Moeilijke wintermaanden voor Prov. Stoomboten Goede exploitatie van Landbouwbedrijven nodig Over het Zeeuwse Volksbesef Selectiewedstrijden jonge voetballers Sport en wedstrijden Waar is Jane Grey? LEZERS SCHRIJVEN Een „Walcherse man' zegt zijn mening. Naar aanleiding van de artikelen in de P.Z.C. over „Zeeuwsch Volksbesef", zou ik enige plaats ruimte willen vragen voor het vol gende. Vooropgesteld dient te worden, dat dit alleen betrekking heeft op Walcheren en de bedoe ling allerminst is, iemand te klei neren of te krenken. Er is sprake van het regionalis me. de actie tot behoud van het streekeigen. Verschillende Instel lingen worden bij name genoemd. Zo o.a. hei Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Ik vraag ech ter: Is dat een instelling die het behoud, bovengenoemd. bevor dert? Zit daar nog leven in? Wie staan daarin aan het roer? Zijn het terzake kundigen? Mensen als b.v. wijlen mej. de Man en later mej van den Hoek? Schrijver dezes kent de dames en heren niet, die daar besturen en leiding geven. Uiteraard kap- dus van oordelen geen sprake zijn en van veroordeling nog minder Maar daardoor is de vraag nog ge makkelijker te stellen. Zijn die mensen Zeeuwen? Wat meer zegt: r euwen, die grondige kennis van zaken hebben? Er is ook een nietgenoemde vereniging voor (Zeeuwsch) Dialectonderzoek. Zijn de dames en heren, die daar aan de touwtjes trekken, Zeeuwen? Geheel terzake kundigen? Men kan ook Zeeuw zijn en van het dialect toch een bitter klein beetle weten. Het gaat hier over méér dan de voor de hand liggen de woorden, zoals „puut" en „klu- teen „pront". Men diene toch ook te weten wat een „torengeere" is* wat „kelf" betekent en de diverse beduiding van „smouter". Als je in „De Zeeuwsche Lier" van M. Be versluis leest, dat de „troenklad- der", ,de paal is waarmee hei voer vastgeklemd wordt", en dat „schoef" het dialectwoord is voor „onbesuisd", dan moet je, als ras echte Walehenaar van buiten, toch moeite doen om niet Ironisch je platte petje af te nemen cn niet te danken voor zo'n „voor lichting". In een „verklarende" noot nogwel! Wanneer onze vrouw -n en meis jes uit een tijdschrift leren, dat de mode telkens verandert op Walcheren n.m.l. en er wordt jlan gewezen „op de haast ieder jaar wisselende vorm van de han- gerties aan het oorijzer" -- be doeld worden de strikken aan de krullen is het dan te verwonde ren, dat zij uitbarsten in een kla terende lach? De onzin die er gedebiteerd wordt, is soms meer dan ergerlijk en de lezer(es) die niet beter weet. glikt alles als zoetekoek. Zoals U terecht schrijft: „Veel komt niet direct uit het Zeeuwse vo'k zelf voort en is dus niet vol doende in het volksleven gewor teld". Neen, M. d. R.. het is er helemaal niet in geworteld. Is dat niet een der grootste oor zaken. dat er voor de zaak in kwestie geen belangstelling leeft ln het Zeeuwse volk zelf? Hebben niet-Zpeuwen niet veel te veel de leiding? Het is toch moeilijk aan te nemen dat er on der de Zeeuwen zelf geen vrouwen en mannen meer te vinden zouden zijn. die leiding kunnen geven en zélf deskundigen zijn. Als je zelf tot de oudere genera tie behoort, en je ziet al het gedoe van tegenwoordig aan nou, dan wordt het je wel eens zwaar om het hart. Ook met betrekking tot de schone Walcherse vrouwen- dracht. Och ja! Ie hoort allerwege- „Hoe jammer! de flatteuse kleedll die verdwijnen gaat". Maar ligt da* alléén aan de boerinnen? Als men door de Middelburgse straten loopt, hoort men maar al te veel: „kijk 's! 