George van Triest is een handig prater „Lichaamsontwikkeling" gaat jubileren Onze kruiswoordpuzzle WercSd-damkampioenschap Groeiend wantrouwen en onheilspellende voorgevoelens c was geheim agent in oorlogstijd(XVIII) EEN SCHERP GESPREK Het feit, dat de „Engelse" zender als een waardeloos prul kan worden beschouwd, is een bittere teleurstelling. Ver vlogen is mijn hoop op onafhankelijkheid. Alles is precies als voorheen, behalve dan "deze afschuwelijke verdenking tegen George van Triest. Speelt hij een spel? Is hij een verrader? Als we langzaam door de koude, donkere avond naar huis wandelen, proberen we andere vreemde punten in George's gedrag te vinden, die ons vermoeden kunnen staven. Maar het mislukt Van Triest heeft weliswaar genoeg dingen ge daan, die „vreemd" lijken, maar, zo denk ik by mezelf, dat heeft Bram ook en dat is nog lang geen onomstotelijk be wijs, dat hij een verrader is. We laten het onderwerp rus ten als we het huis bereiken en die avond wordt er niet meer over gesproken. De volgende dag geef ik Bram opuracht direct George op te zoetten. Het ttosl hem drie semjnbaar eindeloze da gen om van Triest te vinden, maar wanneer hii hierin ein delijk slaagt maakt hii een aispraatt voor de volgende middag in Den Haag. De ont moetingsplaats is een bekend hotel, aat voornamelijk be zocht wordt door Duitsers en proliteurs. BLUF. We moeten bijna een uur wachten voor George op- uaagi. riet is auideliik, dat hij buitengewoon zenuwachtig is. Ziin onrustig gedrag, 't asth- matische gehijg en het feit, dat hij hevig transpireert, wuzen er op, dat Van Triest zien verre van op zijn gemak vocit Hii gelooit ongetwii- lv dat de eerste klap een u....der waard is en begint niv. een uitdagende opmer- kmg: ..iviooic kerels zijn iullie om me op deze manier bier te laten komen. Weten jullie wel. dat ik hiermee miin le ven riskeer?" Een ogenblik zijn we overbluft. Deze op merking hebben we totaal niet verwacht. ..Ik heo jullie een oaar we ken geleden gezegd, dat Hol land me een beetje te warm wordt en er zijn genoeg teke nen. die er op wijzen, dat ze me vlak op de hielen zitten. Ik heo nog od het nippertje ontdekt, dat ze de plaats in de gaten hielden, waar ik ge woonlijk over de grjens kom. Ilc hoorde het net bijtijds. an ders hadden ze me te grazen getuid en met mij tienduizend gulden." ..Wat wou je daarmee doen?" Het is Bram. die deze vraag stelt. ..Zoals gewoonlijk. Naar BeJgië smokkelen om goud voor te kopen. Ik heb je toch verteld", zegt hii tegen roii. ..dat dit de enige manier is om wat geld te verdienen. Ik hoop. dat je gauw kunt bij springen. Heeft die snuiter Paul je niets gebracht?" Ik geef toe. dat ik geschokt ben. Zijn geschreeuw is veel minder arrogant dan anders en klinkt zeer oprecht. IK MOET EENS MET JE SPREKEN „Nee. dat heeft hü niet", antwoord ik en probeer dan op gang te komen. „Ditmaal heb ik er op aangedrongen om je te ontmoeten. Ik moet namelijk eens met jou spre ken!" „Je doet nogal vijandig!" „Geen sprake van. De zaak zit zo. Jij hebt gezegd, dat ik een toestel uit Londen zou krijgen en dat dit door een konijn zou worden bezorgd, met andere woorden door een collega van me. Ik wil hier niet over Paul spreken, maar ik kan je wel dit zeggen: die zender komt niet uit Lon den. Dus heb iii gelogen. Hoe zit dat?" Ik zeg die laatste woorden snijdend scherp. George zit met vooroverge bogen hoofd aan het lage ta- ieitje. Hij wipt op het puntje van ziin leunstoel en helt bu mijn scherpe vraag met een ruk zijn hoofd op. „Jii wantrouwt me dus. nietwaar?" Hij kijkt me door dringend aan. „Ik had het kunnen weten!" Hii zwijgt, neemt langzaam zijn kopje op en drinkt. Wanneer hij weer begint te spreken, verdwijnt ziin