, de heer H. P. J. van Ketwlch Verschuur, benoemd tot godelegeerde der Liga van Rode Kruis-verenigingen. De heer van Kctwich Verschuur zal in deze functie de algemene leiding op zich nemen der hulpverlening aan vluchtelingen in het Midden- Oosten. Op zijn verzoek ls aan de direc teur-generaal. die zijn nieuwe functie zeer binnenkort- zal aan vangen. met ingang van 1 Januari 1949 door het dagelijks bestuur eervol ontslag verleend. Vanaf die datum zal de directie worden uit geoefend door de heren Jhr. G. M. Vcrspyck i-n A. van Emden. welke laatste tot directeur is benoemd. Franse handelsmissie naar Indonesië. De ambassadeur van Frank rijk. de heer Jean Rivière, heeft in z'n ambtswoning, ln tegenwoordigheid van minister S. L. Mansholt en vele andere genodigden, onderscheidingen uitgereikt aan een zevental Nederlanders. In een toespraak deelde de gezant mede. dat binnenkort een Franse missie van twee personen naar Indonesië zal vertrekken, om de handelsmo gelijkheden aldaar te bestude ren. E& smakelijk De laatste tijd worden in Delft nog al eens wol- handkrabben gevangen, die dan trouw bij de po litie worden gedeponeerd. Dezer dagen kreeg de politie het verzoek van een dame om haar deze dieren te willen geven. Zij eet ze "namelijk op en ze beweert, dat het een delicatesse is.... Beverwijkse gasfabriek heeft twee directeuren. Met ingang van Dinsdag 7 December is het gemeentelijk gasbedrijf van Beverwijk in het bezit van twee directeuren. Dit is het resultaat van een uit spraak van de centrale raad van beroep te Utrecht, als ge volg waarvan de bij een raads besluit van 16 April j.l. ontsla gen directeur, de heer H. J. de Groot. volledig rechtsherstel heeft verkregen. De gemeente raad had inmiddels de heer R. J. Vos. voormalig chef *hn de meetafdeling van de Kon. Ned. Hoogovens cn Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, tot directeur benoemd. De toelating van nieuwe leden tot de V.N. De algemene vergadering van de Ver. Naties heeft zich offi cieel uitgesproken voor de toe lating tot de Ver Naties van zeven nieuwe leden, nl. Italië. Oostenrijk. Ierland. Finland. Portugal. Transjordanië en Ceylon. Tegen het lidmaatschap van deze landen heeft de Sow- jet-Unie indertijd haar veto uitgesproken. Ook nu stemde het Sowjetblok weer tegen. Smokkelauto bij Sas van Gent. De Bijzondere politierechter te Middelburg behandelde op 7 Dec. een smokkelaffaire, die zich heeft afgespeeld te Sas van Gent. Op 1 Oct. 1948 zag een amb tenaar der Inv. en Acc. te Sas van Gent, terwjjl hy' dienst deed aan de grens, dat een be stuurder van een auto geen ge volg gaf aan het bevel van de Belgische douane om zijn au to tot stilstand te brengen doch met onverminderde snel heid doorreed en de grens pas seerde. Aan het door de Ne derlandse douane gegeven stopteken werd onmiddellijk gevolg gegeven. De bestuurder bleek A. L. uit Tcrneuzen te zijn. Bij visitatie bleek dat zich in de auto verschillende gevulde zakken bevonden, in houdende gordijnstof en siga retten. De bestuurder was niet in het bezit van geldige ver- voerbewijzen. zodat auto en goederen in beslag werden ge nomen. De zakken bleken 500 M. vitrage en 10.000 sigaretten te bevatten. Verdachte L. ver klaarde de goederen in België te hebben ingeladen op ver zoek van J. M. R. te Rotter dam, die ook de eigenaar was van de inbeslaggenomen auto. Thans hadden beide verdach ten zich te verantwoorden resp wegens: het frauduleus invoe ren van genoemde goederen en wegens: het uitlokken van die frauduleuze invoer, door het daartoe verstrekken van zijn auto- Verd. L. werd veroordeeld tot d0.of 30 dagen en 4 maanden gev. voorw. proeftyd 3 jaar. Tegen verd. R. eiste de Officier 5 maanden gev. De Bijz. Pol. veroordeelde R. tot, 4 maanden gevangenisstraf. Bijzonder Gerechtshof Na huiszoeking te Koudekerke. Onderdanig en beleefd was de buiging, die de Middelburg se werkman S. A. van Boven maakte, toen hij Woensdag morgen voor het Bijzonder Ge rechtshof verscheen. Onderda nig cn beleefd is hij ook ge weest in de bezettingsjaren toen hy als vurig N.S.B.