't Zand wenst speeltuin en jeugdbibliotheek Keiler heeft goede kans op de tweede plaats Verkeer- en waterstaatswerken Van Vrouw ioi Vrouw Weldadig enthousiasme, dat steun verdient Op weg naar een Europees parlement. In Parijs wordt vernomen dat Groot-Brittannië er in toe gestemd heeft het Franse voorstel voor vorming van een Europees parlement te steu nen. De Britse steun voor het Franse voorstel betekent een belangrnke stap naar verzoe- ■n'ng tussen de Britse en Franse gezichtspunten ten aanzien van de manier, waar op een politieke en economi sche Europese Unie bereikt zou moeten worden. Nieuwe verklaring rechten van de mens. De sociale commissie der V. N. heeft een nieuw handvest voor de vrijheden van de mens aanvaard. Dit handvest roept de gelijkheid van alle mensen uit. zonder on derscheid naar ras. kleur, sexe, taal. godsdienst of politieke over tuiging. Niemand mag willekeurig gearresteerd of verbannen worden of onderworpen worden aan mar teling, onmenselijke behandeling of onmenselijke straf. Ieder mens heeft het recht van bewegings- i vrijheid binnen de grenzen van zijn land en het recht in andere landen asyl voor vervolging te zoeken. Huwbare mensen van verschil lende sexe hebben het recht te trouwen zonder beperkingen. De wil van het volk. zoals uie in periodieke en eerlijke verkie zingen tot uiting komt, is de ba sis voor het gezag. Ieder heeft het recht te werken met gelijke betaling voor gelijk werk en het recht op bescherming tegen werkloosheid. Arbeiders mogen vakverenigin gen stichten en zich bij vakvereni gingen aansluiten. Zij hebben recht op een redelijke arbeidstijd en op periodieke betaalde vacan- Ües. De juridische commissie der V. TT. heeft met 30 stemmen en 8 onthoudingen de tekst voor de conventie betreffende volkeren moord aanvaard. De Sowjet-Unie en de landen die haar doorgaans steunen. Engeland en Zuid-Afrika onthielden zich. Er waren geen te genstemmers. Meer aandacht voor landschapsveirzorging. (Van onze redacteur) Naar wtf vernemen, is de Ne derlandse Heide Maatschappij voornemens een commissie in te stellen, die zich zal bezig houden met het vraagstuk der landschapsverzorging. Zij is namelijk van oordeel, dat er de laatste tijd een grote tegen stelling merkbaar is tussen de agrarische bevolking en dege nen, die zich bijzonder hebben beijverd op het gebied van de natuur- en landschapsbescher ming. Het vertrouwen van de boerenbevolking in de natuur beschermers ig zeer gering. Aan de andere kant is de boer veelal van nature de man, die het landschap verzorgt, doch uit vrees voor de natuurbe scherming doet hy hier zeer weinig aan. De Heide-Maat- schappij acht het daarom no dig, dat in dit opzicht leiding- wordt gegeven. B.V.V. naar Spanje. Dinsdag 7 December a.s. vertrekt B.V.V. per speciaal gecharterde Douglas D. C. 3 van Weischap naar Madrid, waar Woensdag 8 December een wedstrijd gespeeld zal wor den tegen de Madrileense „Atletico". Donderdag 9 De cember keert het gezelschap weer per vliegtuig naar ons land terug. De kleine Klaus Webcr, een tweejarig Beriynertje, dankt op het vliegveld Gatov de Ameri kaanse piloten voor het eten en de snoerperijen, die via de luchtbrug aangevoerd werden. MINISTER LICHT DE PERS IN OVER DE STAND VAN ZAKEN. Schieveen of Ypenburg? Aan het slot van een pers excursie, welke gemaakt werd om aan een aantal Nederland se journalisten een beeld te geven van hetgeen sedert de bevrijding op het gebied van verkeer en waterstaat werd gepresteerd, zijn door en na mens minister mr