Hoe generaal Swierczewski vermoord werd De St. Pietersberg wordt omgezet in cement Nederlands vliegtuig maakt Hadsji-vluchten 25 jaar waterleiding op Tholen OORLOGSVERHAAL VAN ONBEKEND FRONT TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 23 NOVEMBER 1948 Oekrainse partisanen in actie In September 1948 gelokte het een aantal soldaten van het Oekrainse Opstandige Leger, de U.P.A., via Tsjecho-Slowakye uit de Oekraïne te ontvluchten. Een correspondent van de „Weltwoche" heeft met deze gevluchte opstandelingen gespro ken en onder hen een der deelnemers ontmoet aan de moord op de Poolse generaal K. Swierczewski. Het was eigenlijk geen moord, vertelde onderofficier Prykuj. Wij zijn tegen persoonlijke ter reur en beschouwen ons als ge regelde troepen tegen Moskou. De vermoorde generaal was een verrader, een vertegenwoordi ger van het Russische imperia lisme en is als zodanig in de strijd gevallen. Prykuj vertelde verder: In de winter van 1947 heeft de Poolse regering alle mogelij ke moeite gedaan op bevel van Moskou het Karpaten-gebied van U.P.A. eenheden te zuive ren. Als gevolg hiervan viel een aantal van onze kameraden. ,Op een dag in Maart kregen wij gelegenheid ons te wreken. De commandant van onze compag nie, een blonde vrolijke en avontuurlijke man, liet ons aan treden en verklaarde: Hoge of ficieren uit Warschau zijn aan gekomen om het gebied van de strijd te inspecteren. Dit is on ze kans. Ons marsdoel werd de weg Balyhorod-Sanok. Terwijl wij dit doel naderden berichtte een patrouille, dat acht gepantserde wagens met soldaten in aan tocht waren. Dat was de voorhoede. Naar ale zijden spiedend trok zij langzaam voorbij. De diepe stil te was bedrieglijk. HET GEVECHT. Onze commandant had bevo len stellingenxte betrekken pa rallel aan de weg. Ik moest me met een zwaar machinegeweer aan de rand van het bos neste len. De commandant zelf was een meter of vijf achter mij. Door de veldkijker bemerkte ik, dat van links een personen auto en een gepantserde wagen naderden. De gepantserde wa gen diende ter bescherming van de personenauto, waarin drie hoge officieren zaten, gekleed in met vele medailles en rid derorden versierde uniformen van het Poolse leger. Alles ging zeer snel. Nauwe lijks hadden we onze stellingen betrokken of de auto kwam binnen het vuurbereik van mijn machinegeweer. Ik vuurde een hagel van kogels af. De auto bleef staan. Een dik ke officier stapte uit en gaf hef tig gesticulerend de soldaten in de gepantserde auto bevel een afweerfront tegen ons te vor men. Dat was dapper, maar te gelijkertijd onverstandig. Want kort daarop stortte hij néér. Ik hoor nog zijn laatste woorden: „Generaal ik ben getroffen". Zijn metgezel, gen. Gerhardt, kon hem echter niet te hulp komen. Hij lag zelf dodelijk getroffen in de auto. Ik weet niet of het de schoten uit mijn geweer waren, die de generaals Swierczewski en Gerhardt trof fen, want onmiddellijk was ik in gevecht gewikkeld met de tweede wagen. Het gevecht duurde een kwar tier .Toen werd gemeld, dat het garnizoen van de stad Balywo- rod ter versterking aanrukte en onze commandant gaf daarom bevel tot de terugtocht. Het zou zinloos zijn geweest de strijd tegen een oppermachtige tegen stander voort te zetten, nadat onze opgave met zoveel succes was vervuld, 's Avonds bracht een boer ons het bericht, dat vijf doden en zes gewonden naar Sanok waren gebracht. Onder de doden waren generaal