Herr Schreieder wordt purper van kwaadheid Brits Gemenebest geschokt door ziekte van Koning George Chi?and snoept Roozenburg eindelijk een puntje af Galante muziek in Middelburg Ik zii vastgeketend aan ijzeren stoel en mag niet slapen n Boodschappen uit Australië en Nieuw Zeeland TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 24 NOVEMBER 1948 Ik was geheim agent in oorlogstijd (XXI) IN HET HOOFDKWARTIER VAN DE GESTAPO „En u bUJft Mer net zo Jang zitten tot U wilt pra ten", zegt de kleine S.D.-er, die zich Kramer noemt. HU glimlacht vriendelijk, terwfll hij de handboei om mUn rech ter pols doet en deze aan de onderste sport van het sta len stoeltje bevestigt, waarop ik heb moeten plaats ne men. Kramer lykt me meer ontwikkeld dan de anderen, die er tamelijk stompzinnig uitzien. Hjj blijkt ook verre weg de spraakzaamste te zijn. Gedurende de hele reis van Driebergen naar Den Haag heeft hij vriendelijk met me zitten babbelen en daar by begrip getoond voor mijn ergerals over dit plotselinge einde van mijn werk. Daar zal ik wel overheen komen, zegt hij. Ik zie er verstan dig genoeg uit om de consequenties van myn daden te willen aanvaarden. Zo is hetleven. En Krieg is Krieg. We reden langs welbekende wegen en vooral in Den Haag voelde ik me by, het zien van al die vertrouwde straten en pleinen, tamelijk neerslachtig. Onzekerheid en spanning zijn de wreedste vormen van marteling. Maar door de spanning krijgt men die bijzondere wilskracht zon der welke men onherroepelijk ten ondergang gedoemd is. En spanning zal ik nog ge noeg te verwerken krijgen. Gedurende de eerste twin tig minuten na mijn aan komst in het hoofdkwartier der Sicherheitspolizei in Den Haag spreekt niemand -een woord tot me. Tal van men sen komen kijken, schudden de mannen, die mij gearres teerd hebben, de hand, felici teren hen met hen succes en luisteren naar het relaas van mijn ontvluchtingspoging. Dit zijn de enige rustige twintig minuten, die ik in dit ge bouw zal hebben. Als de felicitatie-receptie voorbij is komt Kramer op me toe en begint een vrien delijk gesprek met me. Hij biedt me zelfs één van myn eigen sigaretten aan. Ik stel hem voor er zelf ook één te nemen, maar hij geeft de voorkeur aan zijn eigen merk. „U zult ze later nog no dig hebben", zegt hij, „en U heeft er niet al te veel." „Alsof ze zullen toestaan, dat ik rook", snauw ik. Hij lacht. „U schijnt te denken, dat u in de folter kamers terecht bent geko men. Vertelt u me eens. wat •denkt u dat we met u gaan doen?" Ik rook mijn sigaret, die ik met mijn vrije hand vast houd, en geef geen antwoord. „Gelooft u werkelijk al die gruwelverhalen over ons Die stomme illegale pers van jullie staat er vol van, maar dat is en blijft onzin. Zie ik er uit alsof ik u de ogen zou uittrekken of roodgloei ende naalden onder uw na gels zou steken? Nou, vindt u dat?" Ik moet eerlijk bekennen, dat dit niet het geval is. „Nou dan", zegt hij. „U gebruikt tenminste uw ver stand." „Dat wil zeggen, u ziet er niet naar uit, maar u bent niet de enige man van de S. D." GESTAPO. „Ik ben niet van de S. D." spreekt hij verontwaardigd. Hij frommelt in zijn zak en haalt een kleine koperen pen ning voor de dag. „Kijk" zegt hij. Ik bekijk het ding en lees: „Geheime Staatspolizei, 536". Om de één of andere reden dringt het niet tot me door en het maakt geen indruk op me. „Nooit van gehoord. Waarom blijft u niet in Duitsland?" vraag Ik. Een ogenblik' lqjkt hij me hoogst verwonderd aan. „U moet toch van ons gehoord hebben. Iedereen spreekt over de Gestapo." De schok maakt me mis selijk. De emotie heeft