PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nanking-regime politiek failliet Italiaanse ministers in de Kamer beledigd Stadhuis en Belfoort van Sluis: een nationaal monument DE BILT Deze week Washington geeft Tsjang Kai Sjek geen crediet meer Herstel onmisbaar in het herbouw plan van het oude Vlaamse stadje Vandaag... Van Meegerens Emmaüsgangers toch een echte Vermeer? 191e Jaargang - No.285 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.verv.s W Leertouwer en H. A. Boss hardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; t 3.90 p. kw.; fr. p. p. I 4,15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 4 Dec. 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm, Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 1.—. ledero regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad", 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vllssingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55, tel. 2475 (b.g.g. - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. teL 102 - Temeuzen: Brouwerljstr. 2 - Zlerikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel. 26 De Amersfoortse kampbeulen hebben deze week de doodstraf tegen zich horen eisen. De bi- zonderheden, tijdens de verho ren aan het licht gekomen, zijn zo afschuwelijk, dat men niet anders dan deze eis verwachten mocht. Het Kerstmannetje en zijn tra wanten beriepen zich natuurlijk op het feit. dat zij slechts be velen opvolgden, toen zij ge vangenen ter dood brachten. Berg. de kampcommandant, schilderde zichzelf zelfs af als een voorbeeld van menselijk heid. Maar de verantwoorde lijkheid voor de gruwelijke mis handelingen konden zij toch niet wegredeneren. De eis was dus begrijpelijk en voor iedere goede Nederlander; rechtvaar dig. Nog twee andere ex-nazi-gro- ten hadden zich te verantwoor den. Het waren prof. Goedewaa- gen, die tot taak had ons cul turele leven te germaniseren en daarvoor nu beloond werd met een eis van 15 jaar. Merkwaar dig, dat deze figuur thans tot de volmaakt vergetenen be hoortNog slechter kwam de beruchte politieke draaitol Paul Kiès er af. Oud-officier, achter eenvolgens lid van 'n reeks van kerkgenootschappen en politie ke partijen, vóór de oorlog al nazi-spion, tijdens de oorlog landverrader. Een koele, op macht beluste figuur, zei de ge- tuige-deskundige. En 20 jaar luidde de eis. In Indonesië nog steeds geen licht. Weer mislukte onderhan delingen? Het lijkt er veel op. Er zijn echter tekenen, dat het Nederlandse geduld uitgeput raakt. En er zijn tal van men sen, die menen, dat we na het mislukken van deze laatste po- ging Indië niet zonder meer moeten verlaten, maar moeten vechtenAls het zover mocht komen, als de Republiek dus vreedzaam overleg door het met nakomen van haar verplichtin gen onmogelijk maakt, zit er wellicht niets anders op. Er zul len echter weinig Nederlanders gevonden worden, die niet me nen. dat Nederland het uiterste heeft gedaan om conflicten te voorkomen. Gezocht hebben wij de strijd zeer zeker niet. Dan was er deze week Ber lijn. De Russen drijven het con flict op de spits. En ook hier kan gezegd worden, dat Ameri ka en Engeland lankmoedig zijn tot het uiterste. En dat de Rus sen uitdagend-zijn tot het uiter ste. Toch is het niet te hopen, dat het tot een conflict komt. Want een botsing in Berlijn zal heel wat ernstiger gevolgen heb ben, dan een in Djocja. Hoe wel men ook van deze laatste de consequenties niet moet on derschatten. Per saldo weet men wel wanneer het