MEUKT Tijdelijke vernieuwingen voor de Wederopbouw NIEUWS UIT ZEELAND Gas en electriciteit in Zeeland Surprise op Java? Verkoudheid DAM PO WALCHEREN Men meent, dat de informele besprekingen niet worden voortgezet. Wali Negara van Oosl-Java Vrijdagochtend znn dr. L. J. M. Bcel on de Kamerleden Van der Goes van Naters. Romme. Tilanus, Meyerink en Korthals in Bondowoso aan gekomen. Dr. Beel heeft hier de Wali Negara van Oost- Java, Achmad Koesoemo Ne- foro. in een vergadering van et voorlopige parlement van Oost-Java geïnstalleerd met een redevoering. Dr. Boel verklaarde. dat het de uitdrukkelijke bedoe ling van de Nederlandse re gering Is, dat de regelingen voor liet bewind van Indo nesië in overgangstijd voor 1 Januari a.s. In werking zullen treden. Waarnemers zjjn volgens Renter van mening, dat de Nederlandse regering nu wel licht zal voortgaan met haar reeds vroeger opgestelde plan om voor 1 Januari a.s. de Interim-regering in te stellen. Naar men van welingelich te zijde ln Den Haag te ver staan gaf, mag uit het te (Ingezonden mededeling) Vóóraan in h« verlangen van iedere longen staat vroeg oi laat: het pakhuis n Cadeau voor jaren! Maar er is toch nog iets veel mooiers te geven door Moeder. Een sterk lichaam en *n stevig, gaai gebit. Dit is een cadeau voor altijd. DaaromDagravitKalk, phosphor en vitamine D. (Ingezonden mededeling) P.Z.E.M.-G.E.B. Middelburg Voorkomt overbelasting Stroom beperking in de uren van 7 tot 9; van 11 tot 12; van 16 tot 18 uur. (Ingezonden mededeling; (Ingezonden mededeling) van neus. keel of borst, snuift en wrHft U weg met (Ingezonden mededeling) SEDERT 1869 VERMAARD OM DE VOORTREFFELIJKE KIF A LITE IT ONDERGOED (Ingezonden mededeling) Batavia uitgegeven communi qué over het vertrek der mi nisters naar Nederland niet worden geconcludeerd, dat dit zou berusten op een de zer dagen door de Nederland se regering genomen besluit. Vóór net vertrek van de de legatie uit Nederland heeft de Nederlandse regering als richtlijn gegeven, dat de de legatie zou terugkeren op een door haar zelf geschikt geacht tijdstip, om ln nader overleg met Den Haag te treden. De mogelijkheid is voorts aanwezig, dat enige der des kundigen te Batavia achter blijven om zo nodig de infor mele besprekingen voort te zetten. Volgens het algemene ge voelen van politieke kringen in Batavia, is het vertrek van de ministeriële delegatie op Zondag a.s. naar Neder land een „surprise". Terwijl men van bevoegde Nederland se zijde verklaarde, dat dit plotselinge besluit „er niet toe bijdraagt om optimisme te wekken", en terwijl men al gemeen van mening was, dat ae ministers Stikker en Sas sen weer naar Kalioerang zouden terugkeren om dé be sprekingen met Hatta voort te zetten, drukte een Repu blikeinse woordvoerder er zgn „levendige verwondering" over uit. dat de Nederlandse ministers door de regering in Den Haag niet waren voorzien van een zodanige volmacht, dat hun terugkeer naar Nederland overbodig zou zijn. HATTA VOOR K. N. I. P. EN REGERING Antara verneemt, dat het Republikeinse kabinet tot nu toe geen beslissing heeft ge nomen ten aanzien van de door de Republikeinse rege ring aan te nemen houding betreffende de besprekingen te Kalioerang. nadat Hatta van deze besprekingen Don derdag een uiteenzetting in een kabinetsvergadering ge geven had. Antara voegt hieraan toe, dat de verkla