Sadist van het ergste soort stond terecht Nieuwe financiëring herbouw boerderijen NIEUWS UIT ZEELAND Hkjenda WALCHEREN Zuid-Beveland Kleinste bedrijven krijgen een grotere kans MENINGEN ZIJN VERDEELD. (Van onze Haagse redacteur). «11 vernemen is de regering bezig maatregelen te r/,,cen voor oen hne'l° herbouw van de verwoeste boerderyen. zy heeft onderhandelingen geopend met de Interla"dt'ink voor een tienjarig credlet van 300 millioen gulden, waarmee by de boerdertybomv in de Noordoostpolder wil financieren. ïSf moete,i nameiyk gedurende acht Jaar in een tempo van „50 per jaar een aantal boerderyen verryzen. Nu had men voor de Noord oostpolder een bedrag van 20 millioen per jaar gereserveerd van het bedrag ad 40 millioen dat voor herbouw en nieuw bouw van boerderyen in geheel Nederland beschikbaar was. Slaagt de afzonderlyke finan ciering vla de Interlandbank, dan komt er dus 20 millioen gulden meer per jaar beschik baar voor herbouw en nieuw bouw in de rest van Neder land. Als er voldoende materiaal en arbeidskrachten zyn, kan het hersteltempo verdubbeld worden. Dat wordt hard nodig, want van de 8352 verwoeste boeren- bedryven zyn er tot dusver slechts 679 herbouwd, terwyl van 1336 dc bouw is hervat. Hierby zhn bulten beschouwing gelaten de 468 herstelde pan den, die slechts gedeeltelik verwoest waren en de 668 ge. vallen van gedeeltelijke ver woesting. waarvan de herbouw is begonnen. By dit tempo zou het twaalf iaar duren eer alle oorlogsschade aan boerderyen hersteld zou zyn, maar de er varing leert, dat er in twaalf jaar tyds bovendien tenminste 4000 hoeven door blikseminslag of anderszins verbranden. En die moeten tenslotte ook her bouwd worden. NIEUWE FINANCIERING. Wat nu de financieringsrege ling betreft gold tot dusver net principe, dat de boer, die wenst te herbouwen, 16 tot 25 pet. van de kosten voor eigen reke ning moet nemen, welks rege ling by vele getroffenen kwaad bloed zette. Hierover nu is maandenlang overleg gepleegd tussen het Bureau Wederop bouw Boerderyen, de Ryks- dienst voor Landbouwherstel, de Stichting voor de Land bouw en het Landbouw Econo misch Instituut met het ge volg, dat een meer gedifferen tieerd schema is gemaakt, waarby de vermogenspositie van de boer buiten beschou wing ls gelaten; de waarde van het te stichten bedrijf ligt er nu aan ten grondslag. Da nieuwe regeling, die nog niet officieel In werking ls getreden al zelde mi nister In 't Veld, dat „er al naar wordt gewerkt" be- Kerknleuws HERVORMDE RAAD VOOR UITWENDIGE ZENDING In de vacature, ontstaan door het zich weer beroepbaar stellen in de Ned. Hervormde Kerk van ds P. de Bres, is benoemd tot secretaris In de Raad voor Uitwendige Zending ds P. J. Mackaay te Haarlem. GEREF. KERKEN. Beroepen te Heinkenszand A. C. Scherpenisse, cand. te Klundcrt. Aangenomen naar 's-Gra- vendeel B. A. van Lummel, legerpred. te Katwyk a. d. Ryn. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te 's-Gravendeel J. C. van Ravenawaay te Zaamslag. (Ingezonden mededeling) Jaag die Rheumatische pijnen uit Uw ledematen I Dat kan Met de eenvoudige bloedzuiverende Kruschen- .kuur: Elke morgen de kleine 'dosis Kruschen Salts, zoveel als cr op een cent gaat. De zes mi nerale zouten waaruit Kruschen bestaat, zijn een wondere sti mulans voor de bloedzuiveren de organen. Lever, nieren en ingewanden hebben de opwek king nodig, die Kruschen ge ven kan. Ze gaan weer krach tiger werken, het bloed gaat sneller stromen en voorkomt zodoende dat