Jane Grey? m Minister In't Veld over woningbouw-problemen O 1 Hjjgj Sport en wedstrijden In 1960 moet de achterstand ingehaald zijn DF, MIJNEN IN STRAAT KORFOE. Kappic cn Jc kesllrarc sleep Waar is Bevrijding van Middelburg Nog geen beslissing over huur-verhoging De minister van wederopbouw en volkshuisvesting, mr. dr. J. In 't Veld, heeft tijdens een maaltijd, waarmee een wederopbouw-pers- excursie besloten werd, zijn inzichten gegeven in de problemen van de wederopbouw- en volkshuisvesting in ons land en in de verwach tingen welke men zich hier kan stellen. Hij deed zulks door het beantwoorden van een aantal vragen, welke hem door de deel nemers aan deze excursie werden gesteld. De productie per werkdag is sinds 1347 met ongeveer 40 ge stegen. Beschikt men over een meer regelmatige ma'.sriaalvoor- ziening, dan zal deze haar invloed tep goede op de prestaties heb ben. Het deviezenprobleem noemde de minister het meest benauwende probleem. Het aantal deviezen be draagt bij een bescheiden produc tie 25 van_ de bouwkosten. Door de Marshall-hulp kon ook het bouwbedrijf hersteld worden. Als straks deze Marshall-hulp een einde neemt, zal het van onze be talingsbalans afhangen of wij over voldoende deviezen zullen kunnen beschikken ten behoeve van net bouwbedrijf. De minister ontwikkelde nlerna enige gedachten over de toekomst mogelijkheden. Het betreft hier slechts een gedachte, geen vastge steld plan. Deze is gebaseerd op net opvoeren van de product.e in 1952 tot 60.000 woningen. Meer durft hij niet te ramen, omdat de ze speculatie reeds optimistisch gesteld is. Men zal zulks alleen bij de uiterste krachtsinspanning en een betere betalingsbalans kunnen bereiken. Vóór de oorlog bedroeg de top- productie 55.000 woningen per jaar, de normale productie 40.000 per jaar. Ook nu baseert men zich op 40.000. Waarschijnlijk is het getal iets hoger, omdat er voor de oorlog veel krot-opruiming was. Sir Hartley Shawcross, Brits advocaat generaal, noemde Woensdagochtend voor het eerst de naam van de „geheimzinnige getuige", die de Britse juridische de legatie heeft gedagvaard toen de „Straat Rorfoe',' kwestie voor het intema- 1 tionaie hof in het Vredes paleis te Den Haag werd hervat. De getuige is een ex-officier van de Yoego-Slavische Mari ne, Karlo Kovachich, die uit Joego-Slavië was ontsnapt en aldus in de gelegenheid was voor Engeland te getuigen. Zijn verklaring zegt, dat hij fezien heeft dat twee Joego- lavische marineschepen met mijneri werden geladen kort nadat de. Britse flotille in Korfoe was aangekomen. Voorts had een officier aan boord van een van deze sche pen hem vetrteld dat mijnen waren gelegd in Albanese wa teren. Sir Hartley heeft de taak aan te tonen, dat Albanië verantwoordelijk is voor de aanwezigheid van de mynen in Albanese wateren waarop de Britse schepen Saumarez en Volage zijn gelopen. Eerder had hy het hof verteld, dat naar de mening van de Britse regering Joego-Slavië de mij nen had gelegd in opdracht van Albanië, welk land zelf niet de beschikking heeft over schepen of mijnen. welke men thans niet op grote schaal doorvoert. Nu wil men al leen bij de werkelijke krepeerge- vallen daartoe overgaan. Bij een normale aanwas van 40.000 zou men kunnen volstaan, wil men niet achteruitgaan. Er is evenwel nog grote ach terstand. Men neemt aan, dat de ze 300.000 woningen bedraagt, 'in dien men nu tot een jaarproductie van 60.000 zou komen, zouden er dus 20.000 per jaar op de achter stand worden ingelopen. Dat be tekent, dat indien men In 1953 de productie van 60.000 woningen be reikt, men in 1968 pas de achter stand zou hebben ingelopen. Dit bevredigt niet. Nu heeft men gedacht aan dnplexwoningen, twee woningen in één woning, welke later tot een volledige wo ning