NIEUWS UIT ZEELAND Rijvereniging Middelburg heeft een nieuwe manege Het Zeeuwse polderwezen V olkshuis vesting in Zeeland Chefarine4 Miep kookt Walcheren. Zuid-Beveland H-genda Er valt nog veel te verbeteren. Woningbouwvereniging voor Oost-Zuid-Beveland gesticht. Op een Zaterdagmiddag tc Krui ningen gehouden vergadering om te komen tot oprichting van een woningbouwvereniging voor het platteland van Oost-Zuid-Beve land. deed ir. F. de Graaf van de Prov. Dienst voor de Wederopb. en Volkshuisvesting, enige belang wekkende mededelingen over de Volkshuisvesting in Zeeland, waar mee zeker het nut van de vorming van meer woningbouwverenigin- gingen in deze provincie, ter han tering van de Woningwet, is aan getoond. Terwijl in 1890 over geheel Ne derland 2.8 vertrekken per woning werden geteld, was dit aantal in Zeeland 3.2. Bij de telljng in 1930 waren deze cijfers resp. 4.2 en 3.7 geworden. De verbetering van de volkshuisvesting heeft ln Zeeland dus niet gelijke tred gehouden als in overig Nederland, waar veel tot stand gekomen is door aanwen ding van de mogelijkheden welke dc Woningwet hiertoe schiep. Dit betekent echter ook, dat de Zeeuw se belastinggelden voor een deel aangewend zijn voor verbetering van de volkshuisvesting in overig Nederland, doordat onze provincie niet voldcnde van de mogelijkhe den heeft geprofiteerd. Bij dc laatste woningtelling is nog gebleken dat 45 '4 van de woningvoorraad in Zeeland .niet geschikt is voor een normaal ge zin. terwijl 35 van de woningen npg geen huur van f 2.50 per week oplevert. Het is dus met de kwali teit van de Zeeuwse woningen niet bijzonder goed gesteld. Natie be- (Ingezonden mededeling) Rillerig? Verkouden? Neem M ■MHBLZuZUSZSBHI KGENPUNEN EN GRIEP 3 (Ingezonden mededeling) Als „gemaskerde mensen' hun masker laten vallen, ja, dan komt hun ware gelaat te voorschijn. De Chinees Lin Yutang ver raste ons destijds met zijn zeer bijzondere visie over de Chinese levenswijsheid. Even interessant schilderen de Amerikanen Ernest O. Hauser en George Schulein ons thans in woord en beeld de wonder lijke atmosfeer van het door 72 millioen stervelingen be woonde eilandenrijk in het Verre Oosten. Gemaskerde mensen", volgens Uw boekverkoper ook uiterlijk de fraaist verzorgde uitgave van dit najaar, 'n Cultuur- serleboek (Ingezonden mededeling) (Ingezonden mededeling) ACTETASSEN vakken? Natuurlijk mevrouw hebben wij deze tassen, ge maakt van het fijnste rund leder, voor I 52.54 Ook in de voordeliger soorten hebben wy juweeltjes van tas sen en toch niet gek duur: 12.95 kost een degelijke ac- tetas. Zie daarom eerst de on gelooflijke grote sortering bij JO FIBBE Vlissingen Middelburg vrijding hebben de gemeentebestu ren wel veel gebruik gemaakt van de kansen welke de woningwet biedt, doch de bevolking zelf bleef te veel afzijdig. Door dc vorming van woningbouwverenigingen, kan zij een groot aandeel hebben in de verbetering van de huisvesting. In 77 van de Zeeuwse gemeen ten is nog geen woningbouwver eniging. waardoor onze provincie de tweede plaats van onder in neemt. Terwijl over geheel Neder land 8 van de woningvoorraad ln handen van verenigingen is. is dit percentage voor Zeeland slechts 4 rc en beperkt zich hierbij voor namelijk tot de steden. Op het platteland is een woningbouwver eniging echter volgens spr. het sterkst nodig. Om goed te kunnen werken is het gewenst op het plat teland regionale woningbouwver enigingen te vormen. Op Walche ren en Zeeuwsch-Vlaanderen is zulks reeds geschied. Voor Z.- Vlanaderen zijn de plannen voor nieuwbouw door een vereniging reeds ingediend. Ook in West-Z.