Nederland heeft 300.000 poppen per jaar nodig Waar is jane Grey? Handelsondernem;n3>>DeRieivink" DE VEY Bezoek aan de fabriek te Oldenzaal Tóch gevonden Dakramen Dommekrachten Tegelsnijmachines SLECHTE TANDEN Geen witter wit dan Persil wit. De geboorte begint in een vat plastic (Van onze reizende redacteur). Prof. dr. J. R. M. van den Brink, onze 33-jarige minister van Economische Zaken, is een zeer bekwaam man, maar geeft hij zjjn dochtertjes wel eens een pop? Maar, zult u vragen, wat heeft dat in vredesnaam met zijn bewind te maken? Meer dan u durft veronderstellen misschien. Kort na de bevrijding zat er op zijn stoel in die ruime goed gemeubileerde werkkamer aande Bezuidenhoutseweg in Den Haag een vrijgezel als minister, die niet rookte en geheelonthou der was, maar in die dagen had Nederland zo goed als niets te roken en de hele natie leed dorst bovendien. En nu hebben wij dan een mi nister van Economische Zaken •van wie je zou zeggen, dat hij geen dochtertjes heeft. En toch heeft hij er twee. Vroeger, ja heel lang geleden, was alles zo eenvoudig. De win kelier stuurde een order naar Neurenberg of daaromtrent en hij kreeg een paar dagen later net zoveel kisten vol speelgoed als hij maar wenste. Sindsdien is het leven ook in Speelgoed- land heel wat moeilijker ge worden. De politiek heeft er haar intrede gedaan. Dat was misschien de bedoeling zozeer niet van de politiek, maar zij is zich langzamerhand overal mee gaan bemoeien, helaas. Politiek, zegt het woorden boek, is: zorg /oor het gemene best. Heel mooi, maar de prac- tijk heeft er wat anders van ge maakt. Die heeft bijvoorbeeld gewild, dat in het land van de Neurenberger speelgoedmakers uit de grauwe massa een onbe kende korporaal naar voren trad en het tot staatshoofd bracht, maar het in die hoeda nigheid terstond zó bont ging male en, dat velen in alle landen zich met ve ontwaardiging van hem afkeerden en besloten geen goed meer uit dat land te ko pen, zelfs geen speelgoed. Dat was bent u het g niet ver geten? de Boycot anno 1933 Grote gevolgen heeft die boy cot nooit gehad, maar dit resul taat heeft ze toch wèl opgele verd, dat er in Nederland speel- goedbedrijven ontstonden. De grootste 120 man personeel staat aan de Parallelstraat, een zwart slakkenweggetje, achter het l' te Oldenzaal. Een nuchter gebouw, gespeend van alle schoonheid, zoals fabrieken nu eenmaal zijn, met binnenin...; maar daarover zo-meteen. Aan het hoofd van dit reus achtige speelgoed bedrijf staat mevrouw M. L. de Jager-Brie- ger, die voorheen een leidende functie had in een confectiebe drijf, doch later in het huwelijk trad met de Oldenzaalse textiel fabrikant 17. Kan. Om zijn vrouw een genoegen te doen verbond de heer Kan in het boy cotjaar een speelgoedafdeling aan zijn fabriek; hij wilde wel eens proberen of daar wat in zat Uitgangspunt was, dat zo veel mogelijk textiel uit eigen bedrijf zou worden toegepast voor het aankleden van poppen en het vervaardigen van bees ten. POPPENFABRIKANTE Zo was het prille bescheiden begin. Spoedig echter bleek, dat men om van het bedrijf dat levensvatbaar bleek werke lijk iets te maken ver van het uitgangspunt moest afdwalen. Dat gebeurde dan ook. Sinds lang hebben de oorspronkelijke fariek en het speelgoedterrein niets meer met elkaar te maken, afgezien dan van de gemeen schappelijke eigenaren. Mevr. Kan, die een zakelijke en artis tieke aanleg op gelukkige wijze wist te ontwikkelen, was na enige jaren fabrik ate van vele duizenden poppen. Haar bedrijf en enige andere, die elders in het land ontston den, maakten de invoer van poppen en stoffen speelgoed beesten overbodig, zodat die dan ook heel sterk inschrompel- de. Nog sterker, allengs verwierf zij zich vele buitenlandse afne mers, in België, Engeland, Zuid- Afrika, de de Verenigde Staten, terwijl ook de Overzeese Ge biedsdelen van haar betrokken. Gedurende de oorlogsjaren ontstonden er uiteraard moei lijkheden; de heer en mevrouw Kan werden weggevoerd, de grondstoffen werden