Thomas, de splinter en de balk Australië wacht op Nederlandse emigranten Zeeuwse kippen zouden meer eieren kunnen legaen Even peultjes Als een Chinees voor de Politierechter komt TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 18 NOVEMBER 1948 Bestrijder van on-Amerikaanse activiteit nu zelf op het matje DE MAN, DIE HEEL WAT STEMMEN VOOR DEWEY VERKNOEIDE (Van onze correspondent te New York) Een van de directe aanleidingen van de nederlaag van de republikeinse partij bij de verkiezingen in de V-S. is on getwijfeld het optreden geweest van afgevaardigde J Pamell Thomas, voorzitter van de „commissie voor on Amerikaanse activiteiten". Deze commissie is gevormd in 1938 om een onpartijdig on derzoek in te stellen naar alle revolutionnaire activiteiten, waarop zij meent de vinger te kunnen leggen. Als zodanig zou zij in het openbare leven een zeer belangrijke taak ver vullen. Het noodlot heeft echter gewild, dat sedert het par lement lange jaren geleden tot de instelling van deze instan tie besloot, het voorzitterschap meestal in handen viel van parlementaire machtswellustelingen, die door hun verwer pelijk optreden het doel van de commissie ver voor bij- streefden. Zij waren weliswaar aanlei ding voor wekenlange sensati_ onele verhoren, die voor de pers dankbare copie oplever den, maar het practisch resul taat ervan was tenslotte nihil, in de meeste gevallen werd 't onderzoek opgegeven en in vele gevallen waren zelfs carrières gebroken zonder dat er ook maar een graad van bewijs materiaal geleverd was. 3IODERN INQUISITEUR De methoden, waarmee afge vaardigde Thomas gedurende het afgelopen jaar is opgetre den tegen scenario-schrijvers uit Hollywood en tal van ande re, minder gepubliceerde figu ren, zweemden eerder naar de dagen der Spaanse inquisitie dan die van een moderne de mocratie. van 'n onbevooroor deeld onderzoek was geen spra ke. Elke opmerking van Tho mas op zichzelf was een requi sitoir. En hoewel afgevaardig de Thomas in zijn district voor het Huis van Afgevaardigden werd herkozen, heeft hij er toe bijgedragen, dat vele van huis uit liberale-Republikeinen hun stem ditmaal op de Democra tische partij hebben uitge bracht. Thomas liet de tien scenario-schrijvers justitiëel vervolgen, omdat zij weigerden te verklaren of zij al dan niet communist waren. En zij wer den tenslotte veroordeeld we gens hun weigering aan een parlements-commissie de ver eiste antwoorden te verschaf fen niet omdat zij commu nisten zouden zijn tot één jaar gevangenisstraf en 1-000 boete. Hun hoger beroep hier tegen is nog steeds in behan deling. Wellicht herinnert men zich nog de meer recente zaak be treffende de beschuldigingen van een voormalig lid der communistische partij en nu redacteur van het blad Time, Whittaker Chambers, tegen een voormalig hoog bestuurs_ ambtenaar Alger Hiss. Volgens Chambers zou Hiss gedurende de oorlog geheime informaties aan het Kremlin hebben doen toekomen. Hiss ontkende deze beschuldigingen. Parnell Tho_ mas, die de leiding van het „onderzoek" had, stelde echter alles in het werk om de indruk te vestigen, dat Hiss' schuld van te voren al vaststond. HIT VERGAT ZICHZELF NIET. Parnell Thomas heeft in de afgelopen jaren getracht zich by deze „kruistochten" tegen de vijanden van Amerika de allure van een ridder zonder vreea of blaam aan te meten. Van deze illusie is het voor hem een hard ontwaken ge weest toen beschuldigingen tegen hem werden ingebracht, dat hij staatsgelden ten eigen bate zou hebben aangewend. „Leugens", zei Thomas, „ver zinsels en propaganda van ïnyn politieke tegenstanders". Een Grand Jury, de Ameri kaanse instantie, die uitmaakt of beschuldigingen al dan niet steekhoudend zijn en of er aan leiding is om op