PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tsjang Kai Sjek's enige hoop is steun van de Ver. Staten Veiligheidsraad beveelt vergeefs in Palestina Er hangen weer klokken in Veere's toren DE BILT In België dreigt een regeringscrisis Bouwondernemers hielden een protestvergadering VOORSPELT 191e Jaargang - No.272 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntijn. Pl.verv.: W Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; 3.90 p. kw.; fr. p. p. I 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 19 Nov. 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad", 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel. 26 Washington weinig geestdriftig voor de generaal Massa-vlucht uit Nanking Generaal Tsjang Kai Sjek, hoofd van de centrale Chinese regering, heeft zich rechtstreeks tot president Truman gewend met het verzoek duidelijk de Amerikaanse politiek ten aanzien van China uiteen te zetten. Dit ter bemoediging van het le ger en het volk in de strijd- tegen het communisme. De president en de generaal houden thans voortdurend con tact over de crisis in China. In Nanking heeft men vooral zijn hoop gevestigd op Walter Bullitt, de vroegere Amerikaan se ambassadeur in Moskou, thans een van de ijverige voorvechters voor onmiddellijke steun op grote schaal aan de Chinese regering. Het schijnt echter, dat Bullitt c.s. niet veel voet aan de grond kunnen krijgen. De organisatie van een wer kelijk doeltreffende hulpcam pagne zou millioenen dollars en maanden tijds kosten. Het is de vraag of zulk een hulp nog op tijd zou komen en bovendien heeft men in Washington wei nig vertrouwen in Tsjang Kai Sjek. In de New York Herald Tri bune Schrijft M. R. Werner: Als de vrees niet bestond, dat de Chinese communisten zich door Moskou op sleeptouw zullen la ten nemen, zouden er hosanna's zijn over het komend verdwij nen van Tsjang Kai Sjek van het wereldtoneel, gelijk aan die bij de val van Mussolini. Alle vliegtuigen, treinen en schepen, die uit Nanking en Sjanghay te Kanton aankomen zijn geheel bezet door rijke Chinese evacué's. Nog steeds vluchten duizen den personen uit Nanking. Ge hele étages in hotels, die veer tien dagen geleden gevuld wa ren met gasten, zijn thans ver laten. De vreemdelingen zyn „kalm en onberoerd". Uit Sjanghai wordt gemeld.dat enige honderden Amerikanen hebben aangeboden dienst te doen in een luchtformatie van Strenge „rassen politiek" in Zuid-Afrika ingeluid. PERSOONSBEWIJZEN MET RAS.AANDUIDING. De regering van Zuid-Afrika heeft in beginsel een „systeem van nationale registratie" aan vaard, waarbij ieder een per soonsbewijs verstrekt wordt, waarin zijn ras wordt aange geven. Iemand wordt als „niet- Europeaan" geclassificeerd, in dien hij „een zesde negerbloed of meer in de aderen heeft", met andere woorden, wanneer die persoon „tenminste één ne ger-grootouder" bezit. De eerste minister zei, dat de regering tot dit systeem had besloten wegens „een lang gevoelde behoefte". De gouverneur van Bombay, voormalig agent.generaal van India in Zuid-Afrika, heeft de voorsneiling gedaan, dat er. in Zuid-Afrika een revolutie van niet-blanken tegen blanken zou plaats hebben en dat deze op de lange duur door de niet- blanken gewonnen zou worden. „Zij zal de steun hebben van alle Afrikanen, alle Aziaten en ook van een groot aantal Eu ropeanen". Hij waarschuwde de rege ring van Zuid-Afrika en meen de dat deze regering door „haar strenge rassenpolitiek in Zuid-Afrika en Zuid.West- Afrika haar eigen uiteindelijke val zal voorbereiden". In Duinkerken verschansen stakers zich achter barricaden. Donderdagavond is een regi ment van 300 man Noord-Afri kaanse troepen in Duinkerken aangekomen, ter versterking van de 400 man politie- en re publikeinse veiligheidstroepen, die strategische posities inne men tegenover 1000 havenar beiders. De havenarbeiders versterken een barricade ach ter de stalen deuren van een havencomplex met