PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT V.N. gedelegeerden in tijdnood Het Britse Gemenebest in feeststemming Zeeland en de bezuiniging DE BILT Chinezen verkorten hun Noordelijk front Palestina deze week de hoofdschotel debatten voorlopig in verward stadium MIDDENSTAND ZAL DEMONSTREREN. Minder electriciteit voor de spitsuren In 1949 Rijkswerken voor f 21.250.000 „we komen er niet slecht af" 't VOORSPELT 191e Jaargang - No.269 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballinttfn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; 3.90 p. kw.; £r. p. P- I 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 16 Nov. 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 11.—, Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad", 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (t«d.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. leL 2077 en 2924 - Goes: L. VorsUtr. 55. teL 2475 (b.g-g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, teL 102 - Terneuzen: Brouwerljstr. 2 - Zierikzec: N. Bogerdstr. C 160.^teL2fl In het Palais de Chaillot in Parijs zal deze week de Pale stijnse kwestie de hoofdschotel van cfe besprekingen vormen. De behandeling daarvan is enige weken uitgesteld in verband met de presidentsverkiezingen in de V. S. Nu het verkiezings gemanoeuvreer geëindigd is kan Amerika eindelijk een duide lijker standpunt innemen, waardoor de kans op resultaten gro ter wordt. Maandag zijn zowel in de politieke commissie als in de Veiligheidsraad de debatten over een bestand en wat daarmee samenhangt begonnen. den. Verder verzocht hij Isra els toelating tot de V. N. Hij besloot met de woorden: „Israël' heeft lang en geduldig gewacht op zijn zetel in de ge meenschap van naties. Wij ge loven, dat onze tijd gekomen is". In de Veiligheidsraad deed de Canadese generaal MacNaugh- ton het voorstel, dat Joden en Arabieren onmiddellijk tot een wapenstilstand zouden komen en besprekingen zouden begin nen over een definitieve rege ling. Hij werd gesteund door België en Frankrijk, maar be- critiseerd door de Syrische af gevaardigde, die het onjuist vond een wapenstilstand op te dringen. Het debat is op het ogenblik in een vrij verward stadium, daar verscheidene re soluties ter tafel liggen, die door elkaar besproken worden. Opmerkelijker is echter, dat de Arabièrén zich meer tot onder handelen bereid tonen dan eni ge maanden geleden. Tegelijkertijd kwam ook de algemene vergadering bijeen ter bespreking van dë tijdnood kwestie. De sprekers zijn na melijk stuk voor stuk zo uitvoe rig en de debatten nemen zoveel tijd in beslag, dat in het hui dige tempo de agenda op geen stukken na op tijd zal zijn af gewerkt. Voor Kerstmis willen de hardwerkende afgevaardig den echter in elk geval thuis zijn. Engeland had een interes sant voorstel ingediend. Laten we een tweede politieke com missie instellen, redeneerde de Britse delegatie, die een deel van het werk van de eerste commissie overneemt. Als op die manier de agenda in twee- en gehakt wordt komen we er misschien. Spaak had daar een hard hoofd in, maar niettemin werd het voorstel aangenomen met 35 tegen 7 stemmen en 8 onthoudingen. De politieke commissie no. 2 zal de volgende agendapunten overnemen: 1. Het jaarrapport van tie vei ligheidsraad. 2. Toelating van nieuwe leden tot de V. N. 3. Het stemmen (en het veto) in de Veiligheidsraad. 4. Instelling van een perma nente commissie van de alge mene vergadering om op te treden als „kleine assemblee". 5. Bestudering van methoden ter bevordering van de inter nationale samenwerking op po litiek gebied. 6. Instelling van een V. N.