grond van be schuldigingen de kwestie voor het gerechtshof te brengen, hield er klaarblijkelijk andere denkbeelden op na. Zij was van oordeel, dat door de Afge- vaax-digde inderdaad op onbe hoorlijke wijze met staatsgel den was omgegaan. Thomas zou fictieve secre taressen in dienst hebben ge nomen op kosten van de „com_ missie voor anti-Amerikaanse activiteiten" en de salarissen, die waren uitbetaald tenslot te zelf hebben ontvangen. De Grand Jury had, zoals gebruikelijk is, Thoxnas in de gelegenheid gesteld voor haar te verschyneu, getuigenis af te leggen en eventueel de beschul diging, dat hü sedert 1940 de ze onregelmatigheden had ge pleegd, te weerleggen. Met stelligheid had Thomas verze kerd, dat hij er zyn woordje zou komen doen. Maar toen de dag van de zitting daar was, bleef Thomas zo stil als een muis. Zyn verdediger verklaar de, dat Thomas zich op zijn burgerrechten beriep om het antwoord op de vragen der Grand Jury schuldig te mogen blyven! Dat was wel zonderlinge taal voor de man, die gewoon was op de felste wijze uit te varen tegen getuigen, die voor zijn on-Amerikaanse commis sie op dezelfde gronden weiger den antwooi'd te geven. Het schouwspel om de aan klager in het beklaagdebankje te zien zal ongetwijfeld drom men naar de rechtszaal ge voerd hebben, op 16 Novem ber de zaak voor het eerst voor kwam. Hij is formeel beschuldigd zich aan 34 van de ze malversaties te hebben schuldig gemaakt. Indien hij schuldig wordt bevonden, kan hij veroordeeld worden tot ma ximaal 32 jaar gevangenisstraf en 40.000 boete. Doch ook in dien hij er zonder al te grote kleerscheuren afkomt, is zijn rol in het Congres toch wel uitgespeeld. Zijn functie als voorzitter van deberuchte com missie is hij inmiddels reeds, dank zij de verkiezingen, kwijt geraakt en het ligt in de lijn der verwachtingen, dat ouder Democratisch regime de com missie een lange winterslaap tegemoet gaat. UIT HET HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN Er zijn uiteraai'd reeds ge ruchten geweest, dat Thomas hangende het proces, als lid van het Huis van Af ge vaardig, den zal aftreden. Hij heeft deze Vijf dollar voor 2e hands „handje van Truman". Een Amerikaans humo rist heeft een nieuwe ma nier om geld in te zamelen „uitgevonden" voor de t.b. c.bestrijding. De man is naar President Truman ge reisd en er in geslaagd voor het goede doel van de pre sident een handdruk te krijgen. Met zijn hand zorg vuldig in gips „verpakt", reisde de grappenmaker naar New-York terug, waar hij nu op zijn beurt weer handdrukken weggeeft A ralson van vijf dollar! Al leen de eerste kostte meer; die ging bU opbod naar een bekende filmregisseur voor 50 dollar. Alles gegaran deerd ongewassen sinds het bezoekje aan Harry Tru man. Met Kerstmis première van „Niet tevergeefs". De Nederlandse film „Niet tevergeefs", die zoals bekend in een Engelse en een Nederlandse versie is opgenomen in de Ci- netone-studio's te Duivendrecht, zal in het begin van de Kerst week haar pi-emière beleven. De film zal van 23 December af gelijktijdig vertoond worden in Den Haag, Amsterdam en Rot terdam. Het ligt in de bedoe ling de grote gala-voorstelling in Den Haag te doen houden. ten stelligste weergesproken. Zelfs indien hij veroordeeld zou worden, kan hij zijn lid maatschap paa verliezen, in dien een college, samengesteld uit mede-Afgevaardigden, hem uit deze functie ontzet. De af gevaardigden hebben al eens eerder, tegen Bilbo, ruim een jaar geleden, dergelyke sanc ties toegepast. Thomas heeft zich dezer da gen in een grimmige stemming thuis laten fotograferen. En Amerikanen citeren met voor liefde de bijbelse spreuk van de splinter en de balk, die op waarlijk pijnlijke wijze op de affaire-Thomas