balen, zak ken en zwaar materiaal. De stalen versperringen waren door de Duitsers aangebracht tijdens de bezetting. De veer. dienst van New Haven naar Duinkerken werd omgelegd naar Calais. Het plaatselijk hoofdbureau van de CGT heeft bekend gemaakt, dat, indien de troepen zouden trachten de havenarbeiders uit hun stellin gen te verdrijven, er een alge mene staking in het gehele ge bied zou worden afgekondigd. Een woordvoerder van het mi nisterie van binnenlandse, za ken noemde dc toestand te Duinkerken „ernstig". „Flying Tigers", die gevormd zou moeten worden onder bevel van generaal majoor Claire Chennault om de regerings strijdkrachten bij te staan. Het is intussen moeilijk ge worden een duidelijk overzicht te krijgen van de militaire situ atie. Volgens de Chinese regering hebben de troepen van Tsjang Kai Sjek „opnieuw een over winning" behaald in de slag ten Zuiden van Hsoetsjou. Meer dan 20.000 man der on der communistische leiding vechtende strijdkrachten zou den vernietigd zijn door gecon centreerde aanvallen der lucht en landstrijdkrachten der cen trale Chinese regering. Reuter voegt er aan toe, dat deze be richten de autoriteiten te Nan king moed doen vatten, maar dat „buitenlandse waarnemers twijfel aan de dag blijven leg gen"." Koningin beschermvrouwe van de Jaarbeurs. H.M. Koningin Juliana heeft het beschermvrouwschap der Kon. Ned. Jaarbeurs aanvaard, nu H.K.H. Prinses Wilhelmina, die van de aanvang der jaar beurs in 1916 af tot het ogen blik van het beëindigen van haar regering het bescherm- vrouwschap heeft bekleed, dit heeft neergelegd. Brug stond onder stroom. Nabij Markelo kwam een brug onder electrische stroom te staan doordat een onder de brug gelegen electriciteits- kabel contact maakte. Toen de landbouwer K. uit Markelo met paard en wagen over de brug reed, viel plotseling zijn paard dood neer. Nieuw geallieerd vlieg veld in Berlijn. De eerste vier Britse en Amerikaanse Dakota's zijn op het nieuwe vliegveld te Tegel in de Franse sector van Ber lijn aangekomen. Met het aan leggen van dit derde grote vliegveld te Berlijn, dat voor de luchtbrug wordt gebruikt, werd in Augustus j.l. begon nen. Van nu af zullen negen tig vliegtuigen een onafgebro ken 24-uur dienst onderhou den. De toegangen tot het vliegveld Tegel zijn de beste van de vliegvelden der Weste lijke geallieerden te Berlijn. De Middenstandspartij. Naar wij vernemen zal de Middenstandsparty in ver schillende plaatsen van ons land deelnemen aan de ko mende gemeenteraadsverkie zingen. Daartoe werd beslo ten op een buitengewoon par tijcongres, dat Woensdag te Utrecht gehouden werd. Scherpe verklaring van de Labour-parlij. De secretaris van de Britse Labour party, Morgan' Phil lips, heeft te Londen verklaard dat de jongste gevangenisstraf fen voor de „Bulgaarse en Poolse socialistische leiders op verzonnen beschuldigingen een verschrikkelijke les zyn voor allen, die geloven, dat het communisme en socialisme iets gemeen hebben". In een Donderdag uitgege ven verklaring zegt Phillips verder: „In de laatste paar dagen hebben de communisti sche regiems in Oost-Europa het socialisme twee bittere slagen toegebracht. De wer kelijke feiten zijn nooit duide lijk geweest. In de gehele we reld hebben de communisten zowel in woord als daad de de mocratische socialisten als hun dodelijkste vijanden aange- merk". Groentenhandelaar Hij bedreigde een agent. Tengevolge van het niet werken van de handrem van zijn vrachtwagen, kwam de 30-jarige groentekoopman F. B. in de Tweede Rosestraat te Rotterdam in botsing met een wagen van lijn 2. Toen een agent zijn naam wilde opnemen en zijn papieren wil de contróleren namen zowel B. als zyn compagnon, de 29-jarige H. P. van K. en twee vrouwen, die ook in de auto zaten een dreigende houding aan. Zij vielen de agent aan, die genoodzaakt werd zjjn revolver te trekken en een schot te lossen. Dit trof K. in de buik. Hij moest naar het Zuiderziekenhuis worden vervoerd, waar ope ratief ingrypen noodzakelijk bleek. Hij verkeert niet in levensgevaar. B. werd achter slot en grendel gezet. Themistocles SofoeÜs de liberale Griekse minister-presi dent, die zes dagen geleden zyn ontslag indiende, heeft thans een nieuwe coalitie-regering gevormd. 