Pionierswerk van de N.V. Kon. Mij. De Schelde NIEUWS UIT ZEELAND Walcherse Melkfederatie hield jaarvergadering Miepwilde Het „Vrije van Sluis' 40 jaar geleden werd eerste bedrijfsgeneeskundige dienst in Nederland gesticht DE HEER A. STAVERMAN GEHULDIGD Veertig jaar geleden in het najaar van 1908 kwam bij een der toenmalige directeuren van de X V. Kon. M\J. „De Schelde" te Vlisêingen, mr. Jan Smit, de gedachte op, dat het toch eigenlijk onjuist was, dat men wel alle mogelijke zorg besteedde aan de vaak kostbare machines, bij de N.V. in gebruik, maar dat men verzuimde alles te doen wat moge lijk was om ook de mensen In de beste conditie te houden. taaideeltjes, die in een oog wa ren gesprongen, verwijderde met een met speeksel bevochtig de lucifer! Een enkel sterfgeval door infectie, verspeelde ogen en vaak blijvende invaliditeit waren het gevolg van deze methode. Dit alles veranderde radi caal. toen de heer Staverman de eerste bedrijfsgeneeskundi ge dienst opzette. Drieledig was zijn taak: In de eerste plaats alle verwondingen snel en afdoende te behandelen en daardoor infecties te voorko men etc. In de tweede plaats moest hij curatief optreden en de patiënten behandelen. En in de derde plaats moest hg nagaan, welke veranderin gen in het bedrijf er toe zou den kunnen leiden, dat het aantal ongevallen aanzienlijk verminderde. De practyk heeft geleerd, dat de heer Staverman zijn werk op voor beeldige wijze heeft verricht. VERDIENDE HULDE. Woensdag 1 December werd hij in het Scheldekwartler te Vllssingcn of Initiatief van een daartoe uit alle afdelin gen van het personeel ge vormd huldigingscomité ge huldigd. in tegenwoordigheid van het leidende personeel. Mr. Jan Smit. oud-direc teur en commissaris der N.V. Denken en doen was voor mr. Smit een en hetzelfde ding en nadat hij hier en daar oriënte rende besprekingen had gevoerd werd nog in hAzelfde najaar een Ongevallcndicnst in wer king gesteld, aan het hoofd waarvan de jeugdige chirurg A. Staverman. werd geplaatst, die zich tegelijkertijd als chi rurg in Vlissingen vestigde. PIONIERSWERK. De N.V. Kon. Mij. De Schel de was daarmede het eerste bedrijf in Nederland, dat een eigen geneeskundige dienst in het leven riep. Zowel mr. Jan Smit als de heer Staverman hebben dus baanbrekend werk verricht, werk, dat tot in lengte van dagen een roemvolle blad zijde zal vormen in de geschie denis van De Schelde. Want al le grote bedrijven in Nederland hebben het voorbeeld van De Schelde nagevolgd, het ene be drijf snel, het andere trager, maar er zal toch wel geen be drijf meer gevonden worden van meer dan middelmatige om vang. dat niet ten minste over een eigen verbandkamer be schikt. Veertig jaren lang heeft de heer A. Staverman aan het hoofd gestaan van deze genees kundige dienst van de N.V. Kon. Mij. De Schelde en onder zijn leiding is deze dienst steeds vervolmaakt en een zegen gebleken voor allen, die bij De Schelde werkten. Toen er begon nen werd telde De Schelde 1000 man pers., thans ruim 3000, ter wijl er behoefte is aan belang rijk meer personeel, maar de geneeskundige dienst beant woordt aan alle eisen en mag nog altijd als een modeldienst worden beschouwd, SPINRAG EN SPEEKSEL ALS MEDICAMENTEN. Veertig jaar geleden... dat was de tijd, waarin men won den nog probeerde te helen door er een laagje spinrag op te leggen er. waarin men me- (Ingezonden mededeling) onlangs zuur kool eten. Maar echt vriend zei: „Weet Je niets anders?" Welnu, Mevr. Lotgering- Hllle- brand brengt zuurkool eens anders. ZUURKOOL MET BRUINE BONEN (onbekend maakt onbemind) 52 kg. zuurkool. l« kg. bruine bo nen (geweekt en gekookt in wa ter met zout). 