D. G. W. Spitzen tal van vragen be antwoord. Zo deelde de minis ter o.a. mede. dat een commis sie van deskundigen en be langstellenden is benoemd, welke binnenkort advies zal uitbrengen in de kwestie van de tweede Westelijke luchtha ven: Ypenburg of Schieveen. De minister kon geen ant woord geven op de vraag of er binnenkort een suppletolre begroting is te verwachten in verband met de voltooiing van reeds ten dele afgewerkte wa- terstaatsobjecten. In verband met het plan voor een Moerdijkkanaal, waarover de laatste tijd in de Belgische pers berichten zijn verschenen, zeide de minister, dat zal mosten worden bezien in hoeverre dit in onze ge- dachtensfeer kan worden opge nomen. Spreker wil de havenkwestie in verband met de Benelux zien als een gezamelijke natio nale kwestie. We wensen de Duitse havens groei en bloei toe, aldus de minister, maar dat mag niet ten koste van onze havens gaan. Over de inschakeling van de Nederlandse scheepvaart bij het vervoer van Marshall-goe deren is overleg gaande. Er is verwachting van een ont wikkeling In de goede rich ting. voorts achtte de minister het van groot belan^ zo spoe dig mogelijk met de aanleg van de tunnel onder 't Noord zeekanaal bij Velsen te be ginnen. Ook de verbetering van de Gelderse IJsel achtte de minister urgent. De verzilting van onze ri vieren en andere binnenwate ren vormen een ernstige ber dreiging. Er bestaan reeds ver uit gewerkte plannen, welke o.m. verhand houderf met de aangrenzende landen, de watervoorziening van de grote steden enz. Men mag geen verwach tingen wekken t.a.v. het ver krijgen van Marshall-dollars voor de uitvoering van wer ken. Dat stond niet op ons verlanglijstje! Wijzende op de noodzakelijk heid van bezuiniging, kondig de de minister aan, dat bin nenkort een ontwerp voor zee- en luchtvaartverzekering zal worden ingediend, dat 50 millioen gulden zal vragen. De regering zal zich ook hebben te beraden over de wederin voering van het Wegenver- keerfonds of vorming van een ander fonds in 1951. wanneer het tegenwoordige bestem mingsfonds voor de opbrengst van de motorvoertuigen be lasting afloopt. IJSELMEER- INPOLDERING Dr. ir. S. Smed'ng beant woordde namens de minister Het is natuurlijk te mal om los te loven, maar laat ik het maar eerlek beken- nen: Ik ''eloof noo altijd rotsvast in Sint Nicolaas. Zo iets map ie in deze gestroom lijnde tijd eipenlijk\ niet hardop zeaaen. laat staan in een krant schrijven. De goe de bisschov is immers al lang ovnenadig door bevoeg de critic om hals aebracht? Allereerst door de histori ci. die tot vervelens toe met nadruk hebben betoogd, dat die hele Sint Nlcolaashisto- rie kant noch wal raakt. Dat de goede man niet in Spanje woonde maar in Klein-Azië. Dat Zwarte Piet helemaal in zijn eigen zak moest weg kruipen van schaamte, want op zijn zachtst moet hij een goedaardig soort duivel zijn, en die zak richt zich naar de helAls je het heel pre cies gaal uitzoeken, dan kom je via de marseveinen var kens en de schimmel héle maal bij de oude Germanen terecht en de oude Romeinen moeten er ook nog iets mee te maken hebben. En dan de paedagoqen. Hebben die al niet jarenlang hele tijdschriften volgeschre ven om ons te vermanen, de tedere kinderzieltjes toch niet voor het leven te be schadigen met de brutale leugens van de ooievaar, van Klaas Vaak en vooral, vooral van die onbestaanbare Sint Nicolaas en zijn grieze lige zwarte knecht. De waar heid, ouders, en niets dan de waarheid als je de stakkerd van kinderen niet levenslang