Alle die willen naer Island gaen Ruitersport floreert in Middelburg Minister v.d. Brink kondigt industrialisatie-plan aan PER VRACHTBOOT DE VIKINGEN ACHTERNA Betalen wij te veel belasting? De Noord-0ost-po!der in het eerste halfjaar van 1948 TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 22 NOVEMBER 1948 Overmatige weelde op IJsland III IJsland ligt zowat vlak tegen de poolcirkel, ergens tussen Noorwegen en Groenland, maar veel, véél dichter bü het laat ste dan bu het oude stamland van de Vikingen. Het heeft eigenlyk een verkeerde naam: het had naar waarheid Groen land moeten heten en Groenland was beter als IJsland beti teld, maar heet ook te onzent een snüd soms niet Bakker en een bakker Smid? Het is nu eenmaal zo en ja, het heer lijke groene IJsland^heeft ook machtige gletsjervelden, dus- Dat eiland is één van de wonderlijkste van de wereld en je zou jaren en jaren werk hebben om het enigszins goed te leren kennen. Het is drie, vier keer zo groot als Neder land en er wonen ruim honderd dertig duizend mensen; elke IJslander heeft dus honderd zeventig keer zoveel levens- ruimte als ieder van ons! Waarby vve dan nog niet eens de Oceaan en de Poolzee rekenen, die toch eigenlijk ook tot zjjn woongebied behoren Een week op stap en einde lijk een mooie dag! We heb- ben niet lang tussen de hel derwitte lakens op de hoge, smalle kooi gelegen, want wie kan van déar het glanzenspel van de gulle zon over de nu behaaglijk-deinende oceaangol_ ven aanzien? De Far-oër zijh al, uit het gezicht verdwenen en de hemel staat als een doorzichtige gladrandige stolp over het onmetelijke water vlakte, dat door de klein-maar- dappere „tyngestroom" lustig doorkliefd wordt. We varen het mooiste en vreemdste eiland van de we reld'tegemoet en dat brengt je verwachting op hoogspanning. De bootsman belooft ons te zullen wekken wanneer de kust in zicht komt, maar van slapen komt - niet eens zo heel veel. Om tien uur staat de zon nog een aardig eindje boven de kim en bij het zakken wordt de kleuren-mengeling steeds fan tastischer. Doodstil sta je daarnaar te kijken; het lijkt of vaar je zo regelrecht een andere, vurige wereld binnen. „IJSLAND IN ZICHT". Uit een grillige droom op geschrikt, schiet je met een sprong van je kooi naar de patrijspoort, als 's morgens om halfvijf in somber schemerdon. ker het toegezegde seintje komt. Even later sta je huive rig op de brug en- staar' je vol ontzag naar de groots-gete kende kustlijn die steeds dui delijker uit de zwaargrijze sa menvloeiing van lucht enf zee opduikt. Zó is het goed; onder deze belichting en op dit tijd stip Hjorleifshöfdi, de uiterste zuidpunt van IJsland, heel dicht te naderen, grift een on uitwisbaar beeld in je binnen ste. Het vuurtorenlicht pinkelt eenzaam tegen de massieve achtergrond en de lampen van de trawlers-voor-anker wiege len hulpeloos-zwak. De man. die IJsland z'n on ware naam gaf en die het ei land daarom ook niet trouw gebleven is, liet zich bij zijn eerste ontdekkingstocht, haast elf honderd jaar geleden, de weg door raven aanwijzen. Zijn navolger en de eerste eigen lijke landverhuizer, Ingolf, wierp zijn godenbeelden in zee, toen hij, die als trotse Viking de knechtschap in zijn vader land Noorwegen weigerde te ondergaan, in het gezicht van de IJslandse kust kwam; op de plaats waar hij ze drie jaar la. ter terugvond, legde hij de grondslagen voor de hoofdstad des land.Reykjavik. Wij had den geen raven als Flolti, maar