PROVIHCIALE ZEEUWSE COURAHT Zeeland's varkensras wordt steeds gezonder Soekarno wil naar India Truman teleurgesteld in de Griekse leiders Tragische brand te Deventer D£ BILT Sociaal-democraten heer en meester in West-Berlijn DODELIJK ONGEVAL OP SPOORBRUG. Hij zoekt politieke steun tegen Nederland Er komen meer biggetjes en er wordt meer gemest 191e Jaargang - No. 287 Dagblad.- uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt, ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week: 3.90 p. kw.; fr. p. p. I 4.15 per kw„ Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 7 Dec. 1948 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te VTissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. lel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. teL 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Maurltsstr. 12. teL 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zlerikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel. 28 PLANOLOGISCHE DIENST Bij de behandeling van de begroting in de afdelingen der Provinciale Staten zijn verschei dene Statenleden danig van leer getrokken tegen de Pro vinciale Planologische Dienst. Gedeputeerde Staten hebben in hun antwoord deze critiek zo goed als geheel ontzenuwd. Daarmede zou deze kwestie als afgedaan kunnen worden be schouwd, Het is echter niet uitgesloten, dat in de komende Statenzitting de Planologische Dienst weder om onderwerp van debatten zal zijn en daarom moet ons het volgende uit de pen. Er zijn klaarblijkelijk Staten leden, die het nut van de Pla nologische Dienst in twijfel trekken, de kosten te hoog vin- den. Anderen menen, dat het E. T.I. het werk van de Planologi sche Dienst er wel bij kan doen. Laat men oppassen voor het soort van zuinigheid, dat de wijsheid bedriegt. En laat, wie critiek uitoefent, zich toch eerst grondig op de hoogte stellen van de feiten. In de eerste plaats dient het werk, dat de Planologische Dienst verricht met name het opstellen van streekplan nen in ieder geval te ge schieden. onverschillig of die dienst er is of niet. In een pro vincie, die, als Zeeland, zal moeten vechten voor haar toe komst, is het opstellen van plannen, welke paraatheid bete kenen als ontwikkelingskansen zouden ontstaan, noodzakelijk. En ten tweede kan de Plano logische Dienst er wel het werk van het E.T.I. desnoods bijne men, maar het omgekeerde is niet het geval. Het Economisch Technologisch Instituut is daar voor te eenzijdig van doelstel ling. Persoonlijk betreuren wij het, dat toen kort geleden de mogelijkheid ontstond om P.P.D. en E.T.I. samen te voegen, deze ongebruikt is gelaten. Het is echter onjuist om, nu men deze samenvoeging die vermoedelijk bezuiniging bete kend zou hebben, niet gewild heeft, te gaan knabbelen aan de P.P.D. Aan een provincie als Zee land, voor welke altijd het „Er op of Er onder!' geldt en die meer dan de andere provincies moet zoeken naar alles wat tot op gang kan leiden, aan zulk een provincie het instituut ontne men, dat de grondslag moet leggen voor een goede ontwik keling. zou strijdig zijn met het Zeeuwse belang. En nu weten wij wel, dat nog niemand aan opheffen van de P.P.D. denkt. Maar' men praat over inkrimping. En ook dat is al onjuist. Leider groep Stem voor het gerecht. In het zwaar bewaakte Ge rechtshof van Acre is het proces begonnen tegen de leider van de groep-Stern Nathaniel Vellin. en zijn adjudant, Schulevitz. 