1 Ui. 2 appelen, 35 u 45 gr. boter. zout. Laat de gare bonen droog uitlekken. Was de zuurkool* knijp ze uit en snijd ze lijn. Fruit de gesnipperde ui in boter, voeg de zuurkool toe en later de bonen. Laat alles door en door heet worden, rasp er de rau we appelen door en mor hét ge recht op smaak af. Geef het als groente met een restje aardappel- purée, met gebakken aardappelen of met macaroni. Rauwe zuurkool met bt.jes zu.j appel en wat slasaus is een mooie vervanging voor de zoincrsla. Fijn. zegt Miep, dat weet ik weer En als dessert een halve peer. Publ. Centr. Bur Tuinbouwveilingen. d. (Ingezonden mededeling) (Ingezonden mededeling) l AATSTF WAARSCHUWING! Nog is het t(jd om voor Uw kindera een privé-olifant te be stellen! De twee unieke boeken over het Olifantje Habar wer den een wereldsucces en bren gen ook Uw kind In verruk king. Deze mooiste St. Nico- laas-surprise levert Uw boek- handelaar U gaarne 1-95 Oorlogsdemonstraties in Damascus. SYRISCHE REGERING AFGETREDEN Hot Syrische kabinet on der leiding van Jasl Mardam Bey is afgetreden. fn Damascus zijn Woensdag ongeregeldheden voorgekomen waarbij op de politie gescho ten werd. Maandag werd een algemene staking afgekondigd en gedemonstreerd voor on middellijke hervatting van de vijnandelijkheden in Palestina. Rijksadvocaat te Arnhem gearresteerd. De Rijksadvocaat te Arnhem, de heer Mr. C. de Kempenaer, is als zodanig geschorst. Mr. W. Over- beek. officier van Justitie te Den Haag. aan wie de behandeling van corruptiezaken, waarbij ambtena ren z|jn betrokken, is opgedragen, heeft een gerechtelijk vooronder zoek ingeleid. De heer mr. de Kempenaer is namens de heer B. Katz. kunsthan delaar te Dieren, opgetreden in de zaak tegen de Staat der Nederlan den. waarbij een vordering is in gesteld wegens verkoop van een aantal schilderijen, welke tijdens de bezetting naar Duitsland zijn gegaan. Deze vordering betrof een bedrag van enige millioenen. Van justitionele zijde werd het volgende meegedeeld: De destijds door mr. de Kem penaer in zijn kwaliteit van rechts kundig raadsman van de heer Katz, aan c'e Stichting Nederlands Kunstbezit gegeven voorstelling van zaken blijkt niet ln overeen stemming met de waarheid. On derzocht wordt thans in hoeverre zijn mededelingen opzettelijk ln strijd met de waarheid zijn. Een vergissing mag niet uitgesloten worden geacht, aangezien een groot deel van de gegevens door mr. de Kempenaer uit zijn geheu gen moest worden vermeld. Desgevraagd verklaarde mr. de Kempenaer. dat hU geen com mentaar wenste te leveren. Hij geelt er de voorkeur aan. de re sultaten van het onderzoek af te wachten, daar hij volledig vertrou wen heeft in de Nederlandse recht spraak. en tevens initiatiefnemer tot het inrichten van de Genees kundige Dienst, heeft de ju bilaris toegesproken en her innerd aan de manier, waar op do opx-ichting destijds ge schiedde. Bekwaamheid en gaafheid van karakter, zo zeide spr,. waren de eigen schappen, die U tot de juiste man op de juiste plaats maakten. Zonder uw toewij ding zou nooit bereikt zyn, wat wij thans hebben bereikt. Namens het gehele personeel van De Schelde bood spr. 