Wapen tegen grootste bedreiging van de mensheid Waar is Jane biey l Meneer Hulik kon niet aan een nieuwe broek komen Drie gezinnen in één kamer Kappic en de kesfkare sleep NIEUWE BOEKEN Toestel van Geigerverraadt radio-actieve stralen V Tr>/« Zesde zintuig ook voor geneeskunde en industrie Voedsel- en woningproblemen in Praag (Van onze correspondent) PRAAG, Dec. Meneer Hulik Is bjjna door zyn pan talon dat kan gebeuren als je er bflna twee jaar in hebt gezeten achter een loketje van het postkantoor. Maar hoe wel meneer Hulik nog punten heeft, kan hy toch geen nieuwe broek kopen. Hy moet daarvoor ook nog een door de vakvereniging afgegeven vergunning hebben. En om dat hij geen handenarbeid verricht, krygt hy die vergunning niet. Binnenkort zal meneer Hulik dan ook wei helemaal door zijn broek heen zyn. Mevrouw NovotM Is wedu we. Daarom trouwden haar twee dochters bij haar in. Drie kamers hadden ze met z'n vflven. Toen kwamen op een dag ambtenaren van het huis vestingsbureau. Die vonden dat er wel twee kamers van de drie af konden, zodat ze nu met z'n vflven en een inmiddels geboren baby in één kamer wonen. Ter nadere informatie zy vermeld, dat mevrouw Novotnó. en haar kin deren geen lid van de partij zyn. Zo gaat dat hier. Er is een ontstellende gebrek aan ver- bruiksgoederen en woningen. En als er dan iets verdeeld wordt. dan komt het eerst aan de beurt de „élite", ar. beiders in het bijzonder ge specialiseerde fabrieksarbei ders leden van de commu nistische party. Zij krygen vergunningen, extra rantsoe nen. loonpremles. De Huliks en Novotnè's kunnen verrek, ken. Relatief heeft de fabrieks arbeider mede doordat zijn loon vry hoog is en nog ho ger kan worden als hy een goed ..Stachanoviet" ts het dus niet zo slecht. Maar ab- De aardappelprijs. De Tuchtrechter voor de Prijzen behandelde in zijn zitting te Mid delburg de volgende zaken: A. P. B., te Goes, had diverse artikelen zoals havermout en gort tc duur verkocht. De boete werd hier vier maal f 5.—. Aan G. J. de K.. te Kortgene, was ten laste gelegd als commls- slonnalr aan de groothandelaar P. ten H.. te Lage Zwaluwe diverse partijen aardappelen van verschil lend ras. voor te hoge prijzen te hebben verkocht. De boete welke de Tuchtrechter hem oplegde was f 45.—. P. de R.. had als teler 2908 kg Koopmans bl. aardappelen ver kocht voor de prijs van f 0.12 per kg. Beklaagde was evenwel niet verschenen om zich tc verdedi gen. waarom hem een verstekvon- nls werd gegeven van f 60.—. S. E. de P. te Goes was ten laste gelegd in de maand Juli van dit jaar, in haar inrichting voor hot publiek gereedge maakte spijzen verkrijgbaar der dat aan de prijsaanduiding door middel van menu- en/of dagkaarten was voldaan. Boeten f 175.— en 10. C. L. te Hcinkenszand had vanaf een handkar diverse groenten te koop aangeboden zonder deze voedingsmiddelen te hebben gesteld, zon- duldelijk zicht- en leesbare prijsaanduiding. Boete 15.Beklaagde vroeg of hier geen verandering in kon komen. soluut gaat het hem niet zo goed, want ondanks de voor delen heeft hij niet zo erg veel. Met man en maoht wordt er gewerkt aan een vergroting van de productie in de zware industrie. De opbrengst aan verbruiksgoederen moet daar dus onder lijden. VOEDSELPAKKET Voor de Kerstdagen is een extra voedselpakket beloofd. Dit zal bevatten: 1 kilo sui ker, pond koek, 100 gram koffie. 