kan worden teruggebracht. Denkt men nu aan 20.000 du- plex-woningen onder deze 60.000, dan zou zulks 80.000 woningen per jaar betekenen. Op de grote ach terstand worden dan jaarlijks 40.000 woningen ingelopen, zodat men in 1960 „bij" zou zijn. STABILITEIT IN HET BOUWBEDRIJF. Nu heeft dit ook betekenis voo: het verkrijgen van stabiliteit in het bouwbedrijf, want als men alle achterstand heeft ingehaald zal men over ongeveer 200.000 du- plex-wonlngen beschikken, waar voor men 10 jaar nodig zal heb ben, om deze tot enkele woningen om te vormen, zonder nieuwe ach terstand te krijgen. Voorts zullen er dan zoveel krotten zijn, dat men 10 jaar nodig zal hebben, om deze op te ruimen. Deze stabiliteit in het bouwbe drijf noemde de minister van zeer groot belang. Gedurende 25 jaar zal het bouwbedrijf op deze wijze op 55 a 60 duizend woningen per jaar kunnen rekenen. Ten aanzien van de montagebouw her innerde de minister er aan. dat er 150 plannen voor ratiobouw werden bekeken. Er bleven 20 tot 30 systemen over. Hij noemde het teleurstellend, dat het paticulier bedrijf op enkele uitzonderingen na voornamelijk enkele kleine bouwers hier in gebreke geble ven is. Het ligt In de bedoeling de ver deling van het bouwvolume over 1949 in handen van Ged. Staten te geven. Op zijn departement is een schema ontworpen voor de verdeling van dit volume voor de traditionele- en de montage woningen voor de Riovincies en de drie grote steden. Ged. Sta ten verdelen dus per provincie het volume, maar de gemeenten zul len onder elkaar kunnen ruilen, als de een b.v. meer montagewo ningen wil hebben en een andere minder. Het deviezenprobleem speelt bij de montagebouw geen rol. Onze baksteenproductie staat b.v. ver achter bij de behoefte. De duplex- woningen kunnen ook in monta gebouw geproduceerd worden. VERHOGING DER HUREN? Desgevraagd antwoordde de mi nister, dat hij niet kan bevesti gen dat de huren per 1 April zou den worden verhoogd. Daarvan is geen sprake. Een verhoging van de hurenmoet vanzelfsprekend bezien worden in het kader van de loon- en prijspolitiek. Een standpui.. is nog niet bepaald. Het zou naar de opvatting van de minister niet goed zijn als een huurverhoging achterbleef. Er moet een normale verhouding be staan tussen de lonen en de hu ren. De arbeider mag in geen ge val van die verhoging de dupe worden. Zij zal moeten worden opgevangen door prijzen of lo nen. Men zal, indien een huurverho ging door de lonen zou worden opgevangen. rekening moeten houden met de gepensionneerden rentetfekkers, enz. Dat het aan tal woningen in aanbouw sinds de door hem in September geno men maatregelen niet is vermin derd, betekende ook voor de mi nister een verrassing. Het blijkt even moeilijk een motor op toe ren te brengen, als om die toeren te verminderen. De aankondiging van zijn maatregelen leidde tot een nog zoveel mogelijk tijdig in dienen der plannen. SNELLER BOUWEN. Vóór de oorlog bedroeg het aan tal woningen in uitvoering 25.000, nu 45.000. Zulks leidt tot stagna ties. Het aantal tegelijk In uitvoe ring zijnde woningen zal moeten worden teruggebraoht tot b.v. 35.000. Men zal ook tot een snel lere uitvoering moeten komen. Vóór de oorlog was de bouwduur ongeveer 6 tot 8 maanden; nu meer dan een jaar. Deze beper king en deze snellere bouw zijn nodig om meer evenwicht te be reiken. In de periode tot 1 April 1949 worden er nu weinig plannen goedgekeurd. BOERDERIJEN Wat de boerderijenbouw betreft merkte de minister op, dat de nieuwe regeling in een vergevor derd staJLum is. Er vindt thans overleg met financiën plaats. Die nieuwe regeling zal niet meer zo lang op zich laten wachten. Er wordt thans al gedaan of deze er is. 24. Nadat ze de trap op waren ge klommen, ontmoetten ze daar weer de bewaker