met duistere angstcomplexen wilt op schepen. En dan, niet te vergeten, de kille critiek van het nuch tere verstand. Laat ik eer lijk bekennen, dat ik daar ook een paar jaar lelijk aan geleden heb. Dat was in de tijd toen ik veel volwasse- ner was dan nu. Zo om ende bij mijn tiende jaar had ik de hele historie aardig door. Sint Nicolaas niets anders dan een flauw mopje waar je moeder en vader elk jaar weer ernstig mee kwamen aandragen. En nog zo on handig ook: ze nemen vaak niet eens de moeite om het handschrift op de pakjes be hoorlijk te verdraaien. Om nog maar te zwijgen van de horden Sinterklazen in win kels en lunchrooms, en van de statige bisschoppen, die lichtelijk aangeschoten over straat laveerden en soms zelfs handgemeen raakten met hun concurrenten Maar zonderling, naarmate je vordert op de weg naar de volwassenheid, komt die doodgecritiseerde Sint Nico laas springlevend en bemin nelijk op je toe rijden. Nee, niet de suikerzoete meneer met de watten baard en de Goed heilig man bordpapieren kroonstaf. die altijd weer vage lievigheden ■prevelt: En heb jij 't hele jaar je bordje zoet leegge geten? En kun jij "wel een mooi versje voor me zingen? Nee, de echte Sint Nico laas draagt een mijter van rood en goud, zijn mantel is gloeiend fluweel en de wit zijden handschoen, die de fraaie teugel vasthoudt, is met gouddraad bestikt. Niet, dat iemand die pracht ooit te zien krijgt. Door de donkere eenzaamheid van de nachte lijke straten, over de einde loze verlatenheid van de winterse buitenwegen rijdt hij waardig voort op zijn nobele schimmel. Zijn baard waait in de nachtwind, een sneeuwwitte welverzorgde baard, die vaak een heel klein lachje verbergt. Het lachje van een oud, levens wijs man met een scherpe geest en een mild hart. Of is het geen wijsheid, dat hij al die eeuwen door zijn eerste beschermelingen is trouw gebleven: de kin deren, de verliefden ep. de zeelieden? Geloof mij,' zeg gen zijn jeugdige ogen on der de witte wenkbrauwen: ik ken het leven langer dan u. De argelosheid, de liefde en het avontuur, die zijn al leen maar de moeite waard oneindig veel meer dan het lintje, het baantje en de conferentie. O, Sint Nicolaas van onze dromen, rijd vannacht! Het is zo heerlijk om in deze we reld van puin en prikkel draad, waar de éne mens de ander een wolf is, te gelo ven al is het maar één avond van het jaar in een heilig man, die alleen maar goed durft zijn. Maar houdt Pieter dicht aan uw zijde. Het oude volksgeloof heeft maar weer eens gelijk ge had. Alleen maar goedheid dat smaakt te veel naar fondant. Laat de Moor met de dreigende zak naast u voort stappen. Houd naast de koek de gard achter de hand, stuur de wijsheid met de humor op reis. Laten wij die twee met hand en tand verdedigen. Immers, zij gaan daar samen bij de gratie van ons vrou wen. Zolang wij ons uitslo ven met lijmpot en schaar, zolang wij een kwartier lang op onze penhouder bijten om een rijmwoord op: sokop houder. Maar zodra wij ons laten verleiden tot de moderne gemakzucht van het keurig verpakte winkelcadeau met het vlotte rijm van de be taalde sneldichter dan verdwijnen de twee dierba re schimmen voorgoed in de nevel. SASKIA. vragen over de verdere in poldering van het IJselmeer. Hij hoopte vurig dat spoedig zal kunnen worden voortge gaan, vooral ook omdat an ders het omvangrijke cultuur technische apparaat dreigt uiteen te vallen. MIDDELBURGS LAATSTE ZWEMMER De kalender wijst weer De cember aan en de grond is 's- morgens wit bevroren. W\j hui veren