voeren slechts in zijn zog en we wierpen ook niet als In- golf beelden in blind vertrou wen in zee, maar hun ogen kunnen niet geboeider naar dit geheimzinnige eiland gekeken hebben dan de onze... REYKJAVIK, STAD VAN CONTRASTEN Eindelijk gleden we de baai binnen die Ingolf de „rook- bocht&riioemde. Daar lag dan ons Mekka, schuin tegen de heuvels gebouwd en wijdver spreid. Ruim een halve eeuw geleden woonden er in Reyk javik een drieduizend mensen, nu ver over de vijftigduizend en de dag is niet ver meer, dat de helft van alle IJslan- ders er zal wonen. Een vat vol tegenstrijdigheden is deze stad en ieder toerist die er on voorbereid komt, moet heel wat valse voorstellingen weg werken en misschien nog wel meer ontnuchteringen incasse ren... De Vikingen lopen er na melijk niet op straat, je ziet geen Eskimo's en over het fladde asfalt draven ook niet e kittige IJslandse paardjes. Nergens zagén we zoveel au to's (en wat voor auto's!) dan hier; nergens liepen de jonge vrouwen m zo'n groot getal zó modieus gekleed: nergens el ders ontdekten we zoveel boek winkels. In een gesprek noem- de een IJslander Reykjavik eens een gouddelversstad en beter karakteristiek is er ook moeilijk te vinden. O. W. Een zekere o.w.-s temming is niet te miskennen; nog wordt er door velen met geld gesmeten en menigmaal meent men hier in een inflatie-stroom terecht gekomen te zijn. Voor een Nederlander is het leven er ondragelijk duur: volgens de officiële koers omgerekend kost een kilo aardappelen er een daalder, een pond tomaten tussen de drie en vier gulden en een meloentje vijf en dertig gulden. Koop je een Begonia, dan moet je drie rijksdaalders neerleggen, het haarknippen is met een rijksdaalder betaald en voor een buskaartje, waar op je honderd kilometer mag rijden, moet je twaalf gulden dokken. Maar een prachtig-ge_ prepareerde schapenvacht kost maar 'n kleine twintig gulden! Gedurig jagen de vliegtuigen over huizen en haven; ver rond om verrijzen er villawijken en half afgebouwde fabrieken worden al Tn bedrijf gesteld. De jongens van de middelbare scholen werken in hun lange vacantie als bootwerker en de geverfde, gelakte, kunstig-ge- friseerde en elegant-geklede dame loopt er naast haar in stemmig en tot de grond rei kend zwart gehulde moeder, wier haren naar oude zeden in vlechten afhangen en door 'n klein kapje bedekt zijn. Er wordt veel en hartstoch telijk gedronken; openbar dronkenschap is helaas in het stadsbeeld allerminst een uit zondering. SNOBISMIE De goede IJslanders merken natuurlijk zelf de verschijnse len van snobisme ook wel op: vooral de boeren bevolking- hoort men er critisch over spreken, wat niet wegneemt dat men op de meest afgele gen plaatsen de vrouwen ook in moderne make-up ziet ver schijnen. Hetzelfde beeld van contras ten vertoont zich ook in het politieke en culturele leven. Reykjavik is nu eens een groot dorp en dan weer van een bepaald aspect gezien een me tropool. De Germaanse vete_ en twist zucht leeft zich hier heftig in de politiek uit: Reykjavik be zit niet minder dan vijf dag bladen en daarin komt de bot sing der partijen geregeld tot uiting. Over de public spirit valt dus niet te klagen. Dit kleine Volk met zijn ontzag lijk grote en grootse land heeft dan ook een trotse naam op te houden; het bezit het oudste parlement van de wereld. I'. Eén van de grootste verenigingen in het land. Eindelijk een manege. Wat Hatta werkelijk heeft gezegd. Het reeds eerder door Ane- ta