PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Berlijn stemde voor het Westen Hatta vloog vergeefs naar Batavia Onzeker of K.L.M; dienst op Haamstede zal openen BILT Hevige aardschok in Amerika Grote opkomst bij gemeenteraadsverkiezingen in de geallieerde sectoren Over het geheel een rustig verloop Vandaag Op binnenlandse net worden zware verliezen geleden 191e Jaargang - No.286 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintljn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; 3.90 p. kw.; fr. p. P- 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 6 Dec. 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per. mm. Minimum p. advertentie f250 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux-te VlissingenVlamingstr. 16-18-20 (tfld.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. teL 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel. 26 Duizenden Wcst-Berlijners hebben zich Zondag naar de stembu- reaux begeven voor het kiezen van een nieuwe gemeenteraad. On danks de communistische oproepen de verkiezingen te boycotten is meer dan 90 der kiesgerechtigden opgekomen, ongeveer eenzelfde percentage als in 1946. Deze grote opkomst beschouwt men als ceu duidelijke demonstratie van de bevolking tegen de communistische politiek. Volgens de eerste uitslagen leiden in bijna alle districten de sociaal democraten met een behoorlijke meerderheid. Zij worden gevolgd door de Christen-Democraten. Het drukst werd uiteraard gestemd in de buurten van de middenstand en de socia listische arbeiders. Ook in vóór het Hitler-regime als communistische centra be kend staande wijken stemde gemiddeld nog 65 In 1946 werden in geheel Berlijn 2.128.167 stemmen uitgebracht, 92,3 van het totaal aantal kiesgerechtig den. De communisten verkre gen toen ongeveer 14 der stemmen in West-Berlijn. De gemeenteraad van Ber lijn telt 130 leden. De samen stelling van de raad was als volgt: 63 sociaal-democraten. 29 christen-democraten, 26 leden van de door .de commu nisten beheerste S.E.D. en 12 liberaal-democraten. TEVREDEN. Mevr. Louise Schroder, plv. burgemeester, noemde de Berlijners, getuige degrote opkomst, „goede democraten." Het resultaat overtrof haar hoogste verwachtingen. Het bewees, dat de S. E. D. het niet brj het rechte eind had door te verklaren, dat Ber- ljjn geen belang stelt in een verkiezing. Een Britse functionaris, Harold Hams verklaarde, dat in een gebied van de Britse sector, drie procent meer was opgekomen, dan in 1946. Hij zeide daarmee zeer tevreden te zijn. RUSTIG VERLOOP. Over het algemeen had de verkiezing een rustig verloop. De verkiezingsdag begon met een vervoersstaking, waardoor het tram- en ondergrondse ver keer stillag. Deze staking gaf het personeel gelegenheid te stemmen en wastevens een antwoord op de communistische oproep „wederopbouw-Zondag" te vieren en normaal te wer ken. Onder de eerste kiezers wa ren 10.000 man politie, die reeds gewapend waren en onmiddel lijk nadat zij gestemd hadden de wacht betrokken voor de 1600 stemlokalen in de Amerikaanse. Britse en Franse sector van de stad. Na hen kwamen honderden straatvegers, die de vroege och tend hadden doorgebracht met het opruimen van verkiezings affiches, die gedurende de nacht van de muren waren ge scheurd. Iets later in de ochtend kwam een zware mist opzetten. In tussen kwamen meer en meer Berlijners naar de stemlokalen om dan vlug weer, stampvoe tend van de koude, naar huis terug te keren. Het officiële Sowj et-Russi sche blad „Tagliche