PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Moskou verwerpt planBernadotte Knuppel als zesde zintuig „Gee Walcheren syou aansien terug" Vandaag Engelse koning moet rusthouden Nieuwe burgemeester voor Utrecht r DEBILT VOORSPELT 191e Jaargang-No. 275 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintyn, Pl.verv.: W. Leertouwer cn H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; 3.90 p. kw.; fr. p. p. 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 23 Nov. 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels); van 1—5 regels 1.—, iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en51 - Middelburg: Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: BrouwerUstr. 2 - Zierifczee: N. Bogerdstr. C 160, tel. 26 Inmengingder Angelsaksen in Palestina gelaakt Maandag heeft de Sovjet-Unie officieel haar standpunt inzake Palestina ter kennis gebracht van de gedelegeer den in het Palais de Chaillot. De vry onbekende Russi sche woordvoerder Tsarapin verwierp niet alleen vjerkant de voorstellen van wylen graaf Bernadotte, maar maak te tevens van de gelegenheid gebruik de tot dusver felste aanval te doen op de Angelsaksische politiek in Pales tina. De Sovjet-Unie blijft vasthouden aan het oorspronke lijke verdelingsplan en wenst, dat daarvan geen duimbreed wordt afgeweken. De gehele wereldpers heeft toegegeven, zeide Tsarapin, dat het plan Bernadotte op het Britse ministerie van buitenlandse zaken is opge steld. De huidige toestand in Pa lestina is trouwens geheel te wijten aan d© inmenging van Engelsen en Amerika nen. Het Transjordaanse Legi oen \v.as in theorie een strijd macht van koning Abdullah. doch in werkelijkheid een Britse legermacht onder be vel van Glubb Pasha en zyn officieren. Transjordanië wordt geregeerd door een „Britse marionet" en 't voor stel van Bernadotte heeft dan ook kennelijk de bedoeling de Negeb onder Britse con trdle te brengen. Indien Engeland en Ame rika geen belemmeringen de weg hadden gelegd aan de uitvoering van het delings besluit van vorig jaar, zou er op het ogenblik vrede zijn in Palestina tussen twee naast elkaar bestaande onaf hankelijke staten. De enige uitweg uit de huidige im passe was volgens Tsarapin een strikte toepassing van het vorig jaar genomen de lingsbesluit. Namens de Palestijnse Ara bieren voerde Henry Kattan het woord, die tekeer ging tegen „Joods terrorisme" en „Joodse agressie." Hy bleef vast houden aan het oude standpunt, dat Israël van de kaart moet verdwijnen. Ara bieren en Joden, zeide hij moeten in een eenheidsstaat tezamen wonen en de „Zio nistische terroristen" moeten naar hun landen van her komst terugkeren. De Canadese minister van buitenlandse zaken, Lester Paerson, drong aan op erken ning van de voorlopige staat Israël door de algemene verga dering. Hij voegde er echter aan toe, dat Israël niet al het gebied kon krijgen, dat het vol gens het verdelingsplan was toegewezen en bovendien nog al het gebied, dat het had ver overd. Hij zeide, dat in de rege ling, die thans werd uitgewerkt, de Joodse staat in zijn eigen be lang „zijn eisen beperkingen moest opleggen". Israël zou ze kere concessies moeten doen. Pearson gaf in het algemeen zijn steun aan de Britse resolu- DE STRIJD IN NOORD-CHINA. Volgens een bericht uit Tientsin, maken de communis tische strijdkrachten zich ge reed om door de gróte muur te breken en naar het Zuiden uit te stromen in steeds gro tere aantallen, daarbij de tac tiek van het „toeslaan en zich terugtrekken" prysgevend. Volgens genoemd bericht is een nieuwe phase van de slag om Noord-China aan het in zetten. In Tientsin komen be richten binnen, dat regerings troepen de legers van de com munistische generaal Lin Piso ten Oosten van Toengtsjou, ongeveer 16 km van Peping, hebben aangevallen en gedwon gen zich op San Ho aan de grote muur terug te trekken. De plaatsvervangende garni zoenscommandant van Tientsin