Er moet een Grondwet voor het onderwijs komen Radiocontact tussen Middelburg en Indië Waar is Jane (jrrcy? Vermakelijkheidsbelasting PREDIKBEURTEN Walcheren Chefariite 4 Als er niet spoedig scholen èn leerkrachten komen, dreigt er een ramp Tweede Kamerleden over eeuwse nippers de begroting van O., K. en W. Aan het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is het volgende ontleend: Vele leden achtten een algemene onderwijswet noodzakelijk, deze zal als het ware de „grondwet" voor het onderwijs moeten worden, ter wijl de afzonderlijke takken in speciale wetten haar bijzondere re geling moeten blijven vinden. Voorts zal door het stichten van *n onderwijsraad met verordenende bevoegdheden bij het streven naar eenheid en coördinatie en bij het geven van leiding en stimulering een nieuw orgaan moeten worden ingeschakeld. De bestuursvorm van de openba re lagere school behoort, aldus de- dat deze school door vergroting van de invloed van de ouders en stich ting van districts- en rayon-be sturen die zorg en toewijding ont vangt, waarop zij recht heeft. Zeer vele leden konden zich ech te;- hiermede niet verenigen. In het kader van de reorgani satie ware in het bijzonder aam dacht te besteden aan het weder om in ere herstellen van de 8- jarige leerplicht. DE NOOD ZAL NOG GRO TER WORDEN. Er werd op gewezen, dat reeds nu de nood groot is. vanwege het tekort aan onderwijzers, aan ge bouwen en aan leermiddelen. Deze nood is toch klein in vergelijking met die, welke in de jaren 1952, 1953 en volgende in verband met de sterke stijging van het aantal geboorten in de jaren 1946 en 1947 zal ontstaan. Wanneer niet tijdig en diep wordt ingegrepen, de scholen bouw krachtig ter hand. wordt ge nomen en het aantal opgeleide leerkrachten in aantal toeneemt, dreigt een ramp voor het onder wijs. Gevraagd wordt of de minister voornemens is de selectie van de leerlingen aan te pakken op een wijze, die waarborgt dat iedere Ne derlander straks zoveel mogelijk komt op de plaats, waar hij in verband met zyn gaven behoort te staan. HOGER ONDERWIJS De salarissen der hoogleraren zijn nog steeds niet aangepast aan de na-oorlogse omstandigheden. Dit geeft het groot nadeel, dat een overgroot deel der hoogleraren uit ziet naar neveninkomsten. Zeer talrijk zijn dan ook de klachten der studenten, dat de hoogleraren onbereikbaar zijn, dat zij hun col leges en practica laten waarnemen VOETBAL WIJZIGINGEN IN HET VOETBALPROGRAM^IA In verband met de wedstrijd om de onafhankelijkheidsbe- ker, die 13 November te Rot terdam gespeeld zalworden, zijn de volgende wedstrijden van het voetbalprogramma van 14 November uitgesteld: Blauw Witi-D.O.S.; Gooi— Xerxes; AjaxAdo; Sparta HaarlemFeyenoordD.F.C. EdoNeptunus; M.V.V.Ju liana; H.S.C.Heerenveen. WIELRENNEN Van Vliet derde te Gent. Op de Gentse wielerbaan werden Donderdagavond in ternationale sprintwedstrijden voor professionals gehouden in het kader van tiet Euro pese sprintkampioenschap. De uitslagen luiden: Eindklassement: 1. Gosse- lin (Belg.) 14 p.; 2. Platt- nèr (Zwitserl.) 12 pnt.; 3. van Vliet (Ned.) 10 pnt.; 4. Gerardin (Franlcr.) 