Swierczewski, de held uit het rode Spanje, en zijn oorlogska meraad uit de Spaanse burger krijg, generaal Gerhardt. De volgende dag overschreed onze compagnie de Tsjechische grens. Na 14 dagen rukten wij echter Sowjet-Oekraine binnen om de strijd voort te zetten. Na vele harde gevechten in Tsjecho-Slowakije en ook in Joego-Slavië ben ik nu hier, be sloot Prykuj zijn verhaal. Niettemin heeft een Tribu naal in Warschau kortgeleden 22 Oekrainers tot zware straffen veoordeeld wegens de moord op generaal Swierczewski. Geen onder de veroordeelden had werkelijk deelgenomen aan het gevecht. Pest te Soerabaia. Te Soerabaja zijn twee ge vallen van builenpest geconsta teerd. Men vreest moeilijkheden voor de scheepvaart, omdat de uitzwavelingsapparaten, die in de haven worden gebruikt, wanneer de stad met pest be smet is, door de Japanners wer den weggevoerd. Salarisverhoging voor over heidspersoneel in België. Door de Belgische ministerraad is besloten de salarissen van de ambtenaren te verhogen met 5 Tevens is in principe aangenomen dat de salarissen voortaan op een of andere wijze zullen worden ge koppeld aan de indexcijfer van de kosten van levensonderhoud (glij dende loonschaal) met zekere waarborg evenwel voor het geval de kosten van levensonderhoud dalen. Op welke wijze dit moet geschieden moet nog nader wor den vastgesteld. Genoeg onderwijzers in Nederland. Blijkens recente gegeevens wa ren half September in Nederland 200 onderwijzersplaatsen voor ver plicht personeel vacant. Dit is 'n toestand, die normaal genoemd kan worden. Bovendien zijn er inmiddels weer 1342 onderwijzers bijgekomen van de éénjarige cur sus. Over het algemeen is er bij het onderwijzend personeel een ten- denz waar te nemen om in de gro te plaatren van het land te blij ven en de „uithoeken" te mijden. Men heeft bijvoorbeeld liever een tijdelijke aanstelling in Amster dam dan een vaste op een afge legen plaats. Voor Zwitserse vacantie in 1949 weer lotingen. Van 3 tot 16 November werden te Bern handels- en financiële be sprekingen gevoerd tussen een Nederlandse en Zwitserse delega tie met het doel verstoring van het evenwicht in het betalingsverkeer, ontstaan door onvoldoende op brengst van de Nederlandse ex port. te onderzoeken en maatrege len te treffen om dit evenwicht te herstell.en. Dit is ondermeer be reikt door verlenging van de gel digheidsduur van het lopende ver drag van 1 Juli tot 30 September 1949. Voor het toeristenverkeer werd Juli. Augustus en September 1939 eenzelfde bedrag beschikbaar gesteld als in de overeenkomstige maanden van 1948. Het landgoed „Aardenburg" te Doorn is sedert ruim een jaar in ge bruik genomen als Militair HerstelUngs- en Trainingsoord voor onge veer 200 invalide militairen, die hier vertrouwd gemaakt worden met prothesen en voor werkzaamheid in de maatschappij worden opge leid. Onder leiding van een Rode Kruiszuster wordt sloydwerk be oefend. Merkwaardig monum ent valt ten offer aan onze armoede. Alles voor deviezen I (Van onze reizende redacteur) Maastricht, November. Tervville van opvoering der binnenlandse cementpro ductie wordt een cultuur en natuurmonument van de eerste orde vernietigd. Dit verkenningsvliegtuig van de Zweedse luchtmacht heeft een paar ski's aan gemeten gekregen om ook in de winter, als in het Noorden de vliegvelden gedurende vele maanden met. sneeuw bedekt zijn, een perfecte Landing te kun nen maken. Het is de SAAB-17, die