schadelyke, pijn- verwekkende zuren zich gaan vastzetten in spieren en ge wrichten en voortdurende oor zaak worden van Uw ondra- gelyke pyn. Niet zonder reden gebruiken miljoenen mannen en vrouwen over de hele we reld sinds jaar en dag Kru schen. De heilzame gevolgen worden alom erkend en er kan geen reden zyn, waarom ook gy er niet van zoudt profite ren. Vraag Kruschen by Apo theker of Drogist. naait de bydrage van de boer voor de zaderyen en graan- bedrhven op de kiel van 13 tot 27 pet., voor de akker bouw en gemengde bc- dryven op de klei en het veen van 11 tot 25 pet., voor de veebedryven op de kiel en het veen van 9 tot 22 Kt. en voor de gemengde dryven op het zand van 8 tot 22 pet. MENING VERDEELD. Dit nieuwe schema is inmid dels in alle provincies in be sloten kring besproken. Uit de resultaten van dit overleg met de betrokkenen bleek, dat de boeren met een bedrijf van niet meer dan 15 hectares deze re geling als een grote verbete. ring beschouwen. Onder deze categorie vallen 5746 van de 8352 verwoeste bedrijven; het merendeel derhalve. De boeren met bedrijven van 15 tot 25 hectares-dat zyn er 1434 zyn van oordeel, dat zij er nog even moeilijk aan toe zyn, ter wijl de 1171 boeren met meer dan 25 hectares de indruk heb ben. dat zy het gelag moeten betalen. Onverdeeld gunstig is het oordeel derhalve niet over hetgeen van overheidswege „een verbeterde financierings regeling" is genoemd. GEEN LUXE. Overigens is voor de zwaarst- blaste categorie deze maatre gel getroffen, dat de boer een geringer percentage behoeft by te dragen naarmate hy zijn be- dryyf eenvoudiger opzet, 'waar tegenover dan staat, dat hy- zelf moet byoassen als hij een grotere hoeve wil bouwen dan hij gehad heeft. Door normali satie en standaardisatie is in het algemeen reeds een sterke bezuiniging verkregen. Ook hebben de architecten, die niet gewend waren boerderijen te ontwerpen en in het begin met plannen kwamen, waarop vaak voor 10.000 tot 20.000 gild. be zuinigd kon worden, reeds veel geleerd. Dan is de zg. luxeiyst Ingevoerd, waarop al die on. derdelen staan vermeld, waar voor de regering geen bydrage in de kosten wenst te leveren. Ook dit heeft tot versobering geleid. De definitieve datum van in voering der hier in het kort be schreven nieuwe financierings regeling op de honderden details konden wy in dit korte bestek niet ingaan kon men ons te bevoegder plaatse nog niet noemen. (Nadruk verboden). Burgerlijke stand MELIS KERKE. Bevallen: C. MelseLouws, z.; M. Dekker—Koets, d. Getrouwd: M. Louws, 27 j. en C. Wisse. 23 j. Vliegtuig voor 1400 geveild. „Kan dat ding nog vlie gen?" vroeg Zaterdag, morgen een adspirantko- per op de veiling van een vliegtuig en onder delen op het vliegveld Ypenburg. Ondanks de verzekering, dat de op vouwbare „Walvisjager" PH-Nax, certyds van de Willem Barendz, 't nog best deed, was het bie den matig. De machine ging weg voor 1400. Koper was de heer Van Groningen uit Nieuw. Vennep. Hy weet nog niet, wat hg er mee gaat beginnen. „Leuk voor de kleine jongen thuis" meende een der omstan ders. Wichelroedeloper vond een bom. De wichelroedeloper W. Hulseg- ge uk Gorssel heeft op het land goed „Het Haveke" te Eefde bij Zutphen een niet ontplofte bom in de grond ontdekt. Het projectiel is uitgegraven en onschadelijk ge maakt. Reeds eerder waren pogin gen gedaan de bom. die volgens geruchten op „Het Haveke" in de grond moest zitten, te vinden, maar vergeefs. Hulsegge vond hem ech ter vrij spoedig. Weggezuiverde