koele houding van onuan- tastbaai-heid en lijkt zijn re denering bijna een verdedi ging. „Ik veronderstel, dat ik het verdiend heb," zegt hi). „Dat is gewoonlijk de belo ning. die je voor je hulp krijgt. Eerlijk, Brutus, ik heb geprobeerd voor jou te doen wat ik kon. Of niet soms? Je ziet dat het hele geval met die zehder verkeerd. Mis schien hèb ik ook wel gezegd, dat die uit Engeland zou ko men. Als iij dat zegt, zal het wel zo ziin: jii zult er niet om liegen. Maar dan heb ik me vergist. Ik heb dat niet willen zeggen. Ik vertel je hier. vol komen naar waarheid en met mijn hand op mijn hart, dat we een telegram uit Londen ontvangen hebben, waar in stond, dat ik jou deze zender uit onze reserve moest geven en verder moest ik je zeggen, dat de kristallen, de code en de rest in de naaste toekomst gebracht zullen worden. Dat is alles. Je moet dat van me aannemen. Brutus. Het spiit me. wanneer ik -e ongerust gemaakt heb. Ik weet. dat je er zonder zender beroerd voor zit. maar ik mag dood vallen als ik nog méér kan doen dan ik al gedaan heb. Het spiit ine, <n alles ver keerd is gelopen". „Wel, zeg ik vriendelijk, nu je me alles verteld hebt, be grijp ik de zaak beter. Het spiit me. wanneer ik een beetje grof was. maar dat zou iii in miin plaats ook geweest ziin." TWIJFEL BLEEF. Ik heb opgewekt gesproken, alsof ik wérkelijk de ophel dering gekregen heb. die ik wens. Maar dat :s niet het ge val. Miin instinctieve twijfel blijft bestaan. Ik praat non chalant verder. We spreken heel even over een eventueel antwoord op mijn laatste te legram. dat volgens George nog niet aangekomen is. Dit kan het gevolg ziin. zo zegt hij, van de omstaocngheid, dat zijn marconist het zo druk heeft, maar het mijne is in ieder geval verzonden en wanneer Londen niet te lang werk heeft met het klaarma ken van een antwoord, moet ik binnen een paar dagen be richt krijgen. George vertrekt, zichtbaar blij de hete grond van Den Haag te kunnen verlaten. IK WIL CONTACT MAKEN. „Jii beweert, zeg ik tegen Bram van Oord, zodra we weer samen ziin. dat je in Amsterdam contactmensen kent. Zijn dat belangrijke lui?" „Dat zou ik denken!" „Best. Dan ga je naar die mensen in Amsterdam, of er gens anders, zoals ie zelf wilt en probeert een zender te vinden, die contact met Lon den heeft. Je hoett de telegra fist niet persoonlijk te spre ken: xp lang als het via ie mand anders gaat. vind ik het best. Zeg hem. dat je van mii komt. dat ik een agent ben en dat ik voor een zeer drin gend geval toestemming zou willen hebben om via hun zender één telegram te ver zenden en één antwoord te ontvangen. Je moet hen van de noodzaak overtuigen. Ik móet die zender tot elke prijs binnen een paar dagen kun nen gebruiken, al moet ie er dag en nacht voor werken!" Bram is me zó graag van dienst, dat hii niet naar Doom terug gaat. maar recht streeks naar Amsterdam reist om te zien. wat hij daar be reiken kan. Mijn eenzame te rugreis is een der somberste en droefgeestigste tochten, die ik in deze tiid in bezet Holland maak. In Doom ben ik weer ge doemd tot vier dagen niets doen. terwijl Bram Amster dam afzoekt naar een zen der. Dan komt hij eindelijk thuis met het goede nieuws, dat hü er een gevonden heeft. Mijn hoop herleeft. De turnende dames van Vlissingen. Eervolle geschiedenis. Begrafenis slachtoffers van vliegongeval. Donderdagmiddag zijn op West duin in Den Haag de officier-vlie ger tweede klasse W. A. L. Limque en de luit. ter zee tweede klasse W. L. H. de Vries, die Maandag j.l. bij een vliegongeluk te Voorhout het leven verloren, met militaire eer begraven. Hierbij was onder meer aanwezig de commandant Zeemacht Nederland. Schout-bij - nacht J. J. L. Willinge. Dt. Broek