ring, welke Hatta met be trekking tot de besprekingen heeft afgelegd voor net werk comité van het K. N. I. P. „niet het standpunt weer geeft van het gehele kabi net." Binnen enkele dagen zullen de leden van het K. N. I. P. van repliek dienen. Spionnage in Amerika. Karl Mundt heeft verklaard, dat de „commisie voor on-Ame- rikaanse activiteit" van de vroegere communistische agent Whittaker Chambers micro-fo- tocopieën heeft gekregen van documenten van „enorm be lang". Deze documenten, aldus Mundt, waren uit het departe ment van buitenlandse zaken weggenomen cn aan Chambers ter hand gesteld met het doel ze aan Russische communisti sche agenten te zenden. Cham bers. die hoofdredacteur is van het weekblad „Time", deelde de commissie in Augustus mede, dat hij van 1924 tot 1937 com munist was. Straffen en vrijspraken in de Bondowoso-zaak. Het hoog militair gerechtshof te Batavia heeft Zaterdagoch tend uitspraak gedaan in de Bondowoso-zaak. Kapitein A. R. J. Zantman werd veroordeeld tot drie maanden gevangenis straf, luitenant J. van den Dor- pe tot acht maanden, luitenant H. J. C. Gits tot twee maanden mot aftrek, sergt,-majoor A. D. Jippes tot vier maanden en twee weken met aftrek, -sergt.-majoor B. J. van Lier bevestiging vrij spraak, korporaal C. J. M. Leij- tens- drie maanden met aftrek, marinier Ch. Grimberg drie maanden met aftrek, marinier J. P. Kaspers drie maanden met aftrek, marinier J Huizer drie maanden, korporaal Th J. van Amelsfoort bevestiging vrij spraak cn marinier P. Ch. van Esch bevestiging vrijspraak. Geen der beklaagden, noch hun raadslieden waren bij de uitspraak aanwezig. AUTORIJSCHOOL GARAGE LOUISSE GOES - MIDDELBURG Telefoon 2175, Telefoon 2147 Cochran naar Djocja. Merle Cochran, Amerikaans lid van de Commissie voor Goede Diensten, is Zaterdag morgen naar Djocja gevlogen cn heeft besprekingen gevoerd met dr. Mohammed Hatta, de Republikeinse premier. Volgens gewoonlijk betrouw bare bron te Batavia deed Cochran, die reeds verschei dens voorstellen heeft ge daan om het geschil in Indo nesië tot een oplossing te brengen, ter elfder ure een poging licht te brengen in de geschillen tussen Nederland en de Republiek voor de Neder landse delegatie Zondag naar Nederland zou terugkeren. I Walvisvaarders boerden niet slecht. VLOOT WORDT UITGEBREID. Aan het verslag over het tweede boekjaar van de Ned. Mij. voor de Walvisvaart te Amsterdam, is hel volgende ontleend: Gedurende het seizoen 1947-48 is gebleken, dat het vangstresultaat beneden de verwerkings-capaciteit van het moederschip bleef, zodat besloten werd de jagerviool uit te breiden. Voor dit doel werden twee Britse korvetten gekocht. Ook kon den drie Japanse walvisjagers wor den verworven. De verbouwings- en reparatiekosten van deze vijf schepen zullen aanzienlijk zijn. Totaal werd geproduceerd 13.033 ton traan. 1176 ton potvisolie. 69 ton vlees en 373 vaten lever (vorig jaar 12.221 ton traan. 