PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Truman zal Stalin niet opzoeken Nieuw bevel tot een wapenstilstand D£ BILT Antwoord aan Lie en Evatt gereed Nanking was stad der droefenis. De onderhandelingen met de Republiek. Eervol ontslag voor Abdoel Kadir. Financiert de Kominform de Franse stakingen? Kampbeulen schoten 72 Russen neer Middelburgs concertzaal als radio-studio Zuid Afrika stelt zich heftig te weer VOORSPELT 191e Jaargang - No. 270 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj.: W. de Pagter. HooMred.: G. BalUntijn. Pl.verv.. W. Leertouwer en H. A. öossnarat. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week: I 3.90 p. kw.; fr. p. p. 1 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 17 Nov. '48 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1-5 regels 11.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad", 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vllssingcn: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29, lel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55, teL 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, teL 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierlkzee: N. Bogerdstr. G 160. tel. 26 De president staat volkomen achter Marshall Dinsdag heeft President Truman tegenover journalisten de geruchten gelogenstraft over een mogelijke ontmoeting met Sta lin. De president verklaarde pertinent geen plannen te hebben voor zulk een ontmoeting. Evenmin zou hij een persoonlijke afgezant naar het Kremlin zenden. Zijn uitnodiging aan Sta lin om naar Washington te komen bleef echter nog steeds van kracht. Truman verzekerde, dat de vier mogendheden besprekingen over Duitsland niet hervat zullen worden voor de Sowjet-Unie de blokkade van Berlijn heeft opgegeven. Nadrukkelijk liet de presi dent uitkomen, dat hij en zijn minister van buitenlandse za ken, Marshall, het volkomen met elkaar eens waren over het te volgen beleid. Truman noem de Marshall „een van Amerika's grootste patriotten", daar hij slechts uit plichtsbesef jegens het vaderland in dienst bleef. Hij wenste niets liever dan dat Marshall in functie bleef. Marshal] had, zo vervolgde de president, een verklaring ge reed naar aanleiding van 'het voorste] van Evatt en Lie. Hij, Truman, keurde deze verkla ring, die later gepubliceerd zou worden, volledig goed. Deze persconferentie was de eerste, die Truman na zijn ver kiezing hield. Hij zeide nog er bij het Congres op aan te zul len dringen het democratisch program te aanvaarden met in begrip van zijn program voor de burgerrechten. Er zou geen speciale zitting van het huidige Congres bijeen geroepen worden. Styles Bridges had namelijk op een speciale zitting aangedron gen met het oog op de situatie in China. Truman zeide in con tact te staan met de Chinese president. Langzamerhand komen uit de hoofdsteden de reacties binnen op het beroep van Trygve Lie en Herbert Evatt, twee voor aanstaande figuren in de U.N.O., op de grote Vier om een rege- Wanhoop in regerings kringen. Nanking, zo meldt Reuters correspondent Walter Parrott, was Dinsdag „een stad der droe fenis", toen van het front werd vernomen, dat de door de com munisten geleide troepen om Hsoetsju zijn heengetrokken en Soehsien hebben veroverd, 250 km. ten Noorden van de hoofd stad. Volgens militaire bronnen te Nanking zijn bijna ..honderd duizend manschappen van de regering op weg naar het gebied van Oehsien". waar een beslis sende slag zou plaats hebben. De berichten over Hsoetsjou zelf zijn verward. Indien de stad gevallen zou zijn. dan ligt tus sen de Noordelijke legers en Nanking als laatste regerings- bastion Pengpoe, 240 km. van Nanking. Volgens de laatste berichten stromen tachtigduizend door de communisten aangevoerde man schappen naar Pengpoe. Zij zouden Joengtsjeng op de gren zen van de provincies Honan en Anhwei al bereikt hebben. Het bevel wordt gevoerd door „de beroemde