'n fraaie wortelnoten kast als jubileumgeschenk aan. De heer Staverman ant woordde. de directie van De Schelde, dankend dat zij hem in staat had gesteld dit werk to verrichten, herinnerend aan de vele onvergetelgke medewerkers, die hy gehad heeft in deze vier decennia en ten slotte zijn erkentelgk- heid uitsprekend voor het hem aangeboden geschenk. Spr. gaf uiting aan zijn voornemen om zgn werk voort te blijven zetten zolang geest, hand en hart hem daar toe in staat stellen en zolang de N.V. Kon. Mg. De Schelde 't juist acht hem op zijn post te handhaven. (Ingezonden mededeling) Geen goede Sint voor een vrouw of meisje, wanneer se als geschenk niet een tube Hamca Gelei heeft ontvangen. DAMMEN Roozenburg is wereldkampioen. De uitslagen van de Woens dagavond te IJmuiden gespeel de partijen luidbn: Demesmaec- kerPost 11; RostanRoozen burg 02; Verpoestv. d. Staay 11; Ghestem—Keller 11; Pe rotLaros 02. Roozenburg heeft in deze ron de z(jn totaal aantal punten op 31 gebracht, waarmee hij de ti tel van wereldkampioen heeft verworven aangezien dit totaal door geen der andere deelnc mers meer kan worden bereikt. De str(jd om dc 2c plaats duurt voort tussen Keiler en Ghcstcm, die maximaal resp. 30 en 29 punten kunnen behalen. De stand luidt thans: I. Roozenburg 31 pnt. (17 par tijen): 2. Keiler 26 pnt. (18); 3. Ghestem 23 pnt. (17); 4. Ver poest 22 pnt. (18): 5. Post 19 pnt. (17); 6. Laros 18 pnt. (17); 7. v. d. Staay 17 pnt. (17); 8. Perot 15 pnt. (17); 9. Chiland 13 pnt. (17); 10. Demesmaecker 4 pnt. (17); 11. Rostan 2 pnt. (18). -Margaret Truman, de dochter van dc Amerikaanse president, zal worden uitgenodigd om in de I Scala te Milaan te zingen. Valse-muntersbende door politie ontmaskerd. Reeds jarenlang door politie gezocht. De Deense politie is erin geslaagd een valse-munters bende. die reeds enige jaren op grote schaal valse dollars in Europa in omloop brengt, te ontmaskeren. Dc valse#dollars werden op gemerkt door een deskundige van de Deense Nationale Bank. die verklaarde, dat het geld ter nauwernood van ech te dollars te onderscheiden is. Op aanwijzing van een Deense rubberhandclaar zijn twee buitenlanders gearres teerd. die in het bezit van valse Nederlandse passen wa ren. Een van hen is waar- schynlijk Frankel een Tsjech van geboorte, die ook deel had in dc opzienbarende wapen smokkel in het douane-depot te Rotterdam. Het hoofdkwartier van de bende bevindt zich in Antwer pen. de drukkerij vermoedelijk in een Zuid-Europcse staat. De valsc-muntersbende werd niet alleen reeds jarenlang door de Amerikaanse politie gezocht, doch ook door tie po litie van vele andere landen, o.m. Nederland en België. Van bevoegde zijde ver neemt het A.N.P.. dat sinds 28 November twee Deense politiebeambten in Den Haag hebben vertoefd om contact op te nemen met Nederland- se en intei-nationale politie autoriteiten. In Den Haag is n.I. gevestigd da internati onale falsificatiecentrale. Vol gens deskundigen zgn de dol larbiljetten buitengewoon goe de falsificaties doch van een bekend type. Nederlandse ministers weer in Batavia. „Besprekingen in een aangename sfeer". Bij de aankomst van de Ne derlandse ministers met hun adviseurs te Batavia zeide mi nister Sassen tot vertegenwoor digers van de pers het volgen de: ..De ministers Sassen en Stikker en de gedelegeerde van het opperbestuur, de heer No- her, zijn met hun adviseur^ uit Djocja teruggekeerd om be: sprekingen to voeren met de inmiddels te Batavia aangeko men Kamerleden. Hun gesprek ken te Kalioerang met