173 ton spermolie en 100 ton bijproducten). Verwerkt werden 744 walviseenhe den (575) en 133 potvissen (14). De opbrengst der productie be droeg f 14.521.106 (vorig jaar f 12.348.584). De bedrijfskosten be dragen f 8.924.3C7 (f 8.631.498). Een bedrag van f 4.030.000 (f 2.434.000 wordt op de vloot afgeschreven. Het winstsaldo bedraagt f 416.205 (f 233.392), waaruit een dividend van 4 <~c (onveranderd) op de pre ferente en 5rr (3 procent) op de gewone aandelen wordt voorge steld. Monteurs kregen kokende olie over het lichaam. Donderdag waren drie ver warmingsmonteurs bezig met het aanleggen van een eentrale- verwarmingsinstallatie op een bij de werf „De Biesbosch" te Dordrecht in aanbouw zijnd tankschip. Plotseling sloeg een oliereservoir uit elkaar, met als gevolg, dat de monteur koken de olie over het lichaam kre gen. De 22-jarige F. Zoek sprong over boord, doch werd zo zwaar gewond ,dat zijn toe stand op het ogenblik zeer ern stig is. De 30-jarige C. van Dijk, werd dood van het schip gehaald, de 30-jarige W. Poly, is later in het ziekenhuis overle den. "N Wassen beelden in de bar. Voor een koffiebar in iet centrum van Den Haag blijven vele voorbijgangers even staan om te zien wat zich daar binnen afspeelt. De bezoekers aan elk tafeltje is er tenminste één neergestreken zitten heel rustig van hun bak je troost te genieten en een wit gejaste kellner staat ergens een ge- noegelfjk babbeltje te ma ken. Dat is de eerste in druk. wanneer men door het raam naar binnen kijkt. Maar bij nadere be schouwing zal men merken, dat kellner en bezoekers zich zo rustig houden om datze wassen beelden zijn. Hoe dat komt wordt de aandachtige voorbijgan ger duidelijk, wanneer hij de voor het raam hangen de publicaties even leest. Uit de eerste die er in tweevoud hangt ziet hij, dat de koffiebar bij rech telijk vonnis voor twee maanden is gesloten, we gens overtreding der prijs- voorschriften. In de twee de zet de eigenaar uiteen, dat in Juni 1946. toen hij zijn overti-eding begLng, „verschillende artikelen niet langs normale weg te bekomen" waren en dat hij wel genoodzaakt was te ho ge prijzen te berekenen. Voorts geeft hij aan even tuele belangstellenden hei adres op van een naburig etablissement waar zij te recht kunnen zolang hij zelf alleen aan wassen beel den gastvrijheid ntag ver lenen. Bouwprogramma zal elk jaar aan de Staten- Generaal overgelegd moeten worden. Wetsontwerp thans ingediend. Thans is ingediend het wets ontwerp „tijdelijk voorzienin gen ten behoeve van de weder opbouw en de bevordering van de bouwnijverheid (Wederop- bouwwet)", dat wg begin deze week reeds aankondigden. De eerste paragraaf bevat een veel uitvoeriger regeling betreffende het wederopbouvv- plan, waarvoor een dankbaar gebruik is gemaakt van het schema voor een wederopbouw- wet, opgesteld door een com missie van de Vereninging van Nederlandse Gemeenten en het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw De bepalingen van art. 2 ge ven de grondslag voor bevoegd heid tot aanhouding van de beslissing op verzoeken om bouwvergunning, waardoor voorkomen kan worden, dat vergunningen zouden moeten worden verleend voor de uit voering van plannen, welke met een in voorbereiding zijnd wederopbouwplan in strijd zijn. Voorts wordt een waarborg geschapen, dat het tot stand komen van een goed wederop- bowplan voor een bepaald getroffen gebied uiteindelijk niet zal kunnen worden tegen gehouden door onverhoopt ge mis van medewerking van een andere gemeente- BOUWPROGRAMMA Het bouwprogramma, dat nwde ingevolge de van veie zijden geuite wens een meer omschreven wettelijke status zal verkrijgen, is gebaseerd op de huidige overheidspolitiek, welke een zo juist en billijk mogelijke verdeling van de voorhands nog schaarse ar beidskrachten