van het Paleis. „Mijn wezen is van verbazing vervuld", zei die. „Gy waart toch alreeds ver reisd met Uw sleepschip?" „Ja, dat waren wij ook", zei Kappie. „Maar we zijn weer terug en nu zouden we meteen de Sultan willen spreken! Schiet op. jongeman!" - De bewaker verdween op snelle voe ten en even daarna hoorden ze druk gepiraat, eerst veraf, maar toen steeds dichterby, tot dat de sultan de deur openrukte. „Gy zyt terug!" riep hij. „Gy heeft U van Uwe taak gekweten? Wanneer U iets is overkomen met myne goudsta ven, zult gij belden met de grond ge lijk worden gemaakt. Spreek! Snel!". „Ehehehbegon Kappie, En de Maat zei!" „Oh...oh...oh...", ter wijl hij zich achter Kappie probeerde te verschuilen. Studerende militairen krijgen groot verlof. Blijkens een legerorder kan aan dienstplichtige onderofficie ren. korporaals en soldaten, die niet buiten Europa dienen en de studie aan een universiteit ol' hogeschool wensen aan te vangen of voort te zetten, onge acht de lichting, waarvoor zij voor de dienstplicht zijn inge schreven, groot verlof worden verleend, indien zij vóór 1 Ja nuari 1947 voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn geko men en zij sedertdien onafge broken in werkelijke dienst zijn geweest. Sportleiders-instituut geopend. Woensdagmiddag heeft de mi nister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, het centraal op leidingsinstituut voor sportlei ders te Overveen officieel geo- opend. Prins Bernhard gaf door zijn aanwezigheid, blijk van zijn belangstelling voor de lichame- melijke opvoeding en sportbe- oefening'van ons volk. In zijn openingsrede zeide de minister, dat reeds voor 1940 de wenselijkheid werd gevoeld van een centraal opleidingsinstituut voor sportleiders. Het aantal geschoolde sport leiders, die niet alleen de tech nische kant van hun vak gron dig verstaan, maar ook in staat zijn als mens een algemeen vormende invloed op hun leer lingen uit te oefenen, is nog ge ring. Dit instituut zal althans in deze vorm een unicum in West-Europa zijn. In samen werking met de departementen van binnenlandse zaken en van justitie zal aan de opleiding worden deelgenomen door een aantal leerlingen, die voorbe stemd zijn om onderricht te ge ven aan het personeel van rijks- en gemeentepolitie en van de brandweer. C.B.T.B. gaat ctuele vraagstukken bespreken. De Chr. Boeren- en Tuin. dersbond heeft tegen Vrijdag en Zaterdag a-s. zyn hoofd bestuur en andere provinciale leiders bijeengeroepen in een tweedaagse conferentie op .Birkhoven" bij Amersfoort ter bespreking van enige ac tuele vraagstukken. De voorzitter van de bond, de heer Chr. van den Heu vel, zal inleiden de bespre king van het vraagstuk van de pensioenverzekering voor zolfstandigen en de toekom stige landbouwpolitiek. De secretaris va„ de bond, mr. W. Rip zal net wetsontwerp op de bedrijfsorganisatie toe lichten. Medewerkster Yan Brune in vrijheid gesteld. Een van de medewerksters van Brune. de man die eerst een grote rol ln het verzet speelde, doch la ter verradar werd en daarvoor thans te Arnhem terecht staat, is Woensdag in vrijheid gesteld. Het is de adminostratrice G. K.. in de illegaliteit destijds bekend als Puck, die door haar passie voor Brune, diens willoos werktuig werd. Ook de illegalen dr. Vermeer en Hendriks, die bij „Puck" inwoon den, verklaarden voor het Hof, dat er suggestieve kracht van Brune uitging. Dr. Vermeer zeide: Wij hebben allemaal geloofd in Brune. maar het treft ons onaangenaam, dat zy er voor opdraait. De procureur-fiscaal, mr. J. de Walle. eiste ten slotte één jaar voorwaardelijk, waarna het Hof haar op verzoek van de verdedi ger, mr. M. Kranenburg, terstond in vrijheid stelde. LEZERS SCHRIJVEN Feuilleton") Romantisch verhaal van H. Morgan Robby Walter