- garde. Voor de eerste blijven dan de volgende punt enover: Korea, behandeling van de Indiërs in Zuid-Afrika, het Spanje van Franco, de Italiaan se koloniën en Palestina. JOODSE CRITIEK. In de politieke commissie werd het debat over het laatste rapport van wijlen graaf Berna- dotte geopend met een rede van Sjertok, de minister van buiten landse zaken van Israël. Sjertok bracht hulde aan Ber- nadotte en drukte zijn afschuw uit over de brute moord op de bemiddelaar. Niettemin had hij scherpe critiek op de inhoud van zijn rapport en de gang van zaken in het algemeen. Hij zeide, dat de door de Veiligheidsraad aanvaarde wa penstilstand van onbepaalde duur ten gevolge had, dat de len van Palestina door legers van vreemde mogendheden be zet bleven. Bernadotte had aan bevelingen opgesteld, die de vorm aannamen van een ver lenging van de levensduur der invasie en van een internatio nale sanctie voor dit voortdu ren. „Wij verwerpen deze gang van zaken als onrechtvaardig, nutteloos en demoraliserend". Voor de Joodse staat vormde de Nëgef een „reservoir voor potentiële ontwikkeling. De Arabische wereld is genoeg be giftigd met woestijnen. Zij heeft niet de kracht getoond deze nuttig te kunnen gebruiken, noch voor zichzelf noch voor de mensheid in het algemeen. Waarom zou, met deze feiten voor ogen, nog zulk een onbe heerd gebied aan de Arabische wereld geschonken worden? Waarom zou Israël het beschei den aandeel in dit grote erfdeel van leegte misgund worden?" aldus vroeg de Israëlische mi nister. De V.N. moesten op de aan vallers een beroep doen de oor log te staken en vredesonder handelingen te voeren. De door Bernadotte voorgestelde verzoe ningscommissie moest een com missie voor goede diensten wor- Canada heeft nieuwe premier. Maandag is Louis St. Lau rent beëdigd als de nieuwe Canadese premier na het af trede,, van Mackenzie King. St. Laurent, die 66 jaar oud js, was minister van Buiten lands® Zaken. In de loop van de namiddag kwam Mackenzie King zijn ontslag bij de gouverneur-ge neraal, lord Alexander, aan- j ^vam 10 min. la- vT dan de afgesproken tijd, het opnemen van radio-uitzendingen voor rustS?nadeSe V°lk even moest Sint Nicolaas is de grens weer gepasseerd. Dien ziet de gryze bisschop op deze foto bij het douanekantoor van Wuustwezel. Sovjets ontslaan prof. Reuter. De waarnemende Sowjet- commandant te Berlyn, heeft prof. Ernst Reuter (sociaal democraat) „ontslagen" als hoofd van het gemeentelijke departement voor verkeer en gemeentelijke installaties. Reu- tgr had zich „onbekwaam" getoond en zich in meer dan drie maanden niet op zijn bureau laten zien. In zijn plaats is benoemd Heinz Spicke. In Westelijke politieke kringen te Berlijn wordt deze Sowjet-maatregel beschouwd als een nieuwe poging het vierledige stadsbestuur te be moeilijken. Men verwacht niet dat de Westelijke bezeters de benoeming van Spicke zullen erkennen. Regering besprak resultaten van mr. Stikker's reis. Naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, heeft het kabinet, dat Maandagmiddag en -avond heeft vergaderd, de resultaten van de reis van minister Stikker naar Indone sië aan een diepgaand onder zoek onderworpen. Als gevolg hiervan zullen nadere instruc ties worden opgesteld. Het standpunt met betrekking tot de nakoming van het bestand, zoals onlangs aan de Tweede Kamer bij de algemene be schouwingen over de rijksbe groting Is uiteengezet, blijft vanzelfsprekend ongewijzigd. Volgende week vijf massale bijeenkomsten. Overleg van de midenstands- bonden heeft er toe geleid, dat is besloten op Maandag 22 No vember a.s. op een vijftal cen traal gelegen plaatsen in ons land over te gaan tot massale bijeenkomsten van landelijk demonstratief karakter van de zelfstandige ondernemers in midden- en kleinbedrijven. Aan leiding hiervoor is de aangekon digde politiek der regering in zake lonen en prijzen. De Kon. Ned. Middenstands bond zal in Rotterdam bijeen komen, de Moderne Midden standsbond in Amsterdam, de Prot. Christ. Middenstandsbond in Utrecht en Zwolle, de Ned. Kath. Middenstandsbond in Den Haag. v Moordaanslag te Delft. Zaterdag is tp Delft een moordaanslag gepleegd. Zeke re K., werkzaam by de fabriek Kardolus te Delft, vervoegde zich aan het kantoor en vroeg de boekhouder, de heer Betten- hausen, een ziekenbriefje te willen invullen. Toen B. dit weigerde, stak