Minister Mansholt wil een nieuwe koers varen Zeeuws Opbouworgaan voorziet in behoefte NIEUWS UIT ZEELAND Nogmaals de bevrijding van Middelburg Lonende afzet van bodemproducten moet gewaarborgd worden AMSTERDIMSFiga HOMING li» oorlogstijd. Sociale zorg op het Walcherse platteland. WALCHEREN LIEVER DAN EEN KUNSTMATIG STELSEL VAN VASTGESTELDE PRIJZEN „De regering acht een beleid noodzakelijk, dat de intensiteit van het gebruik van de Nederlandse bodem bevordert door voorwaarden te scheppen, welke een lonende afzet van de producten van de bo dera waarborgen. Een systeem, waarbij voorwaarden worden gescha pen voor lonende afzetmogelijkheden is te verkiezen boven een kunstmatig stelsel van vastgestelde prijzen, hetzij richtprijzen dan wel vast* prijzen". Tot deze conclusie komt minister S. L. Mansholt in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van land bouw. Een terugkeer tot de voor-oor- logsc situatie zou slechts mogelijk zijn. indien men van dc veronder stelling zou kunnen uitgaan, dat het geleidelijk aan weer mogelijk zou zijn op dezelfde wijze als in het verleden geschiedde, grond stoffen op de wereldmarkt te ver krijgen. Ernstig moet er evenwel rekening mede worden gehouden dat er geenszins zekerheid bestaat, dat in de toekomst weder derge lijke grote hoeveelheden voeder- granen tegen lage prijzen op dc wereldmarkt verkrijgbaar zuilen zijn. Bovendien heeft Nederland tc kampen met een ernstig tekort aan harde valuta. t Circa een derde gedeelte van de vóór-oorlogse import van voeder- middelen zal moeten w-rden ver vangen door een verhoogde bin nenlandse voederproductie. RICHT- EN GARANTIE PRIJZEN. Door middel van de richtprijzen die In de praktijk veelal zijn uitjj zodanig worden opgevat geeft de overheid prnetiseh het bouw plan van dc boer aan. zodat het eigen initiatief niet tot ontplooiing komt. Hierdoor gaat dc gezonde prikkel tol zelfstandige bedrijfs voering, welke een onontbeerlijke factor is voor een optimale produc tie in de landbouw, verloren. Het vaststellen van garantie prijzen voor een aantal akker bouwproducten moet onherroepe lijk leiden tot oen diep ingrijpen van dc overheid in dc productie, gelijk ook in het verleden meer malen is gebleken. Afgezien nog van het feit. dat dit een omvang rijk apparaat voor uitvoering en eonlrölc vereist, vloeit uit zulk een stelsel tevens een onaangename en onwenselijke inmenging in de be drijfsvoering voort. De minister geeft de voorkeur aan een stelsel, waarin voor en kele veredelde producten een ba sisprijs wordt vastgesteld en waar in voorts zodanige voorwaarden worden geschapen, dat een renda bele productie van vocdcrmlddelcn mogelijk is. MELK EN VLEES. Voor de melk. die op verschillen de wijze hnar bestemming tot menselijke voeding vindt. Is het eenvoudigste en meest doeltreffen de systeem een basisprijs „af-boer- dcrij" te garanderen. In de tweede plaats moet voor een redelijke vleesprlJs worcten gezorgd. Daar gedurende het jaai 194» zeker nog een brtrckkclijke mate van schaarste aan vlees zal bestaan. Is het duidelijk, dat de vlecsprijs enerzijds zodanig dient to zijn, dat de productiekosten worden gedekt cn dat een redelij ke winst voor de boer verkregen wordt, terwijl anderzijds nog niet behoeft te worden gevreesd voor een overproductie. 