in onze jassen en bellen de stomerij op hoever zij nuf eigenlijk zijn met onze winter- spullen. Over het kanaal in Middelburg hangt een winters licht en eenzaam en verlaten ligt de zwemschool, waar het luttele maanden geleden bruin zag van de zwemmers, aan zijn zijde. Vijftien-en-een-halve graad wees de thermometer, op de dag, dat de inrichting ge sloten werd en de grootste „die hards" zeiden toen: ,JTu is het mooi geweest. Volgend voor jaar komen wij terug". Niet zo echter de heer !A. Wattel uit Grijpskerhe. Ieder mens heeft zo zijn liefhebberij en zijn hobby is de zwemsport. Dat begon op zijn dertiende jaar. Hij wist toen een boekje over de techniek van het zwem men op de kop te tikken. Voor 75 cent,,een-, huel bedrag als. je nog maar 13 bent! Met deze aan winst sloot hij zich een tijdje op en hij leerde alle bewegin gen ijverig uit zijn hoofd. Op een dag, toen hij de inhoud uit zijn hoofd kende, besloot hij de sprong te wagen. Hij kroop in een sloot, ging op zyn rug lig gen, steunend op een knuppel, maakte aarzelend enkele bewe gingen, liet de knuppel drijven enhij zwom! Hy zwom 70 meter eri toen rende h\j naar huis om triomfantelijk verslag uit te brengen. Helaas, hij werd niet geloofd. Wij geloofden aanvankelijk ook niet, toen men het ons ver telde, dat de heer Wattel, nu 34 jaar oud en ambtenaar bij de Tuchtrechtspraak voor de Prijsbeheersing, deze winterse maanden nog iedere dag een baantje zwemt. Via glibberige stenen en wankele laddertjes zijn wij daaróm de zwemschool binnengedrongen en troffen daar inderdaad Middelburg's laatste zwemmer, flink ingevet, aan. Hij vertelde ons, dat hij sedert 14 Maart iedere dag, weer of 'geen weer, gezwom men heeft. „Maar nu ga ik er een punt achter zetten", voegde hij er aan toe, „want ik wil mijn spieren lenig houden voor wedstrijdzwemmen, volgend jaar". Terwijl hij met forse slagen naar het midden van het kanaal ging, (4.5 gr. Celsius wees de thermometer in het met olie bevlekte water aan!) verbaasd bespied door een fietser, die juist de Vitrite passeerde, zijn wij rillend in onze winterjas de kachel gaan opzoeken. Een beetje minderwaardigheidsge voel hadden we op dat moment wel Onze landgenoot Piet Roozen- burg won in IJmulden zijn partij tegen Rostan en bracht daarmee de wereldtitel dammen op zijn naam. TIENDUIZEND GULDEN NODIG EN DUIZEND BIJ ELKAAR De Buurtvereniging 't Zand te Middelburg smeedt grote plannen! In het Schuttershof stond Donderdag tijdens een feestelijke ledenvergadering 'n juweel van een maquette ge. exposeerd, in zes weken tijds vervaardigd door de leden I. J. van Verre en J. Buddingh, een maquette van een speeltuin, zoals er in Zeeland geen tweede wordt gevon den! Hoeveel zou nu de uitvoe ring van dit schitterende plan kosten? vroegen wij aan de heer Jacobsen, de actieve voorzitter, want de Buurtver eniging 't Zand is niet van flan om het bij een maquette e laten, maar gaat hèt pro ject uitvoeren ook. De voorzitter haalde zijn schouders op. Met tien. twaalfduizend gulden zijn we klaar! ant woordde hij. En hoeveel heeft de ver eniging al bij elkaar? luidde de volgende vraag. Vijfhonderd gulden geeft de gemeente Middelburg als subsidie en bovendien stelt zij de waardevolle grond gratis tot onze beschikking. En de Stichting Nieuw Walcheren heeft ons gratis beplanting van de speeltuin toegezegd. We zijn dus al aardig op weg TWEELEDIG j OPTIMISME Tienduizend gulden minstens j nodig. Dnlzend gulden bij elk- J aar. En dan zegt men: We zijn al aardig op weg! Kjjk, dit is