van der K. hem met een mes in de buik. De dader kon spoedig worden ge grepen en is op het bureau van politie ingesloten. Naar het oordeel van de politie is hij niet toerekeningsvatbaar. De heer B. is overgebracht naar het gasthuis te Delft. Hoewel hij veel bloed heeft verloren, is zijn toestand niet levensge vaarlijk. Moeder en baby maken het goed. Overal in het Britse gemenebest, in de grote steden en de kleinste dorpen van Aucklapd tot Gibraltar en van Ottawa tot Hongkong, wapperden heden de vlaggen als teken van vreug de over de geboorte van de zoon van Prinses Elizabeth van Engeland. Overal luidden de klokken en brachten oorlogssche pen en kustbatterijen met sirenegeloei en kanonschoten hun saluut. De Prinses en haar zoon had den een rustige nacht en bevin den zich, in goede welstand. Na de geboorte is bijna een uur tijds verlopen voordat het eerste bericht hierover de we reld in ging. Zowel president Truman als koning Frederik IX van Dene marken worden genoemd als candidaten voor het peterschap over de jonge prins. De konink lijke familie van Denemarken is geparenteerd aan de familie van de hertog van Edinburgh. Staatslieden uit alle delen van hetgemenebest hebben reeds telegrammen van gelukwens naar Engeland gezonden. Ook Koningin Juliana en Prins Bernhard zonden een te legram met gelukwensen. De Amerikaanse radio-stati ons onderbraken hun program ma voor het nieuws van de ge boorte. De Amerkaanse bladen brengen het nieuws onder grote koppen op de voorpagina. De Canadezen zaten aan de avondmaaltijd, toen de radio hun het nieuws meldde, en de Australiërs aan het ontbijt. Volgend jaar dag- en nachtploegen voor fabrieken, die veel stroom verbruiken. Etalage-verlichting alleen tussen 6 en 10 's avonds. Teneinde overbelasting van de electriciteltscentrales te voorko men, heeft de minister van econo mische zaken een aantal verbods bepalingen In het leven geroepen betreffende het verbruik van elec triciteit in de spitsuren (van 7 tot 9 's morgens en 's middags van 4 tot 6). Ingaande 16 November is het ver boden op werkdagen, behalve des Zaterdagsmiddags, in de spitsuren electriciteit te verbruiken voor de buitenverlichting van openbare ge bouwen, hotels, café's, restaurants en amusementsondernennngen. Etalage-verlichting, die tot dus ver var. een half uur na zonsonder gang tot sluitingstijd was toege staan, is voortaan slechts geoor loofd tussen 6 en 10 uur 's avonds op werkdagen en Zaterdag en Zon dag tussen 4 en 10 uur 's avonds. Dit verbod zal in de eerste en laat ste weken van December niet op geheven worden. Het verbod op lichtreclames neonverlichting inbegrepen blijft onverminderd van kracht. Op de eerste vijf werkdagen zal in de spitsuren de verlichting in electrische treinen en trams en de verwarming tot de helft moeten worden beperkt. De bestaande rantsoenering op de straatverlich ting zal terdege moeten worden na geleefd. Dit rantsoen is geredu ceerd tot 20 van het normale. In speciale gevallen kan ontheffing verleend worden tot 40 Het stroomverbruik in de open bare gebouwen moet ingrijpend be perkt worden. Aan veibmikers, die aangesloten zijn op electriciteitsbedrijven, wel ke voldoende vermogen hebben om gedurende de spitsuren aan de be staan''-; vraag naar stroom te vol doen, kan dispensatie van de ver bodsbepalingen verleend worden. TOELICHTING. Bovenstaande verbodsbepalingen werden tijdens een persconferentie op het ministerie van economische zaken toegelicht door de directeur- generaal voor de energie-voorzie ning, lr. G. J. F. Bakker. De toe genomen industrialisatie, de steeds verder gaande mechanisatie van het productieproces, de grote se- volkingstoename en de aansluiting Zoals bekend is heeft de regering om de touwtjes aan elkaar te kunnen knopen verschillende begrotingsposten óf geschrapt, óf verlaagd. Het zyn vooral de grotere Rykswerken (rijkswegen, bruggen, sluizen, havens en mo numenten) die hiervoor het gelag zullen moeten betalen. De uitvoering van vele