mijn brein zo beneveld, dat ik in de volledige naam de beruch te afkorting niet gezien heb. Herr Kramer is natuurlijk verheugd over de uitwerking van z\jn woorden en begint vrolijk analoge namen te ver klaren, zoals Sipo voor Si cherheitspolizei en Sohupo voor Schutspolizei, de gewone Duitse politie. Inler-Amerikaanse conferentie te Havanna. De Pan-Amerikaanse Unie heeft bekend gemaakt, dat te Havanna een Inter-Amerikaanse conferentie over de kwestie der Europese koloniën op hel Wes telijk halfrond zal worden ge houden zodra de Cubaanse re gering de nodige toebereidselen heeft getroffen. De Cubaanse autoriteiten is meegedeeld, dat 14 van de 21 leden van de Unie zich bereid hebben verklaard aan zulk een conferentie deel te nemen. Verwacht wordt, dat men voornamelijk het geschil tussen Engeland en Argentinië over de „Werkt u hier?" vraag ik scherp om op het uitgangs punt terug te komen. „O nee", zegt hij. „Wij voe ren slechts de arrestaties uit. .U wordt verhoord door de mensen hier. Werkelijk bui tengewoon aardige mensen. Laat ik u dit zeggen, mein Herr, ét zal u geen haar van uw hoofd gekrenkt worden zolang u hier bent." „Zolang ik hier ben?" „Lieber Gott, wat bent U sarcastisch. Best, dan zult u het zelf wel zien". „Daarvan ben ik over tuigd." „Ik weet wel, dat u het niet zult geloven. U bent van streek gebracht door die ver halen in de illegale kranten. Niemand, die hier voor het eerst binnenkomt gelooft dat, maar later zijn ze allen vol lof. Dat zeggen ze openlijk." „Het verwondert me, dat ze nog konden praten". Ik heb nog steeds moed en ben niet van plan er doekjes om te winden. Dom, inderdaad, maar ik heb nu eenmaal nog geen ervaring. „U moet niet zo hatelijk zijn, mein Herr", zegt Kra mer stijfjes. ..Ik vertel u. dat alles wat we zullen doen is u hier op deze stoel te laten tot u gesproken heeft. U mag echter niet slapen. Slaap is het enige dat u onthouden zal worden. Voor de rest kunt u eten en drinken en roken. Alles wat de heren zullen doen is met u praten en trachtep u tot rede te brengen." HERR KRIMINAL- SEKRETaR. Hy is nauwelijks uitgespro-, ken als de deur met een ruk geopend wordt. „Daar is Herr Kriminal-Direktor!" zegt Kramer en staat onmiddellijk op. Hij klapt de hakken te gen elkaar en heft zijn arm op voor de Nazi-groet. De kleine man, die binnenkomt, gevolgd door vier anderen, neemt niet de moeite de groet te beantwoorden en kijkt rond alsof hy iemand zoekt. Dan ontdekt hij mij, komt met een zeer zakelijk gezicht op me af, schuift 'n stoel bij en gaat aan het ta feltje voor mij zitten. Hij heeft mijn portefeuille en de andere papieren in de hand. De mannen, die me gevan gen genomen hebben, trekken zich naar het einde van de kamer terug en de nieuw aangekomenen staan achter en naast Herr Kriminal-Direk tor. Later zal ik weten dat dit de slimme Joseph Schrei eder is! „Hoe is uw naam?" zegt hy koel. „Kranenburg." „Voornamen?" „Johan Ferdinand!" Eén der vier mannen lacht kort en grimmig. „Zo staat het op zyn P.B.!" „Ik wil uw ware naam we ten!" „Dat is mijn ware naam!" „Dus u wilt niet spreken!" zegt Schreieder nog steeds op koele toon. Dan zwaait hij met de papieren in mijn rich ting, wordt rood in het ge zicht en schreeuwt: ,.U be seft zeker wel, dat deze pa pleren voldoende, zyn om u op te hangen, zelfs wanneer u helemaal niet praat!" „Misschien wel, maar ze zijn niet van mij!" Zijn ge schreeuw heeft me on de één of andere onverklaarbare ma niet weer op mijn gemak ge steld. „Niet van u?" zegt hij, 'n ogenblik overbluft. „U had ze op zak!" „Ik bracht ze naar Utrecht om aan iemand anders