Nederlandse ministers op Java aangekomen Amerika leert via de radio Nederland beter kennen Zondag niet veel spanning Joan en Emory Ellis in ons land De nieuwe landbouwpolitiek. Gehuwde ambtenares krijgt ontslag per 1 Januari 1950 TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 25 NOVEMBER 1948 39 PROGRAMMA'S DOOR 190 STATIONS NEW YORK, Nov. Er zyn nog maar al te veel Amerika nen, die in Nederland weinig anders zien dan een land van boerinnetjes op klompen. Er kan geen documentaire film over ons land in de joumaalth eaters vertoond worden, of Vo. lendam en Marken spelen de hoofdrol. Daarom is het des te meer reden tot verheugenis, da t twee Amerikanen vijf maan den lang in Nederland hebben gewerkt om radioprogramma's over ons land samen te stellen die in alle opzichten een voor treffelijk klankbeeld geven van wat er binnen onze grenzen omgaat, en waarin zowel de economische en culturele as pecten van Nederland zo scherp, boeiend en... juist zijn be licht. „Nederland, Vandaag en Morgen" is de titel van een reeks actuele radioprogram ma's over Nederland, die gedu rende de komende 39 weken door stations in San Francis co, Salt Lake City, Philadel phia, Minneapolis, Miami, De troit, Bethlehem (waar de Bethlehem Steel huist). New York en 182 andere zenders in de Verenigde Staten zullen worden uitgezonden. Het pprogramma is het ge zamenlijke werk van Joan en Emory EUis, een radio-echt paar, dat ondaks hun jeugdig uiterlijk en enthousiasme ge rust oude rotten in dit vak ge noemd mag worden. De afgelo pen vijf maanden hebben zij Nederland van Noord naar Zuid en van Oost naar West doorkruist. Deze week zijn ze teruggekomen in New York, een tikje moe, maar voldaan over hun werk en bijzonder dankbaar voor de medewer king, die z\j van ally kan ten hebben ondervonden van de mensen van de Wereld omroep, die hen met raad en fabrieks-directeuren en arbei- tot tientallen burgemeesters, daad terzijde hebben gestaan, ders, huisvrouwen en stewar dessen, schippers en vissers, sportbeoefenaren en athleten als Fanny Blankers-Koen, land bouwers en zakenlieden. Op een totaal van 22 kilometer geluidsband zijn al him stem men vastgelegd en daarna in de studio's van de Wereldom roep tot 399 afzonderlijke pro gramma's van elk 14% mi nuut verwerkt. Amerikaanse luisteraars zul len erin een juist beeld krijgen van het werk van onze red dingboten langs de Noordzee, onze textiel-industrie, het werk van onze enige burgemeeste- resse mevrouw Smulders: in Middelbeers (Noord-Bra bant), het nachtleven van Am sterdam, het leven aan boon' van het hospitaalschip „De Hoop", de activiteit van onze douane patrouilles langs de grens en onze sleepboten op zee, onze kunstschatten en kastelen, onze parlementair." gewoonten cn tradities, Neder landse volksdansen en land bouwmethodes. Op zyn kantoor in het Ne derlands Informatie Bureau m New York, waaraan Ellis als leider van de radio-dienst is verbonden, heeft hij er niet zonder een tikje trots blijk van gegeven, dat hij nu heel wat meer over Nederland weet dan menig Nederlander. Een van zijn pprogramma's b.v. is fewijd aan een voorganger van et Marshall-plan, tegen het einde van de 18e eeuw. Om streeks 1782 Ellis kykt even na in zijn boekje om zich voor al niet met het jaartal te ver gissen had het jonge Ame rika de grootste moeite om het machtige Nederland ervan te overtuigen, dat het de eerste Amerikaanse ambassadeur, John Adams, moest ontvan gen. Friesland trad in deze be middelend