werken zal immers worden uit gesteld, terwijl weer andere zelfs zullen worden stopgezet. Het wil ons echter voorkomen, dat Zeeland, deze be zuinigingsactie ten spijt, er althans wat deze sector van het openbare leven betreft, nog niet zo slecht afkomt. Bij de Rijksbegroting voor 1949, welke zo juist is inge diend, is namelijk een staat gevoegd, welke de werken noemt, die óf het volgende jaar zullen worden uitgevoerd, óf waarvan de uitvoering in 1949 zal worden voortgezet. Onder werken worden ver staan, die werken, met wel ker uitvoering meer dan een jaar is gemoeid. DE ABDIJ. Zo wordt bv. voor het her stel van de oorlogsschade aan de Abdij, te Middelburg, een bedrag groot 200.000 uitgetrokken. De vermoedelij ke totale kosten worden op niet minder dan 7.329.700 geraamd, en het vermoedelij ke jaar van voltooiing zal... 1956 zijn. SLUIZEN TE VLIS SINGEN. De minister van verkeer en waterstaat heeft niet minder dan 2.700.000 op een totaal van 6.500.000 uitgetrokken voor het vernieuwen van de schutsluizen te Vlissingen. Voor het herstel van de bin nenhavens heeft deze minis ter prompt 1 millioen aan gevraagd, terwijl de totale som op 2.400.000 wordt be groot. HERVERKAVE LING WALCHE REN. Minister Mansholt is zo vrij hiervoor voor 1949 niet minder dan 11.790.000 aan te vragen, op een totaal van schrik niet lezer 63.190.000. Als jaar van aanvang van de herverkave ling noemt deze Minister van Landbouw 1948 en van voltooiing: 1958. Inderdaad is het werk zoals bekend in volle gang. BOUW BELASTING GEBOUW TE HANS- WEERT. Minister Lief tinck wenst in 1949 een belastingkantoor te Hansweert. te bouwen en denkt hiervoor f 90.000 no dig te hebben. INPOLDERING VAN HET ZUIDERSLOE. Zoals w\j vroeger reeds schreven lag het aanvankelijk in de bedoeling van de Mi nister van Verkeer en Wa terstaat, met deze inpolde ring op 1 April 1948 een aan vang te maken. Er waren evenwel moeilijk heden. De ingelanden van de aangrenzende Zuid-Beveland- se polders vreesden, dat zij bij uitvoering van de oor spronkelijke plannen waterbe- zwaar zouden krijgen, terwijl de Walchenaren bang waren voor het meerdere onderhoud van hun landwegen, die op de nieuw geprojecteerde we gen in „de inpoldering" zou den aansluiten en» een veel groter verkeer zouden moe ten gaan verwerken. Naar bekend is, is op deze bezwaren nog niet beslist. Niettemin schijnt de minis ter zeker te zijn van de uit voering in 1949 en heeft hij 1.450.000 hiervoor uitge trokken op een totaal bedrag van 2.000.00Ó. We zullen nu maar hopen op een spoedige uitvoering. Het belangrijkste het uittrekken van de benodigde gelden heeft nu plaats ge had en de Kamers zullen dit bedrag wel niet schrappen. GEBOUWEN LOODS WEZEN. Tenslotte heeft de Minis ter van Marine nog 200.000 nodig voor het bouwen van een loodsenwacht te Vlissin gen, waarmede reeds in 1948 een aanvang is gemaakt en hetwelk vermoedelijk het vol gend jaar voltooid zal zfln. van zeif-opwekkende industrieën op het openbare net, al deze facto ren hebben er toe geleid, aldus ir. Bakker, dat het huidige verbruik van electriciteit belangrijk groter is dan voor de oorlog. De centrales moeten werken met de beperkte apparatuur, waarover zij thans beschikken en deze is van die aard, dat de overbelasting in de spitsuren niet meer verwerkt kan worden. Zonder drastische be zuinigingen op het stroomverbruik zou het werk in verschillende in dustrieën gedurende enkele uren per dag gestaakt moeten worden. Zodra de bepalingen opgeheven kunnen worden, zal dit gebeuren. Indien mogelijk kan plaatselijke ontheffing verleend worden. In Friesland en Groningen zijn de verbodsbepalingen niet van kracht omdat daar juist voor de oorlog de apparatuur van de elec triciteltscentrales werd uitgebreid. Ir. Bakker verklaarde voorts, dat de overbelasting van centrales in de winter gedurende de spitsuren een probleem vormt, dat in de eer ste jaren nog niet bevredigend kan worden opgelost. Het volgend jaar zal het waar schijnlijk noodzakelijk zijn, dat