20 gram thee, 1 liter rum, 200 gram rijst en 70 gr. roztynen. De prys er van be draagt 30.ruim driemaal de waarde! Als men niet meer da.n 20.voor het Kerst- Kakket kan missen, dat bevat et, behalve de reeds vermel de hoeveelheden suiker, koek en koffie: V2 pond boter, 2 kilo meel, H pond peulvruch ten en Vt kilo appelen. De ar beiders zullen de pakketten op het werk moeten ontvan gen. de anderen kunnen het in een speciale winkel afha len. Men ga eens na welk een offer een pakket van f 20. of 30.betekent voor een ambtenaar, die rond 125. maandelyks verdient. De verstrekking van de pakketten werd aangekon digd door de minister van voedselvoorziening mevrouw Jankovtsové. Zij zeide: „Ik vraag me af, wat de geruch- tenverspreiders nu weer zul len vertellen. Zij beweerden, dat wij hier slecht leven, dat ons geld geen waarde heeft. (In West-Europa wordt de Tsjechische Kroon door geen bank geaccepteerd.) Nu zullen wij zien wat men met kronen kopen kan!" „Onze geruchtenverspreiders beweerden, dat onze boter naar de Sowjet-Unie gaat. De pakketten bevatten boter, thee en peulvruchten, die wij uit de Sowjet-Unie importeerden." FLINK GEKANKER „Zij (de kletsers) fluister en steeds: „hoe is het moge lijk, dat het prorluctieplan voor meer dan 100% wordt verwezeniykt en dat we niets te eten hebben. Nu worden de productiepercentages omge-1 zet in suiker, meel, rijst, koe- I ken. koffie, thee, enz." Mevrouw Jankovtsovd kon digt dus aan, dat het beter zal worden, hetgeen in strijd is met de voorspellingen van andere ministers, wier ver wachtingen niet erg groot waren, omdat de uitvoering van het vyfjaren-plan veel of fers zal vragen. Misschien zyn er mensen, die zulk een kinderlijke propaganda slikken tientallen miuioenen Duit sers deden dat ook de meesten echter kankeren flink en vinden de pakketten-affaire zwarte handel. Er gaan geruchten dat de regering hier, zoals in Rus land en Polen, over enige tyd winkels zal openen, waar schaarse goederen zeer duur verkocht zullen worden. Daar zal de „élite" dan het loon- overschot kunnen besteden, zodat het te veel betaalde loon weer in de staatskas te rug vloeit. Verder zullen in deze winkels de zwarte-hande- laren wier aantal de laatste tyd is toegenomen terecht kunnen. En meneer Hulik moet maar zien dat hij een nieuwe broek krygt. Bob Schrijvers (Nadruk verboden) Kerknieuws GEREF. KERKEN. Aangenomen naar IJmul- den R. D. Beukema te Eefde- Gorssel. CHR. GEREF. KERK. Ds. H. van Leeuwen, pre dikant der Chr. Geref. Kerk te Tholen, heeft bedankt voor het beroep naar Werkendam. GEREF. GEM. Beroepen te Wolfaartsdyk (2e maal) ds. D. L. Aangeen- brug te Dordrecht. VROUWELIJKE PREDIKANTEN Toe» de Protestantse Kerk in Westelijk Indonesië haar Kerkor de besprak, was er geen discussie meer over het openstaan der ker kelijke ambten voor de vrouw. In deze Kerk zijn thans drie vrouwe lijke predikanten die de volledige bevoegdheid bezitten. De kerke- raad van Batavia heelt een vrouw als voorzitter. Bij de Avondmaals viering. voorafgaande aan de eer ste Synode der Kerk werd het Avondmaal bediend door mej. ds. I J. A. Stegeman. en waren het twee vrouwelijke diakenen, die dien den. 46. Op verzoek van de twee politie- Turken liet Kappie de staven goud aan hen zien. „U zyt een zeer wijs heer!" zei één der Turken. „U heeft de Sultan grote diensten bewezen. Zeer gaarne zouden wij van U vernemen, hoe U de schur ken gevangen heeft genomen. Onze harten kloppen van nieuwsgierigdom!" Kappie vertelde allés haarfijn en wat hij vergat, vertelde de Maat trots. ,.Wy bewonderen U tot in de grond van onze kloppende harten!" zeiden ze, toen Kappie en de Maat uitverteld waren. „Wilt