Moham med Hatta en andere republi keinse autoriteiten werden in een aangename sfeer gevoerd. Het zou echter te vroeg zijn, om daarop reeds thans commen taar te geven". Bij hun aankomst werden de ministers begroet door de adju dant van dr. Beel. de chef van het kabinet, dr. Koets en de Ne derlandse Kamerleden. Op zijn tegenover de pers af gelegde verklaring wilde mi nister Sassen geen nader com mentaar geven. Uit Batavia wordt inmid dels gemeld, dat de ministers een bespreking hadden met de te Batavia aangekomen leden van de Staten-Generaal. Coöperatieve controle over de Ruhr Reuters correspondent, seint uit Washington: Uit gezaghebbende bronnen wordt vernomen, dat de voornaam ste adviseurs van president Tru man een voorstel in overweging hebben de industrieën van het Ruhrgebied te plaa en onder trustschap van het Internationaal coöperatief verbond of een an der internationaal coöperatief li chaam. Dit voorstel is aan het Witte Huis door vooraanstaande perso nen uit dc coöperatieve beweging voorgelegd als compromis-oplos sing voor het conflict tussen het verlangen van de Franse regering naar internationaal beheer en het Brits-Amerikaanse voorstel de industrieën in Duitse handen te rug te geven. De Sowjet-Unie zou ook in de organisatie voor het Ruhrgebied vertegenwoordigd zijn door haar vertegenwoordigers b(J internati onale coöperatieve organisaties, doch geen veto-recht hebben. Onze St. Nicolaas prijsvraag Wij vestigen er de aan dacht op, dat de termgn van inzending voor onze St. Nicolaas-prijsvraag. waarvoor veel belangstel ling blijkt te bestaan, op Vrijdag 10 December sluit. Aan onze kantoren te Middelburg. Vlissingen, Goes en Zierikzee kan men nog formulieren af halen, maar men mag de lijst van winkeliers, arti kelen en prijzen ook op gewoon blanco schrijfpa pier inzenden. Doet uw best een van onze prijzen te winnen! Geraamte onder de vloer. In Rotterdams woonhuis. In 'n hofje aan de Goudserij- weg te R'dam waar timmerlie den Woensdag bezig waren de vloer van een parterrewoning te vernieuwen, zijn in de grond de stoffelijke resten gevonden van een vermoedelijk nog jong mens. Het feit, dat het ïyk jeheel was vergaan en er slechts beenderen over waren wees erop dat het stoffelijk overschot hier reeds tiental len jaren heeft gelegen. De politie is in het geval ge mengd. De toestand, waarin het geraamte gevonden is. me de in verband met de omstan digheden. dat de gestorvene niet op een der kerkhoven begraven werd. wijst er op dat hier van moord of dood slag sprake Is geweest. Het zal echter moeilijk zijn dit zeer oude geval tot klaarheid te brengen, terwijl de vraag zich voordoet of indien hier inderdaad van misdaad sprake is de zaak niet reeds ver jaard is te achten. Militaire plechtigheid te Middelburg. BEVORDERING TOT OFFICIER. Woensdagmiddag is tijdens ccr militaire plechtigheid op het Mo lenwater te Middelburg vaandrig P. J. A. van der Mark bevorderd tot reserve tweede luitenant. Deze beëdiging werd bijgewoond door generaal-majoor J. Sitsen, bevel hebber van het derde militaire gewest. Officieren, onder-officieren, kor poraals en manschappen van de tweede en derde compagnie der Centrale Opleiding Administratief Kader, alsmede het muziekcorps van de Stoottroepen te 's Herto genbosch, stonden in carré opge steld, toen de generaal-majoor. vergezeld door de chef-staf van het 3e gewest, op het terrein ar riveerde. Tot de andere genodig den behoorden kolonel