NIEUWS UIT ZEELAND f 760.- millioen verrookt en opgedronken! Drinkwatervoorziening Walcherse weiden Minister Drees over het regeringsbeleid WALCHEREN Grote proteststaking in Duitsland. Tweede Kamer DE VIJFDE COLONNE IS EEN GEVAAR. DEFENSIE IS NODIG. In dc Tweede Kpmer zjjn Donderdagmiddag de algemene beraadslagingen over de rijks begroting voor 1949 voortgezet. Minister-president Drees merkt bij de beantwoording der spre kers op, dat verscheidene on derwerpen nader aan de orde zullen komen. Tot de heer Zandt zegt hij, dat hij niet de indruk heeft dat er meer ge vloekt wordt dan vroeger. Tot de internationale situatie komend zegt spr., dat dè toe stand van ons land meer dan ooit bezien moet worden in het internationale kader. De toe stand is ernstig. De heer Wage naar heeft gevraagd of er spoe dig een derde oorlog komt. Spr. heeft de verwachting dat het niet tot- een oorlog in directe zin behoeft te komen. Het lijkt hem mogelijk, dat aan de vijfde colonne veel zal worden over gelaten. Daarop dient men be dacht te zijn. Dat de communisten met leed wezen zien. dat hier een zekere rust blijft bestaan, verstaat de heer Drees. Tot het herstel der welvaart draagt ook bij het Marshall plan. Wie dat zou afwijzen zou mededewerken aan daling van het welvaartspeil. Helaas moet door dc algemene situatie de aandacht geschonken worden aan gemeenschappelijke defen sie. FEDERALISME. De regering is overtuigd van de noodzakelijkheid van verde re ordening van West-Europa. Spr. is er van overtuigd, dat de organen zullen groeien uit de- eigen werkzaamheid. Het ge vaar is niet denkbeeldig, dat de invloed der parlementen wordt beperkt. De regering hecht er zeer aan de economische unie te verwerkelijken. Er is een pro gram samengesteld, maar er zijn grote moeilijkheden, o.m. omdat wij armer zijn. De mo gelijkheid der unie hangt voor een groot deel af van monetai re vraagstukken. Ten opzichte van de verlan gens inzake grenscorrecties is de regering ten volle actief. In de verhouding tot Surina me en de Nederl.-Antillen zijn we in een verheugende sfeer gekomen, verklaart de minister president. INDONESIA. Komende tot Indonesië ver klaart spr. voor de persoon van dr. van Mook en zijn werk gro te bewondering te hebben. Men heeft nu deze toestand dat in vele gebieden herstel is te constateren en dat er een mate van overeenstemming is bereikt welke voor menig Zuid- Aziatisch land een voorbeeld kan zijn. Spr. hoopt, dat 'tdr. Bcel gegeven zal zijn de een heid te verwerkelijken. De huidige situatie in Indo nesië besprekend, herinnert spr. eraan, dat in het vooruitzicht gesteld was in de regeringsver klaring, dat er nog een poging zou worden gedaan om tot overeenstemming te geraken. Tenslotte is er een internatio nale positie. Men heeft een een zijdige kijk op wat er gebeurt. Met de internationale situatie moet men als met een realiteit rekening houden. Wij overleggen nog met de republiek. Mislukt dat dan houdt dc regering onverkort vast aan instelling ener interim regering voor 1 Januari 1949 op grondslag van het gepleegde overleg. De regering streeft niet naar een overeenkomst tot elke prijs. Oprukken onzer troepen zou niet betekenen, dat er minder mensenlevens verloren zouden gaan. Wij hebben volstrekt ge- eist. dat er aan rle nmdige toe standen een einde wordt ge- Zesdaagse in Brussel. Na de sprintwedstrijden van Don derdagavond 10 uur was de stand van de Zesdaagse te Brussel: 1. Sterckx-Depredomme. 