Slagers in Zeeland hebben het moeilijk Open de schooldeur voor de begaafden Moet Nederland meer vliegtuigen kopen? Ook bij Gramsbergen werd'n Guldensporenslag gestreden RANTSOEN OMHOOG OF DE SLAGERTEN ONDER Even peultjes TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 13 NOVEMBER 1948 ZEEUWSE MIDDENSTAND AAN HET WOORD: Huisslachtingen een nadeel voor de vakman De Slagers in Zeeland hebben het moeilijk! Hun omzet is t.e gering, zjj kunnen hun klanten vaak niet geven wat dezen wensen, in do kleine gemeenten is het aantal slagers te groot, op het platteland zijn de hulsslachtingen zó in trek, dat er voor de slager niet meer dan een droge boterham overblijft en het ziet er niet naar uit, dat er in de eerst komende tien maanden verbetering zal intreden! MEEl^ VLEES! In onze reeks Middenstands-I F,~ interviews zijn deze week de slagers aan de beurt. En de heer J. de Visser te Vlissingen. voorzitter van de winkeliers vereniging „Gemeenschappelyk Belang" merkte al dadelijk op: Het tegenwoordige vleesrant soen is te laag, zowel voor het kopend publiek als voor de slager. Op basis van het hui dige rantsoen is de locale om zet te gering om tot een be hoorlijk economisch resultaat te komen. Ook de hoge be drijfskosten in allerlei vorm zijn hieraan niet vreemd. Een verhoging van het vleesrantsoen tot 300 gram of beter nog tot 350 gram zou reeds een stap in de goede richting zijn. In deze richting wordt dan ook door onze hoofdbestuuren gewerkt. Het is daarom te hopen dat zowel voor de consument als voor de slager de vleespositie wat ruimer zal worden. SEDERT 1941 NIET NORMAAL Sedert begin 1941, aldus ver klaarde de heer J. G. L. de Bie te Zierikzee, werken de slagers al onder abnormale omstan digheden en bij al wat hierbo ven reeds genoemd wordt, speelt bovendien nog de clas sificatie een rol, waar op de sla gers £een invloed kunnen uit oefenen. Deze classificatie van het vee geschiedt terwijl het slachtvee nog leeft, maar vaak voldoet het later niet aan re delijke eisen. De slager heeft dan te veel betaald. En dat gaat weer ten koste van zijn winst Ook deze spreker meende, dat het noodzakelijk is het vlees rantsoen te verhogen, evenals de heer J. D de Jonge Wam-, te Goes, die tot de ledenraad van de vakgroep slagerij be- C Deze week zijn de sla gers in Zeeland aan het woord. Wij interviewden de heren J. de Visser te Vlissingen, J. G. L. de Bie te Zlerikzee. J. D. de Jonge Wzn., te Goes, A. Weemaes en A. J. de Pagter te Middelburg, A. Versprille te Oostburg, F de Jonge te Breskens en J. Koets te Grijpskerkc. hoort. Laatstgenoemde wees eveneens nadrukkelijk op de veel te hoge lasten, die op de slagers drukken- Lage winst marge, sociale lasten, hoge om zetbelasting, hoge blokleiders- kosten, enz. ALS HET VLEES VRIJ KOMT Ter illustratie van de sterk gestegen onkosten merkte de heer de Jonge bijv. nog op, dat het vetvrij papier voor de ver pakking, thans 4 a 5 keer zo Ned. Bankraad. H.M. de Koningin heeft de volgende heren benoemd tot lid van de Bankraad, .ingesteld bjj de Bankwet 1948: H. Hol lenkamp, te Amsterdam; dr. W. F. van Gunsteren, te Rot terdam; H. P. Gelderman C.M. zn. te Oklenzaal; prof dr. F. L. van Muiswinkel te 's Gra- venhage; ir. J. S. Keijser, te 's Gravenhage; ir. G. P. F. Royackers. te Roermond; F. P- Fuykschot, te Utrecht; J. A. Kolkman, te Utrecht; A. Vermeule te Amsterdam; prof. mr dr G. M. Verrrjn Stuart te Amsterdam: TJ. Greidanus, te Hilvers; prof. dr. J. Tinbergen, te s Gravenhage. Voorts werden door en uit de leden van de raad van com missarissen bij de Nederlandse Bank vier heren benoemd tot lid van de Bankraad, te weten: ir M. H. Damme; H. L. van Eeghen, mr. W. G. F. Jonge- jan; mr M. P. L. Steenberghe. De Koninklijke Commissaris bij