Tabaksaccijns en weelde belasting worden hoger NIEUWS UIT ZEELAND Beul van Amersfoort WALCHEREN Tweede Kamer Verhoogde tabaksaccijns geldt voor drie jaar. Debat over binnenlandse zaken begonnen. De Tweede Kamer heelt Don derdagmiddag behandeld het wets ontwerp tot verhoging van de op brengst van enkele belastingen. De verhoogde opbrengst moet dienen voor dekking van het be drag van I 85.000.000, nodig voor het verlenen van toeslagen ten be hoeve van de landbouwbedrijven op lichte gronden, waartoe d? re gering voor de Jaren 1947 en 1948 heeft besloten. Het bedrag zou moeten worden verkregen in twee Jaar en wel per jaar omstreeks f 42.500.000. De tabaksaccyns zou daartoe moeten worden verhoogd met I 20.000.000. een uitbreiding van dc weeldebelasting zou I 10.000.000 moeten opleveren en een verho ging van de ondernemingsbelas ting, volgens het aanvankelijke voorstel f 13.000.000. Deze laatste verhoging heelt do minister echter later teruggenomen, opmerkende, dat men zich niet zou behoeven te houden aan de oorspronkelijke be doelde twee Jaar. Over dit terugnemen toonde de heer Lucas (K.V.P.) zich wel vol daan, maar de verhoging van de tabaksaccijns zou hij nadrukkelijk willen beperken tot twee jaar. Ook was hij er tegen auto's onder de weeldebelasting te brengen. Bij dit laatste sloot de heer van de Wetering (C. H.) zich aan. Voor de verhoging van tabaksaccijns en weeldebelasting wilde hij een ter mijn van drie jaar gesteld zien. De heer C. van den Heuvel <A.- R.) wees erop. dat belastingverla ging en herziening to wachten is. Hij vond het beter alles teza men tc bezien en verzocht het ont werp terug tc nemen. Dc heer Hoogcarspel (CJ.N.t vond. dat door het terugnemen van de verhoging der onderne- mingsbel sting het ontwerp zijn eigenlijke karakter heeft verloren. Dc heer Hofstra (Arb.) betoog de, dat verhoging der middelen nodig is en hij stemde in met de wijze waarop de minister daarvoor dekking wil verkrijgen. Voor de heer Ritmeester (V.V. D.) was het ontwerp aannemelijker geworden nu de verhoging der ondememingsbelastlng ls terugge nomen. MINISTER AAN HET WOORD. Minister Lieltinck. bestreed de opvatting, dat het hier een be stemmingsbelasting zou gelden. Er ls bijzondere haast met de dek- klngsmiddelcn en het ls niet mo gelijk thans met een alomvattend belastingplan te komen. Met Bel gië en Luxemburg is nog over leg gaande en nu is nagegaan hoe men aan enige grotere inkomsten kan komen. Dit is in ljet ontwerp vastgelegd. In het dekkingsplan is een bres geslagen door het terug nemen der ondememingsbelastlng en hierdoor wordt het te nood zakelijker dc overige verhogingen te aanvaarden. Wordt het ontwerp aanvaard, dan is unificatie der tabaksaccijn- zen met België en Luxemburg be- rC\Vanneer de auto onder de weel debelasting komt. wat 6 millioen zal opbrengen, ligt Nederland nog aanzienlijk lager dan België. Het is volgens de minister uiter mate bezwaarlijk een scheiding te maken tussen ijs in café s en ln ijssalons cn van wagentjes. Het zou hem zeer spijten als deze f 2.000.000 to loor zouden gaan. Een termijn van drie jaren is wel het minumum waarvoor de maatrege len zullen m. :te i gelden. Dc heer Lucas kwam bij de re plieken met amendementen om de verhoging van de tabaksaccijns slechts voor twee Jaar te doen gelden cn om de actetasscn te schrappen. Minister Lieftinck ontried het eerste amcndemcnt-Lucas ten stekste. Tegen het schrappen van dc actetasscn zou hU zich niet verzetten. De heer Lucas wijzigde daarop zijn amendement in die zin. dat de tabaksaccijns voor drie Jaar zal gelden. De Kamer aanvaardde dit amendement met 48 tegen 21 stem men. Nadat dc minister het onaanne melijk had verklaard, trok de heer Lucas een amendement, dat het ..Ijsje" uit de regeling wilde nemen. In. De minister nam het amendement inzake de actetassen over. Het wetsontwerp werd daarop z.h.s. goedgekeurd, met aante- nlng. dat dc fractie der C.P.N. ge acht wilde worden te hebben te gengestemd. BINNENLANDSE ZAKEN De Kamer is daarna begonnen met de algemene beschouwingen over de begroting van binnenland se zaken. De heer Algera (A.