7 Zij worden ervan beschuldigd dat zij in strijd met de „anti-ter- roristenwet van 1948" lid zijn van de „Lecy" (strijders voor de vrij heid van Israël). De officier van justitie verklaarde, dat de moord op graaf Berriadotte „evenzeer be raamd was als de aanval op pearl Harbor". De beide verdachten weigerden te antwoorden op de vraag, of zij zich schuldig achtten. Zij ver klaarden, dat zij niet gewaar schuwd waren, dat het proces zou beginnen en dat zij hun verdedi ging niet hadden kunnen voorbe reiden. Belgisch trampersoneel in staking. Gehoor gevend aan de oproep van de Belgische Centrale voor 't Trampersoneel hebben meer dan 16.000 leden van deze bond Maan dagmorgen voor 24 uur het werk neergelegd, om te protesteren te gen „het langzame verloop der on derhandelingen, die tot een ver hoging der lonen moeten leiden". Ondanks het feit. dat het katholie ke verbond van Tram- en Buurt- personeel inmiddels heeft be kend gemaakt niet accoord te gaan met deze staking, is deze vrijwel algemeen in België. Zelfs de buurtspoorwegen, die het grens- personeel naar Noord-Frankrijk wfwï1 vervoeren, liggen stil. j Vc rum der Belgische hoofd stad kon de toevloed van het gro- TT.auto's nauwelijks ver werken. Hier en daar functionneer- den de verkeerslichten „let met ï.n„J.ev»lg',dat h" grote op- stoppingen kwam. DRIELING GEBOREN. Zaterdag jl werd het echt paar W. C. Bruinen-Oudshoorn te Honselerdijk verblijd met de geboorte van een drieling, n.l. twee meisjes en een jon gen. De laatste berichten luiden dat de toestand van de moeder goed en die der kinderen be vredigend is. De Koningin en de Volkszang. Het hoofdbestuur van de Ne derlandse Vereniging voor de volkszang mocht bericht ont vangen, dat H. M. de Koningin gaarne bereid is het bescherm vrouwschap van de vereniging te aanvaarden, terwijl H.K.H. Prinses Wilhelmina der Neder landen machtiging verleende Laar «la trelid la u schrijven. Grote morele nederlaag voor Moskou. De Berlynse verkiezingen zijn een groot succes geworden voor de felst anti-Sowjet gezinde partij, de sociaal-democra tische. Zij verkreeg in alle drie de sectoren de volstrekte meerderheid, eerst op verre afstand gevolgd door de meer voorzichtige Christen-democratische party. Alle grote bladen in het Westen zyn eensgezind in hun commentaar, dat de Sowjet-Unie een grote morele nederlaag heeft geleden. In de nieuwe gemeenteraad zullen van de 130 zetels er naar schatting 79 bezet worden door de sociaal-democraten. 24 door de Christen-democraten, en 16 door de liberaal-demo craten. Elf zetels worden voor lopig opengelaten voor de S. E.D. De eerste daad van de ge meenteraad zal zijn het kie zen van een nieuw gemeente bestuur. Cqndidaat voor het burgemeesterschap is prof. Ernst Reuter, wiens benoeming in 1946 door een veto van de Russen ongedaan werd ge maakt. Louise Schroder, de 61- jarige grijze „moeder van Ber lijn", die zijn functie waarnam, heeft inmiddels de wens te kennen gegeven van haar taak ontheven te worden. De propagandisten van Mos kou zitten met de verkiezings uitslag lelijk in de maag. Ra dio Moskou sprak van „onwet tige verkiezingen", waarvan de uitslagen mogelijk vervalst zijn. De bladen in de Sow jet-sector zijn zeer sober in hun commen taren. De West-Berlijners hebben eensgezind gedemonstreerd een Russisch bestuur niet te lusten. De cijfers hebben duidelijke taal gesproken en zullen niet nalaten indruk te maken op de publieke opinie van de wereld. De Russen zijn daarvoor niet ongevoelig. Zij beseffen zeer wel de kracht van de hoge propagandatroef, die de Ameri kanen in handen hebben gekre gen. Het votum van vertrouwen in de politiek van niet-wijken voor Russische druk schept te gelijkertijd voor de Westelijke De uitslagen in de secto ren zijn: Britse sector: sociaal-de mocraten 248.321 (61.3 7o): christen-democraten 127.611 (20.5 liberaal-demo craten 73.181 (18.2 Amerikaanse sector: s.-d. 389.460 (63.2 chr.-d. 127.611 (20.7 l.-d. 98.352 (16.1 Franse sector: 188.119 (71.8 45.225 (17.2 28.903 (11 s.-d. Chr.-d. I.