betrekking heeft. (Nadruk verboden) Het Nederlands Oor- logsgravencomité heeft Zondagmiddag een herdenkingsommegang naar de Nieuwe Oos terbegraafplaats te Amsterdam georga niseerd voor de ge sneuvelde geallieerde militairen. De deelne mers aan deze omme gang trekken langs de graven., Textiel handelscongres te Amsterdam. Te Amsterdain is Maandag een textielhandelscongres be gonnen, georganiseerd door de vakgroep tussenpersonen in textielgoederenhandel met het doel in uitgebreide kring de problemen waarmede de tex tielhandel heeft te kampen, te bespreken. Het doel is voorts de overheid en de handel door deze discussies dichter bij el kaar te bi-engen. De heer drs. C. Bak sprak bij ontstentenis van de heer H. J. Kuhlmeyer diens rede over de functie en de structuur van de textielhandel uit. Spr. acht te het noodzakelijk, dat de dis tributie van textiel opgeheven moet zijn voor de samenwer king met België een feit is. Dit betekent, dat de xlistiibutie in Nederland met rul'm 20 om hoog moet. 's Middags sprak prof. J. A. Veraart een rede uit over de plaats van de textielhandel in de nieuwe organisatie van het bedrijfsleven. Spr. bepleitte een snelle invoering van de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie en refereerde aan de wetgeving voor de waterschap, pen, die in feite ook „publiek rechtelijke organisaties" zijn. De tweede dag van het con gres hield de heer A. B. Spee kenbrink, directeur-generaal van de buitenlandse economi- schet betretkkingen, een rede over de plaats van de textiel handel in het handelsverkeer van Nederland met het buiten land. De heer Sikkes, plaats vervangend secretaris van de hoofdgroep handel, sprak over de taak van de handel en zyn organisatie bij de handelspoli tiek. Tenslotte spraken nog de heren W. R. Weenink en J. C. van Rietschoten. Maar dan moeten huisvesting en verzorging verbeterd worden. Vóór-oorlogs peil nog niet bereikt. Nu elke pluimveehouder zo veel pluimvee mag aanhouden als hij verkiest, al zijn de kui kentoewijzingen gehandhaafd, is het interessant eens na te gaan hoe het thans met de pluimveestapel in Zeeland ge steld is. Wij mochten hierom trent een en ander vernemen van de rykspluimveeconsulent voor Zeeland en Zuid-Holland, de heer B. van Asperen Ver- venne, die met zijn Voorlich tingsdienst en de Vereniging tot bevordering van de Pluim veehouderij in Zeeland (V.P.Z.) tot taak heeft de pluimveehou derij ook in onze provincie op hoger peil te brengen. Met deze laatste opmerking zitten wij tegelijk midden in het probleem. Er ls op het ge bied van de verzorging al leen een goede verzorging- waarborgt een hoge elerpro- ductie in Zeeland nog veel te verbeteren. Van ouds is de pluimvee houderij in Zeeland voor de meeste kippenhouders geen hoofdbron van bestaan ge weest. De boeren hadden veel al 50 tot 100 kippen op him bedrijf, waarvan de zoi*gen aan de vrouw waren opgedra gen. Sinds de dertiger jaren zijn er echter ook specifieke pluim- veebedrijven gekomen, alhoe wel hun aantal in vergelij king met andere streken van het land, beperkt is gebleven. Momenteel telt Zeeland 5 er kende fokbedrijven, 30 ver. meerileringsbedryven en 40 opfokftedrijven. Deze laatste ca- gorie ls ontstaan na de be vrijding om d* boerenpluimvee- houders te hulp te komen, die voor de opfok geen voldoende tijd en personeel meer hebben. Bovendien kan op deze wijze tegelijk ook de pluimveestapel woi-dèn vei-beterd. De pluim veehouder die zijn toewijzing ontvangt, kan door inschake ling van deze centrale opfok vele moeilijkheden omzeilen en krijgt zijn hennen thuis, wanneer deze 9 weken oud zijn. In 1947 werden op deze wijze in Zeeland 32.353 kuikens opgefokt, .terwijl dit aantal in het afgelopen jaar reeds steeg tot 