keerde hem te- leurgesteld en danig teneterge- slagen de rug toet en verliet net perron. Al Brown volgde "b zo. tèngzaam en getlaten, alsof hy niet wist, wat hy met zyn lege tyd moetst beginnen! Het door zyn imposante hoogte bijna smal lijkende front van het Maxwell Hotel aan Broadway in New York sti j in vlammend schijn sel der lichtreclames scherp meltegen dö nach1:e^lle Memel. In de drukste verkeersstraat van de metropool bruiste het grote stadsleven, maar tot de man, die op de zesentwintigste verdieping voor het raam stond, drong hiervan slechts weinig door. Hij had een der b^ide glazen deuren geopend en keek geïnteresseerd naar buiten. Niet naar omlaag ech ter, waar langet files auto's als uit een speelgoedwinkel zich een weg baanden over het glim mende asfalt en duizenden voetgangers als mieren rond kropen, maar naar rechts. Zijn blik gleed zoekend langs de smalle uitbouw, welke zich over de gehele breedte van het gebouw uitstrekte. Hy mat met zijn ogen de afstand van het ene raam tot het volgende alsof hij de mogelijkheid over-, woog langg deze smalle ste nen rand zijn doel te bereiken. Daarna wierp hy een blik ln de diepte; zijn ogen ver kleinden zich tot een smalle spleet en om zijn mond ver soheen een trek, die moeilijk te definiëren was. Plotseling keerde hy zich om, na de deur met een reso luut gebaar te hebben geslo ten. Het was alsof hij vluchtte voor de verleiding, alsof hy eensklaps tot een ander be sluit wa3 gekomen. Hij liep door de fraai ge meubileerde kamer naar de deur, deed deze voorzichtig open en zocht spiedend de lan ge, smalle gang af. Er was niemand te zien. De nachtelijke stilte, welke fiier, in het hartje van New York haast vreemd aandeed, werd slechts even verbroken door het zoemend geluid van een lift, dat weldra wegstierf. De man sloop naar buiten, bleef ingespannen luisterend :taan, liep daarna met goed paar deuren en Kr km R gespeelde zorgeloosheid een paar deuren voorbij tot hij plotseling wederom zyn stap inhield. Slechts een ogenblik aarzel de hij, dan haalde hij uit zijn broekzak bliksemsnel een voor treffelijk bewerkte loper te voorschijn, vergewiste zich nog eens, dat alles stil bleef en niet het minste geluid het na deren van mensen aankondigde en opende met verbazing wekkende handigheid de deur, waarvoor hij stond. Hij trad onhoorbaar binnen, deed de deur geruisloos achter zich dicht en sloot haar van binnen weer af Vervolgens draaide hij het electrisch licht aan en keek om zich heen. Een raadselachtig lachje speelde om zyn, in verhouding tot het smalle gezicht, zeld zaam, grote mond. Kapitalen zouden hier wel niet te halen zijn. Hij herinneerde zich te tebben gelezen, dat men de be woonster van deze kamer bij haar arrestatie in San Fran cisco alles had afgenomen en het naar Hollywood had ge stuurd, waar zy zelf helaas niet was aangekomen. Of gelukkig, van zyn standpunt bezien. Hij stak een sigaret op en bekeek de kamer eens wat nauwkeuriger. Hij wierp een vluchtige blik in een hangkast en zag tot zijn verbazing, dat Jane Grey zich tijdens de twee dagen van haar verblijf in New York alweer een zeer uit gebreide garderobe had aange schaft. Die jongedame scheen dus nog lang niet zo op zwart zaad te zitten als hij gedacht had, blijkbaar hadden de „zaken" in Hollywood haar voldoende opgeleverd om zich ook hier nog behoorlijk in de kleren te kunnen steken Hij scheen dus nog niet zo'n slechte neus te hebben gehad. Voldaan glimlachend, als iemand, die volkomen tevreden is over zich zelf, liet Mij zich in de eerste de beste fauteuil vallen, sloeg zijn benen over elkaar en maakte het zich zo gemakkelijk, alsof hij zich hier tussen zijn eigen vier muren bevond. ,,Ik ben moe, Bob zei Jane Grey. „Laten we daar morgen maar eens verder over praten In ieder geval schijnt Robby Walter ditmaal ons spoor toen werkely'k te hebben verloren.., tenminste, wanneer Brown niet handiger is dan hy. Mor genavond loopt de termijn, die hem gesteld Is af. Zelfs wan neer net hem gelukte mij hier, te vinden, zou hij mij toch niet meer op tyd aan zijn club vrienden kunnen voorstellen. En nu wel te rusten .