PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eerst kaarten op tafel, dan minder bewapening Prinses Elizabeth heeft een zoon Franse verdedigers van de Sloedam geëerd DEBILT Hatta's voorstellen aan Nederland Nieuwe voorzieningen wederopbouw Middelburg VOORSPELT 19e Jaargang - No. 268 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.verv.: \V. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; I 3.90 p. kw.; £r. p- p. 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 15 Nov. 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel») van 1—5 regels 1.—iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad", 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) teL 10 en51 - Middelburg: Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. teL 102 - Terneuzen: Brouwcrjjstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. teL26 Politieke commissie verwerpt Sowjet-voorstel Nieuw plan van dr. Bunche goedgekeurd De politieke commissie der V.N. heeft het Sowjet-voor stel tot vermindering van de bewapeningen met een derde verworpen met de traditionele stemverhouding 36 tegen 6 en 7 onthoudingen. De Oost-Europese groep stemde voor, het Arabische blok onthield zich van stemming. Daarna werd met 40 tegen 6 stemmen het Westerse voorstel aangenomen de kaarteif op tafel te leggen door elk land volledige gegevens te doen verstrekken over de stand der bewapening. Voor de stemming had Wisjinsky aan de Brit Mac- Neil toegevoegd in antwoord op diens uitdaging cijfers te geven over de strijdkrachten in de Sowjet-Unie: Dat gaat U niet aan. Ik zal U geen cijfers noe men. Wel zullen wij het in ternationale contröle-orgaan, gelijk met U, de juiste cijfers geven. U beweert, dat U reeds cijfers genoemd hebt in Uw parlementen. Maar de Belgi sche afgevaardigde zegt zelf, dat cijfers in. het parlement genoemd niet altyd de juiste zijn. Ons leger bestaat thans uit twee lichtingen, die van 1946 en die van 1947. Dit is alles. Alle andere zijn gedemobili seerd en naar huis gezonden. In antwoord op het Wes terse verzoek om mede te de len, welke vorm van controle de Sowjet-Unie zou vallen aanvaarden op de ontwapening en de atoomenergie, zei Wysjinsky: „Natuurlijk aan vaarden wy controle. Maar wy willen een controle, die onze economie niet zou overleveren aan de plundering van een in ternationaal contröieorgaan". Hij herhaalde, dat zulk een orgaan slechts een spionnage- bureau zou zijn. VEILIGHEIDSRAAD KEURT PLAN BUNCHE GOED De speciale commissie van zeven van de Veiligheidsraad heefZaterdag Jformeel het plan van de waarnemende be middelaar dr Bunche betref fende de vaststelling van be standslinies e„ gedemilitairi- seerde v.önes in de Negev goedgekeurd. De Sowjet-gedelegeerde ont hield zich van stemming. Volgens dit plan moet Beersjeba, de voornaamste stad in de Negev, gedemilita riseerd worden. De stad moet door de Israëlische troepen worden ontruimd en zal een Egyptische burgemeester krij gen. Het plan voorziet voorts in het trekken van voorlopige demarcatieiynen, waarbinnen geen troepenbewegingen of veTvoer -van militaire voorra den mogen plaats vinden. De binnen de bestandslynen aanwezige troepen moeten achter de lijnen worden te ruggetrokken. In Joodse leringen is men zeer,, verontwaardid over liet voorstel van ds Bunche, dat Egypte het bestuur verschaft over op Israël veroverd ge bied. Klaarbiykelijk, zo zeide een woordvoerder te Tel- Aviv zal de gehele Negev een vacuum worden, bestuurd door waar nemers van de V.N. met de verbazingwekkende uitzonde ring van Beersjeba, dat onder ATabisch