PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Generaal de Gaulle mokt tegen de Angelsaksische politiek Generaal Franco doet aanval op Engeland Zeeuwse fruitkwekers kunnen tevreden zijn BILT Hatta dreigt met straf Frankrijk dient de leiding van Europa ie hebben Journalisten stelden lastige vragen Veel fruii op hout verkocht DE VOORSPELT 191e Jaargang - No.271 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 Ct. per week: I 3.90 p. kw.; £r. p. p. 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 18 Nov. '48 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. por mm. Minimum p. advertentie f 2.50, Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 1.—, iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad", 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tjjd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29, lel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2 - Oostburg: Pr. Maurltsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160, tel. 28 Generaal de Gaulle heeft op een persconferentie, die door 350 Franse en buitenlandse journalisten werd bijge woond, een uitvoerig overzicht gegeven van zjjn denkbeelden over de binnen- en buitenlandse politiek van Frankryk. Hij kantte zich daarbij onomwonden tegen de huidige koers van de Angelsaksische landen en verklaarde, dat by een maal aan het bewind de militaire organisatie van de West-Europese Unie niet zou erkennen. Drie hoofddraden liepen door bet betoog van de generaal, die overigens in vele opzich ten zijn bekende stokpaardjes bereed en enkele duidelijke vragen handig ontweek. De eerste draad was Duits land. De Anglo-Amerikanen willen het Duitse Rijk herop richten, beweerde de Gaulle. Zy hopen dat dit Rijk een waardevolle bondgenoot zal blijken tegen de Sowjet-Unie. Welk een illusie. Streefde niet Bismarck naar een blij vende verstandhouding met Rusland? Verklaarde niet de partij van von Tirpitz onder Wilhelm II, dat de toekomst van Duitsland zich op het wa ter bevond? Kwam niet Hitier zonder enige moeilijkheden tot een overeenkomst met het Kremlin? Er is alle kans, dat een herrezen Duitsland op ze kere dag het weer eens zal worden met de Sowjet-Unie. Bovendien zal een herbouwd Duitsland met zijn eerzucht en zyn dynamisme niet naar een periode van rust en gema tigdheid streven doch naar nieuw avontuur. Men zegt ons dat bij een andere koers het plan Marshall in het geding zou komen. Wij hebben echter eeuwenlang geleefd zonder een plan-Marshall. Frankrijk wil zijn lot en dat van Europa niet opofferen terwilie van on middellijke voordelen. Het tweede hoofdthema was de belangrijke rol van Frank rijk in Europa, waarop 'de Gaulle steeds hamert. Volgens de generaal was de verdedi ging van dit werelddeel voor alles de verdediging van Frankrijk. Er zonder eigenlijk drie operatie-gebieden gevormd moeten worden: Eurpoa en Noord-Afrika met Frankrijk, het Midden-Oosten en Oost- Afrika met Engeland en het Verre Oosten' met Amerika als verantwoordelijke mo gendheid. De Italiaanse koloniën moes ten volgens de Gaulle, met eni ge wijzigingen aan Italië wor den teruggeven. Over de Pale stijnse kwestie was de gene raal kort. Deze schijnt zich zelf te gaan regelen bij de gratie van algemene nalatig heid. GEEN TOTALITAIR BEWIND De derde draad was de hachelijke toestand van Frank rijk, waar het regiem volgens de Gaulle niet langer steunde op het vertrouwen van het land. In antwoord op verscheidene vragen legde hij er de klem toon op, dat zijn partij noch fascistisch noch totalitair is, doch er enkel op staat, dat 't lajjd wordt geraadpleegd. De R.P.I. wil een nieuwe vorm van maatschappij oprichten, Westelijk antwoord aan Trygve Lie en Evatt. .Anjerika, Engeland en Frank rijk hebben geantwoord op het beroep van Trygve Lie en dr. •kvatt, twee belangrijke figuren uit. de U.N.O., een vreedzame oplossing te zoeken voor de JBerhjnse kwestie en de bemid delingspogingen te