'n boeretrien!" Nu weten we heel goed: zoiets kan men niet als maatstaf nemen voor de doorsnee stedeling. Maar is het in de winkels altijd beter gesteld? Tegenover boer en boerin in „dracht"? De stedeling kent de buiten mens niet en omgekeerd. De stads mens ziet van de boer alleen de dikwijls weinig aantrekkelijke bui tenkant. Het „minderwaardige" in houding en gedrag, want dc boer mist het vlotte en sportieve, de uiterlijke beschaving, die meer de stedeling elven is. Van zijn aange boren innerlijke beschaving, ziln trouw, zijn religieus denken, zijn onbreekbare wilskracht, wat weet de stadsmens er van? De somber heid. die over het levenspad van vele buitenmensen hangt, als ge volg van een ongezond mysticis me; het kinderlijk-eenvoudig ge loof, dat over de bergen van leed en ellende der laatste Jaren veilig heeft heengeleid; in één woord: de mentaliteit van de buitenmens, kent de stedeling die? Ziet hij de ware ondergrond van het oercon- servatisme dat zo vaak het betere nieuwe verwerpt en zich halstardg aan het goede oude vastklampt? Hoe kunnen dan niet Zeruwen of Zeeuwse stedelingen vruchtbaar werken ten bate van het Zeeuwse volksbesef? Om nog even op de vrouwen dracht terug te komen. De tij-' schijnt gelukkig voorbij, dat de Arnemuidse er. terwille van wat geld. een walgelijk „klekspul" van maakte. „De mooie Walcherse vrouwen dracht met behouden worden!" Zij zal niet behouden worden. Als men oud is behoeft men daarom zijn nuchter Walchers oordeel niet opzij te zetten. Men kan het Kapiteinsuitwisseling op de „Nieuw Amsterdam". Na terugkomst van de „Nieuw Amsterdam" uit Southampton zal kapitein VUetatra na 42 jaren dienst by de Holland-Amerika ltin met pensioen gaan. Hij wordt opgevolgd door kapitein C. van Beek, die tot voor kort het commando had over de „Veendam." De Nederlandse gezant te Rome, mr. W. F. L. Graaf van Bijland, heeft een onderhoud ge had met de Italiaanse minister van buitenlandse zaken. Graaf Sforza. betreuren, maar helpen zal dat niet. „Toch dient de dracht behouden, al was alleen terwille van het vreemdelingenverkeer". Dus ter wille van het geld' Met beleefde dank voor dt op name, het ten overvloede nog eens herhaald: dit schrijven is niet bedoeld als belediging van bepaal de personen, standen of instellin gen. Het is het eenvoudige woo-d van iemand, wien zijn geboortestreek en de Walchere buitenmens lief is: een WALCHERSE MAN. „Prins Hendrik" krijgt waarschijnlijk nieuwe motoren. Derde Moerdijkpont voor de Westerschelde. 't Gaat de Provinciale Stoom bootdiensten nog niet erg voor de wind na de bevrijding Voor zover men dan met motorsche pen nog over de wind mag spre ken. Weinig is er van de vóór 1940 zo prachtige vloot overge bleven en van wèt er nog is, heeft een deel zeer ernstig ge leden, zodat de directie ook daarmee heel wat te stellen heeft. Wat dit laatste betreft, den- ke men slechts aan de „Prins Hendrik", de prachtige ferry boot, waarvan men hoopte, dat ze nu enkele maanden geleden werkelijk zou kunnen gaan va ren. Ze heeft ook gevaren, maar haar motoren, die enige jaren onder water zijn geweest, ble ken dermate geleden te hebben, dat het toch weer elk. ogenblik mis was. Nu is ze enige weken geleden weer uit de vaart ge nomen moeten worden en zijn we wèl ingelicht, dan is er heel veel kans, dat beslist zal worden nu maar ineens te wachten tot er nieuwe