verklaarde Zondag, dat de communisten thans over 300 vliegtuigen beschikten. Spaak maakt vandaag zijn kabinet bekend. „Morgenochtend om half twaalf hoop ik U de samen stelling van het nieuwe ka binet bekend te kunnen ma ken. Ik heb hedenmiddag de finitieve voorstellen gedaan aan beide partyen en deze zullen mij morgen om tien uur hun antwoord doen toe komen. Wij hebben waar schijnlijk een formule gevon den voor de Koningskwestie en voor de schoolkwestie. Morgen zal ik U ook de naam kunnen noemen van de nieu we minister van justitie," verklaarde kabinetsformateur Spaak Maandag tegenover de journalisten. De Staatsloterij. 505de Staatsloterij, 5e klasse, eerste lyst. Prijs van 100.000 is ge vallen op nummer 17141. Prijs van 25.000 is geval len op nummer 14962. tie ten gunste van de voorstel len van Bernadotte. TWAALF CANDIDATEN. De tweede politieke commis sie der V. N. nam de aanvragen voor' lidmaatshcap van 12 lan den Albanië, Oostenrijk, Bulgarije, Ceylon, Eire, Finland, Hongarije, Italië, de Mongoolse volksrepubliek. Portugal, Roe menië en Transjordanië in bespreking. De Australische afgevaardigde Hodgson, die zich opwierp als verdediger van vijf dezer sta ten, wier toetreding door de Sowjet-Unie geweigerd werd, n.l. Eire. Finland, Italië, Portu gal en Transjordanië, verklaar de, dat het „een grote onrecht vaardigheid" was om deze sta ten van lidmaatschap uit te sluiten. „Het schaadt de V. N., indien niet alle vredelievende landen in de organisatie zijn opgenomen". Republikeins commentaar op Nederlands plan. Volgens „Antara" hebben poli tieke kringen te Djocja in com mentaar op het plan dat de Neder landse delegatie rechtstreeks on derhandelingen zou voeren met de republikeinse regering, medege deeld, dat hiertegen geen bezwaar bestaat, als de besprekingen met de republikeinse regering infor meel zijn. Zij zeiden, dat dergelij ke besprekingen misschien de at mosfeer voor de toekomstige for mele onderhandelingen tussen de Nederlandse en republikeinse de legaties konden ophelderen. Be treffende de formele besprekingen deelde men in politieke kringen mede, dat de republikeinse rege ring wellicht vasthoudt aan het standpunt, dat alle formele be sprekingen voor regeling van het Indonesische geschil behoren te lopen tussen de twee delegaties onder toezicht van de Commissie voor Goede Diensten. Zij voegden toe. dat de republiek veel geleerd heeft van de bittere ervaringen in het verleden, waarbij alle overeen komsten. door de partyen waren bereikt buiten de Commissie voor Goede Diensten om. van geen waarde en schadelijk voor de re publiek waren. SPOEDIGE TERUGKEER VAN HATTA? Een communiqué van het repu blikeinse ministerie van voorlich ting bevestigt het reeds eerder ge geven bericht, dat Hatta verwittigd is van de komst van de ministers Stikker en Sassen en de gedele geerde van het opperbestuur Ne- her naar Indonesië. Het communi qué voegt toe. dat verwacht wordt, dat Hatta spoedig naar Djocja zal terugkeeren. Dit is echter afhan kelijk van zijn werk en van de transportmogelijkheden. is het 25 jaar geleden dat in Rusland een Staatsbedrijf voor de Om roep werd opgericht; ..is het 10 jaar geleden, dat Leopold III een be zoek bracht aan Neder land. AUSTRALISCHE REIS UITGESTELD. Storing in bloedsomloop. Aan koning George van En geland is geadviseerd algehele rust te houden wegens storing van de bloedsomloop in het rechterbeen. In verband hiermede zijn voor ehige maanden alle af spraken van de koning voor officiële gelegenheden afge zegd. Ook is door Buckingham Palace medegedeeld, dat de reis van de koninklijke familie naar Australië en Nieuw-Zee- land voor onbepaalde tijd is uitgesteld. De gewone staats stukken zullen ook nu nog door de koning worden behan deld. Dc dokters hebben verklaard, dat de algemene gezondheids toestand van de koning, met inbegrip van de toestand van Zoutzuur veroorzaakt verkeersstremming. Maandagmorgen