de Nederlandse Bank be kleedt het voorzitterschap van de Bankraad. In deze functie treedt dus op prof. mr F. de Vries. Prof. dr J. Tinbergen ip door de minister van Finan ciën benoemd tot plaatsver vangend voorzitter. A. WEEMAES. Middelburg. Voorzitter afd, Walcheren Alg. Ned. Slagershond. duur is al8 voor de oorlog, ter- wyl de kruiden voor de worst bereiding van 5.15 op 7.50 per K.G. kwamen. Wy stelden hem de vraag hoe de consumptie zou zyn wanneer het vlees vry zou zyn. Onze zegsman verwacht dan de eerste 5 of 6 weken een iets grotere vraag, doch daarna zullen in verband met de vlee* pryzen, de minder gesitueer den iets minder betrekken, wel ke hoeveelheid zal worden op genomen door hen die over een ruimere beur3 beschikken. Naar zyn mening zal het ver bruik de 350 gram per week niet te boven gaan. Als dat zo is, zou men ove rigens nog belangrijk beneden de vooroorlogse consumptie biyven. Toen verbruikte de Ne derlander gemiddeld 34 K.G. vlees, by een rantsoen van 350 gram nog maar 18 K.G.! zo deelde de heer A. Weemaes te Middelburg, voorzitter van de afd. Walcheren van de Alg. Ned. Slagershond, ons mede. TEGEN DE HUISSLACHTINGEN Als behalve de boer. ook de handelaar varkens zou mogen mesten, zouden we wat de hoe veelheid vlees aangaat al ver in goede richting zyn, zeide de heer Weemaes verder. De minister vreest echter concur rentie voor de boer, zonder re den overigens, want er zal nog heel wat tyd voorbygaan voor de vleespositie weer vooroor logs „normaal" is. Op het ogen blik wordt trouwens de vlees positie nadelig beïnvloed door de leveringen, die wij onder meer aan België moeten doen voor het vlees, dat wy in de zomer van 1948 leenden. Voor de slagers op Walche ren is de toestand dubbel moei- lyk, omdat er veel vee van bui ten moet worden aangevoerd. De transportkosten zyn voor de slagers een lelyke schade post. Tenslotte zeide de heer Wee maes nog, dat de krappe rantsoenen de zwarte handel in vlees in de hand werken. De bonafide slagers worden daardoor gedupeerd, want de slager, die zwart koopt kan leveren wat de „goede" slager niet levereen kan. TE VEEL SLAGERS IN KLEINE PLAATSEN Vlees van de bon en ophef fing van de prysbeschikking! Dat is de wens van de heer A. Versprille te Oostburg, die er tevens op wees, dat er in de kleine gemeenten te veel slagers zyn, vaak l'op de 100 inwoners. Dit mag eigeniyk niet meer zijn, dan 1 op de 800 1000. Het teveel is van zoveel invloed, dat menige slager er door het verrichten van huis slachtingen wat by moet ver dienen! Meer vlees! roept ook slager F. de Jonge uit Bres kens, die met name in zyn ge meente de behoefte aan vlees groot aoht, omdat het werk van de vissers goede voeding noodzakeiyk maakt. Voorts klaagt een vakman over de ambtenarij. Tweemaal in de week C.C.D.-contróle, soms drie ambtenaren tegelyk om boeken en bescheiden te con troleren. Dat moet toch an ders kunnen! OP HET PLATTELAND De heer J. Koets uit Grüps- kerke, typische plattelandssla ger, klaagt over de vele huls slachtingen. Tal van niet-boe- ren, die een eigen stukje land hebben, mesten een varken. Zelfs een dominé deed het on langs... In Nederland vinden 5 600.000 huisslachtingen plaats. De een heeft daardoor ruim voldoende vlees. De an dere te weinig. Wordt het vlees bonvry, dan zal het aantal huisslachtingen onmiddeliyk dalen. De positie van de plat telandsslager wordt dan van zelf beter! Tenslotte de algemene klacht dat het publiek nogal eens eist wat de slager zelf niet heeft of niet kan geven. Iedereen vraagt om soepbenen, maar de slagers hebben ze niet. En dan het bezorgen! Er mag 0.10 voor gerekend worden, maar vele slagers brengen dat dub beltje niet in rekening. En al doen ze het, als een knecht by de tegenwoordige lonen