10.000 boete voor bloembollenhandelaar. Hij verkocht bollen van besmette grond. De tuchtrechter te 's-Gra- venhage heeft de bloembol lenhandelaar G. M. B. M. uit Sassenheim veroordeeld tot f 10.000 boete, omdat hij een party bloembollen, die afkom stig was uit het gebied tus sen Katwijk en Noord wijk, waar de gi'ond met het aard appelaaltje is besmet. aan exporteurs had verkocht, zon der dat deze bollen „gepoetst" waren en volgens de voor schriften behandeld. Vastge steld werd, dat de gehele ex port van bloembollen in ge vaar zou komen, indien aan het buitenland besmette bol len werden geleverd. Joden en Arabieren houden voet bij stuk. Beide partyen in Palestina zyn van plan zich niet te storen aan de Dinsdag uitgegeven aanbeveling van de Veiligheids raad een bestand te sluiten en onmiddellijk vredesonderhande lingen aan te knopen. De Syrische minister van buitenlandse zaken, Barazi, heeft te Damascus verklaard, dat Syrië en andere Arabische landen niet wensen te onder handelen met de Joden, hetzy direct of via de Ver. Naties. Enkele uren voor de vast gestelde uiterste termijn heeft de regering van Is raël aan de Veiligheidsraad Kamer ontevreden over beleid inzake politieke delinquenten. Regering zal waarschijnlijk aftreden. De Belgische minister van Justitie, Paul Henri Struye, heeft zyn on.slag ingediend na een lang debat in de Ka mer van Afgevaardigden over de wijziging van het vonnis van twee Belgen, die wegens oorlogsmisdaden ter dood wa ren veroordeeld. Onmiddellijk heeft de pre mier Paul Henri Spaak de Ka mer meegedeeld, dat hy over leg zou plegen met zyn kabi net, „dat hoogstwaarschijnlijk ontslag zou aanvragen". Vandaag zal het kabinet in spoedvergadering byeenkomen. De publlke tribune van de Belgische Kamer was tot de nok toe bezet toen het socia listische kamerlid Collard de minister van Justitie interpel leerde over diens beleid. Voor de hekken van het par lementsgebouw hadden verte genwoordigers van vrijwel alle Belgische verzetsbewegingen met hun vaandels de wacht betrokken om te protesteren tegen de gratieverlening. VERONTWAARDIGING Collard vertolkte tijdens zijn interpellatie de verontwaardi ging, die bij grote delen der Belgische bevolking en in het bijzonder by degenen, die deel hebben uitgemaakt van de on dergrondse organisaties, is gewekt door het beleid van de katholieke minister van justi tie inzake de berechting der politieke delinquenten. De minister van Justitie Sruye weees er in zyn antwoord op, dat sedert de bevrijding aan 232 Belgische politieke misdadigers het doodvonnis is voltrokken. waarvan 107 tijdens zijn bewind. Spreker onderstreepte, dat in Neder land slechts 22 en in Luxem burg 5 doodvonnissen ten uit voer zijn gelegd. De minister zeide van oor deel te zijn dat „de dorst der goden" thans gelest is en hij achtte de voltrekking van meer doodvonnissen niet in het be lang van het land. Spaak, die voor dit debat speciaal uit Parijs was over gekomen, brak een lans voor zyn minister en verzocht de Kamer tenslotte haar vertrou wen uit te spreken in het be leid van de minister. Na een inderhaast belegde vergadering van de leiders der verschillende fracties werden vier moties ingediend. De so cialisten betreurden de gratie verlening, de katholieken spraken hun vertrouwen in de regering uit, de liberalen steunden de socialistische mo tie en dienden bovendien een motie van afkeuring in, de communisten dienden enkel een motie van afkeuring in. Na afloop van het Kamerde bat kon men Donderdagavond in de politieke en mïmstriële kringen vernemen, dat de re gering vermoedelijk Vrijdag zal aftreden. Nu geen verdeel- en heers-politiek