de wereld ingestuurde uit treksel van de rede van Mo hammed Hatta, blijkt niet ge heel met de werkelijkheid overeen te stemmen, vooral wat de „toon" betreft, en e'est le ton, qui fait la mu- sique! Zo heeft Hatta brjv. niet ge zegd, dat het belachelijk is om te spreken van marionettenre geringen van de deelstaten. De thans gepubliceerde letterlijke tekst leert, dat men er door sentimenten uit te spreken over door Nederland gestichte marionnettenregeringen. maar dat en zijn politiek moet base ren op het feit, dat het volk daar eveneens naar onafhan kelijkheid streeft. Ook op andere punten ver toont de thans gepubliceerde tekst wel enige afwijkingen van het uittreksel van Aneta. Oud'welhouder beledigde tribunaal-president. Een maand gevangenisstraf werd geëist tegen de 45-jarige ir. H. H., uit Nijmegen, die tijdens een tribu- naalzitting twee jaar geleden het zo hevig met de voorzitter, mr. Beets, aan de stok kreeg, dat hij gescholden zou hebben „Schwein- hunde, das sinds Gestapo-Manie- re". Door de politierechter te Arnhem werd deze oud-wethouder van de stad van Keizer Karei reeds terzake van belediging tot 10 da gen gevangenisstraf geëist, maar de procureur-generaal bij het Ge- rechtshof meende, dat de straf wel niet over een goed oefenterrein op een maand geffteld kan worden, beschikte. Derhalve werd con- Ttvee jaar geleden besloot 'n aantal leden van de Padvin dersbeweging in Middelburg de ruitersport te gaan beoefenen. Dit goede voorbeeld vond na volging, want al spoedig gingen ook anderen lessen nemen. Het werd echter als een groot na deel gevoeld, dat er zonder enig verband werd gereden en zo ontstond de ryvereriiging „Mid delburg", die thans juist ander half jaar bestaat en die met haar 50 leden en 44 donateurs gerekend kan worden tot de grootste van ons land. Zaterdag 27 November is voor deze jon ge vereniging een gewichtige dag, want dan zal een buiten manege, waar een zeer grote behoefte aan bestaat, officieel worden geopend. Vroeger heeft een stadsmane- ge in Middelburg bestaan, recht tegenover de Ambachtsschool. Hier werden hoofdzakelijk rij lessen gegeven aan officieren. Er was een overflekte manege van 36 x 16 m en een buiten manege. Toen het garnizoen uit Middelburg verdween, ging de ze inrichting een kwijnend be staan lijden; hetgeen wel blijkt uit het feit. dat het aantal rij paarden daalde van 14 tot twee. Tenslotte werd de manege af gebroken en werd op de lege plek een blok woningen ge bouwd. Na de oorlog ontstond er gro tere animo voor de rijsport, me de door het feit, dat Duitse officieren talrijke volbloed paarden in Nederland hadden achtergelaten. Ook in Zeeland nam de liefhebberij toe. Toen de rijveren. Middelburg die tussen haakjes wel contact onderhoudt met de landelijke rijverenigingen „W. Zeeuwsch- Vlaanderen" te Oostburg en „De Vlietruiters" te Kruiningerr maar los staat van de Lande lijke Federatie pas opgericht was, gebruikte zij een geïmpro viseerde buitenmanege aan de Veerse weg. Dit was echter geen goed oefenterrein: sprin gen was hier vrijwel onmoge lijk. Later werd „Modderoord" gebruikt, maar ook dit was ver re van ideaal. Geen absolute vrijheid voor de landbouw. m. LOUWENS SPRAK VOOR „LANDBOUWGEMEENSCHAP" „Het plan-Marshall is een ge weldige conceptie. Het is de meest grandioze poging ooit ondernomen om de door twee wereldoorlogen in de war geraakte economie van een deel van de wereld weer op de been te helpen". Aldus sprak ir. .S