geschut be gint te bulderen, maar nooit wanneer het eindigt. Gelukkig daarom, dat Engeland en Ame rika en ook Den Haag het hoofd koel houden! Mist hing deze week over Nederland. Mist ook over de politieke wereld. En mist is ge vaarlijk. De ervaring heeft het al vaak genoeg geleerd. Gallieerden verlaten het Berlijnse stadhuis. Vrijdag werd het stadhuis in de Sowjet-sector door de politie extra bewaakt toen Amerikaanse en Franse vrachtauto's arriveerden om de archieven en verdere uit rusting van de Amerikaanse en Franse verbindingsoffieren weg te halen, die hun kantoren naar de Westelijke sectoren verplaatsten. Na veel heen en weer gepraat tussen Ameri kaanse officieren en gemeen tebeambten mocht een vracht Amerikaanse uitrusting het stadhuis verlaten. Men ver wacht. dat de rest later mag worden weggehaald. Piano's-in-kraUen in plaais van bommen Indien het bezoek van mevr. Tsjang Kai Sjek aan Washing ton geen resultaten oplevert is de kans groot, dat de Centrale Chinese regering zal pogen met de communisten te onderhan delen. Hoewel de regering de geruchten over ontruiming van de hoofdstad Nanking tegengesproken heeft zijn de ambtenaren op de regeringsbureaux druk bezig met het verbranden en inpakken van documenten. Het station wordt overstroomd door duizenden Chinezen, die zich verdringen voor de treinen, die naar het Zuiden vertrekken. is, blijkt uit het volgende ver slag ter plaatse van Sefton Del- mer, corespondent van de Brit se conservatieve krant „Daily Express". GEEN BOMMEN. MAAR PIANO'S. „De Amerikaanse officieren hier in Nanking staan perplex en razend te kijken naar het schouwspel van een door de Amerikanen uitgerust leger en een door de Amerikanen geoe- Men verwacht dat maarschalk Tsjang Kai Sjek zich binnen kort uit het bedreigde Nanking naar Kanton zal begeven en dat daarna de gehele regering zal volgen. Volgens een onbevestigd be richt moeten de gebouwen van de Universiteit in Kanton bin nen de tien dagen worden ont ruimd voor ingebruikneming door de Centrale regering. De Amerikaanse regering schijnt haar houding tegenover het Chinese probleem nog niet bepaald te hebben. President Truman heeft verklaard bereid te zijn mevr. Tsjang Kai Sjek te ontvangen, maar verder ont hield hij zich van commentaar. De grondslag van de huidige buitenlandse politiek van Ame rika is verzet tegen het com munisme, waar ter wereld dit ook opdringt. De diplomaten en militairen in Washington vragen zich ech ter af of verzet in China nog enige zin heeft. Het gaat hier om een strijd tussen millioen- legers. Een paar scheepsladingen met oorlogsmateriaal zouden druppels op een gloeiende plaat zijn. Slechts verschepingen op enorme schaal zouden nog eni ge baat kunnen brengen, maar hoe dit zo gauw te organiseren? Bovendien is er niet het min ste vertrouwen meer in het- corrupte Kwomintang-régime. De Amerikanen zijn te veel zakenlui om niet het gevaar in te zien van een deelgenootschap in een .op failliet staande zaak. Afwachten hoe de toestand zich ontwikkelt schijnt op 't ogenblik het devies te zijn in Washington. Wel .zal de com munistische regering in Noord - China in geen geval erkend worden zolang er nog een re gime Tsjang Kai Sjek bestaat. De realiteit echter kan de Ver. Staten noodzaken een normaal zakenleven met Noord-China zoveel mogelijk aan te moedi gen. Dat zou neerkomen op een erkenning de facto. Voor mevr. Tsjang Kai Sjek ziet de zaak er dus niet roos kleurig uit. Waarschijnlijk zal zü met lege handen en met het besef, dat