een snelheid van 433 km. per uur kan ontwikkelen en ook als duikbommenwerper kan worden gebruikt. Aga Khan interesseert zich in films. Een van de grootste film contracten, die ooit tussen Amerikaans en buitenlanls kapitaal zijn afgesloten, is een overeenkomst tussen de Ame rikaanse filmmaatschappij Eagle Lion en een van de grootste truts ter wereld, de Gestion, gevestigd in de hoofd stad van Liechtenstein. De leiding van deze trutst berust bij de Aga Khan en zijn zoon Aly Khan. Zij zullen Eagle Lion in de komende vijf jaar meer dan 10 millioendollar le veren. De Amerikaanse firma is gelieerd aan de J. Arthur Rank-organisatie. Accountantsdag. Zaterdag werd in Krasnapolsky te Amsterdam door het Neder lands Instituut van Accountants 'n „Accountantsdag" gehouden. Zo wel de overheid als het bedrijfs leven toonden hiervoor hun be langstelling; ondermeer waren aanwezig de ministers prof. mr. P Lieftinck en L. Götzen, terwijl de minister-president en de minister van Economische Zaken zich had den laten vertegenwoordigen. De voorzitter an het instituut stond stil bij de bepaling, dat de tantièmes van de directies van ondernemingen, die vennootschaps belasting moeten betalen, als be- fflySkosten zijn te beschouwen ,s.welke de invloed hier- ™S°rt te °P de winst- »n deze ondememin- ffP" speciale commissie zal hieromtrent een rapport indienen. STAVENISSE WILDE GEEN DOOD WATER. De N.V. Waterleidingmij. Tholen bestaat 27 Nov. a.s. 23 jaar. In de zomer van het jaar 191L heerste grote droogte waaronder de plat telandsbevolking zeer veel te lijden had. De sch!rr"~s van Tholen gingen met hun vaartuigen naar Bergen op Zoom om in vaten en tonne drinkwater te halen voor de bevolking van Tholen. In die zomer rijpte het plan om een groe psdrinkwaterleiding aan te leggen. Voorbereidend werk duurde 12 jaar De aandrang tot deze bouw is in hoofdzaak uitgegaan van het Rijk. Bergen op Zoom voelde er niets voor om Tholen aan te sluiten, zo dat een waterleidingscomité werd opgericht op 26 Aug. 1911, waarin o.m. zitting hadden Jhr. J. van Vredenburch. destijds voorzitter van de afd. Tholen van de Z.L.M. en Mr. A. E. O. de Casembroot, lid van Ged. Staten. Dit comité verzocht aan de gemeentebestu ren een bijdrage om de voorberei dende werkzaamheden te kunnen aanvangen. Van de zeven gemeen ten op het eiland stelden er 6 een bedrag beschikbaar, terwijl Sta venisse weigerde. Ten slotte is daar door particulieren een be drag bijeen gebracht. Stavenisse werkte het oprich tingsplan ook in andere opzicht te gen. De wethouder, die met de burgemeester mede moest onder tekenen, weigerde te komen. De toenmalige burgemeester Hanssens moest in een spoedvergadering van de raad een tijdelijke wethouder laten benoemen. De acte kon worden getekend. HET BEGIN. In Aug. 1912 werden in de om geving van het fort De Rover de eerste technische voorbereidingen getroffen. Bij latere boringen dichter onder Halsteren bleek men de goede plaats te hebben gevon den. Op 60 tot 80 meter diepte vond men vc'.doende en goed drinkwa ter, zodat besloten werd daar een pompstation te bouwen. Tijdens de mobilisatie 191418 hebben de werkzaamheden geen voortgang gevonden, doch in Jan. 1919 werd het werk voortgezet. Dat jaar kwam er wat meer be langstelling voor de waterleiding en wedden definitieve leningen gesloten door de gemeentebestu ren als aandeelhoudsters van. de N.V. Waterleidingmaatschapt^j Tholen. Het Rijk