gy de goedheid hebben met ons mee te gaan, wanneer wy de schurken aan onze Sultan tonen. Wy trekken het feit niet in twijfel, of onze Sultan zal Ulieden belonen voor Uwe weldadenEn terwijl de meester hen nakeek namen Kappie en de Maat ieder plaats op een ezel. „EVANGELISCH SOZIALE KONFERENZ". Te Zeist is een vijfdaagse con ferentie geopend, die wordt ge houden door de „Internationale Arbeltsgemeinschaft Evangelischer Arbeitsnehmerverbande". waaraan Nederlanders, Duitsers en Zwit sers deelnemen. De president, de heer M. Rup- pert, zelde in zijn openingsrede, dat deze conferentie hoofdzakelijk voor de Duitse vrienden bijeenge roepen is. Duitsland is een zeer belangrijk deel van de Protestant se wereld. Het is daarom van zeer grote betekenis, dat ons interna tionale verbond in Duitsland is tot stand gekomen.. De Protestant- sociale beweging in de andere lan den kan daarom die van het moe derland der reformatie niet ont beren. Op 1 December is Hr. Ms. torpedobootjager „Evertsen" weer in dienst gesteld onder commando van de luitenant ter zee der eer ste klasse A. B. J. van der Schatte Olivier. „Moord op Moeder Aarde" door WiU F. Jenkins, ultg. Hollandia, Baarn. Een sensationele titel voor een sensationeel boek, dat niets meer of minder dan een atomische oor log tussen de wereld en een voor lopig onbekende vijand tot onder werp heeft. Met een fantasie, waarvoor Jules Verne respect zou hebben gehad, vertelt de schrijver over de gruwelijke strijd, die, naar wij hopen, nimmer werkelijkheid zal worden. Het doet vreemd aan, dat 't omslag dit romannetje aan prijst als een detectiveboek, want dat is het toch persé niet. (f 3.90). „Mens Sana" door Prof. dr. J. J. van Loghem, uitg. Kosmos, Am sterdam. Deze proeve van gezondheids leer, door een zeer deskundig auteur geschreven, is allesbehalve dor geschreven. Integendeel, men leest het geboeid, waartoe de te gelijk zakelijke en levendige schrijftrant van Prof. van Log hem belangrijk heeft bijgedragen en steekt onderwijl veel op, waar mede men zijn voordeel kan doen (f 6.90). „Koen" door Jan Mens, 4e druk, uitg. Kosmos, Amsterdam. Jan Mens' kostelijke verhaal over de Amsterdamse volksjongen is andermaal herdrukt. Mens ver staat de kunst ons te boeien, hij doet ons meeleven met dit pittige jochie en zijn avonturen en hij toont tevens de kinderziel te be grijpen. Geen grote literatuur, maar niettemin warm aanbevolen, (f 3.90). „Vader Valentljn viert feest" door Henriëtte van Eyk, De Uilen reeks no. 52, uitg. Bigot en Van Rossum, Amsterdam. Een nieuw sprankelend verhaal van de geestigste vertelster der Nederlandse letteren, Henriëtte van Eyk, die op onnavolgbare wijze geestige vondsten debiteert, zon der flauw te worden. Een aardig boekje om onder de Kerstboom te leggen. Romantisch verhaal van H. Morgan 102 „Als er geen wonder gebeurt, zal het die daar gelukken ons voor tc komen", wees Moody. „Die kerels van Charleston zijn gevaarlijk en ze beschikken over schepen, die over het wa ter schijnen te glyden!" „Ze mogen ons niet te pak ken krUgcn, Jack; vergeet niet. dat we Jane Grey aan boord hebben!" „Laat me met rust met je Jane Grey! Aan die stomme streek van jou heb ik het ten slotte te danken, dat die kna pen me op het spoor zijn geko men!" Op het politicvaartuig, dat rechts van hen lag, maar lang zaam naderbij kwam. werden lichtsignalen gegeven. Moody lachte grimmig. „Stop pen? Nog niet old boys!" Kingston omklemde met zijn beide handen, dc verschansing. Zijn beweeglijk gezicht verried de