Rundschau" kwam met een groot opgemaak te voorpagina uit, waarop een interview stond dat generaal Clay aan de Berlijnse corres- D« ingetreden koude neeft de Berlijners naar midde len doen zoeken hun spaarza me kolenrantsoenen enigszins aan te vullen. Eén van de meest begeerden omstreden plekken is de gasfabriek, die met zijn co kesstortplaatsen het middelpunt van speurende en grabbelende vrouwen is geworden. De be langstelling is zo groot, dat de autoriteiten wekelijks slechts een beperkt aantal zoekers tot de terreinen toelaten. Een be paald dee! van hun „productie" moeten zij aan ziekenhuizen en andere openbare instellingen afstaan. pondent van de „Manchester Guardian" zou hebben toege staan. In dit interview zou Clay hebben verklaard, dat het „nog mogelijk is, dat de Wes telijke mogendheden de nieuwe Oostelijke magistratuur zullen erkennen". Andere met Sowjctlicentie verschijnende bladen schreven, dat de Westelijke mogendheden reeds plannen hebben gemaakt om Berlijn te verlaten. De Wes telijke autoriteiten hebben deze berichten „pure verzinsels" ge noemd. Kort na tien uur deden zich de eerste incidenten voor, toen een kleine groep leden van de onder communistische leiding staande socialistische eenheids partij de Westelijke sectoren binnenkwam en trachtte de stemming in een nabij de grens gelegen stembureau te verhinde ren. Een gevecht volgde, waarbij 15 personen door de politie van de Westelijke sectoren werd ge arresteerd. Op andere punten langs de sectorgrens, hield de politie een groep fietsers aan. die het met Sowj et-licentie verschijnen- Westelijke verklaring over Berlijn. Russen verantwoordelijk voor de verdeling. De drie Westelijke grote mogendheden hebben in een gemeenschappelijke verklaring, welke werd uitgegeven op het hoofdkwartier v.an de V. N. te Parijs, de Sovjet- Unie er van beschuldigd een „de-facto-verdeling" van Ber lijn tot stand te brengen en het invoeren van een enkele munt „uiterst moeiljpt" te maken. In de verklaring worden bijzonderheden gegeven over de maatregelen, die sedert Juni j.l. door de Sovjet-auto riteiten te Berlijn werden ge nomen. Deze maatregelen werden genomen „met voor bijzien van de door de voor zitter van de Veiligheidsraad uitgesproken wens, dat alle stappen zouden worden ver meden, welke zouden lelden tot een complicatie van de Berlijnse crisis." Er waren thans ernstige nieuwe vraagstukken gerezen ten opzichte van de oplossing van het muntvraagstuk, door dat de Sovjet-autoriteiten in gegrepen hadden in 'de nor male naleving van de Ber lijnse constitutie. de blad „Berliner Zeitung" in de Britse en Amerikaanse sec toren wilden verspreiden. Een man werd gearresteerd. De an deren vluchtten met achterla ting van kranten en fietsen. Na 10 uur werden de tram- en ondergrondse diensten in de Westelijke sectoren hervat. De mist was echter zo dik gewor den, dat de luchtbrugoperaties tijdelijk stopgezet zijn. Mexicaanse strafkolonie geheel verwoest. In een uitgestrekt gebied van Wesi-Amerika en Mexico werd Zaterdagmiddag een hevige aardschok gevoeld, die de gebouwen in tal van steden op hun grondvesten deed trillen. De schok duurde 20 tot 30 seconden. De aardschok deed zich te Los Angeles gevoelen, toen één uit 100.000 personen be staande menigte toeschou wers van een rugby-wedstrijd uit een stadion huiswaarts keerde. Er ontstond geen pa niek. Uit Mexico wordt gemeld dat, als gevolg van de aard schok, een aan de Mexicaan se Pacific-kust gelegen straf kolonie practisch geheel werd verwoest, als gevolg waarvan