verstrekte aai de N.V. f 1.250.000. terwijl de Raad van Stavenisse, als oude spelbre ker. weer eens weigerde. In deze raad werden zelfs woorden gehoord als „doodgeperst water kan toch niet goed zijn"! Een ander was tegenstander omdat het geen „he melwater" was. De plannen tot uitvoering werden echter toch doorgezet, zodat Stavenisse later toch maar besloot aandeelhoudste" te worden. HET BUIZENNET., Een buizennet van 54 Kin. werd aangebracht, terwijl in Scherpenis- se een watertoren werd geplaatst voor de regelmatige spreiding van het water. In de Eendracht werd een zinker gelegd, terwijl later in 1928 langs de nieuwe trug een leiding werd aangebracht. De zinker is geluk kig als reserve blijven liggen. Door oorlogsomstandigheden werd de brug over de Eendracht in '40 en in 1944 grondig vernield. In 1948 werd de brug aangevaren waarbij de wa.erleidingsbuis af scheurde. In dergelijke gevallen wordt dus de zinker weer in het gebruik genomen. Tot bouw-directeur werd be noemd de heer D. L. v. Raalte, di recteur van de Waterleiding te Vllssingen. In April 1923, toen de werkzaam heden reeds vergevorderd waren, werd Ir. C. ./agtho benoemd tot directeur van de Vennootschap. de bevolking van het eiland Tho len eindelijk de beschikking over goed en voldoende drinkwater. DE OPENINGSDAG. De Thoolse waterleiding was de derde groepswaterleiding in Ne derland. nadat enkele jaren eerder de Zuid-Bevelandse Water leiding Zeeland in deze de primeur had gehad. Op de openingsdag hebben zo wel de voorzitter van de Raad van Beheer, Jhr. J. v. Vredenburgh, als de Commissaris der Koningin, jhr. J. W. Quarles van Ufford. en de vertegenwoordiger van de minister van arbeid, de heer W. F. J. M. Krul. op het grote belang dezer waterleiding gewezen. De laatstgenoemde spreker heeft de steen onthuld bij de watertoren te Scherpenisse. waarop niet alleen de datum van de openingsplechtig heid is gegrifd, maar ook de na men van de leden van de Raad van Beheer, de bouwdirectie. de directeur, de vertegenwoordigers der gemeeenten en de aannemers der verschillende onderdelen zijn vermeld.. In November van dat jaar kreeg digd. Communisme op Java. De dienst legercontacten meldt, dat de poging om de communistische strijdkrachten, die onder leiding van Sjarifoed- din en Djokosoejono staan in het gebied van Randoeblatoeng te omsingelen, niet gelukt is. De commandant van de T.N.I. te Bodjonegoro meldde op 17 November, dat de reis verbin ding tussen Bodjonegoro, Tjepoe en Solo verbroken was. Willem Hespe gehuldigd. Ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de vereni ging ,-Zanglust" werd Zater dagavond in het Concertge bouw te Amsterdam een uit voering gegeven onder leiding van de bekende koordirigent, de heer Willem Hespe, stich ter van deze vereniging, die daarmee tevens zijn 50-jarig jubileum als koorleider her dacht en daarom werd gehul- De St. Pietersberg, zal ten offer vallen aan de deviezenar- moede van Nederland. Dezer dagen heeft de Ministerraad na meer dan twee jaar aarzelen toestemming verleend aan de N.V. Eerste Nederlandse Ce ment-Industrie om haar fe- briek zodanig uit te breiden, dat de productie tot 600.000 ton per jaar kan worden opge voerd, d.i- drie maal zoveel als thans. Dit betekent, dat Ne derland, als die uitbreiding tot stand is gekomen, geen ce ment meer in het buitenland behoeft te kopen. Het betekent echter meer. De Pietersberg bij Maaastricht zal