PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Paniek en verwarring in Hsoetsjou Prof. Goedewaagen voor het Bijz. Gerechtshof Berlijn thans een stad met 9 burgemeesters BILT Bosplan voor Goes Steun wettig gezag Mevrouw Tsjang Kai Sjek koel ontvangen Bramuglia onverdroten aan het bemiddelen. Vandaag r ZEEP EN SODA VRIJ. Kampbeul maakte het ook de Duitsers te erg. 191 e Jaargang - No. 283 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintljn. Pl.verv.: W Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 et per week: t 3.90 p. kw.; Ir. p. p. I 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 2 Dec. 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 11.—, iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C„ Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel. 28 Goed beschouwd is het een trieste geschiedenis, dat het nodig is in Nederland een Na tionaal Instituut Steun Wettig Gezag in het leven te roepen. Maar het bleek noodzakelijk en het Instituut is dezer da gen zijn werkzaamheid begon nen. Natuurlijk is Nederland geen hemel op aarde. Men kan zich een prettiger maatschap pij indenken, met overvloed van alles wat men zich maar wensen kan en geen lastige distributie. Met hoge lonen en lage kosten van levensonder houd. Met minimale belastin gen. Ben maatschappij zonder woningnood en met een ideale schaderegeling voor eventuele oorlogsslachtoffers. Eu als er nieuwe verzwaring van lasten komt en onze re gering fluistert ons zachtkens in het oor, dat het elders nog veel beroerder is en dat wy eigenlijk nog altijd ver boven onze stand leven, dan is het logisch, dat menige Neder lander zich afvraagt, of het nu met alle geweld noodzakelijk is, dat wy het even mager tjes lcrygen als al die landen, waar het minder goed is, dan bij ons. Maar in zijn hart moet ie dere Nederlander toch toege ven. dat wy een voorbeeldig staatshoofd hebben en sedert talloze jaren reeds hebben ge had. Dat wy een parlementai re democratische regerings vorm hebben, volgens hetwelk de meerderheid des volks be slist. En dat zelfs die meerder heid niet in staat is lang een minderheid te terroriseren als zij te ver gaat Desondanks leven er te mid den van ons allen mensen, die er niet voor zouden terug deinzen met onwettige midde len. als onbetekenende min derheid, met geweld hun wil op te leggen aan de meer derheid. Zij vormen de gevaarlijke vijfde colonne en wy allen weten uit welke hoek hun wind waait. Het is wel eens goed eraan te herinneren, dat de bolsjewiki, die in Rusland destyds naar de macht grepen, nauwelijks aanhang hadden onder het volk. Dat de nazi's 'n slinkende minderheid wa ren in 1933. Dat noch In Tsjecho-Slowakije, noch in Hongarye 'n communistische meerderheid te vinden is. Minderheden zijn. als zij door tastend en vastbesloten zyn, ruimschoots voldoende om 'n staatsgreep te bewerkstelligen, als zy geen volk tegenover zich vinden, dat paraat is en tot tegenweer in staat. Om deze paraatheid te be reiken en deze afweer mogelijk te maken is het Nationaal In stituut Steun Wettig Gezag in het leven geroepen. Het staat in nauw contact met de regering, maar is geen rege ringsinstelling. De vroegere Bijzondere Vrijwillige Land storm met zijn 90.000 leden werkt er mee samen. Al blijft hy ijveren voor eigen herleving. En het doel is een Nationale Reserve te vormen voor het leger, voor de grensbewaking, voor de rijkspolitie en de ge meentepolitie. Wie tot deze reserve wil toetreden verplicht zich in zijn vrije tijd deel te nemen aan oefening. Heeft hij onvoldoende vrije tijd, dan wordt hij ingedeeld bij