vele personen werden gedood en gewond. De strafkolonie lag op een eilandje. Schepen van de Mexicaan se vloot zijn uitgevaren, ten einde honderden veroordeel den en de inwoners van het eiland weg te voeren. Te San Diego schudden de gebouwen der zakënwijk op hun grondvesten. Telefoni sche verzoeken om inlichtin gen stroomden hij de redac tie-kantoren en op de poli- tiebureaux binnen. Klaarblijkelijk heeft de aardschok zich doen gevoelen oveir een gebied ter grootte van verscheidene honderden vierkante mijlen. zich uit strekkend van San Diego in het Zuiden, tot Muroc in het Noorden en bijna tot de Colo- rado-rivier in het Oosten. Politie-autoriteiten te Mount San Jacinto, en te Palm Springs verklaarden dat deze aardschok de zwaarste was, welke in de afgelopen 15 jaar. werd gevoeld. De aangerich te schade is echter zeer ge ring. „RING VAN VUUR." Califomië ligt in één van 's werelds grote aardschok gordels, de „ring van vuur" van de Stille Oceaan, welke zich van de Westkust van Amerika, door Alaska en Ja- f>an, uitstrekt tot de eilanden n de Orotek Oceaan en tot Nieuw-Zeeland. San Francisco werd, zoals bekend, op de 21ste April '06 door een aardbeving geteis terd, als gevolg waarvan 'n brand ontstond, welke gedu rende drie dagen aanhield. Hierdoor werd een gebied ter grootte van vier vierkante mijlen in het hart van de stad metde grond gelijk ge maakt, terwijl 500 personen werden gedood. Het bedrag «van de in 1906 aangerichte schade werd op 500 millioen dollar geschat. De herbouw van het verwoeste gedeelte van San Francisco duurde drie jaar. Schip met Chinese vluchtelingen gezonken. Volgens berichten uit Sjang hai, aldus radio-uitzendingen uit New-York, is een schip met vluchtelingen in de mond van de Yangtse na een explosie ge zonken. Honderden mensen zou den gedood of gewond zijn. Vliegtuig van de „lucht brug" neergestort. Een Amerikaans C 54- „Skymaster"-vliegtuig is Zon dagochtend, kort nadat het was opgestegen voor een vlucht naar Berlijn in het kader van de „luchtbrug", neergestort. De drie leden van de bemanning kwamen om het leven. Het ongeluk had plaats op een afstand van ongeveer drie kilometer van het vliegveld te Fass- berg, dat in de Britse zóne van Duitsland is gelegen. is het vjjf jaar geleden, dat te Tehe ran een conferentie werd gehouden tussen Churchill, Roosevelt en Stalin; herdenkt Finland de proclamatie van zijn onafhankelijkheid (1917); is het zeven jaar feleden, dat Engeland e oorlog verklaarde aan Finland, Hongarije en Roemenië. Britse nederlaag bij de Ver. Naties. Vandaag zal in de algemene vergadering van de N.V. ge stemd worden over een voor stel de assemblee op 12 Dec. te verdagen. Nu de zitting haar einde na dert komt er schot in het werk der commissies. De politieke commissie heeft met 25 tegèn 21 stemmen de eindresolutie inzake Palestina goedgekeurd. De resolutie zal naar de al gemene vergadering gaan, waar een meerderheid van twee der den vereist is. In haar huidige vorm bepaalt de resolutie, dat de verzoeningscommissie naar Palestina gaat met het mandaat „stappen te doen tot overleg met de betrokken regeringen en autoriteiten teneinde tot een definitieve regeling van alle hangende kwesties te komen". De verzoeningscommissie krijgt dus geen duidelijke en bindende voorschriften. De ge delegeerden namen geen be slissing over de grenzen. Alle desbetreffende bepalin gen in de oorspronkelijke Britse resolutie werden door de twee extremistische groepen, de Ara bische en de Russische wegge stemd. Dt betekent een