verdwijnen. Daardoor zal een groot deel van de eeuwen oude catacomben verloren gaan, die tenminste uit de Mid. deleeuwen stammen, misschien zelfs uit de Romeinse tijd. De talloze opschriften en beeld houwwerken in de oude gan gen, de vele getekende portret, ten en authentieke handteke ningen van historische figuren Alva, Parma, Willem III, Crerar maken dit complex tot een waardevol bezit. Er zal niet veel van overblijven. Jaarlijks maken honderddui zenden vreemdelingen een pel grimstocht naar deze doolhof, die uit verscheidene kilometers gangen bestaat. Men vindt er, behalve de genoemde bijzon derheden, chamgïon-kwekerijen en de bergplaats waar voor 300 millioen gulden aan oude mees ters uit de rijksmusea opgebor gen zgn geweest tijdens de vijf jaren van Duitse bezetting Ook is er een onderaardse ka_ pel. Interessanter is wellicht nog de smokkelroute door de berg want de gangen liggen ten dele onder Belgische bodem waarvan tijdens de oorlog een druk gebruik is gemaakt om illegale werkers en andere ach tervolgden over de grens (of liever>er onder door) t« bren gen. De directie van de Enci is nu voornemens verder te gaan met de afgraving. Bulldozers, DE PELGRIMS WAREN ZEER TEVREDEN. Belangstelling in Zanzibar. Een Nederlands vliegtuig heeft drie hadsji-vluchten gemaakt van Zanzibar naar Djedda. Deze nieuwe vorm van vervoer der Mo hammedaanse pelgrims, bleek nodig omdat de scheepsverbinding Zanzi barDjedda nog altijd moeilijkheden oplevert. Kort geleden streek een Ne derlandse Dakota van de N.V. Aero-Holland neer op het in het oerwoud uitgekapte vlieg veld van Zanzibar in Oost- Af ri ka. Gezagvoerder was Pe ter Binnenkade uit Den Haag. Er 'waren meer dan 500 be zoekers aanwezig toen de blan ke vogel met zijn uit vijf blon de jonge kerels uit het Noor den bestaande bemanning, die met diep ontzag werd aange staard, netjes aan de grond was gezet. En alle 500. wilden het toestel van binnen bekij ken IN ARMOEDE De volgende dag, zo vertel de gezagvoerder Binnenkade, die dezer dagen in Den Haag is teruggekeerd, stapten er tien pelgrims in, nog enigszins hui verig voor de te wachten lucht reis. Zij waren gekleed in zeer uiteenlopende gewaden in bon te kleuren. Hun bagage be stond uit mondvoorraad. Een hunner, een Pakistaanse milli. onair, werd gebracht in een dure Amerikaanse slee-van- een-wagen, maar hij was ge kleed in een sjofel colbertje met scheuren op de rug en el lebogen door de mouwen; bij wijze van bagage had hij een open emmer vol lijst bij zich. Hij wilde de pelgrimsreis in ar moede volbrengen. Te Mombassa stapten nog elf passagiers in. Daar wa3 er een bij, die de zeldzame groene tulband droeg, teken van recht streekse afstamming van Mo- hamed. Voor hij instapte las hij een hoofdstuk uit de Koran, sprak een gebed uit en zegende de machine. De eerbied, waar mee zijn mede-passagiers hem omringden, beletten hem niet gedurende de gehele reis als de grappenmaker van het gezel, schap op te treden. VRUCHTEN-DIEET Allen hadden hun eigen voed sel bij zich, in hoofdzaak be staande uit vruchten. De bana. nenschillen en de pindadopjes kwamen echter alle op de grond terecht, zodat de hof meester het druk had met het schoonhouden van het toestel. Nog erger was, dat velen pruimden en daarbij voortdu- dynamietpatronen, draglines en smalspoortreinen zijn aan het werk. Het is niet de bedoeling de hele berg te amoveren, er blijft een „coulisse "staan langs het water