bestuur komt. STEUN VOOR VLUCHTELINGEN De sociale commissie dar V.N. heeft besloten een spe ciale organisatie in te stellen voor het beheer van een fonds van 29^ millioen dollar voor Verdediging tegen atoombomaanval. Een commissie van deskun digen heeft de Amerikaanse minister van defensie James Forrestal, een 300 bladzijden tellend rapport voorgelegd be treffende de burgerlijke verde diging in oorlogstijd. Men is uitgegaan van de verwachting, dat door een en kele atoombom 40.000 mensen zouden worden gedood en 60.000 gewond. Volgens de des kundigen is een doeltreffende organisatie voor de burgerlij ke verdediging de ontbrekende schakel in het Amerikaanse verdedigingssysteem In het rapport wordt de in stelling gevraagd van een spe ciaal bureau binnen het kader van de nationale defensie, dat tot taak zou hebben de vor ming en opleiding van verde digingsploegen in de staten, steden, dorpen en zelfs straten te coördineren. Men legt voorts de nadruk op de bestrij ding van de dodeiyke nawer king van de atoombom, de be. scherming tegen aanvallen met gas en brandbommen en het tegengaan van besmetting van voedsel en drinkwater door aanvallen met bacteriologische wapen3. de Arabische vluchtelingen in Palestina. De algemeen secretaris Tryve Lie is gemachtigd uit het werkkapitaal der V.N. on middellijk een bedrag van hoogstens 5 mill, dollar voor te schieten, opdat, met het programma begonnen kan wo'den. Leden-landen worden ver zocht zo spoedig mogelyk be dragen te leveren in natura of in geld. Vry willige hulp van niet aangesloten staten zal ook aanvaard worden. Thans regerings- overwinning in China. Na de communistische over winningen komen thans uit China berichten binnen over een succesvol tegenoffensief van Tsan Kai Sjek. Volgens een communiqué van het Chinese ministerie van defensie zyn de commu nistische troepen in het ge bied van Jantsjoean aan de spoorweg ten Oosten van Hsoetjou geheel verslagen, waarbij aan communistische zy'de 50.000 doden en gewon den zoude^ zyn gevallen. Met de overwinning van Zaterdag erby hebben de regeringstroe pen in het totaal 8 communis tische kolonnes verslagen, al dus het communiqué. Een an dere overwinning der rege ringstroepen is behaald bij Yaowan aan de oevers van het grote kanaal ten Zuid. Osten van Jantsjoean. waar 6.000 comriumistische man schappen verslagen werden. Een leger van 160.000 man zou op de vlucht zijn gedre ven, na een veldslag van uur om Hsoetsjou. Gedurende interim-periode souvereiniteit aan Nederland, onder het de facto-bestuur aan interim-Regering. Commissie van Goede Diensten kan dan verdwijnen. Uit doorgaans betrouwbare bron te Batavia verneemt Reuter, dat in de brief van Mohammed Hatta, die minister Stikker meebracht naar Nederland, een compromis- overeenkomst wordt voorgesteld, afhankelijk van de bereidheid van het Nederlandse kabinet om de on derhandelingen te hervatten door bemiddeling van de C.V.G.D., op de formeel aanvaarde basis van de Amerikaanse, mondeling gedane, voorstellen. Naar verluidt, wordt in de brief voorgesteld, dat vóór 1 Jan. a.s. de Nederlanders en de Indonesiërs ministers zouden benoemen voor een federale interimregering, die voorbereidingen zou moeten tref fen voor de verkiezing van een constituerende vergadering binnen ongeveer zes maanden. De interim- regering zou dan verantwoorde lijk zijn aan dit lichaam, dat een Grondwet zal opstellen voor de Verenigde Staten van Indonesië en de onderhandelingen met de Ne derlanders zal voeren voor de in stelling van een Nederlands-Indo nesische Unie. De souvereiniteit over