ondersteu nen, v.Pe "ota's van de drie Weste lijke landen zijn in gelijke geest opgesteld, De regeringen ver klaren, dat zij altijd bereid ge weest zijn en nog zijn de Duit se kwestie te bespreken en een oplossing te zoeken. Zij waar deren dan ook ten. zeerste de pogingen tot bemiddeling. Echter dienen eerst de ver- keersbeperkingen tussen Berlyn en de Wcstelyke zones te wor den opgeheven voor de onder handelingen kunen worden her vat. DE „KLEINE ASSEMBLEE". Nederland heeft Woensdag met Engeland, België en ande re landen zijn steun gegeven aan het. Amerikaanse voorstel de interim-commissie, bekend onder de naam „kleine assem blee", nog een jaar te laten voortbestaan. Dit voorstel wordt door de Sowjet-Ünie en de lan den van het Slavische blok, die niet deelnamen aan het werk van deze commissie, bestreden. waarin de arbeiders als ven noten zullen optreden, even zeer als het kapitaal, de di rectie en de technici. Hierop vroeg een journalist; „Wat zijn Uw plannen met de persvrijheid?" De Gaulle antwoordde niet rechtstreeks, maar gaf als voorbeeld, dat maatregelen tegen „extremistische dagbla den" soms noodzakelyk zijn. Op een volgende vraag of hij de ontbinding van de com munistische partij noodzakelijk achtte was het antwoord: „Neen, ik geloof niet, dat het a priori noodzakelyk is een partij te ontbinden. Maar in dien bewezen is, dat sommige voor het buitenland werken dienen alle middelen te worden aangewend om dit te verhin deren. Indien de onthullingen van minister Moch juist zijn moet streng worden opgetre den". De Gaulle vond het vanzelf sprekend, dat bij een eventuele oorlog Spanje zou worden be trokken bij de verdediging van Wést-Europa en achtte het dan ook belachelijk Spanje uit principe te weren. Franse havenarbeiders gaan Maandag staken. De bij de C.G.T. aangesloten Franse havenarbeiders zullen Maandag a.s. het werk neerleg gen, zo heeft het bestuur van de afdeling havenarbeiders van de C.G.T. besloten. De staking zal van onbepaal de duur zijn. De havenarbei ders vragen aanpassing der lo nen bij de gestegen kosten van levensonderhoud. In de Franse Nationale Ver gadering heeft een communisti sche afgevaardigde geantwoord op de beschuldiging van minis ter Moch, dat de stakingen worden gefinancierd door de Kominform. Hij beperkte zijn verweer tot, het woord „leuge naar" aan het adres van Moch. Kort na. de hervatting van i hlyven het: debat werd de vergadering moes*'en verdedigen, dan ook weer verdaagd. Franco voorspelde, Generaal Smuts ongerust over zijn land. Generaal Smuts heeft te Kaapstad verklaard, dat. onder het Zuid-Afrikaanse volk1 wan trouwen, vrees en haat groeide. Vijl maanden geleden had hij zijn land onder de bloeiendste omstandigheden van zijn ge schiedenis overgedragen. Thans bevond het zich in economisch opzicht reeds in gevaar. Prins Bernhard naar Amsterdam. Prins Bernhard brengt van daag in zijn functie van in specteur-generaal der Konink lijke Marine een officieel be zoek aan de verbindingsschool en ,,de technische opleidin gen" te Amsterdam. Ierland verbreekt band met Britse kroon. Voortaan republiek Eire. In een zeer korte behandeling heeft het parlement van Ier land met algemene stemmen de wet aangenomen, waarby Ier land tot een republiek wordt verklaard, die niet meer met de Britse kroon verbonden is, Volgens deze wet, behoeven de maatregelen op het gebied van de buitenlandse politiek niet meer de goedkeuring van de Britse kroon. De president van Eire zal de uitvoerende macht hebben in verband met buitenlandse aangelegenheden en de naam van de natie wordt „Republiek Ierland". De minister van binnenland se zaken van Noord-Ierland, Warnock, heeft, verklaard dat, nu Eire zich heeft losgemaakt van de Britse kroon, het tevens „de laatste schakel met Noord- Ierland heeft verbroken". Cos- tello* en zijn regering hadden „met eigen handen een niet te verwijderen barrière tussen Noord en Zuid opgericht". Franse generale staf