- Beveland is de zaak gaande. Ir, de Graat noemde het om al de op gesomde redenen een Zeeuws be lang dat men komt tot regionale bouwverenigingen, die niet alleen bij nieuwbouw, doch ook bij de verbetering van bestaande wonin gen een belangrijke taak kunnen vervullen. Na deze uiteenzetting besloot de vergadering, welke onder leiding stond van burgemeester J. A. de Goffau van Rllland-Bath, tot op richting van een woningbouwver eniging voor het platteland van O. Z.-Beveland. Staande de vergade ring traden 23 leden toe. Nadat burgemeester Vogelaar en weth. Burkink van Kruiningen, hoewel instemn ?nd met het doel, te ken nen hadden gegeven dat hun ge meente. waar reeds een woning bouwvereniging is, zelfstandig wil blijven, ontspon zich bij de vast stelling van de statuten een discus sie over het aantal bestuursleden, daar het voorl, bestuur in verband met de opmerking van het ge meentebestuur van Kruiningen, aanvankelijk geen plaats aan een ingezetene van deze gemeente meende te moeten geven. Enkele Kruiningers schenen echter wei nig verwachting te hebben van hun plaatselijke vereniging en wens ten daarom tot dc regionale ver eniging toe te treden cn stelden ook prijs op een bestuursfunctie. Besloten werd aan dit verzoek te voldoen. Het bestuur werd daar op als volgt samengesteld: J. A. de Goffau. Rilland Bath, voorzitter; C. E. de Jonge. Yerseke, 2de voor zitter: D- Schipper. Kloetinge, le seer.: J. C. M. Glerum. Kruinin gen 2de seer.: H. M. Dek. Waarde pennlngm.: B. v. Waarde. Katten- dijke. 2de penn.; D. Ganzeman. Kapelle: D. M. de Jonee, Wemel- dinge. Voor Krabbondijke zal als nog een bestuurslid worden aan gezocht. Het ligt thans ln de bedoeling in de betrokken gemeenten een actie voor ledenwerving te hou den. Aan het eind van de vergadering wenste de heer Ph. Ha verhoek als afgevaardigde van de afd. Zeeland van de Nat, Woningraad de heren geluk met het genomen besluit tot oprichting van een woningbouw vereniging. (ingezonden mededeling) graag af en toe eens een extra stevige pot, vooral als de kou zich doet gelden. Zjj kreeg van Mevr. Lotgering- Hillebrand een recept voor BOERENKOOL. 1 kg. boerenkool. Ui kg. aardapp.. 100 gr. vlugko'.. nde gort. zout, 40 gr. boter, rookworst. Stroop dc kool van dc bladncrven. was ze, kook ze gaar in water en zout. Laat ze uitlekken en maak ze fijn. Doe de geschilde aard., de gewas sen gort. de kool met wat water en zout in dc pan. Leg de gewas sen worst bov i op. Laat alles pl.tn. min. ..oken. Neem de worst uit de pan, voeg boter toe, als de stamppot niet te vochtig is en stamp alles dooreen. Gort ln boe nkool is een ouder wets midde'. Z ma t de wat stugge cn droge kool mals cn sma kelijk. Na boerenkool met worst past een fris nagerecht. Gebraden appelen of appelcroquant. appelmoes, een appcischotel. gesmoorde appelen of macaroni met appelen zouden hier zeer op hun - zyn. Public. Centraal Bureau voor de Tuinbouw-veilingen. Benelux-conferentie voor de landbouw- Een Nederlandse delegatie van de Stichting voor de Land bouw heeft Vrijdag en Zaterdag deelgenomen aan een Benelux- conferentie voor do landbouw te Brussel. De onderhandelingen liepen in het bijzonder over de princi piële en technische vraagstuk ken van de landbouwpolitiek in het kader van de Benelux. In de slotvergadering namen de gedelegeerden der drie lan den een resolutie aan waarin wordt verklaard, dat het ge wenst is, dat de officiële in stanties het landbouwbedrijfsle- en op de hoogte houden van de voorbereidende besprekingen en dat de landbouworganisaties geraadpleegd worden over de toepassing der te nemen maat regelen. Ook een notaris moet inwoning dulden. De Zwolse rechtbank heeft von nis gewez in een principiële zaak. De gemeente Zwolle heeft onlangs een deel van de woning van de notaris mr. M. Tresling gevorderd waartegen de notaris protest aantekende, o.a. op grond van het feit. dat hij dan niet meer in staat zou zijn aan zijn plicht