ambtenaren willen in beroep. De .Kring van oud-ambtenaren F 221", de ambtenaren, die krach tens -et K.B. F 221 werden ont slagen (na zuivering) heeft zich met een adres tot de minister van binnenlandse zaken gericht. Zij menen wat het afhouden van hun normale rechten en de na-oorlogse verhoudingen tengevolge hebben gehad: le. dat te hunnen aanzien in de zuiveringscommissies gevolg de „procedure" op deze naam geen aanspraak kan maken en 2e d. t zij in het algemeen, zelfs door overheidsorganen, als „er-uit-ge- zulverden" worden beschouwd en op één lijn, of vrijwel op één lijn worden gesteld met politieke de- linqentcn. De kring verzoekt de minister met aandrang te willen bevorde ren dat: le. de ontslagenen beroep kunnen instellen bij de Kroon: 2e. wanneer in beroep mocht biyken, dat het ontslag ten onrechte is ver leend. volledige schadeloosstelling ook met betrekking tot de pen sioenaanspraken. wordt toegekend en zodra en zoveel mogelijk her plaatsing geschiedt in de gedwon gen verlaten of een daaraan gelijk waardige overheidsfunctie. Nieuws in een Notedop —De vijfjaarlijkse Tollen-prijs is ditmaal toegekend aan de dich ter mr. H. W. J. M. Keuls. De heer Frits Thors, voor de oorlog omroeper van de AVRO en tijdens de oorlog werkzaam bij de Canadese radio en het Nederlands Informatie Bureau te Montreal, is benoemd tot hoofd van de Inter nationale programmadienst van de Were'iomroep. Op 18 December zal in Den Haag een congres over vacantie- spreiding worden gehouden. Een militaire truck reed nabij Poerwokerto op een landmijn en werd beschoten. Er waren 5 licht gewonden. BU Laboenbilik (Sumatra) werd een smokkelboot door een Nederlands vliegtuig tot stoppen gedwongen. Boot en lading wer den geconfis'ceerd. Kotalla, specialist In wreedheden. Bloedige Nieuwjaarsnacht. Zaterdag ls voor het Bij zonder Gerechtshof te Am sterdam het proces begonnen tegen de beruchte Joseph Kot&lla, die zich in het kamp te Amersfoort heeft doen kennen als een sadist van het ergste soort, waarvoor de geïnterneerden voortdu rend In panische angst ver keerden. By de aa.nv.ng van de zit ting deelde de verdediger, mr. Hovius, mee, dat perso nen, die hij gevraagd heeft als getuige décharge op te treden, er huiverig voor zijn in het openbaar verklaringen af te leggen. Eén van de getuigen ver telde het verhaal over de gruwelyke le Januari 1945. 's Ochtends vroeg werden de gevangenen uit de barakken geranseld naar de appèl- Schooljeugd en Beeldromans. Ook de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen gaat de strijd aanbinden tegen het le zen van de z.g. sensationele beeld romans door de jeugd. In een cir culaire verzoekt hij dc schoolbe sturen en gemeentebesturen de aandacht van het personeel van de scholen er op te vestigen, dat de leerlingen de beeldromans niet in de scholen brengen en aldaar verspreiden. Hij voegt hieraan toe. dat de leerlingen op het opper vlakkige karakter van die lectuur ware te wijzen en belangstelling bij te brengen voor goede boeken. laats. Toen moesten zy weer erug en zo geschiedde het 6 7 maal. Tussen de ba rakken stonden de knuppe laars. die telkens als de ge vangenen langs renden de knuppel als bezetenen rond- zwaaiden. Tenslotte waren alle ge vangenen op de appèlplaats. Zg moesten ondermeer „rob ben." De bewakers, met na me Kot&lla trapten ieder, die niet platgenoeg lag en lie pen over de lichamen. Die dag werden ongeveer 130 ge vangenen naar het hospitaal gebracht. VINGERS AFGE ZAAGD. Vele