PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Optimisme te Storm van protesten in Frankrijk Barricaden in Parijs Zeeuws volksbesef zonder hartstocht BILT Communisten blijven rustig HERVATTING VAN DE ONDERHANDELINGEN. Ra, ra, hoe kan dat? Vandaag. Friesland en Brabant als voorbeeld 191 e Jaargang - No. 266 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj.- W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.verv.s W Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; I 3.90 p. kw.; fr. p. p. I 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 12 Nov. 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingcz. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 1.—, Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamlngstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Maurltsstr. 12. teL 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierlkzee: N. Bogerdstr. C 100, tel. 26 NIEUW PLAN VAN BRAMUGLIA In Berlijn >s zekere ontspanning merkbaar door het bezoek van vier belangrijke Internationale persoonlijkheden. De Britse minister voor luchtvaart Arthur Henderson en de Nieuw-Zeelandse premier Peter Fraser zijn reeds aangeko men, de Amerikaanse minister van Verdediging James For- resfcai en de Amerikaanse Ambassadeur te Moskou, Bedell Smith, worden Vrijdag verwacht. De uit deze reizen blij kende belangstelling voor Ber ljjn draagt er eveneens toe bij, dat de bewoners der We stelijke sectoren, ondanks de huidige ontberingen, met nleu we moed de toekomst af wachten. De politieke richtlijnen, welke de leiding der S. E. D. aan haar functionarissen heeft doorgegeven, wijzen er op, dat een actie der Berlijnse commu nisten vóór de gemeenteraads verkiezingen van 5 December niet is te verwachten. De partij zal zich In de ko mende vier weken beperken tot het gebruik van legale middelen. De demonstraties en pro test-betogingen, die aanvanke lijk waren voorzien,. zullen achterwege blijven. Vooral de ze verandering in het pro gram van actie der S.E.D. heeft de bezorgdheid der West-Berlynse bevolking yoor een communistische staats greep aanzienlijk verminderd. Een andere reden waarom de Berlijnse burgerij zich rusti ger voelt moet worden ge zocht in de nieuwe pogingen van de Argentijnse minister Van Buitenlandse Zaken, Bra- muglia, die na de besprekin- WAPENSTILSTANDSDAG. In de geallieerde landen is de wapenstilstandsdag herdacht met de gebruikelijke plechtig heden. In Amerika werd er een vrije dag voor gegeven. Generaal Omar Bradley, chef staf van het Amerikaanse leger, zeide in een toespraak: „Wü bezitten te veel we tenschapsmensen en te wei nig diep gelovige mannen. Wü hebben het geheim van de atoomkern opgelost doch de bergrede verworpen". Engeland herstelt de orde op Malakka. Zeventien verzetslieden zijn in de loop van een etmaal ge dood in een „anti-terroristische operatie" op Malakka, die Woensdag is geëindigd, zo wordt gemeld uit Koeala Loem- poer. Vier politiemannen werden in deze actie ever eens gedood. De operaties in het district Moear in de staat Djohore zijn Zondag, naar verder gemeld wordt, geëindigd met de dood van 12 verzetslieden. Piano maakte slagzij. Het „Witte Huis" te Washington, de ambts woning van de Ameri kaanse president, ver keert in alarmerende staat van verval. De pia no van miss Truman bleek dezer dagen slag zij te maken doordat een der poten door de vloer was gezakt. Het huis wordt nu gerestaureerd en gedurende de werk zaamheden kan de fa milie Truman vertoeven in „Blair House" aan de overkant, waar gewoon lijk hoge gasten worden ondergebracht. Engels vliegtuig neergestort. Een Engels lijnvliegtuig, 'n twee- motorige De Havilland, op weg van Belfast naar Lancashire, is Don derdag in de monding van de Mer sey neergestort en gezonken. Aan boord waren zeven passagiers en twee leden van de bemanning. Acht personen worden nog vermist; één kon worden gered. Nader wordt gemeld, dat het vliegtuig van Dublin en niet Belfast op weg was naar het eiland Man, doch wegens de mist naar het vliegveld Spe- ke, nabij Liverpool, werd ge dirigeerd. Het laatste wat men van het vliegtuig opving was een radio-boodschap: „Geen benzine meer, verliezen hoogte. Een dure staking. Een woordvoerder van de stakers op het Engelse vliegveld Northolt heeft verklaard, dat vliegtuigen, die deel nemen aan de operatie van de Berlijnse luchtbrug, ondanks de onoffi ciële staking geho*lpen zullen worden, indien ?ij het vliegveld aandoen. „Wy willen niet, dat het ge schil op enigerlei wijze een te rugslag heeft op de luchtbrug operatie", aldus de woordvoer der. De staking kost de British European Airways (een genati onaliseerd bedrijf) 13.000 pd.st. per dag. gen te Londen een nieuw plan zou hebben uitgewerkt om de