Chrisholin, direc teur van de Wereld-Gezond heid sorgunlsatie, welke Jood se en Arabische vluchtelin gen, die door honger en ziek te bedreigd worden, wil helpen Geheime bergplaatsen in auto's. In een adres aan de minister van financiën heeft het bestuur van de K.N.A.C. stelling genomen tegen de bepaling, dat vervoermiddelen kennelijk ingericht of toegerust om goederen aan het toezicht te ont trekken zonder meer aan de staat vervallen. Het betreft hier de z.g. geheime bergplaatsen in auto's, waarvan de eigenaar veelal het bestaan niet kent, omdat hij deze niet heeft laten aanbrengen en hij het voertuig in deze staat heeft overgenomen. In het adres wordt verder gezegd, dat buiten landers niet van deze voorschrif ten op de hoogte zijn of gebracht kunnen worden, wat in het bij zonder geldt voor de inwoners van België, aangezien de Belgische wet slechts een soortgelijk voorschrift kent. voor zover er goederen in de- de bergplaats worden aangetroffen. Malse maatjes, maar geen goede maatjes. Het feit dat het Bedrijfsschap voor Visserijproducten ondanks te genstand van de handel hiertegen- toch het monopolie voor de haring export op Amerika en Canada heeft gegevén aan een door enkele haringexporteurs op gerichte „Hol land Herring Fisheries Association" heeft protesten van de haringhan delaren uitgelokt. ROZENBURG IS FAVORIET. Eerst op hel laatste ogenblik is bekend geworden, dat Zater dag 13 November in Amsterdam bij de wedstrijden om het wereldkampioenschap dammen ook de tegenwoordige titelhou der Gesthem aanwezig zal zijn. Het tournooi zonder Ghestem zou reeds bij voorbaat veel van zijn aantrekkelijkheid ver loren hebben. Dc voorzitter van de Veiligheidsraad, dr. Jessup. is voor een kort bezoek aan Generaal Clay In Frankfort am Main aange komen. Dr. Jessop bü *Ün aankomst. Anderzijds mag niet uit het oog worden verloren, dat de kansen van Ghestem in een tournooi aanmerkelijk lager lig gen dan in een match. De Frans man is nl. een match-speler bij uitnemendheid. Oer-solied posi tiespel en een geraffineerde stra tegie. zijn de twee eigenschap pen waarop de kracht van deze speler berusten. Als sluitsteen heeft hij een fantastisch rijk ge varieerd verdedigingsarsenaal tot zijn beschikking. Het is ui terst moeilijk hem te verslaan, maar hij mist één ding nl. de scherpe aanval van een Roozen- burg. DE CANDIDATEN. Het is daarom dat onge acht de deelname van Ghes tem Roozenburg de ernstig ste candidaat voor de wereldti tel geacht moet worden. Dit wil niet zeggen, dat de andere can- didaten er ditmaal niet aan te pas zouden komen. Daar zijn in de eerste plaats de Hollander Laros en de Algerijnse luite nant-vlieger George Post. La- ros behoort sedert jaren reeds tot de sterkste spelers in ons land. maar schijnt thans een hoogtepunt in zijn carrière door te maken. Goede tweede in het landskampioenschap, wist hij onlangs van de landskampioen Roozenburg te winnen op een wijze, die reden tot vertrou wen in zijn prestaties geeft. De tweede aankomende in het kam pioenschap van Frankrijk, Post, was in deze wedstrijden de enige, die ongeslagen bleef. Be halve van vliegtuigen schijnt deze Franse Noord-Afrikaan wel hel een en ander van dammen af te weten. Zijn ster schittert nog niet zo lang aan het dam- firmament, maar de partijen, die wij van hem zagen, laten in hem een speler van groot for- I maat zien. DE OUTSIDERS. Metdé hierboven genoemde spelers zijn dan meteen de grootste kanshebbers naar vo ren gebracht Als gevaarlijke outsiders moeten genoemd wor den de Rotterdammer v. d. Staay en de Fransen Pérot en Chiland- resp. 3e aankomende in het kampioenschap van Ne derland, kampioen van Parijs en kampioen van Damier Pa- risien. V. d. Staay