opwinding, waaraan hij ten prooi was. Hij zag zijn ondergang lang zaam maar zeker naderen en voelde cr zich hier aan boord volkomen aan overgeleverd. Het was niet moeilijk te raden, wat er zou gebeuren: De poli tic aan boordJane Grey gevondenzijn arrestatie de cel, waaraan hy jaren ach tereen had weten te ontko men Een schot verscheurde de stilte van de nacht.... op kor te afstand van dc „Nevermind" spatte het water in een brede zuil omhoog. Het vaartuig rechts, dat het waarschuwingsschot had afge vuurd. was het jacht nu reeds voorbij gevaren, veranderde de koers cn kwam in schuine richting op het smokkelschip af. Voorlopig kon nog naar links worden uitgeweken, maar dat zou slechts uitstel van executie zijn, want ook de beide ande re vaartuigen kwamen nu snel naderbij. Moody knarsetande van woe de. „Er blijft ons niets anders over!" riep hij. „Snelalle hens aan dek! Lading over boord!" In een oogwenk werd zijn bevel ten uitvoer gebracht; van alle kanten snelde de beman ning toe. Er vormde zich een lange keten, twee dozijn man nen stelden zich zo naast elk aar op, dat de een de ander nog juist kon bereiken. En daarop werd in koortsach tige haast de lading gelost, het ene vaatje na het andere ging van hand tot hand, werd irret geopend spongat overboord ge worpen, duikelden en dansten op de golven, als het met de opening naar boven viel Flessen werden op de ver schansing kapot geslagen en verdwenen in de diepte. En dat alles met een ongelooflijke snelheid, zonder dat er een woord werd gesproken. Een twetede schot daverder over het water. Moody rende krankzinnig van woede heen en weer, dreef de mannen tot spoed aan, raas de en tierde nu hij lijdelijk moest aanzien, dat de lading, welke een waarde van duizen den dollars vertegenwoordigde, aan de golven moest worden prijs gegeven zonder dat dit hem tenminste een kans bood zelf het vege lijf te redden. Kingston had voor niets an ders oog dan voor de drie hen bedreigende vaartuigen en elke minuut bracht hem nader tot het besef, dat aan ontkomen niet meer te denken vieL (Wordt vervolgd) Het was de grote Engelse natuurkundige Rutherford, die voor het eerst in de geschiedenis In 1919 het wonder van de omzetting van stikstof in zuurstof besefte. In die zelfde t\jd bedacht zyn jonge Duitse assistent Hans Geiger een toestel, dat het aantal deeltjes, uitgezonden door ra dium. kon tellen. Geiger wist niet, dat hy hetgevoeligste instrument voor opsporing van radioactiviteit had ontdekt, h|j vermoedde niet dat het alomisch tijdperk het derde oog zou worden van de door radioactiviteit bedreigde mens. Geleerden, die hun kennis aanwenden om de geheimen van het zonnestelsel te ont sluieren, bedienen zich thans steeds van de „Geiger-teller" om komische stralen te ont dekken. Ook de medici, die de kan- kcrverschynselen bestuderen, gebruiken dit prachtige toe stel, de speurders naar petro leum bepalen er de geografi sche structuur van diepe aard lagen mee de zoekers naar uranium en radioactieve lichamen houden het steeds bij dc hand en de atoomge leerden in de laboratoria van Oakriöge en Los-A!amos on derzoeken er iedere dag hun kleren, schoeisel en instrumen taria mee om zich te bescher men tegen de stille dood, die hen dag en nacht beloert... Er is geen enkel terrein van de jonge kernwetenschap, die voor de wereld bedreiging óf zegen kan zyn, of men is er afhankelyk van de eenvoudige teller, die Geiger 40 jaar ge leden uitvond en die ons een zesde zintuig geeft voor de ontdekking van de wereld van morgen. ALS