te ongeveer 9.00 uur is naby de Hoorn brug te Rijswijk een vracht auto, geladen met zoutzuur, in botsing gekomen met een an dere vrachtauto. De wagen met zoutzuur sloeg om en de chauffeur, van der Meer uit Delft is met grote moeite uit de cabine gehaald. De wagens waren practisch niet te benaderen, door de aan wezigheid van de grote hoe veelheid zoutzuur op de weg. Het verkeer ondervond grote stagnatie. De politie, die na enige tijd met gasmaskers verscheen be streed de dampen met een slang op de waterleiding. Om streeks tien uur was het zout zuur zo verdund, dat er geen damp meer ontstond. Het ver keer kon normaal door gaan. Bobby wilde naar zee. De 12-jarige Bobby Stins. uit de Lathyrusstraat te Amsterdam, die op 10 No vember het ouderiyk huis verliet, is weer opgespoord, maar vertoeft in den vreem de. Het vermoeden bestond dat hij zou trachten naar zee te gaan, maar zover is hij toch niet gekomen. Op de 10e November kwam Bobby Stins by de kapitein van de sleepboot „Alga", die in de hoofdstad vertoefde en vertelde hem dat hij wou varen. Hy zou bij een tante in huis zyn. omdat zyn ouders bij een verkeersongeval om het le ven gekomen waren. De ka pitein nam het ventje aan boord, maar schreef toch n brief naar het opgegeven adres van de „tante". De brief kwam bii de ouders, die direct de kinderpolitie waarschuwden. Deze instan tie belde de politie in Maas tricht op, omdat de sleep boot daar zou zijn. maar hoorde, dat de „Alga" in middels naar België was vertrokken. Bobby zal nu wel weer gauw thuis zyn en nog een paar jaartjes moeten wachten alvorens hy zyn zeemans-aspiraties 3^ kan botvieren. Radio Moskou deelde mee. dat onder het Komsomolplein te Mos kou het grootste ondergrondse sta tion van de wereld wordt ge bouwd. het hart, geen reden tot be zorgdheid geeft doch dat „on getwijfeld de inspanning van twaalf jaren het lichamelijke weerstandsvermogen van de koning merkbaar heeft aange tast". „Het zou gevaarlijk, zjjnvoor de koning, aldus de verklaring der dokters, een langdurige reis te ondernemen, welke het herstel zou kunnen vertragen en ernstige risico voor een der ledematen zou medebrengen". De Engelse koning wordt 14 Dec. a.s. 53 jaar. De uitbreiding van Schiphol. Het rapport over de toekom stige uitbreidingen op en bij Schiphol zal in de loop van December aan de minister van Verkeer en Waterstaat ter goed keuring worden voorgelegd. In dien het deze goedkeuring krijgt, zal dit plan over 10 jaar werkelijkheid zijn geworden. Het houdt ondermeer de aanleg van een spoorverbinding naar de luchthaven in. Deze zal ze ker noodzakelijk zijn. omdat verwacht wordt, dat over 10 jaar 15.000 mensen op Schiphol werkzaam zullen zijn. Zaterdag is een gedeelte van een fabriekscomplex te Gelder- malsen door onbekende oorzaak verbrand. Ambtenaar ging zijn boekje te bulten. In enige bladen hebben berich ten gestaan over het verstrekken van niet voor buitenstaanders be stemde gegevens door ambtenaren van het ministerie van financiën aan mr. dr. K. J. Frederiks. oud secretaris-generaal van binnen landse zaken. Te dezer zake deelt het ministerie van financiën mede dat, voor zover het onderzoek thans is gevorderd, moet worden aangenomen, dat een thesaurie-in specteur aan mr. dr. Frederiks op diens verzoek een toelichting heeft gegeven op de begroting van land bouw, vlssery en voedselvoor ziening. daarbij gebruik makende van ambtelyk verkregen kennis. De heer Frederiks heeft deze ge gevens verwerkt in artikelen in een weekblad, waarin het beleid van de minister van landbouw werd gecritisccrd. De ambtenaar was aanvankelyk onkundig van het voornemen dat van de inlich tingen gebruik zou worden ge maakt bij publicaties. Het onder zoek is nog niet afgesloten. Honderd duizend kilo .witte kool vernietigd. Vorige week zijn op de veiling te Roosendaal en Steenbergen on geveer 100.000 kg. wttte kool door gedraaid en later vernietigd, om dat er geen afzetgebied voor deze kool te vinden is nu de export naar Duitsland niet mogelijk is. Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz benoemd. Naar wy vernemen is be noemd tot burgemeester van Utrecht jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, administrateur, chef der afdeling hoger onderwijs van het departement van Onder wijs, Kunsten en Wetenschap pen. De heer de Ranitz is geboren 3 April 1905 te 's-Gravenhage. Hij bezocht het gymnasium te 's-Gravenhage; van 19231929 studeerde hij te Leiden, waar hij in 1938 gepromoveerd is tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift „De rechtsposi tie van de Rijksuniversiteit en van haar elementen". In 1930 kwam hij in rijks dienst als adjunct-commies bij het departement van Onderwijs, K. en W. bij de afdeling hoger onderwijs, dat hij in 1937 ver liet wegens de benoeming tot Reeds in de aanvang van de wedstrijd Bel giëNederland «1st België een 10 voor sprong te nemen met een kopbal van Paul van Steenlandt, die van Raalte te machtig was; 18 minuten na het begin van de 72ste ontmoeting, die we derom geen Belgische overwinning oplever de. referendaris, souschef van de afd. volksgezondheid van het departement van Sociale Zaken. Hij was intussen tevens secre taris van de Centrale Jeugd raad en van het Rijkscollege voor de Lichamelijke Opvoe ding. In April 1941 werd hij door de Duitsers gevangen genomen en tot November 1942 vertoefde hij in gevangenisssen in Sche- veningen en Duitsland, wegens hulpverlening aan Engeland vaarders benevens „belediging" van het Duitse Rijk en het Duitse leger. Na als referendaris bij het departement van Sociale Zaken met ingang van 7 Mei 1945 te zijn hersteld, werd hij op 1 Sep tember 1945 benoemd tot admi nistrateur bij het departement van O.. K. en W„ en daar be last met de leiding der afd. ho ger onderwijs. De nieuwe burgemeester van Utrecht is zeer muzikaal. Hij trad op menig concert als solo pianist op. Verder deed hij veel aan bergsport. Vlucht rond de wereld vond ontijdig einde. Volgens de radio van de New- ork Daily News is het door me vrouw Richarda Morrow-Tait be stuurde vliegtuig by een noodlan ding tussen Fairbanks en Ancho rage (Alaska) vernield. Mevrouw Morrow-Tait, de Britse pilote, die een vlucht om de wereld maakt, en haar navigator, Micahei Town- send, zouden ongedeerd gebleven zyn. De 24-jarige mevrouw Morrow- Tait, moeder van een dochter van twee jaar, vertrok 18 Augustus van Cambridge in een één-motorige Proctor" in gezelschap van de 25-jarige student in de geografie Michael Townsend als navigator. Na oponthoud te Marseille door een ongelukkige landing en daar na te Nicosia op Cyprus door mo torstoring. kwamen zij 3 Septem ber te Karatsji aan. Te Calcutta werden zij 46 dagen door motor storing opgehouden. Op 29 October arriveerden zy te Tokio. Bombay door stormen geteisterd. Bombay is voor de eerste maal in zyn. geschiedenis ver stoken van licht tengevolge van stormen, die alle vijf de hoofdverbindingslynen van de electriciteitscentrale, op on- feveer 130 km. afstand van ombay. hebben verbroken. De stormen, vergezeld van zware regens, hebben Bom bay en het omliggende ge bied practisch van de rest van India afgesneden. De transportdiensten van de stad zyn stilgelegd. Officieel wordt medege deeld, dat zeven personen werden gedood en honderd gewond tengevolge van de cycloon- Russische hulp aan Franse mijnwerkers. Volgens Radio-Moskou is de tegenwaarde van ongeveer 55 millloen francs door de mijn werkers van de Sovjet-Unie aan de stakende Franse mijn werkers gezonden. Edmund Brahms schoot op zijn commandant. Weer een Amersfoortse kampbeul voor he-t Hof. Op de vierde dag van het proces tegen de Amersfoortse beulen kwam de 52-jarige Ed mund Brahm voor het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam. Getuige Zoetmulder kwam als gijzelaar in September 1944 in het kamp