ITALIAANSE Gebruikt minder stroom! NIEUWS UIT ZEELAND Regering en vakbeweging „Kerstmannetje' staat terecht JO FIBBE Amersfoortse kampbeul plantte denneboompjes in het kamp. Vrouw van slachtoHer kan zich niet beheersen. Hugo Herman Wolf, 56 jaar oud, die ln het kamp Amersfoort dc bij naam het Kerstmannetje kreeg, moest zich Dinsdag als vijfde man van de groep Kotaua voor het Bij- zonder Gerechtshof te Amsterdam verantwoorden. Wolf heeft zijn bij naam gekregen toen hij denne boompjes uit het bos haalde om ze in het kamp te planten. Toen het Kerstmannetje binnen geleid werd, klonk van alle kanten gemompel: ,3a, daar is hij". Een getuige, mevr. M. wier echt genoot in het kamp Amersfoort is overleden, kon zich niet gocdhou- dcn. barstte ln snikken uit en schreeuwde naar de verdachte. Op do vraag van de president wat zy omtrent het lot van haar echtge noot wist: „Doodgeknuppeld door die vuile sadist. Ploert." Zij wilde op Wolf toelopen, maar werd even weggevoerd. Toch wilde zij aan wezig zijn toen de volgende ge tuige. van O., zijn verklaringen zou afleggen, maar ook deze kon zijn zenuwen niet de baas blijven en stond voor het hof te snikken. De getuige Woudenberg vertelde daarna dat Wolf samen met Franz- ca de heer S. neergeknuppeld heeft. De verdachte kan zich dat alle maal niet meer herinneren, maar wil het ook niet ontkennen: „Es 1st wohl möghch". Als de president aan mevr. M. mededeelt hoe haar echtgenoot zijn einde heeft gevonden, barst zU opnieuw ln tranen uit. Zij werd weer weggeleid, maar maakte van een onbewaakt ogenblik gebruik om de verdachte enige harde klap pen op het hoofd te geven. Wolf had de gewoonte Joodse gevangenen als dieren te behande len. Sommigen moesten op handen en knieën rondkrljpen en blaffen. Anderen joeg hij midden ln de winter door kuilen waar water in stond. Zij moesten dan een stuk hout ln de mond meenemen. Wolf's commentaar Is: „Es 1st nicht alles wahr, alles wlrdt auf nuch geschobcn". Getuige de L'Or verklaarde voorts dat Wolf hem by Berg ge meld had. waardoor getuige een maand „rozentuin" kreeg. Dit be streed Wolf fel. „Ich habe nie Bisamrat in Noord-Brabant. Tot nu toe nog: slechts zeer sporadisch heeft men in Noord Brabant en Limburg de voor de dijken zo gevaarlijke bisam rat aangetroffen. Thans heb ben arbeiders te Udenhout (N. Br.) bij het uitdiepen van een riviertje twee exemplaren te gelijk gevangen. Volgens voor schrift zijn de gemeentelijke autoriteiten en de plantenziek- tenkundige dienst direct ge waarschuwd. (Ingezonden mededeling) (Ingezonden mededeling) boekenkaften, een pracht ge schenk, koopt TJ reeds voor slechts 3.15. Pracht foto-albums 7.45 Schrijfmap met postpapier S C.75 Kleine lederen fotomapjes voor 1.45 Deze welkome geschenken koopt U natuurlijk bij Vlissingen Middelburg (Ingezonden mededeling) einen gemeldet. Ich erledlgte selbst melne sachen". „Hebt u dat soms uit medeiyden gedaan?" vroeg de president. „Jawohl, aus Mitleid", antwoord de Wolf onder hoongelach van de publieke tribune. Wolf nam meer dan eens een Joodse gevangene :nee in het bos. Men hoorde dan schreeuwen en hullen en na enige tijd een schot. Even later kwam Wolf terug, het HJk op een kruiwagen meevoerend Prof. van Ha: .el deelde mede, dat Zaterdag as. een uitgebreid onderzoek zal worden ingesteld naar de doodsoorzaak van de heer A. S. de Miranda. In vele van de brieven die by het hof binnenko men, wordt gezegd, dat o.a. Wolf een