9 pnt. Het algemeen klassement na 3 wedstrijden luidt: 1. Gosselin 36 pnt.; 2. Van Vliet 32 pnt.; 3. en 4. Platt- ner en Derksen 28 pnt. door conservatoren en assistenten en de hulp aan de studenten aan oudere- en zelfs aan Jongere-jaars- medestudenten overlaten. PERSWEZEN. Verder werd van vele zijden de vraag gesteld, hoe het staat met het wetsontwerp onteigening op 't gebied van het perswezen, dat ver leden jaar Ingediend werd, maar dat door de Kamer blijkens het uit gebracht voorlopig verslag uiter mate slecht ontvangen is. RADIO. Het had bij vele leden verwon dering gewekt, dat ln de troonrede van dit jaar niet meer over de radiowetgeving werd gesproken. Is deze dringende regeling voor het radiobestel op de achtergrond ge schoven? De bijzondere politierechter te Middelburg veroordeelde L. K.. te Vlisslngen, wegens afgifte van rookartikelen zonder bon tot i 25 of 10 dagen. Voor het examen Gemeente- Financiön (le deel), slaagden d« heer Ruitenbeek, ambtenaar tei secretarie te Vlissingen. en de heer Vermeer, ambtenaar ten kantore van de gemeente-ontvanger. Door het Provinciaal Kerkbe stuur van Zeeland is Woensdag na een examen tot de Evangeliebe diening in de Ned. Herv. kerk toe- Selaten de theol. cand. P. E. van oljen yit Middelburg, thans hulp prediker ln Groningen. De Bisschop van Breda heeft tot kapelaan te Terneuzen benoemd P. Theeuwe? en tot kapelaan te Koewacht A. van Wezel. Dezer dagen slaagde de heer J. Sommeijer te Ovezande voor het examen gediplomeerd hoefsmid. Vlissingen WALCHEREN Biggekerke Ds. SICKESZ VOORZITTER VAN BETHESDA In de Donderdagavond gehou den bestuursvergadering van het Chr. Ziekenhuis „Bethes- da" te Vlissingen werd tot voorzitter gekozen ds. J. C. Sickesz en tot 2e voorzitter ds J. Hindriks. Middelburg De gevel van het Kantongerecht aan de Balans te Middelburg, die een weinig fraaie aanblik bood, is gerestaureerd. Dit betekent een aanwinst voor het plein; tot nu toe harmonieerde deze pui weinig met het Abdijcomplex aan de overzijde. LEZING OVER MODERNE WOLWASBEHANDELING. Donderdagmiddag hield de heer A. van Raalte, expert op het gebied van textielchemica- liën te Enschede, voor de afde ling Middelburg van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen een lezing over de wolwasbe. handeling volgens de meest moderne methode. Spreker bracht op duidelijke wijze de omvang van de schade, die door huishoud- of vlokke'nzeep wordt toegebracht aan wol en zijde door de loog- en kalk- zeepvorming in het sop naar voren. Vervolgens vergeleek hij de moderne wolwasbehan- deling met .alkalivrije zeep met de haarbehandeling door mid del van wassen met alkalivrije shampo. Na afloop was er gelegen heid om textieltechnische- en wastechniscfie vragén te stel len, waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt. POLITIEELFTAL WON IN BREDA Het voetbalelftal van de Politie Sportvereniging Middelburg, beho rende tot het Zuidelijk district van de Ned. Politie Sportbond, heeft in de competitie een uitwedstrijd ge speeld in Breda tegen Breda II. Ondanks het feit, dat de Middel burgse politiemannen met twee in vallers moesten spelen, konden zij een 4—1 overwinning in de wach'. slepen. De rust ging in met 1—0 voor Breda II. Met Middelburgse elftal heeft nu vijf wedstrijden gespeeld, waarvan vier gewonnen en één verloren. Het neemt bijgevolg een goede plaats in op de ranglijst. Westkapelle MONDHARMONICACLUB OPGERICHT. Dinédaggvond werd een mond harmonicaclub opgericht. Directeur is de heer J. Reijnhoudt. Het be stuur is als volgt samengesteld: F. Dominicus, voorzitter: J. Hengst, secretaris; W. Huibregtse, penning meester, bestuursleden A. de Kam en S. Gabriëlse. De vereniging telt 15 leden en draagt de naam: „De Krekels". ONTSPANNINGSAVOND Vrydag gaf de toneelclub „Het Nieuwe Geluid" te Big gekerke in de cantine van het Wederopbouwkamp een goed geslaagde ontspannings avond. Het programma ver meldde o.m. enkele schetsjes, afgewisseld door zang onder leiding van de heer Joh. WijK- huijs. De heer