haar missie mislukt is, naar haar man terug moeten keren. Hoe overigens de scepsis van de Amerikanen ten aanzien van hulp aan China gerechtvaardigd fende luchtmacht, die worden verslagen door communistische legers, die er niet één vliegtuig op nahouden. Maar nadat ik over het Hsoet- sjou-front heb gevlogen in een Chinees verkenningsvliegtuig ben ik geneigd aan te nemen, dat er iets zit in wat mijn cy nische Amerikaanse vrienden zeggen, en dat de meeste vlieg tuigen geen bommen naar het front brengen, maar de gezin nen en inboedels van regerings- hoge-omes naar plaatsen die veiliger zijn dan Nanking. Je zou anders ook niet goed snap pen. wat piano's-in-kratten te maken hadden op het vliegveld, vanwaar ik opsteeg Israël voorlopig ais V.N.-lid geweigerd. De commissie uit de Veilig heidsraad voor het lidmaat schap der V.N. heeft het ver zoek van Israël tot toelating tot de V.N. ter zijde gelegd tot de politieke commissie de bespreking van de Palestijnse kwestie heeft beëindigd. Balkan-landen hebben te grote legers. Rede van graaf Sforza. In de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden is Vrijdag avond het debat over de bui tenlandse politiek abrupt on derbroken door een merkwaar dig incident. De communistische afgevaar digde Pajetta snelde plotse ling naar de regeringsbanken, waarin verscheidene ministers onder wie graaf Sforza geze ten waren, en riep hen ver scheidene malen toe: landver raders. De voorzitter noemde daar op de taal van Pajetta ontoe laatbaar en verdaagde de zit ting. Ontwerp Atlantisch Pact in de V.S. aangekomen. Een speciale Britse koerier is te Washington aangekomen met de ontwerpen voor een Noordatlantische militaire alliantie tussen de landen der West-Europese Unie, Canada ~i de V.S. De aankomst van deze do cumenten maakt het mogelijk, dat de besprekingen over het pact tussen de ambassadeurs der betrokken landen volgende week zullen beginnen. De Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken, dr Bra- muglia, die Vrjjdag te Rome arriveerde, sloeg de gehele scène van de publieke tribune gade. Tijdens het debat laakte Sforza de communistische ver klaring. dat zjj voorstanders zijn van neutraliteit. Hjj verklaarde uit betrouw bare bron te weten, dat in Bulgarije, dat volgens het vre desverdrag slechts een leger van 55.000 mocht hebben, het leger uit 76.000 man bestond. Hieraan moest 10.000 man van de grenswacht gevoegd worden en een nationale militie van 120.000 man. Volgens het verdrag mocht Bulgarye 90 vliegtuigen heb ben, terwijl 't er thans 450 be zat. In Roemenië bestond het leger uit tenmintste 150.000 man, de grensgendarmerie uit 20.000 man en bovendien wa ren er nog andere politie-een- heden. Het vredesverdrag stond Roemenië slechts een leger van 120.000 man toe. In Hongarije, zo vervolgde Graaf Sforza, wordt 'n groot herbewapenings-program ten uitvoer gelegd. Naar verwacht wordt zal het leger in Juni 1949 uit 85.000 man bestaan. Hij beschuldigde tenslotte de communisten ervan op een burgeroorlog aan te sturen teneinde een invasie te verge makkelijken. Spoorwegongeluk Falkensee. b'j 16 DODEN. Een spoorwegongeluk te Fal kensee in Duitsland heeft 16 personen het leven gekost, ter wijl 15 personen gewond wer den. Een der treinen reed door een onveilig signaal en kwam daardoor in botsing met een andere trein. Werk van de Unac wordt voortgezet. De sociale commissie der V.N. heeft besloten het werk van de UNAC het volgend jaar voort te zetten. De UNAC zal over de ge hele