groot aandeel heeft gehad in het doodknuppelen van deze Am sterdamse wethouder. Grote aanvoer van platvis. In alle Nederlandse kust plaatsen is een enorme aanvoer van platvis, hoofdzakelijk schar en schol, tc constateren. Door deze grote aanvoer zakken de prijzen tot soms 2.50 per 50 kilo en het grootste gedeelte van de aanvoer gaat dan ook naar de vismeelfabrieken. Ook de kleine ronde vis. zoals ma kreel wordt op het ogenblik vrij verkocht, iets wat al sinds lang niet meer is voorgekomen Doodstraf geëist tegen voortvluchtige Landwachter Op Zondag 14 November ont vluchtte uit het bewarings- kamp te Vught de 38-jarige banketbakker F. K. B.. wonen de te Franeker. Sindsdien heeft men geen spoor van hem kunnen vinden. Dinsdag moest hij terecht staan voor de Frie se kamer van het Bftz. Ge. rechtshof te Leeuwarden. Bij verstek eiste de procureur-fis caal de doodstraf P.Z.E,M.-maatregelen zijn dringend noodzakelijk. Gevaar van gedeeltelijke staking der levering niet denkbeeldig. DOET U WEEP SMAKELIJK ETEN! De electrlclteitsbedryven In Nederland hebben met moei lijkheden te kampen. Een on derzoek naar de toestand van het productievermogen heeft een précaire situatie aan het licht gebracht. Dit geldt ook voor de P.Z.E.M. Weliswaar zjjn voorzieningen getroffen om op zo kort mogelijke ter mijn aan de nog steeds stij gende vraag naar electrische energie te voldoen, maar een snelle uitvoering van deze plannen wordt verhinderd, mat name door de lange levertyd van machines en overig mate riaal en de deviezenproblemen. Zo zijn thans in bestelling gegeven twee turbogenerato ren van 15/23 000 K.W. en vier ketels met een stoom tempera, tuur van 475 gr. en een nor male gtoomproductie van 45 ton fuur. Zonder stagnatie zullen deze, met de nieuwe centrale in Vlissingen, eind 1952, begin 1953 geïnstalleerd kunnen z(jn. De oorzaak van de moeilijk heden is de onmogelijkheid thans nieuwe machines enz, te plaatsen en de boven alle ver wachtingen uitgaande ver. bruikstoeneming. In 1939 was dit verbruik 27.250.000 kwh, m 1045, 24.700.000. in 1946. 33.900.000. in 1947, 42-600.000 en de eerste 10 maanden van 1948. 43.500.000. Voor dit jaar mag gerekend worden op rond 55 mil]loen kwh. De belasting van de machi nes stijgt hierdoor enorm. De max. belastingen bedroegen in 1939, 10.500 K.W., in 1945, 9800 K.W.. in 1947, 16-500 K.W., ten opzichte van 1939 dus een stijging van 57%. In dc komende Decembermaand zal deze belasting ongetwijfeld weer sterk worden overschre den. BEPERKING TIJDENS SPITSUREN. Zou in de komende tijd het verbruik op het huidige peil worden gehandhaafd, dan zou, nu vrijwel zonder enige reser ve-vermogen wordt geleverd, gedeeltelijke stopzeting van de levering het gevolg kunnen zijn, terwijl bü storingen de ge volgen niet te overzien zou den zijn. Het is daarom noodzakelijk, dat alle aangeslotenen zich stipt houden aan de nieuwe voorschriften en zich voorts in de komende periode de grootst mogelijke beperkin gen in het verbruik opleggen, vooral in de spitsuren, van 79 uur en van 1618 uur, willen niet nóg drastischer maatregelen het gevolg zijn. Een aantal bedrijven is dwin gend opgelegd geen energie af te nemen in de ochtenduren van 712 en in de lichturen tot 21 uur. Dit zijn bedrijven, die hun werkzaamheden ook buiten deze uren kunnen ver richten. Ook in de uren van 11—12 treedt een, wat deskundigen noemen „piek" op. die door verschuiving van het gebruik naar andere