te geven. Ik weet zelfs niet wat er in staat!" „Genoeg" schreeuwt hij en zijn gezicht is nu schrikaan jagend purper. Dan slaat hy met gebalde vuist op de ta- fel „Ik raad u aan op te i het volgende bedrijf zal bren houden met liegen. Dat is de gen. enige manier om uw huid te redden. Ik verzeker u. dat ik, als u mij alles vertelt, maar dan ook volledig éllles, mijn best voor u zal doen en zal zien, wat ik u besparen kan." ,Jk kan niet meer dan de waarheid zeggen", antwoord ik. CO MED IE! „Dan is het goed!" Hij kal meert onmiddellijk. Het is de eerste maal, dat ik bemerk, dat al die woede slechts ko medie is. „Ik moet u dan het volgende zeggen. U zult niet aangeraakt worden en u zal geen leed geschieden. Dat is tegen onze etiquette en te gen onze eer. Maar u zult moeten spreken. Dat hebben ze allemaal gedaan en we hebben hier mensen van gro ter formaat dan u gehad. U zult uw eten en drinken krij gen, doch geen slaap. U blijft op deze stoel zitten tot we de hele waarheid uit u ge kregen hebben! Vero tanden En voor het geval u denkt, dat u het wel kunt volhou den, zeg ik u, dat het record 120 uur is en op naam staat van een leider van de onder grondse pers. Wanneer u een poging wilt wagen om een nieuw record te vestigen, dan laat ons dat koud! Ik geef u nu over aan deze heren. Auf Wiedersehen, Herr Kranenburg!"* Zijn superieur lachje bij deze laatste woorden geeft me een gevoel of mijn maag in myn lichaam omgedraaid wordt en ik vraag me af wat Audiënties gaan gewoon door Zoals reeds gemeld moet koning George van Engeland op medisch advies algehele rust houden wegens een storing van de bloeds omloop in het rechterbeen. In verband daarmee is de voorgenomen reis van vyf maanden van de Britse koninklijke familie naar Australië en Nieuw-Zeeland afgelast. Het bulletin over de gezondheidstoestand van de koning heeft in het gehele Britse Gemenebeste diepe indruk egmaakt. Nog pas een maand geleden wer den de geruchten over uitstel van de koninklijke reis naar Australië en Nieuw-Zeeland categorisch te gengesproken door de Australische senator John Armstrong, die met de regeling van het bezoek was be last en die verklaarde, dat slechts een oorlog het bezoek zou kunnen verhinderen. De geruchten over uitstel waren ontstaan doordat de verzekeringsmaatschappijen de premie voor verzekering tegen de gevolgen van een afgfelasten van de reis met ongeveer vijftig pro cent hadden verhoogd. BOODSCHAP UIT AUSTRALIË Chifley, de Australische minis ter-president, deed voorlezing van sE.,.-,,,1 "crtrek.an de nieuwe dele,,tic mar Indonesië van het vliesveld ra™ V.l.nj.; Mr.ü. Stikker.Ir.L. Nehcr. Mr. E. M. J. A. Sassen, minister L. (Jotren, minister Mr. J, R. H. van Schaik, minister-president Dr. W. Drees en minister Mr. W. F. Schokking-. DAMMEN Laros verslaat Ghestem De partij Demesmaecker—Perot had een normale Hollandse ope ning en tot aan het middenspel gingen beide gelijk op. Perot speelde op combinaties en het luk te hem in het gevorderde midden spel daardoor een schijf te win nen. Demesmaecker wendde wel al zijn krachten aan om de remise haven te bereiken doch ten tweede male vlocht Perot een combinatie in de stand en de Belgische kam pioen kon na 51 zetten de partij opgeven. De partij van de Zwitser Ros tand tegen onze landgenoot Keiler werd ook Hollands geopend doch door Keiler met de strenger va riant (20—25) beantwoord. Met de 15e zet werd de Zwitser het slacht offer van een openingszet] e waar door hij schijfverlies kreeg en het Keiler wel toevertrouwd was het eindspel in korte tijd in winst om te zetten. De party van de