vroeg doortocht door Spanje. Edward Weintal, de correspondent van het Amerikaan se tijdschrift „Newsweek" heeft een Interview gehad met generaal Franco, waarin het Spaanse staatshoofd enkele sensationele verklaringen aflegde. Volgens Franco zouden Span je en de V.S. reeds lang tot overeenstemming zijn geko men, indien Engeland er niet tussen in gezeten had. En geland mengt zich in de kwestie van eventuele aan sluiting van Spanje als mili tair bondgenoot der V. S. om zijn prestige te redden, nu 't zijn leidende positie in de wereld verloren heeft, aldus Franco. Op de vraag, of Spanje liever dii'ect met de V.S. zou willen onderhandelen dan via de Westelijke, Unie, antwoord de Franco: „Ja zeker. Bo vendien, wat is de Westelijke Unie anders dan Engeland?" Franco bevestigde de ge ruchten, dat de Franse gene rale staf aan Spaanse gene raals heeft gevraagd, of het Franse leger in geval van een oorlog door Spanje naar Noord-Afrika zou kunnen trekken. Deze vraag werd ongeveer een jaar geleden gesteld. Hy had de Spaanse officieren op dracht gegeven te antwoor den, dat alle vróuwen en kin deren vrij door Spanje kon den trekken doch dat de sol daten in Frankryk moesten hun vaderland dat de Sovjet-Unie tegenstand zal ondervinden van de vader landslievende bevolking in de landen, die zij bezet heeft, en dat de tegenstand in deze landen zal worden aangemoe digd. Naar Franco's mening over schatten de V. S. de macht van de Sovjet-Unie. „Uit de ons bereikende berichten ver nemen wij, dat de lucht macht, de artillerie en de tanks van de Sovjet-Unie goed zijn, doch dat het mo reel van de infanterie zeer laag is. Volgens de Duitse ge neraals is de infanterie het kwetsbare punt van de Sov jet-Unie en gaven honderden en duizenden zich tijdens de oorlog over", aldus Franco. Op de vraag, of hy bereid zou zijn, de teugels van het Spaanse regiem wat minder strak te houden, antwoordde Franco: „Wij doen alles voor meer vrijheid en de welvaart van het land." Hij erkende, dat het waar is, dat „wij ons volk van enkele zogenaamde vrijheden hebben beroofd." In derdaad is staking van Spaan se arbeiders uitgesloten, al dus Franco. „Maar dezelfde regering tracht de arbeiders zelfs meer voordelen te ver schaffen dan zij door staking hadden kunnen verwerven." Winkels tot 8 uur open. VOOR ST. NICOLAAS EN KERSTMIS, Teneinde het. publiek in de ge legenheid te stellen, gedurende de dagen, onmiddellijk vooraf gaande aan Sint Nicolaas en Kerstmis, ook in de avonduren zijn inkopen te doen, heeft de minister van economische zaken de colleges van burgemeester en wethouders van alle gemeen ten gemachtigd, ontheffing te verlenen tot uiterlijk 8 liur des avonds gedurende de tijdvak ken van 1 tot en met 4 en van 22 tot en met 23 December a.s. Eieren komen vrij. Minister Mansholt heeft Woensdag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat het in de be doeling' ligt de distributie van eieren op 1 Januari op te hef fen, Indien legereenheden het bestand schenden. Samenwerking mei de federalisten voor één doel. In een rede voor Radio Djoc- ja deed de republikeinse eerste minister, Mohammed Hatta, Woensdagavond een beroep op het leger cn de politie om hun plicht te vervullen. Ily ver klaarde met nadruk, dat de le gereenheden aan de status-quo- lijn ernstig zullen worden ge straft, indien zij bcslandsschen- dingen plegen. Met betrekking tot de bespre kingen mei minister Stikker verklaarde Hatta, dat deze nut tig waren geweest, doch dat de sfeer wordt verslechterd door „Batavia", waarbij hij speciaal noemde de berichten van de Onder de mannen van de le Infanterie Brigadegroep bevinden zich veel militairen met hobby's. Gerjan van Dyken uit 's-Hcerenhoek en Piet Lievense uit Westkapclle zyn de tuiniers van Pasir Eurih. Gerjan was in vroeger tijden fruitteler, doch moest noodgedwongen in Indonesië op ander terrein gaan wer ken. Nu heeft hij met zyn vriend Piet een prachtige bloe mentuin