-R.) zelde de achterstand ln dc schoolgeldheffin gen te betreuren. Met de regering vond hU dat er geen wijziging in het tijdstip der gemeenteraads verkiezingen moet worden ge- Drie doden bij vliegtuigongeval. Drie inzittenden van de Brit se Dakota, die Woensdagavond in dc Sowctzóne is neergestort, zjjn gedood, zo wordt in een Brits communiqué medege deeld. Een overlevende werd in de Sowietzöne, in %gen- woordigheld van een Britse arts van de luchtbasis van Lu. beek, geopereerd. Hij ver klaarde, dat de Dakota bij 'n landingspoging bomen had aangeraakt en middendoor brak. (Ingezonden mededeling) s^r&i tSSffSSS» ""Tvns'ïO1- bracht. Hy wilde de mogelijkheid scheppen, dat in Indonesië verblij vende militairen kunnen stemmen bij de verkiezingen. Met belang stelling ziet spr. het ontwerp in zake samenwerking van gemeen ten tegemoet; met samenvoeging inoct men z.i. zeer voorzichtig zijn. Voorts vroeg hij welk standpunt de minister inneemt ten opzichte van de vraag of B. en W. ge ïnterpelleerd kunnen worden over dc toepassing der woonruimtewet In de avondvergadering bepleit te de heer Krol (C. H.) o.a. de belangen van de verwaarloosde jeugd, zomede het tegengaan van 1e zedenverwildering. Spr.'s er varing is. dat geen minister van binnenlandse zaken zjjn vingers wil branden aan een Zondagswet De heer Oud (V.V.D.) wijdde een uitvoerige beschouwing aan het vraagstuk der gemeentelilke zelfstandigheid. Ten aanzien der concentratie van bedrijven moot men niet verder gaan dan strikt noodzakelijk is. De verantwoordingsplicht acht te spr. van het grootste belang r -ze is een der grondslagen van het democraUsch bestel. Speciaal geldt dit voor het beleid van de burgemeester als hoofd der po litie. De; gemeentewet moet op dit punt gewijzigd worden. De heer Maenen (K.V.P.) keer de zich tegen uitlatingen van de heer Zandt over onverdraagzaam heid der Katholieken in het Zui den. HIJ wees er vtorts op. dat er een gevoel van achterstelling bestaat In de niet in het Westen gelegen gebieden. Schadeloosstelling op basis van Mei 1940 voor wat in het belang des lands in 1940 ver nietigd is, achtte hU billUk. Dc heer Beeminl- (C. H.) pleit te o.m. voor een technische her ziening der woonruimtewet door een mogelijkheid van tijdelijke vergunningen te scheppen. Mejuffrouw Nolten (K.V.P.) vroeg aandacht voor de morele oorlogsschade. Zij wilde dat politie en justitie niet te slap optreden tegen zedenverwildering. De heer Tuin (A.-R de positie der zeer kleine gemeenten be sprekend. betoogde, dat Den Haag meer moet volstaan -"et het aan geven van het algemeen beleid aan de ge- ieenten moet men be paalde punten overlaten. De heer Weltr was van oor- ïl. dat de soldaten ln Indonesië moeten kunnen stemmen. Dc heer Schmal (C. H.) infor meerde naar de voornemens ten opzichte van de dwerggemeenten Te half twaalf verdaagde de voorzitter de vergadering tot Vrij dagmiddag. Baby door heet water verbrand. Dinsdagavond legde een be woonster uit de Konijnen straat te Amsterdam haar zoontje van drie maanden in bed met een warme kruik. Na ongeveer tien minuten begon het kindje te huilen. De stop van dè warmwater- kruik was losgeraakt en het ventje lag ln het kokende wa ter. In ernstige toestand is het naar het centraal zieken huis vervoerd, waar het en kele ogenblikken later aan de gevolgen is overleden. Dodelijke val. Donderdagmorgen omstreeks tien uur is een ongeveer 50- jarlge schilderspatroon, wo nende op de Bloemgracht te Amsterdam, toen hij werk zaamheden verrichtte aan de achterzijde van een apotheek in de Marnixstraat, doordat het touw van een jaloezie steiger brak, naar beneden gestort. De man was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het Wilhelminagast- huls