idealisme en I enthousiasme, dat bergen kan verzetten, een geesteshouding, die weldadig aandoet en aan stekelijk werkt. HOE HET WORDEN ZAL Voorzitter Jacobsen heeft ter vergadering een uitvoe rige beschrijving gegeven van de plannen. De speeltuin zal een halve hectare groot wor den. ongeveer 70 bij 80 meter. Er zal een jeugdbibliotheek bij worden gebouwd, voorlo pig nog ondergebracht in een barak, die naar aangenomen mag worden door Wederop bouw wordt afgestaan. In die barak kan tevens vergaderd worden. De speeltuin zelf zal het ka rakter dragen van een speel weide, met overdekte en on overdekte zandbakken, met schommels en draaimolens en wipplanken, met glijbanen en banken, met beschutte zitjes voor moeders en toezichthou dend personeel, met zonnige en schaduwrijke plekjes met bomen en struiken en bloemen te kust en te keur. Een speel tuin zal het worden, zoals men cr wel in grote steoen vindt, maar in Zeeland nog geen. Die speeltuin komt er, verzekerde de heer Jacob sen. Niemand van ons twijfelt eraan! En de prach tig met leden gevulde Sciiuttershofzaal de ver eniging heeft 422 leden-ge zinshoofden en ruim 1600 gezinsleden stemde met die verzekering in met een daverend applaus. tegenwoordigers van „Uit het VolkVoor het Volk", van „Nieuw Walcheren", van de Dienst Sociale Zaken en van het gemeentebestuur (de wet houders L. J. van 't Westende en A. J. Berenpas). En wet houder Berenpas heeft be moedigende woorden gespro ken. Het gemeentebestuur is met bewondering vervuld voor wat deze steeds groeiende wijk van Middelburg met eigen middelen tot stand heeft ge bracht. Wat is er deze zomer door de bewoners zelf niet ge daan ter verfraaiing van hun woonwijk! Nu staat deze kin derspeelplaats weer op het programma en het bestuur verdient hulde voor de geest, waarin dit werk verricht wordt. Want het onderneemt dit alles voor Middelburg, voor de buurtbewoners, voor uw kinderen en de gemeente is ervan overtuigd, dat het daar mede een voorbeeld geeft, dat navolging verdient en navol ging zal vinden. De gemeente steunt door geld te geven en grond. Wat er meer gedaan kan worden zal moeten blij ken. Maar de gemeente staat sympathiek tegenover wat op 'te Zand gebeurt en het is te hopen, dat er straks een voor jaar aan zal breken, waarin deze speelplaats, omringd door bloeiende bomen en struiken, een sieraad zal zijn niet slechts voor 't Zand, maar voor geheel Middelburg! STEUN GEWENST Zulk een toezegging geeft hoop voor de toskomst, ai bindt zij tot niets. Maar in alle ernst: de be woners van 't Zand slaan de handen in eikaar en be ginnen. Zou het nu niet zo kunnen worden, da', de Middelburgse burgerij deze enthousiaste burgerzin steunde door zo mogelijk een flinke bijdrage? GEMEENTELIJKE WAARDERING De pessimisten zullen zich vermoedelijk hebben afge vraagd: Waar halen ze het geld vandaan? Maar gelukkig waren er ver- Me vr. Kosenkina, de Russische onderwijzeres, die iii Augus tus vanuit de tweede verdieping van het consulaat te New Tork sprong om niet naar de Sowjet-Unie gestuurd te wor den, is thans in zoverre herste ld, dat zij met een stok kan lopen. Zij zal nu haar intrek n emen in het huis van enige vrienden om verder „ongemerkt te leven". Mevr. Kpsenklna verlaat he t ziekenhuis, geholpen door een dokter en een verpleegster. DAMMEN Burgemeester van Heino* beledigd De Officier van Justeitie bij de rechtbank te Zwolle eiste tegen de 68-jarige baron Bran teen te Wi-elbergen een boete van f 1000.