om acten en het geheim daarvan zorg vuldig te bewaren, te voldoen. Enige tijd geleden is de gemeen te Kampen in een soortgelijke pro cedure door de rechter in het on gelijk gesteld. Thans echter is de gemeente Zwolle wél in het gelijk gesteld. De rechtbank was name lijk van oordeel, dat de notariswo ning wel geschikt is voor inwoning. Weliswaar levert de inwoning voor een notaris wellicht «rotere be zwaren op dan voor de normale burger, maar wanneer er een so- f lldc scheidin'* is aangebracht, ge- 1 lijk in dit geval, geven deze be zwaren toch liet de doorslag. journalisten konden nog niet naar Djocja. De correspondenten, die voor Zondagochtend de Nederlandse papieren om naar Djocja te reizen in orde hadden, konden niet vertrekken omdat de in- reisvergunning van de Repu blikeinse autoriteiten nog niet ontvangen was. Medegedeeld werd, dat wel de Republikein se ministeries van voorlichting en buitenlandse zaken toestem ming hadden gegeven, doch dat de militaire -autoriteiten te Djocja nadere inlichtingen wilden hebben. De vergunning Is niet voor Maandag te ver wachten. zodat het vertrek naar Djocja op zyn vroegst Dinsdagochtend kan plaats hebben. Chauffeur wordt koning. De 28-jarige vracht auto-chauffeur Harthur Semanoe te Wiesbaden heeft aan de arbeidsbeurs medegedeeld, dat hij zijn baantje wenst neer te leggen om koning te kun nen worden. Semanoe heeft namelijk bericht ontvangen van zijn grootmoeder, konin gin van een Afrikaanse stam in Togoland, dat zij zich te oud voelt om lan ger het bestuur van haar één millioen onderdanen waar te nemen. Arthur Semanoe wordt nu als troonopvolger verzocht huiswaarts te keren en zijn koninklijke taak te aanvaarden. Arthurs vader is des tijds door zijn vader, die toenmaals koning was van Togoland. op twaalf jarige leeftijd naar Duits land gezonden om erva ring op te doen. Hij huw de er een Duitse vrouw en uit dit huwelijk werd Arthur geboren. Tijdens de oorlog stierf zijn va der waardoor hij troon opvolger werd. „De Vandersteng" in België Het contactvaartuig Vandersteng brengt momenteel een bezoek aan België, waar het publiek 'n enor me belangstelling aan de dag legt. Vele hoge gasten brachten een bezoek, onder wie minister Van Akker. Radio Brussel en Ra dio Gent bi achten uitzendingen over het schip. Het schip zal van Gent naar Breda vertrekken. Mist hield de vliegtuigen op de grond. Hoewel het zicht op Schiphol voldoende was voor het opstijgen en lauden i vUe.-jtui ,cn. onder vond. het luchtverkeer in West- Europa tijdens het afgelopen weekend ernstige -i aging, om dat landing op verscheidene an dere luchthavens wegens c ite mist niet kon worden aangevoerd. Zo hebben de K.L.M. en de A.O.A. alle vluchten naar Londen moeten annuleren, omdat Londen potdicht zat onder een echte Engelse „log" riet Brussel was het al niet veel beter, tengevolge waarvan enkele machines der Scandinavian Airli nes werden opgehouden. Op Schip hol stonden Zondagavond boven dien niet minder dan 5 Amerikaan se toestellen van de A.O.A. alle bestemd voor Frankfurt, dat even eens onder een dichte mist lag. Tenslotte moest ook het luchtver keer naar Scandinavië geannu leerd worden. Duizenden motorrijders naar Middelburg. In ©en Zaterdagavond te Middelburg gehouden jaarver- gatlering van de motorclub Scheldegouwen werd medege deeld, dat de jaarlykse voor- j aars reu ne van de K.N.M.V. waaraan telkenmale duizenden motorrijders deelnemen, op tweede Paasdag 1949 in Mid delburg zal worden gehouden. Voor de organisatie van deze reünie werd een aantal com missies benoemd. 'T bestuur werd in zyn geheel herkozen, In de kascommissie werden gekozen de heren R. Duunk, J. van Loo. en P. v. d. Woestijne. 