duidelijke ne derlaag voor het Brits-Ameri kaanse blok. De tweede politieke commis sie van de V.N. heeft met 33 tegen 6 stemmen', bij 4 onthou dingen, een resolutie aangeno men, waarin beperking van het vetorecht in de Veiligheidsraad wordt voorgesteld. Egyptische studenten slaags met de politie. HOOFD DER POLITIE GEDOOD. In Cairo hebben demonstre rende studenten felle kloppar tijen geleverd met de politie, waarbjj verscheidene slachtof fers vielen. De studenten bestookten van achter een levend schild een Solitieauto met vuurwapens, andgranaten en stenen waar door verscheidene politieman nen werden gewond, waarvan enkele ernstig. Terzelfdertijd wierpen stu denten van de medische facul teit drie handgranaten, waar door het hoofd van de politie de dood vond. Andere officie ren en agenten van de politie werden gewond. In het univer- siteits-gebouw werd in het kan toor van de rector een niet ontplofte bom aangetroffen. De tunnel onder het Kanaal. De commissie voor de bouw van de tunnel onder het ka naal heeft, na een toelich ting op het door ingenieur Basdevant ingediende plan, besloten dit plan aan de raad der vijf, die thans te Parijs vergadert, voor te leggen. Paleis-beiaardier werd tachtig jaar. „Het was voor mij steeds een genot naar Uw carillon- spel te luisteren." Dèt tele grafeerde Prinses Wilhelmi- na aan de Paleis-beiaardier J. Vincent, die Zaterdag in het rusthuis „De Wartburg" te Oudenrijn bij Utrecht, zrjn 80ste verjaardag vierde. Ook Koningin Juliana en Prins Bernhard zonden een tele gram. Er was een receptie, waarvoor natuurlijk grote be langstelling bestond. 15 jaar geëist in Dordtse moordzaak. De rechtbank te Dordrecht heeft de behandeling voortge zet van de zaak tegen de schilder A. B. te Dordrecht, die er van beschuldigd werd met rattenkruit zijn echtge note. Elisabeth Bonsang, van het leven te hebben beroofd. Dr. Preuninger, psychiater verklaarde, dat hjj een geeste lijk defect bij verdachte had geconstateerd en dat hij hem geen criminele figuur achtte. <e invloed van de vrouw. mej. M. B., die er van verdacht werd de moord te hebben uit gelokt, achtte hij zeker aan wezig te zijn geweest. Op grond van deze verklaring hield de Officier van Justitie, mr. A. J. Kronenberg, die aan vankelijk 20 jaren gevangenis straf geeist, een aanvul lend requisitoir, waarin hij zijn eis verlaagde tot 15 jaar ge vangenisstraf met aftrek. Ten aanzien van mej. B. verklaarde dr. Preuninger, dat hij haar volkomen toere keningsvatbaar achtte. De zaak tegen haar werd weder om aangehouden. Kies was idealist.... Twee uur sprak de verdediger, mr. J. Th. H. Buiel, en drie uur had daarna Paul Kiès zelf nog no dig om zijn houding tijdens de Duitse bezetting goed te praten. Mr. Buiel vond. dat men Kiès niet ten laste kon leggen, dat hij ons land onder vreemde heerschappij wilde brengen omdat het in feite reeds onder die heerschappij was. Kiès betreurt echter zijn uitlatin gen jegens ons Vorstenhuis. Verdachte zelf was dankbaar voor de loyale behandeling van zijn zaak. Hij vroeg gestraft te worden voor de dingen, die hij werkelijk misdreven heeft, maar- hij liet toch niet na te wijzen op zijn idealisme, waarvoor hij vaak armoede zou hebben geleden en ook met zijn familie zou hebben gebroken. 