Berlijnse crisis op te lossen. Uit de verklaring van Bra- muglia, dat hij zijn bemoeiin gen „uitgaande van een nieuw gezichtspunt" wil hervatten, meent men te Berlijn te mo gen concluderen, dat kwesties van de valuta en de blokka de niet als een geheel zullen worden behandeld, hetgeen Moskou gelegenheid zou bie den zonder verlies van presti ge zijn ontoegeeflijke houding te herzien. Tussen Nederland en de Republiek. De Republikeinse minister vap voorlichting, Moh. Nats Lr heeft, volgens de Republikein se radio Donderdagavond aan gekondigd, dat beide partijen in. principe een overeenstem ming hebben bereikt om de politieke besprekingen te her vatten, met tussenkomst van de Commissie voor Goede Diensten en met liet voorstel- Coehran als beginselprogram, indien dit een officieel voor stel van de Commissie wordt. Na deze informele oriënte rende besprekingen kan men verwachten, dat de onder handelingen tussen Nederland en de Republiek, wanneer deze kunnen worden hervat, niet veel tijd in beslag zul len nemen. Het tydstip «aar- op de politieke onderhande lingen kunnen worden hervat, kan echter nog niet worden vastgesteld. Natsir zeide nog: „Er bestaat geen reden voor erg pessimisme doch even min voor overdreven optimis me, daar de toestand zich elk ogenblik kan wijzigen." GERTRUD LEISTIKOW OVERLEDEN. De danseres Gertrud Leis- tikow die als danseres en vooral als lerares te Amster dam grote bekendheid genoot, is dezer dagen overleden en is in alle stilte ter aarde be steld. Attlee niet naar Stalin. Uit Londen wordt gemeld, dat de Britse eerste minister Attlee, zich heeft uitgespro ken tegen het denkbeeld van een speciale bijeenkomst van Truman. Generalissimus Stalin en hemzelf om vredes- problemen te behandelen. Op een desbetreffende vraag in het parlement antwoordde Attlee, dat hij het in algemeen het meest aanbevelenswaardig vond, dat problemen, die niet langs de normale diplomatieke kanalen te regelen waren, door de V. N. ter hand werden ge. nomen. STAATSLOTERIJ. In de Staatsloterij is een prijs van 25.000 gevallen op het lot no. 16832. PARIJS IN DE MIST. Donderdag hing een dichte mist over Parijs, waardoor het luchtver keer geheel tot stilstand kwam en ook het treinverkeer vertraging ondervond. In de werkplaatsen van het Vaticaan is dit mozaïek ver vaardigd. Gevat in een gou den lijst is het Maandag per vliegtuig naar Nederland ge transporteerd en thans staat het tentoongesteld in het Pa leis te Amsterdam. Het is 't geschenk van Paus Pius XII voor Prinses Wilhelmina en stelt de Perzische Sybille voor als schrijvende vrouw. TEGEN DE RU HRPLANNEN» „Alles vergeten?" Toen Donderdag de Zesmo- gendhedenconferentie over de Ruhr op het Britse ministerie van buitenlandse zaken werd ge opend, diende de Franse gede legeerde Herve Alphand een nieuw Frans protest in tegen het besluit, de voorlopige eigen dom van de Ruhr-industrieën aan Duitsland terug te geven, 't Protest is in strekking gelijk aan dat van de Franse minis ter van buitenlandse zaken Ro bert Schuman aan de Britse en Amerikaanse ambassadeurs te Parijs. President Auriol van Frank rijk heeft in een rede, ter ge legenheid van wapenstllstands dag te Compiègne gehouden, on der meer verklaard, dat het een onvergeeflijke fout zou zijn, te vervallen ii9 de dwalingen van na de vorige oorlog en het Ruhrgebied nog eens in han den te laten vallen van „Hit ler's medeplichtigen of van een Duitse gemeenschap, die in staat is dit tegen de wereldvrede te gebruiken". Wel erkende Auriol de noodza kelijkheid, dat Duitsland niet alleen bijdraagt tot de voor spoed van Europa, doch tege lijkertijd verzekerd is van een behoorlijk bestaan. Auriol ziet in de vestiging van een stelsel van bezit en controle op internationale basis de enige waarborg voor Euro pa's veiligheid. Het Brits-Amerikaanse plan om de Duitsers het beheer over de steenkool- en staalindustrieën van het- Ruhrgebied terug te ge ven, heeft zo'n storm van pro test in officiële kringen te Pa rijs teweeggebracht, dat, naar men Donderdag meende te wg- ten, de regering haar standpunt aangaande de aanbevelingen van de zes mogendheden t.a.v. Duitsland, welke in het voorjaar te Londen werden opgesteld, zou kunnen herzien. Frankrijk meent, dat de Westelijke ge allieerden. te gemakkelijk over het Duitse vraagstuk heenstap pen uit angst voor de Sow jet- Unie. Een dergelijk standpunt, zo wordt te Parijs vernomen, wordt ook door de Belgische re gering ingenomen. De Franse diplomaten gaan van de veron derstelling uit," dat een overhaast herstel van de Duitse macht al le kansen op een toekomstige Duitse samenwerking bij het bewaren van de vrede in Euro pa zullen doen teloor gaan en alleen bereikt zou worden, dat de Duitsers opnieuw een agres sieve