op en leende zelfs een bedrag van 14% millioen dollar aan de Verenigde Staten- „Tijdens mjjn bezoek aan Leeu warden", voegt Ellis, (die cr niet de man naar is om met andermans wijsheden te gaan pronken) eraan toe, „had de heer Linthorst Homan, Com missaris van de Koningin in Friesland, de oude documenten laten zien, die daarop betrek king hadden". Een van de programma's ver haalt de geschiedenis van hot 800-jarige Enschede. Burge meester Van Veen en de heer Ledeboer, de directeur van de Vereniging van Textiel-fabri- kanten, geven daarin een over zicht hoe de textiel-industrie en Enschede samen zyn opge groeid en de stad van 1800 in woners omstreeks 1800 zich ontwikkelde tot een gemeen schap van 120.000 zielen. 39 KLANKBEELDEN In een interview met dr. van Rhijn van het ministerie van Sociale Zaken kan de Ameri kaanse luisteraar de redenen horen uiteenzetten, waarom Nederland een land is zonder stakingen. Andere program ma's geven een eerljjK, onopge smukt betoog over de verwe zenlijking van de Benelux- plannen. Men heeft steeds ge tracht zoveel mogelijk varite't te geven zonder dat daaraan echter de inhoud van de pro gramma's is opgeofferd. In to taal zijn in de 39 afzonderlijke „klankbeelden" 131 interviews verwerkt, waarbij er enkele zijn inbegrepen, gemaakt tij dens de verjaarspartij van Prinses Irene op het Paleis Soestdijk. Tjjdens hun verblijf in ons land hebben de Ellissen hun microfoon aan geen belangrij ke gebeurtenis, aan geen voor aanstaande industrie laten voorbijgaan. En het heeft noch aan hen, noch aan bur gemeester Hoekstra van Wie- wert gelegen, dat mummies in de merkwaardige kelder wei gerden ook maar een mond open te doen... Des te meer lawaai maakte het hondje van de Kon. Ned. Vuurwerkfabriek nabij Leiden, waar de directeur d© heer Kat de Amerikaanse radioverslag gevers rondleidde. Het hondje neemt een ereblaf in op het programma dat op de activi teit van dit bedrijf betrekking heeft. Volgens Ellis is het de moedigste viervoeter ter wereld. Op de proef- baan, waar men uit een mortier vuurpijlen en ook „gro te stukken" door middel van een lange lont afschiet, gaat het beest op zyn achterpoten staan om een kijkje te nemen in de mortier vlak voor de lont is uitgebrand. Hoe het dier steeds het juiste ogenblik uit mikt om zich uit de gevaarlij ke stelling terug te trekken, is nog niet verklaard. „Gezond hondenverstand" zegt EUis een verklaring, die de Ameri kaanse luisteraars volledig zullen aanvaarden. Van de afgelopen 17 maan den hebben Joan en Emory Ellis er 10 in Nederland door gebracht. „Wij hebben er zo veel gastvrijheid ondervonden" zegt Joan, „dat we niet weten hoe we ons daarvoor ooit kun nen revancheren". Wy hebben haar gerust gesteld: hun le vendige en aantrekkelijke pro gramma's zijn de beste en practische bewijzen van erken telijkheid. (Nadruk verboden) Stichting voor de landbouw wacht af. (Van onze Haagse redacteur). Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft zich beraden over de nieuwe richting, die de regering, zoals minister Mansholt bij de behandeling van de begroting van landbouw in de Tweede Kamer heeft medegedeeld, met haar landbouwbeleid wil in slaan. Zoals men weet, is het de bedoeling het stelsel van direct 'Joan en Emory Ellis Ieg- Jen in Nederland op 22 'LM. geluidsband 39 pro gramma's vast, die door 190 stations in de V.S. zullen worden uitgezonden. Tweede Kamer Maar de Minister is bereid enige considerate te gebruiken Alaska Is voor de