-er hand- en spandiensten verleende aan de Duitsers. In 1942 trad hij in dienst van de O.T. en twee jaar later trok hij liet landwachterspakje aan in de veronderstelling, dat hij nu de politie zou gaan assiste ren. Het werd echter patrouille lopen, papieren controleren en hulp verlenen bij huiszoekingen. In Koudekerke werd naar een radio gespeurd en een'landbou wer uit Vrouwenpolder vertel de, dat verdachte ook bij hem thuis op een dergelijke jacht was uitgetrokken, hetgeen ech ter ontkend werd. In Juli 1944 voerde het nood lot de landwachter wéér naar Koudekerke, waar bij de land bouwer Vos Joodse onderdui kers gastvrijheid genoten. Dit was verraden en het gevolg was een huiszoeking en de ar restatie van Vos. Een Joods echtpaar werd aangetroffen, maar de man wist te ontsnappen. Van Boven bekend, dat hij hem met zUn jachtgeweer een kogel had na gezonden. die echter gelukkig geen doel trof. Zeer ernstig werd hem ook aangerekend, dat hij vrijwillig assistentie heeft verleend bij het overbrengen van de dooi de Duitsers gegrepen mare- chaussée Brandes. naar het Huis van Bewaring in Middel burg. In Maart 1945 heeft verd. zich ook in Zwolle misdragen. Een verklaring van Van Bo ven, dat hij een pistool bij zich droeg uit angst voor de Duit sers. verwekte de verbazing van het Hof. De Procureur-fiscaal eiste een betrekkelijk geringe straf, uitsluitend om het feit. dat verdachte zeer 2iekelijk is: 6Mt jaar. door te brengen in een bijzondere strafgevangenis. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse, bracht énkele ver lichtende omstandigheden naar voren en bepleitte clementie. Het vonnis luidde 5 jaar met aftrek. ZWARE EIS. Een gevangenisstraf van 15 jaar werd geëist tegen de 26- jarige slagersknecht A. Bruin- ooge uit Goes, die vrywillig toetrad tot de Landwacht en in deze dienst deel heeft geno men aan enkele grootscheepse razzia's te Apeldoorn en ln de X.O.-polder. Verdachte ontkende eerst, maar zei later, op aandrang van de President, de waarheid. Weer een smokkelaars bende opgerold. Een grote smokkelaarsbende die aan de Duits-Nederlandse grens opereerde, is opgerold. Tien personen zijn gearres teerd. Gedurende de laatste maanden moet deze bende verscheidene honderdduizenden sigaretten, duizenden chocola, derepen en een groot aantal damesschoenen van Nederlanls fabrikaat naar Duitsland heb ben gesmokkeld. De goederen werden op de zwarte markt Hij motiveerde zijn ontken ning, door te verklaren, dat hij bevreesd was ervan beschul digd te worden met wapens te zijn opgetreden tydens deze overvallen. Op het laatst van de oorlog heeft hij ook nog op Nederlands grondgebied tegen dt geallieerden gevochten. Mr. Kuipers, de advocaat, achtte enkele onderdelen van de beschuldiging niet onomsto telijk bewezen. De uitspraak luidde: 8 jaar met aftrek en recht tot het instellen van be roep in cassatie. VERSTEKZAKEN. Bij verstek werden vijf vrij willigers veroordeeld. De uit spraken luidden: J. Bevelander te Poortvliet en A. C. de Kun- der te Vlake, 4 jaar met af trek, F. F. D'Hooge te West- dorpe en A. Stelcetee te Mid delburg. 4 jaar. J. A. Martens te Terneuzen. 