Het Tweede Kamerlid, de heer F. Goedhart, heeft aan de minister van Overzeese Ge biedsdelen vragen gesteld in verband met de mogelijkheid, dat weldra nieuwe onderhan delingen met de Republiek In donesië zullen worden geopend. De heer Goedhart vraagt om in verband hiermede alles na te laten wat het succes van der gelijke handelingen in gevaar zou kunnen brengen en met name de conferentie te Bondo- woso op te schorten. Het Ka merlid meent, dat pogingen om een negara Oost-Java op te richten de indruk moeten wekken, dat de Nederlandse regering een verdere versplin tering van de Republiek wenst te bevorderen. Het gebied, waarom het hier gaat behoort blykens de overeenkomst van Linggadjati tot republikeins territoir. „Stichting Veere hield ons in eere", Een kwartier tussen hemel en aarde. Het is niet ieders werk om het slanke torentje van Veere's onvol prezen stadhuis te beklimmen. Tot het overloopje, waar het klavier staat opgesteld, gaat alles goed, maar om in de hoogste contreien door te dringen, moet men beslist niet te gezet zijn. Ik pers mij met moeite door de nauwe trapgaten, ontwijk behoedzaam de verrader lijke ijzeren staven, de uitstekende balken en de bijna onzichtbare bciaarddraden, die veel weg heb ben van boobytraps, bestijg enkele wankele ladders en toen slaat de wind in mijn gezicht en kletsen de regeldruppels op mijn blocnote: ik ben beland in de open klokke- toren, waar drie mannen In het zweet des aanschijns de laatste hand leggen aan de installatie van de grote luidklok en het carillon. Twee dagen Woensdag en Donderdag zijn zij cr mee be zig geweest. In het bedrijf van de firma J. A. Elderhorst en Zonen te Zoeterwoude, werden de klok ken in balken gemonteerd en zo werden zij. kant en klaar voor de plaatsing, langs de toren naar bo ven gehesen. Met behulp van ket tingen werden de balken op de juiste plaats gebracht, waarna zij vastgezet konden worden. Dat dit nu geschied is. wil niet zeggen, dat het werk gereed isl Het. mecha nisme moet nog roestvrij worden gemaakt, de balken van een loden jasje worden voorzien en de staal draden-verbinding met het bei aardklavier en de speeltrommel worden gemaakt. Dit laatste vooral is een omslachtig karwei. In de toekomst krijgt de toren een elec- trisch speelwerk, maar zover is men thans nog niet. BEIAARDCONCERTEN. Van de 35 klokken zijn er tien spiksplinternieuw uit de werk plaatsen van Petit en Fritsen in Aarle-Rixtle. Zij dragen opschrif ten als „In de klnnk Veere's dank" en „Stichting Veere hield ons in ere". En die dank van Veere richt zich tot deze Stichting, want haar komt dc eer toe. Zij heeft er met succes voor geijverd, dat het stadje weer een mooi carillon zou krijgen en geen moeite was haar daarvoor te veel. Volgend voorjaar, wellicht op Koninginneverjaardag, zal het feestelijke worden „ingewijd" volgende zomer zal herhaaldelijk het traditionele vaantje in de stadskleuren op de toren wappe ren ten teken, dat bewoners en vreemdelingen die dag van een beiaardconcert zullen kunnen ge nieten. „EEN MOOI VAK" Het gaat harder regenen en de drie mannen besluiten voor deze dag het werk te staken. Baas J. M. Elderhorst kijkt, voor hij naar De neden gaat, nog even over het door een mist van regen verdoezelde Walcherse landschap. Een regen druppel biggelt over zijn voor hoofd en een andere ketst op zijn neus. Hij is een vriendelijke man, stevig in de kleren voor de kou en hij is een van de weinigen in ons land. die in de burgerlijke stand staan ingeschreven als ..to reninstallateur". Elderhorst loopt al heel wat jaartjes mee in het vale, dat hem zelfs vaak zyn nacht rust kost. want hij moet met zijn oude autootje van het ene werk naar het andere rijden en komt nooit klaar. Maar hij doet het graag. „Wij hebben een mooi vak", zegt hij, terwijl hij langzaam de grote luiklok in beweging brengt. „Een mooi klokkenspel kan niet genoeg gewaardeerd worden. En altijd leven wij tussen hemel en aarde, kijken