vervoerd. De woonruimteverdeling. Verschenen is het verslag van de begrotingscommissie der Tweede Kamer over de Rijksbegroting voor 't dienst jaar 1949. vijfde hoofdstuk (binnenlandse zaken). Hier aan ontlenen wij het volgen de: Nu de minister aan de Ka mer mededeelt, dat een her ziening van de wet tot be vordering van doelmatige ver deling van woongelegenheid op enige punten in voorbereiding is. wil de commissie niet na laten er op aan te dringen, daarin mede te betrekken de regeling omtrent de advies commissies, bedoeld ln arti kel 8 der wet. Jhr. Tjarda van Starkenborgh gaat heen. BU. K.B. is aan Jhr. A. W. L. van Starkenborgh S'-achouwer. buitengewoon gevolmachtigd am bassadeur te Parijs, met ingar.g van 1 December op zijn verzoek op de meest eervolle wijze mtslag verleend uit de buitenlandse dienst, onder dankbetuiging vooi de vele en gewichtige diensten, door hem als zodanig aan de Ko ningin en aan den lande bewezen. Bij hetzelfde K.B. is mr. C. G. W. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout, oud-minister "an bui tenlandse zaken, met ingang van 1 December benoemd tot buiten gewoon en gevolmachtigd ambas sadeur bij de Franse regering. De broer van generaal Char les de Gaulle. Pierre de Gaulle, is herkozen tot voorzitter van de Pa- rijse gemeenteraad. Schopte een gevangene 25 maal in een beerput De marteling van de Joden Donderdag werd voor het Bij zonder Gerechtshof te Amster dam het proces tegen Karl Berg, de latere commandant van het concentratiekamp Amersfoort, voortgezet. De publieke belangstelling was zeer groot. De eerste getuige, de heer Broertjes, werd in November 1941 als lid van de Farool- groep gearresteerd en kwam in Mei 1942 in het kamp te Amers foort terecht. Dadelijk maakte hij kennis met Berg. die getui ge een der eerste dagen met een ijzeren staafje op het hoofd sloeg, zodat deze een bloedende hoofdwonde kreeg. Bij een werkcommando, dat onder lei ding van Berg stond, werkte een der gevangenen niet hard genoeg naar de zin van Berg en deze stenigde de arme man met bakstenen. Het slachtoffer stond niet op en werd nadien niet meer gezien Berg dreigde altijd met de kalkput. Dit was een put met ongebluste kalk, waarin lijken gegooid werdende verdach te ontkent de feiten of zegt „die ist wohl möglich, dasz weisz ich nicht so genau mehr". MASSALE MISHAN DELING. Op 1 Januari 1945 stonden alle gevangenen aangetreden op de appèlplaats. Kotalla kwam, met veel misbaar schreeuwde hy: „der Komman, dant hat gesagt, dasz sie stehen blolben mussen bis zum verrecken". Op die dag gingen dc bwakers zich aan een algemene mishandeling te buiten, waarbij 100 gevan genen dermate gewond wer den. dat zij in de ziekenbarak verzorgd moesten worden, 'n Zestigtal moest voor langer Hjd daarin worden opgenomen. Eén der verbalisanten, de rechercheur Kleinveld, schil derde uitvoerig de toestand, die ln „de bunker" bestond. De getuige heeft zelf in de bunker gezeten van 17 De cember 1942 tot 1 Maart '43. De gevangenen lagen daar aan handen en voeten geke tend in volkomen duisternis. De boeien sneden diep in het vlees en vaak gebeurde het bovendien, dat de bewakers vergaten het eten uit te de len. IN DE SNEEUW. Getuige Bastiaanse. oud gevangene. vertelt hoe Berg bevel gaf aan de gevangenen door ae modder en sneeuw over de appèlplaats te rollen. De mensen waren slecht ge kleed en leden ontzettend. Ging het rollen niet snel ge noeg, dan gaf Berg bevel aan de kapoTs om er met »evei hun knuppels op los te slaan. Deze getuige noemde Berg een „sluwe sadist, die de stille misdadiger achter de scher men was." Een Joodse gevan gene, de heer Melkman, ver telde van de verschrikkelijke martelingen, die de Joodse gevangenen moesten door staan. Zo werden grijsaards aan de baarden over de appèl plaats gesleept. De getuige was uit het kamp ontvlucht en spoedig weer gegrepen. Na een zware mishandeling door Kotalla, waar Berg by