en materialen ten doel heeft. Het program ma dient het bindende richt snoer te vormen van de uitoe fening der bevoegdheid tot goedkeuring van werken door de centrale en locale organen. Als belangrijke aanwijzing van het beleid, dat het kabi-t net zich voorstelt op het ge noemde gebied te voeren, be hoort het programma aan de Staten-Generaal te worden medegedeeld tegelijk met indie ning van de Rijksbegroting. Het ligt in het voornemen om in de adviescommissie in elk geval, voor zover deze over verdeling provinciegewijs zul len adviseren, vertegenwoordi gers van de provinciale bestu ren op te nemen, en voorts zo veel mogelijk te streven naar vertegenwoordiging van hen, die bij 'bepaalde soorten van werken in bijzondere mate be lang hebben. De practijk heeft de nood zakelijkheid aangetoond, dat al degenen, die, in welke lei dende functie ook, aan de uit voering van z.g. zwarte wer ken deelnemen, deswege aan sprakelijk kunnen worden ge steld. Het beantwoorden van de vraag of en„ zo ja. in hoever- de bijzondere tijdsomstandighe den afwijken van bestaande voorschriften wettigen, wordt aan de gemeentebesturen over gelaten, terwijl het ten deze vereiste toezicht wordt opge dragen aan de colleges van Gedeputeerde Staten. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Oss dr. M. Hansen le Berlicum(N.Br.). GEREF. KERK. Beroepen te Hardinxveld G. Visser te Wissekerke iN.Bcv.). Er komt slagroom Volgens „De Kruidenier" zal er binnenkort weer slagroom beschikbaar komen. Maar ze zal duur zgn, want voor dit weelde-artikel geeft de over heid natuurlijk geen enkele subsidie. Huishoudroom krijgt 9 pet., koffieroom 20 pet. en slagroom 40 pet. Tegen Kerstmis kan men de room »erwa.chten. De prijzen worden nog nader bekeken. „Westelijken zullen Berlijn verlaten". RUSSEN WILLEN DE KIEZERS BANG MAKEN. Het Duitse nieuwsbureau A. D.N. (Sowjet-zóne) heeft Za terdagochtend om 4 uur alle abonné's opgebeld om hen een speciaal nieuwsbericht voor te lezen, volgens hetwelk de Wes telijke mogendheden Berlijn einde Januari of begin Febru ari zouden verlaten. Volgens het bericht hadden leden van het Britse en het Amerikaanse militaire bestuur verklaard, dat de luchtbrug bin nen vijf weken zou instorten en dat de vorming van een nieuwe magistraat in Berlijn en het aanbod van dat lichaam om de gehele stad van voedsel en brandstof te voorzien, de posi tie van de Westelijke mogend heden onhoudbaar zou maken. Westelijke waarnemers te Berlijn beschouwen dit bericht als bestemd om de bevolking van de Westelijke sectoren vrees aan te jagen, opdat zij Zondag haar stem niet uit brengt. licht rijdende bioscopen naar Middelburg. Filmjeeps, die beslemd zijn voor Indonesië. Maandagmiddag zal een colon ne van acht filmjeeps, aan de N.I.W.I.N. geschonken door gro te ondernemingen, bij het be gin van een toumée langs de provinciale hoofdsteden een be zoek aan Middelburg brengen. Deze „rijdende bioscopen" zul len binnenkort naar Indonesië worden verscheept, waar zij de Nederlandse militairen op de buitenposten verstrooiing zullen bieden. Zij zijn volledig inge richt voor projectie van 35 mm. geluidspeelfilms en bijwerk. De colonne, die yergezeld wordt door een geluidswagen van de N.I.W.I.N., zal om 3 uur op de Markt arriveren. In de bovenzaal van „De. Verge noeging' 'heeft een officiële ontvangst plaats, waarbij de Commissaris der Konigin, de burgemeesters van alle Walcher- se gemeenten, de plaatselijke N. I.W.I.N.