een half uur met een paar ons vlees op stap moet, kost het bezorgen meer, dan aan het vlees verdiend wordt. LICHTPUNTEN wy besluiten met een paar optimistische geluiden, afkom stig van de heer A. J. de Pag ter, voorzitter van de PI. Toe wijzingscommissie te Middel burg. Het vlees is van goede kwa. liteit, dank zij de goede gras- groei. Vorig jaar was de kwa liteit veel slechter. De var kensstapel breidt zich uit. Er komt veel mager vee uit het Westen, dat in Zeeland gemest wordt. En dan nog iets merkwaar digs: De minder goed gesitueerde gezinnen gebruiken tegen woordig meer vlees dan de be ter gesitueerde. De eerste zijn nameiyk groter en hebben dus meer bonnen. De arbeiders vra gen naar goedkoop vlees en vele slagers moeten daardoor goed vlees voor „lappenprijs" verkopen. Zelfs roastbcaf! En het zijn al weer de plattelands, slagers, die het eerst de dupe worden. Veldmaarschalk Lord Montgomery vertoefde voor het voeren van militaire besprekingen enige dagen In ons land, en werd Woensdagmiddag door de minister-president dr. W. Drecs (links) en door dc minister van Oorlog, mr. W. F. Schokking (rechts) ontvangen, We zullen anders moeten selecteren. Onze maatschappij schreeuwt om een kader. (Van onze economische medewerker). „De regering streeft er naar, dat uitzonderlijke aanleg in on ze maatschappij vroegtijdig wordt onderkend en dat er meer gelegenheid wordt gebo den om die begaafdheid tot plooiing te brengen". Laat deze zin, die in de jong ste Troonrede voorkwam doch door de meeste Nederlanders wel over het hoofd zal zijn ge zien, eens goed tot u doordrin gen. lezers. Zjj toch vormt een bewijs, dat onze regering een gevaar heeft gezien, dat min stens zo groot is als dc breuk met Indië, het wegvallen van ons achterland of het opsoupe ren van onze buitenlandse beleg gingen. Zeker, het spreekt lang niet zo tot de verbeelding, dat er zoveel kinderen naar een UX. O., H.B.S. of Gymnasium gaan die daar eigenlijk niet thuis ho ren, terwijl juist zij, die wel de capaciteiten hebben, door de smalle beurs van de vader geen kans krijgen die scholen te be zoeken. Maar als wij ons reali seren, dat ons land binnen niet Waardevolle oudheidkundige vondsten. Er moet ook veel verloren zijn gegaan. met Lange Jannen, mest- en hooivorken en de ridders van de Utrechtse ridderschap. Het was de Nederlandse Gulden Sporenslag die tachtig jaar eerder werd gestreden dan de bekende Gulden Sporenslag in Vlaanderen. De Drentse boeren lokten de ridders in het moe ras van de Mommenrijdt by Gramsbergen en versloegen hen. ANDERE VONDSTEN Ook zijn er talryke andere oudheidkundige vondsten ge daan, die er op wyzen, dat Gramsbergen al heel vroeg be woond moet zyn geweest. Zo toonde de burgemeester een bronzen bijl, die naast de Gulden Ridderspoor op zyn bureau lag. Deskundigen van de Ryksdienst voor Oudheid kundig bodemonderzoek hebben vastgesteld, dat deze byi min stens 3 4000 jaar oud moet zyn. „Door een samenloop van omstandigheden hoorde ik van deze vondst", vertelde de burgemeester. „Er werd my namelijk verteld, dat een van de arbeiders een stenen byl of een potje met as had op gegraven. Ik ging op onder zoek en na enig speuren kwam ik by de arbeider terecht, die de bronzen byl had gevonden. De arbeider wist evenwel zelf „Er zit goud in de grond bij Gramsbergen" aldus het gerucht, dat dezer dagen de ronde deed in de Noord-Oost hoek van Overyssel. Inderdaad was er kostbaar „goud" uit dc bodem gekomen by Gramsbergen en wel in de vorm van zeer waardevolle voorwerpen van goud en brons en ander belangryk oudheid kundig materiaal, dat voor de weienschap zyn gewicht ln goud waard kan zijn. De deskundigen van het Ryksbureau voor Oudheidkun dig Onderzoek, die dezer da gen de vondsten hebben beke