— wegens belediging, smaadschrift en. aantasting van het openbaar gezag. Baron B. heeft destyds nl. in Mei 1946 na de benoe ming van jhr v. d. Heyden tot burgemeester van Heino een brochure uitgegeven waarin deze er van wordt beschuldigd met N.S.B.-verraders eet- en drinkgelagen en jacht- en lo geerpartijen gehouden te heb ben. Hoino's burgemeester wordt hierin een „verachtelijke eter van twee wallen en laf profiteur" genoemd. Verdachte bedankte de officier in zijn slotwoord voor de gelegenheid na drie jaar aan de kwestie eindelijk openbaarheid te ge ven. Het hoofd koel in de koude oorlog. In antwoord op een opmerking van Anthony Eden in het Britse Lagerhuis, dat het niet met elkaar te rtjmcn scheen, dat Groot Brlt- tanntë krachtig gestelde nota's aan de Sowjet-Unie doet toeko men doch gelijkertijd grondstolfen naar dit land uitvoert, die van belang kunnen zijn voor de oor logvoering. heeft de onderminister van buitenlandse zaken Meyhew verklaard: ..Het is belangrijker met koel hoofd tegenover de kou de oorlog te staan." Meyhew voeg de er aan toe. dat de Britse re gering zich in de economische cn handelsbetrekkingen met de Oost- Europese landen laat lelden door de .-r7wach?r\gen van uiteindelijk voordeel voor de Britse belangen. Ghestem kwam niet verder dan remise. De partij van de ex-wereld kampioen Ghestem tegen de Belg Verpoest had een normale Hollandse opening, waarbij schijnbaar ter vereenvoudiging door zwart veel werd uitge ruild. In een snel tempo ver dwenen de schijven van het bord en toen er ruim een uur was gespeeld, was voor het eindspel een stand bereikt, wel ke tot remise moest leidèn. De partij van van der Staay tegen Chiland werd met 32-28 geopend, waarna Chiland door met 19-23 te antwoorden, direct bezit van het centrum ging ne men. Van der Staay behandelde de verdere opening heel sterk en hij bezorgde Chiland reeds spoedig een zwakke schijf op veld 22. Zoals in dergelijke stellingen vaak gebeurt, had dit voor de Fransman een zeer na delige opsluiting van zün korte vleugel ten gevolge. Van der Staay wist echter geen winst te forceren en het werd remise. De party van de Belgische kampioen Demesmaecker tegen onze landgenoot Laros had eveneens een Hollandse opening, door zwart met 1721 tegen gespeeld. De Belgische kampi oen overtrof in deze partij zich zelf, want hij behandelde het middenspel uitstekend en bij 'n stand van tien om tien stuk ken was er van bepaald voor deel voor een van beide spe lers geen sprake. In het verdere middenspel maakte hij een fout, wat het verlies van de partij betekende De partij van de Fransman Perot tegen de Zwitser Rostan werd met de 3228 opening aangevangen en door zwart met 1823 tegengespeeld, waar na de Fransman met 34—29 ver volgde. Reeds in de opening en in het begin van het midden spel wist wit enig positievoor deel te behalen, doch Rostan verdedigde zich uitstekend. Pe rot bleef hardnekkig aanvallen en in een stand van 9 om f stukken had hij bepaald voor deel. Rostan wist zich enigszins te herstellen. Beide spelers maakten in het eindspel geen fout en het werd remise. De partij tussen Post en Roo ze n burg werd geopend met 34 —29, 16—21. Bij de 14e zet ver loor wit een steen en by de C3ste zet wist zwart de tweede schyf winst te forceren. Wit hield de eer aan zich en gaf de party toen op. Een door onze wereldkampioen wel zeer agres sief gespeelde partij! Keiler die deze ronde vrU was. maakt door het gelüke spel van Ghesterf tegen Ver poest een g^edc vans op de tweede plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 4