Indonesië zou gedurende de interim-periode blijven berusten bij de Nederlandse hoge vertegen woordiger van de Kroon, doch de interim-regering zou de facto het bestuur in handen hebben. De C.V.G.D. zou worden terug getrokken na de totstandkoming van de interim-regering. Millioenen-erfgename gehuwd. De 23-jarige voormalige Duitse typiste Ursula Bauer die erfgename werd van een Amerikaans vermogen van ruim achttien millioen dollar, is Zaterdag in de protestantse kerk te Berlijn in het hu welijk getreden met de 22- jarige Amerikaanse lucht macht-sergeant Axel Paul Ongstad uit Oregon. Duizenden belangstellen den trachtten binnen te ko men in het kerkje, dat slechts" op een 250 personen berekend is. Het paar is van plan na Kerstmis naar de Ver. Sta ten te gaan om de erfenis, die door Henrietta Garreit, de weduwe van een snuif- fabrikant te Philadelphia, een oudtante van de bruid, werd nagelaten, te gaan aanvaarden. Geen animo in Berlijn voor Sowjet-voedsel. Het Sowjet-Russisch aanbod geheel Berlijn van voedsel te voorzien, hetgeen eind Juli ge daan werd, kort nadat de ge allieerde luchtbrug in werking trad, is een droevige misluk king gebleken, aldus een offi ciële verklaring van het Brits militair bestuur. Slechts 78.000 Berlijners uit de Weste- lgke sector (ongeveer 3.7 van de totale bevolking van West.Berlijn) liet zich in de maand November voor het verkrijgen van voedsel in de Sowjet-sector inschrijven. Nieuwe klokke Roeland. Zondag is de nieuwe „Roe land" die de oude „Klokke Roe land" in het Gentse Belfort zal vervangen, feesteiyk door het Gentse gemeentebestuur in ont vangst genomen. VERNIETIGEND VONNIS. Het Bataviaasch Nieuwsblad schreef „In al zijn soberheid is het pro test, dat de Dienst voor Legercon- tacten aan het adres van de C.V. G.D. heeft gericht, een vonnis van vernietigender aard dan alle an dere voorafgaande vonnissen. Uit dit protest blijkt: ten eerste, dat de C.V.G.D. weigert oog te heb ben voor of zich zelf maar bezig te houden met de onhoudbare si tuatie. welke is ontstaan door het infilteren van republlekeinse troepen en benden, ten tweede, dat de C.V.G.D. heeft geweigerd, een persoonlijke uiteenzetting van dc legercommandant aan te horen, die had aangeboden aan de hand van onloochenbaar feitenmateraal de ernst van de toestand aan te to nen, ten derde, dat de C.V.G.D. de bijeengegaarde onweerlegbare be wijzen van de reinfiltratie van de tafel heeft geschoven met de leu genachtige bewering: „vervalst", ten vierde, dat de C.V.G.D. zich verzet tegen de publicatie van# nuchtere feiten, betrekking heb bend op republikeinse schendingen van het bestand. De enige conclusie, welke uit de ze feiten kan worden getrokken is. dat deze C.V.G.D. zich ver heeft verwijderd van haar eigenlijke taak om goede diensten te vervul len en duidelijk is gaan optreden als advocaat van kwade zaken voor die groepen in Djocja, die be lang hebben bij het veroorzaken dan wel continueren van onrust in deze gebieden. Deze commissie, die haar plicht verzaakt en op een allerbedenke- lijkste wijze ageert, moet ten snel ste verdwijnen". Marshall blijft minister. George Marshall, de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, heeft de berich ten tegengesproken, dat hij had besloten in het komende jaar af te treden als minister van buitenlandse zaken. Mooie katjes in Parijs. In de salons van het Con- tinental-hotel te Parijs is de 19de tentoonstelling van de kattenclub in Frankrijk geopend ten bate van het nationaal comité ter voor koming van tuberculose. In vergulde kooien, met witte zijde of