tijden kan ver. dwijnen. NOG STEEDS OP RANTSOEN. Het gebruik van lichtrecla mes blijft verboden, etalage verlichting mag alleen branden top werkdagen van 1822 en op Zaterdag en Zondag van 1622 uur. terwijl oppenbare gebouwen, vermakelijkheidsin richtingen, café's, ed- alleen stroom voor buitenverlichting mogen gebruiken op Zaterda gen van 1618 uur en op Zon dagen. De geldende rantsoene ringsmaatregelen blijven onver minderd van kracht en de straatverlichting moet gehan- haafd blfven op 20% van het gebruik in 1939. Voor de Noordgr&ep, die via het Brabantse zusterbedrijf wordt voorzien, zullen zonodig richtlijnen worden ontworpen om niet in strijd te komen met de bepalingen van de P.N.E. E.M. Door medewerking van alle aangeslotenen kan voorkomen worden, dat de P.Z.E.M. voor de noodzaak wordt geplaatst de levering gedeeltelijk te sta. ken. Prinses Wilhelmina op Walcheren. Reeds Maandagmiddag aangekomen. H.K.H. Prinses Wilhelmina is vanmorgen van Middelburg uit gereden naar tVestkapelle om daar deel te nemen aan het begin van de herbeplanting van de Weel. Slechts weinigen heb ben echter geweten, dat H.K.H. reeds sedert Maandagmiddag op Walcheren heeft vertoefd. Vrijwel onopgemerkt is H.K. II. in hotel „De Nieuwe Burg" aangekomen, waar zij voor deze dagen haar intrek heeft geno men. Dinsdag heeft zij het ho tel enkele malen verlaten voor het maken van een klein uit stapje. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van Prinses Wilhelmina Donderdag Middel burg weer per auto te verlaten. H.K.H. heeft het zeer op prijs gesteld, dat de weinigen, die van haar aanwezigheid op de hoogte waren en daarbij be vond zich ook de pers loyaal gevolg hebben gegeven aan haar verzoek het haar mogelijk te maken enkele dagen werkelijk rustig op Walcheren te verblij ven. Mond- en klauwzeer op Schouwen en Duivelend. Het zo zeer besmettelijke en daardoor gevreesde mond- en klauwzeer, is ook te Haamste de geconstateerd. Dat de ziekte deze keer kwaadaardig is. blijkt uit het feit, dat er reeds een dier van de landbouwer C. N. B. aan bezweken is. Na het bal. Toen twee dames te Sluis, na een dancing be zocht te hebben, zich huiswaarts wilden bege ven, kwamen zij tot de onaangename ontdek king, dat haar mantels gestolen waren De poli tie stelt een nader on derzoek in. Van de da der (s) ontbreekt tot nog toe elk spoor. Premiekeuring te Oostburg. Voor de door de vereniging van paardenfokkers in West- Zeeuwsch-Vlaanderen „Rust Roest" georganiseerde pre miekeuringen van 1% jarige hengsten en merries, benevens een veulenkeuring, Dinsdag te Oostburg gehouden, bestond een zeer grote belangstelling niet alleen uit Zeeland^ doen ver daarbuiten. Er was een zeer grote aan voer, terwijl deze keuring op nieuw bewees dat de kwaliteit ook van de jonge paarden in West-Zeeuwsch-Vlaanderen op hoog peil staat. Daaruit blijkt dat de paar denfokkerij ondanks de toene mende mechanisatie in de land bouw nog niet aan waarde heeft ingeboet. Directeur Openbare Werken Bevelanden. Naar wij vernemen zal tot di recteur van de Dienst openba re werken Bevelanden worden benoemd de heer J. H. Valk te Middelburg. De heer Valk werd in 1897 Kampen geboren, waar hij het Chr. Gymnasium bezocht. Hij was geruime tijd in Indië werk zaam o.a. als onderdirecteur van gemeentewerken te Medan. Tij dens de Japanse bezetting werd hij geïnterneerd. Nadat de heer Valk gerepatrieerd was, werd hij benoemd bij hef provinciaal