50.550. Daar er vorig jaar nog niet voldoende opfokge- legenheid in Zeeland was, zijn er toen bovendien nog 5000 hennen uit Gelderland aange voerd. Speciale bedrijven zijn er 24, die tezamen over een broedcapaciteit van 15.000 eieren beschikken. DE STAND VAN DE PLUIMVEESTAPEL Hoeveel kippen bezit Zee land eigenlijk? Zoals men weet, ls het aan tal in de oorlogsjaren sterk gedund. Terwyl Zeeland in Mei '39 nog 341.130 hoenders telde, in 1940 zelfs 420.268 daalde het aantal hennen in 1943 tot 122.274. Na de be er weer een ing: Mei 1946: vrij ding kwam geleidelijke stijgii 150.746; '47: 232.745 en Mei HET PROBLEEM VOOR ZEELAND Het grote probleem voor Zeeland is nog steeds wij stipten het reeds even aan de verzorging en de huisves ting. Deze laten nog veel te wensen over. Dit ls ook de oorzaak dat de eierproductie Ser kip in Zeeland lager is an in andere gebieden. De Voorlichtingsdienst stelt intussen wel alles in het werk om hierin door een juiste voorlichting verbetering te brengen. Zo zijn reeds verschil lende modelhokken gebouwd, terwijl men reeds zover is dat de Wederopbouw alleen hok ken laten bouwen volgens plan nen van de Voorlichtingsdienst. Ook strekte deze voorlichting zich uit tot de particulieren, die zich vooral in de bezet tingstijd meer zijn gaan toe leggen op het zelf houden van pluimvee. Voorts is er in de Zeeuwse pluimveehouderij een sterke modernisering waar te nemen, hetgeen zich o.a. demonstreert in het feit dat ook de electi'i- citeit edn steeds grotere rol gaat spelen in de opfokbedrij- •ven. Zo herstelt zich ook in Zeeland de pluimveehouderij langzamerhand. Het peil van voor de oorlog zal zeker be reikt worden, de verzorging zal op de duur ook wel ver beteren, doch een grote groei is niet te verwachten. „Zee land zal nooit een Barneveld worden", zoals een deskundi ge ons opmerkte. De hoogleraren Piccard Cosijns zyn in België teruggekeerd na de mislukte duik proeven met de Bathyscaaf. Dc terugtocht werd gemaakt per vliegtuig in gezel schap van mevr. Cosyns en de heren J. van den Eeckhoudt, G. Marlier, Algost, Ockum en Jacques Piccard. Op het vliegveld Evere bij Brussel werd het gezelschap begroet door de directeur van het Nationaal Instituut voor Wetenschappelijk On derzoek, de heer Willems, en de dames Piccard, Eeckhoudt en Marlier. De Volendam verireki op 11 December Er is werk in overvloed (Van onze emigratie medewerke r In de kantoren van het Australische Gezantschap aan het Lange Voor hou, 18 te 's-Gravenhagc, waar tot voor kort de rustige sfeer heerste, die de meeste gezantschappen kenmerkt hetgeen niet wil zeggen, dat er niet zou worden gewerkt worden thans in hoogspanning de voorbereiden de werkzaamheden verricht voor de emigratie van een groot aantal Nederlanders naar het land, dat ééns „Nieuw-Holland" heette en waar de Hollandse zeevaarder en ondekkingsreiziger Abel Tasman in de 17e eeuw lau weren oogstte die zijn naam voor het nageslacht hebben bewaard. Toen wij ruim een jaar ge leden de Australische minis ter voor de Emigratie,- mr. Calwell, in dit zelfde gebouw ontmoetten, wérd ons ï'eeds verteld dat er per maand vyftig Nedei'landse boei'en in Australië zouden kunnen wor den geplaatst en wij herinne ren ons ook, dat de Nederland se jandbouw-attaché aldaar op verschalende vergaderingen van Australische boex-en plan nen ontvouwde ter voorberei ding van de ontvangst der ondernemende jongemannen, die de grote reis willen aan vaarden. Helaas is het bij een enkele tocht gebleven en am per vyftig Nederlandse land bouwers vonden de weg er heen: gebi'ek aan scheepsruim- te verhinderde elke verdere poging. DE KANS Toch stroomden de aanvra gen om naar de andere kant van de aardbol te emigreren bij het Austi'alische