Fransman Chi- land tegen onze nationale kam pioen Roozenburg had een 32—28 opening, door Roozenburg met zijn bekende opstelling (1621) tegen gespeeld. Chiland speelde de ope ningszetten op enigszins zonder linge maar niet zwakke wijze te gen. Het middenspel ging hierdoor in met volkomen onberekenbare varianten. Weliswaar zat Roozen burg sterker op het centrum doch wit had een vooruitgeschoven stuk op veld 24 en in die stand van twaalf om twaalf stokken had Chi land slechts twee stukken op het centrum. Zijn vleugcis echter stonden dermate sterk opgesteld dat Roozenburg hiertegen weinig kon uitrichten. Iedere poging van onze kampioen om voordeel te be halen stuitte np fanatiek verzet en hechte verdediging. Zo verliep de partij ook in het eindspel en Chi land smaakte het genoegen om als eerste in dit tournool Roozenburg een gelijk spel af te dwingen. Post opende zyn party tegen de Rotterdammer van der Staay met de Hollandse opening, door zwart met 1721 beantwoord. De ope ning verliep normaal en doordat beide spelers op zoek gingen naar winstmogelykheden werd dit een zeer mooie party waarin het we melde van slagzetten. Beide spe lers very delden echter bekwaam de door de tegenspeler in de partij gevlochten combinaties. Het eind spel ging in met een ongeveer ge lijke stand en het was te verwach ten dat deze vinnige stryd by goed afspel remise zou worden. Inderdaad maakten de spelers by de afwerking van dit moo'-e spel geen fout en by de 51e zet werd bet remise. Als vyfde en laatste party van deze ronde was de ontmoeting tus sen de wereldkampioen Ghestem en onze landgenoot Laros. Er werd geopend met 32—28 18—23. 2. 38—32. Gewooniyk wordt hier 3329 ge speeld maar de wereldkampioen heeft nu eenmaal een voorliefde voor het klassieke spel. De elfde zet. 3934, is Chestems geliefkoos de tactiek. De 18e zet is een zet van zwart die ontoerekenbaar is, maar zeer agressief spel inleidde. De 21e zet was een grote blunder van wit en bij de 25e zet is de party voor Ghestem verloren. Het was jammer dat Ghestem deze fout maakte daar anders deze partij van groot belang geweest zou zyn voor de theorie. MUZIEKFEUILLETON Vrijdag a.s. uitvoering van de „Instrumentale'' Melodieën van Grieg Tussen het lawaai van ram melende voertuigen, fietsbellen en autoclaxons, midden op ech dag in ccn drukke straat met benzinegeuren en haastige men sen, klinkt soms plotseling het speelse fluitje van een school jongen in een elegante melodie: een menuet. Hoe is het mogelijk, een oude Franse dans in een stoffig en lawaaierig stadsge deelte. Dan kan het niet anders dan het beroemde menuet van Boccherini z(fn. Iedereen kent het. De muziekwinkels hebben het in allerlei uitgaven en edi ties, door de radio klinkt het te pas en te onpas en Jopie van de buren krast het in stuntelige haaltjes op zyn driekwart viooltje. Zodra men dit beroemde me nuet uit Boccherini's kwintet Falkland-eilanden en dat tussen voor strijkers in hoort, krijgt Engeland en Guatemala over men visioenen van een ruime Brits-Honduras zal bespreken, 'zaal met kronen van hoepelrokken en sierlijke pruiken, van hoofse réverences en gracieuse kushandjes. Geen rokerige bar, geen band met kreunende saxofoons, maar een galante sfeer met wèlklinkende muziek. Men zal dezelfde ervaring hebben by het luisteren naar het fluitconcert in D van Boc cherini, dat Vrijdagavond wordt uitgevoerd met medewerking van de fluitist Bertus Bakker. Het zijn klanken, die gegroe peerd zijn door een meester van de instrumentale muziek, de laatste die Italië voorlopig zou voortbrengen. Hij werd geboren in 