PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Marshall stelt Marianne gerust Deelstaten moeten gelijk staan met de Republiek Vlissingen krijgt „gemeenschappelijke tuinen" Tot 1953 achterstand bij de belastingadministatie DE BILT Parijse pers sceptisch g:stemd Uitstekend geslaagde boomplantdag 191e Jaargang - No. 278 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F B den Boer. Adj. VV. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.verv.: W Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; t 3.90 p. kw.; fr. p. p. 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 26 Nov. 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties {max. 8 regels): van 1—5 regels 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad", 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te VlissingenVlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. teL 2077 en 2924 - Goes: L. VorsUtr. 55. teL 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, teL 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel. 26 Kinderdrama Het drama in Enkhuizen is geen aangelegenheid, waarover men als volwassene gaarne spreekt. In een ieder zal de nei ging opkomen om er met deer nis en stilzwijgen aan voorbij te gaan. Er schuilen echter in de bizonderheden, die bekend geworden zijn, enkele feiten, die de aandacht trekken en waaruit een les kan worden geput. Beeldromans zouden zowel de jongen als het meisje in een geëxalteerde stemming heb ben gebracht. Beeldromans dat zijn de getekende romans, die in allerlei bladen gepubli ceerd worden en ook in boek- jesvorm verkrijgbaar zijn en die niet zelden suggestiever werken dan het geschreven woord. Liefde, avontuur, mis daad, zij zijn de voornaamste bestanddelen van de inhoud. En zij hebben op de jeugd, waar van een groot deel „niet van lezen houdt", een grote aan trekkingskracht. De gevolgen zijn al eer der zichtbaar geworden. Reeds herhaaldelijk werden in Ne derland en in het buitenland misdaden gepleegd, die voort sproten uit beeldromans. Men begrijpe ons goed. Wij hebben niets tegen onschuldige kinderstrips. Ook in ons blad loopt er steeds een, maar wij hebben de vervaardiging toe vertrouwd aan bekwame handen en hoofden. De massa „crime- stories". die ons aangeboden wordt, verhuist naar de prulle- mand. Een ervaren journalist immers weet bepaalde dingen. Hij weet, dat uitvoerige berichtgeving over een zedenmisdrijf andere zedenmisdrijven uitlokt, dat een verdwaald bericht over een zelfmoord, op iedere redac tie die zichzelf respecteert luidt het consigne: Geen zelfmoord- berichten in de krant! ande re zelfmoorden veroorzaakt. Hij weet, dat lange moordverhalen andere moorden tot gevolg heb ben en dat pyromanen in actie komen na uitvoerige berichten over brandstichtingen. Dit houdt vele bladen terug van bepaalde publicaties. Het houdt hen ook terug van de publicatie van crime-stories als plaatjesverhaal. De Nederland se pers onderscheidt zich in dit opzicht gunstig van de bui tenlandse en versmaadt het goedkope, maar gevaarlijke suc ces, dat men er commercieel aan kan danken. Een millioenen- blad als de Daily Mirror publi ceert maar even negen strips per dag! De beeldromans komen echter niet alleen in de dagbladen, maar ook in boekvorm in de handel. En zij worden verslon denhelaas. De gevolgen worden zicht baar. Een drama als dat in Enk huizen is er wellicht het bewijs van. Wordt het nu geen tijd, dat er maatregelen worden geno men en dat men gevaarlijke lectuur als deze spotgoedkope rommel eenvoudig weert? Er rust een plicht op dagbladre dacties, zowel als kioskboek handelaren. Wordt er niet inge grepen, dan zal het kwaad ver der woekeren. Dan komen er herhalingen van wat nu in Noord-Holland gebeurd is. En dat moet voorkomen worden. Overheidsmaatregelen zouden eigenlijk overbodig moeten zijn. De burgerij zou zelf wijs genoeg moeten zijn. Zou dat niet ge beuren, ja, dan zal er naar an dere middelen moeten worden gezocht. Want de jeugd zonder meer laten vergiftigen, zou misdadig zijn. Meisj'e wist woeste leeuw te temmen. Een jor.g meisje, Ray