motoren in geplaatst kunnen worden. Maar daarmee zal wel minstens een half jaar tje gemoeid zijn! DERDE MOERDIJKPONT. Inmiddels heeft de provincie de beschikking gekregen over een derde Moerdijkpont en daarmee zal men het deze win ter moeten stellen. Geen pret tig vooruitzicht natuurlijk. Het ligt nu in de bedoeling om, zodra deze Moerdijkpont de „Moerdijk", die reeds op „De Schelde" in het dok ligt ge reed is gemaakt voor de vaart op de Westerschelde, de „Ko ningin Wilhelmina" tussen Vlis- singen en Breskens te laten va ren. Twee Moerdijkponten (de „Moerdijk" en de „Dordrecht", die echter ook eerst „een beurt" moet hebben) kunnen dan de dienst KruiningenPerkpolder onderhouden, wat voor deze bo ten toch altijd nog even minder bezwaarlijk is dan de vaart tus sen Vlissingen en Breskens. Maar voor de „Koningin Wil helmina' hier kan worden inge zet, moet eerst de kopladingsin- richting te Breskens in orde zijn. Men heeft echter goede Wij kunnen ons de luxe van on-economlsche bedrijven en onvoldoende arbeidsprestatie niet veroorloven. Rede van ir. Louwes voor de Friese Mij. van Landbouw. „De regering kan het raam schepen van een landbouwpo litiek, het is aan de landbouw dit schema uit te voeren. Er Is dus noodzaak ln het belang van ons volk van een-zeer In tensieve samenwerking tussen overheid en landbouw™'. Tot deze uitspraak kwam de directeur-generaal van de voedselvoorziening, dr S. L. Louwes in een Maandag voor de algemene vergadering van de Friesa Maatschappij van Landbouw te Leeuwarden ge houden inleiding. Met welke maatregelen zul len de voornemens van de re gering verwezeiykt moeten worden? Het zal geen crlsispo. Utlek mogen zijn, wy zullen nu moeten komen tot een doel bewuste landbouwpolitiek. Zonder medewerking van de regering bestaat er voor de landbouw geen gelegenheid 'n posit'e in de maatschappij te behouden, die hem uit hoofde van zijn belangrijkheid toe komt. Alles wyst bij de onzekere toestanden buiten onze gren zen, op de noodzakeiykheid, dat de Nederlandse landbouw zijn productie zo hoog mogelijk moet opvoeren, ook al, omdat wat wy zelf voortbrengen, niet ln het buitenland behoeft te worden gekocht. Daarbij komt de sterke bevolkings aanwas ln ons land, die tn deze rich ting dwingt. Spreker gaf een overzicht van de mogelijkhe den, welke voor de Nederland se landbouw aanwezig zyn. Onze dollarschaarste creëert de markt voor al het ln Ne derland geproduceerde voer en de prysbescherming geeft de minimumprijs aan. Ziedaar het schema, dat het beeld van de mogeiykheden voor de Ne derlandse landbouw aangeeft. Dr Ir Louwes wees er ten slotte op dat het gehele sy steem gebouwd is op de toe zegging van de regering om te zorgen voor een behoorlijke bestaansmogelijkheid van het goed-gelnide, economisch ver- answoorde bedrijf. \V\j kunnen ons lie luxe van niet goed ge leide bedrijven en niet vol doende arbeidsprestatie, een voudig niet veroorloven. hoop, dat dit toch in de eerste helft van December nog het ge val zal zijn. De „Oosterschelde", die nu reeds meer dan een jaar ln de vaart is, moet natuurlijk zo spoedig mogelijk een grondige revisiebeurt hebben, DE NIEUWE BOTEN. Ten slotte nog lets over de nieuwe boten, welke bij „De Schelde" op de helling liggen: de „Prinses Juliana" of wordt het nu „Koningin Juliana"? en haar zusterboot, die nog een naam moet ontvangen. Dezer dagen wordt begonnen met het plaatsen van de motoren in de „Prinses Juliana", die