schaars, de export viel uit, enz. In 1945 evenwel keerden beide echtelie den terug, maar de heer Kan overleefde de bevrijding maar kort. Later trad zijn weduwe in het huwelijk met de heer J. T. A. de Jager, een textielexpor- teur ter plaatse. Nu leiden zij samen beide fabrieken, maar uiteraard is de aandacht van mevrouw De Jager geheel ge richt op de poppen en de bees ten. OP HET KANTOOR. Als zij mij in haar witte werk jas ontvangt op haar zakelijk- ingericht kantoor, dat uitziet over een kolentransportplaats op een nog zakelijker spoorweg emplacement men verwacht natuurlijk, maar dat is dwaas heid, in het geboortehuis van zoveel duizenden sprookjesfigu ren iets van de sfeer van het sprookje, dat wij tenslotte allen zoeken, maar nergens kunnen vinden staan er modellen van poppekoppen als pressepapiers op tafel, slingeren er stalen van stoffen voor poppejurkjes, van pluche voor beestehuiden en meer van die dingen rond, en liggen er vele brieven en for mulieren, aanvragen en toewij zingen, weigeringen en vergun ningen, orders en bestellingen Zoals dat nu eenmaal op elk kantoor het geval is. Achter mij hoor ik een motor zoemen en buiten klinken mannenstemmen in zangerig grens-dialect; het gesprek gaat over de verzending van zus-en-zoveel kisten met dit-en-dat- naar.... Maar wat doet het er toe. Mevrouw De Jager toont mij de voortbrengselen van haar be drijf, kasten vol poppen, grote en kleine, weelderig-aangeklede en eenvoudige, met en zonder slaapogen, van plastic en van textiel; en dan de speelgoed beesten in nog bonter verschei denheid, beren en apen, eenden en konijnen, giraffen en olifan ten, poezen en honden, de een nog vreemder dan de ander, in vele kleuren en kleurschakerin gen. POPPENMODE Bestaat er een poppenmo de? vraag ik. Ja, zegt zijik ontwerp elk jaar nieuwe kleertjes, soms twee maal zelfs. En hoe komt u aan de ideeën? Over het algemeen wordt de poppenmode ontleend aan de mode voor babies en kleine meisjes. Ik lees internationale tijdschriften en zo nu en dan ga ik een week naar Parijs en kijk dan eens rustig hoe de Franse kindertjes gekleed gaan. Nergens in Europa spreiden kleine meisjes zoveel élégance ten toon als juist daar. Het is altijd weer een lust ernaar te kijken. Tot op zekere hoogte zijn uw poppen dus Parijse kinder tjes Mevrouw De Jager glimlacht en vertelt dan nog, dat menig stoffen beest in haar collectie ge- inspireerd is door de tekenfilms van Walt Disney èn anderen. Parijs en New-York ontmoe ten elkaar te Oldenzaal IN DE FABRIEK Dan wandel ik met haar door de fabriek, waar een aanzien lijk deel van de 300.000 poppen, jaarlijks aan de „kinder schaar" van Neerlands jeugd wordt toegevoegd. Sedert ja ren spelen Nederlandse kinde ren alleen met Nederlandse poppen. Neurenberg komt er niet meer aan te pas. Nog ster ker, er is een Nederlandse ex port van speelgoed ontstaan. Heel bescheiden nog, maar Ja. na dit „maar" zou een uit gebreide litanie moeten volgen, uitgelokt door de maatregelen van het minsterie van Economi sche Zaken, dat zulk een speel goedfabriek niet veel meer dan een aardigheidje vindt- Tal van grote buitenlandse orders konden niet uitgevoerd worden bij gebrek aan voldoende grond stoffen. in hoofdzaak textiel voor de aankleding. PLASTIC De geboorte van een pop be gint in een vat plastic, de mo derne grondstof, waaruit behal ve tal van andere zaken tegen woordig ook poppekoppen, -ar men en -benen worden vervaar digd. Hier gaat dat aan de lo pende band. Even later ziet men arbeiders met manden vol kop pen en ledematen lopen, die naar de ververij gaan. Daar worden zij gedoopt in potten met huidkleurige verf. Drui pend worden de armen en be nen opgehangen in lange rijen boven elkaar, hele droogkasten vol. Wat de koppen betreft is het daarmee niet gedaan; er worden roze wangetjes op ge spoten en donkerblond haar, er worden rode lipjes en bruine wenkbrauwen op gestift En in sommige gevallen (de dure) worden er „slaapogen" in ge monteerd. Zo krijgen dan de lelijk-grauwe