Ver. Staten van grote strategische waarde geworden. Het gebied wordt voortdurend vanuit de lucht gefotografeerd om het nauwkeurig in kaart te kunnen brengen. „Wij lomnen onmiddellijk beginnen". Spoedig weer terug naar Den Haag De ConsteUation met de Ne derlandse ministers Sassen en Stikker, de gedelegeerde van het opperbestuur Neher en de adviseurs is Woensdag op het vliegveld Kemajoran aangeko men. Zij werden door verschil lende autoriteiten begroet. VERKLARING VAN MINISTER SASSEN. Tegenover de pers legde mi nister Sassen de volgende ver klaring af: „Zoals gij weet. heb ben wij Nederlanders ons ver bonden na een interimperiode de vrije, federale en souvereine staten van Indonesië tot stand te brengen, met het gelijkelijk vrije en souvereine Koninkrijk der Nederlanden in een duur zame Indonesische Unie ver enigd. Dit programma is neer gelegd in de kortgeleden ge wijzigde grondwet, in overeen stemming met de plechtige aan- kondigingen, die eerder door Koningin Wilhelmina gedaan zijn. Mijn collega's en ik zijn hier om te trachten hieraan thans uitvoering te geven. Voorzover de overweldigende meerderheid der Indonesische volkeren en voorzover het mijn regering betreft kunnen wij met de uitvoering van dit pro gramma onmiddellijk beginnen. En wij zijn bijzonder verlan gend dit te doen. Daarom zijn wij van mening, dat er een mo gelijkheid moet zijn om dit snel te doen. Dit hopen wij te be- Het voetbalprogramma Zeelandia en R.C.S. vechten tegen het degradati egevaar. Neemt E.M.M. de leiding van de Patrijzen over? 2e KLASSE B. Dosko—Middelburg; Vlissingen— Middelburg is er een keer in geslaagd een kampioenspretendent te kloppen, maar een zege op de Raaijberg voorspellen is ondanks het lelt. dat Dosko tamelijk is af gezakt. een te optimistische onder neming. Vlissingen het vooruit zicht op de beide punten voor spiegelen tegen Internos is heel wat minder gevaarlijk en er valt niet aan te twijfelen of de Vlis- singers zullen hun nog bestaande minimale kans op de titel met hand en tand verdedigen. Goes laat zich door R.A.C. niet van de ruif dringen en De Zeeu wen zou al heel erg hard moeten aanpakken om het voorbeeld van inuiincn van ,i„ Middelburg te kunnen volgen en ov^eid in de Alliance te weerstaan. Breskens - - ----- --- -- Aiuance ie weerstaan. orcsiveua bedrijfsvoering van de landbou- mag weer eens met een handicap Mrer-s rlnnr u.,„. wers door richt- en basisprijzen voor te schrijven, te verlaten en daarvoor in de plaats aan de boeren een grotere mate van zelfstandigheid, vrijnoii cn ver antwoordelijkheid te verschaf fen. Alleen d. marktordenende maatregelen zal de overheid, \oor zover nodig is, bescher- ming verlenen. Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw kwam tot de conclusie, dat dit nieuwe systeem niet in strijd behoeft te zijn met het princi pe van bestaanszekerheid, dat door dé landbouw is aanvaard. Daarom besloot men zich er niet bij voorbaat tegen te ver zetten, doch het uiteindelijke oordeel op te schortel, totdat de Studie-commissie voor de toekomstige landbouwpolitiek haar mening hierover heeft ge geven en totdat in de practijk is gebleken, hoe dit nieuwe sy steem zal werken. vechten tegen de onderste plaats. Ko Fenijn is namelijk voorlopig geschorst en dit betekent een ver zwakking voor de ploeg. Als de Bressiaanders deze morele tegen slag weten te overwinnen en flink van zich afbijten, zit er tegen Hero ondanks alle tegenslag toch een kans in. 3e KLASSE