overigens reeds goeddeels afgetimmerd is. In elk geval hoopt men dit prachtige, snelle schip tegen het voorjaar in de vaart te kunnen brengen. En dan zal nummer twee betrekkelijk spoedig kun nen volgen. Maar voor het zóver is, moe ten de Provinciale Stoomboot diensten nog enige moeilijke maanden doorworstelen. Bij een Belgische doorbraak weet de Nederlandse doel verdediger nog vallende redding te brengen. Schyvenaar (links) staat in bange afwachting, terwijl Terlouw zUn keeper te hulp snelt. VOETBAL Luchtstrijdkrachten voetbalden. Zaterdag werd te Nijmegen een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een elftal van de Neder landse- en Belgische lucht strijdkrachten, welke eindigde een 41 overwinning voor de Belgen. De ruststand was 2o in het voordeel van onze Zuiderburen. wielrennen De wereldkampioen schappen 1949. Te Kopenhagen, waar van ?0 t.m. 28 Augustus 1949, de wereldkam pioenschappen wielrennen 1949 zullen worden gehouden, heeft de door de U.C.I. aangewezen com missie van drie, het parcours voor de wegwedstrijd gekeurd en haar goedkeuring gehecht aan de keuze van de Deense bond. Het parcours is hetzelfde als bij de wereldkam pioenschappen 1937. Slechts enkele veranderingen zijn er in aange bracht. welke als belangrijke ver beteringen kunnen worden be schouwd. Zo is één der bonhten aanzienlijk verbreed. Het vlakke Denemarken beschikt niet over een klim van formaat, zoals de Cauberg. Het grootste hoogteverschil ln het 8.8 km lange circuit bedraagt niet meer dan 26 meter. Dat parcours echter niet gema kelljk is. blijkt, wel uit de cijfers van de wereldkampioenschappen 1937. Er startten toen SC amateurs over een afstand van 204 km. van wie er 19 de wedstrild uitreden, van de 34 beroepsrlJders legden slechts 8 man de voorgeschreven 297.5 km af. Het parcours is 12 km van het centrum van Kopenhagen gelegen. Het gehele wegdek is van beton en bevindt zich ln zeer goede staat, de weg is overal tenminste 8 me ter breed. Intensieve training van de meest belovenden. Schuilen er goede voetbal lers onder de Zeeuwse jeugd? De Technische Commissie afde ling Zeeland, van de K.N.V, B. heeft besloten een onder zoek daarnaar in te stellen en heeft Zaterdag in enkele delen van do provincie jeugd wedstrijden georganiseerd. De ze commissie is er namelHk van overtuigd, dat de clubs over veelbelovend jong spelers- beschikken materiaal door strenge wil selectie een nieuwe keurcollectle vormen, die in staat is het spelpeil ln Zeeland hoger te brengen. Op de Nadorst in Middelburg traden 44 voetballers van 17 tot 20 jaar, leden van Wal cherse clubs, in het veld. Er werden twee selectiewedstrij den gespeeld, die echter nog geen nyzondere spelkwalitei- ten te genieten gaven, maar toch nuttige gevens verschaf ten aan de beoordelingscom missie. NOG VEEL WERK Het behoeft geen betoog dat deze strenge selectie ln de éér ste plaats voor de Zeeuwse voetbalverenigingen van het grootste gewicht is. zodat 't dringend gewenst is, dat zij er hun aandacht aan schenken en samenwerken in deze met de Technische Commissie. Het ligt ln de bedoeling deze wed strijden met andere opstellin gen en andere spelers te her halen en wellicht zal ook eens een jeugdelftal uit Holland naar Zeeland komen om zyn krachten met jonge Zeeuwen te meten. Het is de Commissie wel duidelijk, «lat er nog veel zal moeten worden gedaan, alvo rens Zeeland over 'n kcurcorps van jonge voe bailors beschikt. Daarom zullen In het volgend voorlaar belangrijke stappen worden gedaan om te pogen «llt doel te bereiken. Er zal zeer veel aandacht worden be steed aan een goede, doeltref fende training. TE BRESKENS De selectiewedstry'd tussen twee ieugdelftallen uit W.