L. Louwes. directeur-generaal van de voedselvoorziening tijdens een conferentie-weekend van de Stich ting „Landbouwgemeenschap" over het plan-Marshall en de land bouw te Amersfoort. Spr. wees er o.m. op dat de mening, dat wij ons ook in de toekomst met de voor ziening van veevoeder wel zo'n beetje zullen kunnen redden, be slist onjuist is. Wij zullen alleen uit de moeilijkheden kunnen ko men. indien wij al het mogelijke doen om ons zelf te helpen. Men heeft in Nederland de plicht om zo veel mogelijk zelf te verbou wen! Maatregelen zijn in voorbereiding om te maken, dat elk bedrijf zo veel aanvullend veevoeder kan kopen als het nodig heeft om be hoorlijk in stand gehouden te worden. We moetan zeker 15.000 ha sui kerbieten meer verbouwen en ook de koolzaadteelt moet worden uit gebreid. In geen geval kan straks van absolute vrijheid en ongebonden heid sprake zijn. wel van een ge leide economie tot zekere hoogte Spr. wees voorts op de nood zakelijkheid van landaanwinning, verbetering van grond door ont ginning, herontginning, ontwate ring en ruilverkaveling, en van onderzoekingen op het gebied van de landbouw. Koningin Juliana bezoekt „Meer en Bosch". Koningin Juliana heeft Vrij dag een bezoek gebracht aan de inrichting Meer en Bosch te Heemstede, waar 450 epileptici behandeld en verpleegd worden. In leder geval wordt industrialisatie geremd. Toch is de grens nog niet bereikt. (Van onze economische me dewerker) Weinig tegenspraak zullen wij hoogst waarschijnlijk wel hebben, als wij beweren, dat de belastingdruk in ons land zwaar is. Ieder van onze le zers voelt zulks wel in zijn portemonnaie en mocht dat nog niet overtuigend genoeg zijn, dat willen wij nog wel even onderstrepen, dat minister Lieftinck er in zyn begroting De nieuwe luchthaven in Tegel, in de Franse sector van Berlün, is feestelyk ingewijd. Het eerste vliegtuig arriveert op het vliegveld en wordt door een. erewacht en een mu ziekcorps. ontvangen. tact gezocht met de gemeente lijke sportcommissie, die het toezicht heeft op de sportvel den. Deze deed toezegging, dat gezorgd zou worden voor een buitenmanege. Een bepaald ge deelte van „Modderoord" ho ger gelegen dan de omgeving bleek hiervoor geschikt te zijn en dit werd in gereedheid gebracht, waarbij de vereniging voor de afrastering zorg droeg. Zaterdagmiddag 27 Novem ber zal deze buitenmanege, waar ook na regenbuien gere den kan worden en die 43 x 32 meter groot is, jioor het door knippen van een lint in gebruik worden gesteld. Er zullen voor deze feestelijke gelegenheid spe len te paard worden gehouden, die bestaan uit een dressuur- proef met een achttal onder leiding van de instructeur A. Spruyt, optreden van de kin derklasse onder leiding van in structeur M. Vaane, stoelendans, blokjesrapen, korfbal te paard en individueel springen. Des avonds is er in de Schouwburg een feestavond met prijsuitrei king, vertoning van een film en een gezellig samenzijn. RUITERPADEN OP WALCHEREN. Een binnenmanege blijft voor lopig een vrome wens van de Oplossing van streekmoeilijkheden door bevordering van industrialisatie Middenstand kreeg een voorsprong In zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamer inzake begroting van econo mische zaken, kondigt minister van den Brink aan, dat op zijn departement reeds wordt gewerkt aan een industriali satieplan of, zoals de minister het liever noemt, industriali satie-schema. Op grond van prognose voor 1948 bestaat de verwachting, dat