E. Zierikzee—M.O.C.; Robur—R.K. F.C.; OdloNieuw Borgvliet; Zee landiaR.C.S.; SteenbergenMeto. In het terreinvoordeel moet het tikje overwicht gevonden worden, dat Zierikzee nodig heeft om MOC te kunnen overwinnen. Natuurlijk is theoretisch een kans op winst voor de Zlerikzeeënaars aanwe zig, doch of MOC het hiermee eens zal zijn? Robur wordt hier lan ger hoe vaster op de onderste plaats genageld en een revanche voor de nederlaag van j.L Zondag zit er zeker niet in. Wil de ploeg uit Ossendrecht nog kans behouden in het voorste gelid, dan zal van Nieuw Borgvliet gewonnen moeten worden en dat zal zeker gelttk- ken. Met spanning en belangstel ling worden de wedstrijden tussen Zeelandia en R.C.S. steeds tege moet gezien. Dit jaar is de voor laatste plaats even gevaarlijk als de laa'.ste en als we de ranglijst goed bekijken dan hebben beide ploegen nog kans om er op tereent te komen. De strijd in de Nadorst wordt er des te belangrijker om. Steenbergen en Meto spelen om de bovenste plaats. Geen geringe inzet, welke een spannende strijd belooft. Om een goed kampioen te zijn, zou Meto sterker voor de dag moeten komen dan Steenber gen en dan zou dus de bezoeken de club de beste papieren hebben. 3e KLASBE F. AxelClinge; TerneuzenIJzen- dijke; Oostburg—Sluiskil; Hulst Corn Boys; Steen—Hontenlsse; HoofdplaatAardenburg. Er zit niet veel spannends in dit programma. Axel moet het tegen Clinge op de slofjes af kunnen en Terneuzen mag met IJzendijke ook al geen moeite hebben. Oostburg is sterker dan Sluiskil, doch Sluis kil zal toch zeker nog een plaatsje willen stijgen en dus direct toe happen als er een kansje ligt. Oostburg. dat weinig te verliezen of te winnen heeft mag daarom niet te lauw uit de hoek komen. Voor Hulst begint de victorie ook nog niet, want hoewel Corn Boys lelijk is weggezonken moeten de Sassenaren voor het karweitje in Hulst nog wel goed genoeg zijn. Steen zal de andere degradatie- candidaat al evenmin kans op suc ces geven en is ook te sterk voor Hontenisse zouden we een paar weken terug Aardenburg zonder meer als overwinnaar in een strijd tegen Hoofdplaat hebben aange duid, op het ogenblik durven we dat toch niet meer. 4e KLASSE G. Biervliet—Krulnlngen; de Patrij zenE.M.M. Het komt er tussen Biervliet en Krulnlngen geducht op aan en Biervliet zal er alles op zetten om de eerste helft van deze dubbele competitie niet onderaan te be ëindigen. EJd.M., dat zo twijfel achtig begonnen is en later aardig in herstel kwam, heeft nu de kans om de bovenste plaats te gaan be zetten. Het is echter geen eenvou dige opgave Patrijzen te overwin nen. RES. 2e KLASSE E. De bovenste plaats is de inzet tussen de reserves van Middel burg en Vlissingen. De rood-wit- ten hebben waarschijnlijk iets betere papieren, maar de Middel burgers zullen er zeker alles voor geven om de ereplaats te bereiken. Goes II heeft betere dagen gekend en Breskens II heeft het wel eens minder gedaan. Goes II zou ter reinvoordeel kunnen uitbuiten, maar anders zou een gelijk spel niet tegenvallen. DE EERSTE KLASSERS. I. Haarlem—Blauw Wit; DOS de Volewijckers: Stormvogels- Gooi; Xerxes—SVV; ADO—Sparta. II. Neptunus—HBS; Zeeburgia— DHC; Hermes DVSFeyenoord; DFCVSV; DWSKFC. III. HengeloHeracles: Ensche- dêse Boys—Be Quick; Quick N NEC; Wageningen—Enschedé; Zw. BoysGo Ahead. IV. TSC—BW; Juliana—Willem II;' de Spechten—Limburgia; MW Brabantia; VVV—NAC. V. SneekHeerenveen: Leeu warden—Emmen: Be Quick—Fries land: Achilles—Frisia; Velodtas HSC. VI. de