1743, overleed in 1805. Een groot deel van zijn Jeven was Boccherini musicus in dienst van de Spaanse koning. Zijn verblijf aan dit hof is er wel licht de oorzaak van, dat hij dergelijke „hoffelijke" muziek kon schrijven. Zij is evenwel een kunst van bijzondere origi naliteit en zeer persoonlijk ka- en luchters, rakter. GRÊTRY. Het programma van Vrijdag avond verplaatst de toehoorder echter niet alleen naar een 18e eeuws hof. Er zal ook andere muziek uit die dagen klinken. Muziek uit Parijs, toen reeds een stad vol leven en spranke lende geestdrift. De opera bloeide, zoals het alleen maar in Parijs kon. Het was in die dagen, dat een jonge Luikse componist, na zyn leertijd in Rome, zich in Parijs vestigde: André Erneste Modeste Grétry. Hij begon met enthousiasme opera's te componeren, die stuk voor stuk „gingen". De Opéra- Comique stroomde elke avond vol en Grétry werd dè compo nist van zijn tijd. Hij was zelfs tegenwoordig bij de onthulling van z'n eigen standbeeld! Zyn muziek drong door tot in onze lage landen. Toen er by de familie Stastok in de „Camera Obscura" een gezellig avondje werd gegeven en mevrouw Dor- been met rollende ogen „Vader Ryn" voordroeg, begon plotse ling de stenen olifant van tante Stastok te tingelen: Eerst „O, du lieber Augustin" en dan als tweede deuntje „Oü peut-on être mieux, qu'au sein de sa fa milie", een romance gecompo neerd door Grétry. Zijn concert in C voor fluit en orkest, dat Vrijdagavond wordt uitgevoerd, werd tot nu toe nog niet in Nederland ge speeld. Anderhalve eeuw na haar ontstaan zal dit concert dus in Middelburg haar Neder landse première beleven. GRIEG. Voorts zal in de Middelburg se Concert- en Gehoorzaal o.a. muziek van Grieg klinken. Een Noorse jongeman ging in de zes tiger jaren van de overige eeuw studeren in Leipzig, want wie toen wat worden wilde in de muziek moest terecht komen op het alleen-zaligmakende conser vatorium van Mendelssohn in deze stad. Grieg studeerde bij hem en schreef ijverig stukjes in Mendelssohnse trant. Zoals zove le van zijn medestudenten keek hij in diepe eerbied op naar de grote Felix en voelden zich va zallen van een grote mogend heid. Na afloop van zijn con- servatoriumtijd ging de jonge Noor naar zijn vaderland terug, waar hij in aanraking kwam met dc componist Nordraak. Deze leerde hem de waarde van de volksmuziek kennen en sinds die tijd ging Grieg een meer zelfstandige kant op. Hij componeerde liederen, die hun bronnen in de Noorse volksme lodieën vinden. Het Noorse ka rakter van deze liederen onder streepte hij door een bijzondere harmonie, waardoor bijna ieder een direct het werk van Grieg herkent. Zijn „Elegische melo dieën" zijn wereldberoemd. Wie heeft nooit „Letzer früling" en „Herzenswunden" gehoord? De ze melodieën zijn voor alles ge bruikt, voor toneelmuziek, voor de film en voor wat al niet. De .Instrumentale" speelt Vrijdag van Crieg „Det forste Möde" CEerste ontmoeting) en „Norsk" (In Noorse trant), twee werkjes voor strijkorkest. het bulletin van Buckingham-Pa lace voor de Australische radio. „Dit bericht betekent een grote schok voor ons allen", aldus zeide hij. „Ik weet, dat Australië de boodschap ondersteunt, welke ik aan de gouverneur-generaal ver- zocht heb naar Londen te zenden en waarin uiting wordt gegeven aan het leedwezen over de gezond heidstoestand van de koning en er by zyn majesteit op aangedrongen wordt het advies van zyn dokters op te volgen." Beide huizen van het Nieuw- Zeelandse parlement hebben een stemmig een resolutie aanvaard, waarin leedwezen wordt uitgespro ken over de ongesteldheid van de