117 punten: 2. Kintvan Steenbergen, 115 p.; 3. Brunocl—Do Kuysscher, 103 p.: 4. Lapebie—Seres, 03 p.; 5. Bruyland—Adrinenssens, 54 p.; 6. ex aequo Gillen—Clemens cn SchulteBoeyen, 30 p. Dc overige koppels waren één of meer ronden (Ingezonden mededeling) Crq&aZ nüzts (roven \S£tj maakt, verklaart de minister president De heer Stikker heeft doen weten, dat er mogelijkheden zijn om tot overeenstemming met de Republiek te komen. In we zen is vastgehouden aan het standpunt, dat van het begin af is gesteld. Spreker zet uiteen, dat het deviczentekort belet de textiel- positie en de aanvoer van bouwmaterialen beter te ma ken. Er zijn veel leningen ge sloten, maar er zijn grenzen. Ook met de Marshall-hulp hebben we nog niet voldoende. En op een gegeven moment moeten we toch weer op el- gen benen staan. In verband met de vraag waarom de loor.byslag niet geldt voor gehuwden beneden 23 jaar, is In dc Stichting van de Arbeid gezegd, dat speciaal de lonen der jongeren het meest gestegen zjjn. MINISTER LIEFTINCK AAN HET WOORD Minister Lieftinck zegt er dankbaar voor te zijn, dat het overzicht van 's lands finan ciën een minder somber ge luld doet horen. De basis is gelegd voor een versterking detr financiële structuur. De minister deelt mede, dat een nieuwe deviezennota in voorbereiding is. maar het' zal geruime tya kunnen duren voor deze aan de Kamer kan worden aangeboden. Hij ver zet zich tegen het verwijt, dat de staatsbalans te optimistisch zou zijn. SCHADEREGELING Spreker deelt mede, dat de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp regeling ma teriële oorlogsschade practisch gereed is. Over' enige punten wordt nog interdepartemen taal overleg gepleegd. Intussen wordt al veel ge daan aan tegemoetkoming in schadegevallen. Veel is afge wikkeld; ln andere gevallen ls geholpen door voorschotten. Van 114.918 gevallen van be. drijfsschade is 87.2 procent af gewikkeld. Van de 650.000 gevallen van huisraadschade heeft 92.4' pro cent een huisraadschadeboek- je. Er zijn nog 396.229 geval len van schade aan gebouwen en andere onroerende goederen beneden 3000.daarvan is 68 procent afgewikkeld. Van de 85.905 gevallen van boven 3000 zijn 61.172 ingeschre ven in het grootboek voor de wederopbouw, 21.614 gevallen zijn getaxeerd. Schade aanschepen is er in 11.000 gevallen. 30 procent daarvan is afgewikkeld, 30 procent heeft een voorschot. Voor agrarische schade zijn In 133.210 gevallen voorschot ten verleend tot een bedrag van 168 mlllioen. De minister verwacht dat in de naaste toekomst de bank- biljettencirculatie tot 1 milliard zal dalen. Hij is het er mee eens, dat het monetaire even wicht labiel is en dat het ni veau van uitgaven en middelen der begroting te hoog is. Het zal nodig zijn, dat geen Liitga- ven worden gedaan voor ze zijn goedgekeurd. Het begrotingstekort houdt geen verband met het aantal ambtenaren. Op 1 Jan. 1948 re den 2351 dienstauto's, op 1 Octo ber 2053, Dc technische herziening van het bezoldigingsbesluit rijks ambtenaren zal 7 millioen vorderen. De duurtetoeslag van 1 vraagt 5 millioen en verbe tering der pensioenbijdragen f 30 millioen. Met het oog op de deviezen- moeilijkheden zal het noodza kelijk zijn aan de publieke wer ken de grootst mogelijke sober heid op te leggen, De minister blijft van oordeel, dat op zich zelf nodig zijn ver hoging van het belastingvrije minimum en de primaire kin deraftrek. De herziening der in komstenbelasting zal samen met het beleid inzake lonen en prij zen in overweging moeten wor den genomen. Het ligt niet in het voorne men der regering de dividend stop op te heffen, maar wel om deze te „verfijnen". AVONDZITTING. In de avondzitting oefent de heer Van der Goes van Naters (arb.) critiek uit op het ant woord van de heer Wagenaar op de vraag wat deze zou doen, wanneer een oorlog zou uitbre ken cn verdedigt de heer Goed hart tegen de in de brochure- Lunshof op hem gedane aan vallen. De toeslag acht hij voor grote gezinnen onvoldoende. Hij CP 10-027 Poolse vechtersbazen krijgen zware straffen. De Maastrichtse rechtbank heeft uitspraak gedaan tegen 4 Polen, die betrokken waren in een