Gezant schap en bij de Stichting Landverhuizing Nederland, die haar kantoren naast dit ge zantschap heeft liggen, binnen. De aanvragers moesten voorlopig worden teleurgesteld, doch thans doet de kans van hun leven zich voor, want op 11 December a.s. vei-trekt de „Volendam", die plaats ruimte biedt aan 1450 mensen, Het merendeel van deze men sen zullen Nederlanders zijn, maar gezien de korte termyn, die nog vóór het vertrek rest, is men genoodzaakt ge weest ook een groep vex-plaat- ste personen uit Duitsland in te voegen. Vele Nederlandei's kan Australië gebruiken niet al leen boeren (landarbeiders), maar ook geschoolde en onge. schoolde mannen en wouwen in grote variatie van beroepen, zoals electriens, technici, bouw vakarbeiders, verpleegsters (maar die heeft Nederland zelf te kort). Laten wij er uitdrukkelijk by zeggen, dat Australië zeer gesteld is op Nederlande.rs, waarvan er ve len in Australië dienden gedu rende de laatste oorlog. De benoeming van een speciale immigratie-attaché aan het Australische gezantschap, kortgeleden, is een aanduiding van de hoop van de Australi sche regering op een grotere stroom Nederlandse immi granten. Maar, zo waagden wij de opmerking, zijn onze emigran ten ervan verzekerd, dat zrf bij aankomst ook werk vin den? Werk is er in overvloed. De Employment Service (te vergelijken met ons Arbeids bureau) zorgt voor de „Distxd- butie" van de nieuwe werk krachten en dat bureau heeft nu meer dan 100.000 vacante betrekkingen. Australië heeft zich voorgesteld minstens 70.000 personen per jaar toe te laten. In de komende jaren zal dit aantal nog wel hoger worden. De Australische re gering hoopt, dat Nederlandse emigranten een belangrijk deel van deze vermeerdering zul len uitmaken. (Nadruk verboden) deppen „ALS... Een arbeidersvrouw in Leip zig beweerde onlangs, dat het de Duitsers in de Oostelijke zóne pas weer goed zou gaan, als de Russen Duitsland zou den hebben verlaten. Zij werd verraden en gearresteerd. Toen haar man bij de politie kwam vragen, wanneer men zjjn vrouw zou vrij laten, kreeg hij ten antwoord: „Alg de Russen weg zijn". (Telegraf. Berlin). HET VROLIJKT ZE OP. Vier geweldige schildpadden, waarvan soep werd gemaakt voor het banket van de Lord Mayor op 11 November jl„ kre gen elk zes oesters en een fles champagne (Cordon Rouge 1927), toen zij per vliegtuig uit Trinidad in Londen waren aan gekomen. „De champagne ver warmt de schildpadden en vro lijkt ze op", zei John Lusty, lid van de firma, die de soep maak te. BOTER-VOORBEELD. Zoveel Amerikanen zijn mar garine gaan eten sedert de bo ter een dollar per pond ging kosten, dat de markt thans met boter overvoerd is. De zuivel- bedi'ijven zijn dan ook in heel Amerika een reclame-campagne begonnen met leuzen als: ,,'t Is beter met boter." De boterprijs bedraagt thans 66 dollarcents per pond zo meldt de Daily Ex press. Zo dreigt het ook al in Ne derland te gaan 1948: 249.515. By lange na is dus nog niet het oude peil be reikt. Uiteraard zal volgend jaar een sterke toename te constateren zijn men schat een kuikentoewijzing voor 1949 van 300.000, hetgeen na tuurlijk niet betekent dat men hiermee 300.000 hennen krygt doch door de voederpositTe zal het niet mogelijk zijn, weer aan het vooroorlogse aantal te komen. Geschenk van kunstschilders aan Prinses Wilhelmina. De kunstwerken van de Ne derlandse schilders, allen leden van de Vakgroep Kunstschilders in de Nederlandse Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars, welke aan H.K.H Prinses Wilhelmina bij het 50- jarig regeringsjubileum werden aangeboden, zullen in de nieuw gerestaureerde erezaal van het Stedelijk Museum te Amsterdam worden tentoongesteld. Deze tentoonstelling zal Vrijdagmid dag