wereld bijdragen verzamelen ten behoeve van moeders en kin deren. De opbrengst der collectes zal voornamelijk ten goede ko- LnerL aan 1,61 internationale nood fonds voor kinderen. Dit fonds heeft in het afgelopen jaar slechts aan vier millioen van de zeventig: millioen mensen, die voor hulp in aanmerking komen, steun kunnen geven. Nieuwe C.N.V."bestuurder. In de algemene vergadering van het Chr. Nat. Vakverbond ie In de vacature, ontstaan door de vervroegde pensioen aanvrage van de heer W. Strn- bis. tot lid van het dagelijks bestuur gekozen de heer K. de Boer, voorzitter van de Ned. Chr. Bouwarbeldersbond. De vreemdelingen zullen weer komen Burgemeester, U kunt op me rekenen! Dat waren de woorden van Koningin Wilhelmina toen zij op de dag van haar terugkeer in het vaderland met burgemeester Aernouts voor het verwoeste stadhuis van Sluis stond en de burgemeester pleitte voor de herbouw. En natuurlijk mag men de woorden van H. M. de Ko ningin, gesproken te midden van de ruïnes van wat eens dat schone Vlaamse stedeke aan deze zijde van de Ne derlands-Belgische grens was, niet interpreteren als een toezegging van de hoogste overheid. Maar ze accentueren toch wel wat de Koningin toén terstond heeft gevoeld en wat Sluizenaren sindsdien zijn blijven voelen als een on ontkoombare noodzakelijkheid voor hst herstel van Sluis: het stadhuis moét terugkeren! Er is meer dan één reden, waarom dit mooie gebouw, dat uit de tweede helft van de veertiende eeuw stamt, moet herrijzen, en de gewich tigste daarvan is wellicht niet eens zijn betekenis voor Sluis zelf en voor het vreem delingenverkeer, dat voor de oorlog één van de belangrijk ste bronnen van inkomsten was. Zo'n 125.000 bezoekers in het seizoen, meest van de Belgische kust, moet U ove rigens niet uitvlakken! Al leen reeds 15.000 hiervan be klommen bijv. het Belfoort. HET BELFOORT. Maar dat Belfoort. Daarin schuilt de nationale beteke nis van dit Stadhuis want het is enig voor Nederland. En dit is een zeer belang rijk element in de beslissing, welke de regering straks zal moeten nemen. Nergens an ders in Nederland is een Bel foort te vinden en wordt dit Stadhuis niet hersteld, dan is dus het enige specimen van deze voor Vlaanderen zo merkwaardige bouwwerken binnen onze landsgrenzen ver dwenen. EERSTE CREDIET UITGEPUT. In een bespreking, welke deze week aan de herbouw werd gewijd, deelde de bur gemeester A. F. J. Aernouts mede, dat het werk op het ogenblik stil ligt. Er was een crediet beschikbaar voor de consolidering van hetgeen nog was overgebleven na de ramp, maar dat crediet is nu uitgeput en zolang er geen definitieve beslissing is genomen, kan er natuurlijk niets meer gebeuren. Een be langrijk deel van de kelder gewelven waarin later wellicht een Raadskelder zal worden ingericht is reeds hersteld en ook aan wat is overgebleven van het muur werk, werd reeds een en an der gedaan. Burgemeester Aernouts wees ook met nadruk op de nood zakelijkheid van dit herstel: „Zonder dit Stadhuis zou Sluis geen Sluis meer zijn, en dan heeft het ook geen zin ons stadje in de oude trant te herbouwen, waarme de we inmiddels toch al druk bezig zijn." Bij deze woorden sloten zich de wethouders aan, van wie de heer J. W. J. Wage nog eens de betekenis van het vreemdelingenverkeer voor Sluis onderstreepte. En ook de gemeente-secretaris, de heer P. F. van Hootegem, en de beide architecten ir. F. H. Klokke en de heer G. M. Sturm, die zich ook voor de volle 100 achter de her bouwplannen van Sluis heb