wist het te be staan, de 10-voudige nationale kampioen Keller in een beslis singsmatch te overwinnen. De prestaties van v. d. Staay be wegen zich de laatste jaren in een langzaam, maar zeker stij gende lijn, terwijl Keller met een inzinking te kampen heeft. Overigens jammer voor hem en zijn zeer vele supporters, dat deze down-periode samenvalt met dit wereldkampioenschap. Door de deelname van Keiler zou het tournooi veel aar waar de hebben gewonnen. Zijn schier wetenschappelijke spelopvatting zou het aantal op zeer hoog peil staande partijen, die straks zeker in voldoende mate te ge nieten vallen, ongetwijfeld met een aantal van zijn hand ver meerderd zien. Pérot en Chiland zijn momenteel topmensen uit de Parijse damclubs en dit maakt het welhaast zeker, dat zij een hartig woordje mee zul len spreken. NOG EEN DRIETAL. Tenslotte zijn er de Belgische kampioen Demesmaeker en de 2e aankomende Verpoest, alsme de de Zwitserse kampioen Ros- tan uit Genève. Dit 3-tal zal vermoedelijk zeer weinig in de melk te brokkelen hebben. De Belgen hebben nimmer een spe ler van werkelijke wereldklas se bezeten, noch Demesmaecker. noch Verpoest bezitten de kwa liteiten om het tot een wereld titel te brengen. Slechts voor Verpoest zouden we nog aan kunnen roeren, dat hij zo hij deze kwaliteiten wel bezit nog te weinig in grote wedstrij den is uitgekomen om dit met terdaad te bewijzen. De Zwit sers kunnen in hun kampioen misschien een waardig verte genwoordiger zien, zeker is, dat het Rostan aan de nodige scho ling in internationale wedstrij den ontbreekt, om thans meer te kunnen bereiken, dan deze of gene eens een voet dwars te zetten. EEN OFFER. Resumerende kan gezegd wor den. dat terwille van de propa ganda voor het damspel, een of fer is gebracht aan de kwaliteit van het geheel. En dit offer is waard gebracht te worden in het kader van de ontwikkeling der Internationale Dambond, vorig jaar opgericht. Canada. West-Indië, Rusland en nog meerdere landen zullen in toe komstige wedstrijden ook ten tonele verschijnen. Lofwaardig is het streven om uit de im passe van de Holland-Frank rijk sfeer te geraken. Dit we reldkampioenschap staat reeds in het teken van dit streven. Met Roozenburg als voornaam ste troef kunnen de Nederland se dammers met vertrouwen de uitslag van deze wedstrijden te gemoet zien. Rijdend postkantoor. De postzegelactie, waar van de opbrengst ten goede zal komen aan de misdeelde jeugd wordt Maandag aan staande ingezet. Een rijdend postkantoor zal tijdens de postzegelactie van 15 No vember tot 31 December het hele land afreizen. Maan dagochtend om half elf zal het na een toespraak van de burgemeester van Am sterdam, mr. Am J. d'Allly, in gebruik worden geno men. Men zal in het rijdende postkantoor zegels kunnen kopen en brieven voor bin nen- en buitenland kunnen posten. De damesgymnastlekverenl- glng Lichaamsontwikkeling, die In de Vlissingse turnhistorle zo'n aantrekkelijke rol heeft ge speeld, organiseert een Jubi leumfeest Zij wil daarbij haar vijf en twintigjarig bestaan herdenken, dat tijdens de oor log niet gevierd kon worden en tegelijk haar dertigste levens- Jaar befeesten. Dat zal gebeuren in een uitvoe ring op 16 Dec. a.s. en tijdens een receptie op 15 Dec. in Hotel Noord- zeeboulevard te Vlissingen. Tegelijk jubileert de heer L. van der Steen, de leider der vereni-, ging, die haar op 1 Sept. 1918 op richtte. Al direct had toen het clubje succes, want ln 1919 verdedigde men de Zeeuwse kleuren op het bondsfeest te Amsterdam én kwam aan de spits! In 1919 werd één der dames kampioene van Ne derland voor het K.N.G.V. In 1920 werden niet minder dan 7 prijzen behaald, daarbij was een persoonlijke eerste prijs te Breda