W. van der Pluym. inspecteur van de militai re administratie, ltn. ter zee le klasse Van der Meyden en een af vaardiging van de Commissie tot behoud van het garnizoen. Na de gebruikelijke inspectie deed ltn. Van der Veen voorlezing van het bevorderingsbesluit, ter wijl het muziekcorps het volks lied speelde. Hierna legde vaan drig Van der Mark ten overstaan van majoor J. Potteboom, com mandant van de C.O.A.K.. de eed af. Majoor Potteboom sprak de hoop uit. dat de reserve tweede luitenant deze eed ook onder moeilijke omstandigheden ge stand kan doen en stelde hem ten voorbeeld aan onderofficieren, korporaals en manschappen. Tot besluit van de plechtigheid werd op het Molenwater een pa rade gehouden. Paradecomman dant was kapitein J. Verhoef. Examen vakbekwaamheid slagers. Bij een dezer dagen gehouden examen voor vakbekwaamheid als runder-, varken- en lamslager, slaagden voor het diploma vakbe kwaamheid de volgende leerlingen van de vereniging tot bevordering van slagersvakonderwijs, cursus te Goes: P. de Jager, Zonnematre; J. Janse, Middelburg; C. van Sor- ge. Arnemuiden; C. v. d. Welle. Zierikzee; M. A. Anthonisse. 's- Gravcnpolder, S. P. van Boven en A. J. Schrijver. Goes: R. C. Her man, L. Livooy en A. J. Weststra- te te Hansweert: A. J. Kievit en J. W. Pol. Vlissingen: T. Milhous en P. Poortvliet te Kloetinge; H. W. Poley en C. M. Wisse. Rilland Bath. Th. v. d. Swade. Heinkens- zand, M. J. de Waard. Yerseke en J. P. Willeboordse. Oost-Souburg. Heftige discussies over de kwestie der vrachtve rgoeding. Grote própaganda-actie wordt voorbereid. Dinsdagavond werd in het Schuttershof te "Middelburg de jaarvergadering gehouden van de Walcherse Melkfedera tie. In zijn openingswoord schel le de voorzitter, de heer C. Zwagerman, nog eens de vele resultaten van het werk der federatie en besteedde enige aandacht aan de sanering in de melkslijterij. Hij vond het te leurstellend. dat er onruststo kers zgn, die proberen de orga nisatie af te breken. In de toekomst komt er een nieuwe ordening in het bedrijfs leven. De vakgroep, aldus spr., doet inmiddels al het mogelij ke om het vergunningsstelsel in handen te krijgen en be weert zelfs dit reeds voor el kaar te hebben, hetgeen in geen geval juist is. Het federa tiebestuur heeft naar aanlei ding van deze kwestie een ad vies gezonden aan de betrok ken autoriteiten en heeft hier in zgn standpunt uiteengezet. Sprekend over de landbouw- welvaartspolitiek, die thans vorm begint te krijgen, merkte de voorzitter op, dat het gevaar dat bij een prijsval aan de winstmarge zal worden ge tornd, niet denkbeeldig is. Slij ters, fabrieken en boeren moe ten daarom de organisatie krachtig blijven steunen. De secretaris, de heer Van der Zee, deelde mede, dat het TWEEDE KAMER Samenvoeging van Hoogezand en Sappemeer. (Van onze parlementaire redacteur). Na een interessant debatjp. waar in mr. J. Algera (A.-R.) en aan vankelijk ook de heer Tj. Krol (C. H.) zich tegenstanders en dc he ren J. Haken (C.P.N.) en J. Tuin (P.v.d.A.) zich voorstanders van de samenvoeging van de gemeen ten Hogezand en Sappemeer toon den, nam de Tweede Kamer Woensdagmiddag zonder hoofdelij ke stemming, doch met aanteke ning. dat de Anti-Rev. en de Staatkundig Gereformeerden te gen waren, het wetsontwerp aan, waarbij deze samenvoeging gere geld wordt. Hogezand. een gemeente van 13.000 zielen, is voor de samen voeging; ook het college van Ged. Staten te Groningen