-comités en vertegen woordigers van garnizoen, po litie, thuisfronten. Rode Kruis, enz. aanwezig zullen zijn. Vervolgens wordt een rond rit door de stad gemaakt, waar na bij wijze van demonstratie omstreeks half vijf op de Markt een korte openluchtvoor- stelling wordt gegeven. De N. I.W.I.N. zal collecteren ten be hoeve van de radiovoorziening in de hospitalen in Indonesië. Mosselkwekers uit Bruinisse vergaderden. Woensdag vergaderde te Brui nisse de mosselkwekersverenigmg „Algemeen Schippersbelang". Er werden diverse onderwerpen be handeld. Ter sprake kwam de levering van mosselen uit de Waddenzee aan Zeeuwse kwekers. Een aantal Zeeuwse kwekers kan namelijk niet voldoen aan de mïnimumleve- nngseisen. Men meende dit het beste te kunnen oplossen door Waddenzee mosselen naar Zeelan J te brengen, waar de betreffende kwekers ze kunnen mengen met hun eigen product, waardoor deze kwekers toch kunnen meedoen aan de levering. Hiermede bereikt men een twee ledig doel. men helpt de Zeeuwse kwekers en men helpt de Wierin- ger mosselvissers, die in Amster dam en ij de export naar Enge land slechts 4000 tonnen mosselen hebben kunnen verkopen en in levering belangrijk achter staan bij de Zeeuwse kwekers. Alleen die Zeeuwse kwekers zullen de mosse len kunnen kopen, die werkelijk zelf gedupeerd zijn. De heer J. L. van Leeuwen, se cretaris van de Stichting Zeeuwse Visserijbelangen i.o. sprak hierna over het doel dezer stichting. Met algemene stemmen werd be sloten dat de vereniging te Brui nisse lot de Stichting zal toetre den. De heer van Kootcn pleitte tenslotte voor langer openstelling van het Friese en Groninger Wad voor mosselzaadrij. De daar nu liggende mosselen zullen bij vorst verloren gaan. Belgisch Loodswezen gaat moderniseren. 5 MILLIOEN' FRANCS VOOR VLISSINGEN Het Belgisch Ministerie van Verkeerswezen heeft een cre- dlet van 5.500.000 frank be schikbaar gesteld voor de uit breiding en modernisering van de Belgische Loodsdiensten te Vlissingen. Naar wg vernemen, is het de bedoeling dit bedrag in de eerste plaats te bestemmen voor een nieuw gebouw voor het Belgisch Loodswezen. Grolere kasgeldopname door provincie. B(j besluit van 3 Augustus j.l. van de Prov. Staten van Zeeland is het bedrag, dat tijdens 1949 ma ximaal aan kasgeld kan worden opgenomen, bepaald op f 5 mil- lioen. In verband met het uitvoeren van het z.g. 25-millioen-plan voor de electrifieatie, het herstel van de oorlogsschade in het bijzonder met betrekking tot de provincale stoombootdiensten en het provinci aal gasbedrijf, het verbeteren van wegen van het secondaire en ter tiaire wegenplan en het tijdelijk voorzien in de behoeften van de gewone dienst, zal het vermoede lijk niet mogelijk zijn met dit be drag te volstaan. Daarbij komt nog, dat het zeer moeilijk is thans leningen op lange termijn af te sluiten. Ten einde stagnatie in de uitvoe ring van werken te ontgaan en de onderscheidene betalingen tijdig te kunnen verrichten, hebben G. S. voorgesteld het aan kasgeld op te nemen bedrag te verhogen tot f 10 millioen. Salarisregeling goedgekeurd. De door de Prov. Staten van Zeeland vastgestelde nieuwe jaarwedden-verordening ten be hoeve van het provinciaal per soneel is door de Kroon goed gekeurd. De nieuwe watertoren