-d. mogendheden sterke morele verplichtingen. Minder dan ooit kunnen de bijna 1.300.000 Ber- lijners, die hun lot aan dat van de luchtbrug koppelden, in de steek worden gelaten. Door het doen houden van de gemeente raadsverkiezingen hebben Wash ington en Londen in zekere zin alle bruggen achter zich verbrand. De Berlijners worden op het ogenblik in vele kranten en verklaringen bewierookt als de mocraten pur sang, als moedi ge strijders voor vrijheid. Tot op zekere hoogte vormen zij door de loop der gebeurtenis sen inderdaad de stoottroepen van de democratie in de front linie van de aan de gang zijnde koude oorlog. Tegenwerking van de bevolking zou van Ber lijn een onhoudbare voorpost maken. Dat is nog geen reden de Berlijners internationaal over het paard te tillen. Die zelfde Berlijners hebben ten slotte tijdens het Hitler-bewind hun vrijheidslievendheid en af keer van dictatuur zorgvuldig verborgen weten te .houden. Hun huidige pro-Westerse ge zindheid is veeleer af te lei den uit een onberedeneerde af keer van de Russen en van hun methoden, een afkeer, die in vele kringen tot haat is overgeslagen, De practijken van de communistische mantel-or ganisatie in de Oostelijke sec tor, de S.E.D., zijn voor hen leerzame voorbeelden geweest. Vergadering der V. N. wordt verdaagd tot 1 April. De algemene vergadering v.an de V.N. heeft besloten de zitting op 11 December te verdagen en in het komende jaar te Lake Success weer öyeen te komen. De datum, die oorspronke lijk door de agenda-commis sie was vastgesteld voot het begin van de nieuwe zitting, was 1 Februari. Deze datum werd echter in 1 April ver anderd na een desbetreffende motie van Argentinië, die -o- J werd aangenomen met 21 te- Wilhelm Fieck, de leider der gen 16 „temmen, hij 21 ont- Duitse communisten. houdingen. Slachtoffer in rivier geworpen. Maandagmorgen is op de spoor brug te Culemborg de 28-jarige gehuwde walser J. de J. uit Alk maar, die aan deze brug werk zaam was, het slachtoffer gewor den van een ongeluk. Bij het naderen van de mili taire stoomtrein uit de richting Utrecht stapte de man uit deze spoorlijn in de andere, zonder te hebben opgemerkt, dat de electri- sche voortrein, die om 8,20 uur Culemburg passeert, reeds op de brug was. Hoezeer de bestuurder van de trein ook remde hij kon deze niet tijdig tot stilstaan bren gen. De voorste wagen greep de man en wierp hem tussen de spij len van de brugboog door ca. 50 meter ver in het water. Na nog eenmaal even te zijn boven ge komen verdween het slachtoffer in de diepte. SEM DRESDEN, Op Vrijdag 10 December zal de heer Dresden afscheid ne men als directeur van het ko ninklijk conservatorium voor muziek te Den Haag. Aciie der niet-republikeinen Het Engelse persbureau Reuter beijverde zich enkele be richten te verspreiden, die minder prettig nieuws bevatten voor de Nederlanders. Bij het bericht van het Djocja's persbureau Antara, dat president Soekarno de uitnodiging van Pandit Nehroe om India te bezoeken, thans heeft aanvaard, tekent Reuter aan, dat dit bezoek het voorspel zou kunnen zijn van een kort bezoek aan andere AzLatisehe landen om steun te verkrijgen voor de republiek in haar verhouding tegenover Nederland. De zegslieden van Reuter waren van mening, dat het be sluit van Soekarno om de uit nodiging van Nehroe te aan vaarden beïnvloed werd door het vastlopen va*n de Neder landse besprekingen met de Republiek. Gemeld wordt ook. dat dr. Daarentegen zeer tevreden over Tunkije. In een overzicht voor het Congres heeft president Tru man zich teleurgesteld getoon d over de resultaten van de Amerikaanse hulp aan Griekenland. Een mooie kans om de rebellen te verslaan was dit jaar voorbijgegaan. Veel meer tevreden was Truman over het Turkse volk, dat zijn kansen had benut en thans hard werkte. De president spoorde in het volgende verslag de Grieken aan hun krachtsinspanningen te verdubbelen. In de afgelopen zomer voer de het Griekse leger een offen sief tegen de rebellen uit, die in het Grammos-gebergte wer den verslagen. Aangezien het grootste gedeelte van de ver slagen rebellen over de Alba nese grens vluchtte, .konden de regeringstroepen geen beslis sende overwinning behalen. Korte tijd daarna keerde een groot gedeelte van de uitgewe ken guerilla-strijdkrachten in Griekenland terug en daar het Griekse regeringsleger er toen niet in slaagde de rebellen be slissend te verslaan, was tegen het einde van de door het overzicht bestreken periode een steeds in kracht toenemen de strijdkracht der rebellen