in dit jaar naar schatting ongeveer 800 millioen in de Industrie zal worden geïnvesteerd. Indien voldoende deviezen en een toe reikend bouwvolume voor de industrie beschikbaar kunnen worden gesteld, wordt ver wacht, dat in 1949 deze in vestering omstreeks 950 vereniging, evenals het bezit van meer- volbloedpaarden. Momenteel zijn en vijf leden met een eigen paard; voor het overige gebruikt men paarden van een stedelijke stalhouderij. Dit zijn echter natuurlijk geen rijpaarden. Het springen vormt nog een zwak punt. maar bij een zo jonge vereniging mag men nog geen te grote eisen stellen. Verheugend is het. dat de vereniging blijft groeien. Ieder lid doet na verloop van tijd examen voor het vereni gingsdiploma; zolang men dit niet bezit mag men niet rijden zonder instructeur. Wat dc toekomst van de ver eniging betreft, opent ook het besluit, om bij de herverkave ling van Walcheren rekening te houden met aanleg van ruiter paden, prettige perspectieven. Cil J- millioen zulen bedragen. In het algemeen wordt de oplossing van de streekmoei lijkheden gezocht in de bevor dering van de industrialisatie, teneinde te voorkomen, dat een deel der plaatselijke be volking gedwongen wordt naar andere streken te- verhuizen. Dit geschiedt door de voor waarden voor de industriële vestiging te verbeteren. BENELUX De Benelux-samenwérking brengt naar het oordeel van de minister een zekere gelijkscha keling van de economische po litiek der betrokken landen met zich. De noodzakelijke coördinatie heeft vooralsnog echter uitsluitend betrekking- op bepaalde materiële doelein den. TEXTIEL De minister streeft er naar. mede in het kader van de voorbereiding der economische Unie met België en Luxem burg, tot verdere verruiming van de binnenlandse textiel- positie te geraken. Van het tempo, waarin zulks zal kun nen worden verwezenlijkt, zal het afhangen of al dan niet spoedig tot opheffing .der tex- tielrantsoenering zal kunnen worden besloten. MARSHALL-HULP De minister wijst er op, dat, indien de Amerikaanse hulp niet verleend zou zjjn, het Ne derlandse economische leven Zich thans in een ernstige cri sis zou hebben bevonden, om dat de invoer uit het Westelij ke halfrond bij gebrek aan dollarmiddelen vrijwel geheel had moeten worden stopgezet. BEDRIJFS- VERGUNNINGËN Over de vraag of er aan leiding is een nieuwe bedrijfs- vergunningenwet te ontwerpen en zo ja, over welke bevoegd heden de overheid daarbij zal zal moeten beschikken, heeft de minister het advies van de Economische Raad ge vraagd. welke zich momenteel over deze materie beraadt. MIDDENSTAND Reeds geruime tijd is het de minister bekend, dat men zich in de middenstandskringen zorgen maakt over de maatre gelen der regering, in het by- zonder op prijspolitiek gebied. Het is om deze reden, dat hij gedurende de loop van het jaar aan de prijsvaststelling voor de middenstand meer malen uitvoerig aandacht heeft geschonken. Het komt de minister voor, dat de invloed en de macht, die de grootbedrijven op het gebied van de detailhandel uitoefenen, geringer is dan voor de oorlog. Zo heeft een der grote concerns onlangs 'n tweetal winkelbedrijven met bijna 200 filiailen geliquideerd en nagenoeg geheel overgedra gen aan zelfstandige midden standers. De middenstand heeft in de oorlogsjaren door verschillende oorzaken een voorsprong gekregen op de coöperatieve verbruiksvereni- gingen en het groot-winkelbe drijf. Animo voor tewerk stelling weer groter dan in 