EEN TROMPET Het betrekkelijk eenvoudige apparaat is uiterst gevoelig voor kosmische stralen en zet deze in geluid om. Wanneer men het benadert met een horloge, waeyrvan de wijzer- Elaat zwakke sporen uranium evat, klinkt een microfoon „toe", en nog eens „toe" en dan een hele serie „tocs". Ie der deeltje aleha, bèta en gam ma uranium wordt dus „gere gistreerd" Het toestel zwijgt nimmer; zelfs verwijderd van radioactive voorwerpen, „telt" het kosmische stralen. Indien de radioactiviteit intens is, hoort men als het ware een mitrailleur-salvo uit de micro foon. Een trompet, die een geniepige dood aankondigt Na* het tweede Bikini-expe riment werden vijf journalis ten in de gelegenheid gesteld om admiraal Blandy te volgen op zijn eerste onderzoekings tocht langs de overblijfselen van de opgeofferde vloot en van de Guinese biggetjes. Een zeer snel marinevaartulg werd hiervoor gebruikt. Op de voor plecht stond een natuurkundi ge, die in de hand een „Gei-1 ger-toestel" hield. Hij droeg op het hoofd een koptelefoon met twee- microfoons. De zee was kalm, de hemel wolkeloos, nu en dan ontdekte men vlek ken stookolie, afkomstig uit de opengescheurde vaartuigen in het -water. HET APPARAAT BRULDE Zodra men een van deze vlekken, uiterst radioactief als gevolg van de splitsing van het plutonium naderde, begon de tellen- te „brullen". De na tuurkundige gaf een teken. „Achteruit"! schreeuwde de kapitein. En de loods zocht met de teller als kompas een minder gevaarlijke doorvaart, een plaats, die niet blootge steld was geweest aan het kern-bombardement, aan de milliarden deeltjes, die in het menselijk lichaam doordringen zonder dat men het voelt, die in een seconde vele duizenden kilometers af kunnen leggen, die zonder onderbreking dood en verderf zaaien. Het marinevaartuig naderde een door radioactieve golven overstroomd vaartuig. De tel ler „huilde"Het passeer de op 100 meter afstand met volle vaart het wrak van het Japanse pantserschip Nagato. Het bombardement van deel tjes, uitgezonden door dit schip, was zó hevig, dat men, wanneer men 5 minuten zou hebben gestopt de dood van alle zijden zou hebben aangetrok ken. Onder de warme zon, in de serene rust van de atol, is de teller de wandelstok van een blinde, die zoekend en tastend zijn weg gaat temid den van gevaren. Automatisch bestuurde vlieg tuigen. die door de radioactie- vewolken vlogen, vervoerden tellers, die de enorme radio activiteit „registreerden". Toen deze wolk zich van Bikini naar het Zuiden ver plaatste, bleven andere vlieg tuigen, voorzien van Geiger tellers, het „spoor" op een afstand volgen, opdat vroeg genoeg alarm kon worden slagen, wanneer de wolk woond gebied or schepen na derde. Deze alarmtoestand en een verbod om in bepaalde zones te varen, bleven van kracht totdat de wolk was vervlogen. VREDESTAAK De laatste tijd is de teller van Geiger een belangrijk in strument voor de geneeskun de geworden. De toepassing van radioactieve geneesmidde len heeft hiervoor vele moge- lijkheden geopend. Geleerden verdoven ratten in de moderne natuurkundig? laboratoria en geven een kleine snede onder de pootjes. Dan brengen zij radioactieve phosphor in het lichaam van de dieren. Het systeem van genezing van de wonden kan dan met een tel ler van Geiger worden ge volgd. De dag zal komen, dat men op deze wijze ook het herstel van beenwonden bij de mens zal volgen. Door in het menselijk bloed een radioactieve vloeistof te brengen, kan men met behulp van de teller de circulatie en de verspreiding