blauw fluweel bespannen, rekken zich nonchalant de fraaiste ver tegenwoordigers van het kattenras uit. Van de ongeveer 300 deel nemers waren de katten uit Abyssinië de „vedettes" Zeer zeldzame dieren, waar van men sinds 1940 nog ;een exemplaar in Frank rijk gezien had. Benoeming permanent militair comité. GBN'ERAAL-MAJOOR AI.ER. Naar het A.N.P. verneemt, is de commandant Legerlucht- macht Nederland, generaal majoor I. A. ALER Lange tijd hoofd van de vliegdienst van de K.L.M., benoemd tot Neder lands vertegenwoordiger in het permanent militair comité te Londen. In dit zelfde comité verte. fenwoordigt generaal-majoor L G. Doorman de Konink lijke landmacht. Er komen goedkope damesmantels. INTENSIEVE CONTRÓLE. (Van onze Haagse redacteur). DEN HAAG. Nov. De mode magazijnen zijn verplicht een gro te hoeveelheid damesmantels te koop aan te bieden tegen prijzen tussen 55 en 100 guldon per stuk, aldus verzekerde men van de zijde van het Directoraat-Gene raal voor de Prijzen: en er zal nauwkeurig op gelet worden, dat het gebeuren zal ook. ondanks het verzet van de sectie Mjmtels van de Bedrijfsgroep Kledingindustrie, die zich met een brief tot de leden heeft gewend. Reeds is op grote schaal proces-verbaal opgemaakt tegen overtreders. Het onderhavi ge voorschrift was zwaar overtre den. Bovendien hadden de fabri kanten er een trucje op gevonden om de prijsvoorstriften te overtre den zonder met de voorschriften in conflict té komen. Zij zonden een grote partij mantels aan een gros sier zonder bont met de mede deling. dat daar en daar bont was te krijgen en dat weer iemand an ders genegen was het-erop te zet ten. Zo kon de grossier aan zijn afnemers mantels met bont leve ren, zonder dat de fabrikant het bont ingecalculeerd had. Hij had nl, drie afzonderlijke rekeningen uitgeschreven. Sedertdien is een aanvullende beschikking in de Staatscourant verschenen, die ook aan groothandel en ambacht ver biedt bont in te calculeren. Op het_ogenblik is een intensie ve controle op de prijzen in volle gang. De geverbaliseerde fabri kanten zijn op het rechte pad te ruggekeerd. de andere deinzen te rug voor overtredine. Al met al mag men nu werkelijk de komst van goedkope mantels tegemoet zien. Bende smokkelaars betrapt. De Belgische douane heeft aan de Nederlands-Belgise frens een bende smokkelaars etrapt en duizenden pakjes sigaretten en een tiental he- rencostuums in beslag geno men. Burma erkent de Republiek. Het Franse persbureau A.F. P. meldt, dat Burma de re publiek Indonesië officeel er kend heeft en te Djocja een ambassade zal openen. Deze beslissing werd door het lid van het Burmese parlement, de heer Thakin, aan presi dent Soekamo medegedeeld. Radio.Djocja voegde hieraan nog toe. dat Burma aan de re publiek de levering van 50.000 ton rijst heeft aangeboden. Voor het eerst sinds 1386 een Prinsje geboren. Om kwart over negen middelbare Greenwich tyd heeft de Britse kroonprinses Elizabeth Zondagavond het leven ge. schonken ü!an een zoon. Een van de eerste berichten was, dat moeder en kind het goed maken. De hertog van Edinburgh, de echtgenoot van de prinses, wachtte met koning George en koningin Elizabeth buiten het kraamvertrek, waar vier dokters bijstand verleenden by do bevalling. Met een eeuwenoude traditie werd gebroken door de afwe zigheid van de minister van binnenlandse zaken in het kraamvertrek. Op 5 Novem ber besliste koning George, dat deze gewoonte eens inge steld om verwisseling van de koninkiyke telg met een ander kind uit te sluiten verou derd is en afgeschaft diende te worden. Minister Chuter