andere weedheden kwamen ter sprake. Zo had verdachte eens enige tiental len personen naar een cirkel zaag gebracht, waar hij één of meer vingers van de hand dier gevangenen afzaagde. Op 29 November zal het requisitoir worden gehouden. Staking op d; Queen Elizabeth. De stakende leden van de bemanning van 's werelds grootstse passagiersschip, de Queen Elizabeth, hebben Zon- dag besloten niet naar het schip terug te keren. De Queen Elizabeth zou Zondag, na een vertraging van vier da gen, naar Amerika afvaren. Een van de leiders der sta kers zeide. dat de stakers de Amerikaanse havenarbeiders, die het werk neerlegden, be loofd hadden niet te zullen vertrekken. Afscheid Kol. J. Cailenfels te Vlisslngen. Maandagmiddag zal kolonel J. Callenfels officieel afscheid nemen an het Loodswezen te Vlisslngen in verband met zijn benoeming tot directeur-gene raal van het Loodswezen. Het personeel van het Loodswezen zal daartoe by'eenkomen in het Strandhotel des middags te twee uur. Naar wy vernemen zal aan kolonel Callenfels een af. scheidsgeschenk worden aan geboden in de vorm van een ingezameld bedrag, waaraan de heer Callenfels een bestem ming zal geven. Zeeuwse Rode Kruis- ploegen te Utrecht. Te Utrecht werden Zaterdag landeiyke wedstrijden gehou den voor Rode Kruiskorpsen. Hieraan werd deelgenomen door de herenploeg uit Souburg en de damesploeg uit Goes. De damesploeg werd zevende, de herenploeg achtste. By de pry- zen der commandanten be- haaldo Goes eveneens een ze vende prys. Een groot aantal belangstel lenden was by deze wedstryden aanwezig, o.a. de commandant van het Rode Kruiskorps gen. b. d. L. H. van Oyen. De jury stond ondér leiding van dr. J. F. J. Baesjou, hoofd van de medischeafdeling van het hoofdbestuur van het Rode Kruis. Chr. Emigratie Centrale De afd. Zeeland van de Chr. Emigratiecentrale kwam Zaterdag middag in „de Prins van Oranje" te Goes in vergadering bijeen. Na een inleidend woord van de afd.- voorzitter, de heer A. L. Louws uit Oostjsapelle, die o.m. wees op het belang van taalcursussen en op de goede toekomstmogelijkhe den in Canada, voor hen die hard willen werken, richtte de lande lijke voorzitter van de Chr. Emi- gratie#Centrale, de heer A. War- naar, burgemeester van Waddinx- veen. zich met een toespraak tot de vergadering, waarbij hij het be lang van en de mogelijkheden voor emigratie, alsmede de noodzake lijkheid van een eigen organisatie besprak. Spr. wees hierbij vooral op het grote belang dat de emi grant in een voor hem passende omgeving komt. Een Chr. emigrant kan daarom volgens spr. het best zijn nieuwe vaderland in Canada zoeken. Hun voorgangers hebben zich daar een goede naam verwor ven. De Reformed Churches (in Ned. Geref. Kerken hebben daar reeds veel werk verricht bij het zoeken van werkgevers voor onze Nederlandse emigranten Aan hun organisaties is het te danken dat in 1947 reeds 2000 landgenoten naar hun nieuwe vaderland konden vertrekken. Tenslotte wees spr. op de noodr ïkelijkheid van het be staan van een vrijwillige organi satie om invloed te kunnen uit oefenen op de overheidsinstanties, welke met de emigratie zijn be last. Na deze causerie kwam on vele vragen uit de vergadering, die door de spreker werden beantwoord. Het voorlopig bestuur is thans aldus samengesteld. A. L. Louws. Oostkapelle. voorzitter; A. de Kam. Grijpskerke. secretaris: drs. J. J. Knibbe. Goes. J. Ramondt, IJzen- dijke, C. Boer, Axel, P. Manni, Haamstede. Getracht zal worden het nog uit te