ernstige vechtpartij te Eys- den op 19 Juni jl. in een dans zaal. waarbij de wachtmeester J. H. op de Ven dodelijk werd gewond en een Pool door een verdwaald schot is gedood. De hoofddader W., die bij de vecht partij wachtmeester op de Ven heeft getroffen, werd conform de cis tot drie jaar veroordeeld. De Pool J. D„ die deelgenomen had aan een mishandeling van wachtmeester de Wit. werd ver oordeeld tot anderhalf jaar. Een ?rde Pool, Z. M„ kreeg een ;ar en de vierde Pool J. N. erd vrijgesproken. Dr. van Mook heeft nog geen tijd. Als antwoord op een te legrafische uitnodiging ge richt nan dr. van Mook om aan de Nederlandsche Eco nomische Hogeschool te Rotterdam een senaatsle zing te houden, heeft dr. van Mook getelegrafeerd: „Ben voorlopig niet in gelegenheid lezingen te houden, doch zal later gaarne op gewaardeerde uitnodiging terugkomen". vraagt of de minister-president het met hem eens is, dat een za kelijk diep geschil de doorslag heeft gegeven bij het ontslag van dr. van Mook. De heer Schouten (A.R.) hoopt, dat de Marshall-hulp al thans ten dele zal worden aan gewend voor versterking van de aflossing der staatsschuld. Hij meent, dat het militaire apparaat in alle opzichten op verkeerde wijze wordt gebruikt. De heer Weiter betoogt, dat opheffing van het bankgeheim tegen het economisch belang van Nederland werkt. De heer Romme (K.V.P.) is verrast te vernemen, dat dr Van Mook de opvatting had als zou over de vraag van zijn heengaan tussen hem en de re gering kunnen worden gediscus sieerd. Z.i. is dit juist niet dis putabel. SPIONNAGE. Nadat de heer Lucas (K.V. P.) nog op de rede van de mi- niester van financiën is inge gaan. betoogt de heer Wagenaar (C.P.N.), dat Nederland in In donesië de oorlog heeft ontke tend. Als er sprake is van een spi- onnage centrale in Nederland, dan moet men die ergens an ders zoeken dan bij de commu nisten. De spionnage centrale bevindt zich in de kringen van de Partij van de Arbeid. Zij loopt over Goedhart, Koos Vor- rink en de schoonzoon van Vor- rink. aldus de heer Wagenaar. Hij betoogt verder, dat stel selmatig gehetzt wordt tegen de communisten. De heer Tilanus (C.H.) ver klaart zich in menig opzicht be vredigd door de mededelingen van de zijde der regering. Hij acht het. gewenst, dat een kleine commissie van deskun digen wordt ingesteld met de opdracht instructies op te stel len voor het beleid van over heidspersoneel in geval van oor log. Tenslotte verklaart spr. zich tegen de motie-Wagenaar. Tegen elf uur verdaagt de voorzitter de vergadering tot Vrijdagmiddag één uur. Voorzitter konijnen-lokkers- bond gehuldigd. De Provinciale afdeling Zee land van de Nederlandse Ko nijnenfokkers Bond kwam Woensdagavond te Middelburg bijeen om de voorzitter van de N.K.B. te huldigen naar aanlei ding van het 50-jarig bestaan van de Bond. De heer J. C. v. d. Boudt sprak de voorzitter der N.K.B., de heer W. Wassink uit Henge lo, namens de Zeeuwse fokkers toe. Spreker bood namens de Zeeuwse fokkers, de heer Was sink een fraaie kleuren-litho. van het stadhuis van Veere aan. Zeeuwen vissen mosselzaad op de Wadden. In de haven van Harlingen heerst momenteel een grote drukte als gevolg van het feit, dat talrijke Zeeuwse vis sers op de Wadden de mos- selzaaavisserrj uitoefenen. Zij, die op het Friese wad vissen, hebben Harlingen als basis en zy, die op het Groninger wad „opereren" hebben de Dokku mer Nieuwezijlen als haven. Oneerlijke spoorweg rechercheurs. De recherche te Enschedé is er in geslaagd een groot aantal te Enschedé gepleegde diefstal len op te helderen. In verband met deze diefstallen zijn twee Enschedese spoorwegrecher cheurs. M. S. en H. V. gearres teerd, die gedurende ruim een jaar verschillende goederen uit de door hen bewaakte loodsen en wagons hebben gestolen ter waarde van ongeveer 7000. Drieling in Haarlem. In het gezin van de heer W. de Berg aan de Roskam- straat in Haarlem is gisteren een drieling geboren, twee meisjes en een jongen. De kinderen hebben allen een gewicht van meer dan 4 pond en maken het, evenals a hun moeder, bijzonder goed. DEVALUATIE IN CHINA. De Chinese gouden Juan is ge devalueerd. De troepen van Tsjang Kai Tsjek bieden thans weer te genstand tegen de communisten. Op 27. 