en verklaart geen na righeid van Brahm te hebben ondervonden. Gezien heeft hij echter des te meer. Brahm trapte en sloeg waar hij kon. Hij liet de gevangenen, die in nieuwe transporten binnenkwa men, in weer en wind geheel naakt van de „Bekleidungs- kammcr" naar het badhuis lo pen. Een vriend van deze getuige werd door Brahm bont en blauw geranseld en overleed 48 uur later. De heer L. Onderdijk als ambassadeur van het eiland in Zuid-Afrika. Walcherenavond in Pretoria. Wanneer de herbeplanting van Walcheren voltooid zal zyn, zullen op het eiland vele bomen staan, waarvoor de Stichting Nieuw Walcheren de aankoopsom ontving van bewoners der Unie van Zuid- Afrika: Nederlanders en Zuid- Afrikaandcrs, maar ook En gelsen, die spontaan één of zelfs vele bomen hebben ge schonken. Door deze sympathie ke geste zyn de oude banden tussen Nederland en het land van Oom Kruger weer nauwer aangehaald. Dat de actie zo'n succes is geworden, is voor een belang^jk deel te danken aan de propaganda, die de heer L. Onderdyk te Middel burg, oud-lid van Ged. Sta ten, oud-raadslid en voorzitter van het Comité Walcheren Moet Droog tijdens zyn recent bezoek aan Zuid-Afrika ge voerd heeft. Een dag na zyn aankomst met de „Bosfontein" in Tafelbaai, begon de heer On derdyk zijn actie „Plant een boom op Walcheren". In de grote dagbladen, „Die Volkstem", „Die Burger" en „Pretoria News" alsmede in de Nederlandse weekbladen voor Zuid-Afrika „Hollands Weekblad" en Nederlandse Post" verschenen opwekkingen aan de lezers om hieraan hun medewerking te verlenen en de redacties lieten deze verge zeld gaan door uitvoerige be schrijvingen van de oorlogs handelingen op Walcheren en de gevolgen der inundatie. Voorts werden „Plant-een- boom-op-Walcheren"-kaart- jes verkocht en werd de gele genheid geopend om bijdragen te storten ten name van net Nederlands gezantschap te Pretoria. Iedere boom kostte 5 A 6 sh., maar natuurlijk mocht men ook méér geven. Zoals één der bladen schreef: „Meneer Onderdijk sal kaar- jies aan mense wat graag die fonds vir weerbou van die ei land wil ondersteun, verkoop. Om een boom daar te laat plant, sal 5 sh. kos, wat dan in die fonds gestort word. Die ondersteuner krij erkenning vir sy hulp. Vanselfsprekend is daar geen beperkings op die bydraes nie". WALCHEREN-AVOXD De heer Onderdijk heeft ook lezingen over Walcheren ge houden, die steeds veel belang stelling trokken. De meest ge slaagde bijeenkomst was een „Walcheren-avond", die door de „Nederlandse Vereniging Pretoria" in samenwerking met het Ned. Cultuurhistorisch Instituut in de grote zaal van de „Hollandia-CÏub" werd ge houden. Hierin werd door de heer Onderdyk, die zich een waardig ambassadeur van Walcheren toonde, verteld, waarom het eiland onder water moest wor den gezet. Hij sprak de wens uit, dat vele bomen uit Zuld- Afikaanse bijdragen gekocht kunnen worden en dat er een Pretorialaan zal kunnen ko men. Prof. dr M. Bokhorst, die in November 1944 belast was met het in veiligheid brengen van de bedreigde bevolking, hield over dit werk een lezing, toe gelicht met een film. De schil der Waalko J. Dingemans sprak tenslotte over de droog making. De heer J. G. Beek man van het gezantschap opende een tentoonstelling van het werk, dat Dingemans, met inundatie en drooglegging als onderwerp, vervaardigde. De pauze van deze bijzon dere avond was voor Walche ren het belangrijkste, want toen schonken vele aanwezi gen bijdragen voor het fonds. Deze getuige noemde de knuppel, die Brahm altijd bij zich had. diens zesde zintuig. Ds. F. H. Sixma. predikant te Giethoorn, kwam kort na Dolle Dinsdag in het kamp. Hij was gearresteerd voor illegaal werk. In het kamp werd hij hoofdverpleger en zag eens, dat bij het uitreiken van „verscho ningen" Brahm tien stellen kle ding te weinig uitreikte, waar door tien zieken in de dysente- rieafdeling geheel ongekleed in bed moesten liggen, onder