1IET BELEID IN 1949. Voor 1949 betekent de concreti sering van dit beleid het volgen de: De melkprijs „af-boerderij" Is vastgesteld op een basisprijs van 17.5 cent per kg. 3,3 Te vet. Dit komt overeen met een zomerprijs van 16.5 cent en een wlnterprljs van 19.5 cent per kg. De varkens- vleespriJs blijft ongewijzigd voor 1949 gegarandeerd op f 2.05 per kg. geslacht gewicht. Omtrent de prijs van eieren heeft heelt de minister nog geen be slissing genomen. Het Is gewenst dc cic. distributie zo spoedig mo gelijk op te heffen. Het ligt niet in het voornemen der regering, richtprijzen voor voedergranen vast te stellen, doch zij stelt zich voor haar beleid zo te voeren, dat voor de in het bin nenland geproduceerde voederrqid- delcn een afzet wordt geschapen tegen redelijke prijzen. Zij meent, dat dit zal zijn bereikt, wanneer de prijs van voedergranen in het binnenland, waaronder begrepen dc prijs van voor voederdoeleinden gebruikte rogge, zich voor 1949 zal bewegen tussen f 18 en f 21. Dc regering zal de export van aardappelen m kracht bevorde ren. Zij is bereid nog enige maat regelen te nemen, waardoor de voorraadvorming voor de zeker stelling der voorziening van de steden wordt bevorderd en waar door nog enige steun wordt ver leend aan de aardappelmarkt. met name aah die van kleiaardappelen. Aan de stomers, die bereid zijn ex tra-aardappelen ter verwerking in tc kopen, zal een garantie voor de afname van het gestoomde product voor de zomer van 1949 worden verleend. De rundvleesprijs blijft gehand haafd. Wel zal een zodanig prijs- scherna ontworpen moeten worden, dat een regelmatige levering wordt gestimuleerd. Voor enkele producten kan niet worden volstaan met een markt- ordenen systeem, gebaseerd of een importregeling, doch moeten bijzondere maatregelen tot prijs stelling werden genomen, n.l. voor koolzaad, trawe, een gedeelte van de rogge, fabrieksaardappelen en suikerbieten. Het ligt niet in de be doeling voor tarwe, fabrieksaard appelen en suikerbleten een be paalde prijs „af-boerderlj" vast te stellen en te garanderen, doch de basis daarvoor kan worden gevon den door het vaststellen van een prijs voor de daaruit bereide eind producten. t.w. tarwebloem -meel. suiker en aardappelmeel. Gestreefd zal worden naar een tarweprijs welke voor 1949 ca. f 2 boven het niveau van de voeder granen zal liggen. Hetzelfde zal gelden voor een voor bakdoelein den geschikt deel van de rogge, en wellicht eveneens voor dat gedeelte van de haver, dat voor direote menselijke consumptie is bestemd, Ook ten aanzien van brouwgerst zal dezelfde lijn kunnen worden gevolgd. Voor de suikerbieten streeft de regering naar een uitbreiding van de teelt. Het is de bedoeling het stelsel van „bietensteun" te ver laten en over te gaan op het vast stellen van een suikerprijs „af-fa- briek". Voor koolzaad is reeds een be paalde prijs „af-boerderij" gega randeerd. if 60 per 100 kg.) De minister overweegt dit ook in de toekomst weer te doen. Voor peulvruchten zal geen prijsregeling worden getroffen. TWEEDE KAMER Stichting Rusthuizen Walcheren een der resultaten. Sceptici kregen ongelijk. (Ingezonden mededeling) Oudste en grootste bontveiling in Nederland Rokln 34, Am sterdam. Telefoon 36110. Maandag 15 November a.s. in dc „Prins van Oranje", Nleuw- straat 40, Goes. Uitzonderlijke verkoop van een party bontmantels w.o. vele cdelbontsoorten, die gedurende dit seizoen bi) ons werden ingeruild bij aankoop van nieuwe mantels uit onze zaken. Verder een grote collectie uitsluitend nieuwe bontmantels, w.o. de mooi ste new look modellen. In pr|jzcn v«r beneden iedere eoncurrentle. Kijkuren van 10—2 uur. Aanvang velling b|j afslag 3 uur. Tijdens do kijkuren gele genheid tot bijvoeging van uitsluitend le klas bontwerken Dc totstandkoming van de Stich ting Zeeland voor Maatschappelijk cn Cultureel werk, het provinciaal Opbouworgaan, werd destijds met gemengde gevoelens begroet. Enerzijds was men sceptisch ge stemd ten aanzien van een orgaan, dat zich bezig houdt met cobr- dlnercn, stimuleren en bestuderen, maar geen uitvoerende taak heeft, anderzijds koesterde men, zij het dan ook op lange termijn, grote verwachtingen. Het