1949 Is voor Scheldegouwen een jubileumjaar. In verband hiermee zal in Maart een ju- bileumrevue worden opgevoerd. Het clubkampioenschap voor 1948 werd behaald door de heer C. Helder te Goes met in vier proeven 21 strafpunten Hij ontving de wisselbeker. Tweede we>rd de heer A. Gooyen te Goes met 26 straf punten, derde de heer N« M. Hoencamp te Middelburg met 35 strafpunten. Na afloop van de vergade ring werd een gezellige mos selmaaltijd gehouden. Geen mosselzaad-visserij op de Waddenzee. De Waddenzee zal van 3 De cember af gesloten zijn.voor de visserij op mosselzaad door Zeeuwse vissers aldus heeft' de Inspecteur der Visserijen in het 2e, 3e en 5e district be slist. Ter motivering van deze maatregel wordfc. aangevoerd, dat de voorraad mosselzaad in de Waddenzee zeer gering is. De banken, waarop thans door enkelen wordt gevist, bevatten nog restanten mosselzaad van 1947. Slechts enkelen zijn in de gelegenheid zich op de vis serij toe te leggen. Terecht meent men daarom, dat het beter is in het voorjaar 1949 weer de gelegenheid om zaad te vissen open te stellen voor alle mosselkwekers. In die tyd zal de openstelling weer nor maal plaats vinden. l.F.L. ZENDT KERSTPAK KETTEN NAAR INDONESIË. Door de afdeling Zeeland van de Internationa] Friendship League zijn 15 Kerstpakketten naar militairen in Indonesië ge zonden. Zaterdag feestelijk in gebruik genomen. SPELEN TE PAARD. Zaterdagmiddag is de nieuwe manege van de Rijvereniging „Middelburg" op het terrein „Modderoord" feestelijk in ge bruik genomen. Ter gelegenheid van dit feit werden demonstra lies gegeven en spelen te paard gehouden, die een aardig kijk spel opleverden en tevens een mooie reclame vormden voor de edele paardensport. In zijn welkomstwoord zei de voorzitter van de vereniging, de heer J. Houmes, dat deze bui tenmanege de derde is. die „Middelburg" sedert haar op richting in gebruik neemt, maai de eerste, die aan alle eisen voldoet. Hij schetste de om vang van de vereniging en dankte de Gemeentelijke Com missie voor de Sportterreinen voor haar medewerking bij de totstandkoming van deze ma nege. De voorzitter van deze com missie. de heer A. Heyboer. ver klaarde, dat de naam „Modder oord" altijd een slechte klank heeft gehad. Hij meende, dat daarin verbetering zal komen nu de manege in gebruik is ge nomen. Hij wenste de vereni ging hiermede geluk. Zijn echt genote verrichtte vervolgens de openingsplechtigheid door een lint door te knippen. De spelen te paard begonnen met een demonstratie van een achttal. Tevens werd een ge slaagde demonstratie gegeven Oplichter ontmaskerd. De 21-jarige Indonesiër, W. L„ die in ons land woonde, heeft zich schuldig gemaakt aan oplichting en is deswege in Batavia gear resteerd en naar Amsterdam over gebracht. Deze zomer zocht L. contact met verscheidene vrouwen, aan wie hij vertelde van adel te zijn, een groot vermogen in Indonesië te bezitten en als vertegenwoordi ger van zijn regering de inhuldi- ginsfecstcn te moeten bijwonen. Zijn regering zou hein geld sturen voor het kopen van een cadeau, doch dat was nog steeds niet ge komen. Bovendien zou hy op 13 September 1948 van z(jn moeder een groot geldsbedrag toegezonden krijgen. Met zijn verhalen slaag de hij er in verscheidene vrouwen te bewegen hem bedragen van honderd tot tweeduizend gulden te geven. Half Augustus werd hem de grond te heet onder de voeten. Hij vertrok met het m.s. „Kaloekoe" naar Batavia. Toen hij verdwenen was, kwamen weldra aangiften bij de politie binnen. Het materiaal stapelde zich zo snel op, dat L. toen hy in Tatavia voet aan wel zette, gearresteerd kon worden. Met de „Johnn van Oldenbarne- velt" werd hy naar Nederland te ruggestuurd. door een afvaardiging van „De Vlietruiters" te Kruiningen en toonde de kinderklasse haar kunnen. Met gespanndn aan dacht volgden de toeschouwers de springwedstrijd. Ook het verdere programma werd met bewondering gade geslagen. FEESTAVOND. 