een re servedepót. t Er is al eens eerder een po ging gedaan om tot dit doel te geraken. Toen faalde de poging. Wy wensen de initiatiefne mers thans meer succes toe Want het verleden in eigen land en het heden buiten onze grenzen bewijzen, dat het nodig ls een afweerfront te vormen tegen de ver dwaasden, die bereid zijn, op bevel van een gewetenloos dictator in den vreemde, de Nederlandse staat te torpe deren. Of dit afweerfront ge vormd wordt door de B. V. L. of door Steun Wettig Ge zag, het doet er niet toe. Als er maar iets komt. Chinese regering in Nanking wankelt steeds sterker Was enige weken geleden de Chinese centrale regering reeds aan het wankelen, thans schijnt zij op het punt te staan van vallen. Wel heeft Tsjan Kai Sjek bevel gegeven, dat de regering Nanking niet mag verlaten en dat de hoge regeringsfunctiona rissen op hun post moeten blijven, maar het is de vraag, of hij daarmee de „sauve qui peut"-stemming kan breidelen. Drie gevangenen uit Leeuwarden ontsnapt. Twee Amsterdammers, op gesloten in de Leeuwarder ge vangenis, waren behulpzaam by verbouwingswerkzaamhe den op de binnenplaats. Tij dens de mist wisten zij over een der muren te klimmen en ondanks yverig speuren, is het nog niet gelukt hen terug te vinden. Een andere gevangene, wegens moord tot 20 jaar ver oordeeld, waarvan hij 16 jaar had uitgezeten, werd voor waardelijk in vryheid gesteld. Hij overtrad de voorwaarden en werd opnieuw ingesloten. Toen hij in het diaconessen- huis moest worden opgenomen, nam ook hij de benen. De Merapl vertoont een zoda nige vulkanische werking, dat de op de hellingen liggende desa's zijn ontruimd, Volgens piloten heerst in Hsoetsjou paniek en verwar ring. Dinsdag besloot de cen trale regering de stad van 800.000 inwoners prys te geven. Soldaten en officieren vochten om de weinige plaatsen in vlieg tuigen, die rijst aanvoerden. In sommige gevallen stegen de overvolle toestellen op terwijl er nog mensen aan de deuren hingen. Handelsvluchten naar de stad zijn nu stop gezet. De zieken huizen liggen vol gewonde sol daten van het regeringsleger. De verzorging is onvoldoende. Sommige vliegtuigen, die voor raden aanvoerden, lieten deze vallen uit vrees, dat aan de toe stellen schade zou worden toe gebracht door mensen, die trachtten uit de stad te gera ken. De vliegtuigen der lucht macht zijn van het vliegveld van de stad opgestegen omdat het vijandelijke artillerievuur te veel naderde. Volgensmilitaire berichten is er thans nog slechjs een klein garnizoen achtergebleven. Een deel van het 400.000 man sterke regeringsleger zou naar het Zui den zijn getrokken om de ver dediging van Pengpcte te steu nen. Uit Genève wordt gemeld, dat de internationale vluchtelingen organisatie (I.R.O.) thans in het geheel vijf schepen beschikbaar heeft gesteld voor het wegvoe- ren van Europese vluchtelingen, die door de om zich heen grij pende burgeroorlog in China worden bedreigd. Indien de toestand zulks ver eist zullen alle 13.000 Europese vluchtelingen per veerdienst, mogelijk naar Japan of Austra lië, weggevoerd worden. De verdedigers van Pengpoe, waar zwaar artillerievuur weerklinkt, trachten contact te maken met naar het Zuiden trekkende troepen uit Hsoetsjou. Naai- ver luidt bespreekt men te Shang hai de vorming van mobile ver dedigingscommando's, die zich snel naar punten zouden kun nen begeven, waar communis tische troepen de Yangtse zou den trachten over te steken of waar plaatselijke opstanden dreigden. Naar gemeld wordt hebben de regeringstroepen in Noord-China de ommuurde stad Laoensien, 180 km. Noor delijk van