A. van der Heyde declameerde op verdienstelijke wijze een fragment uit „De prijs der vrijheid". Aan het einde van de avond bood mej. S. Vos de heer Joh. Wijkhuys voor zijn belangloze medewerking een bloemstuk aan. Burgemeester J. L. Dreg- man3 dankte alle medewer kenden. - St. Laurens NED. BIJBELGENOOT SCHAP In het Gemeentelijk verga derlokaal te Sint Laurens werd Donderdagavond door de afd. Sint Laurens van het Nederl. Bijbelgenootschap een propa- ganda-avond gehouden. Na een kort openingswoord van de voorzitter Ds. C. Boon hield de heer Coumou uit Zeist, adj. secretaris van het Nederl. Bij belgenootschap, een rede waar in hij het werk en het doel als_ mede de noodzakelijkheid van het N. B. G- besprak. In de pauze werAn de verschillende uitgaven van het N. B. G. be zichtigd. Na de pauze beant woordde de heer Coumou ver schillende vragen. Ds. Keijzer sloot deze avond met dankge bed. FILMS VAN DE WEEK Oorlog aan het thuisfront. „Since you went away" („Nu je weg bent") met Clau- dette Colbert, Jennifer Jones, Shirley Temple, Joseph Cotten en Lionel Baxrymore; regie: Joh Cromwell (Schouwburg, Middelb., Alhambra, Vlissingen Grand Theater, Goes) Deze film werd gemaakt in oorlogstijd' en dat spreekt uit iedere meter. Het onderwerp, de achter- geblven vrouwen en verloof den van de Amerikaanse sol daten, was toen actueel en zal ongetwijfeld een stormloop op de theaters, waar deze film draaide, hebben veroorzaakt. Ons zou dit alls minder zeg gen op dit tijdstip, ware het niet, dat het vernaai in een technisch voortreffelijke en uitermate boeiende vorm werd gegoten. Wel zijn sommige scènes vrij larmoyant, maar het superieure spel van zoveel befaamde sterren in de hoofd rollen verzoent ons daarmee. „Complot in Quebec" („La Forteresge") met Paul Lukas en Helnuith Dantine; regie: Fedor Ozep (Luxor Vlissingen) Dit is de eerste poging om een Frans-Canadese filmindu strie te stichten. Men kan niet zeggen, dat die poging mislukt is: de film heeft weinig ande re pretenties dan wat lichte ontspanning te bieden in de vorm van een detectivever haaltje. En daarin is men vol komen geslaagd. „Tahia, de eilandprinses" („White Savage") met Maria Montez, John Hall, Sabu en Turlian Bey; regie: Arthur Lubin (Electro, Middelburg).- Een zoete romance in Tech nicolor tussen een schone heerseres van het Tempel-ei land en een stoere haaienvis- ser. De gelieven worden ge scheiden maar vinden elkaar weer na een zeer spectaculaire aardbeving, die hun wereldje letterlijk en figuurlijk op ae grondvesten doet trillen. Rood en zwart. „Bereidt u 12 December a.s. op 'n invasie voor", zo luidde een waarschuwing, die de leden van het Britse Lagerhuis Donderdag tijdens de debatten hebben ontvan gen. Deze vlugschriften, in ro de en zwarte hoofdletters met de hand geschreven, werden van de publieke tri bune omlaag geworpen dooreen oude dame, die riep: „U zult aan mij den ken. heren. Ik heb al mijn moed nodig gehad om dit te doen, maar ik houd van mijn land". Ze werd gear resteerd. Nieuwe technieken bij de Scheepsbouw. Ir. G. de Rooy, directeur van de afdeling scheepsbouw van het ministerie van Marine, en ir. K. de Munter, ingenieur van die afdeling, vertrokken per vliegtuig naar de Ver. Staten voor een kort bezoek. Het doel van dit bezoek is zich te oriënteren op het ge bied van de scheepbouw en een studie te maken van nieu we technieken, o.a. de las techniek. GEMEENTERAAD DOMBURG Sport en Spel. Woensdagavond vergaderde de gemeenteraad van Dom burg. Wat betreft het rapport over de gezondheidstoestand der schoolkinderen zou