stond, werd getuige in de bunker geworpen, waar hij, zwaar gewond, vijf dagen in de boelen moest biyven zon der eten. De verwondingen van deze getuige waren zo ernstig, dat de kampleiding maar vast een doodsbericht naar de vrouw van getuige stuurde De martelingen geschiedden met medeweten van Berg, die 2 weken tevoren voor t front der gevangenen ver klaard had, dat, nu hij com mandant geworden was, mis handelingen niet meer ge beuren mochten, ook niet op Joden. IN DE BEERPUT. Getuige van West werd 25 maal achtereen in een beer put geschopt, kreeg 50 sla gen met een stok met spij kers, werd 2 maal levend be graven en op de andere „ge wone" manieren mishandeld. Toen de getuige bij Berg over deze mishandelingen klaagde, was hij zo uitgeput, dat hij ineen zakte. Berg gaf toen het commando „ninle- gen", waarna getuige op de rug ging liggen. Eén van de satellieten van Berg gaf hem een slag met een blikhamer ln het gezicht. Getuige Gustaaf Damen werd in September 1941 naar het kamp vervoerd en woog toen 78 kg. Na 9 maanden kampverblijf woog h\j nog slechts 35 kg. Nogmaals wordt het execu teren van de Russische krijgs gevangenen behandeld en prof. van Hamel spreekt zijn af schuw uit over een dergelijke onmenselijke daad. De Russen die tijdens het werk bewuste loos neervielen, werden op een sneuwhoop gegooid, waardoor zij de bevriezingsdood stierven. De lijken werden in een grote kist gegooid en pas als deze kist vol was, werd hij in een grafkuil gelegd. Medische hulp mocht absoluut niet aan de Russen verstrekt worden. Om vijf uur schorst de ore- sident de zitting tot 29 "No vember, dan zullen de requi sitoiren in alle 7 zaken tegen de groep-Kotalla worden ge houden. Provinciale Gezondheidsdienst voor dieren. VERSLAG OVER 1947—1948. Verschenen is het tweede ver slag van de Stichting „Provinciale Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland" over 1947—1948. Hierin wordt uitvoerig gesenre- ven over het werk van de Stich ting. zoals de tuberculose-bestrij ding. onderzoek op steriliteit en verschillende ziekten, de kunstma tige inseminatie, schurft bestrij ding. enz., waarvan reeds meer malen door ons in artikelen mel ding is gemaakt. Met vreugde wordt gewag gemaakt van de ope ning van het nieuwe laboratorium op 7 April j.L Het directoraat werd uitgebreid door de benoeming van de heer G. Grootenhuis. dieren arts. tot adjunct-directeur. De Dienst hoopt spoedig een gerouti neerde analyste te kunnen benoe men. In het kader van een pro paganda -campagne werden n 46 dagen 59 lezingen gehouden. Het aantal aangeslotenen -teeg van 2457 in het vorige boekjaar tot 4176. Hierdoor steeg het percentage van aangesloten veehouders tot 60%. Inmiddels ..eeft de minister beslist, dat alle veehouders zich moeten aansluiten. De bestrijding van de rundertu- berculose wordt met kracht voort gezet in het jaar 194647 lieten 2462 deelnemers 20.123 runderen onderzoeken, in 194748 4176 deel nemers 34.391 runderen. Het aan tal reageerders bedroeg resp 1809 e 3307 pt.-centen 9 en 9.6%); het an. al open lijders was resp. 36 en 59. De eilanden Schouwen- Duivclaod. Tholen. St. Philipsla d en N.-Beveland baren nog de meeste zorg. Op Walcheren is een aanmerk lijke verbetering te be speuren: hier reageerden in '46 '47 van de 3192 runderen 525 (13.2%), in '47—'48 van de 5231 runderen 201 (3.8%). Reactledie- ren werden opgeruimd. Vijf vee houders. die zich weigerden aan te sluiten, werden veroordeeld tot boetes van f 10 tot f 25. Zij hebben zich daarna alsnog aangesloten. De balans per 30 April 1948 geeft een totaal van f 130.955.89. Het bouwfonds bedraagt f 75.000. het kapitaal f 54.756.29. De exploitatie rekening over '47—'48 heeft een totaal van f 89.508.66 en een goed slot van f 5797.21.