voor mevr. M. Dert-Verhoeff. Wij zullen deze opsomming niet vervolgen, want de lijst van prij zen en successen is te lang. Wel moeten we nog twee bezoeken aan Oostende en één aan Brussel ver melden, waarbij fraaie prjzen werden gewonnen in de hoogste afdelingen. Voortreffelijke uitvoeringen wer den in de achterliggende Jaren ge geven, totdat de jongste oorlog tijdelijk een einde maakte aan de activiteit van het wakkere dames clubje. De vereniging kon na de bevrijding spoedig herrijzen en nu is men zo ver, dat er weer aan uit voeringen gedacht kan worden, die op het aloude peil van Lichaams ontwikkeling zullen staan. Voor een groot deel is dat te danken aan het werk van de heer van der Steen, die als leider nog onvermoeibaar is. Ter gelegenheid van dit jubileum is nu een materialenfonds gevormd, waaruit men gelden hoopt te put ten voor de aanvulling van het materiaal, dat tijdens de oorlog goeddeels verloren is gegaan. Er zal bovendien een kleine ver loting worden georganiseerd, waar voor de hoofdprijs een schilderij van de heer van der Steen is. Het zal velen, die aan het Vlis singse tumleven een goed hart toe dragen. levendig genoegen doen. dat dit damesgymnastiekclubje weer zovele blijken van krachtig nieuw leven geeft. L. A. v. d. Steen getekend door Williamson te Sc arborough. Te hoge waterschaps- en polderlasten. (Van onze Haagse redacteur) In de laatste tijd komen van vele zijden bezwaren naar vo ren over de onrustbarende stijging van de waterschaps- en polderlasten. De Stichting voor de Land bouw heeft hierin aanleiding gevonden gezamenlijk met de Unie van Waterschapsbonden een kleine commissie in te stellen die een onderzoek hier naar zal moeten instellen en daarover rapporteren. De eerste vergadering van deze commissie werd dezer dagen gehouden, waarbij de kwestie van de waterschaps lasten principieel werd ge steld en een schema gemaakt volgens hetwelk de commissie zal werken. Centrale Veiligheidsdienst is geen Geheime Politie. Uit de memorie van antwoord in zake de begroting van Algemene Zaken blijkt, dat de minister zich aansluit bij de opmerkingen van zeer vele leden van de Kamer, dat onder de huidige omstandigheden 'n dienst als de Centrale Veiligheids dienst niet kan worden gemist. Het berust op een misvatting van deze dienst te spreken als van een ge heime politie, aangezien geen en kele politiebevoegdheid aan deze dienst is gegeven en hij een zui ver informatief karakter draagt. De minister heeft zich op de hoogte gesteld van de werking van de buitenlandse inlichtingen dienst en heeft daarvan een zeer goede Indruk gekregen. Uiteraard is het onmogelijk om van de re sultaten hiervan aan de Kamer mededeling te doen. Het is onmo gelijk geheime diensten te doen werken, indien geen geheime uit gaven ter beschikking staan. Droge permanent kan erg gevaarlijk zijn. De Voorlichtingsdienst van het Ministerie van Sociale Zaken deelt het volgende mede: „De keurings diensten van waren hebben vast gesteld. dat dameskappers prepa raten gebruiken ter verkrijging van een „droge permanent", welke zeer ernstige vergiftigingsver schijnselen veroorzaakten bij per sonen, die dit middel in hun be drijf toepasten. Deze preparaten worden hier en daar onder ver schillende handelsnamen ook in winkels aan het publiek aangebo den. Het zijn papieren zakjes ge voerd met aluminiumblad en fil- treerpapier. waarin het zeer gif tige sublimaat aanwezig is. Het filtreerpapier wordt vochtig ge maakt en in het zakje gestoken. Het zakje wordt op een houten klosje gelegd, waaromheen het te behandelen haar is gewonden. Alu minium en sublimaat werken op elkaar in onder grote warmteont wikkeling. Hierbij ontstaan zeer giftige kwikdampen. Op