17 December zal het Hof te Leeuwarden uitspraak doen. Spoorwegdieven liepen, tóch in de val. Goederentreinen van Twente naar de hoofdstad vervoeren des nachts vaak voor tienduizenden guldens aan textielgoederen. maar niet altijd komt alles in Amster dam aan. Zo was het tenminste de laatste weken, maar nu zal het wel weer goed gaan. De Amsterdamse politie heeft, tezamen met Rijkspolitie en spoor wegrecherche een einde gemaakt aan de activiteit van een bende dieven, die er een gewoonte van hadden gemaakt in Hilversum of Bussum op deze treinen te sprin gen en dan voor Amsterdam op hun gemak uit te zoeken wat het meest van hun gading was. Ze hadden sleutels, die op de goede renwagens pasten en de politie kwam op hun spoor doordat ze eerst eens een paar pakken met onderbroekjes langs de spoorbaan vond en er enige weken later in slaagde een groepje verdachte ke rels aan te houden, van wie één nog trachtte zo'n sleutel weg te gooien. De dieven wierpen hun buit meestal af in de Amsterdamse Rietlanden, een uitgestrekt ran geerterrein. waar de treinen meestal heel langzaam rijden. Daar konden ze er zelf dan natuurlijk ook weer vrij gemakkelijk uit ko men. Maar nu is het spelletje uit! Laatste poging om over het dode punt heen te komen weer mislukt Nederlandse ministers weer onderweg naar Den Haag. Er is Zaterdag op Java nog heel was gebeurd voor de Ne derlandse ministers Zondag morgen naar Den Haag terug keerden. In een groot deel van onze vorige editie konden we nog melden, dat het Ameri kaanse lid van de Commissie voor Goede Diensten, Merlé Cochran, Zaterdagmorgen vroeg van Batavia waarschijnlijk op verzoek van Hatta naar Djocja was gevlogen, om nog een laatste poging aan te wen den de Nederlanders en de In donesiërs tot elkaar te bren gen. Nog vóór de middag keer de hij met Hatt-a, Natsir cu Mohammed Roem naar Bata via terug, waar de Nederland se ministers die avond aan een afscheidsdiner zouden aanzit ten. Voor de heren aan tafel .gin gen, had Hatta, die voor zhn vertrek uit Djocja een korte bespreking met het kabinet en de republikeinse partijleiders had gevoerd, een onderhoud met de ministers Sassen en Stikker. MISLUKT. Zondagmorgen heeft de re publikeinse minister van voor lichting. Natsir, echter mede gedeeld," dat de pogingen om de besprekingen op het laatste ogenblik nog over het dode Iiunt heen te helpen, zijn mis- ukt. Natsir deelde dit mede vlak voor het toestel met de repu blikeinse ministers naar Djocja terugkeerde. Hatta zeide volgens Aneta nog: „het is dezelfde impasse als in Juni; niet beter, maar ock niet slechter!" Filmer-kapitein kreeg eervol ontslag. Met ingang van 1 Decem ber is het hoofd vaxt de Le- ger-Filmdienst, de kapitein in buitengewone dienst H. Alsem, van zijn functie ont heven en eervol uit de mili# taire dienst ontslagen. Sint Nicolaas werd beledigd. Toen Sint Nicolaas Za terdagmorgen in een open landauer zijn triomftocht door Winterswijk maakte, werd de kindervriend van een bouwwerk af door een der daar aan het werk zijnde arbeiders met zand gegooid. Sint Nicolaas stelde de politie telefonisch met deze bal dadigheid in kennis, waarna onder leiding van een inspecteur onmiddel lijk een onderzoek werd ingesteld. Nadat een der arbeiders als verdachte naar het politiebureau was overgebracht, legde hij een bekentenis af. De politie maakte proces verbaal tegen hem op. IN IEDER GEVAL EEN TERREIN, ZEGGEN GED. STATEN De kans isniet geheel uitge sloten, dat de grote verliezen, die door de K.L.M. op het bin nenlands net worden geleden, deze maatschappij er toe zullen doea besluiten, het binnen lands verkeer drastisch te beperken. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben zich daarom afgevraagd, of het bij deze stand van zaken voldoende verantwoord is, om nog voordat vast staat. hoe de K.L.M.