en de weg. zodat het van buitenaf nog echt lijkt. Maar wie er overheen vliegt ziet het akelige gat als een reusachtige holle kies in het fraaie landschap. Er is een plan om in dat gat een ont spanningscentrum te vestigen met parken, plantsoenen, kof fiehuizén en villa's, maar hoe schoon dat wellicht wordt, het zal niet opwegen tegen wat er verloren gaat. Velen treuren om de beslis sing van de regering. Zij heb ben tevoren geprotesteerd, doch tevergeefs... (Nadruk verboden) Grote Sint Nicolaas- prijsvraag der P.Z.C. Op eenvoudige wijs, een waardevolle prijs! Zeeuwse middenstand en Prov. Zeeuwse Cou- rant komen dit jaar voor den dag met eei buitengewoon attractieve Xjjj Sint Nicolaaswedstryd. die aan de lezers van ons blad de gelegenheid biedt een aantal zeer waardevolle prijzen te XX winnen, Ons blad verschynt op 27 November aanstaande met een speciaal Sint Nlcolaasnummer en inde advertenties der daarin XX adverterende winkeliers I ij:* bevindt zich een artikel, waarvan de prys niet is ingevuld. *X Ditzelfde artikel XX natuurlijk is het kwali- telts product, dat door ieder als een welkom ge sis* schenk zal worden be- schouwd bevindt zich ook in de etalage van XX deze winkelier en is voorzien van een in het oog vallende prijskaart. Deelnemers aan deze prijsvraag nu hebben XX "iets anders te doen, dan op de daarvoor be- 'X* X* X* X* X* X* X* X* X* stemde ^formulieren ar- *X tikel en prijs in te vullen en hebben daardoor kans op: een prijs van 40. twee prijzen van 10. drie pry zen van f 5.*X De wedstrijd wordt gehouden in Middelburg, Vlissingen en Goes en het is van betekenis, dat bovengenoemde serie XX prijzen niet voor deze *X drie steden gezamenlijk, maar dat voor iedere stad de serie afzonderlijk beschikbaar is. De prijzen worden niet XX in geld, doch in de vorm van waardebonnen uit- ferelkt, te besteden bij e deelnemende winke- XX liers. Opzettelijk hebben wy *X de opgave zo gesteld. dat iedereen mee kan doen en een geiyke kans heeft op een der pryzen. *X Schenkt dus bijzondere *X aandacht aan onze Sint Nlcolaasnummers, die verschn'nen op 27 No- vember! XX Het is in Uw eigen XX belang! rend op de grond sppwden. Het onaangenaamste voor hem althans) was, dat in de cabine een sterke geur hing van rozenolie en andere sterk riekende Oosterse parfums. Na een tussenlanding te Aden waar allen terstond ontdek ten, dat de sigaretten er in de vrijhaven zo spotgoedkoop wa ren bereikt^ de Dakota het woestyngebied van Djeddah aan de Saoedi-Arabische kust, 100 K.M. van de heilige stad Mekka, die ontoegankelijk is voor iedere niet-Mohamme- daan. Het was de gezagvoerder tevoren uitdrukkelijk verboden er overheen te vliegen of er in de buurt te komen. Ofschoon er in de maand Ramadan (die ongeveer sa menvalt met onze maand Oc tober) tussen Djeddah er Mekka een druk vervoer is van vele duizenden pelgrims, liep er geen enkele autobus. De pas sagiers werden ten dele in vrachtauto's met houten ban ken geladen en sommigen gin gen te voet verder. Gezagvoerder Binnenkade vloog nog tweemaal terug naar Mombassa en Zanzibar en moest toen 21 dagen wach. ten. Die tyd heeft hij nuttig doorgebracht door employees op ver vooruitgeschoven pos ten van het Unilever grond- notenplan van Sachill in Zuid- Tanganyika uit van proviand te voorzien. Later heeft hy zyn 63 pelgrims, nu hadsji gewor den en getooid met het witte mutsje hunrter waardigheid, in drie vluchten weer naar huis