Tientsin gelegen, ver laten. KOELE ONTVANGST. De Amerikaanse pers reageert koel op de aankomst van rac- Krasse oude dame. Dezer dagen verwierf de 72-jai'ige weduwe Bentsine Bendtsen uit Nykjoebing (Denemar ken) de gouden sportme- daille voor vrouwen. Het oude dametje le verde enkele opmerkelij ke prestaties. Zij fietste 20 kilometer.in 57 minu ten, liep de 200 meter in 32 seconden en wierp de speer 18 meter ver. Het onderscheidingste ken was dus wel ver diend en wat Bentsine Bendtsen betreft zal nie- nand meer van het zwak ke geslacht durven spre ken. vrouw Tsjang Kai Sjek, zo seint Reuter. Ook de ontvangst van officiële zijde was koel. Er was geen onderhond gearran geerd met de minister van bui tenlandse zaken, George Mars hall, die zich thans in het zie kenhuis bevindt, noch met de onder-minister, Lovett. Haar naam kwam niet voor op de bezoekerslijst van presi dent Truman. Mevrouw Tsjang. die hulp komt zoeken voor de terugtrek kende troepen van haar man, legde geen enkele verklaring af. Men meent, dat zij zulks pas zal doen na besprekingen met hoge Amerikaanse functi onarissen. Men verwacht ech ter algemeen, dat haar verzoek om hulp bij deze functionaris sen geen weerklank zal vinden. Een deel van de benedenstad van Sjanghai is Woensdagavond gedurende vijf uur door een sterke politiemacht afgezet ge weest. Men zag koelies, die zware kisten uit de Centrale Bank van China overbrachten op een schip. Nieuw plan voor Berlijnse kwestie. Te Par\js wordt vernomen, dat dr. Bramuglia, de voor zitter van de Veiligheidsraad, Dinsdagavond een resolutie heeft ldaar gemaakt ter op lossing .van de Berlijnse kwes tie. Hy zal deze bij de Vei ligheidsraad indienen. In de resolutie wordt de vast stelling voorgesteld van een commissie van financiële des kundigen uit de zes „neutrale" leden van de Veiligheidsraad. Deze commissie zal pogen een voor beide partijen aanvaard baar plan op te tellen betref fende de valutakwestie in Ber lijn. Voor zijn vertrek naar Rome heeft Bramuglia verklaard, dat j naar zijn mening de kwestie Berlijn tegen het nieuwe jaar kon worden opgelost. Wisjinsky had er volgens hem in toegestemd, dat enkele Sowjet-Experts met zijn nieu we commissie samenwerkten. Ook de Westelyke mogend heden willen het werk der com missie steunen, hoewel zij zich nergens toe verbinden. De winnaar van de Belgische staatsloterij is niet in staat zijn prijs van 2.500.000 francs te innen, daar hij zijn loterijbriefje per on geluk had verbrand. is het 200 jaar ge leden. dat J. P. Min- ckelers, de uitvinder van het lichtgas, werd geboren is het 100 jaar geleden dat Frans Jo zef de troon van Oos- tenrijk-Hongarije be steeg, die hy 68 jaar lang bezet hield; is het 25 jaar ge leden dat de Vlaamse schrijfster Virginie Lo- veling te Gent over leed. In de collegezaal van de tand heelkundige kliniek van het al gemeen provinciaal stads- en aca demisch ziekenhuis te Groningen werd onder grote belangstelling de tandheelkundige polikliniek, wel ke onlangs verbonden werd aan de rijksuniversiteit te Groningen geopend. Hij nazificeerde culturele instellingen Voor het Haagse Bijz. Hof ver scheen Woensdagmorgen prof. dr. T. Goedewaagen. die van Novem ber 1940 tot Januari 1943 secreta ris-generaal is geweest van het de partement van Volksvoorlichting cn Kunsten en daarna hoogleraar aan de Universiteit van Utrecht. In dc tenlastelegging is een ze vental beschuldigingen opgesomd. Deze hebben voornamelijk betrek king op zyn pogingen om Neder landse instellingen op cultureel gebied te naziflceren. Het Journalistenbesluit werd al lereerst besproken. Getuige