Ede werd echter onmiddeliyk op de hoog te gesteld Minister Ede sloeg de officielè mededeling aan op de deur van het ministerie van binnenlandse zaken en zond te. vens onmiddeliyk een telegram aan de lord mayor van Lon den, die als eerste burger van de hoofdstad het recht heeft het nieuws dadelijk te verne men. Sinds 1886 is geen prinsje in j het Buckingham palace gebo. ren. Zyn titel zal zijn: Zijne Koninkiyke Hoogheid Prins van Edinburg. De prinses is 22 jaar oud. Haar echtgenoot heeft de leef tijd van 27 jaar Het prinsje is elf maanden en 26 dagen na het huweiyk van de prinses en de hertog van Edinburg ter wereld gekomen. Na prinses Elizabeth zelf komt ae thans geboren prins in aanmerking voor de Britse troon. Geen oorlogspsychose in Oost-Europa. REDE VAN HEWLETT JOHNSON IN DE V.S. In zijn eerste rede ia. de V.S. na zyn aankomst uilr Canada, heeft de deken van Canter bury, dr. Hewlett Johnson, ver klaard, dat de Sowjet-Unie noch een bedreiging van de wereldvrede, noch van de vei ligheid van het Westen vorm de. In Oost-Europa en de Sow- jet.Unie had hij geconstateerd, dat de werkkracht van het volk werd gebruikt voor de wederopbouw voor de vrede. In geen enkele van de zes lan den van Oost-Europa, die hy onlangs had bezocht had hij in gesprekken, redevoeringen of courantenartikelen aanwijzin gen gevonden, dat men oorlog wenste. Moskou protesteert bij Mac Arthur. De Sowjet-Unie heeft bij generaal Douglas Macarthur. geallieerd opperbevelhebber in Japan. geprotesteerd tegen de maatregelen, die door de bezettingsautoriteiten genomen zouden zijn tegen Japanse ar beiders, aldus meldt radio Moskou. De Sowjet-Unie uit de beschuldiging, dat in Japan massa-arrestaties worden ver richt. Volgens het protest zouden massa-arrestaties verricht warden „niet alleen van sta kende arbeiders en ambtenaren doch ook van arbeiders in al lerlei takken van industrie. De uitspraak in de geheime notulen-zaak tegen H. A. Lunshof, welke door de Hoge Raad was vastgesteld op 16 November, is uit gesteld. Hoeveel radioluisteraars telt Nederland? He', aantal aangegeven radio toestellen in Nederland bedroeg op 1 November 1.093.441 tegen 1.075.594 op 1 October. Op 1 October waren er 498.966 aan geslotenen op het rijksradiodis- tributienet tegen 497.427 op 1 September. Tegen teur K. Roos uit Rotten een plan om een gebouw in Den Haag, waar Seyss-Inquart zich had geïnstalleerd, in de lucht te laten vliegen, aanbracht, is 20 jaar ge» ëist. Bosse jongen ging met 2300 op stap. De politie te Amsterdam heeft Maandagmorgen een zestienjarige jongen uit 's Hertogenbosch gear resteerd, die Zaterdag tevoren met f 2300 van zijn patroon was ver dwenen. In Amsterdam werd hij op het Waterlooplein aangespro ken door de 50-jarige landbouw kundige A. H. uit Halfweg, die dc jongen al een ogenblikje gevolgd had en had gemerkt, dat hij veel geld op zak had. De man sprak de jongen aan het de woorden, „het ls zeker met jou niet in orde", waarbij de jongen zo schrok, dat hij zonder slag of stoot zijn gehele verhaal vertelde. De landbouw kundige heeft zich daarna over de jongen „ontfermd". Zij zijn samen kleren gaan kopen en hebben lek ker gegeten. Intussen was de man er in geslaagd de ruim f 2000 die de jongen nog had. in handen te krijgen. In een café ontmoetten zij een 20-jarig meisje, dat H. wel kende. H. slaagde er in de jongen voor te stellen als zijn zoon en het meisje er toe te brengen de jongen de stad te laten zien en wat inkopen te gaan doen. Hij zelf zou hen later wel weer ontmoeten. Na verloop van tijd bleek de jon gen en het meisje