- Zw. Vlaanderen, Zaterdagmid dag te Breskens gespeeld, heeft duidelijk bewezen, dat er aan de opleiding van jonge —>etbal!ers nog veel mankeert. In de tweede helft ging dat Iets beter. Er waren" slechts enkele spelers die uitblonken, zo o.a. ae spil Donze, van Breskens. Wanneer deze 16 I ^srlge knaap onder goede lei- d'nj komt, kan hy een goed voetballer worden. Het zal voor de Technische Commissie geen eenvoudige opgave zön om uit deze 22 spelers een behooriyic elftal te kiezen. Aan weerszijden werd ma tig spe! vertoond zonder enige tactische of technische ge schooldheid. De halflinies van beide ploegen waren absoluut zwak te noemen. De voorhoede van de A-ploeg was beter dan die van B zonder tot groots of behooriyk spel te komen. Er was dus weinig perspectief hoewel beide doelverdedigers voldoende waren en links back Lobbezoo van Rilland bH (le B ploeg wel een uit blinker in dit mlllieu genoemd mag worden. TE TERNEUZEN Zaterdag werd te Temeuzen een wedstrqd gespeeld tussen twee jeugd-elftallen van Oostelqk Zeeuws Vlaanderen. Het spel van beide ploegen was onsamenhangend. Enkele spelers bleken uit het goede hout gesneden te zijn. Reeds direct na* de aftrap scoorde linksbinnen Hermans onhoud baar voor de A-ploeg. Deze ploeg was voor de rust sterk in de meerderheid en achter eenvolgens wisten de midvoor en linksbinnen de voorsprong tot 3-0 te vergroten. De ver- dienstelyk spelende Sandrini kon voor de rust de score nog tot 4-0 opvoeren. Het einde kwam met 4-2. Neger liet kuiken stofgoud eten. In Belgisch Kongo is een neger, arbeider uit de goudmijnen van Roe- anda Oeroendi, veroor deeld wegens diefstal van goud. Hij nam n.l. naar de mijn eenkuiken mee, dat hij stofgoud liet eten. Blijkbaar wilde de man een kip fokken, die gouden eieren legt. Zes Rotterdamse politie mannen aangehouden. Zes agenten van het Rotter damse politiecorps zijn gearres teerd. omdat zij goederen van arrestanten verduisterd hebben, aldus meldt het Alg. Dagblad. Volgens de officiële lezing zou het gestolene slechts geringe waarde hebben. De diefstallen werden ontdekt door collega's van de schuldigen. Fotografische tijdopname bij de Olympische Speten? Harold Abrahams, die tijdens de Olympische Spelen van 1924 de gouden medaille won op de 100 meter en thans bestuurslid is van de Britse Athletiekbond, zei de in een te Londen gehouden lezing dat ln de toekomst alle aankom sten in de Olympische loopnum- mors door middel van fotografi sche tljdopmetingen behoorden te worden vastgelegd waardoor de beoordelingen onfeilbaar zouden worden. Abrahams pleitte eveneens voor het slraal-systeem by gewoon hoogspringen en polstok hoog springen, met dien verstande dat de deelnemers naar believen al dan niet van een dwarslat gebruik zouden kunnen maken. Gebruikten ze geen lat dan zou de verbroken straal aangeven welke hoogte be reikt was. handbal De handbalcompetitle. Doordat in district-Zuid 2e klas se 'n verschuiving van het wed- strijdprogramma was gekomen werd hier geen enkele wedstrijd gespeeld. In afdletng Zeeland zet ten bij de heren E.M.M. en Volhar ding hun zegetocht voort. Dit maal waren Tonldo II en Tonldo III de slachtoffers, al dient dan