moet echter de grootste sceptici verwonderen, dat dc werkzaamheden binnen een jaar een bijzonder grote omvang aan namen. :n het thans verschenen overzicht van de werkzaamheden over de periode van JuniOcto ber 1948 constateert de Stichting, dat haar specifieke taak in alle kringen erkenning heeft gevonden cn dat zij bij het vervullen daar van veel medewerking ondervindt. Dit moet ook. want alleen in een sfeer van wederzijds vertrouwen cn goede samenwerking kan ge streefd worden naar opheffing van gemeenschappelijke noden en op lossing van gemeenschappelijke problemen. ONDERDAK VOOR OUDJES. Van de tot nu toe bereikte resul taten mag zeker niet in de laatste plaats genoemd worden de over eenstemming. die in principe met de gemeentebesturen van Walche ren en de besturen van de Ned. Hervormde Kerk. de Geref. Ker ken. de Geref. Gemeente en de Doopsgezinde Gemeente werd be reikt in zake dc oplichting van een SUchUng Rusthuizen Walche ren. Het RIJk toonde zich bereid aan deze Stichting de inrichting en de inboedel van „Irma" te Domburg over ie dragen en de complete in richting van Ter Hooge voor zijn rekening te nemen, alsmede f 40.000 bij te dragen voor herstel en ver bouw van (dit pand. Ook is toezeg ging ontvangen, dat het Rijk zal bijdragen in eventuele exploitatie tekorten der belde huizen over '49 tot een maximum van f 1 per dag per verpleegde. Ondanks omslach tige ambtelijke besprekingen be gint nu meer tekening in deze zaak te komen. (Ingezonden mededeling) 2 GOEDE RcCtPUtS De suiker is vrij! Maak nu zelf Uw hoestsiroop Kook een kwart liter water en los er een eetlepel suiker of stroop In op. Voeg daarna hieraan toe 30 gTam Vcrvus (dubbel geconcentreerd), roer alles goed dooreen en Uw hoestsiroop is gereed. Vcrvus is verkrijgbaar b|j alle apothe kers en drogisten. Een nieuw recept voor een goede rheumatiek-olle Neem 85 gram brandspiritus cn 15 gram Rheumacic-olie, belde verkrijgbaar o|j Uw apotheker of drogist, schudt de twee bestanddelen door el kaar In een schone fles. Bet de pijnlijke plaatsen met de aldus verkregen Liniment drie of vier keer per dag. Herhaaldelijk wordt door ge meente- en schoolbesturen advies van de Stichting gevraagd over kleuter-onderwijs-problemen. Zo als bekend werd een speciale sec tie in het leven geroepen voor het buitengewoon l.o. met drie sub commissie en werd een commissie van voorbereiding voor. het tot stand komen van een opleiding tot leraar bij het Nijverheidsonderwijs ingesteld. Deze cursus, die inmid dels met 35 leerlingen is begon nen, staat onder toezicht van deze commissie. Uitvoerig is reeds be- Vicht over de sectie „Bevordering Ontwikkeling Zeeland",, die kort geleden haar taaie aanvatte. Nadat de Stichting adviezen had verstrekt konden hier en daar „dorpsgemeenschappen" worden gevormd. Vooral op Tholen be staat hiervoor veel enthousiasme. IN VOORBEREIDING. In voorbereiding zijn de organlJ satie van een dienst voor maat schappelijke zorg voor het Wal- cherse platteland, de coördinatie van activiteiten op het terrein van de gezinszorg aldaar en een sectie „Ziekenhuiswezen". Ook de op richting van een Provinciale Com missie voor de Schooltandverzor- ging en van een Provinciale Raad voor Huishoudelijke- en Gezins- voorllchting (een taak. die beter provinciaal dan plaatselijk kan worden behartigd alsmede eer landelijk onderzoek naar de so ciale positie van ouden van dagen zijn in voorbereiding. Uit het bovenstaande blijkt, dat het Opbouworgaan langzamerhand een integrerend deel van het Zeeuwse maatschappelijke leven wordt. Winkelbedienden tegen later sluitingsuur. Naar aanleiding van het be richt betreffende de inhoud van het nieuwe ontwerp van wet op dè winkelsluiting heeft de bedr|jfsunie