—. Restauratie Westkappelse vuurtoren. De vuurtoren te Westkapelle is niet ongeschonden uit de strijd geko en. Vooral het ijzeren ge deelte moest het ontgelden. Maar sinds enige maanden is men bezig met het herstel. Nadat eerst de metaalbewerker de vele gaten hadden gedicht, z«n de schilders aan het werk ge togen. Toch blijft het voornaamste doel het licht op 2ijn oude plaats, name lijk onder de koepel te branden. Dit z 1 pas het volgend jaar ge beuren. De overloop van het stenen naar het ijzeren gedeelte van de toren, komt te vervallen. In het vervolg gaat men langs een trap recht streeks naar boven. P.v.d.A.-bijeenkomsten te Middelburg. GEWESTELIJKE VERGADE. RINGEN In het kader van de gewes telijke vergaderingen van de Partij van de Arbeid zullen ln de loop van deze winter een achttal grote vergaderingen worden gehouden in Middel burg. Vooraanstaande perso nen zullen hierin het woord voeren. Als eerste spreker zal de heer J. Willems te Tilblirg. lid van de Tweede Kamer, op_ treden met het onderwerp: „Het ontstaan van de Partij van de Arbeid". WADDENZEE MOSSELEN AANGEKOMEN De eerste consumptiemosseien uit de Waddenzee zijn Woens dagmiddag in Zeeland aange komen. Zij zjjn door een kwe ker te Bruinisse aangekocht en werden op zyn percelen in de Grevelingen uitgezaaid. Het visgewicht der aange voerde mosselen was hoger, dan aanvankelijk was gedacht. Eere-grafveld voor Sowjet-militairen. Op de algemene begraaf plaats „Rusthof" te Amers foort opende de minister van oorlog, mr. W. F. Schokking, Donderdag het eregrafveTd voor gevallen Sovjet-militai ren. De minister -van oorlog schetste in zijn openingsrede de omstandigheden, die aan leiding hebben gegeven tot de totstandkoming van het ere- grafveld. Door dit grafveld in te richten volgens de traditie van het land hunner her komst. heeft Harer Majesteits regering de erkentelijkhid van haarzelve en van het Neder lands volk tot uitdrukking willen brengen ten aanzien van de soldaten van de Unie van socialistische Sovjet republie ken, die in de grote stry^l voor vrijheid en recht geval len zö'n. De ambassadeur van de Sowjet-Unie dankte de Neder landse autoriteiten en particu- liren, die hebben bijgedragen tot het tot stand komen van dit kerkhof en dit gedenkte ken voor de militairen van een land, dat beslissend heeft bijdragen aan de overwinning op de vyand. Spreker merkte op, dat de Sowjet-Unie trouw blijft aan haar politiek van vrede, inter/- nationale veiligheid, vrijheid en onafhankelijkheid der volke ren en standvastig strijd blijft voeren tegen de nieuwe oor logsdreiging. Na deze toespraak in het Russisch maakten de genodig den een rondgang om de Obe lisk, waarmede deze plechtig heid werd besloten. Weer jaarmarkt te Axel. De eeuwenoude Axelse jaar markt (in 1399 werd ze voor het eerst Ingesteld) zal weer in ere worden hersteld en worden gehouden op 9 De cember a.s., ditmaal op ini tiatief van een commissie uit de Z. L. M. Vroeger had de gehmeente Axel de leiding van de jaar markt, doch sedert 1932 werd ze afgeschaft, hoofdzakelijk wegens gebrek aan aanvoer van vee en ook tengeVolge van de steeds minder wor dende belangstelling. Een jaar later werd de jaarmarkt weer ingesteld door de samenwerkende land bouworganisaties, doch door de oorlog kwam ze weer te vervallen. Thans zal weer getracht worden de jaarmarkt, welke vroegerveel belangstelling trok en toen 's avonds door pierementen en dans werd be sloten, nieuw leven in te bla zen. Ernstig verkeers ongeval te Lewedorp. ÉÉN ZWAAK GEWONDE. In de afgelopen nacht is in de omgeving van de Sloedam. on geveer 300 meter voorbij Lewe dorp. een ernstig auto-ongeval gebeurd, waarbij een inwoner van Vlissingen zwaar gewond werd. Tussen half één en één uur reed een jeep. toebehorende aan de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" en bestuurd door de heer C. v. Ooi.ien uit Vlissingen uit de richting Goes door Lewedorp. Even voorbij het dorp is het voertuig waarschijnlijk geslipt, botste tegen een boom en kwam tenslotte in de sloot naast de weg terecht. Wonder boven wonder mankeerden drie