's Avonds werd een geani meerde feestavond gegeven, die begon met de prijsuitreiking. Da heer Houmes bracht dank aan de ruiters uit Kruiningen voor hun medewerking aan de paardspelen .Vervolgens werden enige paardensportfilms gepro jecteerd, waarbij een gedeelte van de film, die tijdens het Pinksterconcours te Middelburg werd opgenomen. Daarna werd nog lange tijd gezellig gedanst, waarbij de Babytonband voor de muziek zorgde. De uitslagen van de wedstrij den luiden als volgt: Springen: Groep .Kruiningen: 1.. de heer Karelse Ostrafp.); 2. de heer Snoep (3); Groep Middelburg 1. de heer Timmermans (4); 2. de heer Nijpjes (5); Stoeltje rij den: 1. de heer Karelse (Vliet ruiters), 2. mej. Trimpe (Mid delburg); 3. dhr. Nijpjes .(id).-; 4. de heer v. d. Mijle (id.); 5. mej. v, d. Mijle (id.); 6. de heer De Roo (Vlietruiters) (de laat ste drie na loting); Blokje ra pen: 1. de heer De Pagter (Mid delburg; 2. de heer Nijpjes (id.); Korfbal te paard: 1. de heer Karelse (Vlietruiters); 2. de heer v. d. Mijle (id.); 3. de heer De Roo (Vlietruiters) In 1940 muziekconcours te Oostkapelle. De Bond van Harmonie- e Fanfare-vereniging-en in Zee land vergaderde Zaterdagmid dag in hotel „Centraal" te Goes, onder voorzitterschap van de heer C. A. Blok. Secre taris en penningmeester brachten de jaarverslagen uit. Het bleek, dat er thans 43 ver enigingen bij de Bond zijn aan. gesloten. Het batig saldo be droeg 237.21. Besloten werd het concours in 1949 te Oostkapelle te hou den, terwijl in Goes een solis tenconcours zal worden geor ganiseerd. Het reglement van de Bond werd na enige discussie vast gesteld. De aftredende bestuursleden werden herkozen. OE VERAFSOHUI VIN G LN HET ZI.JPE. Dé oeverafschuiving in het Zijpe blijkt, naar de peilingen hebben uitgewezen, ook bene den de laag waterlijn, slechts van geringe omvang te zijn. Den Doolaard sprak over Walcheren. Onder auspiciën van de Ne derlandse ambassade, heeft de bekende auteur A. den Dool aard, voor gedelegeerden bij de F. A. D. conferentie in Washington, een voordracht gehouden over het herstel van Walcheren. Den Doolaard maakte de diikdichtingen van nabil mee en beschreef die in z'n boek ,,'T verjaagde water" Hij werd ingeleid door de Ne derlandse ambassadur, mr. dr. E. van Kleffens en door de Nederlandse ambassadeur mr dr E. van Kleffens en de voorziter van de afdeling Washington van de vereniging Nederland-Amerika. Na de le zing werden twee films vetv- toond. namelijk „Vernielde dijken" en „Twee Koningin- .nen. Herbeplanting in Souburg. Zaterdagmiddag zijn in Souburg met enige plechtigheid bomen ge plant, waarvoor het geld werd ge schonken door de vereniging Zee- landia te Roterdam cn inwoners van de gemeenten Oudewater. De vereniging Zeelandia was vertegenwoordigd door een depu tatie onder leiding van de voorzit ter. de heer Kraak, die de burge meester f 1300 aanbood, als resul taat van een „kwartjes-actie". Na de ontvangst op het gemeen tehuis ging men over tot de be- plantingo n. De plaatsen, waar dit geschiedde., werden respectievelyk Zeelandiaplein en Oudewaterlaan- tje gedooppt. Aan de herplanting werd deelgenomen door de krasse Souburgers de heren Jac. Suur- mond en L. Breel, die beiden ver jaarden. De burgemeester van Souburg, de heer A. H. S. Stemerding, bood Zeelandia een legpenning aan. Ook de gemeente Oudewater zal een dergelijke penning ontvangen. Middelburg ZWITSERSE AVOND VAN DE N.R.V. De afd. Walcheren van de Ned. Reisvereniging gaf Zaterdag in het Schutershof te Middelburg een vrolijke Zwitserse avond, verzorgd door een echte, Zwitserse „Landes- kapelle" Fra iz Hugp met rijn Volksbühnc „Die fröhliche Schwei- zer". Geen beroepsartisten. maar liefhebbers, die