der samenwer kende organisaties van Han dels- en Kantoorbedienden zich telegrafisch tot de minister van Economische Zaken ge wend, met het dringend ver zoek. haar een audiëntie toe te staan. Op deze audiëntie zouden dan de bezwaren, wel ke in de kringen der winkel bedienden bestaan tegen het sluitingsuur der winkels van 19 uur en het op een avond in de week tot 10 uur ge. opend houden van de winkels besproken kunnen worden. Straalaandrijving bij duikboten. Dr. Zwlcky, een Zwitser van afkomst, heeft in een fabriek in Califomië een systeem uit gewerkt voor de toepassing van straalaandrijving op duik. boten. De motor zou van het zelfde type z|jn alg de straal motoren der vliegtuigen, doch in de vergassingskamer zou water in plaats van lucht met benzine worden vermengd. Moeder Poels van de „7 arte Plak" overleden. In de ouderdom van 63 jaar is in America (Limburg) Moe der Poels, bekend als de ver- zetsvrouw van de „Zwarte Plak" in de Peel, overleden. Tijdens de bezetting waagde zij herhaaldelijk haar Teven met het in veiligheid brengen van geallieerde piloten, onderdui kers en vervolgden. Haar echtgenoot werd in de zomer van 1944 door dc Duitsers vermoord. Moeder Poels werd onder scheiden met de Medal of Freedom" en kreeg bovendien een onderscheiding van de En gelse koning. Over haar leven en werken is onlangs een boek verschenen, getiteld ,.De Zwar te Plak" door Anton Kortooms. Zesdaagse in Brussel. Na de sprints van Vrijdagavond 10 uur luidde de stand In de Zes daagse te Brussel: 1. Brur.ed—de Kuysschcr. 152 pnt.; 2. Naeye—Ockere. 110 pnt. op één ronde: 3. Klnt—van Steenber gen, 136 pnt.: 4. Thijssen—Depauw 81 pnt. op 2 ronden: 5. Acou-Eruyt- hof. 138 pnt; 6. Bruyland-Adrlaens- sens. 82 pnt.; 7. Mollin—Hendrickx. 72 pnt.: 8. Schulte—Bocyen. 67 pnt. Alle overige koppels lagen op 3 of meer ronden achter. Middel kampBuyl bezetten met 3 ronden achterstand op de leiders de 11e plaats met 25 pnt. De Minister en Sinterklaas. De minister van sociale ken heeft bepaald, dat van 15 t.m. 27 November mnnne' lijke arbeiders in banketbak kerijen, wanneer z|j ouder zijn dan 18 jaar. gedurende 11 dagen per dag en ten hoogste 60 uur per week beid mogen verrichten. m Er wordt gewerkt aan aanwijzingen. Nadat de Tweede Kamer Vrijdagmiddag het wetsont werp tot regeling van de so ciale verzekering der reser- vepolitie had aanvaard (de C.P.N.-leden wagen tegen) werden de algemene beschou wingen over de Rijksbegroting voortgezet. De heer Andrtessen (KVP) ziet niet in, waarom het tij delijk karakter van de loon. bijslag is aangehouden. Hy toont zich een voorstander van byslagregeling aan ge huwden beneden 23 jaar. De heer Oud (VVD) wenst, dat de zaak in Indonesië niet te veel op de lange baan wordt geschoven. Als de laatste po ging om overeenstemming te bereiken, mislukt, moeten de maatregelen, die onvermijde lijk zijn. worden getroffen. De heer Hoogcarspei (CPN) dient drie moties in, waarin wordt gevraagd loonbyslag te verlenen aan gehuwden be neden 23 jaar en aan gepen- sionneerden, sociale rentetrek kers en kleine zelfstandigen en waarin verzocht wordt de grens der lonen en salarissen, die voor de bijslag in aan merking komen, te verhogen. De minister-president deelt nog mede, dat er reeds wordt gewerkt aan aanwijzingen voor burgemeesters en amb tenaren in geval van oorlog en bezetting. In de besprekingen met dr. Van Mook over diens ontslag ligt z.i. niets abnormaals, 't onjuist Nederland te ver. wijten, dat het in Indonesië de wapens heeft doen spre ken. Ten aanzien van gehuwde ambtenaressen wordt net gel dende ambtenarenreglement toegepast. Wat de loongrens voor de bijslag betreft, is de regering zover gegaan als z|j kon om de minstdraagkrach- tigen tegemoet te komen. Sprekend over de uitvoe ring van openbare werken merkt minister Lieftinck op, dat een enkele ervan zou kunnen worden aangepakt, maar er z|jn nog talrijke de siderata. De stemming over de mo ties-Wagenaar en -Hoogcars- iel wordt uitgesteld tot Dins- lag a.s. Drama op vooravond van bevrijding. 