in dustrieën, die veel electriciteit ver bruiken, gedurende bepaalde tij den van het jaar met dag- en nachtploegen gaan merken. Het ministerie van economische zaken heeft in 12.000 brieven, ge richt aan industrieën en overheids instellingen, gewezen op de nood zakelijkheid van de beperking van het electriciteitsvert -uik. Boven dien zal door een grote campagne de aandacht van alle verbruikers gevestigd worden op dit probleem Ook de huisvrouw kan belangrij ke steun verlenen door gedurende de spitsuren elk gebruik van straalkachels. electrische strijk ijzers of andere huishoudelijke toestellen te vermijden. Leerstoel Maleis in Amsterdam. B. en W. van Amsterdam deden de gemeenteraad een schrijven toekomen van het college van curatoren der ge meente-universiteit, waarin dit college voorstelt de Kon. Ver. „Indisch Instituut" toe te laten tot het vestigen van een bijzondere leerstoel voor de Maleise taal- en letter kunde bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan deze Universiteit. B. en W. geven de raad in overweging daartoe te besluiten. Naar wij vernemen zullen de mosselconservenfabrieken zeer bin nenkort in de gelegenheid gesteld worden hun producten in blikver pakking te verwerken voor het binnenland. Dit was tot nu toe uit sluitend voor export toegestaan. Per fiets naar Saigon. Een 36-jarige Fransman, Lionel Brans, vader van vier kinderen, gaat op 14 November een begin ma ken met de droom van zijn leven: 18.000 k.m. van Parijs naar Saigon op de fiets. Brans, die deze reis in zes maanden hoopt te kunnen doen, neemt op de bagagedrager van zijn rijwiel een complete kampuitrusting mede. De communistische partij Ne derland heeft zowel dc Nederland se als de Republikeinse regering een motie gezonden als protest te gen het optreden van de regerlng- Hatta ten opzichte van de leiders van de communistische opstand. De nieuwe Prins krijgt niet de titel van Prins van Wales zo lang zijn moeder niet Koningin is. Indien zij de troon bestijgt, wordt hij automatisch hertog van Cornwall. De titel Prins van Wales wordt door de sou- verein verleend aan de oudste zoon. Sinds de geboorte van de Hertog van Windsor is de pasge borene de eerste Prins in rech te lijn. Hij is het eerste achter kleinkind van Koningin Mary. Volgens de gewoonte zal. de aartsbisschop van Canterbury de doopplechtigheid leiden, die of in het slot Windsor zal wor den gehouden of in de kleine kerk van Sandringham, het bui ten van de koninklijke familie, waar de koning ook gedoopt is. Alleen ledén van de koninklijke familie zullen de plechtigheid bijwonen. De hertog van Edinburg werd door da Koningin omhelsd, toen hij de baby liet zien. De Koning schudde hem warm de hand. Hij dronk met leden van de ko ninklijke huishouding champag ne op de gezondheid van de nieuwe Prins. Sinds Edward de Zevende is de nieuwe prins de eerste Brit se prins, die in November is ge boren. Hij is de enige in die maand van de koninklijke fa milie. TELEGRAMMEN Maandag is het grootste aantal telegrammen, dat ooit Buckingham palace in één dag bereikte aangekomen. Op het postkantoor van het paleis waren extra postbeamb ten aangesteld om de meer dan 4000 felicitatietelegram men in ontvangst te nemen. Maandagavond is geen bul letin over de toestand van moeder en zoon uitgegeven. Men beschouwt dit als een aanwijzing, dat alles normaal verloopt. De baby had bjj de geboor te een gewicht van ruim 3600 gram.