lichaamsdelen langzaam-aan hun „menselijk" uiterlijk. Verderop worden er dan „lijven" aan gezet, die, vakkun dig gestopt Van textiel en hout wol zijn gemaakt. Dat is'min der interessant; veel aardiger is de naaizaal, waar meisjes, bij tientallen tegelijk, achter snor rende machines gezeten, de pop- perig-kleinc kleertjes vervaar digen volgens de meest-moderne snit gecoupeerd. In de volgende zaal zorgen even vaardige als rappe handen ervoor, dat de kleintjes in de gloednieuwe kleren worden gestoken. Die zaal is een kinderparadijs ge lijk. Meermalen worden er dui zend exemplaren per week kant en klaar afgeleverd. Het zouden er veel meer kunnen zijn en de lieve stomme speelgoedkinder- tjes zouden voor minister Lief- tinck nog een aardig bedrag aan deviezen kunnen verdienen. Maar dan moest minister van den Brink eens om z*n dochtertjes denken Nu geen deviezen. Maar poppen en speelgoed beesten voor Nederlandse kin dertjes en nou, voor een klein deel dan ook voor Belgi sche, Engelse, Zuid-Afrikaanse en Indo-Europese bovendien. Die laatste moeten echter op het ogenblik wat geduld hebben, want deze week heeft de Goed heiligman alles nodig voor zijn vaderlandse klantjes. Driehonderdduizend kan hij er gelukkig maken met een pop of een beest. En hij kan het ook dit jaar weer niet laten, alle moeilijkhe den ten spijt (Nadruk verboden). reuiueton j T Feuilleton Romantisch verhaal van H. Morgan 97 Al Brown lachte. „M'n res pect, Walter! Je bent de rein ste vulkaan met onuitputtelijke energie geladen! Maar, geloof me, ook in dit geval zal slechts kalmte ons kunnen redden- Come on... laten we beginnen!" De nacht liep ten einde, een nieuwe dag brak aan. Ruste loos als 'n leeuw, die naar de vrijheid smacht en .steeds weer tegen de ijzeren tralies van zijn kooi rent. gedroeg Robby Walter zich. Hij kon de slaap niet vatten en benijdde de de tective, dié zich na gedane ar beid, had teruggetrokken, alsof hij zich niet meer ongerust be hoefde te maken. Robby*s gedachtengang was voortdurend dezelfde: Jane Grey in angstige onzekerheid omtrent het lot, dat haar daar aan boord van dat smok- kelschip te wachten stond, ver stoken van alle hulp, van alle goede vrienden, die het voor haar zouden kunnen opnemen.. opgesloten in een of andere hut, waaruit geen ontkomen mogelijk was. En dies choft, die Kingston, wie kon zeggen, welke beweegredenen hem tot zijn laffe daad aanleiding had- den gegeven? Was het alleen maar de verwachting in haar een voortreffelijke hulp bjj zijn duistere streken te zullen vin den, of waren er nog andere, meer persoondijke motieven...? Robby klemde zjjn tanden op een en balde z\jn vuisten van machteloze woede. De nacht liep alweer ten einde en nog steeds was er geen enkel be richt ontvangen, dat hun al thans enige opheldering kon geven omtrent de verblijfplaats van de „Nevermind". De tal rijke havenstationg langs de kust lieten niets van zich ho ren, zodat gevoegelijk kon wor den aangenomen, dat het jacht van Jack Moody nog nergens was binnen gelopen. Hier rende hij doelloos heen en weer, terwijl Jane Grey in duizend angsten leefde! Robby wist niet de hoeveelste sigaret het was. die hij aan stak. Radeloos liep hjj op en neer, steeds maar op en neer. Van tijd tot tijd bleef hij staan en bekeek een plaat aan de muur: Roof van een nimf door satyren! Tot eindelijk de bete kenis ervan tot hem door drong en hjj zich met een ge voel van walging afwendde om zjjn rusteloze wandeling te hervatten. De zon wierp haar eerste stra len door 't venster. Hij draaide het electrisch licht uit en ver liet haastig het vertrek om zich naar het, zich in het hotel bevindende post- en telegraaf kantoor te begeven, waar hü, na zich gelegitimeerd te heb ben, onmiddellijk werd binnen gelaten. De telegrafist, die juist bezig was een binnenko mend telegram te ontcijferen, keek nauwelijks van zijn werk op. Toen het tikken in het appa raat ophield, wendde hij zich tot de journalist, die kort zjjn naam noemde. „Mister Walter? Prachtig! U