een-ogige generaal Lioe Po Tsjeng". Het wachtwoord van de re gering is nog immer „noch ca pitulatie noch terugtocht" maar verscheidene hoge regerings functionarissen hebben toegege ven aan de toestand te wanho pen. CHINA EN DE V. S. Dr, Wellington Koo, de Chi nese ambassadeur te Washing ton, heeft Dinsdag gezegd, dat China een duidelijke verklaring betreffende de Amerikaanse po litiek ten opzichte van China wenst. Een dergelijke verkla ring was nodig, zo deelde de ambassadeur mede, om een ein de te maken aan de huidige verwarring in China, een ver klaring van „sympathie, solida riteit en steun zou veel bijdra gen tot verhoging van het mo reel van militairen en burgers" Als Nanking verloren zou gaan, zou de regering naar een andere stad worden verplaatst en de strijd voortzetten. Sowjets eisen Oosten rijks spoorwegmaterieel De Oostenrijkse kanselier, dr Figl, heeft medegedeeld, dat de Sowjets er op hadden aange drongen 540 locomotieven en 5575 spoorwagons, die als oor logsbuit werden beschouwd, te gen het eind van de maand over te dragen Met de over dracht van dit materieel was reeds een begin gemaakt. ling te zoeken voor het Berlijn- se geschiL Wisjinsky heeft de beide he ren een brief gezonden, waarin hij de grote betekenis van per soonlijk contact en wederzijds vertrouwen tussen de leiders der staten volkomen erkent. De brief verwijst dan naar het Sowj et-voorste] de raad der vier ministers de Duitse kwestie te doen bespreken en verzekert dat de Sowjet-Unie in dat op zicht nog altijd dezelfde mening is toegedaan. In de Quai d'Orsay zijn Dins dagmiddag Marshall, Schuman en MacNeil bijeengekomen om hun antwoord te formuleren aan Lie en Evatt. De bekendmaking van dit antwoord wordt elk ogenblik verwacht. Nederlands standpunt wordt spoedig aan Djocja bekend gemaakt. Van bevoegde zijde verne men wij het volgende: „Naar aanleiding van een aankondi ging van Mohammed Natsir. „dat beide partijen in prin cipe een overeenstemming hadden bereikt om de politie ke besprekingen te hervat- ten", is op 12 dezer van be voegde Nederlandse zijde me degedeeld, dat hiervan in Den Haag niets bekend is. Na de zitting van de minis terraad van Maandag, waar in de resultaten van de reis van minister Stikker naar Indonesië aan een diepgaand onderzoek werden onaerwor- Een, is thans overgegaan tot et samenvatten van het standpunt van de Nederland se regering n.a.v. de door mi nister Stikker en zijn advi seurs opgenomen contacten. Verwacht kan worden, dat dit standpunt binnen enkele dagen ter kennis van de Re publiek zal worden gebracht, maar nogmaals dient met na druk te worden vastgesteld dat er tot dusverre geen sprake is van een bereikte overeenstemming, nog minder van een nieuwe overeenkomst met de Republiek." Arabieren zijn van plan de strijd voort te zetten. Beschuldiging aan Engeland De Veiligheidsraad heeft Arabieren en Joden bevel ge geven een wapenstilstand voor geheel Palestina tot stand te brengen en onderhandelingen te beginnen voor een blijvende vrede. De raad aanvaardde boven dien een resolutie van België Canada en Frankrijk, waarin een beroep op beide partijen wordt gedaan om hetzij direct, hetzij via de bemiddelaar te onderhandelen. De Syrische afgevaardigde verklaarde in de Riaad, dat de Arabieren niet van plan zyn onderhandelingen aan te kno pen, zolang de politieke toe stand in Palestina niet is op gehelderd. De Joden hebben in de eer ste ronde gewonnen, erkende hij, maar het is niet gezegd, dat zjj de tweede zullen win nen. De Arabieren zijn van plan de strijd voort te zetten. Blijkbaar is deze beslissing mede een gevolg van een serie besloten zittingen van de Nederlands schip in Theemsmond gezonken. In de naoht van Dinsdag op Woensdag is het Nederlandse motorschip „Quo Vadis" buiten de mond van de Theems ge zonken. Naar verluidt zijn 10 leden van de bemanning door een voorbijkomend Engels mo torschip opgepikt. Zij zullen te Southend aan land