% Sir William Gilliatt, de beroem de Engelse gynaecoloog, die Prinses Elizabeth bijstond. Onderofficier weigerde ikampong plat te branden. In het „Militair-rechtelijk tijdschrift" komt de uitspraak voor, welke in hoogste instan tie gedaan is door het Indische Hoog Militair Gerechtshof in. de zaak tegen de commandant van een geweergroep, die wei gerde de opdracht van een meerdere uit te voeren volgens welke een strook van een kam pong moest worden platge brand. Do krijgsraad had de be klaagde schuldig verklaard aan het misdrijf van art. 89 van het wetboek van militair straf recht (het in tyd van oorlog niet voldoen aan 'een bevel of vordering, gedaan door een daartoe bevoegd militair). Het H. M. G. oordeelde, dat de door beklaagde opgeworpen „gemoedsbezwaren" terug te brengen zijn tot zijn tegenzin om tegenover een volgens hem onschuldige bevolking repre saillemaatregelen uit te voe ren. Beklaagde had beweerd, dat, indien te voren uitdruk kelijk was te kennen gegeven, dat het uitvoeren van bedoelde order militaire noodzaak was en geen represaille, hij die zon der bedenken zou hebben op gevolgd. Het hof veroordeelde be klaagde een onderofficier tot twee en een half jaar ge vangenisstraf met verminde ring van voorarrest. Ook Nanking wordt steeds ernstiger bedreigd. Vlucht uit Sjanghai. De toestand wordt voor de Chinese regeringstroepen vooral in het Noorden steeds hachelyker. Maandag meldde Generaal Foe Tso Yi, dat h(j bevel had gegeven de steden Tsjengte en Paotlng te ont ruimen, waardoor een front- verkorting van ongeveer 100 km verkregen zou zyn. Hier door heeft Foe z(jn eerste ver dedigingslinie verlegd naar een gebied, dat ongeveer 100 km ten Z.W. van Peiplng ligt. Inmiddels zyn aan generaal Foe uitgebreide volmachten verleend voor de Noordelijke provincies Hopei, Tsjahar en Wees gerust, verklaart MacNeil. WIJ DENKEN OM ONZE VEILIGHEID Tijdens een Maandag in het Lagerhuis afgelegde verklaring Heeft McNeil, minister van Staat, die thans Bevin ver vangt, o.m. verklaard: „Ik verlang in de eerste plaats ieder misverstand uit de weg et ruimen en o.m. het gerucht als zou de Britse regering de Franse niet op de hoogte van onze voornemens hebben ge houden. Ik geef het Lagerhuis eveneens de verzekering, dat wij de Franse regering niet met minder achting hebben behandeld dan zulks tegen over een bevriende regering en bondgenoot past". „Het door de Franse en geallieerde regeringen nagestreefde doel is hetzelfde. Wij trachten al len, wat de contróle op het Duitse productiepeil aangaat, tot een accoord te geraken, dat de veiligheid van FYank- rijk, van ons land en van onze buren waarborgt. Ik denk dat wij ook allen wensen, dat de hulpbronnen van West-Duits- land voor vredelievende doel einden worden gebruikt met "iet oog op het economische lerstel van Europa." -en Dakota-transportvlieg- tuig is bij het vertrek van het vliegveld Anchorage in Alaska als gevolg van het weigeren van een der motoren in botsing gekomen met een juist geland Superfort. Zes personen kwamen om het le ven. SJoeijan. Foe zou zelfs de op richting overwegen van een politieke commissie voor Noord China, welke zonder overleg met Nanking de zaken kan regelen. TOESTAND IN SJANGHAI In Sjanghai wordt de toe stand steeds etrnstiger en de evacuatie van welgestelde Chinezen heeft langzamerhand het karakter van een massa le vlucht aangenomen. In Hong Kong verwacht men, dat hier In de loop van de week ongeveer 10.000 vluchte lingen zullen aankomen. De Amerikaanse consul-ge neraal te Sjanghai hfeeft zijn landgenoten in China aanbevo len het land zo spoedig moge lijk te verlaten voor de ver bindingen zijn afgesneden. Volgens Amerikaanse berich ten zou thans ook Soetslou, ruim 300 km ten Noorden van Nanking in handen van de communisten zjjn gevallen Pengoe is dan nog het enige bolwerk, dal: de weg naar de Chinese hoofdstad verspert. Duitse Nordwest Omroep niet meer onder Britse censuur. De grootste Duitse omroep- maatschapptj, de Nord-West Duitse Omroep is Maandag in Duitse handen overgegaan. De omroep zal nu met meer onder Britse censuur staan. IETS MINDER ZACHT Geldig tot Dinsdagavond. Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen en in de vroege ochtend, voornamelijk langs de kust van Zeeland en Holland, tot krachtige, tijde lijk tot stormachtig toene mende en naar Noord-West tot Noord draaidende wind. Later op de dag afnemende en naar West of Zuid-West krimpende wind. Nog enkele buien, maar ook tijdelyke op klaringen. Iets minder zacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1