28 en 29 November a.s. zal te Brussel een congres worden gehouden van het Internationaal Instituut voor de Middenstand. Botsing tussen motorrijder en vrachtwagen. Op het Spuiplein te Breskens kwam Woensdagmiddag de motor rijder V. uit Cadzand, in botsing met een vrachtauto. De motor sloeg tegen de straat en de bestuurder bekwam een gecompliceerde been breuk. Hij is naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht. De duo passagier maakte een tuimeling, doch bekwam wonderlijk geen let sel. De politie was spoedig ter plaatse en stelde een onderzoek in. Lokaal voor Goese oudjes. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling binnenkort te Goes een zaaltje in te richten, waar de ou den van dagen zich overdag aan genaam bezig kunnen houden. Vooral nu de winter in het land komt. zal dit door de oudjes ze ker met vreugde worden begroet. Het Bureau van Soc. Zaken heeft lang gezocht naar een geschikte gelegenheid en meent dit thans gevonden te hebben in de boven zaal "van de Beurs op de Markt. Men wil er o.m. een leestafel en een biljart plaatsen, terwijl er ver der voor gezorgd zal worden dat er damspelen e.d. komen. De Bond voor Ouden van Dagen zal zorgen dat ('.e bezoekers tegen een zeer lage prijs een kopje kof fie kunnen bekomen. Momenteel moet de kwestie van de verwarming nog worden gere geld, doch wonneer dit voor elkaar is, zal zo spoedig mogelijk tot de opening worden overgegaan. TERAARDEBESTELLING Dr. J. J. VAN DER HARST. Het stoffelijk overschot van Dr. J. J. van der Harst, die Woensdag te Koudekerke over leed, zal Zaterdagmiddag a.s. om 2 uur te Koudekerke ter aarde worden, besteld. Lezingen voor Zeeuws politiepersoneel. Zowel in de Schouwburg te Middelburg als in het Cen trum-theater te Axel en „De Prins van Oranje" te Goes zijn voor het personeel van de gemeentelijke politiecorp sen en van de Rijkspolitie lezingen gehouden over vogel bescherming en de Vogelwet. Deze. beide onderwerpen wer den op bpeiende wyze behan deld aoor de heet K. Visser uiet Den Haag, die zijn cau serie illustreerde met een se rie lichtbeelden. De politie mannen verrijkten door deze instructieve bjjeeenkomsten hun kennis van vogel- er eiersoorten en van de inge wikkelde Vogelwet. Ook tal rijke burgemeesters bevonden zich onder het gehoor van de heer Visser In het jaar 1947 in Nederland. Ondanks de tabaksdlstrlbutic, on danks schaarste van alcoholhou dende dranken, werd er in 1947 in Nederland hiervoor meer uitgege ven dan vóór de oorlog, aldus heeft het Centraal Bureau voor de Sta tistiek berekend. In dat jaar werd aan alcohol cn aan tabak 760 mil lioen gulden besteed, dat is ge middeld per hoofd der bevolking f 78. Iedere Nederlander, kinderen en grijsaards inbegrepen, gaf ge middeld f 37.— uit aan alcohol en f 4i aan tabak. In 1935 waren wij heel wat zuiniger: f 15.50 werd ge middeld aan alcohol besteed, f 15 aan tabak. Dit was niet alleen het gevolg van het duurder worden van deze artikelen. Nederland dronk in 1947 224.301 hl. gedistilleerd op (uitge drukt in hl. van 50%) ofwel 2.33 liter per hoofd der bevolking. Voor 1938 waren deze 'cijfers: 126.893 hl. en 1.46 liter. Het bedrag, dat aan wijn wordt uitgegeven, is ongeveer gelijk ge bleven: 10 maar terwijl vroeger ongeveer evenveel geld voor bier en gedistilleerd werd bestemd, ging in 1947 52 van het totale bestede bedrag