graag in hun va- cantie eens on tournee gaan. De leider, Franz Hug, is zelf brie venbesteller in Luzern. Of eigen lijk speciaal voor de pakketpost. Maar daar tussen door ging hy als vendelzwaaier en alpenhoorn- blazer ook naar Amerika, waar hij in Hollywood zelfs met Laurel en Hardy in één film optrad. En in 1936 droeg hij de Zwitserse vlag bij de oning der Olympische Spelen in St. Morits en in Berliin. Zijn medewerkers in het aardige orkestje zijn natuurlijk ook ama teurs: in het dagelykse leven ver dienen zij de kost ils meubelma ker een als drogist. 'Gtóot en'rdlend succes had ook de solo-Jodlerin Vrenelï Schwarz, een- pittige jongedame, die omdat het Zaterdag juist haartrouwdag was, door de N. R.V. nog eens extra in de bloe metjes werd gezet. Franz Hug zelf gaf nog demon straties van zyn vaardigheid op de „Alphorn", in het vendel- zwaaien magnifiek werk! en in het knallen met een reusachtige zweep. Er werd ook nog een mooie film over .de omgeving van de Vier- waldstatersee vertoond, terwijl 'n gezellig bal alweer met de Lan- deskapelle de avond besloot. In een openbare vergadering van de Vrouwengroep Middelburg van de Partij van de Arbeid in het Schuttershof sprak mej. L. Lopes Dias uit Amsterdam over het on derwerp „Waarom bemoeien de vrouwen zich met dc politiek". Het antwoord op deze vraag luidde volgens spreekster: „in a nutshell": omdat de politiek zich met de vrouwen bemoeit". Mevr. F. SchuitemaVader droeg op verdienstelijke wijze pro za voor. Vlissingen DS. HARTJES HAD ONGEVAL. Ds. J. S. Hartjes. Ned. Herv. predikant te Vlissingen kwam Zaterdag zo ongelukkig met zijn fiets te vallen, dat hij met een lichte hersenshcudding in „Be- thesda" moest worden opgeno- LOU BANDY In het Concertgebouw te Vlissingen gaf Lou Bandy een jubileumvoorstelling ter gele genheid van zyn 30-jarige to neelloopbaan. Behalve Lou Bandy werk ten aan het programma mede Annebelle's en Co., Co. v. d. Heide Wijma, Sax en Phon en de goochelaar Niberco. De ar- tisten wisten het publiek op amusante wijze bezig te hou den. De goochelaar Niberco oogstte met zijn manipulaties een groot succes. Voor de pau ze werden aan Lou Bandy bloe men aangeboden. Zoutelande NYWLN-AVOND. Donderdagavond werd te Zoutelande ten bate van de radio-actie Voor onze jongens over zee een druk bezochte Niwin-avond gehouden. Er werden twee Indische films vertoond ri.l. de Niwin-film en een film over alerlei gebruiken van de inheemse bevolking. Een klucht zorgde voor devro. lijkc noot. De vertegenwoordi- er van de Niwin, de heer de Vitte, sprak over hetwerk van de Niwiri, terwijl de voor zitter van het Niwin-comité, de heer H. J. Schoenmaker, een openings- en slotwoord sprak. Een grote verloting met di verse pryzen, waaronder een door de óomitéleden gemaakt) pop in Zeeuwse klederdracht werd eveneens gehouden. Weer Deense mosselen op de Franse markt, In het laatst van de afgelo pen week zijn weer Deense consumptiemosselen op de Franse markt verschenen een direct gevolg daarvan is, vermindering van de export der Zeeuwse mosselen. Vorij_ jaar verschenen de Deense mosselen eerst na Nieuwjaar. Het gevolg was ernstige con currentie voor de Zeeuwen. Men hoopte toen nog veel mos selen te kunnen afzetten, maar dat gelukte slechts matig. Hoe het thans zal gaan, is natuurlijk nog niet te voorzien. De Deense concurrentie werd reeds aan het begin van dit seizoen gevreesd. Gelukkig voor de Hollandse exporteurs, kwam deze 3 maanden later dan verwacht werd. De meeste kwekers hebben thans onge veer 80 van hun basisleve- ringscijfer verkocht. In de afgelopen week werd door de kwekers te Bruinisse aan de handelaren afgeleverd 4270 tonnen mosselen. Recht streeks naar Engeland gingen 110 zakken a 50 kg., recht streeks naar Frankrijk 570 zakken 