ken, waren buitengewoon enthousiast evenals de beken de oudheidkundige mr, ter Kuile uit Almelo, die eveneens by het eerste bericht over de vondsten naar Gramsbergen gekomen, vertelde Grams- bergen's burgemeester, mr. de Goede. Het oordeel van deze deskundigen over hetgeen uit de grond te voorschijn is ge komen luidde unaniem: „bui tengewoon belangryk". De 1 meest waardevolle oud heidkundige voorwerpen zyn tot heden de bodem in Gramsbergen zit vol kostbare oudheidkundige voorwerpen, meent de burgemeester in de zogenaamde Mommenrijdt gevonden, enige kilometers verwyderd van het stadje Gramsbergen ten Noorden van de Meene en ten Oosten van de Grote Scheere naby de oude s:roombedding van de Vecht. Hier vond men o.a. in de bodem een kostbare z.g.n. Gulden Spoor (een unieke vondst voor ons land volgens deskundigen). Direct by deze Gulden Spoor werd voorts een stuk van een grote pin gedol ven, dat bij nader onderzoek een gedeelte van een zoge naamde Lange Jan bleek te zijn, een lange stok van 2 tot 2Vi meter met aan weerszyde scherpe punten, een belangrijk wapen voor de Drentse boeren uit de oudheid. Een paar me ter verder stiet men op een gevest van een zwaard. Deze vondsten vertellen iets van het drama, dat zich in het 4 verleden op deze plaats heeft Nederland biedt in de waterryke streken soms verrasacii- niet welk een belangryke oudheidkundige vondst hy had fedaan. Hij dacht, dat de ronzen bijl een bomscherf was en had het voorwerp in zyn spykerkist gegooid als 'n ding van generlei waarde..." Een landbouwer, die zyn akker in de omgeving van 't femeentehuis heeft, vertelde at hy ieder jaar bij het gra ven van aardappelkuilen steeds op urnen stuit of zo als hy het noemde „een potje met as". Hier moet zich dus een groot of klein urnenveld bevinden. BEELDEN In de kamer van de burge meester en op de zolder van het gemeentehuis staan opge graven beelden. Zulke beelden zitten er nog meer in de bo dem van Gramsbergen. Ze zyn ontdekt by het graven van een sloot in de weide „De Steen". Een onderzoek naar de her komst van de beelden heeft uitgewezen, dat hier een groot middeleeuws slot moet hebben gestaan, dat in 1672 door de Munsterse troepen ls opgebla zen. De meeste vondsten zyn be kend, doch ook is er waarde vol materiaal verloren gegaan. Zo hoorde de burgemeester onlangs, dat een landbouwer jarenlang 'n prachtig eeuwen oud zwaard gebruikt heeft als zogenaamde stek om het hek van zyn welland mee te kun nen sluiten. Hy heeft nog po gingen gedaan het zwaard te achterhalen doch zonder re sultaat. Het is op de zolder van de boerderij van de land bouwer terechtgekomen en zoekgeraakt In het gemeentehuis wordt thans een kamer ingericht, waar al het oudheidkundige materiaal, dat de bodem heeft opgeleverd, zal worden be waard. Zodra men kennis krygt van een merkwaardige vondst, wordt direct de Ryks dienst voor oudheidkundig bo demonderzoek gewaarschuwd, van welke dienst vooral prof. van Giffen uit Groningen zich zeer interesseert voor Grams bergen. Het ligt ook in de bedoeling dat deze dienst zo spoedig mogelyk met een aantal des kundigen naar Gramsbergen zal komen om een uitgebreid onderzoek ln te stellen. De kogel voor lid van de Colonne-Henneicke. Conform de eis heeft het Amsterdamse Byz. Gerechtshof Hendrik van der Kraan, een lid van de beruchte colonne- Henneicke, ter dood veroor deeld. Als rechercheur van de ze colonne had van der K. on geveer 40 Joden opgespoord en aan de Duitsers uitgeleverd. al te lange tijd voor een belang rijke bestaanscrisis komt te staan, als wij ons bewust wor den dat over 10 a 20 jaar de steeds uitbreidende bevolking om werk en brood schreeuwt en dat dus op ruime schaal in dustrieën en werkplaatsen uit de grond moeten worden ge stampt, dan