worden gebracht. Een vrouw en een kind behoren tót de geredden. Brits minister bestelde 250 apen. George Strauss, de Britse minister van be voorrading, heeft in het Lagerhuis geweigerd mede te delen waarom ten behoeve van zijn departement 250 apen* uit Calcutta zijn aange voerd. Het zou niet van algemeen belang zijn de reden te onthullen. Men had de apen slechts nodig voor on derzoekingen. Een Labour-lid vroeg of de apen waren aan gevoerd voor bacteriolo gische experimenten in verband met de oorlog voering. De minister gaf echter geen verder ant woord. Met ingang van 1 December is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de inspecteur in al gemene dienst der P.T.T., de heer H. A. Pabbruwe. aangewezen als directeur van het postkantoor te Amsterdam. Raad, waarin de leden gege vens werden overlegd, die niet voor de pers zijn bestemd. De vertegenwoordiger van het Arabische Hoge Comité, Ahmoed Sjoecheri, heeft En geland er in de politieke com missie van beschuldigd, dat zijn „dubbelhartige" politiek vóór het verlaten van Pale stina een vacuum had gescha pen, dat gunstig was „voor het stichten van een Joodse staat". Te Parijs wordt uit bevoeg de bron vernomen, dat het plan bestaat de algemene ver gadering der V.N. elf Decem ber des avonds te doen eindi gen. Indien nog punten ter be spreking overblijven zullen de ze verwezen worden naar een zitting te Lake Success, ver moedelijk in Februari. De algemene vergadering begon 21 September. Vandaag. is het de geboorte dag van Joost van de Vondel (1587). t wordt Prinses Ferial van Egypte tien jaar. Bij beschikking van de minis ter-president, minister van al gemene zaken, de minister van overzeese gebiedsdelen en de minister zonder portefeuille is aan Raden Abdoel Kadir Wid- jojoatmodjo op zijn verzoek op de meest, eervolle wijze, gere kend van 1 November 1948, ontslag verleend als voorzitter van de delegatie, ingesteld bij koninklijk besluit van 15 De cember 1947, onder dankbetui ging voor de vele en gewich tige diensten, door hem in moei lijke omstandigheden den lande bewezen. Ondubbelzinnige verklaring van minister Moch. In de Franse Nationale Vergadering heeft minister Ju les Moch een overzicht gege ven van de „terreur in de Franse kolenbekkens" en daar bij opnieuw de beschuldiging geuit, dat de stakingen door de Kominform worden georga niseerd. Moch had vernomen, dat de provinciale secretarissen van de Franse communistische par tij begin September aan de bestuurscommissie hadden kunnen melden, dat „alles ge reed was" voor actie in over eenstemmig met de instructies van de Kominform. Door middel van een Bank in Frankrijk, die voor de wet Frans was, doch in feite ei gendom van twee vooraan staande Russische Banken, werden gelden uit de Sowjet- Unie overgemaakt aan commu nisten in Frankryk en België. Het betrof hier „la banque commerciale pour l'europe du nord". Van de 100.000 aande len behoorden er 99.700 aan de Russische Staatsbank en de Sowjet-Bank voor een buiten landse handel. Nog zeer on langs was goud van de Ko minform tot een bedrag van meer dan een milliard francs in Frankrijk gebracht. Moch besloot zijn rede met de woorden: „Orde en recht zullen overwinnen in Frank rijk". De communisten hielden zioh tijdens de rede van Moch opmerkelijk kalm. Blijkbaar hadden zjj opdracht gekregen incidenten te vermijden. Levenslange gevangenisstraf eiste de advocaat-fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwar den tegen de 25-jarige waterfitter E. H. Broekema uit Delfzijl. B. was lid van de S. D. en verrichtte in de provincie Groningen tal van ar restaties. Een groep Zwitsers, die met een aantal honden aan de internationale U. Z.G.