de heer Geldof (Arb.) gaarne zien, dat bij de ouders werd aangedron gen. dat zij de gebitten van hun kinderen goed verzorgen en zo nodig doen behandelen. Ged. Saten berichtten, dat een wijziging van de gemeen tegrens eerlang in beschou wing zal worden genomen. De heer Joh. de Visser (S G.) verklaarde zich tegen bios coopvoorstellingen. hij vond ze zondig en gevaarlijk. In begin sel waren de heren Warners (C.H.) en Jac. de Visser (A R.) het daarmee eens voor zo ver het sensationele films be treft, maar de culturele en na tionale Voorstellingen wilden zfl behouden. De heren Geldof en Brand (G.B.) hadden een andere kijk op de kwestie: de films worden immers gekeurd en er moeten baten voor de ge meente komen. Met de stem- ZONDAGSDOKTOREN Te Vlissingen zal voor spoed- fevallen to bereiken zy'n de eer G. J. M. de Greef. arts, Koudekerkseweg West 13, tel. 55. Te Middelburg de heer W. L. Pel, arts, Rouaanse kade 11, tel. 2585; Te Koudekerke, Westkapelle en Zoutelande, de heer L. Sloos, arts, Middelburgse str. A 61. Koudekerke. tel. K 1185 —231; Te Veere, Scrooskerke en Oostkapelle, dr. Reftnders- Schilt, Serooskefke, tel. K1189 tel. 212. APOTHEKEN Vlissingen: Apotheek Ocken- burg, Singel 5, tel. 511. Middelburg: Apotheek van der Harst, Korte Delft 12, Tel. 2789. Arnemulcfen BIETENVERVOER Duizenden kilo's bieten wór den te Amemuiden op de kade aangevoerd, en omdat er wel eens stagnatie ontstaat door te grote drukte, brengen-de boe ren hun bieten thans op toer- buurt naar de kade. De veel te lage waterstand in het kanaal werkt echter storend, hetgeen tengevolge heeft dat grote schepen niet naar Arnemuiden kunnen komen en de bieten al leen met kleine schepen moe ten vervoerd worden hetgeen niet zo vlug gaat. Ned. Herv. Kerk. Aagtekerke 10 en 7 ds. Theunissen; Arne muiden 10.30 en 6 dhr. Smit; Biggekerke 10 en 2 (H.D.) ds Witteveen; Domburg S.30 ds. v. Willenswaard. 2 ds. Theunissen; Grijpskerke 9.30 ds. v. d. Wind. 2 dhr. Barnard; Koudekerke 10 dhr. Wijsman. 2.30 ds. Sickesz; Meliskerke 10 en 7 dhr. Bar nard; Middelburg, Oostkerk 10 ds. Don, 7 ds. v. Woerden; Con certzaal 10 ds .v. Dijl; Bogard- zaal 10 ds, de Vries; Nieuw- en St. Joosland 10 eh 2.30 ds. Pijn- acker Hordijk; Oost- en West- Souburg 9.30 en 7 ds. Spijker boer; Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Richard; Ritthem 10 ds. v. Em- pel, 2.30 ds .v. Dijl; St. Laurens 10 en 2.30 ds. Keijzer; Vlissin gen. St Jacobskerk 10 ds. Oost hoek. 5 ds. H. Aalbers; Engel se Kerk 9.30 Jeugdkerk; Haven dorp 10 ds. Sickesz; Westkapel le 2.30 ds. Oosthoek, 7 ds. Don. jeugdd.; Zoutelande 9.30 en 2 ds. Jonker. Gerei. Kerk. Arnemuiden 9 en 2.30 ds. Veldhuyzen; Dom burg 11 ds. Scheele, 3.30 leesd.; Gapinge 8.45 ds, van Wouwe; Grijpskerke 11 en 3.30 ds. Dorst; Uitzendingen voor de Nederlandse strijdkrachten. Commisaris der Koningin in NIWIN-uitzending. Koudekerke 9.30 en 2.30 ds. Elshout; Meliskerke 9.30 en 2.30 ds. van Nes; Middelburg, Noor- derkerk 9.30 en 2.30 ds. van Til; Hofpleinkerk 9.30 ds. Veldkamp, 5.3G dr. Oussoren; Oost- en West-Souburg 9.30 en 2.30 ds. v. d Berg; Oostkapelle 10 en 2.30 dr. Oussoren; Serooskerke 10.15 en 2.30 ds. v. Wouwe; St. Laurens 10 en 2.30 ds. Boon; Veere 9.30 en 2.30 ds. Streef kerk; Vlissingen 9.30 en 5 ds. Hindriks; Vrouwenpolder 10.30 en 4 dhr. Vreugdenhil; Westka pelle 9.30 ds. Scheele. 2,30 leesd. Geref. Kerk ex art. 31. Mid delburg 2 en 7 stud. Raven; Zoutelande 9.30 en 4 stud. Ra ven. Gerei. Gem. Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd.; Oostkapelle 10 en 2.30 leesd.; Westkapelle 11 en 4.30 leesd. Chr. Geref. Kerk. Middelburg 10 en 2.30 ds. Rijksen; Vlissin gen 9.30 en 5 ds. Slofstra. Ver. Vrjjz. Hervormden. Mid delburg 7 ds. Metz. Evang. Luth. Gem. Middel burg 10 dhr. van Sabben; Vlis singen 10 da. de Boer. Doopsgez. Gem. Vlissingen 10 da, de Boer. Herst. Apost, Zendingsgcm. Vlissingen 10 en 4.30 dienst. Leger des Heil». Middelburg IC Heiliging8samenk., 4 Open- luchtsamenk., 7.30 Veriossings- samenk.. Kap. Souverein. Dins dag 7.30 Kolonel en mevr. Huigh. Het radioprogramma voor de Nederlandse strijdkrachten heeft ondermeer het doel het contact tussen de militairen in Indonesië en hun achtergeble ven betrekkingen te bevorde ren. Eén van de middelen om dit te bereiken is de organise tie van bijeenkomsten, waarin verloofden, vrouwen en familie, leden in de gelegenheid worden gesteld via dit programma met de militairen te spreken. Hieraan wordt een klein pro gramma van samenzang ver bonden. Het hoofd van het Radio Programma Ned. Strijdkrach ten, reserve-kapt. Karei Nort, heeft de afdeling Middelburg Feuilleton"*^ rouuioimi j Romantisch verhaal van H. Morgan 82 Zij bleef voor de deur van haar kamer staan en stfik Bob Dayton haar hand toe. Deze boog zich erover heen en wilde haar naar zijn lippen brengen, doch zij wist dit te voorkomen door zich met zacht geweld uit zijn greep te bevrij den Teleurgesteld liet hy zijn hand zakken, keerde zich abrupt om en verdween in de kamer, die schuin tegenover de hare was gelegen. w?„Grey keek hem een ogenblik na Daarna wendde JU Slcli af, opende de deur, trad binnen en bleef de volgen de seconde verrast staan. Aan- vankelyk was zij slechts ver baasd, toen zij bemerkte, dat in de kamer licht brandde, niettegenstaande zn zeker wisf het by haar vertrek te hebben uitgedraaid, maar wel dra verkeerde deze verbazing in schrik, toen uit een der fauteuils plotseling de gestalte van een man oprees. „Good evening, miss Grey! wilt u zo goed zijn de deur dicht te doen?" verzocht de vreemde bezoeker op wat al te vriendelijke toon. ..Niemand behoeft te horen, wat wij met elkaar te bepraten hebben". ZH staarde de man verwon derd aan en liet in haar ogen blikkelijke verwarring de deur achter zich in het slot vallen. Haar eerste gedachte was: „Een rechercheurMaar reeds direct liet zü deze ver onderstelling los. Dat was niet het type van een Amerikaanse detective. ,,Wie bent u?" stamelde ze. „Ik moet mij de vrijheid voorbehouden het antwoord op deze vraag voorlopig nog schuldig te blijven, miss Grey Ik was zo brutaal tijdens uw afwezigheid uw kamer binnen te gaan en op u te wachten. Dit feit alleen reeds bewijst, dat ik voor myn bezoek zeer bijzondere redenen moet heb ben!" Jane Grey had zich intussen wat hersteld en nam nu de vreemdeling wat nauwkeuriger op. De eerste indruk die zij kreeg stelde haar enigszins ge rust. Waarschijnlijk een van de vele mannen, die haar foto hadden gezieneen van hen, die dachten haar door een verleidelijk aanbod te kunnen veroveren „Zowel de wijze, waarop U hier bent, verzoek ik u my als het tydstip van uw bezoek, is weliswaar wat zonderling, mistermaar nu u eenmaal hier bent, verzoeek ik u mij kort en bondig te willen me dedelen, wat u op het hart hebt. Ik ben moe en ik zou graag gaan slapen!" ant woordde ze, met moeite een lachje vindend, dat hem moest tonen hoezeer zij zich op haar gemak gevoelde. Hij beantwoordde dit lachje wat natuuriykcr en schoof zyn stoel naderbij. .U bent precies zo, als lk gedacht had, miss Grey", zei hy waarderend, „En dat doet mi de hooD koesteren, dat wy het spoedir met elkaar