gemaakt. Een lust voor het oog met grasperken cn zelfs een vijver. Bakkers protesteren tegen vrijgeven van krenten en rozijnen. De Nederlandse Bakkersbonrl heeft namens het gehele Ne derlandse bakkersbedrijf, een telegram gezonden aan de mi nister van landbouw, visserij, en voedselvoorziening, waarin protest wordt aangetekend te- gen het vrij geven van kren ten, rozijnen en amandelen. Dit werkt immers bij de huidige schaarste, zwarte handel en prijsopdrijving in de hand.. GROTE VRAAG NAAR KOELRUIMTE De grote seizoendrukte in de Zeeuwse fruitteelt is weer voorbij. Het winterfruit is ook van de bomen en het is nu nog slechts zaak het voor een goede prijs aan de man te bren gen. Daar de andere Nederlandse fruitcentra een belangrijk mindere oogst hebben, zal dit-voor de Zeeuwse kwekers geen „toer" zijn. Ook de afzet van het zomerfruit is zeer vlot ver lopen. Mede doordat er grote partijen, peren naar Engeland geëxporteerd konden worden, zijn er goede prijzen gemaakt. Dit geldt ook voor het fruit van mindere kwaliteit, zodat de conservenindustrie het fabrieksfruit duurder moet inkopen en de consument ook veelal vrij hoge prijzen moet betalen. In de loop van het seizoen hebben wij er enkele malen op gewezen dat door hagelschade het fruit op verschillende plaat sen aan kwaliteit heeft ingeboet, doch gebleken is dat de houd baarheid er niet. onder lijdt. Doordat, de schade zich dus be perkt, tot; een SQhoonheidsge- brek en de prijzen ook voor dat fruit goed zijn, is het geen grote strop voor de kwekers gewor den. Wat de kilo-opbrengst betreft is de oogst over de ge hele linie ook meegevallen. Hij kan zowel voor de peren als voor de appelen normaal ge noemd worden. Wel was de oogst vorig jaar overvloediger, doch het was toen een record jaar. INSECTEN EN SCHURFTSCHADE, Behalve de schade ontstaan door hagel, is dit jaar ook het optreden van het fruitmotje een grote oorzaak van de kwali teitsvermindering. Terwijl voor heen een of twee bespuitingen met loodarsenaat voldoende waren om dit motje, dat de wormstekigheid veroorzaakt, er onder te krijgen, schijnt deze insect thans immuun voor dit bestrijdingsmiddel te zijn gewor den. Vooral rond Kapelle heeft men hiervan veel. last onder vonden. Er zijn bedrijven waar 80 der vruchten werd aan getast, waardoor wel niet de gehele vrucht verloren ging, doch een schoonheidsgebrek op trad met een kwaliteitsvermin dering als gevolg. Hier en daar had ook aan tasting van late schurft plaats, hetgeen echter voorkomen had kunnen worden. Vele fruitkwe kers zijn zo licht geneigd de sproeimachine te vroeg op te bergen, waarbij vergeten wordt dat. de winterrassen nog wel een bespuiting kunnen gebrui ken op het moment dat het zo merfruit reeds getrokken is. Door de geringe fruitoogst in de andere gebieden, kan er zo als gezegd in Zeeland vlot ver kocht worden. Zo heeft zich dit jaar het verschijnsel voorgedaan dat er in deze provincie veel fruit op het hout verkocht is. hetgeen bijv. vorig jaar prac- tiscb. niet voorkwam. Hoewel het voor de kweker zeer verlei delijk en tot op zekere hoogte begrijpelijk is, dat hij zijn fruit op het hout verkoopt tegen een redelijke prijs, waarmee hij dan van alle risico's af is, toch moet. worden afgevraagd of een dergelijke handelswijze, waarbij de veiling wordt uitgeschakeld, op de duur in zijn voordeel zal blijken te zijn. Dit geldt bijv. vooral voor Zw.