(Wordt vervolgd). En het aandeel van Mr. P. Dieleman. De heer J. Ph. Koene schrijft ons: Het schrijven van mej. Mr. Bolle over bovengenoemd onderwerp noopt mij nog een korte aanteke ning te maken, niet om iemand ongevallig te zijn of tegen te spre ken, 8och uitsluitend om derwille Bolle. Voorop zij gesteld, dat uw arti kel van 6 November j.l. geplaatst is zonder dat mij daarvan iets be kend was. Mr. Bolle'c schrijven staat m.I. geheel naast uw artikel van 6 No vember, waar dit toch alleen gaat over de geschiedenis van de ge heime zender en over het over brengen van de eis der geallieer den. Zij schrijft alleen, dat mr. Diele- man reeds by de Generaal op over gave had aangedrongen (wat na tuurlijk te waarderen valt) en dat, toen ik de eis tot overgave overhandigde, de zaak reeds was beklonken door bemiddeling van mr. Dieleman. Zou dit inderdaad juist geweest zijn, dan was dit toch niemand, althans mij als wnd. Burgemeester niet bekend, daar mr. D. mij daarvan niets had ver teld. Wel had hij mij een paar da gen tevoren toen ik uit eigen initiatief de Generaal verschillende voorstellen had gedaan en o.a. om overgave had gevraagd gezegd, dat hij reeds eenzelfde verzoek had gedaan, doch zonder succes. Of de opmerking van mr. Bolle is onjuist wat ik niet wil aan nemen óf de Generaal heeft de Regeling der provinciale financiën. In verband met het wetsontwerp tot herziening van de regeling der provinciale financiën heeft de regering in een memorie van ant woord erkend, dat deze regeling voor verscheidene provinciën een aanmerkeiyke positieverbetering zal betekenen. Zij heeft zelfs de vrees, dat sommige met behulp van de middelen uit het Provin ciefonds vrij ruime uitgaven zul len doen, zonder dat de belasting plichtigen der provincie zich hier voor naar evenredigheid behoeven ln te spannen. De regering is dan ook in het geheel niet. te spreken over de wyziging, die door aan vaarding van het amendement- Algera in het oorspronkelijke ont werp is aangebracht. Er zal geen voorstel worden Ingediend om de ongeiykheid. die hierdoor tussen de gemeenten en de provinciën met betrekking tot de kortingsre geling is ontstaan, weg te nemen. belofte niet willen houden, want toen ik op 5 November des mid dags ongeveer 1 uur dus één dag voor de bevrijding hem op zocht, zeide hy na enig nadenken en nadat hy de geallieerde eis ge lezen had, niets te kunnen doen. Alleen bleek alras, dat hij een radiopeilwagen de stad inzond om te trachten de geheime zender te ontdekken. De opmerking, dat „de jonge Duitse S.S. officier, die toen steeds als dwarskyker by hun ge sprekken was geweest, toen was vertrokken" strookt niet met de feiten. Althans op 5 Nov. om 1 uur was hij by ons onderhoud wél aanwezig, kreeg van de Gene raal onmiddellijk de cis tot over gave te lezen en fixeerde hij my, alsof hy me onmiddeliyk wilde in- sperren. Nogmaals mijnheer de Redacteur bovenstaande schreef ik alleen om derwille van de juiste geschiedenis Er waren toen m.i. drie catego rieën Nederlanders, te weten: 1 zij die hun plicht deden, wat m.i. normaal was; 2. zy die veel meer dan hun plicht deden en dat soms met de dood moesten bekopen; 3. zij die soms hun plicht deden en soms de vijand welgevallig wa ren. Ik koei :r de hoop tot de le groep te mogen worden gerekend en reken zelf de mensen van de geheime zender tot te tweede groep. NOG EEN STEM. De heer A. D. Littooij schryft ons: Mag ik naar aanleiding van het schrijven van Mr. Annt Bolle ook iets zeggen van het aandeel, dat de toenmalige waarnemend Com missaris der Koningin van Zee land, Mr. Dieleman, in de bevrij ding had? 