eens zullen worden. Wilt u niet zc foed zyn er by te gaan zit- enzo gauw zal ons on derhoud toch wel niet geëin digd zyn Ziin vrijmoedige wyze van optreden deed weldra haar zelfbewustzijn terugkeren en versterkte haar in de mening dat deze zonderlinge bezoet- ker op echt Amerikaanse wyzc op zyn doel afging een doel, dat tenslotte niet anders kon zyn dan een huwe lijksaanzoek Zy meende gevoeglijk 'an zyn uitnodiging gevolg te kun nen geven en ging zitten. Hy volgde dit voorbeeld, nam een gouden sigarettenkoker uit zyn vestzak en hield haar die ge opend voor. „Zo praat het gemakkelij ker vond hy, haar vuur ge vend „en de s reefis wat ver trouwelijker Ik weet, wat u van my denkt en ik moet deze veronderstelling helaas ver storen. Ik ben niet hier geko men omH een huweiyksaan- zoek te doen „Helaas? Ik ben bly. dat dat zo is, want deze bekente nis bespaart me de onaange name taak u een weigerend antwoord te moeten geven. Overigens is het me, eerlyk ge- zegd, een taadsel. wat u an-, ders van me zoudt willen. „Ik zag u vanmorgen, toen u met een heer door de foyer liep en ik herkende u op het eerste gezicht. Permitteert u me vóór alles, miss Grey, dat ik u een compliment maak: U bent werkelijk buitengewoon charmant „Complimenten kunt u zich besparen „Wel ter zake dan! Van het eerste .ogenblik, dat ik u zag, rypte er een plan in me, dat. voor ons belden van zéér groot belang kan zyn! Het persoon lijke element zullen we daarbij -voorlopig laten rusten... Wan neer we enige tijd hebben sa men gewerkt, zal ook daar voor wel een regeling te vin den zijp „Als we enige tyd Samen werken, ja! Ik zou u nameiyk een voorstel willen doen dat ongetwyfeld uw volle belangstelling zal hebben. U hebt met zeldzame koelbloedigheid in een betrek kelijk korte thd op uw stroop tocht door Hollywood zoveel weten buit te maken, dat ik voor uw ondernemingsgeest slechts bewondering kan heb ben, nog te jneer, wanneer ik bedenk, dat dit het werk van een beginnelinge was!! U bent op het ogenblik wel de be ruchtste oplichtster uit de ge hele Verenigde Staten en uw lichtzinnigheid in aanmerking genomen, verwondert het me alleen maar, dat de politie u nog i.iet te pakken. Ik ben..." „U bent?" vroeg Jane Grey beklemd, toen hy een korte pauze maakte. (Wordt vervolgd) van de „Band Nederland-In- dië" verzocht haar medewer king te willen verlenen aan een dergelyke byeenkomst in de Zeeuwse hoofdstad. Vanzelf sprekend was het bestuur daartoe gaarne bereid. Het heeft alle betrokkenen uitgeno digd tot bywoning van deze byeenkomst op Dinsdag 16 No vember van kwart over 3 tot kwart over 5 in de Concert. Gehoorzaal. 72 personen zullen dan tot 36 militairen groeten kunnen richten, waarby ieder 23 woorden mag spreken. Deze groeten worden op de gramo- foonplaat vastgelegd en uitge zonden via de P.C.J.-zender op Woensdag 17 November, Vry dag 26 November en Vrijdag 3 December van 13'1514 uur Ned. tijd, dat is van 20.1521 uur Java-tyd. Ook de samen- zang, waaraan behalve de fa milieleden tevens vele leden van de plaatseiyke zangvereni gingen zullen deelnemen, er die geleid wordt door de be kende radio-organist Johan Jong wordt naar Indonesië uit_ gezonden. De uitzendingen zy» in ons land op de 49 meter band te beluisteren, op Java op de golflengten 13, 16, en 19 meter. NIWIN KERS^PROGRAMMA. Op 16 November zal in de Concertzaal tevens een Zeeuws kerstprogramma voor de mili tairen in Indonesië, verzorgd door de N.I.W.I.N., worden op genomen. De N-I.W.I.N. werd hiertoe in staat gesteld dank zy de medewerking van de „Band Nederland-Indië". Het