te worden vermeld, dat gezien de uitslag. Tonldo II behoorlijk weer stand heeft weten te bieden aan het toch sterke spel van E.M.M. De beide rseerveploegen van Hellas kwamen tegen elkaar ln het veld en Hellas III toonde zich het sterk ste. De stattd luidt thans: EMM 6 6 - - 12 08—12 Volharding 6 5 - 1 10 61—16 Hellas II 7 5 1 1 11 27—25 Marathon II 7 4 1 2 9 59—15 Tonido' II 6 1-52 14-521 Hellas m 7 - - 7 0 13—65 Tonido II 6 - - 6 0 0—83 DAMES. Onze voorspelling van vorige week is uitgekomen. De Zeeuwen I heroverde de leiding op Mara thon I, door een 8—0 overwinning op Hellas II. Ze gaan nu ongesla gen aan de kop met een maximum aantal winstpunten op de voet ge volgd door Marathon, die het recht in eigen hand kan houden, daar er nog een wedstrijd tussen deze bei de ploegen gespeeld zal worden. De Zeeuwen I Iverloor weer een puntje aan Tonido II. zodat E.M. M. dat eveneens rust had zich weer wat dichter naar de boven ste gelederen wist te werken. De stand is thans De Zeeuwen I 5 Marathon I 6 De Zeeuw II 7 EMM 5 Hellas n 6 Tonido II 3 Marathon II 2 volgt: 36—2 34—6 31—21 9—26 5—36 22G 0-9 ATHLETIEK Europa-Verenigde Staten pas in 1951. Tijdens de bijeenkomst van de Europese commissie der A.A. I.F. te Parijs werd besloten om de athletiek-wedstryd tussen Europa en Amerika in 1951 te organiseren en niet zoals aan vankelijk in de bedoeling heeft gelegen in 1949. Een rapport van Belgische zijde, inzake de Europese kam pioenschappen in 1950 werd goedgekeurd. Naar bekend, wor den deze kampioenschappen te Brussel gehouden. Een voorstel van Turkije in zake de organisatie van Mid- dellandse-zee-spelen zal in stu- ATHLETIEKPUOGRAMMA. De Europese commissie van de I.A.A.F. kwam Zaterdag te Parijs bijeen mot de bedoeling de be langrijkste data voor het volgend seizoen vast te leggen. Afgevaar digden van vele landen waren naar Parijs gekomen, waarbij de K.N.A U. vertegenwoordigd was door ir. Paulen en de heer J. Moerman. Op dc volgende data zullen wed strijden ln Nederland gehouden worden: en 10 Juli: Nationale kampioenschappen van Nederland, België, Zwitserland, Frankrijk, Po len, Italië, Tsjecho-Slowakije en Eire. 17 Juli: FrankrijkNederland voor dames. 24 Juli: Nederland—Italië voor dames. 13 en 14 Augustus: Amsterdam: Nederland—België juniores; 14 Au gustus: Amsterdam: internationale wedstrijden. 21 Augustus: Antwerpen: België- N erland. 4-September: Luxemburg: Vier- laftdënwedstrijd tussen Luxemburg Noord-Frankrijk, België B en Zuid-Nederland. BOKSEN Bokswedstrijden te Rotterdam. Maandag a.s. worden te Rot terdam in gebouw „Odeon" gro te bokswedstrijden gehouden waaraan 11 Vlissingers deelne men t.w. H. DikP. v. Klave ren. M. KerkhovenW. van Klaveren, J. Meulmeester—J. Kox, M. PiteroJ. Huisman, J. v. Boven—W. Ulté, H. J. de Klerk—P. v. Dijk, B. Schuil- werveJ. Warner, J. Gunter— J. Dogger, G. de Meyer—J. de Haan, C. v.d.Burg—J. Vos en P. UylW. Verploegen. J. Meulmeester zal zyn eerste wedstrijd boksen als A-Klasser tegen de bekende Rotterdam mer J. Kox. ZWEMMEN Rusland lid van de F.I.N.A. Op een te Birmingham ge- houaen vergadering van de Engelse zwembond werd be kend gemaakt, dat de wed strijd tussen Nederland en Groot Brittannië, welke voor dit seizoen op het programma stond, niet zal doorgaan. Verder werd in de vergade ring medegedeeld, dat Rusland lid Is geworden van de Inter nationale Zwemfederatle zowel als van de Europese zwemliga. HOCKEY Dames elftalcommissie