's Middags van de dag van de bevrijding ontmoette ik èn Mr. P. Dieleman, èn de Dominé door Mr. Bolle bedoeld. Die dominè is Prof. Dr. G. Wisse. Deze beide heren heb ik toen dringend verzocht de Generaal te gaan vragen tot over gave te beslissen. Zij gingen sa men om 4 uur pand 6 van de Dam binnen. Ik was van mening, dat deze heren daarvoor het meest ge schikt waren, want zy waren voor de Generaal geen vreemden. Op hun terugkomst heb ik gewacht en vernam toen, dat de Generaal niet tot overgave bereid was; hy wachtte tot hy daartoe ge dwongen werd. Om 5 uür reed de eerste wagen met Canadezen onze stad binnen e: stopte voor het raam waar ach ter de Generaal zat. De Generaal wenste zich niet over te geven aan een officier lager ln rang dan hy was. Een tweede wagen kwam di rect daarna voor en één der offi cieren werd Generaal gemaakt. Aan hem gaf de Duitse Generaal zich over. - KLAPROOSDAG In ons land zijn zeer vele Saven van Geallieerde mili- iren, die hun Nog steeds rumoer om de Haagse tram. In Den Haag vergaderde een aantal H.T.M.-mensen, van de Ne derlandse Vereniging van -Spoor- en Tramwegpersoneel. Er waren ongeveer 70 personen aanwezig. De heer L. Touw. voorzitter van het zg. Inlti. •"-fcomlté. hield een re de, waarin hy critiek uitoefende op het bestuur van de Haagse af deling, het hoofdbestuur van de Ned. Vereniging en het N.V.V. Tydens de op deze rede volgen de discussies werd er door enkele personen op aangedrongen uit de Ned. Vereniging te treden. De heer Touw achtte dit standpunt niet juist. Volgens zijn mening moest men binnen 14 dagen een nieuw bestuur van de Haagse af deling kiezen. DE LOONREGELING. De nieuwe loonregeling voor de H.T.M., zoals deze is samengesteld in overleg met de vakorganisaties en werd goedgekeurd door de raad van beheer, is thans in de loon- commissie van de Stichting van de Arbeid.. Op aandrang van de directie der H.TM. en vertegenwoordigers der vakorganisaties zal reeds deze week genoemde Stichting advies uitbrengen aan het College van Ryksbemiddelaars. Ook laatstge noemd college heeft toezegging gedaan met de meeste spoed de zaak te behandelen en haar inge nomen standpunt onmiddellijk ter kennis te zullen brengen van het departement van verkeer en wa terstaat. Verwacht mag worden, dat de nieuwe loonregeling nog deze maand haar beslag zal krij gen. (Ingezonden mededeling) Amsterdamse beurs lONov. 11 Nov. 100% Nederland 1948 (3%) 100(4 dito 1947 3 97% dito 1937 3 97% Dollar-lening 1947 3 100 Mi Investeringscert. 3 97% Nederland 1962—64 99 Nederland 1962—64 99% Nederland N.W.S. 2% 80% Spaare. f 100 2101% Indië 1937 A 3 95% Grootboek 1948 3 98 Ned. Ind. Hand. B. Ned. Handelsmij. AKU Bergh's Jurgens Calvé-Del't Centrale Suiker Kon. Ned. Hoogovens Unilever Ned. Kabelfabrick Philips Wilton Feyenoord Biliton Kon. Petrol. Mij. Amsterdam Rubb. H.A. Lijn Kon. Paketvaart Ned. Scheepv. Unie Rotterdamse Lloyd Stv. Mij. Nederland Handelsver. A'dam Deli Batavia My. Deli MU. 153(4 147% 287 272% 272% 257 258 221% 223% 305% 149% 159% 157% 156% 152 160% 144% 144% Voor zover van buitenaf kon worden beoordeeld was de handel op de effectenbeurs vandaag min der omvangryic dan gisteren, Daarbij was de stemming onregel matig, maar over het geheel ge nomen kon de markt pryshoudend worden genoemd. De aandacht werd voornameiyk in beslag geno men door Koninklijke, die vry druk werden verhandeld en na iets hoger opening vergeleken by het slot van gisteren, een viertal pun ten ->aar beneden liepen. Daarna openbaarde zich echter weer eni ge vraag, in verband