programma, dat eveneens on der leiding staat van Karei Nort, zal een half uur duren en zal na afloop van de bo vengenoemde byeenkomst wor_ den opgenomen. De Durgemeester van Aar denburg, de heer J. M. A. C. van Dongen, zal een inleidend woord spreken. Hierna volgt koorzang, waaraan wederom leden van alle zangverenigin gen mee zullen doen. Vervol gens worden persoonlijke groe- ten aan militairen opgenomen, waarbij niet de N.I.W-I.N., maar het Radio Programma Ned. Strydkrachten zal bepa len hoeveel en door wie groe ten mogen worden uitgespro ken. De heer J. C. F. van Ka mer, directeur van Maatschap, peiyke Zorg en bestuurslid van de N.I.W.I.N-, verzorgt een re- portageflits over Zeeland. Daarna worden groeten gelezen en tot besluit zal de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, een kort woord spreken. Burgerlijke Stand. VLISSINGEN. Bevallen: C. N. Meijer—Paul. z.: 3. P. Heijnsdijk—Kolp, z.; D. E. P. van SplunderJacobs. z.\ 3. G. van Luijk—Mijnheer, d.; A. P. de Kam—Knuijt, d.; P. de Lange— Hendrikse, z. Ondertrouwd: H. H. Sijtsma. 29 j. cn M. A. Lieuwen. 27 j.; C. Ro- manoski, 36 j. en I. Knop. 38 j.; A. Pieters, 23 j. en C. C. M. van de Velde, 21 j.; G. de Wit. 25 j. en H. J. de Regt, 26 J.; M. F. D. Rouw. 27 j. en C. Lefeber, 27 j.; G. W. de Wolff. 40 j. en J. L. Muller, 33 J. Getrouwd: J. Bimmel, 31 j. en H. J. WUlemsen. 23 j H. B. Mul der. 27 j. en C. S. Melis. 22 J. Overleden: 3. C. van Wezel. 51 j. echtgenoot van A. P. C. Stroo: K. van de Gruiter. 57 J.. echtgenoot van G. van de Ketterij. SOUBURG. Bevallen: A. v. Eijkercn—Fran ken. d. 3. P- Properde Regt. z.; H. P. Eitngs—Schout, d. Ondertrouwd: J. Jonkman, 32 j. en W. J. van Hcrnert, 23 j.; L. Va der, 25 j. en. C. Cevaal, 22 j. Getrouwd: G. J. Zielman, 24 j. en A. Arendse, 25 j. BIGGEKERKE. Getrouwd: J. J. Kole, 22 j. en H. Wijkhuijs. 21 j. BevallenJ L Tange—Filius, d.; P. Schreijeriberg—Bimmel, d.; K. Labruyère—Jasperse. z.; K. L. Wijkhuijs—Verstraate. z.: W. Schreijenberg—van Sluijs. d.; J. M. GeertseMatthijs, d. GRIJPSKERKE. Overleden: J. Jakobsen. 72 j. men van de heren Warners en Joh. de Visser tegen werd een voorstel van B. en W. tot wyziging van de verordeninf vermakeiykheldsbelastlng aan genomen, waarmede de gewone voorstellingen zullen worden belast met 20 pet., de culturele en nationale met 10 pet. Wanneer met 1 Januari a.s< de Rykslegesverordening wordt ingetrokken, zal de gemeente die aangelegenheid zelf rege len. VOETBALVELD. Uitvoerige gedachtenwisse- lingen hadden plaats over een verzoek van de voetbalvereni ging. Ze heeft wel is waar een veld ter beschikking, maar mag er niet op Zondag gebruik van maken. De heer Qourletju (Arb deelde mee, dat de ei genaar van het terrein wel tot verkoop bereid zou wezen. B. en W. zullen zich gaarne met hem in verbinding stellen, doch konden by vorige besprekingen die bereidheid niet ontdekken. Enige leden hadden bezwaar tegen voetballen op Zondag. Ten aanzien van de vergro ting van het gemeentehuis was een uitgebreid praeadvies van de architect voorhanden. De heer Briët en de gemeen- te.opzichter gaven geen mooi rapport over de gesteldheid van de voormalige pastorie, welke h. 1. beter afgebroken zou kunnen worden. B. en W. vroegen nu het oordeel van de raad over de vergroting. In beginsel werd besloten de raad- en trouwzaal op de oude plaats te laten en de secreta rie in het andere pand te* ves tigen. Ten behoeve van een speel terrein bij de Bijz. Lag. School zal een stuk grond van 20 bij 20 m worden aangekocht te gen 3.50 per M2. DE OUDE BEGRAAFPLAATS. B. en