-kampioens tentoon stelling te Utrecht heeft deelgenomen, bracht Maandagochtend in natio naal costuum een bezoek aan Paleis Soestdijk, waar zij Prinses Marijke een Sennenhondje aanboden. Het kleine prinsesje moet blijkbaar nog aan het nieuwe speelkameraadje Slachtoffers dienden als doelwit voor schietoefening. De moord op weihouder A. S. de Miranda. Het Bijz. Gerechtshof te Amster dam begon Dinsdag met de behan deling van de zaak tegen de be ruchte ondercommandant van het concentratiekamp Amersfoort, Ko- talla en zes van zijn satellieten. Kotalla blijkt een van de erg- sten te zijn geweest. Zijn dagvaar ding spreekt over het neerschie ten van ruim 100 gevangenen. Hij mishandelde weerloze zieke ge vangenen met de handen, vuisten, knuppel of een stokje, dat hij al tijd bij zich droeg. Dit stokje ligt nu als corpus delicti vooraan op de groene tafel. Kotalla liet hon den op de gevangenen los, sloot gevangenen op in 'n bunker, liet ze uren, dagen en zelfs weken straf- staan in de zgn. „Rozentuin". Berg en May. twee andere ver dachten, hebben het neerschieten van 72 Russen op hun credit staan. Tezamen met Knabe en Janzen, twee Duitsers, die zich niet in Ne derlandse gevangenschap bevin den, hielden zij in October 1942 een „schietoefening" met een stengun. De doelen waren 72 Rus sische krijgsgevangenen, die in groepjes van 4 werden neergescho ten. Berg, May, Knabe en Janzen. elk schoot op zijn beurt 'n groepje van 4 Rusesn neer, tot het totaal 72 bereikt en de schietoefening af gelopen was. DE MOORD OP DE MIRANDA. De moord op de Amsterdamse wethouder A. S. de Miranda komt eveneens ter sprake. Voor de komst van de wethouder werd in het kamp al stemming tegen hem gemaakt en toen hij dan ook arri veerde, werd hij het slachtoffer van een opgehitste bende, bestaan de uit Nederlandse en Duitse S.S.- ers. Onder de vreselijkste marte lingen werd de Miranda binnen 3 Familieleden spraken met hun jongens in Indonesië. Sympathieke rede van Commissaris der Koningin. In het kleine artistenkamer- tje achter het podium van de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg, waar anders viool kisten liggen en jassen hangen, is in de hoek een ingewikkel de radio- en telefonleappara- tuur geplaatst, terwijl onder de lamp een microfoon ben gelt. Daaronder staat een stralende moeder met een klein vodje papier in de hand, die even zenuwachtig beeft, wanneer de jongeman naast haar in de microfoon zegt „Over 5 seconden van nu af snjjden". Vijf teUenhet lijkt een eeuwigheid. En dan begint moeder te praten: Lieve jongen, hoe maakt je het zo ver van ons. „Ruim 20 woorden, het is eigenlijk niets, maar haar zoon ergens in Indonesië zal straks moede ris stem door de radio tot zich horen richten en hy zal er gelukkige ogenblikken door beleven. Dinsdagmiddag is het „Ra dioprogramma Nederlandse Strijdkrachten" naar Middel burg gekomen om enkele pro gramma's voor de miliairen in Indonesië via de telefoonlijn in de Hilversumse studio te laten opnemen. Ruim 70 va ders, moeders, vrouwen en verloofden waren met mede werking van de afd. Midelburg van de Band Nederland-Indiè in de gelegenheid gesteld tot 36 militairen enkele woorden te richten, terwijl ook NIWIN- groeten werden gelezen. Op 17 en 26 November en op 3 December worden de gespro ken groeten via de P.C.J.-zen- der (hier te horen op de 49m- band) uitgezonden met een omlijsting van zang, waarvoor vele leden van plaatselijke zangverenigingen eveneens naar de Concertzaal waren ge komen. Joh. Jong leidde deze zang. die klonk als een klok en die natuurlijk begon met het Zeeuwse volkslied. Daarna werden de familieleden in groepen van 14 in het kamer tje gelaten, waar de groeten op de ebonieten plaat werden vastgelegd. VOOR DE ETALAGE Toen 15 platen waren ge draaid was het technische per soneel bek-èf. De omroeper J. Smits moest echter nog 'n babbeltje over Zeeland in de laatste tyd maken, dat drie minuten duurde. Hij sprak over de oogst, de wederop bouw, de herbeplanting en an dere actuele zaken, maar hal verwege kwamen spelende kinderen, die luidruchtig wer den achter het gebouw, roet in het eten gooien. Smits red de echter de situatie door aan het slot van z(jn praatje, waar hij het had over Sint Nico- laas inkopen, te vertellen: „Jullie horen momentcel wel licht de kinderen, die voor een étalage staan". „We dachten, dat jullie clandestien een varjten slacht ten", zeiden ze later ln Hilver sum N.I.W.I.N.