waarmede een herstel intrad en by het slot was de koers ongeveer gelijk aan (mY j Gerónd haar! Droog,. breekbaar haar weer I slevig en elastisch 1 door 2 minuten per dag gebruik van (Ingezonden mededeling) (Ingezonden mededeling) Verwachten de Republi keinen een Nederlands offensief VERKLARINGEN TE - NEW-YORK. Soedarpo Sastrosotomo, republi- kleins functionaris in New-York, en A. Maramis, republikeins mi nister van financiën, hebben te New-York tegenover de pers ver klaard. dat een wcrkeiyke oorlog tussen de Nederlanders en de re publikeinse troepen dreigt uit te breken. Indien het zover komt, zul len slechts interventie van de Ver. Staten en het toepassen van eco nomische sancties de Nederlanders er van weerhouden het „dreigend offensief" in te zetten, zo verklaar den zy. Sastrosotomo verklaarde, dat de rustpauze in de vyandelijkheden voorby was en dat uit de laatste berichten uit Indonesië bleek, dat de Nederlanders gereed waren om spoedig een actie tegen de repu blikeinse troepen in te zetten. Hij zeide nog. dat de Nederlandse blokkade er de oorzaak van is, dat Indonesië geen producten kan uit voeren In ruil voor dringend nood- zakeiykc medicijnen en textiel uit de Ver. Staten. leven gaven VOETBAL Lemberechts speelt niet mee In verband me£ een bles sure is het uitgesloten dat de bekende Belgische buiten speler Lemberecnts op 21 No- vemer a,s. te Antwerpen met het Belgische elftal tegen Gen. William Slln, de nieuwe st.af-chef van het Britse Geme nebest. hoe in de oorlog de graven van de geallieerde vliegera in een lioelc van de Noorderbe graafplaats te Vllssingen ver stopt werden en het ons ver boden werd op die graven bloe men te leggen? Dat alles is nu voorby. Wy zyn weer vrij, vrij om ons zelf te zijn, vrij ook om onze vrien den die gevallen zijn, te eren. Dit kunnen wy doen, dit wil- len wy ook doen. Maar hier voor is geld nodig. Wilt U ons helpen geld hier voor te verzamelen? Natuur lijk!!! Geeft U dan op alg collec tant voor de Klap roos-collecte op Zaterdag 13 November, aan één van de onderstaande adres sen: Mevr. Verijzer-van Graaf eiland, Spuistraat 51 Vllssin gen; Mevr. Weyens, Nieuw- straat 1 Vlissingen; Mevr. van den Bergen, Scheldestraat 62, Vlissingen. ATHLETIEK Ook Slijkhuis naar de V. S. Niet alleen Fanny Blan- kersKoen, maar ook Wim Slijkhuis is uitgenodigd voor deelname aan de door de Amerikaanse Amateur Athle- tiek Unie tussen 29 Januari en 6 Februari 1949 te orga niseren wedstrijden. SCHAKEN VLISSINGEN—-MIDDELBURG. Op 1 November werd de schaak wedstrijd Vlissingen—Middelburg II gespeeld. Nadat dezer dagen en kele afgebroken partijen zijn uit gespeeld, is de uitslag thans 55 geworden. De gedetailleerde uitslag Is als volgt: P. VUn—L. A. Jongcpier G, Ruyg—J. L. Wou dit ra 1- 0; G. de Regt—D. de Vos 0 -1: D Schreuder—J. A. Vrri'tn'; F. Haccou—J. Filsscbaa-, i u J. Jansen—I. S. Blokpoel 1—0: C. J. MomtnaasA. de Hollander M. v. d. Hemel—P. Sanders 1—0; A. WJllemsc—G. Boot J. de Waard—J. Mondccl 0—1. MOTORSPORT Steman speedway-kampioen van Nederland. Dc sportcommissie van de K.-N. M. V., heeft besloten als nog een speedway-kampioen 1948 uit te roepen. Een terug blik op de prestaties van onze speedwayrijders was voldoen de om de beste man van het afgelopen seizoen aan te wy- zen en er kon geen twyfoi om trent de keuze bestaan. Henk Steman is momenteel Ncer- land's beste speedway-cou reur. Het valt te betreuren dat er tot slot van het seizoen geen kampioenschappen zyn ge weest: de rijders konden met de betreffende organisator ten aanzien van de financiën niet tot overeenstemming komen. Niettemin meende dc K. N. W. ook voor speedway de man te moeten ersn. Ook *i nnl'du*» binnen- de kampioensarmband.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3