1947. voor 1919 op gerekend heeft, dat 24 pet. van ons aller In komen naar de fiscus gaat. Re kenen wy dan bovendien nog 5 pet. voor de belastingen van gemeenten en provincies, dan maakt zulks 29 pct.van het na tionale inkomen uit, hetgeen dus heel wat hoger is dan de 15 pet., die wy in 1930 betaal den. GEEN KLEINIGHEID Dit percentage van 29 wil uiteraard niet zeggen, dat ie der onzer 29 pet. van zijn inko men betaalt; zjj die een hoog inkomen hebben, zullen meer betalen en. de economisch zwak keren minder; ook betalen üe ongehuwde verhoudingsgewijs veel meer dan de gehuwden met kinderen. Doch gooien wij alle belastingen op een hoop en de inkomens op een andere stapel, dan blijkt dat de be- lastinghoop 29/100 of bijna 1/3 van de inkomenhoop zal vormen Wij kunnen lang en breed twisten over het nut van de geheven belastingen. De over heid zal met het ontvangen geld bepaalde uitgaven doen: zjjn ambtenaren betalen, een militair apparaat in stand hou den, rente van aangegane schul den voldoen en voor de sociale voorzieningen en de wederop bouw zorgen, om maar de voornaamste posten te noemen. Naar gelang onze' levens- en maatschappij-beschouwing zal ieder van ons de uitgaven voor het militaire apparaat, het onderwijs, oorlogsschade- vergoeding. sociale voorzienin gen, volkshuisvesting of wa terstaat ten koste van elk der andere posten willen vergroten. Niet hierover zullen wij het dus hebben. HET KAN NOG Vragen wij ons af of de Ne derlandse bevolking in haar geheel in staat is 29 pet. be lasting te betalen, dan gelo ven wij dat zulks zeker moge lijk is. Doch het enthousiasme om gelden boven het normale van voor de oorlog nog beken de belastingbedrag van 't' in komen af te zonderen zal maar matig zijnmen vindt het zon- degeld, dat men liever voor an dere zelf bepaalde doeleinden zou willen besteden. En hier ligt nu een zwakke stee, juist in verband met onze toekom stige industrialisatiepolitiek en met de opvoering van de ar- beids. en ondernemer3lust. Onze belasting is zwaar pro gressief, d.w.z. dat de belasting zwaarder wordt naarmate het inkomen stijgt. Een onderne mer, en. hij is toch degene die de leiding van dc nieuwe be drijven moet nemen in de naaste toekomst, zal zich daarom nog wel eens bedenken of hij een nieuwe taak zal aan vaarden. Heeft hy thans een inkomen van b.v. 25.080 dan betaalt hij (gehuwd en 1 kind) 9394. Voor elke gulden die hij meer verdient, moet hij evenwel 55 cent belasting beta len, Was deze ondernemer on gehuwd, dan zou er van elke gulden zelfs 67% cent afgaan. REMMENDE INVLOED De activiteit van de onderne mer wordt dus niet geprikkeld. Integendeal, sterk geremd Doch dit geldt evenzeer voor arbeiders. Hij, die een week loon van 54.99 heeft, zal (ge huwd zijnde zonder kinderen) 4.94 per week betalen. Van elke .gulden meer moet hij eeh_ ter 0.23 afdragen; een onge huwde zelfs 34 cent. En dit is heus geen grauwe theorie, want in de meeste werkplaatsen re kenen de arbeiders precies uit wat ze er mee opschieten ais ze een werkje in tarief maken. 