2% jaar en ont zetting uit rechten voor 15 jaar. Zij reden met pantserauo. Dezer dagen is de politie er in geslaagd een tweetal smok kelaars te arresteren, dat zich bezig hield met de smokkelarü van koeien. In de zomer van 1947 werd er te Kruiningen enkele malen een pantserauto gesignaleerd en men vermoedde, dat men hier te doen had meteen sluikhan del in koeien. De politie stelde een onderzoek in en het spoor leidde naar een zekere v. d. K., afkomstig uit Zeeuwsch-VIaan- deren. Deze wist echter bijtijds de benen naar België te ne men. waardoor het onderzoek werd bemoeilijkt. De verblijfs vergunning van v. d. K. werd evenwel door de Belgische re gering niet verlengd, waardoor deze genoodzaakt was naar Ne derland terug te keren. Hij werd gearresteerd en al spoedig werd zijn compagnon, een zeke re B. uit Kruiningen. eveneens gearresteerd. Het bleek, dat zij met de bewuste pantserauto de koeien over de Belgische grens brachten. De beesten werden hier en daar opgekocht, o.a. in Rotterdam, en gestald bij boeren op Zuid-Beveland. Tot nu toe heeft men kunnen vast stellen, dat minstens 25 koeien op illegale wijze de grens over gingen. De beide verdachten zijn voor de officier van justi tie geleid. Fabrieksarbeider vermist. Sinds 2 December wordt de arbeider G., werkzaam op de fabriek van de Centrale Suiker Maatschappij te Sas van Gent, vermist. Er wordt een ongeluk gevreesd, omdat G. het laatst gesignaleerd is, terwijl hij langs het kanaal fietste. Belg smokkelde een zeiljacht. Een boete van 1000 subs. 3 maanden hechtenis werd door de Bijz. Politierechter te Mid delburg opgelegd aan P. M. L. v. d. S., bediende te Ostende, wegens frauduleuze uitvoer van een zeiljacht naar België. S. had in De Waterkampioen een advertentie gelezen, waar in een jacht te koop werd aan geboden. In de zitting beweer de hij, dat een Hollands vriend hem de koopsom, 4500, had voorgeschoten. Het was voor hem betrekkelijk eenvoudig met zijn aariwinst over de grens te komen, omdat de con. tröle op papieren met betrek king tot plezierjachten niet bij zonder streng is. Oneerlijke reiziger. Vgor de Arrondissements rechtbank te Middelburg zal zich Vrijdag te verantwoorden hebben J. F. la R. te Terneu zen. Deze man zou als verte genwoordiger van een firma in Deventer geldsbedragen tot een totaal van ongeveer 3000, die hij had ontvangen als betaling van klanten van die firma, maar die hij had moeten afdra gen. in eigen zak hebben ge stoken. Hun stemmen klonken in Indonesië. Zoals bij steeds meer scholen in ons land het geval is. heeft de Rijksleerschool te Middelburg een scheepshoekje: sedert December 1947 corresponderen de leerlingen uit de zesde en zevende klasse met de bemanning van de Salatiga. een vrachtschip van de Rotterdamse Lloyd. dat op wilde vaart is. Er is een hechte vriendschap ontstaan tussen de jongens en meisjes ener zijds en kapitein Evers, die zulke gezellige, lange en interessante brieven kan schrijven, met zijn on dergeschikten anderzijds. De zee lui hebben steeds stof voor schrij ven. want nu eens zijn zij in Indo nesië. dan weer in New-York of Afrika en zij appreciëren de brie ven van de jonge Middelburgers zeer: dat Is al vaak gebleken. Woensdag is nog op een andere wijze contact gelegd tussen de jongelui en het schip, dat thans in Indonesische wateren vaart. De heer P. Minet. onderwijzer op de Rijksleerschool, onder wiens lei ding de klassen de Salatiga heb ben geadopteerd, kreeg namelijk een uitnodiging om met twee van zijn leerlingen naar Hilversum te komen, waar in de X.R.O.-studio een uitzending van een half uur voor de bemanning van het schip werd opgenomen. Dit programmma bestond uit mondelinge groeten van familieleden, muziek en een kort babbeltje door de beide kin deren, de 12-jarige Elly Zee uit de 6e en de 13-jarige Niek Zelders uit de 7e klasse. Zij hadden aan vankelijk wel wat last van zenu wen. maar toen zij eenmaal voor de microfoon stonden, konden zij hun mondje aardig roeren. Riek maakte van de gelegenheid ge bruik om kapt. Evers te vragen wat Indische producten te sturen. Officiële publicaties. BUREAU ZAKENREIZEN MINISTERIE VAN ECONOMISCHE ZAKEN. Van 13 December a.s. af is het bureau zakenreizen van het mi nisterie van economische zaken gevestigd-: J. P. Coanstraat 20—22. te 's-Gravenhage. In verband met de verhuizing is