te Oostburg. In Oostburg is men begonnen met de bouw van een nieuwe watertoren. Het zal ongeveer 2 jaar duren alvorens dit werk gereed zal zijn. De toren zal een andere vorm krijgen dan de in 1944 door de Duitsers opge blazen toren. De toren zelf zal ongeveer 45 m. hoog worden. Er komen 5 reservoirs boven elkaar. W. HONDERSf Op ruim 60-jarige leeftijd overleed Donderdagnacht na een langdurige ziekte, de heer W. Honders, hoofd der Ned. Herv. School te Yerseke. De overledene, die in deze ge meente zeer gezien was, heeft gedurende 27 jaar als hooffi der school de belangen van heC onderwijs gediend en zich zo wel bij de kinderen als bg de ouders algemeen bemind ge maakt. Ook op het kerkelgk en verenigingsterrein bewoog de heer Honders zich. Hg was jaren lang ouderling der Ned. Herv. Gemeente en secretaris penningmeester van de Groe- ne-kruis-vereniging, in welke laatste functie hij een groot aandeel had in de totstandko ming van het fonds ten behoe ve van het Groene-Kruisge- bouw. De inpoldering van de Braakman. Uit het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de be groting van verkeer en water staat blijkt o.m., dat verschil lende Kamerleden hebben aan gedrongen op voorkoming van stopzetting van reeds in uitvoe ring zijnde werken en werken, welke waren voorgenomen. O.m. werd in dit verband ge noemd de inpoldering van dc Braakman. Wij komen op dit verslag nader terug. Zeeland en de Ronde door Nederland. Het feit dat Zeeland niet in de voorlopige route van de ronde van Nederland 1949 is op genomen, heeft in Zeeuwse wie- Ierkringen ontstemming en te leurstelling gewekt. Het A.N.P. meldt nu, dat door vooraanstaande personen op wielersportgebied uit Zeeland stappen worden ondernomen de provincie alsnog in het te rijden schema te doen opnemen. DIESELTREINEN STOPPEN OOK TE KRUININGEN- YERSEKE Vernomen wordt, dat, in te genstelling met vroegere ge ruchten, de dieseltreinen, wel ke in Mei op de Zeeuwse lgn gaan rijden ook op het station Kruiningen-Yerseke zullen stoppen. Vlissingen VOORLICHTING SOCIALE VERZEKERING. De Woensdagavond in het Concertgebouw te Vlissingen ge houden voorlichtingsavond inza ke de Sociale Verzekering had jammer genoeg niet die be langstelling, welke deze belang rijke materie wel verdient. Niet tegenstaande dit, was het toch een leerzame avond en de aan wezigen volgden met grote in teresse de uiteenzetting welke Geen gaspersleiding VlissingenMiddelburg. De onrendabele P.Z.E.M.- aansluitingen. Toch een Moerdijkkanaal? Tot de Benelux-problemen. wel ke in de volgende jaren moeten worden opgelost, behoort ook de Belgische eis inzake een betere scheepvaartsverbinding tussen Ant werpen en de Rijn. Deze oude kwestie, die naar de achtergrond verdween toen de Nederlandse Eerste Kamer in 1926 het voorstel van minister van Karnebeek in zake het z.g. Moerdijkkanaal had verworpen, heeft de laatste weken nieuwe actualiteit gekregen door discussies in de Belgische en Noord-Brabantse pers en door eni ge initiatieven zowel in Nederland als bij onze Zuiderburen. De Bel gische regering staat op het stand punt, dat dit vraagstuk aan de orde moet worden gesteld vóór de douane-Unie definitief is. In Noord-Brabant is onlangs een commissie ingesteld, welke tot op dracht heelt het Schelde-Rijn- vraagstuk te bestuderen in het licht der na-oorlogse verhoudin gen. Nieuwe