mr. M. Rooy. hoodredacteur van de Nieu we Rott. Courant, vertelde het hof. hoe onder dwang van de Raad van Voorlichting van het departement de Ned. Journalistenkring werd opgeheven om plaats te maken voor het Verbond van Ned. Jour nalisten. Prof. Goedewaagen zei, dat het zijn bedoeling niet geweest De bevolking gaat zijn gewone gang. Berlijn is op het ogenblik een stad, die wordt bestuurd door 9 burgemeesters, twee gemeenteraden en 4 militaire commandanten. Deze bestuurschaos maakt het voor de bur gers van de Duitse hoofdstad moeilyk uitzoeken, welke in structies opgevolgd moeten worden en welke terzijde ge legd. Vooral voor degenen, die graag naar twee kanten ge dekt zijn en liefst geen kleur bekennen. Twintig jaar geëist tegen Paul Kiès. Tegen de voormalige leider van de Troelstra-beweging Paul Kies uit Amsterdam werd voor het Bijz. Gerechtshof te Leeu warden een gevangenisstraf van twintig jaar geëist. De procu reur-fiscaal noemde deze ver dachte een kameleon, die elk ogenblik van kleur veranderde. Zonder aarzelen heeft hij de Troelstra-beweging overgele verd aan de N.S. N.A.P. Brandstoffen blijven op de bon. Naar aanleiding van enkele geruchten, deelt het ministerie van economische zaken mede, dat het niet in het voornemen ligt de brandstoffendistributie in de loop van dit stooksei- zoen op te heffen. Het bonvrije verkopen van brandstoffen, die onder de distributiebepalin gen vallen, blyft derhalve ver boden. Tegen overtreding van dit verbod zal streng worden opgetreden. Ondanks de verwarde toe stand en de talloze problemen, welke door de formele split sing van het gemeentebestuur acuut zijn geworden gaat het leven in heel Berlyn tot nu toe zyn gewone gang en ge draagt de bevolking in alle sectoren zich k.a!m en bijna gedesintereseerd. Buitengewoon moeilyk is de positie van de magistraats- ambtenaren, die in de Ooste lijke sector wonen. Indien zij ertoe zouden besluiten hun medewerking te verlenen aan het bestuursapparaat in het Westen, lopen zy gevaar in aanraking te komen met de politie var», de Oostelyke sec tor. Een groot gedeelte van het personeel is dan ook Woensdagochtend in het stad huis in de Pariochialstrasse verschenen. In kringen van de oude ma~ fistraat en van de burgerly- e partijen van het Westen betreurt men de afwachtende houding der Amerikaanse en Britse bezettingsautoriteiten. „Hopelijk leren ook de gealli eerden uit de jongste gebeur tenissen". verklaarde dr Frie- densburg. „Men kan geen Duits bestuurslichaam schep pen zonder het daarbij beho rende politiemacht te geven. De wettige gemeenteraad moet in staaf zijn diegenen, die zich op illegale wijze be voegdheden aanmatigen, te laten arresteren." Van de Engelsen wordt ver langd. dat zij het nog altijd door de Sowjets bezette radio huis in de Britse sector laten ontruimen, om de magistraat en zijn 14 afdelingen, die nu over heel West-Berlijn ver spreid zijn, een gemeenschap pelijk onderdak te verlenen. Voorts is opnieuw het voorstel aanhangig gemaakt in West- Berlijn de West-Mark tot by uitsluiting geldig betaalmid del te verklaren. In de gemeenteraadsverga dering van Woensdag heeft het oude stadsbestuur besloten de politieke noodtoestand af te kondigen. Het m.s. „Oranje", het vlaggeschip van de Mij. Nederland, ligt op het ogenblik in de dokken van de Nederl. Dok- en Scheeps bouw >Iy. te Amsterdam, een gedaanteverwisseling te onder gaan. Van hospitaal- en troepentransportschip wordt het w eer in overeenstemming met zijn oorspronkelijke taak als passa giersschip ingericht. Het interieur van de 2de klasse eetzaal wordt