over cellen en organen bestuderen. Ook de Industrie heeft voor deel van het gebruik van dit opmerkelyke toestel. Door een radioactieve „verklikker" te voegen bij een in beweging -zijnde vloeistof of gas, kan men de gang hiervan door ondoorzichtige of onbereikbare buizenstelsels op de voet vol gen. Dit geldt ook bij de bc- Om te kunnen ontsnap pen aan een van de groot ste bedreigingen van een eventuele derde wereldoor log, de radioactiviteit heeft de mens een zesde zintuig nodig. Dat zesde zintuig is de „teller van Geiger". een wonderbaarlijk toestel, over de toepassing waar van, óók en vooral in vre destijd. Robert Keiler in het Franse maandblad „Constellation" een uit eenzetting heeft gegeven. studering vaiï een chemische reactie. In de metaalindustrie kan men door toevoeging van ra dioactieve phosphor aan een smeltend staalmengsei op snelle wijze de verhoudingen bepalen en daardoor lange en hachelijke chemische analysen vermijden. De petroleumindu strie gebruikt de teller om de radioactieve waterstof, die men bij de zuivering aanwendt op te sporen. In de organische chemie gebruikt men tegen woordig vaak radioactieve koolstof en de teller. Geiser's toestel signaleert het kleinste kemdeeltje in de levende weefsels en levenloze lichamen en is daardoor een soort wonderbril geworden, die ons in staat stelt het kleinste vleugje radiactlvlteit in de ondoordringbare materie op te sporen. Koning Abdullah van Transjordanië Is in Jeruzalem, waar hy het Arabische Hoofdkwartier en de Omar Moskee bezocht. De Koning onderweg naar de Moskee. LEZERS SCHRIJVEN DE D.U.W.-LONEN. Een D.U.W.-arbeïder te Souburg, vraagt ons of wij garantielonen van 29 voor de D.U.W.-arbeiders te Arnc- muiden een goed weekloon vinden. Het antwoord van de redactie daarop is: wy vinden het erg weinig. De inzender wijst er voorts op, dat de vacantiebonnen, 't laarzengeld enz. niet bij het loon gerekend mogen worden. Deze arbeider, die in Mid delburg werkt bij de D. U. W. en elke dag per fiets of bus heen en weer moet, heeft ook laarzen nodig, maar hy krijgt daarvoor geen vergoe ding, hoewei het voor hem geen pretje is met lage schoe nen aan te moeten werken op omgeploegd land. Er zyn ook mensen, die slechts f 24 per week halen en als ze dan niet aan het garantieloon komen, worden ze bedankt. Ze moeten dan naar de steun. Men werkt niet voor z'n genoegen by de D. U. W. meent deze inzender. „Rachabs Verraad" door Daan van der Zee, uitg. W. van Hoeve, Den Haag. Een Bijbelse roman tegen de achtergrond van het oude Jeri cho. De auteur heeft op verdien stelijke wijze de geschiedenis van de vrouw Rachab geromantiseerd. Daar deze historie 3300 jaar gele den geschiedde, speelt de fantasie natuurlijk een grote rol, maar dat neemt niet weg, dat het verhaal toch vrij behoorlijk gedocumen teerd is. (f 4.90). „Vijfduizend jaar kledingzorgen" door Anton Zischka, uitg. Neerl. Boekhuis, Tilburg. Men is geneigd bij het kennis nemen van deze titel wat sarcas tisch te lachen en op te merken, dat langzamerhand wel over alles en nog wat een boek geschreven kan worden zonder dat iemand er iets beter van wordt, of het moest de handige schrijver zijn. Bovendien, kledingzorgen hebben wij al genoeg; waarom ons te verdiepen in dergelijke zorgen van vorige generaties? Maar wanneer men enkele blad zijden van dit boek heeft gelezen, zal men deze mening wijzigen en de uitgave toejuichen. Want de bekende journalist Anton Zischka, die reeds eerder opvallende stu dies publiceerde, is er in geslaagd