weg aan gedistilleerd en 38 aan bier. Ook de rookgewoon- 10 mlllioen Duitse arbei ders zullen Vrijdag aan de aangekondigde 24-uurs sta king in West-Duitsland deel nemen. De staking is begon nen om 10 uur Donderdag avond voor de nachtploegen. Het aantal stakers in Wuert- temberg-Baden werd Vrijdag ochtend vroeg op 500.000 k 600.000 man geschat. Naar schatting zal de sta king aan Duitsland ongeveer 200 millioen Duitse marken kosten. Fantastisch aanbod voor Mannion. Een kleine voetbalclub uit Wales, die de naam draagt van Merthur Tydfil en speelt in de z.g. South ern-League. heeft een salaris van 40 pond-sterling per week aange boden aan Wilfred Mannion. nog het vorig seizoen binnenspeler van Middlesbrough en het Engelse elf tal. Terwijl het maximum salaris, dat een Engelse League-club tijdens 't seizoen aan een speler mag beta len, slechts 12 pond bedraagt, be staat in de Southern League, welke buiten de Jurisdictie van de Foot ball-League staat, geen enkele sa- larisgrens. Verkeerd recept bereid. Het Hof te Leeuwarden veroor deelde de vrouwelijke apotheker C V. en haar assistente mej. C. H. ieder tot een maand voorwaardelijk en f 750 en f 100 boete. De assis tente bereidde een verkeerd re cept. waardoor een patiënte aan vergiftiging overleed. De apothe ker. wetende dat het meisje haar taak onvoldoende verstond, heeft haar niet gecontroleerd. ten schijnen veranderd te zijn; vroeger werd 51 van het totale bedrag, dat voor tabak werd uitge geven, voor sigaren bestemd, 34 voor sigaretten en 15 voor tabak; in 1947 was de verhouding: 33% sigaren, 44 sigaretten en 23 tabak. Voor tabak en alcohol 760 mil lioen Dat betekent, dat van het nationale inkomen, dat ongeveer 13 milliard bedraagt 6% werd opge- drnken en opgerookt. En dan ge ven de cijfers van het C.B.S. nog een zeer geflatteerd beeld, want wat er aan zwarte sigaretten en zwarte jenever is uitgegeven, kan ook dit bureau niet berekenen! Steekpartij in de hoofdstad. Surveillerende agenten trof fen Woensdagavond te Amster dam een man en een vrouw aan. die in èen hevige worste ling waren gewikkeld. De man had een mes, waarmee hij poogde de vrouw te steken. Het bleken te zijn een 19-jari- ge bewoner en een 28-jarlge bewoonster van dé Waalsteeg. De man had de vrouw reeds bij herhaling gedreigd, omdat zij vriendschapsbanden onder hield met een andere man, wat hem niet aanstond. Woensdag avond had hij haar de hele avond lastig gevallen en ten slotte een mes getrokken met de bedoeling haar te steken. Gelukkig bleek de vrouw in staat hem het mes te ontne men, zodat het niet tot onge lukken kwam. De politie heeft de man in arrest gesteld. De „Van dsr Steng". Nu de „Van der Steng" Wal cheren gaat verlaten is liet wel eens interessant te weten hoe veel. mensen dit schip bezocht hebben. In Middelburg waren het er ongeveer 1400 en in Vlis singen. 900. Velen zullen zich ongetwijfeld over deze cijfers verwonderen. De gezagvoerder van de „Van der Steng" gaf als reden voor dit betrekkelijk géring aantal bezoekers in Vlis singen op, dat de ligging niet bijzonder gunstig geweest was. Dan is er nog een andere over weging. „Met de reusachtige zeereus Columbie als buurman viel de Van der Steng niet op". En bovendien hebben vele Vlis- singers het luxueuze schip de Willem Ruys" gezien en het zeer smaakvolle interieur van dat drijvend zeehotel bekeken, zodat men al gauw geneigd is de „miniatuur Willem Ruys" niet de moeite waard te vinden om er eens een bezoek aan te brengen. Donderdagmiddag was cr aan boord een vergadering van Monumentenzorg. Mede aanwezigen was ook burgemees ter B. Kolff. Namens de Kon. Mij. „De Schelde" werden de Van der Steng enkele fraaie as bakken, met de initialen van de maatschappij, aangeboden. Middelburg DIENST VOOR MAATSCHAPPELIJKE ZORG VERHUIST De