echter, dat H. niet meer kwam opdagen. Het meisje heeft de jongen in een ho tel ondergebracht. De politie, die uiteraard van de verduistering op de hoogte was. wist de jongen daar te arresteren en. later ook het meisje te vinden. Dit was echter volkomen te goe der trouw en heeft de politie be langrijke diensten bewezen bjj de opsqpring van A. H. Mantelfabrieken maakten enorme overwinsten. STRIJD TEGEN KOPPEL VERKOOP. In de afgelopen week heeft de Prijzencontroledienst in Am sterdam een uitgebreide c<Jh- tröle gehouden, waarbij geble ken is, dat de berichten om trent bezuiniging bij deze dienst over het algemeen een verslap ping van de prijzendiscipline een gevolg hebben gehad. Er is aan het licht gekomen, dat de koppelverkoop toe neemt. Tegen dit euvel zal met kracht worden opgetreden. Dit geldt ook voor de zogenaamde „vrye" artikelen, als suiker werken en chocolade. Alleen in Amsterdam werd door tien controleurs in Mei 1947 en de periode van Janu ari tot Mei 1948 bij de manteL fabrieken een totaal overwinst van 2.500.000 geconstateerd- Bij een landeiyke controle in fabrieken van Utility-stoffen bedroeg deze 1.600.000. De witwasserijen waren voor 50% in overtreding wegens be rekening van te hoge prezen. 65% van de ambachtsbedryven wa3 in overtreding. Steden als Rotterdam, Nijmegen en Middelburg moeten sneller herbouwd worden. Hulp voor de kleine middenstand. Zaterdag bracht de minister van wederopbouw en volkshuis vesting, mr. dr. J. in 't Veld, vergezeld van de directeur-ge neraal van de volkshuisvesting ir. Z. Y. van der Meer, een be zoek aan Nijmegen om het of ficiële begin der werkzaamhe den van de aanleg der indus triehaven te Nijmegen mee te maken en een zandzuiginstaUa- tie in bedrijf te stellen. Alvorens de minister tot deze handeling overging, wees hij er op, dat de wederopbouw in Gedenkplaat blijft aan hun offer herinneren. Zaterdagmiddag werd monument onthuld. Zaterdagmiddag is tydens een eenvoudige, maar indruk wekkende plechtigheid aan de Walcherse zijde van de Sloe dam naast de weg Middelburg- Goes een monument onthuld ter nagedachtenis van de Franse militairen, die in de Meidagen van 1940 by de strijd tegen de oprukkendo Duitsers sneuvel den. Bij deze onthulling waren ondermeer aanwezig de Com missaris der Koningin, jhr mr. A. F. C. de Casembroot, de Kanselier v. d. Fr. Ambassade, de heer Boegner, de command, van de 14e reserve grenscom. pagnie. die met de Fransen de Sloedam verdedigde, majoor Van den Broeke, ds. Jospin van de Waalse gemeente te Am sterdam en mevr. Van 't Hof, resp. voorzitter en de gedele geerde van de vereniging „Sou venir Frangais" en namens Rijkswaterstaat de heren ir. Th. Heyblom, ir. A. Wiebes en A. Slabber, die voor de plaat sing van het monument op de Sloedam hun medewerking ver leenden. DAPPERE TEGENSTAND in zijn openingswoord merk te de burgemeester van Arne- muiden, de heer J. Langebeeke op, dat het gedenkteken ons zal blyven herinneren aan de zware strijd, die de gevallenen hier hebben gevoerd tegen de aanrukkende vijand om de ai- tocht van hun kameraden zo lang mogelyk te dekken. Zij stierven voor de vryheid van ons land, waardoor zij indirect hun vaderland dienden. Wij mogen him offer nimmer ver geten. De Commissaris der Konin gin riep het enthousiasme, waarmede de Zeeuwen op 10 Mei de Franse militairen ver welkomden, in gedachten. Ve len geloofden, dat de Duitse horden in Zeeland een halt zou worden toegeroepen. Dit heeft niet zo mogen zyn. Maar on danks de primitieve bewape ning werd dapper tegenstand geboden en vele Duitsers moes ten