moeten wij ook be seffen, dat één van de voor waarden tot slagen is, dat er voldoende leiders zijn en vol- donede commercieel en tech nisch kader. MENSEN MET HERSENS. Globaal genomen bestaal 2V£ pet. van onze bevolking uit de werkelijk begaafden, de het re servoir bij uitstek vullen, waar uit geput moet worden voor onze leiders van het econo misch leven, die door hun vin dingrijkheid en doorzettingsver mogen, door hun organisatieta lent en feeling voor koopman schap van het schijnbaar onmo gelijke het mogelijke weten te maken. Na deze elitegroep komen zij, die een goed verstand hebben en dit weten te. gebruiken ook. die zonder veel moeilijkheden de lagere - en U.L.O.-scholen doorlopen en een redelijke kans van slagen hebben op de H.B.S.. Uit hen. die ongeveer een kwart van onze bevolking vormen, worden de bedrijfsleiders, de afdelingschefs en de opzichters gerecruteerd. kortom allen die in het maatschappelijke leven door het beztteri van de knoop- Carmen wordt steeds gevaarlijker. Tijdens de derde acte van de opera Carmen stak de zangeres Miss Swarthout de zanger Raoul Jobin van de Metropolitan Opera te Pitts burg per ongeluk met een dolk in de pols. Hoewel Jo bin bloedende verwondin gen opliep, speelde htj door maar toen het doek aan het einde van de acte dicht ging. viel hij flauw. Nadat Jobin nog de laatste acte gezongen had. werd hij naar een ziekenhuis overge bracht, waar bleek, dat hij 5 dolksteken in zijn pols had opgelopen. Achteraf bleek dat. Miss Swarthout bij ongeluk een echte dolk had gepakt in plaats van de houten, die zij anders gebruikte. afgespeeld. Hier is een ridder gesneuveld. de toneel jes. In de zgn. „loslandgebleden" geschiedt alle transport per punter. Nu de eerste nachtvorsten het ver- biyf van het vee onmogeiyk maken, moeten de beesten naar de stal worden gebracht. In Hensbroek (Noord-Hol- Wanneer en hoe deze ridder hier gesneuveld ls? Op 1 Augustus 1227 is hier een gro- te veldslag geleverd tussen ,an<»), dorp waar al het weideland „los ligt", haalt de Drentse boeren, gewapend een veeboer zyn koelen per punter naar huls. De besprekingen in Den Geen Nederlandse troepen beschikbaar vóór 1952. Volgens een bericht in de New York Times, afkomstig van de Haagse Correspondent van dit blad, zou tijdens het overleg tussen Montgomery en de Nederlandse militaire auto riteiten gesproken zyn over de mogelijkheid, dat de Nederland se minister voor oorlog om aan vullende crcdieten zal verzoe ken ter dekking van dc extra militaire uitgaven, die nodig zullen z(jn om de Nederlandse verplichtingen aan de gezamen lijke defensie der vüf verbon den West-Europese landen te kanen nakomen. Het grootste deel van deze extra-credleten zou worden be steed voor de aankoop van Britse militaire vliegtuigen. Verder zegt het bericht, dat de Nederlandse militaire auto riteiten Montgomery zouden hebben laten weten, dat vóór 1952 geen Nederlandse troepen beschikbaar kunnen worden ge steld voor de gcco. blncerde strijdkrachten der Westerse Unie. De Leger-Voorlichtingsdienst te 's-Gravenhagc heeft de Juistheid van dit bericht echter ontkend. van Montgomery Haag. OFFICIEEL COMMUNIQUÉ. Na afloop van de besprekin gen, die Lord Montgomery te 's-Gravenhage heeft gevoerd, werd van officiële zijde een communiqué verstrekt, waarin wordt vastgesteld, dat de be sprekingen in Den Haag wer den gehouden in de aangename en openhartige sfeer, die ken merkend is voor de groeiende militaire samenwerking in West-Europa. Speciale aan dacht werd geschonken aan het aandeel, dal Nederlard zou moeten en kunnen bydragen in de West-Europese paraatheid. Naar wij voorts vernemen, wordt de benoeming overwogen van generaal-majoor I. A. Aler, Commandant Luchtmacht Ne derland. tot stafofficier voor de luchtvaart by het hoofdkwar tier van Montgomery. NAAR BRUSSEL VERTROKKEN. Vrijdagmorgen om kwart over elf is Montgomery met zyn of ficieren in 'n R.A.F.