geheel vernieuwd met Inbegrip van tafels, wanden, vloeren en verlichting. Een Halifax transportvlieg tuig ls kort na het. opstijgen van een vliegveld bij Lyon bij zware mist neergestort. Twee personen kwamen om het leven. Maar duurder. Met ingang van 2 Decem ber a,.s. zijn alle beperkende bepalingen t.a.v, de produc tie van en de handel in zeep, zeepproducten, was- en rei nigingsmiddelen, gecalcineer de- en kristalsoda vervallen. Dit houdt in dat van die da tum af bovengenoemde arti kelen in elke gewenste soort mogen worden geproduceerd en geheel vrij mogen worden verhandeld. Met ingang van 2 Decem ber a.s. zijn thans de ver hoogde maximumprijzen voor zeepproducten als volgt vastgesteld: Waspoeder: 23 cent per pakje van 250 gr.; Toiletzeep: 30 cent per stuk van 90 gr.; Huishoudzeep: 34 cent per dubbel stuk van to- Een E-teken op voor beeld van het V-teken. Duncan Sandys, leidende figuur in de Europese een heidsbeweging, heeft in een rede te Parijs voorspeld, dat binnenkort het „E-teken" van ..Eurooa" des nachts zou ver schijnen op de muren van Warschau, Praag, Boekarest en andere grote steden „ach ter het ijzeren gordijn". „Het E-teken", aldus verklaarde Sandys op een bijeenkomst van de Brits-Amerikaanse persvereniging, „wordt steeds meer het symbool van verzet. In de meeste landen z-o niet alle binnen de Sowjet-Rus- sische invloedsfeer worden bewegingen gevormd voor de I „verenigde volkeren van Euro pa". Dr. Amir Alaam, minister van - ^acnte Zieep vormde Perzische regering, is we- j 1.04 per kg. De prys voor I gens gezondheidsredenen afgetre- Scheerzeep blyft ongewijzigd, den. De plv. proc-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, mr. F. Baron van Voorst tot Voorst eiste de doodstraf tegen G. Linde boom uit Den Haag, A. Machiel- sen uit Eindhoven en B. Weber uit Tegelen. Hun gedragingen als bewakers in het concentratiekamp Mauthau sen waren soms zelfs de Duitsers te bar. Zij worden o.a. beschul digd van het knuppelen van ge vangenen, tengevolge waarvan ve len overleden. Transporten gevan genen van 1500 personen, die in het concentratiekamp aankwamen, moesten eerst een warm bad ne men. werden dan geheel ontkleed naar buiten gestuurd by een tem peratuur van 15 tot 20 graden on der nul en daarna door verdach ten met een brandspuit bespoten Vele slachtoffers vroren dood. Hun lyken moesten zelfs later uit het ijs gehakt worden. Aan Machielsen is ook ten laste gelegd het vermoorden van 32 Jo den, door hen met een ijzeren hamer de schedel in te slaan. Di verse malen wees hy 's avonds Joden aan. die met hem naar een ravijn moesten. Daar aangekomen beval hy hen, zichzelf naar bene den te storten. Zowel doden aLs levenden zouden door M. in het crematorium geworpen zijn. Half wild gehouden bos bij de Kromme Poel. Wijziging gemeentelijk uitbreidingsplan. Een raadscommissie ad hoe stelde een onderzoek in naar de wenselijkheid en de moge lijkheid van de aanleg van een recreatieterrein in Goes (een „bosplan"). Na ontvangst van het rapport hebben Burg. en Wethouders deze zaak in studie genomen en kwamen tot de conclusie dat het door de commissie samengestelde plan veel aantrekkelijks heeft Het college Ijeeft zich evenwel af gevraagd of aanvaarding van dit plan zonder meer mag wor den aanbevolen, dan wel of het de voorkeur verdient deze aangelegenheid in groter ver band te zien, m.a.w. of het niet gewenst is om in de eerste plaats de vraag onder ogen te zien of dit bosplan wel past in de toekomstige uitbreiding der gemeente. Het geval zou zich nl. kunnen voordoen, dat vroeg of laat na de totstandkoming van het