komt juist op tijd. Ik heb hier een telegram, dat U on- 'Ifeld zal interesseren". >by trok de man het for mulier bijna uit de hand en vloog het haastig door. „Aan boord m_s. Colon. Gezochte „Nevermind" gesignaleerd 74 gr. W.L., 33 gr. N.B. Koers richting Charleston". „Dank U!" zei Robby, een en al emotie. Hij rende het kantoor uit en het voleende ogenblik stond hjj reeds in do lift, die naar de zesentwintigste étage scheen te kruipen. Hij spoedde zich de gang over en bonsde op de deur van Brown's kamer, dat het drie vertrek ken verder te horen was. De detective, reeds geheel ge kleed. liet .liet lang op zich wachten. „Aha. Walter, ben jjj het...?" „Hier is een telegram, Brown Vooruit, er moet gehandeld wosden! Zorg, dat je over vijf minuten klaar bent, dan zal ik Dayton wekken". „Wat ben je van plan?" vroeg Brown rustig, nadat h,ij van de inhoud van het tele gram kennis had genomen. „Wat ik van plan ben? Zo snel mogelijk naar Charleston te gaan, natuurlijk! Vandaar kunnen we dan de achtervol ging inzetten. Misschien gaan ze zelfs wel in Charleston aan land." „Per vliegtuig zouden we binnen zes uur in Charleston kunnen zijn, dug op z'n vroegst vanmiddag om 12 uur. In die tijd kan de „Nevermind" haar koers wel tien maal veranderd hebben", „Als je er zo over denkt, kun nen we wel helemaal in New York blijven zitten. Waarom heb je dan draadloos naar de positie van de „Nevermind" geinformeerd?" (Wordt vervolgd), Ja, waimeer U bij ons komt, krijgt U tóch iets anders. Juist wat U zoekt. Bellamypark 58, Telefoon 69 Vlissingen. Een nieuwe wringer. Een nuttig geschenk op 5 December. Rij'wiel Centrale Koudekerkse weg 59 Telefoon 429, Vlissingen. TE KOOP: mooi dressoir, moderne slaapkamerlamp, modern ganglampje, beide nw., lap herenstof, v.o., zonder pun ten. Paspoortstraat 13, Sou burg. H. W. HARMS Wijn-, likeur- en gedistilleerdhandel Vlissingen Spuistraat Telefoon 92. SPECIALE ZAAK EN Hl'! VAN VERTROUWEN. p* H. JÖQSSE in. GOI lANGf - XRB 24Gc Wilt U 't nu eens vragen'; U hebt een goede kans van slagen JONGEDAMES MANTEL» van 12 t.m. 15 jaar. Vanaf 25.99 en 25 pnt. Kanaaldijk Noord 5 N V-i 0- EINDHOVEN Alle Aannemersmaterialen Telefoon K 4900 - 2535, na 6 uur 5797, 2508 bederven Uw adem en tasten Uw gestel aan. Laat vóór Kerstmis slechte tanden vervangen door AMERIKAANSE TRANSPARANT TANDEN Niet van de natuurlijke tand te onderscheiden. Desgewenst ook narcose. Behandeling door Artsen en Tandartsen. CL de Vrieseiaan 21 b Rotterdam, TeL 37519. Openbare Leeszaal Vlissingen. Zaterdag 4 December wordt om 2 uur een Sinterklaas verhaal verteld aan lees zaalkinderen van 59 jaar. Opgave vooraf aan Bella mypark 43. Uitlening volwassenen vanaf 3 u. i.p.v. half drie. Gevraagd een huishoudster, leeftijd ongeveer 35 jaar. Moet met kind van 4 jaar kunnen omgaan. M. WISSE. Domburgse Weg 8, Oostka- pelle. Persil komt, en zelfs spoedig Nu de zeep vrij is zijn wij weer in staat het niet te eve naren zelfwerkende was middel Persil te fabriceren. I Danscursus voor gehuwden begint a.s. Vrijdagavond van 8 tot 11 uur in het Concertgebouw, Vlissingen. Er is nog plaats voor enige paren. G. J. MATTHIJSSEN, I Dansleraar. i ■iiiMiiiniiiniiiniiiiniiiniiHiiiiniiiiiiiun Gevraagd voor direct MEISJE voor halve dagen. Goed loon. 's Zondags vrij. Mevr. A. A. v. GEMERT—MEIJER, Ka- naalweg 14, Middelburg. Te koop aangeboden een chic. bruidsjapon g (witte broc.) met sluie g tasje, etc. Brieven No. A mill 401, Bur. P.Z.C., Goes. CABARET- EN TONEELVER. „GROEN-WIT" brengt U op Zaterdag 4 December 1948 in het Schutters hof te Middelburg, in tegenwoordigheid van St. Nico- laas, een GEVARIEERD PROGRAMMA van TONEEL DANS ZANG MUZIEK. Aanvang 8 uur. Zaal open 7.30 uur. NA AFLOOP ST. NIOOL AAS-B AL met BABY TON BAND, o.l.v. W. M. J. MEEUSE. Extra bus naar Vlissingen. Entrée 1.20 plus rechten. Plaatsbespreken op de dag der uitvoering. Leden en donateurs van 22.45 u., particulieren van 2.453.30 u.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5