over het wijde land en zien de wereld in haar juiste proportie. Een mooi vak Zijn woorden sterven weg onder de machtige klank van de klok, die in rustige regelmaat heen en weer gaat en voor het eerst sinds lange tijd zijn bronzen stem weer laat horen, krachtig en sonoor, over Walcheren uitschallend „Ik hang er weer!" In de residentie zijn tal van particuliere huizen in gebruik als rijks bureaus. Teneinde deze woonruimte weer aan haar oorspronkelijke bestemming terug te geven, worden aan de Alkemadelaan een aantal barakken gebouwd. Deze worden ingericht tot huisvesting van de bureaux van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, thans ondergebracht in het flatgebouw Duinwijck. doen weten, dat zjj er in toestemt de troepen terug te trekken, die na 14 Octo. ber de Negeb zijn ingetrok ken, doch zich het recht voorbehoudt do troepen tc handhaven die vóór deze datum voo'r do verdediging ueP nederzettingen aldaar zün giestationneerd. De V.N. hebben verzocht om terugtrekking van de trbepen naar posities, die vóór 14 Oc tober, het tijdstip, waarop de jongste strijd in de Negeb ontbrandde, werden ingenomen. BRITS ONTWERP. In de politieke commissie van de V.N., heeft Engeland een resolutie ingediend, die het volgende bepaald over de staat Israël: Het bestaan van de Joodse staat wordt erkend, de Negeb in Zuid-Palestina wordt aan de Arabieren gegeven en West-Galilea aan de Joden. Jeruzalem komt onder contróle v.an da V.N. De Veiligheidsraad wordt aanbevolen elke poging om de in de resolutie uitgestippelde grenzen met geweld te wijzi- §en te beschouwen als „een aad van agressie". De Britse resolutie komt in hoofdzaak overeen met het plan Bernadotte, dat door de Joden onaanvaardbaar is ge noemd. Belangrijk is, dat volgens een Britse woordvoerder het ontwerp was opgesteld, in nauw overleg met de Ameri kaanse en Franse delegaties. Dit zou inhouden, dat Ame rika de Joden de Negeb wil ontnemen, zulks in tegenstel ling met floor Truman gedane beloften. Wel een bouwprogramma, maar geen arbeiders en materialen. Zó gaat hel beslist niet! De raad van bestuur voor het bouwbedryf had Donderdag in Utrecht een openbare pro testvergadering belegd in ver band met de toestand in dit bedrijf. De vergadering werd door enige duizenden bouwon dernemers bijgewoond en er waren twee grote zalen nodig om alle belangstellenden te kunnen bergen. Zes sprekers van verschillende richtingen voerden het woord. Ir. J. J. G. van Hoek uit Leiden klaagde over het gebrek aan aamen werking tussen overheid en bouwondernemers en haalde daarbij als voorbeeld aan hot ontbreken van vertegenwoordi gers van de ondernemers in de bedrijfstakken in het Centx-aal Orgaan voor de Wederopbouw en de Bouwnijverheid. De loonsituatie werd bespro ken door de heren H. J. K- Klein-Schiphorst uit Haarlem, voorzitter van de R. K. Bond van Bouwpatroons, A. C. Mul der uit Oostex-beek, P. A. van de Raad uit Deventer en v. d. Schaar uit Amsterdam. Al de ze sprekers wezen op de grote moeilijkheden, welke zjjn ont staan doordat de over heid lonen vaststelt, waarvoor de ondernemers geen arbeiders kunnen krijgen. Vex-goeding van reis- en verblijfkosten DE RODE HAAN. Gedurende de maand October werd door brand in Nederland 'n directe schade veroor zaakt van bjjna 5 mil- lioen gulden. Hiermede steeg het totale bedrag van de directe brand schade over 1948 tot ruim 37 millioen gul den. In 1947 was de di recte schade 30 milli oen gulden. In de maand Octo ber werden 12 boerde rijen door brand ver nield. Dit betekende 'n schade van 684.000. Staat Oost-Java. De algemene beschouwingen op dc conferentie te Bondowoso. waar beraadslaagd wordt over de vor ming van een staat Oost-Java, hadden tot resultaat, dat alle afge vaardigden met uitzondering van drie vertegenwoordigers van Ma- lang zich uitspraken voor de vor ming van een staat Oost-Java. moet als kostenregeling. maar niet als aanvullende loonrege ling werken. De