5.meer loon wil in het ge geven voorbeeld eveneens zeg gen 1.20 meer belasting. Doch ook het aanbod van kapitalen van de zyde van par ticulieren tot vestiging van nieuwe industrieën wordt inge_ perkt. Voorheen kwamen deze besparingen vooral van hen, die een hoog inkomen hadden. Thans ondergaan deze hoge in komens door de belastingen al een flinke aderlating, terwyl daarnaast de spaarlust ook al een knauw heeft gekregen, om dat van de extra opbrengst toch weer een groot deel naar de fiscus vloeit. Het slagen van industrialisatie op grote schaal i3 van vele factoren afhankelijk. Te hoge en proges- sleve belastingen zyn voor het nemen van initiatief, het op voeren van de arbeidsprestaties en het sparen niet direct be vorderlijk. Nadruk verboden) HULP VAN SPORT COMMISSIE. In feite was zij de enige Mid delburgse sportvereniging, die niet over een goed oefenterrein fr'- fiïBW* la de jaarlijkse bijeen komst van de Zweedse Padvindersorganisatle, die te Stockholm werd gehouden, is een nieu we padvlnderslelder aangewezen ter opvol ging van graaf Folke Bcrnadotte, die als be middelaar voor de UNO in Palestina werd ge dood. Lonnart Berna- dottc zal nu de leiding van de Zweedse padvin ders op zich nemen. Hier worden hem dc In signes van zijn waardig heid overhandigd doar Mr. Bert Friberg. Volgens het bericht betreffende de uZiderzeewerken over het le en 2e kwartaal van 1948, werd het verkavelingsplan van de N.O.-pol- der op enige punten gewijzigd en aangevuld, doordat er in de pol der elf woonkernen zullen zyn, in- plaats van zeven. Het aantal wegkilometers in de polder bedroeg eind December 1947: gereed 321, in uitvoering 27. totaal 338. Eind Juni 1948 waren deze cijfers resp. 333.7, 54.1 en 387.8. OOGST 1948. Nadat in de verslagperiode het dorsen was beëindigd, konden de oogstresultaten in de N.O.-polder worden vastgesteld. De opbrengst in kg per ha was: wintertarwe 2615, wlntergerst 1095. winterrog ge 1825, zomertarwe 2655, zomer- gerst 2695, haver 2655, erwten Uni ca 2135, ronde 2285, hala 1140. stambonen 2635, koolzaad 19X3. blauw maanzaad 655, sulk"ïb?e:"<T 39.100, voederbieten 08 320, pelen 26.430. De volgende hoeveelheden land bouwproducten weiden afgeleverd (in kg): tarwe 3.062.420, gerst 764.802, haver 2.339J13. rogge 42.541. gem. graan 111/766. peul vruchten 128.993. zaden 9010, aard appelen 1.470.663. Hoewel de toekomstmogelijkhe den voor een boerenzoon in de N.O.-polder kleiner worden, daar deze „laatkomers" niet meer onder de pioniers gerekend worden, was de animo om in de polder te wor den tewerkgesteld onder deze ca tegorie toch weer groter dan vo rig jaar. De resultaten van het experiment om politieke delin quenten by de ontginningswerk zaamheden in de polder in te scha kelen worden „tot dusverre be vredigend" genoemd. EERSTE PACHTBOEREN. Van 23 Januari af werden de eerste 103 pachtboeren in de pol der aangewezen. Aan los land ■ver'1 dit jaar in totaal verpacht: 'i bi voor 3 jaar aan 106 pach- ieis ol combinaties en 94.5 ha voor De Nederlandse kustvaarder „Quo Vadis", die in dc Theems- monding gezonken was, is Vrij dag gelicht de rivier op ge sleept. 1 jaar aan 14 pachters of combi naties. Als staatsbedrijven worden geëxploiteerd: 12 akkerbouwbedrij ven, 1 gemengd bedrijf. 1 weidc- bedrijf, 3 tuinbouwbedrijven en 1 fruitteeltbedrijf. met een gezamen- ïyke oppervlakte van 250 ha. Gedurende de verslagperiode waren 72 Oostenrykse woningen in aanbouw. In studie genomen plan nen voor de bouw van montage- boerderijen en -woningen hebben, voor zover de schuren betreft, tot een resultaat geleld, dat voor uit voering in aanmerking komt. Ont worpen zyn drie schuurtypen voor akkerbouwbedrljven van resp. 48, 36 en 24 ha. In de verslagperiode kwamen o.m. gereed vier ontginningsboel'- derijen. 100 noodboerdcrijen en te Emmeloard zes winkelhuizen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5