bos zou blijken, dat in verband met de ontwikkeling der gemeente bij het bepalen der plaats niet de juiste keuze was gedaan. Na ryp beraad zijn B. en W. tot de conclusie gekomen dat in de eerste plaats een plan no dig is. dat in grote lijnen de uitbreiding der gemeente bui ten de begrenzing van het be staande uitbreidingsplan, of, om het anders uit te drukken: een zg. „Wensplan", aangeeft. Teneinde de zaak zoveel mo gelijk te bespoedigen is aan de Prov. Planologische Dienst en het Econ. Technol. Instituut voor Zeeland voorlopig opdracht ge geven om een dergelijk „wens plan" samen te stellen. Ter dek king van de kosten, aan dit on derzoek verbonden, is hiervoor een bedrag op de ontwerp-ge- meente-begroting voor 1949 ge plaatst. HET BOSPLAN. In het rapport van de raads commissie ad hoe wordt opge merkt dat gedacht wordt aan een half wild gehouden bos met veel opengespaarde ruimte, dat kan dienen voor speeltexrein en openluchtbijeenkomsten e.d. Als plaats wordt genoemd de zgn. Kromme Poel tussen Poel- weg I en Poelweg IV, aan de Noordzijde begrensd door de spoorlijn Vlissingen-Roosendaal en aan de O.-zijde door de Kloe- tingse weg. Er ligt daar 16 a 18 ha. weiland van matige kwa liteit, voor het grootste deel in gebruik bij veehandelaren, voor wie deze weilanden h.i. niet in die mate onmisbaar is als bijv. voor veehouders. De aanlegkosten worden op plm. 50,000 geraamd, de egali satie van de terreinen 20.000 en de beplanting en piantloon 13.000, dus totaal 83.000. De rente van de lening, het on derhoud en de polderlasten zou den jaarlijks 6120 vergen. Bij uitvoex-ing van de egalisatie door de D.U.W. acht de com missie een grote kans op subsi die aanwezig. Verder heeft zij onderzocht, hoe in samenwerking met parti culieren financieel iets te bex-ei- ken is. De gemeente dient het initiatief tot de aanleg te ne men en de commissie adviseex-t, dat ook het onderhoud door cn voor rekening van de gemeente wordt verricht. De vraag rijst echter of niet getracht moet worden de voor de beplanting en plantloon benodigde gelden bij elkaar te krijgen uit een actie van gemeente en particu lieren. Om de aesthetische werking van het bos goed tot haar recht te laten komen' wordt voorts geadviseerd een uitbreidingsplan in onderdelen te ontwerpen, in hoofdzaak omvattende het ge bied. gelegen binnen de Kloe- tingscwcg, Nissepad. Waterlei ding en spoorlijn Vlissingen- Roosendaal. Verder wordt in het rapport nog gewezen op de aangebrach te wijzigingen in het uitbrei dingsplan '42 voor het Oostelijk deel, waarbij de oppervlakte groen aanmerkelijk is terugge bracht. Dit levert een bezuini ging van 95.390 op. De totale kosten van het plan '48 met de aanleg van het bos laten zodoen de nog een totale bezuiniging van 12.300 toe. Er kunnen dan in totaal 150 arbeiders- en mid denstandswoningen en naar schatting 30 50 stuks grotere woningen meer worden ge bouwd. het plan Oost heeft dan nog steeds 2Vi ha. plantsoen en Goes krijgt 16 al8 ha. recreatie terrein. was om dc pers in de door de N.S.B. gewenste richting te leiden. Er was alleen een „nieuwe orde" noodzakelijk. Verdachte sprak over de grote druk van de Duitsers op het cul turele leven. De president verklaarde, dat prof. Goedewaagen zich thans niet op Duitse bevelen kan beroepen. Hij had moeten zorgen, nooit in een zodanige positie te komen, dat de Duitsers hem on-Ncderlandse daden konden doen verrichten. De proc.