Walker genaamd, heeft de hoofdstraat van Oost-Lon- den in Zuid-Af. ika gered van een losget roken woe dende leeuw, ondanks de zware verwondingen, die hc »est haar had toege bracht. Tijdens een circus parade door de Oxfordstraat werd een drie-j^ri?" :euw ver schrikt. waarop hij door de temster, Ray Walder. aan een lantaarnpaal gebonden werd. Het opgewonden dier bleef i het rond rennen tot de ketting, waaraan het lag. geheel om de paal ge- draa J was. Zich nu vast tegen de paal aangeklemd elde, '.te de leeuw steeds meer ran streek en viel de jo je temster met bek en 1 lauwen aan. Toen drie mannen er in slaagden het hevig bloedende meisje te bevrijden, rukte de leeuw zich los. Ondcnks haar em s'lg bloedve- es en zware verwondingen, greep Ray Walker de lee iw opr.'euw en kalmeerde hem. waarop zij met het dier in een taxi naar het circus terug reed. Toch in zwembroek op Zandvoort's strand. Het vertoeven in badpak of zwembroek op het gehele strand van Zandvoort zal de volgende zomer worden toe- festaan. Het blgft echter ver oden in zulke kledij op de boulevards of in het dorp te flaneren. Frankrijk lid der coniröle-organen Amerika en Engeland hebben besloten Frankrijk uit te nodi gen lid te word®! van de controle-organen op de Duitse steenkool- en staalindustrie. Tot nu toe zaten hierin alleen Britten en Amerikanen en het was de bedoeling de Fransen niet eerder toe te laten voor de Franse zóne in Duitsland was samengesmolten met de beide andere Westelijke zones. De vervroegde uitnodiging past blijkbaar in het streven van Washington en Londen de publieke opinie in Frankrijk ge rust te stellen ten aanzien van de plannen met W.-Duitsland Het contróle-orgaan voor de Duitse steenkool heeft het hoofdkwartier in Essen en be staat reeds van het begin der bezetting. De controle op de staalindustrie wordt thans ge regeld op grond van een recen te verordening van het militai re bestuur, waarbij de eigen dom van de Duitse mijnen en industrieën in handen wordt gegeven van Duitse beheerders. Zoals bekend heeft deze ver ordening veel beroering ge wekt in Frankrijk en aanleiding gegeven tot een officieel pro test van de regeling. Vlak na zijn terugkeer uit Parijs heeft minister Marshall op een pers conferentie een verklaring afge legd, die wordt beschouwd als een verwerping van dit protest. De industrie, van het Ruhrge- bied, zeide Marshall, is van es sentieel belang voor het herstel van Europa en dat van Duits land. Amerika zou de genomen besluiten dan ook doorzetten. Dat houdt allerminst in, dat doelen worden nagestreefd, die een Duitse agressie mogelijk zouden maken. De Amerikaanse regering kent de gerechtvaar digde vrees van Frankrijk voor een nieuwe Duitse agressie, maar is van mening, dat vol doende controle kan worden gehandhaafd. Er zal een veilig heidscommissie worden inge steld, belast met de inspectie van de Duitse industrie. Uit eindelijk zullen de preventieve maatregelen tegen een herrij zing van Duitsland's militaire macht in het vredesverdrag moeten worden opgenomen. De Franse pers heeft haar waakzaamheid allerminst in slaap laten sussen door de ais geruststelling bedoelde woorden van Marshall. Amerika geeft Frankrijk iets om zich mee be zig te houden op regenachtige Nederland en de V.N. De Nederlandse delegatie bij de Ver. Naties heeft een communiqué uitgegeven waarin officieel mededeling wordt gedaan van het zenden ener grote Nederlandse dele gatie naar Indonesië voor op lossing van de politieke ge schillen. Het communiqué schenkt voorts aandacht aan de vele gewelddaden in Indonesië. dagen, namelijk internationale veiligheidscommissies, schrijft „France Soir". Het communis tische blad „Ce Soir" verklaart: De Amerikanen doen ons de vage belofte, dat het vredes verdrag zal voorzien in de be veiliging van Frankrijk. Hun politiek is in de eerste plaats gericht op het herstel van Duitsland. De Washingtonse correspondent van de „Paris Presse" meldt: Het Amerikaan se besluit is een direct gevolg van de politieke en economi sche zwakte van Frankrijk. De Amerikanen redeneren: Wij hebben geen andere