bureau wederopbouw te Mid delburg. Thans is hij hoofd van de afdeling wederopbouw van de provinciale directie van de wederopbouw eii volkshuisves ting. INDISCH JEUGDCENTRUM. Het bestuur van het Indisch Jeugd-Centrum in Middelburg is uitgebreid met mej. H. J. van Iter- son, lerares aan de Rijks H.B.S., al- Tweede Kamer LANDELIJKE SALARISREGELING VOOR GEMEENTEPERSONEEL GEVRAAGD. De radiodistributie. Dinsdagmiddag heeft de Tweede Kamer zonder hoofde lijke stemnimg de begroting van binnenlandse zaken aan genomen, waarbij de commu nisten geacht wilden worden te hebben tegengestemd. Er werd nogal wat gezegd over de ambtenaarssalarissen De heer Dassen (K.V.P.) be treurde het, dat de centrale onderwijzersorganisatie niet in het georganiseerd overleg was betrokken. De heer van Sleen (Arb.) meende een gebrek aan samen werking tussen regering en vakbeweging te mogen con stateren. Het antwoord van dc mi nister inzake de oude pensi oenen stelde hem teleur. De weigering van 2% grati ficatie aan de onderwijzers achtte hij een onrecht. De heer Beeminck (C.H.) vroeg 10% voorschot voor ge meenteontvangers en infor meerde of de minister wilde gaan in de richting van een landelijke salarisregeling voor gemeentepersoneel. De heer Gortzak (C.P.N.) achtte een algehele salarisher ziening nodig. Minister van Maarsseveen zegde overweging van verschil lende suggesties toe o.m. de 10% voor ontvangers. Er komt bijzondere hulp door een spe ciale toeslag aan beppaalde ge pensioneerden. De minister handhaafde zijn standpunt wat betreft het ontslag van de ge huwd e ambtenares. In behandeling kwam daar na de begroting van het de partement van algemene za ken. De heer Wagenaar (C.P.N.) vreesde, dat de centrale veilig heidsdienst zich zou keren te gen de arbeidersklasse. Minis ter Drees ontkende dit. De begroting werd met de communistische stemmen te gen aangenomen. Goedgekeurd werd z.hs. het geallieerd vre- desverdrag met Italië Uitvoerig werd besproken het wetsontwerp tot nadere regeling van de radiodistribu tie. De heer Bachg (K.V.P.) wenste een gedecentraliseerd stelsel. De heer Verkerk (A.R.) was tegen rijksexploitatie. Na. dat nog verscheidene andere leden zich tegen het ontwerp hadden verklaard en de minis ter, de heer Spitzen, aan het woord was geweest, besloot de laatste het ontwerp terug t^ nemen voor nader overleg. (Ingezonden mededeling) Tablet of Cachet Neem die welke U 't makkelijkst in» neemt: Senspirin (ublet) of Mijnhtxd» tie* (cache:), bij Kou. Griep. Rheuma- titchc pijnen. Hoofdpijn. Kiespijn. Zenuwpijnen. In prijien ren 50—75 et- (ingezonden mededeling) Arts vraagt platte lands praktijk ter overname. Br. no. 985 Bur. P.Z.C. Middelburg. De Republikeinse delegatie. Volgens een officieel Repu- blkelns woordvoerder zullen Hatta. prof. Soepomo, Moh. Roem en dr Leimena bij de komende besprekingen de Re publiek vertegenwoordigen, Ofschoon Soetan Sjahlr niet direct aan de onderhandelingen zal deelnemen, zal hy een oe- langrykc rol spelen als advi seur van Soekarno en Hatta. Weer remise van Roozenburg. Dc uitslagen van de partyen gespeeld voor de elfde ronde van het tournooi om het wereldkam pioenschap dammen. Dinsdag avond te Heerlen gespeeld, luiden- Roozenburg—Ghestem 1—1: La- ros—Verpoest 0—2; Demesmaecker Chiland 0—2; Keiler—Post 1—1: Van der Staay—Perot 1—1. De stand na de elfde ronde, alle elf deelnemers hebben nu tien party en gespeeld, luidt: 1. Roozenburg 18 pnt.: 2. Keiler. 