is er unaniem voor. evenals de Noordelijke Eco nomisch Technologische Organi satie. De raad van Sappemeer deze gemeente telt 7000 inwoners was er met 7 tegen 6 stemmen tegen en bij een enquête onder de bevolking bleek 90 pet. tegenstan der te zijn. Als nu ook de Eerste Kamer zich met het wetsontwerp verenigd heeft, zullen Hogezand en Sappe meer één gemeente gaan vormen. in de bedoeling van de federa tie ligt geheel Zeeland spoedig in de z.g. stadsklasse te bren gen en dat de animo voor het vakonderwijs afneemt De rekeningen 1946 en 1947 wei den goedgekeurd. VR ACT VERGOEDINGEN Er ontstond hierna een felle discussie over het vraagstuk van de vrachtvergoedingen De boeren krijgen voor het op halen van de melk 80 ct. per 100 K.G., de fabrieken ontvan gen 60 ct. per 100 K.G. en moeten daarvan alle afvoer kosten betalen. Dit bedrag is te klein, zodat men zelf bg moet springen. Sommige slij ters, die de melk zelf kunnen afhalen, wensen echter daar voor e^n vergoeding van 15 ct. per 100 K.G. De voorzitter wees erop, dat in ieder geval de goede ver standhouding tussen fabriek en slijter in Walcheren uniek! gehandhaafd dient te blijven. Men mag niet alleen aan eigen belangen denken, wanneer men van een federatie deel maakt, maar ook aan de veraf wonende collega's. Andere sprekers vielen hem hierin bij, één constateerde zelfs, dat men, wanneer men vervulling van gelgke eisen ai- dwingt. de federatie kapot maakt en werk van jaren uit vlakt. Het kwam na een lang debat uiteindelijk niet tot een stemming over deze kwestie, zodat de huidige toestand ge handhaafd blijft. Over de verkiezing van zes bestuursleden zal in de groepen worden gestemd. De heer Zwa german reikte aan vijf candi dates die het vakexamen met succes hebben afgelegd, met een woord van gelukwens de diploma's uit. Het waren mej. C. J. v. d. Hegde te Koude- kerke en de heren P. H. Koole en D. Janse te Middelburg, K. v. Belzen te Vlissingen en W. Bommeljé te Koudekerke. De leraar, de heer Vap der Zee. ontving van de jongelui een grote fruitmand. Nadat besloten was voorbe reidingen te treffen voor ile grote propaganda-actie om het gebruik van melk te stimule ren, deelde de secretaris mee, dat met ingang vart 1 Januari room zal mogen worden ver kocht, zullcs zonder subsidie regeling, omdat dit product ais luxe wordt beschouwd. Dit be richt verwekte applaus bij alle siyters. Nadelen van ontwatering op Schouwen. In verband met de ontwaterings plannen van de polder Schouwen en de polder Burgh en Westland, waarvan door verschillende land en tuinbouwers op Westelijk Schouwen nadelige gevolgen wor den verwacht, hebben enkele voor aanstaande personen op land- en tuinbouwgebied contact gezocht met de Rijkstuinbouwconsulent. die zijn volle medewerking in deze heeft toegezegd en bereids stappen heeft ondernomen om de eventuele nadelen van de ontwatering te be studeren. Ook zal. vernemen wij. zeer binnenkort een vergadering gehouden worden waarop alle be langhebbenden. benevens de ge meentebesturen uit het Westelijk deel van Schouwen, zullen worden uitgenodigd. Biggen in de grensstrook Op het dezer dagen door ra dio cn pers verspreid bericht, waarin de afschaffing van de aankoopvergunningen en ver- voerbewijzen voor biggen werd aangekondigd, moet de neper- king worden gemaakt, dat deze maatregel niet zal gelden voor het gebied langs dc Belgische grens. In dit gebied blijven voor vervoer en aankoop van biggen vergunningen