twee dunne katoenen dekens. Zelf heeft ds. Sixma nooit slaag gehad, maar hij heeft wel gezien, dat Brahm met een ge draaide stoelpoot, waaraan meerdere scherpe randen wa ren. de gevangenen afroste. Getuige Goemaat verklaarde, dat hij eens in een dronken bui op zijn commandant Berg ge schoten heeft. Bij het uitreiken van klompen had Brahm er ple zier in om te kleine klompen uit te geven en dan liefst nog twee linkse of twee rechtse. De president, prof. mr. J. A. van Hamel, ondervraagt de ver dachte vervolgens over zijn deelnemen aan executies. Brahm geeft toe, dat hij bij 6 fusillades deel heeft uitgemaakt van het executiepeloton. Maandagmiddag werd een be gin gemaakt met de behandeling van de zaak tegen de Amers foortse kampbewaker Josef Oberle, die voor de oorlog schaapherder is geweest. Ook hij heeft gevangenen mishandedl maar hij beweerde „Es ist nicht wahr". PRINSESJES WILLEN GRAAG WINKELEN Maar het publiek begrijpt er nog zo weinig van. Het is zo teleurstellend tel kens weer te moeten ervaren, hoe weinig het Nederlandse pu bliek de wens van Hare Majes teit de Koningin begrijptom zich met haar kinderen vrij en ongehinderd onder de mensen te kunnen begeven. Jongeren en ouderen dringen op, kloppen tegen de ruiten van de auto of blijven staren, on danks herhaald vriendelijk ver- zoek langzaam door te lopen. Elk gezellig, door de Prinses jes bedacht plan, zoals bijvoor beeld het doen van boodschap pen in deze Sint Nicolaastijd of het bezoek aan een Dieren tuin, leidt daardoor tot een ver drietig resultaat. Nogmaals wordt oud en jong met klem gevraagd de wens van Hare Majesteit de Koningin te helpen vervullen. Drie Japanners ter dood veroordeeld. De temporaire krijgsraad te Medan heeft uitspraak ge daan in een zaak tegen ne gen Japanse oorlogsmisdadi gers. die hebben deel uitge maakt van de Kampetai te Palembang. Drie hunner werden ter dood veroordeeld. namelijk majoor Yamane Takassi, kor poraal Amki Mochlro. en de Formosaanse tolk Hayashi Zekezo. De andere beklaag den kregen gevangenisstraf fen, variërende van 5 tot 25 jaar. Marshall tevreden over Parijs. „De werkzaamheden van de V.N. te Parijs hebben een diep wederzyds begrijpen doen ontstaan" heeft de Ame rikaanse minister van bui tenlandse zaken Marshall o. verklaard, toen hij op het vliegveld van Washington door president Truman werd begroet. Marshall voert thans in Washington besprekingen met president Truman. Brandstichter gegrepen. Woensdag j.I. brandde de kapitale landbouwschuur van de eeuwenoude „Blauwe Hoe ve" te Oudenbosch af. Thans is een zekere M. uit Zevenber. gen, die de (bewuste of onbe wuste) brandstichter moet zyn geweest, door de rijkspolitie gearresteerd en naar Breda overgebracht. Welkom Kerstschip. Zelden zal de komst van een schip uit Neder land zozeer in Indonesië met spanning tegemoet worden gezien, als dit met de „Garoet" van de Kon. Rotterdamse Lloyd, op haar tweede reis naar Batavia, die Zaterdag begon, het geval zal zyn. De posterijen hebben de „Garoet" nl. tot „Kerst schip" gepromoveerd en het niet minder dan on geveer 250 duizend kilo kerstpost, brieven, tijd schriften boeken, pakjes enz. voor Indonesië meegegeven. In South ampton, waar 70 Chine zen voor Singapore aan boord komen, doen de Engelse posterijen daar nog 75.000 kilo bij. Transito-verkeer met Duitsland. Zaterdag werden te Brussel besprekingen gehouden tussen vertegenwoordigers der Bene lux en de dubbelzóne van Duits land betreffende het transito- verkeer via de Benelux-havens. Op alle punten is overeenstem ming bereikt. Verwacht wordt een snelle opleving van het goe derenvervoer via Rotterdam en Antwerpen. RUSTIG WEER. Geldig tot Dinsdagavond: Koude ochtend met bijna overal nevel of mist Later op de meeste plaatsen door breken van de zon bij wis selende bewolking. Overigens droog weer met weinig wind iets lagere temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1