Baronie DNLEindhoven; NOAD—Sittardse Boys: PSV— Bleyerheide; Longa—Kerkrade; Maurits—Sportcl. Emma. reiken. Wij zullen hier voor korte tijd zijn. Daarna gaan wij terug om rapport uit te brengen aan onze regering. VERBOD VOOR REIZEN NAAR DJOCJA. De directie Verre Oosten heeft aan correspondenten van buitenlandse bladen verboden Republikeins gebied te bezoe ken. Deze mededeling werd ge daan gelijktijdig met de aan komst van de ministers. Over dezelfde aangelegenheid meldt Aneta van gezaghebben de zijde te hebben vernomen, dat voorlopig geen medewerking zal worden verleend voor het reizen van niet bij de delegaties of de onderhandelingen betrok kenen naar Djocja per vliegtuig van de C. v. d. G. D. Vacantiefonds voor de landbouw. (Van onze Haagse redacteur4!. Er blijkt in sommige kringen onzekerheid te bestaan over de yraag, of in verband met de on- lahgs afgekondigde tijdelijke bij slag op de lonen ook het we kelijks aan vacantiebonnen uit te betalen bedrag moet worden verhoogd. Naar wij van bevoeg de zijde vernemen, is dit inder daad het geval. De werkgever, die aan de in zijn dienst zijnde losse arbei ders vacantiebonnen voor de landbouw verstrekt, moet dus rekening houden met het feit. dat de basisionen zijn verhoogd. Zoals bekend, bedraagt de bij slag voor arbeiders, die de ge hele week werken 1 per week en voor arbeiders, die in niet- volledige dienst van de werk gever zijn, 2 cent per uur. Deze regeling is ingegaan op 1 November jl. Voor zover de werkgevers bij de uitreiking van vacantiebonnen hiermede nog geen rekening mochten heb ben gehouden, zal dan ook als nog met ingang van de loon- week, waarin 1 November valt, nabetaling moeten geschieden. Spiegel der millloenerv. TOCH GEEN BEPERKING VAN STAATSUITGAVEN? De Stichting tot daadwerkelijke bestrijding van het inflatiegevaar heeft een uitvoerige analyse van de millioenennota het licht doen zien. getiteld: Spiegel der milli- ocnen. Zij komt daarin tot de con clusie, dat van een werkelijke be perking van de staatsuitgaven in de begroting 1949 geen sprake is en dat in tegendeel de kosten van het overheidsapparaat nog toe nemen. welke stijging is wegge* werkt langs boekhoudkundige en andere wegen. Hetzelfde zal het geval zijn met de overheidsinves teringen. De Stichting komt tot de con clusie. dat het staatsbudget ondra gelijk is in verhouding tot de na tionale productie en daardoor een belangrijke druk op de welvaart van het volk legt. Sommige pensioenen zullen wat verbeterd worden Het is by de behandeling van de begroting voor 1949 niet de eerste keer, dat in ons parlement de strijd om de gehuwde ambtenares ge streden wordt. Ook vroeger botsten de meningen hierover tegen elkaar. Aan wat men toen noemde de rechterzyde de confessionele partijen was men vóór het ontslag aan de gehuwde of de hu wende ambtenares, aan de linkerzijde was men er tegen. We zyn sindsdien niet veel verder gekomen. De regering heeft de zaak nog niet prinicipieel bekeken, zo maakte de minister-presi dent dr. W. Drees bij de al- femene beschouwingen be- end en zij blijft daarom maar trouw aan de tot dus ver gevolgde gewoonte. Een aantal afgevaardigden wilde echter verleden week Vrydag en Dinsdagmiddag het naad je van de kous weten en pro beerde aan de minister van Binnenlandse Zaken, mr. H. J. van Maarseveen, de uit spraak te ontlokken, dat de gehuwde en de huwende amb tenaressen niet ontslagen zul len worden. De heer Dassen (K.V.P.) was het mildst tegenover de gehuwde