keus. Communistische troepen naderen Peiping. Vooruitgeschoven colonnes van het door de communis ten gelelde Chinese leger vochten Donderdag op 30 km. afstand van Peiping en op 40 km. van Tientsin, de twee sleutelsteden in Noord- China. De regering heeft alle sche pen in Tientsin en Tangkoe opgevorderd voor de evacua tie van troepen en militaire goederen uit een pas van de grote muur, 240 km. verder Noordwaarts. Spaak wëer aan de beurt? Politieke waarnemers i Brussel zgn van oordeel, dat Eyskens er niet in geslaagd is een nieuw kabinet te vor men en dat hij de Prins-Re gent verzocht heeft hem van deze taak te ontslaan. De Prins-Regent zou in dat ge val, volgens deze kringen, Spaak opnieuw verzoeken zich met de vorming van 'n regering te belasten. H.K.H. Prinses Wilhelmina in gezelschap van de Commissaris der Koningin, jhr. mi.'A. F. C. de Casembroot, op weg tuar de plantplaats bij de Kreek te Westkapelld in een in bruidstooi getooide Walcherse huifkar. H.K.H. Prinses Wil- ïelmina op de West- cappelse dijk, waar 4j, tezamen met de andere gasten, de ar- ';eid der dijkwerkers .gadesloeg. Opinie van republikeinse minister van voorli chtirig. Het doel: vrijheid yoor geheel Indonesië. In een ouderhoud, dat een correspondent van „Merdeka" met hem had, heeft de republi keinse minister van voorlich ting. Moh. Natsir, mededelin gen gedaan over de positie der deelstaten. Natsir zeide. dat deze zeker zul len begrijpen „dat de republiek geen aanspraak maakt op een ho gere positie dan zij zelf zullen ver krijgen, want het doel van de strijd is niet, om vrijheid en souvereini- Predikant op kansel overleden. Toen Donderdag de kerk der Christelijke Gereformeerde ge meente te 's Gravenzande op nieuw in gebruik werd geno men wilde Ds. H. Velema, die van 1938 tot 1942 deze gemeen te alg predikant heeft gediend, de gemeente toespreken. Nadat hij enkele woorden had gesproken viel hij op de kan sel achterover en was op slag dood. Een arts constateerde, dat hij tengevolge van een hartkwaal was overleden. Ds. Velema, die de laatste jaren als emeritus-predikant te Den Haag woonde, had zich juist enkele weken geleden opnieuw beroepbaar gesteld. Tal van vooraanstaande gasten aanwezig Ook Vlissingen heeft, na Westkapelle, Donderdag zgn twee de boomplantdag gehad en met een volledig succes. Om elf uur kwamen de gasten bijeen op liet Stadhuis, waar het gemeentebestuur by monde van burgemeester mr. B. Kolff, de aanwezigen een welkom toeriep. Vervolgens gaf hier de heer P. Broerse van de Stichting „Nieuw Walcheren" een toelichting op de beplantingspiannen voor Vlissingen, tenvyi ook de voorzitter van „Nieuw Walcheren", de heer J. L. Ver hagen, een toespraak hield. De mededelingen van de heer Broerse bevatten het belang wekkende nieuws, dat een groot gedeelte der woningen in Plan-Oost gemeenschappeiyke voortuinen zal krygen en dat enkele blokken zelfs gemeenschappeiyke achtertuinen zullen hebben, die beplant zn]len worden met vruchtbomen, waarvan de opbrengst aan de bewoners ten goede zal komen! Inderdaad een belangwekkende mededeling. Vergissen wü ons niet, dan is dit denkbeeld voor Zeeland nieuw en is het denkbeeld van de gemeenschappeiyke achtertuinen zelfs voor Nederland een novum. Burgemeester Kolff heeft ten stadhuize in tegenwoordigheid van wethouders en secretaris een welkom toegeroepen aan Colonel R. A. Bingley, de mi litaire attaché van Engeland vice admiraal jhr. E. J. van Holthe, bevelhebber der Zee- strgdkrachten in Nederland, schout bij nacht J. J. L. Wil- linge, 1L col. Southward en major HiUis van de 52th Low- Romeny, voorzitter van de N. Rotary, de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en zyn echtgenote, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg en zijn echtgenote, burgemeester van Middelburg, de vertegen woordigers van de gemeente besturen van Ostende en Brug ge en van het Belgische comi té „Plant een boom op Wal- land Division, ds. P. ter Haar cheren", onder wie het Kamer lid de heer Derkinderen en de vede andere genodigden. WELKOM Spr. herinnerde aan de zwa re noden, die