breiden, o.m. met een vertegenwoordiger van de Chr. Landarbeidersbond. Voet afgereden. Zaterdagmiddag omstreeks één uur kwam het tienjarige jongetje de F. uit Sas van Gent in de Tramstraat aldaar spelende onder een der wagens van een passerende tram. Waarschynlyk is de jongen uitgegleden op het moment, dat de tram hem voorbijreed. Een zware, met bietenpulp ge laden wagon, reed hem over de voet. welke geheel werd afge reden. Het slachtoffertje werd overgebacht naar het zieken huis te Sluiskil. De busdiensten op Zondag. OPPOSITIE VAN DE RAAD VAN POORTVLIET. In een dezer dagen gehou den gemeenteraadsvergadering te Poortvliet kwamen de auto- busdiensten op Tholen op Zon- da<» ter sprake. Deze Zondagsdienst is tot stand gekomen op aandrang van de vereniging van burge meesters, secretarissen en ont vangers op het eiland Tholen, teneinde het ziekenhuisbezoek in Bergen op Zoom mogelyk te maken. De dienstregeling is evenwel niet aansluitend ge maakt op de bezoekuren van het ziekenhuis, terwijl volgens de ondernemer het vervoer zich voornamelijk beperkt tot bioscoop- en voetbalbezoek. De raad van Poortvliet be sloot met algemene stemmen, dat B. en W. stappen zullen ondernemen om de regeling on. gedaan te maken. Woningbouwvereniging voor O. Zuid-Beveland. Naar wy vernemen is een woningbouwvereniging voor platteland van Oostelijk Zuid- Bevelhnd in oprichting, die de, volgendo gemeenten zal om vatten: Kapelle, Kattendijke, Kloetinge, Krabbendyke, Krui- ningen, Rilland Bath, Waarde, Wemeldinge en Yerseke. Zaterdag 27 Nov. a.s. zal te Kruiningen een oprichtings vergadering worden gehouden, waarin het voorlopig bestuur, bestaande uit de heren J. A. de Goffau, burgemeestervan Rilland Bath, D. Schipper en H. M. Dek met een aantal voorstellen ter tafel zal komen. Uniek schouwspel wacht in Westkapelle. OP HERBEPLANTÏNGSDAG. Op Woensdag 24 November zullen de genodigden voor de herbeplantingsplechtigheid te Westkanelle, zoals bekend, met boerenhuifkarren naar het plantterrein by de kerk wor den gebracht. Dit belooft een uniek schouwspel te woden. Men is er nameiyk in geslaagd niet minder dan twintig echte huifkarren voor dit feest bij elkaar te brengen. Sinds vele jaren is een dergelijk aantal niet meer tezamen geweest en dit zal ook in de toekomst wel niet meer voorkomen. De huifkarren zullen in „bruidstooi" zyn en zullen worden gereden door boeren, die vanzelfsprekend, evenals hun vrouwen, gestoken zyn in Zeeuwse dracht. Zilveren medaille Prins Bernhard voor postduif uit Poortvliet. Veertien keurmeesters zijn in de rivièrahal van Diergaarde Blijdorp te Rotterdam bezig ge weest met het keuren van ruim 2000 duiven, die door de Neder landse tentoonstellingsclub „De Postduif" worden gexposeerd. De zilveren medaille van Prins Bernhard voor prijsvliegers ■jong was voor nr. 418 a van J. M. Hagen uit Poortvliet Een drieling in Zeeuwsch-Viaanderen. De familie de Dreu te Groede werd Zondag verblyd met de geboorte van een drieling, twee meisjes en één jongen. De drie baby's zyn gezond; moeder en. kinderen maken het goed. Zomervergadering Z.L.M. De grote zomervergadering van de Z. L. M„ zal naar ir. Geuze Zaterdag op de verga dering van de Kring Tholen mededeelde, volgend jaar op het eiland Tholen worden ge houden. Waarschynlyk zal hieraan een tentoonstelling van werktuigen van de land bouwers op dit eiland, ver bonden worden. Herziening van overzetgeld veer over de Eendracht. Naar vernomen wordt heeft de Raad van Beheer van de