16 BEWONERS VAN DEDEMSVAART VERMOORD. Op de vooravond van dc be vrijding beleefden Dedemsvaart en Balkbrug een drama. Op de ochtend van de 6e April reden Engelse tanks door Dedems. vaart. De bewoners dachten vrij te zijn en gingen feestvie ren, terwijl de NSB-ers gevan- jen werden genomen. In Balk- irug waren echter nog Duit sers, die naar Dedemsvaart gingen, handgranaten in enke le huizen wierpen en willekeu rig 30 mannen gevangen na men, waarvan 15 geëxecuteerd zouden worden. Negen werden inderdaad gedood, vier konden ontvluchten en twee werden niet dodelijk getroffen. Aan de executie moesten leden van het Politie Vrijwilligers-batal- jon Nederland deelnemen. De eerste verdachten hebben thans voor het Bijzonder Ge rechtshof te Zwolle terecht ge. staan. Tegen de Tilburger H. Burger, „bloedhond der nazi's" werd de doodstraf gevraagd Hij heeft Joden gearresteerd en aan z|jn ondergeschikten bevel gegeven in Balkbrug 15 Nederlanders te executeren. In twee jaar tyds beging h|j 32 moorden. 15 jaar werd geëist tegen J. v. d. Brink uit Zeist, die tot het executiepeloton be hoorde. Allereerst behartiging Yan gezinszorg. Ce vergadering van burge meesters en secretarissen van Walcheren heeft aan de Stich ting Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel Werk ver zocht een dienst voor de maatschappelijke zorg van het platteland van Waicheren in studie te nemen en voor te be reiden. Vanwege de urgentie zal voor het probleem der gezins. verzorging allereerst een be vredigende organisatievorm worden voorbereid. Met gun. stig resultaat werden hiervoor reeds besprekingen gevoerd met kerkbesturen en Rijksin stanties. Het laat zich aanzien, dat een zodanige vorm van sa menwerking gevonden wordt, dat het mogelijk zal zijn in ruimer verband elke plaats van het Walcherse platteland, die sociale zorg te bieden, waartoe z|j alleen niet in staat is. In principe hebben de Z.L. Mde C.B.T.B. en de kruis verenigingen medewerking toegezegd. Mocht de opzet sla gen, dan zal het mogelijk z|jn van bepaalde punten uit ge zinsverzorgsters te dirigeren naar die gezinnen, waar de hulp van jonge vrouwen nood zakelijk is. De aantrekking van gediplo meerde gezinsverzorgsters zal nog op moeilijkheden stuiten. De medewerking van kerken en gemeentebesturen opent echter gunstige perspectieven voor stimulering van een op leiding. Er "wordt naar gestreefd alle activiteiten op het terrein van de gezinszorg, zowel kerkelijke als niet kerkelijke (bijv. ge meentelijke) in een Provinciale Raad voor de gezinszorg te coördineren. W. K. E. Münzer in vrijheid gesteld. In verband met de jongste mededelingen over de aflopen de taak der Bijzondere Ge rechtshoven, kan medegedeeld worden, dat het Bijzondere Gerechtshof te Middelburg voorlopig nog niet zal worden opgeheven, omdat het nog een aantal belangrijke zaken moet afdoen. Naar het Z. Dbl. meldt j is de Beauftragte fles Reichscommissars in Zeeland Willy K. E. Münzer in vrij heid gesteld en naar Duits land teruggekeerd. Het be wijs, dat hij het internationa le recht had- overtreden kon niet geleverd worden. Men achtte het voorarrest in kamp te Vught een voldoende straf voor zijn beleidsfouten. De Fachberater van het Middelburgse arbeidsbureau Mittelstenscheid, die duizenden Zeeuwen naar Duitsland deed afvoeren, kwam niet voor in vrijheidstelling in aanmerking. H|j wacht te Vught het einde van het onderzoek en z|jn be rechting af. Dan zijn er nog zaken in behandeling tegen de S.D.