-Vlaanderen, waar te Tern, 'n nieuwe veiling in opbouw is. Door goed fruit moeten kopers naar de veiling worden gelokt, doch. wanneer men het kwaliteitsfruit thans veel buiten de veiling om zou verkopen, wat moet men dan straks beginnen als bij een vol doende oogst in andere gebie den, de kopers Zeeland niet meer „afstropen" om door het kopen op hout. hun behoeften te dekken. Het belang van een goed veilingswezen mag daarom door de kwekers geenszins wor den onderschat. Een ander chapiter is het koe len van fruit. Nog steeds komt er by de kwekers meer belangstelling voor het koelen van fruit, ter spreiding van de afzet. Zowel de koelhuizen van de veilingen te Goes en Kapelle als de'particuliere koelhui zen te Krabbendyke en Mid delburg zijn geheel bezet met in totaal ZVz millioen kg. fruit. De vraag is zo groot, dat bijv. de veiling te Goes aan 40 van de aanvragen voor koelruimte niet heeft kunnen: voldoen. ORGANISCHE BEMESTING. Interessant, is verder nog. dat evenals in de landbouw ook in de fruitteelt meer belang stelling komt voor de organische bemesting. Het gebruik van kunstmest alleen is niet vol doende om de grond op peil te houden. Stalmest is er door de voorschrijdende mechanisatie in de bedrijven niet voldoende beschikbaar, doch door de boom gaarden in de zomermaanden vol te laten groeien met on kruid, dat in het voorjaar wordt ondergeploegd, is een goede groenbemesting mogelijk. Vele fruitkwekers zijn er daarom reeds van teruggekomen om hun boomgaard het gehele jaar door zwart, te houden. Mogen wij tenslotte een waar schuwend woord doorgeven, dat wij in kringen van deskundigen mochten beluisteren. Veelal aan gelokt. door de lucratieve prij zen welke de laatste jaren voor het fruit worden betaald, komt er ook van de zijde van de landbouwers steeds meer in teresse voor de fruitteelt. Nog buiten beschouwing latende de vraag of een combinatie van deze beide, de volle aandacht vergende bedrijven, wei moge lijk is wanneer één man deze beheren moet, moge er toch op gewezen worden dat het ge vaar niet denkbeeldig is dat te leurstellingen het resultaat zijn. Immers, men behoeft geen pes simist te zijn om te voorspel len dat de prijzen op de duur niet zo zullen blijven. In de toe komst. zal daarom slechts het kwaliteitfruit zijn weg vinden en alleen voor een goed geleid fruitbedrijf een lonende exploi tatie mogelijk zijn. Intussen is er ook dit jaar weer een behoorlijke nieuwe aanplant in Zeeland, vooral van zwarte bessen en kruisbessen. In kleinfruit is nog wel iets te bereiken, en bovendien is hier voor momenteel ook gemakke lijker een. vergunning te verkrij gen. Mohammed Hatta naar Sumatra. Mohammed Hatta vertrekt vandaag per vliegtuig naar Sumatra. Antara ontleent dit bericht aan een betrouwbare bron en meldt voorts, dat Hatta zal worden vergezeld door de re- publiekeinse minister van welvaart Sjafroeddin Prawi- ranegara, de staatscommissa- ris voor financiële zaken. Loekman Bakim en mr Hadi van het ministerie van Justitie, de laatste met de opdracht om voorbereiding te treffen voor de a.s. algemene verkie zingen op Sumatra. Mohammed Hatta zal enige weken op Sumatra zal vèrtoeven. ADVIESCOMMISSIE INZAKE T.B.C.-BESTRIJDING. Door de Minister van Sociale zaken is een kleine commissie ingesteld met de opdracht hem te adviseren omtrent de maat regelen, welke moeten worden getroffen om de tuberculosebe strijding in ons land zo doelma tig en economisch mogelijk te organiseren. Voorzitter is dr. P. Muntendam, medisch adviseur van „Centraal Beheer". Smakelijk eten De cellen achter het As ser politiebureau herbergen rare klanten. Er zijn er. die de hechtheid der deuren en tralies met succes overi gens hebben onderzocht en in het nachtelijk duister de gulden vrijheid hebben opgezocht zonder toestem ming af te wachten. Er zijn er ook, die niet met het dagelijkse menu kunnen of willen volstaan en dus „bij voeding" wensen. Eén van deze lieden probeerde dezer dagen de „bijvoeding" te verkrijgen door het consu meren van een etensvork. Eerst vonden de tanden een weg, die al het voedsel gaat en dat inspireerde hem tot het nuttigen van het hele etensapparaat. Hij slikte slikte nog eens en kwam uiteindelijk al slikkende in het ziekenhuis terecht, waar hij van deze zwaar- op-de-maag-llggende be standdelen werd ontlast. Zijn toestand is redelijk wel Kind met twee hoofden en drie armen. Vorige week Donderdag werd in Tegel op Java een baby ge boren met twee hoofden en drie armen. De baby