patroon zit ook vaak klem tussen overheid en publiek, wanneer dit laatste van hem verlangt zonder ver gunning werkzaamheden te ver richten. Het bouwprogramma van 70.000 woningen per jaar is geen reëel werkschema, maar een simpele illusie. GEEN COÖRDINATIE De heer J. Blok uit Sneek, wees op het ontbreken van coördinatie by het wederop- bouwbeleid; men streeft een bouwprogramma na zonder te zorgen voor voldoende arbei ders. De gevolgde loonpolitiek jaagt het aantal arbeiders met duizenden omlaag! Sneller en goedkoper bouwen is alleen mogelijk, wanneer het aantal in uitvoering zijnde objecten op korte termyn radicaal wordt teruggebracht. Maar bo venal moet voor materialen en arbeiders gezorgd worden. Onderhandelingen achter de schermen. Donderdag zijn te Parijs ach ter de schermen onderhande lingen begonnen om de Ber- lijnse kwestie tot een oplossing te brengen. Na het falen van de pogingen van Evatt en Lie om de Grote Vier tot recht- streekse ondei'handelingen te brengen, heeft namelijk de voorzitter van de Veiligheids raad, dr. Bramuglia, thaixs vragenlijsten voorgelegd. Om technische inlichtingen over dc valuta-kwestie in Berlyn. Het schynt, dat de drie Westelijke mogendheden, ofschoon weige rend rechtstreeks te onderhan delen zolang de „blokkade van Berlijn" voortduurt, wel bereid zijn door bemiddeling van Bra muglia met de Sowjets te on derhandelen. Noordoostpolder heelt zijn eerste vos. Bij Lemmer is Woensdag in de Noordoostpolder de eerste vos waargenomen. Er is reeds een drijfjacht op hot dier ge houden, zonder resultaat even wel. De Nobel-commissie van het Noorse parlement heeft bekend gemaakt, dat de Nobelprijs voor de vrede dit jaar niet zal worden toegekend. Gevaar voor uitbreiding van mond- en klauwzeer Zoals gemeld, kwamen in Octo ber 1948 in Nederland 60 gevallen van mond- en klauwzeer voor. De ze zo gevreesde veeziekte, die in de afgelupen jaren vrijwel niet meer in Nederland werd geconsta teerd, neemt de laatste maanden In omvang toe. speciaal in de pro vincie Zuid-Holland, waar in Oc tober j.l. 48 nieuwe gevallen wer den geconstateerd. Hoewel nog niet van een on rustbarende omvang kan wox-dert gesproken, is hel gevaar niet denkbeeldig, dat het mond- en klauwzeer zich in de toekomst sterker zal uitbreiden. In Mexico moesten bijv. hon derdduizenden dieren wegens mond- en klauwzeer worden afge maakt. De veehouders wordt dan oox aangeraden tegen deze ziekte de uitreste voorzorgmaatregelen te treffen, zoals het tydig laten enten der dieren, het beperken van de aankoop en van het in aanraking laten komen van eigen- met vreemde dieren, hel. afdoende rei nigen van veetransportauto's en het direct opgeven van nieuwe ge vallen van besmetting. Indien no dig, zal de overheid niet schro-" men krachtiger maatregelen te treffen, zoals verplichting tot enting of blokkering van alle vec- vervoer binnen cn uit bepaalde besmette gebieden. Frankrijk wijst „zekere diplomaten uit". Het officiële Tsjechoslowaak- se persbureau Ceteka meldt, dat een lid van de Tsjechoslo- waakse ambassade te Pariis, dr Gregor genaamd uit Frank rijk is gewezen. Het pers bureau zegt: „Het Franse mi nisterie van Binnenlandse Za ken heeft op ruwe wtfze de in ternationale garanties voor be scherming van leden der am bassades geschonden". Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde: Mi nister Moch heeft duidelijk gemaakt, dat hij reden heeft zich tc beklagen over de ac tiviteit van zekere diplomaten in Frankrijk. Wy hebben geen commentaar. Naar aangenomen wordt zün een vijfhonderd mensen verdron ken in de Ganges bij het kapsei zen van een stoomboot, die volge laden was met passagiers en vee. ZWAAR BEWOLKT Geldig tot Vrijdagavond. Zwaar bewolkt met geleide lijk optrekken van de plaatse lijk aanwezige mist. Nu cn dan enige lichte regen of motre gen. Toenemende wind uit richtingen tussen Zuid-Wes; en Zuid. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1