14 pnt.; 3. Gesthem. 13 piit.: 4. Verpoest. 12 pnt.: 5. Van der Staay, 11 pnt.; 6. 7 en 8 Perot, Post en Chiland. 10 pnt.; 9. Laros, 9 pnt.; 10. Demesmaecker. 2 pnt.: 11. Ros- tan. 1 pnt. Kerknieuws NED. HERY. KERK. Bedankt voor Pijnakker W. L. Heymans te Oudclaade. Prins Bernhard kon niet naar de „Karei Doorman". Het bezoek. dat Prins Bern hard Dinsdag aan Lossie mouth zou brengen, om van daar naar het vliegkampschip „Karei Doorman" te gaan, dat in de Moray Firth ligplaats zou kiezen, is niet doorgegaan in verband met de mist. De „Karei Doorman" was door de mist gedwongen in de Firth of Forth te blijven liggen.* FILMS VAN DE WEEK „Gilda" met Rita Hayworth en Glenn Ford; regie Ch. Vidor (Al- hambra, Vlissingen). „Nooit was er een vrouw als GUda zegt de reclame-slogan. M.n is na het zien van deze film geneigd te zeggen „GelukkigI" Want deze Gilda kon ons niet be koren, ook al kan niets worden ge zegd van het uiterhjk schoon van de geraffineerde Rita Hayworth. Het gegeven van dit Columbia-pro duct is niet alleen erg onwaar schijnlijk. maar ook vrij walgelijk. Ondanks het feit dat de filmkeu ring hier en daar de schaar in de film heeft gezet, geeft het gespeel van Gilda-Rita met de mannen 'n onaangename smaak in de mond „Fantomas" met Marcel Her- rand, Simone Signoret en Alex Rlgnault; regie: Jean Sacha (Elec tro, Middelburg). Dat de Franse filmmakers ook over een rijke fantasie kunnen beschikken, bewijst deze sensati onele film. Een misdadiger, by ge naamd Fantomas, eist. van de re gering een milliard francs, anders zullen een mlllièen Parijzenaren 'n geheimzinnige dood sterven, In afwachting van het geld doodt hy maar alvast iedere dag tientallen mensen. Er wordt een jacht op hem gemaakt en tenslotte loopt hy in de val, waar na de toeschou - wer gelegenheid krh zich het voorhoofd af te wissen. „Klokslag 12" („Repeat Perfor mance") met Louis Hayward Joan Let* (Luxor, Vlissingen). Een prima detectivefilm, waarin de spanning tot de laatste meter is volgehouden. Ter afwisseling biedt dit soort films ten even prettige ontspanning als een goede detectiveroman. Directeur E.T.I. in grenswijzigingscommissie. Dra. M. C. Verburg, direc teur van het Economisch-Tech. nologisch Instituut voor Zee- dand te Middelburg, is door Gedeputeerde Staten benoemd tot lid van de grenswijzigings commissie Zeeland. Waterschap besluit tot wegverbeterlng. Oud-VossemeerSt. Annaland In een vergadering van het waterschap Oud-Vossemeer, werd na toelichting der voor stellen van het bestuur, door de leden van Gedeputeerde Sta ten, de heren C. Hamelink en C. Philipse, met op twee na al gemene stemmen besloten tot algehele verbetering van de weg Oud-Vossemeer-St. Anna land, waarvan de kosten wor den geraamd op 450.000. In dit bedrag wordt door verschil lende gemeente- en polderbe sturen vrijwillig bijgedragen. De bedoeling is de gehele verbetering thans zo spoedig mogelijk aan te vatten. Tot dekking van de kosten werd in beginsel besloten ook de ge bouwde eigendommen in het waterschap aan te slaan. Zo schijnt aan deze wegmi- sère, waarover door Gedepu teerde Staten met belangheb benden reeds talrijke jaren wordt onderhandeld en waar over talrijke klachten dit Col lege bereikten, binnenkort een eind te komen. DIPHTHERIE. Dezer dagen heeft zich te Goes eeji geval van diphtherie met dodelijke afloop voorge daan. Naar wij vernemen zijn de overige in Goes voorkomen de gevallen van