gemeentelijke dienst voor Maatschappelijke Zorg te Middelburg gaat het pand Houtkade 17 verlaten. In de laatstgehouden vergadering van Maatschappelijk Hulpbe toon heeft de burgemeester medegedeeld, dat het thans vaststaat, dat de dienst de beschikking zal kunnen krij gen over het gebouw in de Bogardstraat 19, waar thans de Nutsspaarbank is geves tigd, dat door verplaatsing van deze bank op 1 December a.s. leeg komt. Er zullen nog enige werk zaamheden in het gebouw moeten worden uitgevoerd, doch er wordt op gerekend, dat de dienst vóór 1 Januari kan verhuizen. Het pand is iets kleiner dan dat op de Houtkade, maar het zal zeker aan zijn doel beantwoorden. Bovendien ligt het meer ln 't centrum van de gemeente en kan het publiek beneden ge holpen worden. Het, vooral voor de oudere bezoe kers hinderlijke trappenklim- men is dus niet meer nodig. Op 30 November zal ter gelegenheid van de ingebruik neming van het pand Lange- Noordstraat 4 door de Nuts spaarbank een receptie worden gehouden. MORGEN IS VOOR EEUWIG. Door de Chr. Filmactie te Mid delburg werd gedurende twee avonden de Amerikaanse film „Morgen is voor eeuwig" vertoond. Deze rolprent speelt zich af in Baltimore en handelt over een vrouw, die, naar zij meent, haar Ook aansluiting van algelegen percelen. De herverkaveling van Wal cheren zou niet in alle opzich ten een verbetering van de bestaande toestanden beteke nen, wanneer geen aandacht zou worden besteed aan de drinkwatervoorziening ten be hoeve van het vee. Als gevolg van de Inundatie en de daar door noodzakelijke werken is de drinkwatervoorziening op de Walcherse bedrijven derma te verslechterd, dat de boe ren, wanneer de veestapel weer op peil is, voor een on oplosbaar probleem zouden staan, wanneer hierin geen verbetering zou worden ge bracht. Om deze kwestie te onder zoeken en maatregelen v/>or te berdden werd door het de partement van landbouw een commissie ingesteld, waarin zitting hebben ir. F. P. Mesu I va" Centrale Cultuurtechnische Commissie, de heer C. Zwager man te Middelburg, Rykszui- velconsulent voor Zeeland, de heer A. W. Cevaal, landbouwer te Grijpskerke en lid van de Herverkavelingscommissie en de heer P. Kas te Vlissingen, directeur en secretaris van de N.V. Waterleidingmij. Midden- Zeeland. Deze commissie on derzoekt thans op welke wijze de hoofdbuizen van de water leiding moeten worden gelegd, opdat zoveel mogelijk perce len hierop kunnen worden aan gesloten. Zybuizen zullen het water naar de weiden in de buurt brengen. WU vernemen, dat in de laatst gehoudep vergadering van de commissie be sloten Is te bevorderen, dat ook percelen, die door hun af gelegen ligging niet voor aan sluiting in aanmerking komen, de drinkwatervoorziening 1 te Utrecht, secretaris van de 1 zullen profiteren. man in de eerste wereldoorlog ver loor en hertrouwt. Haar echtgenoot is echter niet gesneuveld, doch ernstig verminkt. Wanneer de Duitsers in 1939 andermaal opruk ken. keert hij als de chemicus Kessler naar Amerika terug, sa men met het dochtertje van een goede vriend, de chirurg Ludwig, die hem het leven redde. Wanneer hij het gelukkige huwelijksleven van zijn vrouw aanschouwt, be sluit hij zich terug te trekken. Spoedig daarna overiydt hij. Het gegeven is interessant, maar de regisseur. Irving Pichel, heeft bij de vervaardiging van de film wel erg het oog gehad op de kassa en de publieke smaak. Wat dit pro duct het meest interessant maakt is het uitnemende spel van Orson Welles, Claudette Colbert en Ge orge Brent. Het scenario is geba seerd op een verhaal van Gwen Bristow, dat in „Ladies Home Journal" als feuilleton werd gepu bliceerd. „Morgen is voor eeuwig" zal ook de meeste aantrekkings kracht hebben op het vrouwelijke publiek. Vlissingen CHR. BESTURENBOND. De Chr. Besturenbond te Vlis