vereist. Waterleiding „Schouwen Duiveland". Te Zierikzee werd Maandag in Hotel van Oppen een spoed eisende vergadering gehouden van de N.V. Waterleiding Maatschappij „Schouwen-Dui- veland". Besloten werd tot het aangaan van een kasgeldle ning van 500.000. Voorts werd besloten tot uitbreiding der lening ten laste van de N- V. Bij de rondvraag tfwam o.a. ter sprake de waterlevering aan Bruinisse. Medegedeeld werd dat waarschijnlijk in April Bruinisse volop water zal hebben. Minister In 't Veld naar Terneuzen. Minister J. in 't Veld zal op 11 December te Terneu zen spreken voor de Partij van de Arbeid. Biervliet bood Castricum wandbord aan. De burgemeester van Bier vliet bood aan zijn collega in Castricum een wandbord aan. Castricum dat Biervliet adop teerde zal hierin het bewijs zien. dat Biervliet niet vergeten heeft, wat Castricum voor dit zo zwaar getroffen dorp deed. Het wandbord dat versierd is met de wapens van Castri cum en Biervliet zal een plaats je krijgen in Het gemeentehuis van Castricum. BURGEMEESTER VAN BORSSELE HERBENOEMD Tot burgemeester van Bors- sele is met ingang van 1 De cember herbenoemd de heer G. A. Bax. De oogstcollecte ten bate van de Evangelisatie bracht te Renesse f 725.98 op. NIEUWE BONNEN GELDIG VAN 5 DECEMBER T./M. 18 DECEMBER 1948. Elk der volgende bonnen geetft recht op hetkopen van BONNEN VOOR VLEES 441, 443 Vlees 100 gram vlees 442 Vlees 300 gram vlees. ALLE BONKAARTEN RIJST: 447 Algemeen 100 gram rijst. BOTER: 448 Algemeen 250 gr. boter of margarine of 200 gram vet. BONKAARTEN KA, KB, KC 812: BOTER: 451 Algemeen 500 gr. boter of margarine of 400 gram vet. KAAS: 452 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstlo- ze kaas. KOFFIE: 453 Algemeen 125 gr. koffie. THEE: 454 Algemeen 50 gram thee. KAAS: B 465 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. BONKAARTEN KD, KE 812. BOTER: 457 Algemeen 250 gr. boter of margarine of 200 gx-am vet. KAAS: 458 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. TABAK- EN VERSNAPERINGENKAARTEN, ENZ. QA, QB 808: TABAK: 139. 143 Tabak 2 rant soenen sigaretten of kerf tabak. BONKAARTEN ZA. ZB, ZC. ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 813 (bijzondere arbeid, a.s. moeders zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook Z. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 3 December a.s. worden gebruikt. De tussen tijds aangewezen bonnen Algemeen 414 en Alge meen 420 voor resp. 500 gram cn 1 kg. sinaasappelen moeten uiterlijk op 4 December bij een handelaar in groenten en of fruit worden ingeleverd. „Willem Ruys" is jarig- Op 2 December viert de „Willem Ruys" van de Konin klijke Rotterdamse Lloyd zijn eerste verjaardag. In die 12 maanden vervoei'de 't schip ongeveer 12.000 passagiers, 'n paai' duizend kinderen inbegre pen. Bovendien kwamen meer dan twintig duizend be langstellenden, onder wie Prins Bernhard, verscheidene ministers en andere prominen ten uit den lande het schip bezichtigen en meer dan 200 journalisten tekenden bg de geboorte het feiicitatieregis- ter. Het vlaggeschip van de Lloyd legde reeds meer dan 200.000 km af, dat is meer dan vgfmaal de omtrek dei- aarde. In zijn eerste jaar heeft het schip reeds vijfmaal ..een nieuw jasje mogen aantrek ken'. Provincie en Rijk willen te weinig betalen! Benoeming visserijbestuur. Bij Kon. Besluit is benoemd tot lid van het bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stromen voor