officieel geopend worden door burgemeester mr. Am. J. d'Ailly. Alben W. Barklev, de nieuwe vice-president van de Ver. Staten. Traag van begrip? „Volgende zaak". En dan huppelt bij de Politierechter te Almelo, alg een allegorische fi guur uit een drakenspel een Chinees binnen met hoedje, ac- tetas en keurig gepoetste schoenen. Zonder mankeren begint met een het gestoethaspel. Politierechter: Verstaat U Hollands Verd. zwaaiend met zijn ar men om meer kracht aan zijn woorden bij te zetten: Klein beetje. Alle nich verstaon! En dan volgt er een snel vuur van woorden, met hier en daar een begrijpelijk stukje er tussen. En dan ineens is onze gele broeder met stomheid ge slagen. Hij begrijpt niets meer, verstaat niets, en haalt zijn schouders op ten teken dat hy het niet volgen kan. Iemand fluistert mij in, dat hij in de wachtkamer zijn mondje be ter kon roeren. De off. letest duidelijk en na- drukkelyk. wel zo duidelijk en zo nadrukkelyk als geen enke_ le officier van enige recht bank ooit deed... „dat hij, ver dachte, 1000 valse textielpun ten in zijn bezit heeft gehad. Inmiddels heeft de politie rechter al 'n aardig mondje Chinees geleerd. „Jij dit ver staan?" Det zaak is in wezen heel eenvoudig. De zoon van het Hemelse Rijk had geld geleend en omdat zijn cliënt het niet terug kon geven kreeg hy tex tielpunten. Verdachte geeft lucht aan zijn verbazing. Een nieuwe spraakwaterval breekt log en uit dit relaas met veel onbe grijpelijke woorden mis schien heeft hij wel hele lelyke dingen gezegd tegen de politie rechter komt dan te voor schijn; Punten vals... Dat niet geweten... Politierechter: Waar handelt u in, zeker in snoep? Verd.: Snoep... Niets snoep Snoep niet op de bon... en hier bemoeit de Officier zich er mee: In pinda dan...? Verd. Pinda te duur voor ar_ me Chinaman, mensen niet ko. pen... Er wordt nog een beetje heen en weer gepraat en dan moet de Officier maar eens zeggen wat hij er van denkt. En als hij dan 50.boete eist. valt Tsang Kai Tang of hoe hij heten mag, by'na van de graat. Handenwringend lamen teert hy, dat hy dat niet kan betalen. „Ik voor kinderen brood en melk kopen... niet kan doen... als vyftig gulden moet betalen." Nieuw dispuut. Verd. beweert twee kinderen te hebben. De politierechter vonnist: 25 of 15 dagen hechtenis en nu is de allegorische figuur uit het di-akenspel geheel van de kook. Zitten... 15 dagen... Ar me kinder geen brood en melk. De politiex-echter doet vier pogingen om hem het subsidi air uit te leggen zouden wij er iets van begrijpen als wy in Sjanghai terecht moesten staan?? en geeft het dan op. „Deurwaarder legt u het hem even uit". En de deurwaarder doet het. Plotsetling komt er iets van de Chinese wijsgerigheid in Tsang's hoofd boven. „Arm weer armer... en 'met een sierlijke zwaai vertrekt hy. Bij det deur gaat het hoedje af en klinkt het „Daaaaaag!..." Maar om aan een wacht meester van het Parket te vra gen, hoet laat de bus vertrekt gaat hem uitstekend af. Curacao krijgt een nieuwe haven. De Staten van Curacao hebben het zogenaamde„Damplan" voor de uitbreiding van de haven van Curacao goedgekeurd. Het plan. dat door de regering is voorge steld en waarvan de kosten op 13',a millioen gulden worden geschat, omvat het bouwen van een geheel nieuwe haven in liet Oosten van het Schottcgat bij ZeelandJa. Da eigenaars van dc kade van de Cu- racaose haven cn de Curagaose Handelmaatschappij, die tegen het regeringsplan waren, hadden voor gesteld om hun kaden op eigen kosten te moderniseren en 'n klei nere tweede gouvernementshaven in het Zuiden bij do bestaande ka den te bouwen. De kOBtcn van het laatstgenoemde plan waren ge schat op 3Vt mllUoer» guldon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3