ben gesteld. Er is geen sprake van, dat ik eigenlijk voorstander van een tweede, meer „modem" plan voor da herbouw van Sluis zou zijn, zei ir. Klokke in verband met berichten, wel ke hierover onlangs werden gepubliceerd. Er is niet eens een tweede plan! LAAT DE STRATEN LIGGEN Sluis wordt opgebouwd in de oude trant Niet precies zoals het was natuurlijk, maar ondanks dat gestreefd is naar wat meer lucht en licht toch in de zelfde geest als vroeger. Ook het straten-plan is slechts weinig gewijzigd. „Doe wat je wil, maar Iaat de straten liggenwaren wordt Franco 56 jaar; is het 100 jaar geleden, dat Joseph Mohr. de dichter van „Stille Nacht" overleed; wordt de beiaar dier van het Kon. Pa leis, J. Vincent te Am sterdam, tachtig jaar. MORGEN... is het St. Nico- Met Kerstmis één ons kaas extra. In verband met de goede melkgift van het vee en de daaruit voortvloeiende ruimere kaasproductie in de afgelopen periode zal het mogelijk zijn aan alle leeftijdsgroepen 100 gram kaas extra ter beschik king te stellen, waarvoor in de bonnenlijst van 16 December een extra bon wordt opgeno men. Desgewenst kan men op deze bon 125 gram korstloze kaas betrekken. Herriot ais speciale gezant naar Washington. De Franse regering over weegt een voorstel om Edou- ard Herriot, voorzlter van de Nationale Vergadering, naar Washington te zenden, waar deze de Franse bezorgdheid over de politiek van de V.S. en Engeland in Duitsland zou toelichten. Herriot zou tevens als speciale ambassadeur naar Truman gaan. Belgisch deskundige zegt met bewijzen te zullen komen. „Zo'n grote geest huisde niet in Yan Meegeren". Nog altijd zijn geleerden en kunstkennners het niet eens over het geval van Meegeren. Is zijn „Emmansgangers" 'n falsifica tie of hebben we hier toch met 'n echte Vermeer te doen? I)e Belgische schilder en kunst kenner Decoen heeft in een onder houd met een redacteur van het A.N.P. verklaard er van overtuigd te zijn, dat de grote Vermeer van Deirt zelf de Emmaüsgangers schilderde. Tezamen met andere Belgische en ook Nederlandse des kundigen werkt hij op het ogen blik aan een rapport, dat z.i. on omstotelijk zal aantonen, dat van Meegeren met zijn „bekentenis" ons toch bij de neus gehad heeft. Van meet af aan. aldus de heer Decoen, ben ik van oordeel ge weest, dat onverschillig wat Van Meegeren ook vervalst mag heb ben. de „Emmaüsgangers" echt is. Niets, maar dan ook niets in het vroegere werk van Van Meege ren of in diens artistieke ontwik keling en gemoedsleven wijst er ook maar bij benadering op dat hij geestelijk rijp was om een der gelijk doek te schilderen. Toen de heer Decoen voor het eerst met het werk van Van Mee geren geconfronteerd werd. kon hij onmiddellijk vaststellen dat de Pieter de Hoogh vals was. De „Emmaüsgangers" kwamen hem De nieuwbouw te 's-Gravenpolder. Op de voorgrond drie middenstandswoningen en een winkelpand, daarachter 26 Woningwetwoningen, waarvan de laatste 11 dezer dagen worden opgeleverd. Varensgezellen verhandelden valse dollarbiljetten. Weer een bende opgerold. De centrale recherche te Den Haag houdt zich reeds geruime tijd bezig met het oprollen van een bende, die zich schuldig maakt aan het verhandelen van valse Ame rikaanse dollarbiljetten. Verschillende varensgezel len kochten deze biljetten als echt en onvervalst, en gin gen daarmede naar Amerika om sigaretten enz. te kopen. De laatste dagen zijn zes personen gearresteerd, die de hand hebben in deze affaire. Enige duizenden valse 10, 20 en 50 dollarbiljetten