Ambachtsheerlijkheid van Oud-Vossemeer en Nieuw- Vossemeer en Vryberghe N. V. by de Prov. Staten van Zeeland een verzoek inge diend om het tarief van over- zetgelden van het pont- en roeibootveer over de Een dracht tussen Oud- en Nieuw- Vossemeer te herzien. Het verzoek is in handen gesteld van Ged. Staten. Middelburg VOLKSONDERWIJS. Vrijdagavond vergaderde de afdeling Middelburg van de vereniging „Volksonder- wys" in de „Vergenoeging" onder voorzitterschap van de heer Spinnaay. In zyn openingsrede herin nerde de voorzitter aan de stichting van de openbare lagere school op 't aZnd, waarby „Volksonderwys" een grote rol heeft gespeeld. Vol lof was spreker over de roy ale wyze, waarop het gemeen tebestuur d'e school heeft in gericht met de nieuwste leer middelen. Thans moet er nog een school voor kleuteronder wijs komen. Daar is, vooral in die wyk van Middelburg, groot gebrek aan. Na behandeling der inge komen stukken ging men over tot verkiezing van een nieu we voorzitter, daar de heer Spinnaay aftrad en niet her kozen wilde worden. Gekozen werd mevr. E. A. Colmjon. Inplaats van mej. Dorleijn koos men als be stuurslid mei. Bosdyk en in plaats van de heer Roelands de heer Leuvelink. De heer Hardon werd secretaris in- laats van de heer Rosen- aal. Het financieel verslag van de penningmeester werd goed gekeurd. Tenslotte dankte de heer Rosendaai namens alle leden hartelijk voor alles, wat de heer Spinnaay voor „Volks onderwijs" heeft gedaan in 't bijzonder voor de actie op 't Zand. TEGEN HEISTELLING GEREDEN. Een vrachtauto reed op 't Zand tegen een draad van een heistelling aan. Het gevolg was, dat palen van deze stel ling afknapten. FANCY-FAIR. Tientallen lampjes verlicht ten Zaterdag en Zondag de oude Kuiperspoort te Middel burg. De reden van deze illu minatie vormde een fancy-fair, die door en voor de Katholieke Jeugdbeweging in het clubge bouw werd geghouden en die in een prettige omgeving vele aardige atracies bood. Boven dien was een aparte „theetuin" ingericht en werden in een bo venzaal voor de kleintjes pop- penkastvertoningen gegeven. Zaterdagmiddag opende Pas toor H. Snel met een enkel wooord deze „fair", waarby hij wees opp het belang van een eigen en goed georganiseerde jeugdbeweging voor de Katho lieken. Vooral in de avonduren kreeg de Kuiperspoort druk bezoek en velen konden met mooie prijzen naar huis terug- ekren. KLAPROZEN-COLLECTE De z.g. klaprozen-collectie ten behoeve van het geallieerd oorlogsgraf heeft in Middel burg 995.79 opgebracht. St. Laurens BIM-BAM AVOND. In 1943 roofde de bezetter ook de Sint Laurense toren klok. Nu is sedert enige tyd de Nederl. Herv. Gemeente be zig om gelden te verzamelen voor een nieuwe torenklok. Er is een z.g. „klokken- fonds". Donderdag werd in het gemeenteiyk vergaderlo kaal een „Bim-Bam" avond gehouden onder leiding van de heer J. W. Davidse, pres. Kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk. Aan deze avond gaven al de Herv. verenigingen ter plaatse hun medewerking. Van 't goed verzorgde pro- pramma noemen we het door de Meisjesvereniging opge voerde stukje „Om blijdschap" en „De Sint Laurense klok in beeld" door de C.J.M.V. De geslaagde avond werd door ds. Keijzer gesloten. Door het groot aantal lief hebbers voor deze avond moest Vrydag een herhaling worden gegeven. Vlissingen DE BALLt~NWEDSTRIJD De uitslag van de Vlissing- se ballonwedstryd is thans bekend geworden. De grootste afstand (718 km.) werd af gelegd door ballon no. 679. De