voorschriften voor het houden van varkens. Met Ingang van 5 December a.s. worden de aankoopvergunningen en geleidebiljetten voor biggen afgeschaft, behalve in het gebied langs de Belgische grens waar al le bepalingen betreffende het ver voer cn het verhandelen onver minderd van kracht blijven. Land en tuinbouwers, niet land- en tuin bouwers, die gerechtigd zijn een fokzeug aan te houden, alsmede •erkende handelaren in fokvarkens mogen biggen in voorraad of voor handen hebben zonder dat zij ln het bezit van een aankoopvergun ning behoeven te zijn. Andere personen mogen slechts biggen in voorraad hebben voor zover zij hiervoor een mestcontract hebben afgesloten of een huisslachtings- vergunning hebben verkregen. De z.g. gewichtsgrens voor biggen is met ingang van 5 December a.s. voor het gehele land vastgesteld op 35 kg. levend gewicht. Voor het aanhouden en het vervoer van varkens, zwaarder dan 35 kg. blij ven de voorschriften als tot nu toe golden voor varkens van 25 kg. en meer, ongewijzigd van kracht. Te Parijs is de 96-jarige Ber nard Labarrere na 45 Jaar weduw naar te zijn geweest, in het huwe lijk getreden met de 63-jarige An na Farbes. In het algemeen verslag van de afdelingen der Prov. Staten betreffende de begroting 1949 voor de provincie Zeeland, werd de electriciteits- en gas- voorziening uitvoerig behandeld. Geïnformeerd werd naar het fonds „Onrendabele gebieden" bij de P.Z.E.M. en vele leden verzochten de grootste soepel heid te betrachten bij de voor ziening van die gebieden. Een lid vond de begroting bij het 25 millioen-plan wel zeer vei lig- Men noemde de P.Z.E,M.-be- groting onduidelijk. Wat de gasvoorziening betreft werd gevraagd naar de levering van lange-afstand-gas aan Zee land. Een lid was tegen verho ging van de gasprijs. Bij de bespreking van de be groting Gasbedrijf werd er op gewezen ,dat de gasvoorziening op 't Zand te Middelburg niet naar wens is. Aan het antwoord van Gede puteerde Staten op de diverse vragen, ontlenen wij het vol gende: Wat bouwen van onrendabele lijnen door de P.Z.E.M. betreft zijn de mogelijkheden beperkt. De onrendabele aansluitingen vragen thans gemiddeld 5 maal de materiaalhoeveelheid van gewone aansluitingen. Van de 1500 onrendabele percelen in het P.Z.E.M.-verslag genoemd, zijn thans 554 aangesloten. Inkomen van Prinses Wilhelmina. Verschenen is een ontwerp van wet „inkomen uit 'sRijks kas van H.K.H. Prinses Wil helmina der Nederlanden". De ministers van Binnen landse Zaken en van Finan ciën hebben gemeend bg de vaststelling van het bedrag van bovenbedoeld jaarlgks in komen aansluiting te moeten zoeken bij het jaarlijks inko men. dat volgens de grondwet na het overigden van haar gemaal genoten wordt door de docht» des Konings, die de vermoedelijke erfgenaam js van de Kroon. De begroting voor het 25 mil lioen-plan is inderdaad veilig, maar overschotten worden niet verwacht. Er is op dit plan voor een bedrag van ruim 12 millioen in bestelling of in uitvoering. Over de gasvoorziening delen Gedep. Staten mede, dat binnen een paar jaar de lange-afstand- gasvoorziening voor de zgn. middengroep haar beslag krijgt. Voorshands zal niet worden overgegaan tot het leggen van een persleiding Vlissingen— Middelburg. De verhoging van de gasprijs zal voor de kleine verbruikers geringer zijn dan voor de gro te verbruikers. Handbalprogramma. Het programma voor a.s. Zon dag luidt: Afdeling Zeeland. Heren: Hellas III—E.M.M.; Hellas li- Marathon II; VolhardingTonido II. Dames: E.M.M.