werden in beslag genomen. Eén van de gearresteerden werd in Den Haag op heter daad betrapt, toen hij een partij valse dollarbiljetten aan de majr wilde brengen. Het staat nog niet vast of deze zaak verband houdt met de door de Deense politie ontmaskerde valse-munters- bende. Het onderzoek naar de herkomst der valse bil jetten wordt nog voortgezet. de woorden van wethouder Masijck toen lr. Klokke des tijds zijn opdracht kreeg. De plannen voor de restau ratie van het Stadhuis zijn weliswaar nog niet volledig uitgewerkt, maar alle gege vens zijn beschikbaar en men stelt zich zelfs voor enkele fouten, welke bij de restaura tie o.l.v. dr. Cuypers in de negentiger jaren zijn ge maakt. nu te herstellen. Ook de weinig fraaie aanbouwsels zullen natuurljjk niet terug keren en de inrichting van het Stadnuis beneden een onvangsthall en de raadszaal en boven de dienstlokalen zal doelmatig worden ge maakt, zodat het gebouw rn dood monument behoeft worden. Alleen op deze manier heeft het zin Sluis zjjn oude Stadhuis weer terug te geven opdat het in de toekomst, staande in een omgeving, wel ke zich hierbij aansluit, jaar lijks weer tienduizenden vreemdelingen zal trekken en als drager van het enige Ne derlandse Belfoort zal bijdra gen tot de welvaart van Sluis. KORTE PREDICATIE DE ADVENTSLACH DER KINDEREN GODS. Gen. 21 6. En Sara zeide: God heejt mij een lachen gemaakt. Al wie het hoort zal met mij lachen. Abraham en Sara staan als twee blijde kinderen van God een zuivere stille adventsglim- lach te lachen. Advent wil zeg gen: de Grote zegen van God in Jezus Christus komt breekt door. Een „lach" heeft God ons bereid. Hun lach is zo zuiver omdat zij gebogen staan over dat ivon- dere kind uit trnen de Heiland der wereld geboren zal worden. De naam Izaak betekent: „Er wordt gelachen" of beter „er is ALLE REDEN lot lachen Niet altijd lachte Sara zo zui ver. Toen God haar, op haar 80ste jaar een kind beloofde stond ze in de deur van de tent de lach van het ongeloof te lachen. Ze lachte om de doorbraak van Gods belofte in dit kind. Ze rekende alleen met aard se mogelijkheden. God bestraft haar: „Zou voor de Here iets onmogelijk zyn?" Gelukkig Sara schaamt zich en nu kan ze bij dit kind ko men tot de rustige glimlach van iemand die weet. Ook ik word ten volle in Gods heils plan opgenomen. Zij lacht ter wille van zich zelf maar zij lacht heel een wereld moed in. Al wie het hoort zal met mij lachen. Gods zegen is toch: In Christus zullen ALLE geslach ten der aarde gezegend wor den! Laten wü ons dan schamen voor al ons oppervlakkige be denkelijk lachen en bovenal over het hoogmoedige lachen, dat zich uitspreekt tegen het kruis. „Indien gij Gods zoon zijt, kom af van dat kruis, verlos u zelf en ons". De spotlach, om dat we nog zo weinig van de kracht van onze nieuwgeboren koning zien! Laten wij liever lachen de lach van iemand, die tveet dat Hij toch regeert, en dat Hij toch wederkomt op de wolken des hemels om Zijn wereldorde in volle glorie te doen doorbreken. Gebogen over dit kind hebben wij de volle garantie Gods! Ons lachen heeft dezelfde on wrikbare ondergrond als de adventslach van Abraham en Sara. Borssele. W.A. VRIJLANDT. evenwel direct authentiek voor cn hij zag hierin geen enkele gelij kenis met het andere werk van Van Meegeren. DE VEflNIS. De conclusies der scheikundigen hebben de oorspronkelijke Indruk ken van de heer Decoen niet ver mogen te wijzigen. Een der voor naamste bewijsgronden waarop de chemici hun bewering bouwen, dat