het bureau van 13 t.m. 15 December gesloten. Slechts noodgevallen kunnen op die dagen in behandeling worden genomen. Het telefoonnummer blijft ongewijzigd 720060, interlo- tegen hoge prijzen verkocht, caal letter G. voor het scheepshoekje. Omroeper Guus Weitzel zorgde voor een aar dige introductie en vergat niet de heer Minet, die jarig was. te feli citeren. De heer Minet had gezorgd, dat Woensdagmiddag, toen het pro gramma via de PCJ-zender werd uitgezonden, een radiotoestel in de school stond. Daaromheen zaten de jongens en meisjes uit de hoog ste klassen en het was voor hen een groot moment, toen zij de stemmen van hun kameraadjes hoorden en zich realiseerden, dat op dat moment ook de vrienden van de Salatiga met open oren za ten te luisteren. Er was weer stof te over voor een lange brief. Domburg 25-JARIG BESTAAN „LOOFT DEN HEERE." Da Chr. Zangver. „Looft den Heere" hield Dinsdag avond, ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan een jaarvergadering in de zaal van de heer J. Corré te Dom burg. In besloten kring was men gezellig bijeen. De direc teur, de heer L. Francke, was de enige, die 25 jaren in de vereniging heeft gewerkt. Hem werd, onder dank voor zijn trouw en toewijding, een actetas aangeboden. Het enigszins gewijzigde bestuur is als volgt samengesteld: de heer W. Vreeke, voorz.; de heer Chr. Geertse. vlce-voor- zitter; mej. L. de Visser, se cretaresse; mej. J. Bimmel, penn.; de heer L. Boogaard, 2e sccr.-penn. Nadat de secretaresse een verslag over de afgelopen ja ren had gelezen, werden en- kele samenspraken ten geho re gebracht. AANRIJDING. Dinsdagmiddag stapte in de Oost straat te Domburg een oude dove man, G. M., de straat over, juist toen uit Westelijke richting een vrachtauto naderde. Een aanrijding was niet meer te voorkomen. De aangereden man viel neer en werd door een paar toegeschoten voor bijgangers in een nabijzijnde wo ning gedragen. Hij had enige schaafwonden doch overigens geen ernstig letsel. Niettemin is hij ter observatie naar het ziekenhuis te Middelburg overgebracht. Inbrekers opereerden in Middelburg. Maandag berichtten wij, dat de Middelburgse politie twee personen had aangehouden, die zich schuldig hadden gemaakt aan een diefstal i'n een bode huis. waar zij 50 kg. margarine en 5 kg. thee stalen, alsmede aan twee mislukte pogin gen tot inbraak. Een nader onderzoek, dat thans beëindigd is, bracht aan het licht, dat de beide manhen, J. N. uit Delft en H. D. uit Bussum, tevens tot tweemaal toe hebben ingebroken in een magazijn aan de Beenhouwers singel te Middelburg, waaruit zij 200 kg. lood meenamen. Zij verkochten dit aan een opkoper, die wegens heling vervolgd zal worden. Voorts kwam vast te staan, dat zij ook nog 3 kg. koffie uit een bodehuis hebben meegenomen. De beide inbre kers zijn voorgeleid en vertoe ven thans in het Huis van Be waring. Zeeuws Oorlogs museum. De V.V.V. te Middelburg heeft zich tot de leden van de gemeenteraad gewend met het verzoek steun te willen verle nen aan het voorstel van B. en W. om de Vleeshal af te staan aan het Zeeuws Oorlogsmu seum. In het schrijven wordt o.m. gezegd, dat aangenomen mag worden, dat het karakter van de Vleeshal nïbt geschaad zal worden als er een Oorlogsmu seum in onder wordt gebracht, terwijl de plannen welke voor het museum bestaan de ver wachting wettigen, dat het mu seum een attractie voor het vreemdelingenverkeer zal zijn. Kerstveiling te Middelburg. Vrijdag a-s. zal wederom in Middelburg een Kerstveiling worden gehouden door de Coö peratieve Veilingsvereniginj* „Walcheren". De aanvoer zal bestaan uit verpakt, gesor teerd fruit. Aan het verpakt fruit, aan trekkelijk voor de consument en dus ook voor de handelaar, wordt steeds meer aandacht besteed, mede in verband met een toekomstige concurrentie op dit gebied van het buiten land. Er zal bijvoorbeeld