—Tonido II; De Zeeuwen I—Marathon II; De Zeeuwen II- Marathon I. District Zuid 2e klasse. Heren: E.H.V. II—Longa; Swift—E.B. H.V. Dames: EindhovenLonga: H.E.W.E.B. R.H.V.; Flora—Tonido. WIELRENNEN Twaalf renners verdwijnen uit de 6-daagse te Washington. Daar de organisator van de zesdaagse te Washington in ge breke is gebleven aangaande de beloofde uitbetaling, hebben twaalf renners de baan verla ten. Één der renners, de Luxem burger Kilian ,die als woord voerder van de stakende groep optrad, deelde mede, dat zij al len zo spoedig mogelijk naar- huis zouden terugkeren. Onder deze twaalf bevinden zich de Nederlanders Van Beek en Voo- ren. Slechts vijf koppels zijn nog in de baan. Na 64 uur lagen de Nederlanders van Gent—Rem- kes met 246 punten op de eer ste plaats. door een ambtenaar van de Raad van Arbeid te Middel burg aan de hand van een ta bleau, waarop in beeld en gra fiek de verschillende sociale wetten waren uitgebeeld, werd gegeven. Vele vragen werden daarna nóg "dóó'f "de^èfSr'éRféï;de heer J. de Hooge, uitvoerig beant woord. De heer König, voorzitter van de Raad van overleg, sprak een welkomswoord en zeide ten slotte namens alle aanwezigen dank voor deze leerzame avond. ST. NICOLAASFEEST Op vrolgke en ongedwongen wijze vierden de D.U.W. pjijq ders in de cantine van Kamp Buitenhaven te Vlissingen St. Nicolaasfeest. De heer J. C. Oversteeg, secretaris van de contactcommissie sprak een openingswoord. Hierna was het wachten op de Heilige Man uit Spanje. Het wachten werd bekort met muziek van twee accordeonnis ten. een guita rist een mondharmonicavirtu oos en ,,De kip" uit Utrecht, die met zijn geestig liedie me nig lachsalvo veroorzaakte. Eindelijk kwam de Sint de cantine binnen, die er zijn vol doening over uit sprak dat dorpen en steden op Walcheren door taaie en noeste vlgt weer bewoonbaar gemaakt zgn. Hij liet zich voorlichten door een voudige arbeiders van wie er verschillende reeds drie jaar lang werken van de zee wering verzorgen en in de polders. Verschillende personen wer den bij de Sint geroepen om dat zij zich het afgelopen jaar bijzonder onderscheiden hadden of ,,'n beetje ondeugend zgn geweest. Met 'n toepasselijk woord overhandigde de Sint de geschenken. De avond werd verder ge- noegelijk doorgebracht met zang, voordracht en declama tie. Voorts waren er een ver loting en een tombola. RAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Vlis singen zal Donderdag 30 Decem ber bijeenkomen. Oostkapelle RODE KRUIS AVOND. Woensdagavond werd in het Verenigingsgebouw te Oostka pelle de Rode Kruis-film ver toond. Dc bijeenkomst stond onder leiding van de heer M. Gerstel. DAMMEN Keiler en Ghestem wonnen beiden. De uitslagen van drie partijen van de 21e i.voorlaatste) ronde van het tournooi om het wereldkam pioenschap dammen zijn: Perot—Demesmaecker 2—0: KeilerRostan 20; Roozenburg Chiland 20: LarosGhestem 0 2; Van der Staay—Post 20. De stand luidt thans: 1 Roozen burg 35 punten; 2 Keiler 28 pun ten: 3 Ghestem 26 punten; 4 Ver- poest 23 punten: 5 Van der Staay 21 punten: 7 Post 19 punten; 8 Perot 18 punten: 9 Chiland 13 pun ten; 10 Demesmaecker 4 punten; 11 Rostan 3 punten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2