bekendmaking onder vond vertraging, daar enkele landingsplaatsen slechts met de hulp van het Deense Con sulaat-Generaal konden wor den bepaald. Arnemuiden CHR. BEWAARSCHOOL. Het bestuur van de Christelijke Bewaarschool te Arnemuiden kwam dezer dagen in een bijzon dere vergadering bijeen. De heer C. van Waarde, waarnemend voor zitter sprak er zijn genoegen over uit, dat alle oorlogsschade geheel hersteld is en dat thans een derde leslokaal beschikbaar is. Een der bestuursleden gaf een uitvoerig overzicht van de geschiedenis der school. Ds. Heinekum uit Middel burg, die destijds consulent voor Arnemuiden was, nam in 1884 het Initiatief, doch ondervond in het begin niet veel medewerking. Slechts 17 inwoners van Arnemui den vonden een bewaarschool noodzakelijk. In Middelburg en Arnemuiden werden gelden bij eengebracht en al spoedig kon de school in de voormalige openbare school beginnen. De eerste onder wijzers mej. Pieterse begon met veertig kinderen. In de laatste oor log liep het gebouw aanzienlijke schade op. doch deze ls thans her steld. Er bezoeken nu 150 kinderen de school. Na dit overzicht vertelde mej. Poortvliet, de onderwijzeres der school, hoe zij met haar helpsters een aantal attracties op touw had gezet, die in totaal f 1010.42 op brachten. Van de Stichting Schel- demonden werd f 940 ontvangen, terwijl ook de Ned. Herv. Kerk en gemeentebestuur niet achterble ven. Ds. Pijnacker Hordijk, con sulent te Arnemuiden, werd be noemd tot voorzitter. Tenslotte sprak de burgemeester nog enige woorden, waarna ds. Hordijk de vergadering sloot. O." en W.-Souburg ZENDINGSFILM. Donderdagavond werd in „Rehoboth" te Souburg een Zendingsfilm vertoond. Op duidelijke wijze werd de film toegelicht door zendeling Ro- zenboom, die zowel in zyn openings- als in zyn sluitings woord getuigde van de vele moeilijkheden, maar ook van de vele zegeningen die het zendingswerk ondervond. Veere HET KLOKKENSPEL. De Nederlandse Klokken- en Orgelraad èn Monumen tenzorg, hebben het denk beeld om het automatisch speelwerk van Veere's caril lon te electrificeren, ver worpen. Een volledige restau ratie van het oude speelwerk was daarboven te verkiezen, mede omdat de deugdelykheid van een electrificatie in het algemeen nog niet bewezen is, terwyl het in ons klimaat veel te grote risico's met zich meebrengt. Wel wordt over wogen om de opwinding van het uurwerk electrisch te me chaniseren. VOORLICHTINGS TENTOONSTELLING Dinsdagavond werd in de Campveerse Toren te Veere, door de „Stichting voor huis- houdelgke Voorlichting te Plat telande in Zeeland" een ten toonstelling gehouden van werkstukken van de voorlich tingscursus. De tentoonstelling werd ge opend door de burgemeester Jhr. L F. den Beer-Poortu gaol, die het nut van deze cursus, welke werd gegeven door mej. Koppejan uit Goes schetste. Tal van fraaie kledingstuk ken welke door de cursisten werden vervaardigd lagen ten toongesteld. Mond- en klauwzeer op Noord-Beveland. By de landbouwer S. Breu- re te Geersdyk op Noord-Be veland is mond- en klauw zeer onder de veestapel uit gebroken. Werkloosheid op Tholen. Het aantal werklozen op het eiland Tholen wordt deze winter op 500 k 600 geschat. Stichting kraamzorg West Zeeuwsch-Viaanderen. De Stichting Kraamzorg van de gezamenlijke Groene Kruis, verenigingen in West Zeeuwsch Vlaanderen heeft te weinig in komsten om de balans sluitend te kriigen. Men wilde daarom trachten met Oost Zeeuwsch Vlaanderen een gemeenschap- pelyk kraamcentrum te vor