dit met de dood bekopen. Spreker herinnerde er aan, dat een van de Franse soldaten weigerde zich over te geven; hij heeft alle oorlogsjaren on dergedoken gezeten in Zeeland. KRANSLEGGING Mevr.Van 't Hof en de heer Boegner verwijderden hierna de vlag, die het monument be dekte. De gedenkplaat, die als opschrift draagt; „A la me- moire des Soldats Frangais Tombés dans les Combatg 15- 16-17 Mai 1940 —224e R. I. 271e R. I., 68e G. R. D., 89e R A., is destijds door kapt. Yves le Bot uit Lannilis (Finistère) aan het gemeentebestuur van Arnemulden overgedragen. In een kort woord dankte de heer Boegner dit gemeentebe stuur voor zyn bereidwillig heid het gedenkteken op een zo opvallende plaats te willen zetten. Spreker maakte met dankbaarheid gewag van de hechte banden tussen Frankryk en Nederland, ds. Jospin van het feit, dat de gevallenen in de herinnering van de bewo ners van Amemuiden en omlig gende plaatsen zijn blyven voortleven. Nadat een viertal kransen was gelegd, werd nog gespro ken door maj. Van den Broeke, die opmerkte dat het wel eens pijnlijk aandoet, wanneer in Holland gesproken wordt van „de vier dagen oorlog". In de drie daaropvolgende dagen im mers ig in Zeeland veel gestre_ den en geleden. Vol lof sprak de majoor over de prestaties van Fransen en Nederlanders die ondanks de deprimerende aftocht van de Peeldivisie en de onvoldoende bewapening taai bleven vechten, totdat de stel lingen bij de Kreekrak en in Zuid Beveland instortten en te ruggetrokken moest worden. Hij wilde hiervoor niet alleen de Franse, maar ook de Ne derlandse militairen danken. Val in zwembad met dodelijke afloop. Zaterdag is de 24-jarige stu dent H. H. Kurstjens uit Te- gelen in het Noorderzwembad te Groningen komen te val len, waardoor hy een wervel fractuur opliep. Hieraan is hij Zondag overleden. Nieuwe voorzitter van het Rode Kruis. Tot voorzitter van het Ne derlandse Rode Kruis is met ingang van 30 Augustus j.l. ir. F C. C. Baron van Tuyll van Zuylen. tot nu toe eerste ondervoorzitter, benoemd. nauw verband staat met de in dustrialisatie, welke de opbloei van oude welvaart moet verze keren. De industrialisatie is een levensvoorwaarde van ons volk. Wij hebben een tekort op onze betalingsbalans van 1500 milli oen gulden. Met behulp van het plan Marshall' en met eigen kracht zullen wij deze nadelige balans moeten vereffenen. Sla gen wij daar niet in dan zal ook de wederopbouw daaronder moeten lijden. De minister prees het Nederlandse volk, dat zo sterk werkt aan de industriali satie en vooral Nijmegen, dat hier een prachtig voorbeeld geeft. Tydens een bespreking op het stadhuis verklaarde de ml- n°gdat opbouw-moei- lukhcde» in verband met in dustrialisatie hem hebben aan gespoord in overweging te ne men nieuwe voorzieningen ie treffen voor de wederopbouw, vooral van steden als Rotter dam. Tlel, Middelburg en Nij megen. waarvan het handels centrum door de oorlog ver woest is. Men neemt in overweging om nieuwe financiële regelingen te treffen voor opbouw van ge bouwen voor de kleine midden stand. De minister zegde zijnerzijds alle mogelijke medewerking toe om de wederopbouw in steden als Nijmegen in versneld tempo te bevorderen en vooral ook de moeilykheden voor de financie ring van kleine zakenlieden te helpen overwinnen. TAMELIJK ZACHT. Geldig tot Maandagavond. Matige, langs de Waddeneilan den tijdelijk krachtige Zuidweste lijke wind. Meest zwaar bewolkt met voornamelijk in het Noorden van het land plaatselijk enige re gen. Aanhoudend tamelijk zacht weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1