van dé vijf inzittenden twee mannen, twee vrouwen en een kind niets en liep de be stuurder slechts vrij onbedui dende snijwonden op. De vijfde inzittende, de heer M. Swen- nen uit Vlissingen werd echter zeer ernstig aan het hoofd ge wond. Hij werd, begeleid door zijn vrouw, per ziekenauto naar het gasthuis te Middelburg ver voerd, terwijl de andere inzit tenden van de jeep door de ver keerspolitie, naar hun woning werden vervoerd. Het voertuig liep slechts betrekkelijk geringe schade op. Hedenmorgen verklaarde men ons. in het ziekenhuis te Mid delburg. dat de toestand van de heer Swennen zeer ernstig is. Bond van Chr. Boerinnen en Plattelandsvrouwen. AFD. NOORD EN ZUID BEVELAND OPGERICHT Boerinnen en Plattelands vrouwen uit N. en Z._ Beve land kwamen Donderdagmid dag in vergadering bijeen in „De Prins van Oranje" te Goes om te komen tot oprich ting van een afdeling van bo- venngenoemde Bond. De vergadering stond onder leiding van mevr. A. A. Mol de Vries te Goes, die de tal rijke aanwezigen, onder wie vertegenwoordigsters van de afd. Z eeuwsch-Vlaander en-W. de Chr. Plattelands-Meisjes- bond, afd. Z.- en N. Beveland de Chr. Vrouwenbond, afd. Zee land, alsmede Drs. J. J. Knib- be, secr. van de C.B.T.B., afd- Zeeland, welkom heette, en in haar inleiding doel en streven van de op te richten afdeling uiteen zette. Daarna sprak mej. Passchier uit Den Haag. propagandiste van de Chr. Boeren, en Tuin- dersbond, over: Ons Huishoud- onderwijs, hetwelk gevolgd werd door een bezielend woord van Drs. Knibbe, alle krachten in te spannen om te komen tot een sterke organisatie op Chr. grondslag. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door vele aanwezige dames gebruik gemaakt, en na afloop van de ze bespreking gaven alle aan wezigen zich op als lid. Een voorlopig bestuur werd gevormd, hetwelk de leiding op zich zal nemen, tot dat in een eerstvolgende vergadering een definitief bestuur zal worden gekozen. Deze vergadering zal zo mo gelijk nog voor Januari 1949 worden gehouden. De vergadering werd geslo ten door Drs. Knibbe. Nieuw sportterrein te Hansweert. Zaterdag a.s.. des middags om 3 uur. wordt het nieuwe Gemeente lijke Sportterrein te Hansweert door burgemeester M. Vogelaar, geo' nd. De toegang tot het terrein is voor deze gelegenheid gratis. De Hansweertse Boys zullen een voet balwedstrijd spelen tegen Krab- bendijke L De wedstrijd zal opge luisterd worden door het Harmo niegezelschap „Scheldegalm". Tijdens de wedstrijd zal er een collecte gehouden worden ten bate vin de Niwin. KUNST Max Croiset in „Van muizen en mensen". John Steinbeck's .,Van mui. zen en mensen" is een triest en uitzichtloos verhaal. Dat heeft het gemeen met het werk van de moderne Amerikaanse schrij vers, die de opvattingen van dë „tough school" huldigen en met hun keihard realisme niets of niemand ontzien. Maar het ig de enige overeenkomst. Want Steinbeck's figuren en het zijn er maar weinige, die hy in zyn novellen naar voren brengt zyn niet de on der complexen verpletterde, haast onwerkelijke wezens van James Cain, c.s., maar mensen. Mensen, in een tredmolen wel iswaar en met een toekomst voor zich, die even kleurloos en hopeloos is alg het verleden, die tóch de zin van het leven nog niet vergeten zijn. die nog warme gevoelens voor de naas te kunnen koesteren, die hun kleine philosophie hebben en daar hun kleine geluk uit pu ren. De voordrachtskunstenaar Max Croiset heeft Woensdag avond in de Middelburgse Schouwburg deze mensen voor ons doen leven: Lennie, de ge weldenaar met het verstand van een kleuter, in zijn zucht om alles te strelen wat zacht muizen, een hond en een vrouw dodend, George, die Lennie beschermt, die zelf is gaan geloven in de illusie, dat hij een9 met hem een eigen boerderijtje zal bezitten en die hem tenslotte uit medelijden neerschiet. Candy, de uitgeran geerde grijsaard. Brooks, de neger en de andere figuren uit dit knappe werk. Voor elke rol beschikte Croiset over de juis te steeds voortreffelijke dictie, de juiste mimiek en door zijn gebarenspel suggereerde zelfs zijn enorme schaduw op het to neel, de karakters van deze personen. Bij hoogtepunten van het verhaal riep hij een haast ondragelijke dramatische span ning op, by de voordracht van het weinige beschrijvende pro za (de novelle bestaat vrijwel geheel uit dialogen) de sfeer van de streek, waar de ge beurtenissen zich afspelen. Een dankbaar publiek bracht Croiset na afloop een langdu rig applaus, een dankbaar Z. V.U.