-Dakota van het vliegveld Valkenburg naar Brussel vertrokken. Ondanks de mist Brussel meldde, dat het zicht één tot twee mijl was word de reis weer per vliegtuig gemaakt. punten er voor zorgen, dat de ingewikkelde machine blijft draaien. Het is dus zaak. dat wij in de naaste toekomst de begaafden en de mensen met goede herse nen weten te vinden. Dit houdt echter ook in, dat wij deze in tellectuele voorhoede reeds moeten trachten op te sporen bij onze kinderen, opdat wij deze jeugd de kans kunnen geven door goed onderwijs zich te ont plooien en zich te bekwamen voor de uitermate belangrijke taak, die haar wacht. NOG GEEN SELECTIE. Van een dergelijke, welover wogen selectie is thans geen sprake. Zeer veel kinderen toch bezoeken momenteel na de la gere school een onderwijs instel ling, die ver boven hun bevat tingsvermogen reikt. Enkel om dat vader en moeder uit stands vooroordelen en prestige-over- wegingen nu eenmaal vinden, dat zij niet minder kunnen doen dan hun zoon of dochter naai de H.B.S. te sturen. Het fatale gevolg is echter, dat van de U. L.O.-leerlingen slechts ca. een derde het. diploma behaalt, dat op de H.B.S. en het Gymnasium de helft struikelt en dat van hen. die uiteindelijk de univer siteit of hogeschool kunnen be zoeken 30—40 pet de begeerde graad niet halen. Economisch gesproken wil dit zeggen, dat door de overheid en de ouders veel geld onnut wordt besteed en dus wordt ver spild. terwyl daarnaast terzelf- dertijd deze „mislukkelingen" veel productiever hadden kun nen zyD als zij, op een lager trapje, werk hadden verricht, dat overeenkwam met hun in telligentie. De enige oplossing kan dan ook slechts zyn om door een scherpe selectie alleen de be kwamen tol de scholen van uit gebreid lager, middelbaar en voorbereidend hoger onderwys toe tc laten. Doch dan zullen wij aan dc andere kant niet moeten schromen deze bekwa men, als zy door testing gevon den zyn, ook aan te trekken en hun het onderwijs financieel mogelijk te maken. Het is een gelukkig teken, dat onze rege ring thans deze kat de bel durft aan tc binden. (Nadruk verboden). Droogte in Australië. Het vee sterft tengevolge van de droogte in groten ge tale in het gebied van dc ri vier Georgina. Dit gebied ligt op de grens van Queensland, Zuid-Australië en het Noor delijk territorium. Tenzij het binnen veertien dagen regent, zal er misschien geen stuk vee meer in leven zyn. Een hevige droogte heerst in het gebied van Queensland, dat ligt aan de golf van Carpen taria en in een groot deel van het Oosten van het Noorde lijk territorium, het hart van Australlë'8 rundveeslachtcry- De Koningin ontvangt Sport-delegatie. Een delegatie van de Anglo- Netherlands Sports-Association zal vandaag door H. M. Ko ningin Juliana op het Konink lijk Paleis te Soestdyk wor den ontvangen. Dit zal de eer ste maal zijn, dat het Konink- iyk Huis een delegatie van een sportorganisatie ontvangt. doppen GLIMLACH In Harrisburg, Pennsylvania, was het Woensdag „glimlach- dag". De plaatseiyke .Optimis tenclub" had duizend dollar uitgeloofd voor de prettigste .glimlachers". SCHEREN De winnaar van 'n barbiers, tournool te Wenen schoor zyn slachtoffer in de tijd van veer tien en een halve seconde. RECHT Te San Antonio in Texas hoorde een rechter zich door leen andere rechter veroorde- 'len tot drie dagen gevangenis straf wegens belediging van het Hof. De veroordeelde had nameiyk zijn collega nog niet als benoemd willen erkennen en deswege geweigerd op het tydstip van aflossing zyn ze tel voor hem in te ruimen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3