50 kg. Aangevoerd werden uit de Waddenzee ongeveer 400 ton nen mosselzaad en ongeveer 1000 tonnen consumptiemosse len. Repatriërende Zeeuwen. Met het troepentransport schip „Tabinla", dat 11 De cember in Amsterdam wordt verwacht, repatriëren de vol gende Zeeuwen: F. M. de Jon ge, Hoek; P. J. Bom, Yerseke: W. Blaasse Goes; J. J. Schrier, Vlissingen; P Luit- wieler Middelburg; A. A. Rombou':, Hulst; W. P. Pluy- mers en M. J. Pluymers-AUen- bach, Middelburg; K. v. d. Vrede, Krabbendijke. De volledige lijst ligt ter in zage op onze bureaux te Vlis singen, Middelburg, Goes en Oostburg. „Invitation a la danse In een van de Goese dansza len vroeg Zaterdagavond ze kere A. uit Kwadendamme een meisje ten dans. Op zich zelf iets wat in een danszaal meer pleegt voor te komen. Na afloop bemerkte het meis je echter dat zij haar portemon- naie met inhoud miste. Navraag had geen succes. Toen de poli tie in de zaak gemengd werd en A. nader aan de tand werd ge voeld, viel hij spoedig door de mand. Enkele sieraden die zich in de portemonnaie hadden be vonden .werden nog in zijn be zit aangetroffen. De portemon naie met geld had hij echter op straat weggeworpen. Deze kon later op zijn aanwijzing teruggevonden worden. Wemeldinge. ORANJEVERENIGING. Vrijdagavond werd in de zaal van de heer J. Verschure te We meldinge een algemene vergade ring gehouden van de Oranjever eniging. onder voorzitterschap van de heer P. J. J. Dekker. De voorzitter memoreerde in 't kort het geslaagde Oranjefeest op 3 Sept. j.l. en gaf vervolgens de secretaris, de heer Ch. Glerum. ge legenheid verslag van de laatst ge houden vergadering uit te bren gen. Daarna deed de heer P. de Groene, wnd. penningmeester re- kenning en verantwoording. Het bleek dat over 1947-"48 was ont vangen met inbegrip van een goed slot van het vorig jaar de som van f 1513.93 uitgegeven f 1102 aldus 'n batig slot van f 411. Vervolgens was er bestuursver kiezing. Aan de beurt van aftre ding waren de heren Joh. Felius J. Nijssen en C.-Traas Mz.. die met algemene stemmen werden herko zen. KUNST CONCERT INSTRUMENTALE De „Vereniging voor Instru mentale Muziek" te Middel burg neemt reeds zestig jaar actief deel aan het muziekle ven Zeeland en nog steeds behoren haar concerten tot die uitvoeringen, die graag bezocht worden. Voor geen gering deel is dit dunkt ons - te danken aan de dirigent van de „In strumentale", dc heer Joh. H. Caro' die nauwkeurig weet hoever hij met het orkest kan gaan. Hij blijft bij de program makeuze binnen de grenzen van het mogelijke. By het con cert van Vrijdagavond in de Concert- en Gehoorzaal was zulks ook ditmaal het geval. Hoewel vanzelfsprekend nooit de perfectie van een beroeps orkest kan worden bereikt, voldoet het spel van de „In strumentale" toch aan redelij ke eisen. Begonnen werd met een Suite voor strijkorkest, ge componeerd door de vroegere dirigent van de „Instrumen taleC. J. Cleuver en opge dragen aan de vereniging. Een fris werk. dat geheel aan sluit bij de romantische school der vorige eeuw en dat het orkest met plezier speelde. Een dankbare compositie, die het publiek kennelijk appre cieerde. De solist van dit concert was de solofluitist Bertus Bak ker uit Arnhem. Men hoort in Zeeland weinig goede fluitisten en het is prijzens waardig, dat de „Instrumen tale" hierin verandering heeft gebracht. Bakker speelt uit stekend en beschikt bovendien over een instrument met een prachtige toon. De concerten van Boccherini en van Gi'étery boden uitvoerig gelegenheid met zyn spel kennis te maken. Met name in de cadensen bij Boccherini toonde Bakker zich een voortreffelijk musi cus. Het orkest bereikte een hoogtepunt met de walsen van Brahms, die met kleur en ver ve werden gespeeld. De nu ancering van het orkestraal palet kwamen