-bestuur een bos bloemen. R. Eervol ontslag A. Geschiere. ALS LID VAN DE GRONDKAMER. Bij K. B. is aan de heer A. Ge schiere te Grijpskerke eervol ont slag verleend als lid van de Grond kamer voor Zeeluid. Jongens beschadigden een kerkorgel. Een vijftal knapen te Vlis singen heeft zich schuldig ge maakt aan een bijzonder le lijke vorm van baldadigheid. Ze zyn in de St. Jacobskerk te Vlissingen op avontuur uitge gaan, toen deze kerk geopend was in verband met het cate chisatie-uur. Ze vonden in de kerk een ladder, die tegen het orgel werd geplaatst en daar door konden ze de orgelgalarij bereiken, waar ze een en twin tig pijpen uit het orgel weg namen. Met deze buit zijn ze ver dwenen, maar ze wisten er niet goed weg mee en een aan tal pijpen werd in het water geworpen. Toen de diefstal van de pijpen werd ontdekt, waren de jeugdige daders vlug opge spoord. De politie kon een aan tal pijpen terugvinden. De ouders van de jeugdige overtreders hebben zich bereid verklaard de aangerichte scha de te vergoeden. By de opsporing deed zich nog een komisch geval voor Toen een politieagent zich bij de moeder van een der kna pen die een orgelpijp had, ver voegde en vroeg: „Waar is die nieuwe fluit van je zoon?" kreeg hij ten antwoord: „Man ik weet het niet, maar ik word gek van dat lawaai!" Middelburg Konijnen- en pluimvee- fokkers kregen prijzen. Donderdagavond kwamen de le den van de tentoonstellingscombi natie Konijneniokkersvef. „Nut en Sport" en Pluimveever. „Middel burg e.o." te Middelburg in ver gadering byeen onder voorzitter schap van de heer J. C. v. d. Boudt. Deze memoreerde in zijn openingswoord de tentoonstelling van pluimvee, konijnen, post- en sierduiven, die in Middelburg werd gehouden en een groot suc ces is geworden. Hij dankte allen, die hieraan medewerkten. Vervolgens werden de hoofdprij zen uitgereikt. De heer J. C. Ragut te Middelburg ontving de beker voor het fraaiste hoen van de tentoonstelling benevens de me daille van Vlissingen's burge meester voor de fraaiste haan der krielen, de heer D. C, Vogelenzang te Middelburg de beker voor het fraaiste kunijn der expositie en een konijn op voetstuk voor het mooi ste konijn der middenrassen, de heer P. de Buck te Veere de me daille van het Middelburgse ge meentebestuur voor de fraaiste te kening konijn, de heer C. v. Nim- wegen te Nieuwland de medaille van de burgemeester van Middel burg voor de fraaiste haan grote hoenders, de medaille van Nut cn Sport voor de mooiste hen grote hoenders en de verzilverde beker van mr. A. Tieleman voor dc fraaiste krielhen. de heer A. Lou- werse te Kleverskerke de ere-prUs voor fraaiste konijn midden-ras sen, de heer C. Poortvliet te Mid delburg de wisselbeker van „Mid delburg e. o." voor het fraaiste trio van de tentoonstelling, de heer A. J. Mesu té Middelburg voor fraai ste konijn kl. rassen en de heer J. Nijholt te Koudekerke de ere prijs fraaiste konijnen langharig, kortharig en dwergrassen. De an dere ere- en geldprijzen werden door de secretaris-penningmeester aan de winnaars gegeven. Met genoegen werd geconsta teerd. dat de expositie een klein voordelig saldo heeft opgeleverd. Tijdens de verdere avond werden fokkerservaringen uitgewisseld. O." en W.-Souburg LENING VOOR WONINGBOUW Dinsdag 23 November te 2 uur zal de gemeenteraad van Oost- en West-Souburg in vergadering bijeenkomen. De agenda vermeldt onder meer een voorstel vam B, en W. tot het aangaan van een geldlening groot f 852.535.