-flscaal vroeg Prof. Goe dewaagen nog of hij de Duitsers als vijanden van ons volk beschouw de. „Ja en nee", was het antwoord. De president las een geheime brief voor van Blokzyi aan ver dachte, waarin werd medegedeeld, dat de heren Boskamp en Ballu- seclc, directeur en hoofdredacteur van het Alg. Handelsblad, gearres teerd zouden worden. Verdachte gaf toe, dat hi,i niets gedaan had om deze mensen te waarschuwen. DE RADIO. Over de opheffing van de Ned. Omroepverenigingen en dc instel ling van de z.g. Nationale Omroep sprak de voorzitter van de A.V. R.O., de heer de Clercq: „De wijze, waarop de opheffingen van de om roepverenigingen geschiedde, was diefstal. Daarover waren de proc. fiscaal en de voorzitter van dc A.V.R.O. het eens. Verdachte echter niet. Eén grote omroep was een Nederlands be lang. meende hy. Bovendien wilde hy politieke Invloeden uit de ae ther weren. „En de N.S.B. dan?" vroeg de proc. fiscaal. „O. dat is iets anders", ant- I woordde verdachte, „iedereen kon immers tot de N.S.B. toetreden cn alle volksgroepen hadden in de N. S.B. de mogelijkheid zich te uiten". „Dat is dan gelukkig niet ge beurd". zei dc president. „Slechts 1 van het Nederlandse volk, de N.S.B., heeft dc z.g. Nationale Om roep beheerst". CULTUURKAMER. De Cultuurkamer was geen dwangbuis zei'prof. Goedewaagen. Het doel ervan was de kunstenaar tegenover de maatschappij te be schermen omdat de kunstenaar in Nederland vogelvrij is. Als eerste getuige A décharge, verklaarde de heer Lehrbuch. des- tyds secretaris van het Verbond van Ned. Journalisten, dat Blok- zyl de meeste schuld had aan het Journalistenbesluit. Tydens het verhoor van getuige Oostcrbaan. destijds hoofd van de afdeling perswezen van het depar tement. kwam het conflict tussen verdachte en de N.S.B. ter sprake. Goedewaagen had zich op een ge geven moment een voorstander getoond van dc S.S. en de aanslui ting van Nederland bij Duitsland. Volgens getuige zou echter ach teraf gebleken zijn. dat verdachte deze houding had aangenomen, omdat de N;S.B. hem in de steek liet en hy toen andere steun moest zoeken. De proc. fiscaal bracht in zijn requisitoir hulde aan rle kunstenaars die zich verzet hebben. Hij requireerde wegens voort gezet misdrijf van hoogverraad door bij voortduring hulp te verlenen aan de vyand, een ge vangenisstraf van 15 jaar met aftrek, ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven ontzetting uit het recht amb ten te bekleden voor de tijd van het leven en verbeurdver klaring van verdachte's biblio theek, welke een waarde ver tegenwoordigt van 7000. De verdediger, mr. Coebergh, pleitte clementie. Amir Sjarifoeddin gevangen genomen. Reuter meldt, dat Amir Sja rifoeddin door de republikeinse troepen is gevangen genomen bij de kampong Klamboe, waar heen hij na de arrestatie van Djokosoejono was gevlucht. Nog andere communistische leiders zouden tegelijk met Sjarifoed din gevangen genomen zijn, o.a. Soeripno. Reuter zegt hierbij, dat door deze arrestaties pi-actisch een eind is gekomen aan de repu blikeinse veldtocht tegen de communistische opstandelingen. Over de arrestatie van Amir Sjarifoeddin en Soeripno meldt Antara nog, dat beide er zeer verwaarloosd uitzagen. Ze leden aan dysenterie en Amir verklaarde het plan ge had te hebben als koopman- vermomd naar Solo of Djocja te gaan. Het stoffelHk over schot van Moeso, de leider van de staatsgreep is op ver zoek van de bevolking van Madioen gecremeerd. Duizen den hebben de crematie bijge woond. Zoals men weet werd Moeso bij Ponorogo doodgeschoten. DE VOORSPELT WEINIG BEWOLKING. Zwakke tot matige wind tus sen Zuid-oost on Zuid. Weinig bewolking, 's Middags tempe raturen overal oplopend tot bo ven het vriespunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1