ambtenaressen. Hij wilde aan het beginsel, dat de gehuwde vrouw niet in overheidsdienst thuis behoort vasthouden, doch verklaarde zich toch voor een onderzoek naar de individuele gevallen. De heer Roosjen (A.R.) daarentegen was kort en goed voor het ontslag. De overheid heeft niet alleen by de salariëring, maar ook bij de .keuze van haar personeel het oog te houden op het welzijn van het gezin, zeide hy. Hij aanvaardde niet de stelling van mej. Tendeloo, dat het al dan niet werken van de gehuwde vrouw een kwestie is van persoonlijke vera ntwoordel ij kheid De heer Beernink (C.H.) tenslotte refereerde aan het Gemeenteprogram van de C. H. Unie, waarin staat, dat aan de huwende ambtenares ontslag verleend dient te wor den. MINISTER ANTWOORDT. Waarom wenst men speci aal met mij over de gehuw de ambtenares te debatteren? vroeg minister van Maarse veen verwonderd. Is dat mis schien, omdat ik wat de vrouwenarbeid betreft, als mi nister van justitie een nogal ruim standpunt heb ingeno men? Ik heb de benoeming van de vrouwelijke kinder rechter en van de vrouwelij ke griffier bevorderd. Hoopt men nu van mij toezeggingen te krygen? De bewindsman hielp zijn tegenstanders spoedig uit de droom. Ik heb altijd midden in de vrouwen gestaan, merk te hy onder hilariteit van de Kamer op. En hij verduide lijkteniet uiterst rechts en niet uiterst links. Daarom lean hij ook begrijpen, dat er gevallen zijn, dat het verant woord is de gehuwde vrouw in overheidsdienst te handha ven, bijv. wanneer de man wegens invaliditeit of krank zinnigheid niet meer in staat is te werken. Maar het is niet moeilijk een keus te ma ken. wie ontslagen zal wor den, als de noodzaak daar toe dwingt: de man of de vrouw. De vrouw kan beter met een ontslagbrief thuis komen dan haar echtgenoot. De taak van de overheid is de voorwaarden te schep pen, waaronder het gezins leven zich gezond kan ont wikkelen. Dat gebeurt niet, als men de gehuwde vrouw in dienst laat. Niet juist acht te de bewindsman het, het ontslag te laten ingaan bij de gehoor te van de eerste of tweede baby. zoals mej. Tendeloo had gesuggereerd. Men kan dan beter ontslaan direct bij het huwelijk, om dat op dat ogenblik de ge- zinslasten het laagst zijn. Splitsing dreigt in journalistenorganisatie. Harry Martin, voorzitter van de Amerikaanse dagbladpers, die 18 November de vergade ring van de internationale jour nalistenorganisatie (I.O.J.) te Boedapest verliet uit protest te gen door afgevaardigden van de Oostelijke landen op de V. S. geoefende critiek stelt voor, dat de Amerikaanse dagbladpers zich uit de I.O.J. terugtrekt. Martin wil deze kwestie in Fe bruari aan het bestuur voorleg gen en tevens voorstellen, dat zij zich met de Britse en Scan dinavische „en andere vrye dagbladvereniglngen" verenigt tot een nieuw internationaal lichaam. In de omgeving van de Oude Vlissingse weg by Mid delburg wordt ten behoeve van de herverkaveling druk gewerkt aan grondegaliaatie. Hier z(jn enkele arbeiders be zig do wortels van bomen te verwijderen. Het standpunt van de re gering achtte de miniate* juist, redeljjk en volkomen houdbaar. Een conclusie luul dit de bat niet. De gehuwde amb tenaressen zullen dus op 1 Januari 1950 ontslagen wor den, al «41 de minister, waar dat absoluut nodig is, wel enige consldenatie gebruiken. Bovendien zal liy een onder zoek instellen naar het aan tal gevallen en naar de fei telijke positie van de gehuw de vrouw. De overige onderwerpen, die bij de begroting