voor moeilijke keuze. Op de hockeyvelden te Biltho- ven werden Zondag de districta- wedstrljden voor dames gehouden. Het doel van deze dames-hockey- dag was de commissie een over zicht te geven van het materiaal dat ln Nederland aanwezig is, waarna deze commissie een keuze moet maken van 22 speelsters, die het Nederlandse A en B elftal zul len vormen. Het Nederlandse A elftal zou misschien nog meeval len, we hebben momenteel onze internationale speelsters en van al le 66 meisjes die Zondagmiddag op het veld waren, vielen de reeds bekende dames zoals Smithuysen, Ilse Biel en Jo Jurrissen op. Zwaarder is echter de tweede op gave. het samenstellen van het B elftal. De speelsters, die ons •nieuwe gezichtspunten moesten geven en uit wie het tweede elf tal gekozen moet worden, gaven niet veel vertrouwen in de toe komst. Uitblinkers waren er tus sen hen totaal niet, allen waren gelijk. Wat wij vooral misten was het initiatief, het opbouwen van een aanval en het samenspel. 22 speelsters moeten gekozen worden, waarvan een bepaald ge deelte uit deze nog niet zo bar veel presterende meisjes moet ko men. Misschien dat de training, die het B-elftal krijgt, veel kan ver beteren. Men mag toch wel ver wachten, dat de gelukkigen die ge kozen worden, zich intens aan de training zullen onderwerpen en hun uiterste krachten zullen ge ven iets te bereiken. KORFBAL. VIOS BLIJFT EERSTE KLASSER Door een 2-1 overwinning op Eendracht is Vios er in ge slaagd haar eerste klasser- schap weer voor een jaar vei lig te stellen. Over het alge meen heeft <le meerdere rou tine ook in deze wedstrijd de beslissing gebracht, en Is de overwinning verdiend te noe men. Allo competitie-wedstryden, promotie en degradatie wed strijden van de Zeeuwse Korf bal Bond zhn nu gespeeld, zo dat de korfbal lery in Zeeland een betrekkelijke periode van rust ingaat, daar de nieuwe competitie pas weer in het voorjaar gaat beginnen. Kerknieuws DE NED. HERV. KERK OVER DE INDONESISCHE KWESTIE. Wij maakten er reeds melding van dat de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk zich tot de minis terraad wendde met'een brief over de Indonesische kwestie. De Generale Synode wijst er op. dat „een oplossing van de proble men, die door geweld van wape nen zal worden gevonden, onver mijdelijk mede een bron van zeer grote toekomstige moeiiykheden zal worden". Met name wijst de Generale ~.y- node hierop, omdat „afgezien nog van de complicaties, die dit zal oproepen bij de verwezenlijking van een toekomsUge nieuwe vorm van samenleving, ons In het by- zonder voor ogen staat, hoe de opdracht tot kerstening van zulk een samenleving kan worden ver vuld. Voor kerk en zending belde zal een eventuele gewapende op lossing van het huidige conflict leiden tot een, menselijkerwijs ge sproken, onoverkomenlljke en ca- tastrophale verwydering met de Indonesische bevolking." Feuilleton") Romantisch verhaal van H. Morgan Zwijgend lieten zy zich door de lift naar de 26ste étage brengen, maar toen zij de ka mer betraden, grenzende aan die, waar Harry Kains de vo rige avond de bewusteloze Ja ne Grey had binnen gebracht, vermocht Bob Davton zich niet langer ln te houden. „De dame, in wier gezelschap u nüj gisteren gezien hebt..." is dezelfde als die Kains gisteravond kwasi naar het ziekenhuis heeft gebracht!" „Een andere verklaring ia er inderdaad niet te vinden, want ik zoek die dame eveneens te vergeefs. Zij is spoorloos