het district Tholen en St. Philipsland met de gemeenten van Noord-Bra bant aan de Zeeuwse stromen grenzende, mr. H. van der Beke Callenfels. voorzitter van genoemd bestuur te Mid delburg. Aankoop polderhuis. Het waterschap „Het Vrgé van Sluis" heeft een verga dering gehouden in café De Vuyst te Oostburg. De voor- zitter, de heer R. M. J. Lan- noye lichtte een voorstel toe om een lening van 600.000 aan te gaan, welk bedrag op de begroting 1949 is opgeno men voor herstelwerk. Er moet een dringende reparatie plaats hebben van de afge keurde zeesluis te Cadzand. Ook de zeewering dient dringend hersteld te worden, maar dat zou circa 3 milltoen vergen en het waterschap kan deze lasten niet opbren gen. Het bedrag van 600.000 is geraamd als oorlogsscha de. Het Rijk wil slechts 200.000 betalen mits de Êrovincie ook 100.000 geeft, aarover is thans een strijd gaande, waarover het oordeel van de minister gevraagd zal worden. Het bestuursvoorstel om een ontwateringsplan te laten maken door de Heidemaat schappij, werd na breedvoeri- fe discussie met 25 tegen 1 stemmen aangenomen. Gedeputeerde Staten hadden bericht gezonden, dat het gewenst was de voordracht voor eer benoeming van een dgkgraaf in te dienen in over leg met dit college en na de verkiezing van de nieuwe hoofdingelanden. De gewone dienst 1947 is sluitend gemaakt door een reeks betalingen over te bren gen riaar het volgend jaar. De buitengewone dienst wijst een tekort over 1947 aan van ruim 88.000,ter wijl toch het jaar begonnen we.d met een batig saldo van ruim 53.000. Het dykgeschot ongebouwd werd voor 1949 vastgesteld op f 22 per ha. en voor ge bouwd op 7 van «1e be lastbare opbrengst. Besloten werd tot aankoop van het bankgebouw van wg- len de heer Jansen te Oost burg en dat te bestemmen als polderhuls. Met verbouwing zullen de kosten circa 150.000 belo pen. Dit geld zal door een lening worden gedekt. De begroting 1949, die sluit voor de gewone dienst op ruim 1 millioen, voor de bui tengewone dienst op 741.000 en voor de opgeheven polders en waterschappen op ruim 73.000 werd goedgekeurd. Walcheren. Middelburg AFSCHEID BIJ DE BELASTINGEN. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef- tgd heeft de heer L. C. de Rijke, kommies-titulair bij de Inspectie der Belastingen te Middelburg afscheid geno men. De heer Dó Rijke trad op 1 September 1909 in dienst als kommies der plaatselgke belastingen van de gemeente Vlissingen. Op 1 November 1914 wercl hij bij dezelfde dienst deurwaarder en op 1 October 1918 adjunct-kom mies bij de controle der gem. belastingen. Op 1 October 1921 ging hij over in 's Rijks dienst en op 1 Juni 1922 werd hij benoemd tot adj. kommies. Later ging hij over naar de inspectie Middelburg. Op 1 October 1945 werd hij bevorderd tot kommies-titulair. In intieme kring heeft men afscheid genomen van de heer De Rgke, die om zijn werk kracht en persoonlijkheid zeer gewaardeerd werd. Hij werd ondermeer toegesproken dootr de inspecteur en ontving een fraai boekwerk, waarin een speciale tekst was gecalllgra- feerd. Marktberichten. VEILING WALCHEREN. 30 November 1948. Appelen; Goudreinet 4259; Lax ton Superbe 3950; Zoete Armgaard 4058: Bramley's Seed ling 41—39; Gron. Kroon 49: Jona thans 4146; Val- en fabriek 23— 48. Groenten: Andijvie 625; Rode kool 712; Sav. kool 615; Witte kool 5: Boere kool 1218; Sprui ten 52—67; Breekpeen 4'2—5',2;

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2