koning en het uitstel van de reis. De Amerikaanse radio-stations brachten het bericht over de onge steldheid van koning George ter stond na de bekendmaking door Buckingham-Palace. De New-York Times meldt met grote kop op de voorpagia: Engel se koning heeft trombose reis naar Australië afgelast. De Times wydt een hoofdartikel aan het bericht over de ongesteld heid van de koning en zegt daar in. dat de gezondheid van koning George de zesde steeds sterk door zenuwspanning is aangevochten. „In de dagen, toen het bestaan van zyn volk op het spel stond, moest de koning zelf in ïyfsge- vaar verkerend, want zyn verbiyf werd herhaalde malen gebombar deerd in zyn capaciteit van op perste vertegenwoordiger, de ang sten dragen van het gehele volk," aldus het artikel, „n de vrede heeft deze spanning slechts weinig doen verminderen." Naar Reuter verneemt is er re den om aan te nemen, dat de sto ring van de bloedsomloop reeds enige tyd aanwezig was ofschoon zij pas kortgeleden veel pijn begon te veroorzaken. De koning heefat reeds eerder massage-behandeling ontvangen van sir Morton Smart. Het uitstel van de reis naar Aus tralië en Nieuw-Zeeland, waarvan, tegelijk met de bekendmaking te Londen, ook te Sydney door de Australische minister-president, Chifley, mededeling werd gedaan, is angstvallig geheim gehouden tot Dinsdagmorgen toe. Naar verder vernomen wordt hebben vijf dokters in de tfgelo- pen week de koning geobserveerd nadat deze ongeveer twee weken geleden had geklaagd over gevoel loosheid in de rechtervoet. De koning zal wel zyn gewone taak blyven vervullen op Bucking ham-Palace en onder andere au diënties blijven verlenen. Romeins beeldhouwwerk gevonden. By graafwerk in een tuin te Grevenbicht (L.) zijn frag menten van Romeins beeld houwwerk voor de dag geko men. Het zijn gedeelten van een Jupiterbeeld. In de afge lopen zomer zijn in dezelfde tuin bij graafwerk soortgelij ke beeldhouwwerken naar boven gebracht, waarvan één een bijzonder fraai stuk is: een zittende Jupiter van grijs zandsteen uit de tweede eeuw na Christus. Tuinders beraden zich. In Haarlem werd Maandag een vakgroepsvergadering gehouden van de tuinders bij de L.T.B. De heer J. Groen, voorzitter van de vakgroep, verklaarde, dat de tuin der niet goedkoper zyn producten kan afzetten. Hy pleitte wederom voor een vergoeding tot 40 en 60% van de kostprijs van groenten, die op de veilingen de 50—70'% van deze prijs niet opbrachten. Er zullen stappen worden gedaan tot oprichting van één krachtige R.K. tuindersorganisatie. Het voorstel met betrekking tot de minimum- prijzenfondsen vond algemene in stemming. Men sprak zich uit te gen totale afschaffing van bijzon dere teeltvergunningen. Voor vroege aardappelen met of zonder nacultuur wilde men echter de grens verleggen van 5 naar 10 ha. Medegedeeld werd. dat de Stich ting voor de Landbouw het plan heeft een hoofdafdeling Tuinbouw op te richten. Levenslang geëist wegens moord te Roosendaal. Op 24 Juli 1947 werd te Roo sendaal Paulina van de Broek, ver moord. Als verdacht van deze roofmoord werd gearresteerd de 43-jarige P. de J. uit Roosendaal. Hoewel hy tegenover de reehter-commissari3 en een rechercheur reeds had be kend. ontkende hij later voor de rechtbank te Breda, iets met de moord uitstaande te hebben. Wel bekende hy ca. f 192.