-politiek zich verder zal ontwikkelen, thans reeds voorbereidingen te treffen voor de aanleg van een vliegveld bij Haamstede, met een capaciteit en een outil lage, zoals die aanvankelijk ge dacht waren. Inde algemene beschouwin gen op het afdelingsverslag van de Prov. Staten betreffen- de de deelneming van de pro vincie in het maatschappelijk kapitaal van een op te richten N.V. tot aanleg en exploitatie van dit vliegveld, constateren G.S., dat ook voor het geval er geen voldoende emplooi voor een dergelijk vliegterrein be staat, uitgezien moet worden naar mogelijkheden om op Schouwen-Duiveland de voor waarde te schep oen voor een verbinding door .le lucht met overig Nederland. Gezien de geïsoleerde ligging, in het bij zonder met ijsgang, is dit van niet te onderschatten betekenis, terwijl aan een terrein ter plaatse ook uit anderen hoofde (sportvliegerij en forensenver keer door de lucht gedurende de zomermaanden!) altijd be hoefte zal bestaan. Ged. Staten menen derhalve, dat wanneer noch de K.L.M. noch enige andere maatschappij bereid zou worden gevonden op Haamstede een dienst te ope nen, een vliegveld van geringer afmetingen of althans een gele genheid ook met kleinere toe stellen te landen en op te stij gen waarbij wordt gedacht aan een „air-strip" noodzake lijk is. Het college heeft dan ook gemeend het voorstel niet terug te moeten nemen, doch in overweging te willen geven de gevraagde machtiging aldus te willen zien, dat wanneer van aanleg van een luchtvaartter rein volgens de oorspronkelijke opzet onverhoopt geen sprake kan zijn, toch aan de totstand brenging van een andere vol doende verantwoorde oplossing in overleg met de Rijkslucht vaartdienst kan worden ge werkt. DE ANDERE VLIEGVELDEN. In een der afdelingen vroeg een lid, of vast gerekend mag worden op de bijdragen van de streek en van de gemeente Haamstede. Hij kreeg hierop ten antwoord, dat Haamstede toezegging heeft gedaan, doch dat de tijd te kox-t was. om ook van de streek zekerheid te krjjgen. G.S. hopen die echter vóór de Decembervergadering te hebben. Het is nog niet ze ker of het Rijk genegen is aan de gemeenten, die financieel steunen, een bijdrage voor het •vliegwezen te geven. Behalve aan de gemeenten op Schou wen-Duiveland zal ook aan de K.v.K. verzocht worden deel te nemen' in het maatschappelijk kapitaal van de op te richten N.V. Overigens menen G.S. het begrip „streek" tot Schouwen- Duiveland te moeten beperken. De kans dat uiteindelijk een bedrag van max. 35.000 door de streek zal kunnen worden opgebracht, achten G.S. niet ge heel uitgesloten. Naar aanleiding van opmer kingen in de afdelingen over de twee andere vliegvelden in Zee land, wérd nog medegedeeld, dat de voorbereidingen voor de aanleg van het luchtvaartter- rien Walcheren nog niet ter hand genomen konden worden, omdat nog niet besloten is. of Walcheren een militair vlieg veld krijgt. De onderhandelin gen over de Van Wuijckhuise- polder (Z. Vlaanderen) zijn verder gevorderd. Er zullen hier wel enige landbouwers worden getroffen. Indien de Braakman ingepolderd wordt, zou aan hen compensatie gegeven kunnen worden. -Het zal mogelijk zijn in de a s. zomerzitting van de Prov. Staten over het vliegveld Zeeuwsch-Vlaanderen medede lingen te doen. Maasbrug bij Sittard? De Belgen zouden gra^0 zien, dat er ook bij Sittard een brug over de Maas werd gebouwd. Waarschijnlijk om een nieuwe verbinding met 't Duitse achterland te verkrij gen. Van Belgische zijde moet reeds contact gezocht zijn