-UITZENDING Ook de N.I.W.I.N. heeft zich bjj deze gelegenheid tot de Zeeuwse jongens gericht Het betreft hier een z.g. streek- uitzending; van de platen wor den copieën gemaakt en deze worden voor alle Nederlandse zenders in de Oost afgedraaid. Behalve zang, bevat deze uit zending een praatje van de tweede voorzitter van de Zeeuwse N.I.W.I.N, de heer J. C. F. van Kamer, die voor de microfoon iets vertelde over de geografische gesteldheid van het gewest, over de middelen van bestaan, over de culturele- en technische ont wikkeling en over de inpolde ringen. De Commissaris der Konln- fin, jhr mr A. F. C. de Casem- root, had zich bereid ver klaard een woordje tot de Zeeuwen in Indonesië te spre ken. Zgn rede werd in de avonduren in het gezellige» Z. V.U.-kantoortje opgenomen. De commissaris gaf er de voorkeur aan voor de vuist weg te spreken en zgn toe spraak kreeg daardoor het karakter van een „praatje bij de haard" door een goede vriend, warm, bemoedigend en eeriyk. „De Zeeuwen leven met jullie mee", vertelde hij de jongens, „dat blijkt uit het succes van de N.I.W.I.N.-ac ties". Hij schetste de goede wil van ieder, om de militairen bg repatriëring te steunen, maar hij wilde niet de moei lijkheden, die onherroepelijk wachten, kleineren. Hij eindig den met de woorden. „Ik wens jullie sterkte, een ge lukkig Kerstfeest en behouden thuiskomst in Zeeland. God zij met U". Aan generaal-majoor A. H. Nijhoff, directeur verkeerswezen van de dienst van de kwartier meester-generaal, is wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd, eervol ontslga uit de militaire dienst verleend. GRUWELIJKE WREEDHEDEN. Twee ambtenaren van de dienst identificatie en berging, die de graven in de omgeving van het kamp en op de Leusderheide heb ben blootgelegd, vertellen, dat zij in totaal 33 graven hebben gevon den, waarin zich in totaal 439 lij ken bevonden. Bovendien werden door deze dienst nog 26 graven gevonden met Joden en Russen, die ook honderden lijken bevat ten. De ambtenaren vertellen van gevallen, waarin op de meest beestachtige wijze een einde werd gemaakt aan de levens van goede Nederlanders. In Juni 1944 werden 9 ter dood veroordeelde gevange nen in het bezit gesteld van een ..Entlassungsschein", naar de poort geleid, waar deze mensen, die haast niet het wonder konden ge loven, door Kotalla c.s. werden opgewacht, in een vrachtwagen geranseld en naar een schietbaan op de Leusderheide gebracht. Hier werden zij op een rij geplaatst en neergeschoten, Onder deze 9 men sen bevpnd zich een zekere S„ die echter niet de gewenste man bleek te zijn. Het kamp werd doorzocht tot de goede S. gevonden was en des avonds herhaalde zich het zelfde spelletje met hem. Dr. I. Wessel uit Hilversum, die van de oprichting van het kamp af als gevangene in Amersfoort vertoefde, vertelt van de toestan den in het kamp. Toen 2 gevange nen ontvlucht waren, moesten alle gevangenen, ook de zieken, 's morgens om 5 uur op de appèl plaats aantreden en moesten zon der eten tot 11 uur 's avonds blij ven staan. Dr, Wessel noemt de toestand waarin de Russische gevangenen verkeerden, „onbeschrijfelijk". De ze mensen waren uitgemergeld door honger en ellende. Prof. dr. J. G. G. Borst, die eveneens in dit kamp gevangen is geweest, verklaarde, dat de chirurg van het kamp geen grein verstand had van geneeskunde. Hij opereerde zonder narcose en met een bot mes. Zelfs werden op deze wijze benen geamputeerd. De toestanden bij de Russische gevan genen waren volgens deze getuige onbeschrijfelijk. PAARDJE RIJDEN. De getuige, dr. H. P. ten Cate verklaarde, dat verdachte Berg de gewoonte had „paardje te rijden" op de rug van een Joodse gevan gene, die