men, waardoor aan de finan- cieele moeilijkheden het hoofd zou worden geboden. Neder lands Volksherstel heeft zich echter bereid verklaard met ingang van 1 September 1948 een financiële bijdrage te ver lenen ad 1 per interne ver- zorgingsdaf. terwijl door de miniate* van Soicale Zaken is medegedeeld, dat het in de be doeling ligt in 1949 en volgen de jaren een bedrag ten be hoeve van kraamzorg beschik, baar te stellen. Men heeft in verband hiermede afgezien van verdere plannen tot stichting van een gezamenlijk centrum. Uitvoering van industrialisatierapport Kruiningen. De gemeenteraad van Kruiningen behandelde dezer dagen het industrialisatierap- oort, uitgebracht door de Planologische Dienst. B. en W. werd een crediet verleend van f 1000 voor het doen opmaken van een begroting enz. voor het bouwrijpmaken der geprojecteerde industrie terreinen. B. en W. zullen voorts voorbereidingen tref fen voor het aantrekken van industrie. Zoutelande DE MENTAWAI-FILM. Donderdagavond werd in de Noodkerk te Zoutelande de Mentawai-film vertoond. Zendeling Roseboom. die twin tig jaar in Indië heeft ge werkt, vertelde hierby over het moeilyke zendingswerk. De belangstelling was niet groot, 's Middags heeft de film ook gedraaid voor de jeugd. JAARFEEST. MEISJESVERENIGINGEN. Vrijdagavond hielden de Chr. Meisjesverenigingen „Martha" en „Jong Martha" te Zoutelande haar 29ste jaar vergadering in de Noodkerk te Zoutelande. Mevr. Janse en mej. A. Samuelse, de pre- sidente's hebben getoond, dat er met hard werken op ver- enigingsgebied veel te berei ken valt. Beide verenigingen voerden een samenspraak op en hielden een voordrachten wedstrijd. In de pauze werd een ver loting gehouden met diverse attracties. De ere-voorzitter, ds. W. Oosthoek, sprak een ope nings- en slotwoord. Yerseke VISSERSVERENIGING VERGADERDE. De vissersvereniging „Yer seke" hield dezer dagen een vergadering. De voorzitter, de heer C. Pekaar memo reerde de viering van het 60- jarig bestaan der vereniging. Hierop kwam in bespreking het verslag van de vergade ring der Advies-Commissie, waarna de levering en de voorwaarden der Waddenzee mosselen behandeld werd. Door de meerderheid der aanwezigen werd aanbevolen contact te zoeken met de stichting Zeeuwse Visserij. Koudekerke Met het troepe. anspai ischlp „Johan van Oldenbarnevelt", dat vermoedelijk 24 Nov. a.s. te Am sterdam zal aankomen repatrieert korporaal A. J. Buitenkamp te Koudekerke. Marktberichten. VEILING WALCHEREN. z 19 November 1948. Appelen: Goudreinet 4266, Dubb. Bellefleur 30; Canada Reinet 39; Gron. Kroon 38—59; Golden Deli cious 52; Jonathan 4770; Val- en fabriek 20—45. Peren: Fr. Bordla 6062; Gieser Wildeman 85; Pondspeer 59. Tomaten: 12—39. Groenten: Andijvie 6—25: Bloem kool I 14—57, id. II 9—20; id. HI 513; Rode kool 78; Sav. kool 612; Bore kool 38; Spruiten 20 40; Prei 7—14; Bospeen 515; Boskroot 2—5; Veldsla 10—15; Wit lof 5575; Spinazie 522; Dubbele Prlncessen 1.20; Snijbonen 1.02. BOUSSEN MIDDELBURG. Maandag: Bogardzaal: Alg, Bor.d v. Ouden van dagen, 2 uur; Schouwburg: Een onvergete lijke melodie, 8 uur. Electro: Levensdrang, 7 en 9.15 uur. Jongenshuis Kinderzorg: Alge mene vergadering, 2 uur. Dinsdag: Electro: Fantomas, de schrik van Parijs, 7 en 9.15 u. VLISSINGEN. Maandag. Alhambra, Een onverge telijke melodie, 7, 9; Luxor: De rode hengt, 7, 9. nsdag: Alhambra: Gilda. 7, 9. Luxor: Klokslag twaalf. 7, 9 Concertgebouw: Jo Vincent, s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2