grond van de bepalingen van de warenwet is het verboden toi letartikelen of cosmetica te verko pen of voorhanden te hebben, wel ke bij gebruik overeenkomstig hun bestemming schadelijk (kunnen) zijn voor de gezondheid. Tegen het in de handel brengen van boven bedoelde producten treden de keuringsdiensten dan ook streng op. Bij kappers en winkeliers zijn en worden deze preparaten in be slag genomen. Nochtans is een algemene waar schuwing op haar plaats, omdat er reeds vele exemplaren van deze gevaarlijke nieuwigheid onder het publek zijn". Onze toekomstige landbouwpolitiek. (Van onze Haagse redacteur). De heer Chr. v. d. Heuvel, lid van h 't hoofdbestuur van de Stich ting voor de Landbouw, heeft na mens dit hoofdbestuur de commis sie geïnstalleerd, die een rapport zal uitbrengen omtrent de wense lijkheid van de te volgen land bouwpolitiek in de toekomst. Zij bestaat uit de volgende heren: prof. dr. G. Minderhoud, voorzitter; dr. J. Horrint, dr. H. J. Frietema, ir. J. S. Keyser, prof. C. Westrate en mr. Ph. C. M. van Campen. Als secretaris-rapporteur zal optreden drs. F. W. J. Kriellaars. De Stichting voor de Landbouw heeft reeds twee desiderata onder de aandacht van de commissie ge bracht, n.l. een zo intensief ge bruik van de grond als maar mo gelijk is en een redelijke beloning voor rationeel verrichte arbeid, welke beloning op juiste wijze in verband met de beloning voor an dere groepen in ons volk bepaald .behoort te worden. De Poolse consul-generaal te Amsterdam L. Gustowski is be noemd tot adviseur van de Poolse ambassade te Praag. Het schilderij van Pierneef voor Prinses Wilhelmina. De aanbieding van het Zuid-Afri kaanse schilderij van Pierneef aan Prinses Wilhelmina, welke tot misverstanden en onjuiste mede delingen in de Zuid-Afrikaanse bladen geleid heeft, blijft in enkele dezer bladen nog besproken. Na de verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken, in over leg met het Zuid-Afrikaanse ge zantschap, en na de officiële me dedeling van de Nederlandse tij delijk zaakgelastigde in Pretoria aan de Zuid-Afrikaanse pers. waarin werd gezegd, dat er van een weigering nooit sprake ge weest is, dat de aanbieding heeft plaats gevonden en dat er alleen enige vertraging in deze aanbie ding was ontstaan, schrijft de Transvaler op 30 October, dat die verklaringen nietszeggend zjjn. „Waarom het die Nederlandse ministerie nooit geantwoord op die skriftelike aanbod deur die Unie- gesantskap namens die F.A.K. van 'n geskenk en ook nie op die tele- foniese navraag nie, en he niks gebeur totdat inderhaas gehande! is lank na afloop van die feestelik- hede. en wel alleen vanwee die ge openbaarde ontevredenheid in Suid-Afrika nie?", zo schrijft dit blad. Voorts wordt betreffende de verklaring van de Nederlandse tijdelijk zaakgelastigde gezegd, dat daarin wordt getracht de schuld over het gebeurde od Zuid- Af rika te schuiven, hetgeen het blad betreurt. Op dezelfde dag schrijft de Volk stem ln een hoofdartikel, getiteld „Apologie Verskuldig", dat „die persorganen, die zich verkeerdelijk hebben beklaagdin eerste instan tie 'n apologie verskuldig is aan almal vir wie hulle maar moontlik kon seergemaak het." Krijgen exporteurs dollars voor eigen gebruik? Volgens de correspondent in Den Haag van de „New York Ti mes" wordt door de Nederlandse autoriteiten ernstig overwogen de deviezenvoorschriften te wijzigen teneinde de export naar de Ver. Staten te stimuleren. Men zou het plan hebben de Nederlandse ex porteurs in de gelegenheid te stel len om 5 procent van de dollarop brengst van hun export voor eigen gebruik te behouden. Deze dollars zouden dan niet in Nederland kun nen worden verkocht, doch kunnen worden gebruikt