van Bin nenlandse Zaken nog aan de orde kwamen, waren de klas- siflcatie van de gemeenten, de bezoldiging en de positie van de ambtenaren, de pen sioenregeling, de toekenning van 2 pet. toeslag aan de onderwijzers en het Georga niseerd Overleg. In antwoord op de hierom trent door de heren H. M. J. Dassen (KVP), H. van Sleen (P. v. d. A.), mr. H. K. J. Beernink (CH) en H. Gortzak (CPN) gemaakte opmerkingen, deelde minister van Maarseveen o.a. mee, dat de richtlijnen voor de salari ëring van het personeel der gemeentesecretarien bekend gemaakt zullen worden en dat de regering ernaar streeft de technische herziening van de ambtenarensalarissen het wegnemen van onbillijk heden nog dit jaar in het Staatsblad te krygen. De pensioencommissie is op papier gereed en wacht op haar instelling. Het is de re gering gebleken, aldus de be windsman, dat voor de eerste groep gcpenslonneerden een toeslag gerechtvaardigd is. Met het oog hierop is een wetsontwerp samengesteld en naar de Raad van Sate ge stuurd. Met grote voldoening ge waagde de minister ervan, dat de Pensioenraad door dag en nacht te werken, alle pensioenverhogingen tussen 11 en 16 November heeft kunnen uitbetalen, op onge veer 5 pet. na. Hy bracht de Pensioenraad daarvoor een welverdiende hulde. Met bekwame spoed zal 'n wetsontwerp ingediend wor den om een toeslag op de pensioenen te verlenen aan hen, wier gezinnen zo groot zyn, dat zij daaraan behoef te hebben. Wat de herziening van de kindertoeslag betreft, zal de regering de ambtenar ren op één lyn stellen met de werkers in het vrije be drijf. Mr. Van Maarseveen zag zijn begroting tenslotte zon der hoofdelijke stemming aangenomen. met aanteks- evenwel, dat de C. P. N. te gen was. SCHACHT ALS OPERETTE-DICHTER. Dr. Schacht, eens financier van Hitiers regiem, die onlangs enige t\jd „onderdook", is kort daarvoor nog in München ge weest. Hij wilde er werk zoe ken en ook een woning of misschien ook wel werk óm er een woning te kunnen krijgen maar bovendien zocht hij.... een componist. Dr. Schacht is immers ook dichter en zijn vrienden weten hoe hij reeds sinds zijn studen tentijd als sneldichter optrad. Op letterlijk alles kon hij een vers maken en men heeft hem dan ook wel eens aangeraden in een variété te gaan optreden. „M\jn tijd als dichter komt nogmoet hij toen gezegd hebben en thans geloven velen, dat die tijd inderdaad gekomen is. In de gevangenis van Neu renberg cn in het arbeidskamp van Ludwigsburg...... Dr. Schacht heeft hier het libretto voor een nieuwe ope rette gedicht, aldus lezen we in ,,1/te Weltwoche" ^Klingen- berg" heet zijn werk. Het speelt aan de Rijn en bij het October- feest van München. Hoofdperso nen zijn een Amerikaanse ser geant en een Beiers meisje. Er komt zelfs politiek aan te pas. Een soort afrekening met het Nazi-regiem! En Schacht drijft de smakeloosheid zelfs zover, dat hij zich veroorlooft grappige rijmpjes op Ribbentrop in te lassen „Und es lautete das Glöckchen, Ribbentröpchen, Ribbentröpchen!" Schacht en Ribbentrop zaten, samen in de beklaagdenbank te Neurenberg. Ribbentrop kreeg de strop en Schacht maakt nu operettegrapjes op hem... Com mentaar verder overbodig! Maar Schacht is overtuigd van de genialiteit van zyn werk; verschillende jonge com ponisten he*:ft hij reeds afge wezen. Hij ioil een operettecom ponist van wereldnaam hebben, want hij heeft grootse plannen. Zelfs Hollywood staat op sijn programma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5