-man Klilner en de officier Wehdeking. Tot de Nederlan ders, die nog voor het Bijzon der Gerechtshof zullen verschij nen behoren Jan Dekker en Martien Beversluis. Centraal orgaan voor de Wederopbouw. Mr. A. J VAN DEK WEEL VERTEGENWOORDIGT ZEELAND. De minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, heeft in Den Haag het Centraal Orgaan voor de Wederopbouw geïn stalleerd. In dit orgaan hebben ondermeer zitting vertegen woordigers van drie provinciën, te weten Zeeland, Groningen en Limburg. Voor de vertegen woordiging van Zeeland werd aangewezen mr A. J. van der Weel, lid van Gedeputeerde Staten. Na afloop van de installatie plechtigheid werd door de sec tie Woningbouwvolume onder leiding van dr. ir. Z. Y. van der Meer, directeur-generaal van het departement, verga derd, over de verdeling vein het woningbouwvolume. Mr. Van der Weel nam aan deze be langrijke vergadering deel. Zeeuwse vissers op de haringvangst. Gedurende de winterseizoenen, die achter ons liggen, namen vele garnalen- en mosselvissers uit Zeeland en I aid-Holland deel aan de haringtreilvisserij voor de Bel gische kust en in h.t Kanaal. Sedert 15 April j.l. is evenwel voor de uitoefening van de zee visserij een nieuwe vergunning nodig van het bedrijfschap voor Visserijproducten. In het bel-ng van de voedsel- voori'ening v-rleent het Bedrijf schap voor het tijdvak van 16 No vember 1948 tot 1 Maart 1949, aan garnalen -en mosselvissers, die ln het bezit z|jn van een geldige ver gunning voor de garnalen- resp. mosselvisserij toestemming aan de harin ellvisseri) deel te nemen, zonder dat zij hiervoor een spe ciale vergunning behoeven aan te vragen. LEZERS SCHRIJVEN Dakpannen-tekort. De minister van Wederop. bouw heeft de gemeentebe sturen verzocht de grootst mogelijke beperking In het gebruik van dakpannen toe passen, zulks in verband met het grote tekort hieraan. Van 1 Januari af worden geen Rijksgoedkeuringen meer verstrekt voor utiliteitsgebou wen, die op speciale indu strieterreinen worden opge richt, wanneer hiervoor een dakbedekking met pannen is ontworpen. Aan particulieren kan slechts b|j urgente ge vallen toestemming voor g< bruik van dakpannen worde verleend. Stalionskas gestolen. Een gauwdief heeft Vrijdag avond te zes uur de kas van het station Bloemendaal gestolen, die naar schatting f 300 bevatte. Dieseleiectrische treinen naar het Noorden. Ir. F. Q. den Hollander, pre sident-directeur der Ned. Spoor wegen heeft te Groningen me degedeeld, dat op 15 Mei 1949 dieseleiectrische treinen naar het Noorden zullen rijden. Z|j zullen de afstand Amsterdam— Groningen in 2 uur 46 minuten afleggen en Rotterdam—Gro ningen in 3 uur 3 minuten. VREDESONDERHANDE LINGEN IN PALESTINA? Uit Palestina wordt ge meld, dat Israël vredesbespre kingen voert met twee Ara bische landen. Men vermoedt, dat dit Egypte cn Transjor- 'danië z|jn. Bestudering Zeeuws ziekenhuiswezen. In voorbereiding is een sec. tie „Ziekenhuiswezen" van de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk. Deze zal onder leidine staan van mr. A. J. van der Weel. Ondermeer zal de sectie de volgende problemen bestude ren: de tarievenkwestle, mede in verband met het standpunt, in deze van het Directoraat- Generaal voor de Prijzen, de inning der verpleeggelden, de regeling met ziekenfondsen en ziekenhuis verplegingsvereni. gingen het in rekening bren gen van de tarieven aan Cen traal Beheer, Rijksverzeke ringsbank, enz., regelingen met specialisten over 'het gebruik van lokaliteiten en instrumen ten, arbeidsvoorwaarden en salariëring personeel verbete ring der administratie, cen trale inkoop van goederen en de behandeling en kosten der was. Een koelhuis