Van Meegeren inderdaad de auteur is van de vervalsingen, is wel dat zij aanvoeren dat hij met synthetische harsen heeft ge werkt. Waar het de „Emmaüsgan gers" betreft maken zij echter een voorbehoud en spreken van een vernis, dat bepaalde eigenschap pen van synthetische harsen be zit. Welnu, aldus de heer Decoen. wij hebben kunnen bewijzen, dat er verscheidene oude meesters zijn voor wie, wat de verf betreft, het zelfde geldt. Wat de heer Decoen in zijn over tuiging heeft gesterkt is het feit. dat tijdens de enkele minuten, die hij gelegenheid heeft gehad met Van Meegeren te spreken, deze hem zeer onbevredigende en ont wijkende antwoorden gaf op vra gen over de door hem aangewen de techniek, voornamelijk op die, welke betrekking hadden op de vorming van het craquelé. De „Emmaüsgangers" is een doek, dat geschapen moet zijn door een schilder met een grote geest en deze geest huisde zeker niet in een Van Meegeren, aldus de heer Decoen. die cr ten slotte op wees. dat de chemische wer king in dit doek reeds zeer lang geleden tot stilstand is gekomen, hetgeen voor hem een aanwijzing te meer is hier met een oude meester en niet met een vervalsing van Van Meegeren te maken te hebben. C.v.G.D. in Indonesië blijft in 1949. De secretaris-generaal van de Ver. Naties Trygve Lie. heeft ln de algemene vergade ring medegedeeld, dat het thans zeker lijkt, dat de C. V.G.D. in Indonesië gedurende 1949 haar werkzaamheden zal voortzetten. Aangezien er in de begroting der V.N. voor 1949 geen voorzieningen zfn getroffen voor uitgaven ten behoeve der commissie, heeft Trygve Lie thans een bedrag van 229.890 dollar aange vraagd ter bekostiging van de uitgaven voor de C.V.G.D. voor het gehele jaar. De regering koopt Wei-aardappelen. Overeenkomstig de aankondi ging van minister Mansholt bij de behandeling van de land bouwbegroting in de Tweede Kamer heeft het ministerie van landbouw, visserij en voedsel voorziening thans aan 't Aan- cn Verkoopbureau voor Akker bouwproducten opdracht gege ven een belangrijk kwantum klei-consumptieaardapelcn van bepaalde sortering en uitslui tend van de rassen Eigenhei mer. Bintje en Bevelander bin nenkort rechtstreeks van telers aan, te kopen in hoeveelheden van' minstens 10 ton per teler en per ras. Bij aflevering voor 1 Maart 1949 geldt een prijs van 6.10 per 100 kg. bij levering franco gebruikelijke laadplaats aan spoorwagon en schip, terwijl voor bu contract tc bepalen le vering na die datum een hogere prijs zal gelden. Nieuwe Belgische gezant in Den Haag. Naar het Belgische ministerie van buitenlandse zaken heden mededeelt, is de heer Egbert Graeffe -in de plaats van de heer Nemry. die de leeftijds grens heeft bereikt, benoemd tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur van België in Den Haag. De heer Graeffe was in de commissie van de Veilig heidsraad voor Kasjmir. Verliezen in Indonesië. De regering moest deze week vijf gesneuvelden melden, n.l. twee van de Koninklijke Land macht en drie van het Kon. Nèd. Indisch Leger. Een geheel uit blanken be staande jury, Sn de staat Alabama, veroordeelde een blanke, wegens gewelddadige schaking van 'n jon ge negerin, tot een gevangenis straf van 45 jaar. VOORSPELT VANDAAG OPKLARINGEN Gedig tot Zaterdagavond. Aanvankelijk meest zwaar be wolkt met plaatselijk enige re gen. later flinke opklaringen. Matige, langs de kust nog nu en dan vrij krachtige wind tus sen Zuid. en West. Weinig ver andering van temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1