singen vergaderde Woensdagavond. Onder de ingekomen stukken was een belangrijke circulaire van de inspecteur-generaal van de arbeid betreffende de arbeidsuren in ploegendienst, welke tot breedvoe rige bespreking aanleiding gaf. Be sloten werd op 24 November de districtsbestuurder, de heer Ben- sen. te verzoeken voor de leden te spreken over „Bedrijfsorganisa tie". De afeevaardifide naar de C. K.W.O. bracht-verslag uit van de laatstgehouden bestuursvergade ring, waarin besloten werd nog 'n laatste beroep te doen op de inge zetenen om tot deze vereniging toe te treden. Het ledental moet minstens verdubbeld worden, wil deze culturele vereniging kunnen blijven bestaan. De voorzitter wek te op tot krachtige propaganda door de organisaties om te trach ten opheffing van de C.K.W.O. te voorkomen. Tot voorzitter werd herkozen de heer J. Marijs en tot bestuursleden de heren A. M. Le Feber, S. Roo- se en J. Snoodijk. JAARVERGADERING „DE ZEEUWEN". De voetbal- en athlétiekver- eniging „De Zeeuwen" komt op Woensdag 17 November in het Concertgebouw te Vlissingen in jaarlijkse algemene vergadering bijeen, De voorzitter, de heer L. J. de Vin, zal om persoon lijke redenen aftreden en is niet herkiesbaar, evenals mej. G. Wijgman. Oook de penning meester, de heer L. C. v. d. Ber ge, gaat heen, doch is in andere functie harkiesbaar. De overige aftredende bestuursleden stellen zich opnieuw herkiesbaar. O.- en W.-Souburg CLUBTENTOONSTELLING. Voor de clubtentoonstelling van de pluimvee- en konijnententoon stelling te Souburg, die vandaag in de Zwaan gehouden wordt, be stond grote belangstelling. 136 ko nijnen en 98 kippen waren inge zonden. Westkapelle MANNENVERENIGING OPGERICHT. Dinsdagavond werd te Westka pelle een Hervormde Mannenver- eniging opgericht onder de naam „Onderzoekt de Schriften". Het bestuur bestaat uit: voorzitter: J. Vrijhoef, vice-voorzltter: K. Lie- vense. secretaris: D. Verhulst, penningmeester: ds. Oosthoek. Er zal een keer in de 14 dagen wor den vergaderd. Zaterdag a.s. zal te Souburg de Klaproosdag gehouden worden. Tot notabelen der Ned. Herv. Kerk te Ritthem z(jn gekozen de heren H. Barentsen en J. A. Osté. Op weg naar Gent passeer de Woensdag de Amerikaanse destroyer „Bristol" Vlissingen en Terneuzen. De „Bristol" is naar Gent gedirigeerd voor het brengen van vlagvertoon. Marktberichten. VEILINGSVERENIGING WALCHEREN. Veiling van 10 November 1948. Appels: Goudreinetten 41—65; Jonathan 48—72; Laxtons Superbe 42-43; Val en fabriek 16—44; Mis pels 32—38; Peren; Comtesse de Paris 53—62; Zw. Wijnpeer 53—56; Tomaten 2032; Groenten: Andij vie 419; Bloemkool I 8—51; idem II 6—24: Idem III 4—6; Rode kool 7; Savoijekool 612; Boerekool 6 8: WIttekool 5—6; Prei 8—14; Uien 6; Rosneen 5—lï: Ereekpeen 6: Vc'dr'a 410; Spinazie 5—30; D'.riv b?'o '3 S"Mbonen 1.'21.17: Spruiten 36 -51; Witlof 64-70. KUNST Anton Pieok tekende Amsterdam. „Bemin dan Amsterdam" heet een nieuwe publicatie van Fred. Thomas, een opwekking, die voor iedere kenner van onze hoofdstad nauwelijks nodig is. Het is een aantrekkelijk werk, niet alleen om de vlotte tekst, maar ook en voor al om de talrijke tekeningen van Anton Pieck. Het merendeel hier van de originele wel te verstaan is thans geëxposeerd in de kunstzaal van Van Ben them em Jutting te Middelburg. Pieck neemt een geheel aparte en zeker een vooraanstaande plaats in temidden van de Neder landse tekenaars. Het historische en sprookjesachtige heeft zijn lief de, die hij door er prachtige teke ningen, vaak zijn gevoel voor hu mor en altijd zijn voorkeur voor détails en zijn vruchtbare fantasie verradend, van te maken, weet over te dragen op anderen. Ook in de weergave van oude torentjes, monumenten, gebouwen en interieurs is Pieck 'n meester. Zijn tekingen hebben niet alleen sfeer, maar