in deze werk jes zeer goed tot uiting. Overtuigd werd er ook gemu- siseerd bij de tweede melo die van Grieg, „Norsk". De „Instrumentale" heeft met dit concert uitstekend werk geleverd en 't was daar om jammer, dat de zaal niet tot de laatste plaats bezet was. Er blijven eenter nog eni ge wensen, die waren zij Vrijdag in vervulling gegaan deze uitvoering tot de bes te van het seizoen zouden hebben gemaakt. We hadden graag wat meer doorzichtig heid bij Boccherini en Grétiry gewild. Bij Mozart bereikte de Instrumentale bijna de fij ne orkestrale transparante klank, zonder welke deze mu ziek zo gauw houterig klinkt. De speelse .gratie. die hét spel van de fluitist kenmerk te. ontbrak nog te veel by het orkest. Verder waren niet al le hoge tonen van de eerste violen even gaaf, zodat b.v. ,,Dct forste Möde" van Grieg gewrongen klonk. Tenslotte was er speciaal in panissimo passage een gebrek aan homo fluiters, waardoor er soms aarzelend werd gespeeld. Overigens alle waardering voor het werk van dit Zeeuwse orkest, het is oen waardevol element in dc gewestelijke muzikale samenleving. dcK. Hansweert COASTER KREEG MACHINESCHADE. Ne Nederlandse Coaster „Elisa beth" op weg van Rotterdam naar Antwerpen kreeg op de Schelde nabij Hansweert machinesehade, welke door het personeel niet ge repareerd kon worden. Een sleep boot heeft het schip naar Antwer pen gesleept. Z.L.M. opent twee cursussen. Hoewel het polderwezen ook in Zeeland, niet alleen voor de landbouw doch voor de ge hele bevolking een uitermate belangrijke plaats inneemt blijkt over het algemeen wei nig begript te bestaan over de vele hiermee samenhangende vraagstukken. De Z.L.M. heeft daarom het inniatief genomen tot het organiseren van een tweetal cursussen in Water staats kunde. waarin op 13 avonden of middagen een vijf tal docenten inleidingen hier over zal houden. Uit het aantal aanmeldingen blijkt, dat voor deze cursussen veel animo blykt be bestaan. Dezer dagen zijn zowel de cursus te Kruiningen als die te Lewedorp met elk 36 deel nemers gestart. Te Kruinin gen werd de eerste bijeenkomst met een enke] woord geopend door de voorzitter van de Kring O.Z. Beveland -van de Z.L.M., de heer P. Scheele-de Putter en te Lewedorp door de voorzitter van de kring W. Z. Beveland, de heer J. L. Klompe. Op beide avonden hield de heer H. Pieters, uit Middel burg, zijn eerste inleiding over de waterstaatkundige geschie denis van Zeeland. In zijn belangwekkende cau- sorie belichtte de heer Pieters de verschillende facetten van het polderwezen waarbij di verse interessante bijzonderhe den mededeelde. Om er slechts enkele te noemen; Na 1850 is in Zeeland 9567 H.A. grond door inpoldering gewonnen, terwijl er in deze honderd jaar slechts een verlies van plm. 130 H.A. was. Sprekende over het gerote belang van de aan de gang zijnde bodemcartering, wees hij er o.a. op, dat op Walcheren in deomgeving van Vlissingen bij de werkzaamheden -voor de bodemcartering Romeinse scherven zijn gevonden, ter wijl dusver alleen wist dat er nabij Domburg een Romeinse bewoning is geweest. MIDDELBURG. Maandag. Van Benthem en Jut ting: Tentoonstelling (ook volg. dagen)Hotel de Burg: Vergadering deel nemers Onderlinge Brand waarborg Mij.; Electro: Anna Karcnina, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: The dark Tower, 8 uur. Dinsdag. Electro: Hoogste roem, 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Maandag. Alhambra: Anna Ka- renina 7, 9; Luxor: Mrs. Parkington, 8. Dinsdag: Jeugdgebouw Geref. Kerk: 25-jarig bestaan Chr. Vrouwenbond; Al hambra: Rebellen v. d. prairie 7, 9; Luxor: Op naar het westen, 8. GOES Maandag. Grand Theater: Anna Karenina, 8. ^Dinsdag: Grand Theater: De held van Texas, 8.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2