diphtherie nog slechts van lichte aard. WALCHEREN Herbeplantingsdag op Walcheren. De Klaprooscollecte te Kou- - - dekerke heeft f 10LC opgebracht, een éénrichtingsverkeer Vandaag is het herbe plantingsdag in Westkapelle en morgen komt Vlissingen aan de beurt. Nederlandse, Britse en Belgische gasten zullen dan door het Vlissingse gemeentebestuur worden ont vangen, waarna een officieel begin zal worden gemaakt met de herbeplanting aan de Bloe- menlaan. Het was dit jaar nog niet mogelijk te starten met de nieuwe aanplant voor het Nol- lebos, maar het is toch niet oninteressant er eens de aan dacht op te vestigen, dat bijv. de 52-ste Schotse divisie Het belangrijke bedrag van 2000 pond voor de herbe planting van Walcheren heeft bijeengebracht en dat men voornemens is om onder de Dersoonlrjke leiding van Gene raal Hakewell-Smitt volgend voorjaar in Schotland nog een actie voor Walcheren te orga niseren. Ook de stad Ostende en comité's te Ostende en Brugge hebben belangrijke bij dragen geschonken. In overleg met de gevers heeft de Stich ting „Nieuw Walcheren" be sloten deze giften te bestem men voor het Nollebos-plan, waarover tijdens de bijeen komst op het Vlissingse stad huis Donderdag nadere mede delingen zullen worden ge daan. Middelburg P.Z.E.M. capriolen. De Personeelsvereniging „O. N.O." van de P.Z.E.M. heeft Dinsdagavond in een stampvol le Schuttershofzaal te Middel burg met haar „Capriolen", waarvan de première ging, ge toond dat amateurs, wanneer zij er serieus voor werken een revue in elkaar kunnen zetten die kan tippen aan beroepswerk en daar zelfs nog bovenuit kan komen door de spontaniteit, waarmee men de zaal bezig houdt. ..Capriolen", was alleen al als revue geslaagd dank zij het tempo, waarin de onderdelen werden gebracht en die onder delen waren stuk voor stuk af. Geen afgezaagde conférence, maar werkelijk geestige schet- jes en voorts pittige zang, goe de show en op hoog peil staande intermezzi. Een van de hoogte punten was de mimiek van het kostelijke duo O. en O. Lof ook voor de vele regievondsten, van de zeer verzorgde décors en costumering en voor de belich ting, die in dit millieu van zelfsprekend zonder meer goed was! Na afloop werden de leider, de heer B. de Jonge en al zijn me dewerkers hartelijk gehuldigd. Een grote verloting en een ge animeerd bal besloten deze ge- noegelijke avond. DAK VAN NIEUWE KERK KRIJGT LEIEN. Er Is thans een begin ge maakt met het leggen van leien op het dak van de Nieuwe Kerk te Middelburg. Wanneer dit werk gereed zal z^jn, zal dit zo zwaar geha vend kerkgebouw, althans van buiten, weer een bijna „vooroorlogse" aanblik bie den. TIJDELIJKE WEGVER SMALLING Uit veiligheidsoverwegingen wordt het gedeelte Lange Noórdstraat te Middelburg naast de bouwput achter het gothische stadhuis tijdelijk ver smald. In verband hiermee is inge voerd over het laatste gedeelte van deze straat, waar by de Bachtensteene moet worden ge bruikt door het verkeer naar de Markt. Inmiddels is begonnen met een gedeeltelijke verbetering van laatstgenoemde straat. Hervormde kerk 't Zand met Kerstmis in gebruik De restauratie van de Ned. Hervormde Kerk op 't Zand nadert haar voltooiing. Leden van de. Hervormde Vrouwen bond hebben op zich genomen het gebouw schoon te maken. Het ligt in de bedoeling de kerk met Kerstmis in gebruik te nemen. Vlissingen AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS Aan de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs te Vlis singen, werden na goedkeuring van de minister van Onderwijs, benoemd tot tijdelijk leraar voor vaktekenen en vaktheorie eletericiens de heer W. Brizee te Vlissingen, voor vaktekenen plaatwerkers de heer C. A. Kamermans te Vlissingen, voor Natuur- en Werktuigkunde de heer A. G. A. Verdonk te Vlissingen, voor Technisch schetsen de heer P. B. van Tilburg te Goes, voor Bouw kundig tekenen en Vaktheorie de heer Th. de Waal te Middel burg en voor vaktekenen voor schilders, de heer J. de Munck te Vlissingen. O." en W.-Souburg Lening ten behoeve van woningbouw. De gemeenteraad van O. en W. Souburg, die Dinsdagmid dag bijeen was, heeft de meeste punten van de agenda zonder discussie en stemming aange nomen, Hiertoe behoorden voor stellen tot voorziening in de kasbehoefte voor gewone uit gaven in 1949, tot lening van 852.535.ten behoeve van de bouw van de 80 woningen in het verlengde van Wilhel- minastraat en De Deckere- straat, tot verlening van pre mie's uit de overheidskas voor verbetering van woningen, tot verstrekking van kasgeld aan de Ver. tot Verbetering van de Volkshuisvesting in Vlissingen e-o. en tot medewerking aan het herstel van het meubilair van de Mamixschool. Een uur lang werd in be sloten zitting gesproken over de benoeming van een incas seerder in dienst van de ge meente. Het enige resultaat was, dat het voorstel door de raad terug werd verwezen naar het college van B. en W. In verband hiermede werd de vaststelling van de instructie voor deze incasseerder aange houden. Arnemuiden POSTDUIVEN- TENTOONSTELLING. Zaterdag werd te Arnemuiden een postduivententoonstelling ge houden onder auspiciën van de vereniging van postdulvenhouders „De Voorwaarts". Er waren onge veer 250 inzendingen. De medaille geschonken door de burgemeester was voor e.en doffer van de heer B. de Ridder, de me daille van de gemeentesecretaris was voor een inzending .van de heer A. W. v. d. Graaff (resp. mooiste doffer en mooiste duif). De eerste prijzen werden be haald als volgt: Klasse 1, eig.: A. W. v. d, Graaff, Klasse 2 elg. A. W. v. d. Graaff, Klasse 3 eig. B. de Ridder en Klasse 4 eig.: J. Rin- gelberg. De tentoonstelling werd geopend door de voorzitter van „De Voor waarts", de heer M. v. Belzen. KUNST Llederenavond Jo Vincent. De liederenavond, die Jo Vincent Dinsdag in het Con certgebouw te Vlissingen gaf, was een avond van grote verscheidenheid. Geen muzi kale vorm is zo diep gewor teld in het leven van de mens als het lied en in geen kunst klinken de menselijke emoties zo sterk als in de liedkunst. Mevrouw Vincent heeft de vele facetten van de lied kunst begrepen en tot uiting gebracht. Zij heeft Dinsdag avond de gevoelens en ver langens van de toondichters immers gevoelens en ver langens van elk mens op byzondere wyze weergegeven. Haar stem is hiervoor ge- eigend, zy weet het timbre ervan aan te passen aan het karakter van net lied. Mevr, Vincent zong com posities van Schubert, Grieg. Caplet, Wolf en enige volks liedjes. In „Les prières" van André Caplet herkende men eerst recht haar grote kun stenaarsschap. Soms ingeto gen, dan weer bewogen klon ken de woorden van net Orai- son Dominicale, berustend en toch vol vertrouwen het laat ste „Ainsi soit II." Een heel ander geluid hoor de men in de metrisch ge bonden volksliedjes, waarme de zij een bijzonder groot succes oogstte. Weer een an der aspect van de liedkunst werd belicht bij