met de Nederlandse autori teiten. Als de Belgen dan ook maar over de brug willen komen Na zijn aankomst te Djocja legde Hatta een verklaring af volgens welke de mislukking zou zijn te wijten aan een ver schil van mening over de le gerleiding tijdens de interim- periode. A.F.P. berichtte, dat de bevoegdheden van de Hoge Commissaris va" de Kroon een onoverkomelijk geschilpunt vormden, speciaal ook t.a.v. het gebruik van de gewapende macht. Volgens dit Franse persbu reau zou zelfs een hervatting \an de politionele actie moge lijk zijn. Deze zou vooral af hangen van de houding van Amerilaa, de C. v. G. D. en de Veiligheidsraad. Een uur later vertrok de K. L.M.-Constcllation met de mi nisters Stikker en Sassen naar Nederland. Minister Sassen verklaarde tegenover journa listen, die bij het vertrek aan wezig waren, dat er nog een mogelijkheid bestaat, dat de uelegatie nogmaals naar Indo nesië zal terugkeren. Hij voeg de daaraan toe „altijd optimis tisch te zijn". Op de vraag of hij vandaag optimistischer was dan gisteren, gaf mr. Sassen een ontwijkend antwoord. DODELIJKE BLAMAGE OF NONSENS? Het Bataviaasch Nieuwsblad deed Zaterdag enkele onthul lingen, welke het zelf als een „dodelijke blamage" voor de C. v. G. D. karakteriseerde. Vol gens dit blad zouden personen, c.ic- annex zijn of tot voor kort annex waren vlak voor Merle Cochran zijn aparte voorstel len aan de republikeinse rege ringsleden deed, besprekingen hebben gevoerd met diezelfde regeringspersonen van Djocja om deze in te lichten en hen te instrueren zich niet tegen over Cochran te binden. Het bataviaasch Nieuwsbl. spreekt hier van politieke corruptie, maar een woordvoerder van de C. v. G. D. noemde het gehele atikel „nonsens". SJARIFOEDDIN' IN DJOCJA. Volgens Antara zijn Sjari- foeddin, Hardjono en Soeripno Zaterdagmiddag per trein in Djocja aangekomen en daar onmiddellijk naar de gevange nis overgebracht. Er was enor me belangstelling bij het sta tion, maar er deden zich geen incidenten voor. ATJEH ACHTER DJOCJA. Soekarno heeft, in verband met de mogelijkheid van her vatting van de formele onder- nandelingen tussen Nederland cn de Republiek een telegram ontvangen van de volksverte genwoordiging van het gewest Atjeh, waarin deze zegt het regeringsbeleid van Djocja ten volle te ondersteunen. In het Kanaal zit nóg haring. Volgens berichten uit Sche- veningen is de vangst van de haringvissers, die bij Smith's Knol vissen, sterk teruggelopen. Het blijft bij één of twee kantjes, zodat alles er op wijst, dat het einde van de Noordzee-ha ringvisserij aanstaande is. In het kanaal gaat het nog wat beter, hoewel de vang sten daar sterk uiteenlopen: van niets tot 125 kantjes. Drie koeien kwamen in de vlammen om. Bij een felle brand in een schuur bij een boerderij aan de rand van Bussum kwamen drie koeien in de vlammen om. Een melkknecht had in de vroege morgen aan één der balken een petroleum lamp opgehangen. Hij ging even weg om Iets te halèn en toen hij terug kwam, was er al geen redden mëer aan. Er waren zeven koeien: één moest nog later afgemaakt worden en de drie andere hadden ook ernstige brand wonden. Een strop voor de eigenaar, die maar laag ver zekerd was! DE VOORSPELT HEER WIND. Gelutg tot Maandagavond. Aanvankelijk droog weer, maar in de loop van de dag toenemende bewolking en in het Zuid-Westen van het land plaatselijk enige regen. Gelei delijk tot vrij krachtig aan wakkerende wind tussen Oost en Zuid. Weinig verandering van temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1