— ten behoeve van de bouw van 80 woningen in het verlengde van de Wilhelminastraat en de De Deckerestraat. In .de Gereformeerde Kerk te Sint Laurens werd gekozen tot ouderling (vacature P. Boon) de heer G. F. Weeda, tot diaken (vacature D. Willemse), C. Janse. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Leersum Th. van der Ross te Rilland-Bath; naar Oud-Vossemeer. R. C. van Putten, te Babyloniënbroek Bedankt voor C'olijnsplaat (toez W. van Hoogevest te Warns; voor Bergen op Zoom H. Gietema Oudkerk-Roodkerk. VROEGERE PREDIKANT VAN GRIJPSKERKE IN LONDEN BEROEPEN Ds. K. J. Kraan, Gerefor meerd predikant te Almelo, te voren te Grijpskerke, ontving een beroep naar de Geref. Kerk van Londen. ADRES OVER PLATBRAN DEN VAN DESSA De Kerkeraad van de Ned. Herv. gemeente van Utrecht heeft zich tot de Generale Sy node dier Kerk gewend, met het verzoek zich tot de rege ring te richten over „het plat branden van een dessa in de omgeving van Malang". Marktberichten. VEILING WALCHEREN. 17 November 1948. Appelen: Goudreinet 4665; Groninger Kroon 3861: Lane's- Prince Albert 38; Val- en fabriek 31—43. Peren: Giezer Vildeman 81. Tomaten 1335. Mispels 38—39. Groenten: Andijvie 9—2;; Bloem kool I A 59, ld. I 18—51, id. II 6—21, id. Ill 4G; Spruiten 3260; Sav kool 6—8; Rode kool 78; Boere kool 48; Prei 7—12; Spinazie 8— 35; Uien 6: Veldsla 615: Bospeen 5—13; Witlof 52—81; Breekpeen 4.505.50; Dubbele princessen 68. fr-genda VLISSINGEN. Vrijdag Gemeentehuis: Groene Kruis, 8 uur; Concordia: Nuts lezing, 8.15 uur; Luxor; De ro de hengst, 7 en 9 uur; Alham- bra: Een onvergetelijke melo die, 7 en fl uur. Zaterdag Concertgebouw: Pro paganda International Friend ship League, 8 uur; Concertge bouw: dansen; bioscopen: zie Vrijdag. Zondag bioscopen zie Vrijdag, 3, 7 en 9 uur. MIDDELBURG. Vrijdag Concert- en Gehoorzaal: Z.V.U.-jeugdconcert door Jaap Stotijn, 2.15 uur; Schouwburg- Een onvergetelijke melodie 8 uur: Electro: Levensdrang, 7 en 9.15 uur. Zaterdag Van Benthem en Jut ting: opening expositie J. M. Pennings (schilderijen), 3 uur; Schutreshof: Vertoning tum- films. 8 uur: Schouwburg en Electro: zie Vrijdag; Kuipers poort: Fancy fair K.J.B. Zondag. Electro: 3.30. 7 en 9.15 uur; Schouwburg: 2.30 en 8 uur; Schuttershof: dansen, 8 12 uur; Kuiperspoort: Fancy fair K.J.B. DAMMEN Roozenburg heeft nu 3 punten voorsprong. De uit:lagen van de partyen om het wereldkampioenschap dum- nren van Donderdagavond luiden: Perot (Frankrijk)—Roozenburg (Ned.) 0—2; Verpoest (België) Keller (Ned.) 11; Ghestem (Fr.) Rostan (Zwitserl.) 2—0; Van der StaayDemesmaecker (B.) 20; Laros (Ned.)—Chiland (Fr.) 1—1. De stand Is thans: 1. Roozen burg 12 pnt.; 2 Keiler 9 pnt.; 3 en 4 Verpoest en Ghestem 7 pnt 5, 6 en 7 Chiland. Post en v. d. Staay 5 pnt.; 8 Laros 4 pnt.; 9. Perot 3 pnt.; 10. Demesmaecker 2 pnt.; 11. Rostan 1 pnt. (Ingezonden mededeling) Miep hebft horen praten van „putjes kool". zo lek ker als spruit jes, maar veel goedkoper. Zij heeft gehoord van Mevr. Lotgcring-Hillebrand, dat dit groene kool is. En zij kreeg er een recept by. Hier is het; GROENEKOOL-SCHOTEL. 1V4 kg. groene kool, 3C0 gr. vlug- kokende gort. 15 gr. zout. 2 bouil lonblokjes toe en laat alles zacht jes gaar koken (pl.m. 3,i uur), de kool. smoor ze in de boter (pl.m. 15 min.) Voeg gewassen gort. zout, water, peper en. bouil lonblokjes toe en laat alles zach tjes gaar koken (pl.m uur). Snijd de rolpens in blokjes en laat ze even meestoven of bak ze afzonderlijk bruin. - KLEINE WORTELTJES? Samen met kleine uitjes eerst ge smoord en dan verder gaar ge maakt dat is eens weer wat an ders. Het smaakt goed bij vis evenals worteltjes met veel en goede peterseliesaus. Iedereen is dol op druiven. Mlep gaat er dus nog eens op fuiven

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2