de amoureu ze liederen van Wolf uit het „Italienisches Liederbuch". Zowel het meisje als de jon ge man zyn hier aan het woord. De jonge dame ver telt precies waar het op staat: „Nein, junger Herr, so treibt man's nicht..." en de jonge man somt als een vol leerde Don Juan zyn verove ringen op: in Penna, in An- cona, in Viterbo, in La Frat- ta. overal wonen zyn liefjes. De zangeres wist de sfeer van deze liederen buitenge woon te treffen. De pianiste, Emmy van Eeden, begeleidde met een zeldzame bescheidenheid. Al te dikwijls hebben accompag- neurs de neiging om de solist te spelen. Mevr. van Eeden had hieraan gelukkig geen behoefte. Terecht be trok men haar in de ovatie's. die aan de zangeres ten deel vielen. Men was dankbaar voor haar werk op een on dankbaar Instrument! Beide dames ontvingen namens het Z.V.U.-bestuur bloemen. Als toegiften zong Axevr. Vincent tenslotte enige kinderliederen van Moessorgsky en „Aug Flügeln des Gesanges" van Mendelssohn. de K. Rijdende winkel voor postzegelverkoop. De jaarlijkse actie voor de ver koop van kinderpostzegels is weer gestart. In Middelburg. Vlissingen en in Goes zullen de zegels weer te koop zyn by het damescomité in het stalletje in de postkantoren. Maandag 29 November zal de rijdende postzegelwinkel in Goes komen, de 30e 's morgens in Mid delburg en 's middags in Vlissin gen standplaats innemen. Voor philatelisten is het bezoek van deze wagen een buitenkansje, want men zal er gelegenheid krij gen de met kinderpostzegels ge frankeerde brieven van een spe ciaal stempel te doen voorzien. Ook voor de verzamelaars buiten Goes, Middelburg en Vlissingen bestaat deze mogeiykheid. De af te stempelen brieven moeten door de inwoners buiten Goes, Middel burg en Vlissingen. voorzien van kinderpostzegels, in een gesloten couvert worden gezonden aan de directeur van het betreffende post kantoor, die voor verdere behan deling zal zorgdragen. Deze brieven moeten vóór de da tum. waarop de wagen in één dei- drie steden komt, in het bezit van de Directeur van het postkantoor zyn. Zoals bekend komt de extra opbrengst van de zegels ten goede aan de instellingen, die de belangen van het misdeelde kind behartigen. Daarom ver dient deze actie onze volle steun. Vorig jaar was de op brengst in Middelburg verheu gend groot; laten wij er voor zorgen, dat dit jaar alle re cords gebroken worden. Marktberichten. VEILINGSVERENIGING WALCHEREN. Maandag 22 November 1948. Appels: Jonathan 75—76; Goud- reinet 43—65; Rode Ribbing 33; Gr. Kroon 4259; Val en kroel 40; Pe ren: Comtesse de Paris 64—71; To maten 2142: Groenten; Andijvie 5—25; Bloemkool I 8—51: idem H 68; idem III 46; Savoyekool 6 10; Rodekool 78: Boerekool 3 8; Spruiten 2142; Bospeen 5—12: Veldsla 16—32; Sla 1.50—3; Prei 7—10; Radbs 10; Spinazie 8—14; Witlof 55—57; Kassnijboney 1,28. f^-genda MIDDELBURG. Woensdag: Schuttershof; P.Z.E.M. met revue „Capriolen". 8 uur; Concertzaal: lezing „Waar zyn onze doden?", 8 uur; Schut tershof: Vrouwenbond P. v. d. A„ 8 uur: Electro: Fantomas. de schrik van Parijs, 7 en 9.15 Donderdag: Schuttershof P.Z-E. E. met revue „Capriolen", 8 uur; Electro: Fantomas, de schrik van Parys, 7 en 9.15 u. VLISSINGEN. Woensdag: Alhambra: Gilda, 7 en 9. Luxor: Klokslag 12 7, 9. Concertgebouw: De motor draait, 8; Concordia: Zieken- huisverpleging. 8; Concertge bouw, E.V.C., 8. Donderdag: bioscopen, zie Woens dag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2