leefde twee uur. De moeder maakt het goed. De vader was een ge- pensionneerde assistent-wedana. Dienst Legercontacten. Hij zei- de verder o.m.: „Wij zullen ons verdedigen, indien, wij worden aangevallen, doch indien wij niet. worden, aangevallen, moe ten wij ons aan onze beloften houden." Hatta verklaarde voorts nog, dat hij samenwerking wenst met de federalisten en dat het belachelijk: is te spreken, over marionettenregeringen. omdat „wij één doel voor ogen. hebben namelijk vrijheid voor geheel Indonesië". „Er dient geen an tithese te bestaan tussen ons en de federalisten, doch een syn these en wij moeten gezamclijk streven naar het. bereiken van hetl doel op 1 Januari 1949". Hatta ging uitvoerig in op de affaire-Madioen, die hij een be treurenswaardige nationale tra gedie noemde. Hij verklaarde, dat ideologische geschillen, de eendracht hebben verbroken. De oorzaken van het lijden van het volk zijn volgens Hatta ten eerste de Nederlandse blokka de, vervolgens de affaire-Madi oen en ten derde de langdurige droogte, waardoor de oogsten mislukten. Hij deed een beroep op de boeren en op de jongeren, om 'de eenheid te herstellen. Volgens „Antara" zeide Hatta nog. dat. hervatting van de on derhandelingen met de Neder landers afhangt van de hou ding' van de Nederlanders. Marshall-goederen worden opgehouden. GEVOLG VAN STAKING DER HAVENARBEIDERS. Functionarissen van het plan- Marshall schatten, dat. ongeveer 140.000 ton herstelgoederen, be stemd. voor Europa, zich. aan de havens aan de Amerikaanse Oostkust; hebben, opgestapeld, als gevolg van de staking van ha venarbeiders. Per dag werden 2G.OOO ton goederen naar de door de staking aangetaste Noord-At lantische havens vervoerd, waar alle ladingen, met uitzondering van steenkool en graan, opge houden. werden. De staking had tot; dusver geen nadelige gevol gen. voor de 16 Marshall-landen, doch. uit het stijgend aantal ver zoeken van Europese landen „bleek dat sommige zich zorgen maakten". Een drieling op haar verjaardag. In het St. Carolus Borro- meus-ziekenhuis in Den Bosch heeft mevr. van der Polvan den Oever uit Zaltbommel het leven geschonken aan een drie ling, allen meisjes. De kinde ren wegen resp. 3 pond en 450 gram, 4 pond en 120 gram en 4 pond en 330 gram. Op de zelfde dag werd de moeder 38 jaar. Het gezin bestaat thans uit 5 kinderen. Moeder en kin deren maken het goed. Schip met wapens te« Port Said aangehouden. De Egyptische autoriteiten hebben aan boord van het Ame rikaanse vrachtschip „Flying Trader", dat drie dagen geleden uit Bombay te Port Said is aangekomen, 38 pantserwagens die als tractors gecamoufleerd waren, wapens en munitie in beslag genomen. Deze materia len zouden voor de Joodse strijdkrachten in Palestina be stemd zijn. De pantserwagens waren naar verluidt volledig uitgerust en aan Tel Aviv ge adresseerd. De kapitein van het schip weigerde zijn lading te lossen. Nadat de militaire gouverneur hem een ultimatum van een uur gesteld had, hebben gewapende eenheden het lossen van de la ding en van 4000 zakken rijst beschermd. Er wordt, een ge rechtelijk onderzoek ingesteld. Nieuw kabinet in Griekenland. De leiders van de Griekse li berale en populistische partijen hebben Woensdagavond de lijst opgesteld van leden van een nieuwe coalitieregering en zul len deze Donderdagochtend aan koning Paul voorleggen. Naar officieel werd bekend gemaakt, zal het nieuwe kabinet waar schijnlijk vóór Donderdagmiddag beëdigd worden. Onder grote belangstelling van het publiek vond op 10 Nov. J.l. op de Aloon-Aloon te Pocrwo- dadi de terechtstelling van de op standelingen-leider Karna plaats. MEER WIND. Geldig :ot Donderdagavond. Aanvankelijk op de meeste plaatsen nevel of mist. Wind tus sen Zuid en Zuid-West, aan de ku3t geleidelijk toenemend tot krachtig of hard. Meest zwaar be wolkt met nu en dan enige regen of motregen. Nog iets zachter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1