voor fruit te Krabbendijke. In de Donderdag te Krab bendijke gehouden vergadering van de Veilingvereniging „Krabbendyke en Omstreken" werd het bestuur gemachtigd een commissie te benoemen die voorbereidende maatregelen zal treffen om te komen tot de bouw van een koelhuis voor fruit te Krabbendijke. ZILVEÏtEN ARTSJUBILEUM Zondag herdenkt dokter Jos Hermans te Kloosterzande het feit, dat hij voor 25 jaar te Amsterdam het artsen-diploma behaalde. Plotselinge dood. Vrijdagmorgen omstreeks kwart voor zes is de 60-jarigo werktuigkundig ingenieur K. L., afkomstig uit Bilthoven, die voor het station te Goes stond te wachten op de bus naar het veer van Hoedekens- kerke plotseling in elkaar ge zakt eu vermoedelijk aan een hartverlamming overleden. Het stoffelijk overschot is overge bracht naar het Ziekenhuis Oostwal. Vllssingen krijgt een oorlogsmonument. Naar w|j vernemen zal er op de Algemene Begraafplaats te Vlissingen een monument wor den opgericht voor de gevallen burgers en militairen uit de tweede wereldoorlog. .Zoals men. weet bestonden -er x-eeds lange tijd plannen een monument op te richten voor de gevallenen van de marine schepen „Luctor" en „Bulgia". die in 1940 bij de Duitse aanval te Vlissingen werden vernietigd. Het comité, dat de stichting van dit monument voorbereid- Mr. Anne Bolle schrijft ons: Naar aanleiding der twee stukjes in Uw courant van 12 November '48 als reactie op mijn schrijven over het aandeel van mr. P. Die- leman in de bevrijding van Mid delburg, nerk ik op, dat ik abso luut niet tegen elkaar wenste op te wegen, aan wie(n) de meeste eer toekomt bij de bevrijding, dat het helemaal niet mij was te doen om iemand, wie ook. te eren, doch al leen ortt de juiste toestand van die dagen te helpen naar voren te brengen. De wnmd. burgemeester en de Duitsland en de scheepsbouw. Generaal Clay is voorstander van een omvangrijk Duits scheepsbouwprogramma. Deze mededeling heeft in diplomatie ke kringen, met name ook in Londen, nog al ontsteltenis te weeg gebracht en in Parijs leidt men er uit af, dat Amerika Duitsland voorrang wil verle nen bij de wederopbouw, nu Frankrijk politiek een onzekere factor is. Staking in Duitsland ordelijk verlopen. De proteststaking tegen de duurte van acht tien milj oen Duitse arbeiders in Bi- zonia is Vrijdag ordelijk ver lopen. Als de eisen tot loons verhoging niet doorgevoerd worden, zullen de vakvereni- glngsleiders nieuwe stakingen proclameren. De strijd om de aardappelprijs. De Chr. Boeren en Tuinders- bond. die een conferentie hield op Birkhoven te Amersfoort heeft een telegram aan de mi nister van landbouw gezonden, waarin ernstige teleurstelling wordt uitgesproken over het loslaten van de consumptie aardappelrichtprijs en prijsmaat regelen worden gevraagd. Vijftien Duitse voormalige" concentratiekamp-bewakers, door een Amerikaans militair gerechts hof te Dachau veroordeeld wegens het martelen en vermoorden van bewoners van het kamp Mauthau sen. z|Jn aan de galg ter dood ge bracht. illegalen hebben hetzelfde beoogd als mr. Dieleman en hebben onaf hankelijk van elkaar gewerkt. Ik heb, natuurlijk niet. de juist heid der voorstelling van zaken betwist in het stukje van 6 No vember 1,1., ik heb die feiten niet meegemaakt en ik heb niet de minste reden te twijfelen, doch van de andere zijde moet men de juistheid van mijn woorden ook niet in twijfel trekken. Aan de heer Littooij kan ik ant woorden, dat een deputatie van een drietal predikanten van ver schillende kerkgenootschappen te mijnen huize zich vervoegd heeft om bemiddeling van mr. Dieleman te verzoeken om de Duitse gene raal tot overgave te bewegen. Daarna is professor Wisse nog eens geweest, die persoonlijk dat ook nog met mr. rieleman