ver dwenen en heeft, naar het schijnt vannacht niet eens in het hotel geslapen!" „Du® heeft Kains haar on der zeer bijzondere omstandig heden ontvoerd en my eenvou dig hier laten zitten!" conclu- deerde ze, bevend van ingehou den woede. Ze Jiep een paar maal het vertrek op neer om tenslotte weer met gebalde vuisten voor Bob Dayton te blgven staan. „Hij is weg en my heeft hU laten zitten... Begrypt u dat? My... terwille van... van een Jane Grey!" „Hoe weet u dat?" „Toen wy u gistermorgen passeerden, herkende hy haar direct en maakte hy mij op haar attent. Tydens de lunch had hy het nog eens over haar maar op zo onverschillige wyze, dat ik geen moment op de gedachte kwam, dat ze hem in byzondere mate interes seerde. O, zo'n comediant!" „Jane Grey is in geen geval vrijwillig met hem meegegaan! antwoordde Bob Dayton gede- cideerd. Zij keek hem aan en er gloeide iets van intense haat in haar blik. „Niet vrijwillig... dacht u dat? wys me eens een vrouw die Harry Kains niet vrywillig zou volgen! Hy weet haar zyn wil eenvoudig op te leggen en niemand is in staat zich er te gen te verzetten, wanneer hy haar een sralende schitterende toekomst aan zyn zyde voor spiegelt!" „Wat doet mister Kains ei genlijk?" vroeg Bob Dayton. Zij bleef het antwoord schul dig. „U ken Jane Grey niet!" ging Dayton voort, „en boven dien. wanneer zy werkeiyk uit zichzelf mee was gegaan, zou het niet nodig zyn geweest die komedie met die ernstige onge steldheid te spelen! Dan had n ij haar niet naar beneden behoe ven te dragen... bewusteloos v/aarschynlljK! Ik neem veeleer aan, dat hy haar onder narco se heeft gébracht. Maar waar was u dan?" „Ik voelde my gisteravond ongewoon vermoeid en slape rig en ging daarom vroeg naar bed. Hij wilde nog uitgaan. Ik begin nu bUna te geloven, dat hij die hele geschiedenis zorgvuldig in scène heeft ge zet en dat hij er zich de gehe le dag mee heeft bezig gehou den. Hrj wag ongewoon zwyg- zaam..." Plotseling scheen haar woede haar weer te mach tig te worden. „Maar als hy misschien denkt, dat ik mij zo zonder meer aan de dyk laat zetten, dan vergist hy zich! Daarvoor heb ik te veel met hem meegemaakt, weet ik te veel uit zyn verleden... en nu". Zij barstte in een harstoch- teiyfc snikken uit. „Wees u toch kalm, mistress Kaïns..." „Houd op met je mistress Kains... ik ben geen mistress Kains... en ik laat me niet zo maar op zy schuiven! Ik... ik zal me weten te verdedigen. Ik zal voor myn rechten weten op te komen. Hy zal nog van me horen... die schoft!" „Nou. wat zeg je daar nu wel van. Walter, dat we ein- deiyk Jane Grey weer op het spoor zyn?" vroeg Al Brown met z(in eigenaardig lachje, ter wyi zij in een auto langs de Broadway reden. Het dunkt my ten enenmale uitgesloten, dat we nu plotse ling geluk zouden hebben, ter- vvyi we nog niets anders dan pech hebben gekend!" ant woordde Robby Walter, ietwat mismoedig. „En bovendien... stel, dat we haar in Macwell Hotel vinden... dan kan ik haar toch niet meer op tyd naar Hollywood brengen. Van avond loopt de termijn af!" „Je hebt dan toen binnen veertien dagen de hand op haar weten te leggen. De duur van de reis van hier naar Holly wood mag niet worden mee geteld. Het biyft in leder geval een succes... temeer, omdat de club er al aan begon te twy- fe!en, of het Je werkeiyk zou felukken haar te vinden. Je ent haar nu dichter op de hle_ len dan wie ook!" (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3