gevormd. Dit betekende voof Grieken land, dat thans gedurende acht jaar onpphoudelijk strijd had gekend.een bittere teleurstel ling. Het Griekse moreel had hierdoor een ernstige slag ge kregen. De Griekse regerings troepen moesten zich thans eens te meer op oefening toe leggen en' in alle gelederen moest zich een geest van ver antwoordelijk leiderschap ont wikkelen, welke in toekomstige offensieve operaties tot uit drukking diende te worden ge bracht. In Truman's overzicht werd verder verklaard, dat „aanzien- „Sterzeugenzijn favoriet Wat men ook van varkens mag denken, z(j spelen een let terlijk en figuurlijk gewichtige rol in het Zeeuws agrarisch leven, vooral in Zeeuwsch-Vla anderen en de zak van .Zuid- Beveland en hun vlees smaakt heerlijk. Maar ook de varkens stand heeft in de oorlog veel geleden. Hoe zijn de perspectieven thans? „Gunstig", meent de heer W. Sietema van het Rijkszuivel- consulentschap te Middelburg, die bereid was ons met zijn gro te kennis op dit gebied uitvoe rig over deze materie in te lichten. „Tot 1 Mei jl. was het houden van fokvee beperkt, maar nu zijn de knellende ban den verwijderd. Het gevolg zal zijn, dat er binnen niet te lange tijd weer meer biggen komen, waardoor de biggenprijs (nu ge- mideld 50 a 60) zal dalen". Belangrijk is het, dat ook het mesten vrij is. Boeren, die vol doende aardappelen en eiwit- njkvoer voor hun biggetjes hebben, zullen daar wel oren naar hebben, want het belooft zeker rendabel te worden. Im mers, de varkensvleesprijs zal - .ju lunuinoicu uil, anucic IJlUllllClI, eeraer stijgen dan dalen. En zijn zij zich intensiever met de dat mesten betekent voor de huisvrouw, dat er op de duur meer varkensvlees te koop zal zijn. TOENAME OP WALCHEREN. De beperking in het houden van fokzeugen kon men ge makkelijk opheffen, omdat de ze minder werden gehouden, dan toegelaten was. Reden: te weinig rendabel. Wanneer meer gemest kan worden, zal dit ook verbeteren. Opvallend is het overigens, dat het aantal fok zeugen op Walcheren thans groter is dan voor de oorlog. De inkomsten uit de koeien- houderij zijn begrijpelijkerwijs teruggelopen en omdat veie boeren behoefte hebben aan inkomsten uit andere bronnen, varkensteelt bezig gaan houden. Dit zal wel een van de voor naamste redenen zijn van deze toename. Een zeug kan door een worp van acht biggen ineens 400 opbrengen! STRENGE SELECTIE. Aan de verbetering van het varkensras in Zeeland wordt de grootst mogelijke zorg besteed, ondermeer door keuringen en stamboekhouding. Vele biggen van Zeeuwse zeugen (er zijn er circa 4000) gaan naar de selec- tiemesterijen in Boxtel, waar nagegaan wordt of zij voldoende snel groeien en of zij niet te veel meel nodig hebben om 1 kg. aan te komen (de taxi is 3 a 4 kg. per kilo groei). Wan neer blijkt, dat de biggen aan deze eisen voldoen, wordt hun moeder gepromoveerd tot „ster zeug", die voor het fokken na tuurlijk veel waarde heeft. In de beerhouderij is een sterke selectie, omdat hierdoor uiteraard nog meer wordt be reikt dan door verbetering van de zeugen. Alle beren, die op gekweekt worden, moeten ge worpen zijn door „sterzeugen". In geheel Zeeland zijn er slechts 40 a 50. Het Rijkszuivelconsulentschap voor Zeeland heeft de beerse- lectie geheel in handen. Aan de nimmer aflatende zorg van de ze instelling is het te danken, dat de kwaliteit van de slacht- varkens steeds beter wordt en Zeeland's varkensras steeds ge zonder. lijke vooruitgang" was gemaakt met het verhogen van de vuur kracht en van de doelmatige werking van het Turkse leger, waardoor dit in staat werd ge steld weerstand te blijven bie den aan de communistische druk. De sterkte der Griekse guerilla-troepen. Een woordvoerder van de Griekse generale staf te Athe ne, schat de sterkte van de guerillatroepen van Markos op 70.000, van wie 28.000 strijdbare manschappen. 