Vlissingen tgdens de oorlogsjaren heeft door staan, dankte de vertegenwoor digers van onze bevrijders en wees er vervolgens op, dat de planting van heden symbolisch bedoeld is. Nog is het niet mogelgk een Nollebos aan de bodem van Walcheren toe te vertrouwen. We# echter kunnen bomen ge plant worden langs de weg, die door een nieuwe woonwgk toe gang zal geven tot het hart van het Nollebos, dat wellicht eenmaal het hart van Vlissin gen zal zyn. Spr. dankte allen voor hun tegenwoordigheid en met name het dag. bestuur der Stichting „Nieuw Walcheren" voor alle voorbereidende arbeid en sprak de weng uit, dat Vlissingen nog vele jaren getuige zal mogen zgn van het groeien en bloeien der nieuwe beplantingen. verdere toespraken. Vervolgens was het woord aan de heer J. L. Verhagen, die met name ook de aandacht vestigde op de belangstelling die in Schotland en België aan de dag wordt gelegd voor de lotgevallen na de oorlog van Walcheren. De sympathie van België voor het getroffen Walcheren bleek o.m. uit het feit. da1! een kweker in de buurt van Ype- ren een aantal bomen schonk uit zgn kwekery, die in de vo rige oorlog onder water had gestaan. Hy wees op de diepere be tekenis van deze belangstelling, op? de verbroedering der volke ren, die er mede samengaat en sprak de hoop uit, dat spoedig de marine en Vlissingen één en ondeelbaar zullen znn. zoals vroeger Hg verzocht hierna de heer P. Broerse een uiteenzet ting te geven omtrent de be plantingsplannen voor de nieu we woonwgken van Vlissingen. De heer Broerse kweet zich hiervan en deed onder meer de hierboven reeds vermelde me dedelingen. DE PLANTING Nadat verversingen waren rondgediend begaven de ge nodigden zich «per autobus naar de plantplaats in Plan Oost, waar achtereenvolgens door de beide Schotte, lt. col. Southward en maj. Hillis na mens Schotland, door de ver tegenwoordigers van Ostende en Brugge namens deze ge meenten en door B. en W. van Vlissingen namens de Vlissing- se burgerg bomen aan de grond werden toevertrouwd. Voorts plantten hier de verte genwoordigers der Ned. Rota ry, ds. P. ter Haar Romeny, de heren P. C. de Jonge en mr. T. A. J. Schorer uit Middel burg. Tenslotte werden na mens „Nieuw Walcheren" bo men geplant door de heren P- Blaauw en A. R. de Muynck, alsmede de heer P- Broerse. Aan deze planting werd me dewerking verleend door de Harmonie „Sint Caecilia" en door een aantal schoolkinderen, welke laatsten eveneens bo men plantten. maaltijd aan boord van h.ms. „vulcaan". Na afloop der planting werd nog een kgkje genomen op de boulevard, waar vandaan men een prachtig uitzicht he«ft op de plaats waar vroeger het Nollebos lag, waarna naar de ponton der Prov. Stoomboot diensten werd gereden. Hier begaven zich de geno digden aan boord van Hr. Ms, Vulkaan, aan boord waarvan een eenvoudige 3cheepsmaal- tyd werd gebruikt. Er werden hier vele toespra ken gewisseld, die een duldelyk bewgs vormden enerzgds voor teit te verkrijgen voor de repu bliek alleen, doch de volmaakte vrijheid voor geheel Indonesië". Moh. Natsir vervolgde: „Hier mede is het duidelijk, dat in een vrije staat de positie van geen en kele deelstaat hoger zal zijn dan die van een der andere. De repu bliek zal er zich tegen verzetten, wanneer de huidige positie omlaag wordt gehaald, m het bijzonder, wanneer zulks geschiedt van Ne derlandse zijde. Omgekeerd moet de positie der deelstaten omhoog worden gebracht. De deelstaten moeten gelijk staan met de repu bliek, en niet omgekeerd", aldus Natsir. Tenslotte verklaarde hij dat de voorstelling, alsof minister Stikker meer concessies heeft gedaan aan de republiek dan aan de federalis ten „een doorzichtige manier van opruien is en een poging om twee dracht te zaaien, opdat de federa listen JaJoers zullen worden op de republikeinen." Prinses Wilhelmina in Den Haag. Prinses Wilhelmina is, na haar bezoek aan Zeeland. Vrijdag middag in het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag aangekomen. Zij blijft daar slechts' enkele dagen, teneinde kunstbelangen te behartigen. Moh. Hatta naar Djocja Volgens de Republikeinse ra