— uit een geldkist gestolen te hebben. De rechtbank veroordeelde verdachte tot levenslang. Ook voor het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch werd het verhaal van verdachte, dat een hem onbe kende persoon de moordenaar zou zijn, niet geloofd. Verdachte zou overigens ook nog Polleke Driessen uit Roosendaal vermoord hebben, maar hiervoor kan het wettig be wijs nog niet geleverd worden, daar het lijk nooit ls gevonden. Mr. Rcceveur, de advocaat-gene raal, zelde in zyn requisitoir,, dat verdachte reeds 16 maal wegens diefstal, zwarte handel enz. werd veroordeeld. Hy werkt niet en is 'n volkomen a-sociaal mens. Spr. requireerde levenslange gevange nisstraf. 1 KONING GEORGE Oprichting Negara Oost-Java. Op een vraag van het Tweede Kamerlid de heer Goedhart (Arb.) aan de minister, of hij bereid is een conferentie te Bondowoso voor de oprichting van een negara Oost- Java op tc schorten, daar deze in Djocja de indruk moet wekken, dat de Nederlandse regering een verder gaande versplintering van de Republiek zou willen bevorde ren. heeft minister Sassen ontken nend geantwoord. De bevolking van enig gebeidsdeel heeft het recht zich vrijeiyk uit te spreken over de door haar verlangde staats kundige organisatie. Geen verlichting, oorzaak van dodelijk ongeval. Een koetsier, die Maandag avond in het duister met zyn onverlichte wagen de Rijks straatweg naar Velsen over stak, was de oorzaak, dat de 30-jarige motorrijder H. A. plotseling moest uitwijken en op een tegemoetkomende auto botste. De motor vloog in brand. De bestuurder kon niet tijdig uit zijn benarde positie worden bevrijd on i3 by aan komst in het St. Joannes de Deo-ziekcnhuis te Haarlem overleden. Zeeuwen in de Oost VHssinger als cantlne- baas. Geruime tyd geleden vroegen Zeeuwse jongens in Indonesië, of het niet mogelijk was In de P.Z.C. Iets meer te publiceren over hun belevenissen. Natuur lijk! luidde ons antwoord onder deze in de rubriek „Lezers Schrijven" opgenomen rubriek. Als de Zeeuwen in Indië dan zelf iets van zich laten horen! Prompt komt er nu een brief je van Jac. de Vos uit Palem- bang, die zich bereid verklaart af en toe eens iets te vertellen. De lezer vindt hierbij een eer ste stukje. Piet Beun komt uit Vlissinpen en woont daar Wilhelminastraat 25. Hij is DE man van zijn com pagnie, want als cantinebelieer der, zoals dat deftig wordt ge zegd, is hij overal bekend. Hij maakt van allerlei moge lijke en onmogelijke siropen, li monade en andere dranken. De jongens kunnen verder in het heiligdom van Piet verschil lende spelen vinden, waar ze hun avonden mee zoek kunnen brengen. Piet is een echte grapjas, want vanachter zijn bar (zo noemt hij de toog verkoopt hij ook volop grappen, zodat de jongens zo nu en dan schudden van het lachen. Ook is er een naam van de cantine, namelijk hotel „Par- ma". Waar hij deze naam vandaan heeft gehaald mag Joost weten, maar het is waarschijnlijk een stevige herinnering aan zijn dienstplicht in Bergen op Zoom. Hij heeft ook verschillende specialiteiten. Allereerst is hij beste maatjes met de kok. Wanneer hij maar kan zit hij in de keuken te snuffelen. Heeft iemand hem nodig dan kan hij hem daar al tijd vinden, meestal bezig zich aan het een of ander te-goed te doen. Klein ts hij niet en daarom blinkt hij uit in verschillende takken van sport. Hij is keeper in het Bataljons elftal dat nog geen wedstryd heeft verloren, dank zij de lan ge armen en benen van Piet. Ook in tafeltennis is hij een baas, want laatst heeft hij daarin zijn kunnen bewezen, door kampioen van zijn com pagnie tc worden. Al met al. Piet kan wel wen nen in de Oost, hoewel hij na tuurlijk liever zijn klanten van suiker en thee zou voorzien. H\j hoopt spoedig weer in het oude trouwe Vlissing terug te zijn en groet ouders, familie en kennissen van harte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5