9000 kwamen Griekenland in de af gelopen zomer binnen, 80000 zijn geworven in door de op standelingen beheerste gebie den van Noord-Griekenland en 13.000 hebben gedwongen dienst moeten nemen, aldus Qfcze woordvoerder. Volgens zijn schatting be schikt de artillerie van Mar kos over 50 stuks berggeschut van 75 millimeter, 2 stuks veldgeschut en 42 stuks klein luchtafweergeschut. Italiaanse arbeiders in onze mijnen. Maandag werd tussen de Italiaanse en Nederlandse re geringen een overeenkomst gesloten over het tewerkstel len van Italiaanse arbeiders in Nederlandse mijnen. Kupers contra „De Waarheid". Naar wy vernemen heeft de heer E. Kupers, voorzitter van het N.V.V., een aanklacht inge diend b(j de officier van justi tie te Amsterdam tegen „De Waarheid" wegens belediging, zowel hem als het N.V.V. aan gedaan. „De Waarheid" had in het verslag van de rechtzitting in zake H. J. Woudenberg onder grote koppen het bericht ge bracht: „Kupers leverde de cartotheek en de millioenen van het N.V.V. uit". In zijn aanklacht verklaart de heer Kupers daardoor ern stig in eer en goede naam te zijn aangetast. Chauffeur doodgedrukt. Maandagmorgen te omstreeks kwart voor zeven reed de chauf feur Nieuwenhuizcn uit 's-Gra- venhage. werkzaam by het expe- ditiebedi-yf F. Vrolijk in de Kor- bootstraat te 's-Gravenhage, zijn auto uit de garage. De chauffeur stale zyn hoofd uit het portierraam om achteruit te kunnen kijken. Hierbij raakte hy met zyn hoofd dusdanig bekneld tussen het portier en de muur van de garage, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. Amerikaanse geschenken naar Nederland. Vrijdag vertrekt de „Noor- dam" van de Holland-Amerika- lijn met bijna 500 kisten hulp goederen, een geschenk van Amerikaanse organisaties naar Nederland. Onder de lading, die door de „United Service t» Holland" aan boord is gebracht, bevinden zich geschenken, die voor Sint Nicolaas in Neder land hadden moeten aankomen, doch door de staking der ha venarbeiders vertraging hebben ondervonden. G.S. Ratulangi aan het hoofd van een goodwill-missie der Republiek naar de Philippjjnen zou gaan en dat een missie uit Cairo naar Djocja zou ko men. DE DEELSTATEN Voorts meldt Reuter uit „gewoonlijk betrouwbare bronnen" vernomen te heb ben, dat de nlet-Republl- keinse Indonesische leiders na hun ontmoeting m©t-de Nederlandse kabinetsdele gatie een boodschap aan (1e Nederlandse regering heb ben gezonden, waarin zij te kennen gaven, dat zy geraadpleegd wensen te worden alvorens Nederland enige actie onderneemt tot het vormen van een inte rim-regering zonder de Re publiek. Dr. BEEL Dr. Beel. die als hoge ver tegenwoordiger van de Kroon een bezoek aan Madoera bracht, verklaarde op een bij eenkomst te Pamekasan: „Wjj kunen noch mogen ons laten weerhouden om de ar beid voor de oprichting van de federale staten van Indone sië thans spoedig te vol tooien in het welbegrepen ei gen belang van land en volk". GESTRAND Het Batv Nieuwsblad noemt de Nederlandse besprekingen met de Republiek volledig ge strand en meent, dat de Ne- derlandse missie tot het uiter- worden aangewezen. ste is gegaan. Vast staat al leen, aldus het blad, dat 1 Jan. richtdatum blijft voor de vor ming van de Verenigde Staten van Indonesië. R-eeds is de Commissie voor Goede Diensten koortsachtig bezig zich weer in de zaken te mengen. Wij venvachten ook ditmaal niets, dat kan ljjken op een aanvaardbare oplossing. Britten in Kiel en omgeving geboycot. Als protest tegen het Brit se besluit het torpedoproef station te Eckemforde te ver nietigen. zullen vandaag op last van de va.kvereniglngs- leiders, stille demonstratie- marsen worden gehouden in Kiel, Flensburg. Schleswig en Eckernförde zelf. De vakbonden en de sociar listische party hebben de be volking opgeroepen verdere omgang met de Britten te mijden. Deze houding wil men hand haven tot een ^verandering bespeurbaar wordt in de Brit se ontmantelingspolitiek. Een Britse, autoriteit heeft even wel verklaard, dat de demon tage door zal gaan, boycot of niet. Auto's met straal aandrijving. Volgens een artikel 'in de „Daily Herald", zijn proeven met straalmotoren