weer een tijd komen, dat verpakt Californisch fruit zal worden geïmporteerd. Wanneer het publiek dan echter ook verpakt en gesorteerd Hollands fruit zal kunnen verkrijgen, zal het hieraan de voorkeur geven, omdat dit rechtstreeks uit de boomgaarden komt en niet eerst een lange reis heeft be hoeven af te leggen. Fruitteeltdag te Goes. Donderdag 6 Januari a.s. zal de kring Zeeland van de Ne derlandse Fruittelersorganisa tie een fruitteeltdag te Goes organiseren. Het onderwerp, dat op deze dag behandeld zal worden is „het koelen en bewaren van fruit". Afê sprekers zullen op treden drs. J. E. Boeke, uit Wageningen over „de physiolo- gische grondslagen by het be waren van fruit", de heer M. Paardekoper, hoofdassistent le klasse bij het Rijkstuinbouw- consulent voor koelaangelegen- gelegenheden over „het be waren van fruit in de practijk", en ir. T. van Hiele, Rijkstuinbouwcon- consulentschap voor koelaan- genheden over „de economi sche zijde van de fruitbewa- ring". Tenslotte zal ir. W. van Soest. Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en West Noord- Brabant een samenvatting ge ven. Middelburg TIJDELIJK GEEN STROOM Woensdagmorgen is een ge deelte van Middelburg gedu rende korte tijd verstoken ge wéést van stroom. De oorzaak was de beruchte overbelasting. Door omschakeling kon het euvel spoedig verholpen wor den. DE GEMEENTE EN HET ONDERWIJS. Het college van B. en W. van Middelburg heeft aan de Raad een aantal voorstellen doen toekomen met betrekking tot het onderwijs in de gemeente. Hiertoe behoren de vaststelling van het bedrag per leerling voor vergoeding exploita tiekosten lager onderwijs en van de vergoeding van materiële ex ploitatiekosten van de bijzondere scholen over 1947, de vijfjaarlijkse afrekening der onderwijsvergoe- dingen voor de bijzondere scholen en de verlening van medewerking aan aanschaffing van leermidde len en meubilair voor enkele scho len. Voorts zijn ontwerp-besluiten voorgelegd betreffende vaststel ling van regelen voor het in bruikleen verstrekken van boeken en leermiddelen aan minder ge fortuneerde leerlingen van het Gymnasium en betreffende een verzoek aan de minister voor af wijking van de geldende bepalin gen ten aanzien van de gem. school voor voortgezet lager on derwijs. die door tijdelijke afschaf fing van het achtste leerjaar door slechts 20 leerlingen wordt be zocht. Tenslotte zal de Raad vier leden van de Commissie van Toe zicht Lager Onderwijs benoemen. PROTESTVERGADERING MERCURIUS". De algemene bond van Handels- en kantoorbedienden „Mercurius" had Dinsdagavond een protestver gadering belged in het Schuttershof te Middelburg om bezwaar te ma ken tegen enkele bepalingen in het wetsontwerp Winkelsluitings wet. De heer B. Ram lichtte dit ont werp uitvoerig toe. De regering wil het sluitingsuur voor winkels bepalen op des avonds 7 uur. Dins- dflgmlddags worden de winkels te één uur gesloten, maar tegenover deze vrije middag staat, dat op Donderdag de winkels tot des avonds 9 of 10 uur geopend mogen blijven. De vrije middag heeft voor het winkelpersoneel reeds burgerrecht verworven, maar spr. betreurde het plan om op Donder dagavond de winkels geopend te laten. Tegen dit laatste ging dan ook het protest. INGEBRUIKNAME VAN GERESTAUREERDE KERK Het Hg't in de bedoeling de gerestaureerde Ned. Hervorm de Kerk op 't Zandt te Middel burg Zondag 19 December offi- ciel in gebruik te nemen. Met ingang van die datum zal het gebruik van de kerk en de ker. kelyke lokaliteiten van de Her vormde gemeente te Middel burg door die van 't Zandt worden beëindigd. VOOR DE ZENDING De in de Ned. Hervormde Kerk te Middelburg gehouden „zakjes-collecte" voor de Zen ding bracht ruim 1000.