W. zouden gaarne we ten of de raad accoord ging met hun voornemen de oude begraafplaats tot openbaar speelterrein te bestemmen. Na discussie werd met 4 tegen 2 stemmen besloten een niet- openbare speelplaats aan te leggen. Sinds enige tyd gingen ge rucht een. dat in 't Zwitserse barakkenkamp een jeugdher berg zou worden geopend. De heer Tichelaar had vernomen, dat inderdaad 2 barakken daarvoor zouden moeten die nen en dat de andere waren toegewezen aan Souburg voor de wederopbouw aldaar. Dat B, en W. in 't geheel niet met die plannen in kennis waren gesteld vond men niet erg netjes! De heer Geldof vroeg in lichtingen over teleurstelling bU aanbesteding van woningen. Het bleek, dat een tweede her. bouwplan van Domburg niét gelijk is aan het eerste en dat het gemeentebestuur van de veranderingen geen bericht had ontvangen. Ten slotte drong de heer Geldof erop aan. dat met de vestigingsvergun ning voorzichtigheid zal wor den betracht. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal de directeur bij het K.N.M.I.. de heer H. Keyser. zijn functie op 1 De cember neerleggen. Zondag 19 December zal in de Houtrusthailen te "g Gravenhage 'n internationale kampiocnsschaps- tentoonstelling voor katten wor den gehouden. De fa. Honig te Koog aan de Zaan zal een puddingfabriek in Kaapstad openen. (Ingezonden mededeling) fficiële publicaties. HINDERWET VLIS8INGEN. Verzoek om uitbreiding brood- en banketbakkerij. B. en W. van Vlissingen: bren gen ingevolge de nrtt. 6 en 7 der Hinderwet ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een ver zoek van A. M. W. J. Schoenma kers. alhier, om vergunning tot het uitbreiden van de bestaande brood- en banketbakkerij door het plaat sen van een heetwateroven, ln het perceel Oude Markt 13; dat .dit verzoek met de bijlagen, vanaf he den op de Gemeentesecretarie (2a. afd.) ter visie zal worden gelegd en dat schriftelijk bezwaren bij huu college kunnen worden inge diend. Op 23 Nov. a.s. zal ten Gemeen tehuize. des voorm. 10 uur, gele genheid worden gegeven, om be zwaren tegen 't uitbreiden dier in richting in te brengen, terwijl daar bij zowwl de verzoeker als zij, die bezwaren indienen, in de gelegen heid worden gesteld deze monde ling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zij, die bezwaren inbrengen, kunnen gedu rende drie dagen vóór de 23 No vember a.s.. ter gemeentesecretarie (2e afd.) van de ter zake ingeko men schrifturen kennis nemen. Voorts zij er de aandacht op ge vestigd. dat niet tot beroep zjjn gerechtigd zij. die niet overeen komstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of één meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mon deling toe te lichten. VUssingen. 9 Nov. 1348. Uw tanden en mond stralend-wit en gezond! FaMa tandpasta bevat vitamine C fluorsilicaat sulfonamide tegen tandbederf (Ingezonden mededeling) VRIJ IN DE OMGANG wordt U door onze beproefde mental- training. Indiv. leiding van acad. gevormde psychologen. Lage tarieven. Gcill. prosp. fratis op aanvraag. Pelman nstituut. Damrak 68. Amster dam. (Erkend Inst.) Londen Parys-New-York. (Ingezonden mededeling) EXAMENOPLEIDINC Hoofdakia-Fr., D. an Eng. LO. RESA - HILVERSUM Bekanda SchriHallJka Curzus (Ingezonden mededeling) Horen in huis! Als een kou of trien U oremit oi plotseling hoofd- of kiespijn Icomi opdagen, is het een uitkomst Uljnbardt poeders MJ de hind te hebben. Ooos 45 et (Ingezonden mededeling) Rillerig? Verkouden? Neem M* Km JlÊSMnTirl^iUÊÊÊtt^ TIGlNPUNtNtN&SHP.JO tASUtnx,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 7