ook inhoud. Op onna volgbare wijze kan hij de schim van het verleden oproepen: hij tékent historie. Daarom zijn zijn schetsen van het onvolprezen Am sterdam meer dan natuurgetrouw èn artistiek copiëren; hij laat ellc geveltje, elk uithangbord, elk lui- feitje en elke straatkei spreken. Iemand, die nimmer in Amster dam was, maar deze tekeningen ziet, zal de stad beminnen voor hij er een voet heeft gezet. Tevens worden in deze kunstzaal beeldhouwwerken van Peter de Jonge tentoongesteld. Het is slechts een kleine verzameling, die echter van veel talent getuigt Georgette Hagedoorn. De diseuse en chanteuse Georgette Hagedoorn heeft 't vorig jaar met haar tournée door Zeeland zoveel succes gehad, dat zij thans opnieuw een rondreis maakt. Dat is goed, want zy heeft werkelijk wat te bieden en het is min der goed, omdat je nu een maal een chanteuse en di seuse meestal niet voor de tweede maal moet horen en zien. In die soort kunst heeft men de fleurigheid eh de ver rassing van een eerste ont moeting nodig om haar tot de felle impressie te maken, zonder welke zh beneden haar hoogtepunten blijft. Het was een alleraardigste avond, die Georgette Donder dag te Vlissingen aan haar publiek bood. De Z.V.U.-leden, die in betrekkelijk gering aantal de stoelen van het Vlissingse Concertgebouw be volkten, waren enthousiast. Dat bleek uit de gulle lach, het warme applaus en de speldvallende stilte bij de en kele ontroerende momentjes. De begeleider Pierre Ver- donck kent zijn metier. Hij kent ook de charmante ca prices van Georgette Hage doorn zo goed, dat er van 'n feilloos samengaan gesproken mocht worden. Het programma, dat geti teld was „Hart en Kroon" bestond uit een verzameling liedjes en declamatie's, die zich bewogen rond het Ne derlandse volksleven van vroeger en nu. Dat program was met grote zorg en goe de smaak samengesteld. Na de pauze vielen de Franse chansons bijzonder in de smaak.' Ons compliment aan de zangeres en haar medewer ker. Rechtbank Middelburg UITSPRAKEN. Door de arrondissements-recht- bank te Middelburg werden de volgende uitspraken gedaan: P. F. V., te Zaamslag, thans ge detineerd; oplichting, tweemaal gepleegd en verduistering, 1 jaar en 4 maanden gevangenisstraf, met aftrek voorarrest. A. V., te 's Heer Arendskerke. thans gedetineerd,, wegens: ver duistering, 1 jaar gevangenisstraf, met aftrek voorarrest. M. D., te Noordgouwe. thans ge detineerd, wegens onzedelijk ge drag, 5 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest, en 7 maan den gevangenisstraf voorwaardelijk proeftijd 3 jaar met bijz. voorwaar den. G. de V., te Zelzaete," wegens: openbare dronkenschap. 1 week hechtenis voorwaardelijk, proeftijd 1 jaar, met bevestiging van het vonnis van de Kantonrechter be halve ten aanzien van de straf. B. de W.. te Middelburg, thans gedetineerd wegens: diefstal. 1 jaar gevangenisstraf met aftrek voorarrest. Kerknieuws GEREF. KERKEN. Bedankt voor Tholen Poortvliet P. Hekman te Bei- len. ^-genda VLISSINGEN. Vrijdag: Alhambra: Since you wens away. 7, 9; Luxor: Com plot in Quebec, 7, 9. Zaterdag: bioscopen, zie Vrijdag. Zondag: Alhambra: Since you wens away. 3, 7, 9. Luxor: Complot in Quebec. 3, 7, 9. MIDDELBURG. Vrijdag: Vah Benthem en Jutting: Expositie Anton Pieck (teke ningen) ,en Peter de Jonge (beeldhouwwerk) (ook Zater dag); Schouwburg; Nu je weg bent..., 8 uur; Electro: Tahia, de eilandprinses, 7 en 9.15 uur. Zaterdag: Schuttershof: Uitvoering Pijperscorps Juliana t.g.v. 15- jarig bestaan, 8 uur; Lunch room Van Ham: Ledenverga dering Middelburgse IJsclub. 8 uur: Schouwburg en Electro: zie Vrijdag. Zondag: Schouwburg: Nu je weg bent2.30 en 8 uur; Electro: Tahia. de eilandprinses. 3.30, 7 en 9.15 uur; Schuttershof: dan sen, 8—12 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2