daarbij dan met een zweep werd opgejaagd, Nadat nog enkele getuigen wa ren gehoord, werd de zitting ver daagd. Verwacht wordt, dat dit proces nog verscheidene dqgen ln beslag zal nemen. De requisitoirs zijn bepaald op 29 November. Dreigementen uit de Ver. Naties te treden. De Zuid-Afrikaanse minister- president, dr. Malan, heeft op het congres van de Transvaalse Nationalistische Partij verklaard, dat hij er de voorkeur aan zou geven dat de Unie van Zuid-AIrika de V. N. verliet, liever dan „de V.N. zich te laten bemoeien met de aangelegenheden van Zuid-West-Afrika", of dit gebied onder trust schap te laten stellen. Op het congres van de Trans vaalse Nationalistische partij heeft de Zuid-Afrikaanse minister voor de landsdelen. Stijdom. verklaard, dat de politiek om de blanke su prematie te handhaven iet eerste doel der regeringspolitiek behoori te zijn. De parlementaire vertegenwoor digers van de inheemsen waren „gewoonweg" de tolken van het communisme in de Unie van Zuid- Afrika. Dit moest ongedaan wor den gemaakt. Zowel in 't Huis van Afgev. als in de Senaat worden de in- In December extra boter, olie en rijst. Ter gelegenheid van de feestdagen in December zal aan alle leeftijdsgroepen hon derd gram rijst op bon ter beschikking worden gesteld. Deze rijstbon wordt opgeno men ln de bohnenlijst van 2 December. In dezelfde bon- nenlijs" wordt een bon opge nomen voor 250 gram boter of margarine of 200 gram vet boven het normale rant soen voor de leeftijdsgroepen a, b. en c. De leeftgdsgroe- pen d, en e. ontvangen een extra bon voor de helft van deze hoeveelheid. Tenslotte zal in de bonnen- lijst van 16 December een bon worden aangewezen voor alle leeftijdsgroepen voor 180 gram spijsolie. In verband hiermede wordt het publiek aangeraden, teneinde stagna tie in de aflevering te voor komen, ledige spijsolie-flessen by zijn leverancier in te le veren. Elisabeth uit Veenwoude kreeg een dochter. Op de zelfde dag dat ln Londen Prinses Elisabeth in het huwelijk trad, sloot in Veenwoude Elisabeth van der Veen haar echtverbintenis. Op dezelfde dag dat Prin ses Elisabeth het leven schonk aan een zoon, ontving Elisa beth PostmaVan der Veen haar eerstgeborene: een doch ter. heemsen door blanken vertegen woordigd. VRAGEN. Eric Louw, de leider der Zuid- Afrikaanse delegatie ter V. N. heeft in de trustschapscommissie aan de Sowjet-Unie de vraag ge steld waarom zij Oost-Pruisen. Oost-Polen en delen van Finland niet aan de trustschapsraad der V. N. overdroeg. Indien de Sowjet-Unie weigerde aan de ..zogenaamde verplichtingen volgens artikel 77 van het hand vest" na te komen, waarom werd dit artikel dan tegen Zuid-Afrika aangevoerd. HU vroeg de gedelegeerden of zij zich verbaasden, dat er Zuid- Afrikaners in alle partijen waren, die zich afvroegen welk voordcel Zuid-Afrika erbij had lid te zfjn van een organisatie waar de re gering van de Unie jaarlijks be ledigd werd en waar binnenland se aangelegenheden ter bespre king voor de V. N. werden ge bracht. Hij zeide niet te dreigen met uittreding. Louw wenste slechts een beeld van de publieke opinie ln de Unie te geven. De Sowjet-beschulging. volgens - wel ke Zuid-Afrika zich in Zuid-Wcst- Afrika schuldig zou maken aan onderdrukking en tyrannie was „volslagen onzin". Deze beschuldi gingen waren alleen maar amusant indien zij van een land kwamen, dat berucht is om zijn zuiverin gen. de vele politieke gevangenen de kampen voor gedwongen ar beid en de tyrannie van de gehei me politie. Naar wij vernemen zal Prins Bernhard op 23 cn 24 November a s. oefeningen met het vliegkamp schip „Kerel Doorman" in de Schotse wateren bijwonen. PLAATSELIJK ENIGE REGEN Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond. Wat toenemende en aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Meest zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen. Weinig ver andering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1