^— op. Vrouwenpolder NAAIVERENIGING HEROPGERICHT. Te Vrouwenpolder is de Geref. Naaivereniging heropgericht met 12 leden. Het doel is kledingstuk ken te naaien voor de zending. Biggekerke Een nieuw gemeentehuis? Dinsdag kwam de raad der ge meente Biggekerke in openbare vergadering bijeen onder voorzit terschap van Burgemeester Dreg- mans. Na de behandeling van enige in gekomen stukken en de vaststelling van een wijziging van de begroting 1948 werd de .pensioensgrondslag van de Burgemeester, in verband met het nieuwe bezoldigingsbe sluit. opnieuw vastgesteld. Eveneens werden nieuwe pen sioensgrondslagen vastgesteld voor de ambtenaren van de burgerlijke stand. Besloten werd als aandeelhouder toe te treden tot de N.V. Water leidingmaatschappij „Midden Zee land" te Middelburg en tot gaian- dering van rente en aflossing van een evenredig aandeel in het ka pitaal. dat. hetzij direct, hetzij indirect met de aanleg, uitbrei ding, of vernieuwing van werken door de Maatschappij zal zijn ge moeid. hetwelk op ten hoogste f 100.000 is geraamd, alsmede tot het betalen van f 5.— per jaar voor elke brandkraan. die op verzoek van de gemeente bij eerste aanleg wordt geplaatèt. Bij goedkeuring van dit besluit door Gedeputeerde Staten zal ..Midden Zeeland" kunnen over gaan tot aanleg van een transport leiding in de dorpskern en zodra de materiaalpositie zulks toelaat ook in het overige deel der ge meente. Vervolgens kwam aan de orde de begroting voor 1949. Deze werd vastgesteld met een eindcijfer van f 149.527.29 en een post voor on voorziene uitgaven van f 1516.06. De heer Polderman vestigde de aandacht van burgemeester en wethouders op het feit dat wel noodzakelijk moet worden geacht om te komen tot de b#uw van een nieuw gemeentehuis, waarop de voorzitter de heer Polderman me dedeelde dat B. ën W. zodra dit mogelijk en verantwoord is met plannen voor een nieuw gemeente huis zullen komen. Koudekerke ST. NICOLAAS IN HET WEDE.ROPBOUWKAMP. Zaterdagmiddag had de V.C.B. Lammerenburg in de Cantine van het wederopbouwkamp aan de Vlissingsestraat te Koudekerke. 'n St. Nicolaasfeest georganiseerd voor ongeveer 125 kinderen, dat alleszins geslaagd mag lieten. Het programma werd begonnen met een poppenkastvertoning, door de heer de Dreu uit Vlissingen. Om 3.15 uur arriveerde St. Nico- laas met zwarte Piet in het kamp. Dit was dan ook het hoogtepunt van de middag, mede door de ver snaperingen. die de kinderen wer den aangeboden. Het damescomité van de V.C.B. Lammerenburg had eer van haar vele werkzaamheden en voorberei dingen. Dit alles met de goede, me dewerking van alle Lammerenbur- gers. die met geld en in natura hun gave hadden gegeven voor dit feest. Zaterdagavond was er een St. Nicolaasontspanningsavond met to neel. voordracht en muziek voor de leden en genodigden. Het was een gevarieerd programme dat gege ven werd door eigen krachten van Lammerenburg. De voorzitter, de heer Slagboom, sprak een slotwoord en dankte al len die hun medewerking verleend hadden om dit feest tot een succes te maken. Oostkapelle MOEDER VAN 20 KINDEREN. Bij de landbouwer J. A. Brand te Oostkapelle wcitl deze week door een zeug; aan 20 biggen het leven ge schonken. Als ze allen in le ven blijven een bijzonder voor deeltje voor de eigenaar. FILMAVOND. Dinsdagavond werd in het verenigingsgebouw tc Oostka pelle een film vertoond van de Kroningsfeesten. Des middags f-erd voor de schoolkinderen eze film-vertoond. De Oranje vereniging, welke hiervoor het initiatief nam. kan op een ge slaagde avond terugzien. Marktberichten. VEILINGSVERENIGING WALCHEREN. Veling van 7 December 1948. Appelen: Jonathan 70—73; Cox Oranje 51—57; Goudreinet 50—55; Groninger Kroon 38—68; Val en fabriek'41—47: Peren: Gieser Wil deman 85: Groenten: Andijvie 24 38: Bloemkool I 31—61: idem ir 14—30: idem III 5—8: Rodekool 7 —8; Savoijekool 6—8; Boerekool 1 —7: Spruiten 27—54; Prei 7—9; Bospeen 518; Breekpcen 4.50—

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2