bij de ge neraal wilde bepleiten, al was dat toen niet meer nodig. De generaal had wel degelijk te voren aan mr. Dieleman toegezegd (als ik schreef), dat niet in de stad zou worden gevochten (wat toch overgave impliceertmaar over het tijdstip en de wijze der capitulatie wilde de generaal zelf standig beslissen. Vandaar dat er nu misverstand mogelijk is. Het komt dus hierop neer, dat mr. Dieleman en de kerkgenoot schapvertegenwoordigers op hu manitaire gronden bepleitten Mid delburg niet tot strijdtoneel te maken, waarin de generaal toe stemde, terwijl de illegalen door hun contact met de geallieerde le gerleiding de militaire, technische zijde van de overgave hebben wil len regelen. Van onverdachte zijde is mij nóg nü bevestigd, dat ook mijn gege vens juist zijn. Jubilerende concierge. Personeel en leerlingen van de Goese Ambachtsschool heb ben de concierge, de heer A. v. Sabben, gehuldigd die 35 jaar als zodanig aan de school ver bonden is. De directeur, de heer C. J. Buurman, sprak namens personeel en leerlingen en noemde de jubilaris onvervang baar. Hem werden enige stoel- kussens en een fruitmand aan geboden. Mevr. v. Sabben ont ving bloemen. Voorts voerde nog het woord de oud-directeur, de heer J. H. B. Buthfer, die 18 jaar met de heer van Sab ben samenwerkte. Tót slot sprak de jubilaris, die behalve een goed concierge, ook een goed Zeeuwse rede naar bleek te zijn. de, heeft thans besloten met de oprichting hiervan alle gevalle nen uit dé öorlog te eren. De slachtoffers van beide schepen zullen evenwel bij het gedenk teken worden begraven, zodat de oorspronkelijke opzet niet verloren gaat. Men zal zo spoe dig mogelijk een ontwex-p doen vervaardigen. WONINGHERSTEL. Donderdagavond werd. in de Schouwburg te Middelburg een jaarvergadering gehouden van de Algemene Woningbouwver eniging. Hierin werd medede ling gedaan van de toezegging door B. en W., dat het herstel en. het achterstallige onderhoud aan de woningen van het com plex aan de voormalige Stijf- selweg gegund kan worden. Middelburg FOTOGRAFIE BIJ KUNST LICHT Woensdagavond is in de Schouwburg te Middelburg een lezing gehouden, waar vele fo„ tQ-liefhebbers uit Middelburg werden ingewijd in de gehei men van de fotografie bij kunstlicht. De bijeenkomst werd geo pend door de voorzitter der Walcherse Amateur-fotogra fen vereniging, de heer P. M. de Kleyn. Hierna gaf de heer Santvoort uit Eindhoven een overzicht van de mogelijkhe den tot fotograferen binnens huis, welke ook voor de een voudige amateur, bij een juist gebruik van kunstlicht, gebo den worden. Na de pauze, waarin de be zoekers gelegenheid hadden het aan de wand prijkende fo towerk van de leden der W. A.F.V. te bewonderen, vertoon de de heer P. Vreke een door hem opgenomen kleurenfilm van de historische optocht te Middelburg. Nadat nog door een aantal kleurendias van de heer A. R.' de Muynck, eveneens van de historische optocht, bewezen was dat de kleurenfotografie bij uitstek geschikt is om der gelijke taferelen op de gevoe lige plaat vast te leggen en de Fa. Focus met een geestige te kenfilm haar nieuwe geluids film-installatie demonstreerde sloot de heer de Kleyn de bij eenkomst. Vlissingen Bonkaarten halen. Maandag zijn te Vlissingen aan de beurt de lettere N. O, P, Q en O.- en W.-Souburg CONCERT Donderdagavond werd in dê Ned. Herv. Kerk te Souburg door het Herv. Kerkkoor, on der leiding van de heer Jan Hekhuis een concert gegeven, ten bate van het restauratie fonds. De heer A. Baljé sprak een openingswoord, waarna verschillende koraalnummers ten gehore gebracht werden. De heer Hekhuis speelde en kele koraalnummers op het orgel- De heer J. Dey sprak een slotwoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2