in ruim 300 bladzijden een uiterst volledig gedocumenteerd en sap pig geschreven brok cultuurge schiedenis te geven, waarvoor nie mand onverschillig kan blijven. Een knap werk, dat wij niet alleen in handen wensen van allen, die in de textielbranche hun boter ham vinden, maar ook van ieder, die 's morgens in jurk of broek stapt. Het boek is rijk geïllustreerd maar helaas kon de afdruk van de foto's beter zijn geweest, (f 8.50). „Gloriant", toegelicht door Jef Notermans, Serie Van Alle Tij den, uitg. Wolters, Groningen. „Het abel spel ende edel dinc vandepHettpghc _yan Bruyswijc Gloriant". een van die juweeltjes uit de mlddelnederlandse litera tuur, is opnieuw uitgegeven voor het middelbaar onderwijs. Dit spel is thans nog zo lezenswaard, om dat de anonieme middeleeuwse dichter zijn inspiratie putte uit het grootste onderwerp aller tij den, de liefde. Er gaat een ontroe rende kracht van uit, die door de vele „stoplappen", waarmede men in de middeleeuwen zo kwistig was, in gene mate wordt vermin derd. Men behoeft geen scholier meer te zijn, om hiervan te genie ten, wanneer men zich althans wat moeite wil getroosten. 1.75). „Vox Humana" door Luc. Wil link, uitg. Sijthoff, Leiden. Luc. Willink bevindt zich aan de zelfkant van de literatuur: een boek als „De reis van een lied" bijvoorbeeld heeft onmiskenbare kwaliteiten, maar toch bezit Wil link niet die visie, die beeldende kracht, die hem een plaats onder Ncerland's grote auteurs zouden verzekeren. Dit blijkt ook weer uit zijn nieuwe roman. „Vox Hu mana", de geschiedenis van een zanger. Gabriel Garbóty. Men leest dit werk, dat de tijd van 1908 tot 1942 overspant, geboeid uit. maar kan zich tenslotte niet aan de indruk onttrekken, dat de auteur te veel heeft willen geven. Wanneer hij er naar heeft ge streefd een gaaf en indringend beeld te geven van de bewogen eerste helft van deze eeuw, dan moeten wij helaas vaststellen, dat hij daarin niet is geslaagd, (f 6.90). „Appeltjes van Oranje" door Han G. Hoekstra; uitg. A. W. Sijthoff, Leiden. Hoekstra dicht niet alleen voor grote mensen, maar ook voor kinderen. In dit bun deltje, dat bijzonder aardig verlucht is met silhouetten van Frans van der Gast, ver telt hij op geestige wijze in rijmvorm over de belevenis sen van het Oranjehuis. Een aardig geschenk voor ieder kind. „Voorzichtig behandelen" door A. R. Brent, uitg. A. W. Bruna, Utrecht.. Onder leiding van inspecteur Joosten van de Rijksrecherche wordt in deze spannende detective roman een buitengewoon inge wikkelde moordzaak, waarbij een lijk in een kist is betrokken, op gehelderd. Ontspanningslectuur voor de liefhebbers van het genre. „Levensverschijnselen" door W. H. Mook, uitg. Wolters, Groningen. Een uitstekende handleiding bij het. onderwijs in de biologie voor de hogere klassen van V. H. en M. O., bewerkt naar „A modem bi ology" van Gibbs en Holmes. Aan de illustratie is veel zorg besteed, (f 3.90). „Een nieuwe job" voor Barbarina door Hans Borrebach is een „ro man van levensblijheid, levensdurf en liefde voor oudere meisjes". De titelpagina zegt 't en wie dit pret tig geschreven verhaal gaat lezen, zal zich hierdoor niet bedrogen gevoelen. Niet diepgaand, maar vlot en fris. Booin-Ruygrok N.V. te Haarlem is de uitgeefster. Van de hand van dr. W. G. N. v. d. Sleen is reeds menig boek over vreemde landen verschenen. Bij het Nederlandse Boekhuis te Tilburg, werden thans twee druk ken verzorgd van „Canada" en „Zuid-Afrik*".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 6