gebracht. Zij waren zeer tevre den over de service en staken niet onder stoelen en banken dat deze Europeanen (In te genstelling tot andere) op voet van gelykheid met hen waren omgegaan. Hun waarde ring daorvoor brachten zij tot uitdrukking door alle vjjf le den dier bemanning by hun thuiskomst met bloemenkran sen te behangen. Zy zeiden na- drukkelyk eraan te zullen me dewerken, dat voortaan de Ne derlandse luchtvaart jaarlijks wordt ingeschakeld voor pel grimsreizen naar Mekka. (Nadruk verboden) Jeugdcriminaliteit nog weinig afgenomen. Tijdens de jaarvergadering van Pro Juventute te Utrecht heeft mr. B. Kist. subs, officier van Justitie, een beschouwing gehouden over problemen van het Verbond. Hy constateerde, dat het onttrekken van ambtenaren van de Kinder wet aan Pro Juverrtute nadelig kan werken. Daarom zal grote aan dacht moeten worden besteed aan efficiënt functionerende adviesbu- reaux, aan opleiding van vrije pa troons en gezinshoofden en aan samenwerking met andere orga- Het aantal kinderen beneden 18 jaar, dat gedetineerd is, is zeer groot. Zij zullen worden geholpen Het is opgevallen, dat de wijze van verhoren der minderjarige kin- deren op volstrekt onjuiste wijze geschiedt. In haar jaarverslag constateerde mej. mf. C. E. E. Bal. dat de kindercriminaliteit stationnair hoog is. Het morele peil van de gehele bevolking is afgezakt en dit leidt tot verwildering van de jeugd. Alleen in Amsterdam wordt jaarlijks voor anderhalf millioen gulden vernield. Er bestaat een groot tekort aan gezinsvoogden, toezichthouders en jeugdvoorlich- ters. Verdere inpoldering IJselmeer gewenst. De Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning onder voorzitterschap van de oud-Mi nister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lith de Jeude, heeft Zaterdag volgens de Volkskr. een request aan de Ministerraad en aan de leden van de Eerste en Tweede Ka mer gezonden, waarin krachtig wordt aangedrongen, op het spoedig ter hand nemen der in poldering van de Zuidelijke polders in het IJselmeer. Scotland Yard groef diamanten op. In de tuin van een huis in Se ven Kings, een oostelijke voorstad van Londen, heeft de politie een hoeveelheid diamant opgegraven ter waarde van ongeveer honderd duizend gulden. Men neemt aan. dat de diaman ten, drie jaar geleden onderweg van Zuid-Afrika naar Nederland, op een Londens vliegveld werden gestolen, aldus sommige Londense bladen volgens A.P. Maar een woordvoerder van Scotland Yard wilde zich over de juistheid van deze onderstelling niet uitlaten. De mogelijkheid wordt onder het oog gezien, dat de zending van ver scheidene diefstallen afkomstig zou zijn. De diamanten waren verpakt in blikjes, die weer in lakens wa ren gewikkeld. De politie kwam op het spoor van de edelstenen, door een af geluisterd gesprek tussen veroor deelden ln een Londense gevange nis. Zeven personen zijn gear- steerd. KERK TE HBUSDEX WORDT GERESTAUREERD. D« Ned. Herv. kerk te Heusden. die door oorlogsgeweld werd ver woest. zal geheel ln oude stijl wor den opgetrokken. Door monumen tenzorg is aan architect B. Jan zen te Amsterdam opdracht gege ven de restauraUe ter hand te nemen. De kosten zijn op onge veer 7 ton geraamd. Monumenten zorg heeft voorlopig een bedrag '•an f 180.000 beschikbaar gesteld voor co "M-c'te'iiko rest aura- f". On'', -iu 'or i Z3l worden op gebouwd ln dc oude vorm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5