dio zal Moh. Hatta Vrijdagoch tend met het Republikeinse vliegtuig R.I. 001 uit Boekit- tinggi (Fort de Koek) naar Djocja" vertrekken. Via de ra diozender werd tot Darmasetia- wan een telegram gericht met het verzoek tot intrekking van het verzoek aan de Commissie van Goede Dinsten om voor het transport van Hatta een vliegtuig beschikbaar te stel len. Wild varken geschoten. De jager Tromp uit Grams- bergen slaagde erin te Aner- veen (bij Gramsbergen) een wild varken, van 230 pond, dat vermoedelijk uit de richting Duitsland daar verzeild is ge raakt, neer te leggen. De schade-enquête duurt tot 1950 Extra-besparingen van middenstanders Verschenen is de memorie van antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer wat betreft de begroting van financiën. De minister van financiën deelt daarin mede. dat indien zich geen bijzondere omstandigheden voor doen. de achterstand in de aanslag regeling inkomsten-, vermogens- en ondcrnemingsbelasting in de loop van het jaar 1953 zal zijn in gehaald. Ook op de achterstand bij de vennootschapsbelasting wordt in gelopen. De minister verzekert, dat ver eenvoudiging van de aangiftebil jetten één der eerste taken is, waarmee de vereenvoudigingscom missie zich bezig houdt. Verdergaande gelijkmaking tus sen de Nederlandse en Belgische accijnzen is te wachten. Het scheidsgerecht voor de ver- mogensaanwasbelasting is in wor ding. Wat betreft de vrijstelling van extra-besparing voor middenstan ders als toegezegd aan het Kamer lid de heer van der Weyden kon digt de minister overleg met de Stichting voor de Landbouw aan. Over de schadeenquêtecommfssies deelt de minister mede, dat z(j in voortdurende staat van liquidatie verkeren. Per 1 Januari 1949 zul len er nog slechts 13 commissies zijn. Het personeel zal dan met 45 c.'n zijn ingekrompen. De nieuwe taken ingevolge de wet op de oorlogsschade kunnen in één jaar worden verricht. Daartoe behoort het in behandeling nemen van ca. 500.000 huisraadschadege- vallen. De gehele liquidatie van de schade-enquéte zal in 1950 ver moedelijk haar beslag krijgen. Wij komen op deze memorie nog nader terug. Politieagent-Inbreker. De 24-jarige politieagent A. L. S. te Bloemendaal hoorde vgf jaar gevangenisstraf te gen zich eisen toen hij Don derdag te Haarlem terecht stond voor 23 inbraken, die hij tijdens zgn nachtelyke surveil lance had gepleegd. Hg verklaarde, dat hij schul den had'en dat hg wilde trou wen. Tegen zgn verloofde werd 4 maanden geëist wegens heling Getuigen verklaarden, dat S. onder de Duitse bezetting veel gevaarlgk werk had opge knapt. de grote belangstelling, die men buiten onze landsgrenzen voor Walcheren heeft, ander- zyds voor de waardering, die aan Nederlandse zijde hiervoor wordt gekoesterd. Het was voor Vlissingen een belangrijke dag, weer een schrede op de weg naar her beplanting en verfraaiing der gemeente. De burgerg gaf uiting aan haar medeleven door het uit steken van vele vlaggen. Havenstaking in Amerika ten einde. Het geschil tussen «Ie Ame rikaanse havenarbeiders en de re/ ders is bygelegd. Volgens een tot stand ge komen overeenkomst krggen de havenarbeiders een loons verhoging van 13 dollarcent per uur met terugwerkende kracht tot 21 Augustus. Door de staking, die 10 No vember begon, werd de scheep vaart aan de Amerikaanse Oostkust opgehouden. De sta king was een protest tegen een loonovereenkomst. Meer dan 200 schepen zgn door de staking in Ameri kaanse havens opgehouden. Slechts de verschepingen voor Amerikaanse troepen overzee ondervonden geen hinder van de staking. De New Yorkse scheepvaartbedrijvenleden per dag een verlies van 1.232.000 dollar. Beperkingen voor levering slachtvee weer opgeheven. De beperkende bepalingen voor de levering van slacht vee, die 1 October Ingingen, zyn «eer opgeheven, aldus „Het Parool." VOORSPELT DROOG EN VRIJ KOUD. Geldig tot Zaterdagavond. Vrij koud en droog wecr. Wei nig bewolking. Zwakke wind tus sen Zuidoost en Zuidwest. Tem peratuur overdag enkele graden boven het vriespunt. 's-Nachts lichte vorst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1