voor het aan schaffen van goederen in de Ver. Staten of andere tot het dollarge- bied behorende landen. De expor teurs zouden zelf mogen bepalen welke goederen zij met hun dollars voor invoer in Nederland zullen aankopen. De Nederlandse autori teiten realiseren zich evenwel, al dus de correspondent, dat een der gelijke regeling zou kunnen leiden tot een dubbele wisselkoers voor de gulden. Naar het A.NP. te bevoegder plaatse verneemt, koestert de Ne derlandse regering, zoals bekend, inderdaad een dergelijk plan. dat inmiddels aa.i de Economie Coo peration Administration ter beoor deling is voorgelegd. Nieuwe schroef voor de „Nieuw Amsterdam". De firma Ups uit Drunert heeft op het terrein van de Rotterdamse Droogdok-Mij. afgeleverd een nieuwe scheeps schroef voor Neerlands vlag- geschip, de „Nieuw Amster dam" van de Holland-Ameri- ka-lijn. De schroef heeft een diameter van 6.20 m. en weegt bijna 22.000 kg., dus nog zwaarder dan die van de „Willem Ruys". De nieuwe scroef zal worden bevestigd, zodra de „Nieuw Amsterdam" te Southamton in het dok ligt. Ook deze week geven wij onze abonné's wederom een kruiswoord puzzle ter oplossing. Gezien het zeer grote aantal oplossingen, dat op de vorige werd ingezondene menen wij, dat een dergelijke puzzle wèl in de smaak valt. Er zijn weer twaalf prijzen beschikbaar, zoals steeds uitsluitend voor abonné's op de Provinciale Zeeuwse Courant en voor zover mogelijk, gelijkelijk verdeeld over onze vier verschij- ningsgebieden: Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland, Zeeuwsch- Vlaanderen en Noord-Zeeland. Oplossingen moeten, onder vermelding van het woord „Kruiswoord puzzle" op de enveloppe of op de adreszijde van de briefkaart, uiter lijk Maandag 22 November in het bezit zijn van onze redactie te Vlissingen. Schacht bevindt zich nog steeds od vrije voeten, daar geen enkele Duitse politie-in- stantie tot zijn arrestatie durft over te gaan. omdat niemand weet, of hij daar het recht toe heeft. De 19-jarlge ambtenaar H. van B., die paspoorten had verduisterd en deze geleverd aan smokkelaars en wielrenners, die graag naar het buitenland wilden, kreeg te Haar lem 5 mnd. gev.straf, plus 5 voor waardelijk. Verticaal: 1 Oude volkszanger: 2 Meisjes naam; 3 Aanlegplaats; 4 Oude maat; 5 Jaargetijde; 6 Geslacht; 8 Handelsonderneming (afk.); 9 Het zingen; 10 Lof; 11 Gevoel; 13 On derwijs; 14 Bekend getal uit de wiskunde; 17 Leed; 18 Bouwstellin- gen; 21 Deel van een deur; 24 Oude stad in Italië; 25 Geestdrift; 27 Zijtak van de Donau; 28 Onge vuld: 29 Afkorting voor een be kende scheepvaartmaatschappij; 30 Bankconto (afk.); 31 Engelse afk. voor v.m.: 33 Ons inziens (afk.): 34 Dagtekening (afk.); 38 Jongensnaam; 39 Verhaal; 40 Slag: 41 Mestvocht; 44 Godin van Kunst en Wetenschap: 45 Meisjesnaam; 47 Meisjesnaam; 49 Afkorting van een gewicht; 50 Waterstand (afk.); 52 Deel van een voertuig; 54 An dere schrijfwijze voor 56 Ar beidsovereenkomst (afk.). Horizontaal: 1 Drinkgerei; 5 Laatstgenoemde (afk.); 7 Eerste bod; 12 Borg; 13 Sluw; 15 Omroepvereniging: 16 Wiel; 17 Uitspraak; 19 Aanslibbing; 20 Plaats op de Veluwe; 22 Frans pers. voornaamw.; 23 Te voren ge noemde (afk,); 26 Voertuig; 30 In dische benaming voor blanke; 32 Ovaal: 35 Fototoestel: 36 Zelfzuch tige; 37 Plaats in Gelderland; 41 Engels bier: 42 Van onderen (afk.); 43 Mannelijk dier; 46 Dochter van Laban; 48 Schoolwerk; 51 Vaas: 53 Plaats in Drente; 55 Aardigheid; 56 Vier van de 52 kaarten; 57 Geeste lijke; 58 Ten name (afk.); 59 Voor malig Russisch parlement. Prinses Wilhelmina heeft een bezoek gebracht aan de tentoon stelling .Limburg, zoals ge het nog niet kent" te Arnhem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 4