voor auto mobielen genomen. Volgens het artikel zal de nieuwe straalmotor gemak kelijk in het achterdeel van de chassis aangebracht kun nen worden. Het rijden zou vergemakkelijkt worden daar slechts op rem, snelheid en stuur gelet zou behoeven te warden. Een versnelling zou niet nodig zyn. Voor de ver branding zou bijna alle brandstof geschikt zijn. Thee vrij op 30 December. Op 30 December komt de thee vrij. aldus ,.Het Parool". In de bonnenlijst van die dag zal geen bon voor thee meer 6 DODEN EN 2 GEWONDEN Zoiderverdiepi ng uitgebrand. Maandagmorgen in de vroegte heeft te Deventer een felle uitslaande brand gewoed, die vermoedelijk zes slachtoffers heeft geëist, terwijl 2 personen gewond werden. Te ca. kwart voor zes werd brand gemeld in de zeer nauwe Asserstraat boven de slagerij van S. van Krefeld. Op de eer ste verdieping woonde de rei ziger B. de Lange, die enige logé's in huis had met kinde ren. Juist toen de brandweer arriveerde, viel de logé Lode- weges van een hoogte van 10 meter naar beneden. De man brak door de val beide benen. Men zag daarop een vrouw op de gevellijst, die in haar val var. de dakgoot uit nog juist kon worden opgevangen in een springzeil. Deze vrouw bleek de echtgenote van de Lange te zijn. Zij stootte in het zeil op de trottoirband en brak het rechterheupbeen. De brandweer slaagde erin met de mechani sche ladder een vierjarig meis je te bereiken, dat in de dak- Min. van Maarseveen naar Brussel. Op 18 December zal de Neder landse minister van binnenlandse zaken. mr. J. H. van Maarseveen. in Brussel zijn Belgische collega Vermeylen ontmoeten. By deze ontmoeting zal getracht worden om in het kader der Benelux-ge- dachte toenadering te vinden op staats- en adminlstratief-rechte- lijk gebied tussen beide landen. Minister van Maarseveen zal ver gezeld worden van de secretaris generaal van zyn departement, dr. M. J. Prinsen, de raadsadviseur mr. J. M. Kan, prof. C. W. de Vries en mr. F. R. Mynlieff, chef afd. openbare orde en veiligheid van het departement van binnen landse zaken. In Duitsland omgekomen Nederlanders. Op 7 December des morgens om 10.30 uur zouden aan het grensstation Beek-Ubbergcn de stoffelijke overschotten van 30 tijdens de oorlog in Duitsland omgekomen Nederlanders ar riveren. Het transport zal vervolgens doorrijden naar Amersfoort, van welke plaats uit contact met de betrokken familieleden zal worden opgenomen. goot lag. Intussen had de brandweer met veel materiaal de felle brand aangetast. De zolderverdieping brandde ge heel uit en van de eerste ver dieping werd de achterzijde door het vuur verwoest. Het vermoeden dat bij de brand zes personen om het teven waren gekomen, werd bij het zoeken in de Verkoolde res ten van de bovenverdieping helaas bewaarheid. Men vona de overblijfselen van twee vol wassenen en vier kinderen nog 'n en bij de ledikanten. DE SLACHTOFFERS. Na onderzoek is gebleken, dat de volgende personen zijn omgekomen: de 30-jarige echtgenote en een anderhalf- jarig zoontje van de heer A. S. de Lange, .de 44-jarige heer Lodeweges uit Zaandam. diens zevenjarig dochter tje en vierjarig zoontje, die bij de familie De Lange lo geerden en tenslotte het an- derhalfjarig zoontje van de familie Thijssen uit Amster dam, dat bij de familie Lode weges te Zaandam logeerde en door deze familie was meegenomen naar Deventer. Gered zyn de heer A. S. de Lange, mevr. Lodeweges cn een driejarig dochtertje van de familie de Lange. Hun toestand is redelijk. De politie vermoedt, dat de brand veroorzaakt is door 'n defecte schoorsteen. De heer de Lange rook brandlucht en wekte zyn echtgenote. Zij is blijkbaar in huis gaan kijken. Men vond haar later dood. VOORSPELT VRIJ ZACHT. Geldig tot Dinsdagavond. Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen nu cn dan enige regen. Krachtige, langs dé kust tij delijk harde wind tussen Zuid en Zuid-West. Ongeveer de zelfde of iets hogere tempe ratuur dan fiteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1