houding aannemen. De Franse diplomaten en ministers worden ook beïnvloed in hun houding ten opzichte van Duits land door een groeiende over tuiging, dat de Sowjet-Unie geen plannen heeft om West-Europa aan te vallen en dat iedere stap die in Duitsland genomen wordt op grond van een tegengestelde veronderstelling derhalve abso luut niet gerechtvaardigd is. Minister In 't Veld heeft Don derdag het Centraal orgaan voor de wederopbouw en de bouwnijver heid geïnstalleerd. E.V.C. stuurde franken naar Franse stakers. De heer Goedhart (Arb.) had gelegenheid verzocht in de vergadering van de Twee de Kamer vragen te mogen stellen aan de minister van Financiën. Aangezien de heer Goedhart niet aanwezig was kreeg de heer Vermeer (Arb.) gelegenheid deze vragen te stellen. Zij luiden als volgt: Heeft de minister kennis genomen van een bericht in het dagblad ,,De Waarheid" van 6 November j.l. waarin medegedeeld wordt, dat de E. V.C. een bedrag van 400.000 francs heeft overgemaakt „ten behoeve van de stakende Franse mijnwerkers" Is voor een dergelijke over schrijving, die geen ander doel kan hebben dan de Bolsjewis tische „koude oorlog" tegen West-Europa te helpen finan cieren, inderdaad van over heidswege een deviezenvergun- gunning afgegeven? Minister Lieftinck antwoord de op de eerste vraag „ja" en op de tweede „neen". De heer Vermeer (Arb.) vroeg in hoeverre een onder zoek door de regering wordt ingesteld en of indien de de- viezenverordening overtreden is, een vervolging zal geschie den. De minister deelde mede, dat bij onderzoek is gebleken, dat de betaling niet is ge schied via overheidsinstanties of de Nederlandse Bank. De deviezen-recherche onderzoekt thans hoe het geld is overge maakt. Fokker naar Schiphol. Er is thans definitief beslist, dat de Fokkerfabrieken in haar geheel naar Schiphol zullen worden ver plaatst. Hiertoe wordt een aaneen gesloten complex gebouwd, waarin 3000 arbeiders werk zullen vinden. De bouwtijd wordt geschat op 4 jaar. Eerst wordt een grote repara tiehal gebouwd, die in een jaar tijds gereed zal komen. Leeuwarden wordt basis voor straaljagers. Het vliegveld Leeuwarden wordt thans in gereedheid ge bracht om als basis te gaan dienen voor het eerste Neder landse operationele squadron. Dit squadron is niet het eerste dat na de oorlog gevormd werd De voorafgaande squadrons die uitgerust waren met spit- fire-jagers en verkennings vliegtuigen, zijn ter aanvulling van de in Indonesië verblijven de eenheden, naar de tropen gezonden. Nu men met de op leiding van jachtvliegers en speciaal van vliegers op straal vliegtuigen vordert, kan wor den overgegaan tot vorming van een squadron straaljagers Dit zal thans op de vliegba sis Leeuwarden gestationneerd worden. In de toekomst hoopt men nog meer squadrons te kunnen oprichten. Een en ander i3 evenwel af hankelijk van de mate, waarin de „Gloster Meteor" geleverd kan worden. Onrustige wapenstilstandsdag op de Champs-Elysées. Communistisch parlements" lid werd gewond. Donderdag, «apenstilstands- dag, hebben zich op de be roemde Partjse boulevard Champs Elysées ongeregeld heden voorgedaan. Hierby werden verscheidene perso- nen gewond en werden door de politie talryke arrestaties verricht. Een klein incident was de oorzaak van deze botsingen. Twee drieduizend personen, die deelnamen aan een door de Franse bond van oud-ge- dienden georganiseerde para de, trachtten de politiecor- dons, die een gedeelte van de weg, waar de prefect van politie demonstraties had ver boden, hadden afgezet, te ver breken. De demonstranten zongen de Marseillaise en maakten luide opmerkingen, die tegen de minister van binnenlandse zaken Jules Moch waren gericht en die weinig vleiend waren. Toen zij er niet in slaag den de afzetting te doorbre ken, wierpen zij een „tegen- barricade" op. Bijna een uur lang stonden demonstranten en politie tegenover elkaar, met tussen'hen in een strook „niemandsland" van 50 meter breedte. Van tijd tot tijd werden stukken metaal en stenen geworpen. Na een onderhoud tussen de politieperfect en een lid van de bond van oud-gedien- den mochten de demonstran ten tenslotte hun mars langs de Champs-Elysées voortzet ten. Tot de gewonden behoort het communistische parle- ..is het 30 jaar geleden, dat Oostenrijk een repu bliek werd; ..is het vier jaar gele dat de Engelse lucht macht een van de groot ste Duitse oorlogsschepen, de „Tirpitz"' vernietigde. Clandestiene slachtingen op grote schaal. De politie te Doetinchem heeft na een uitgebreid onderzoek een groot aantal personen gearresteerd, dat zich bezig hield met clandestiene slachtingen of aankoop van vlees, afkomstig van deze slachtingen. In het buurtschap Oosseld werden op grote schaal runderen geslacht. In totaal zijn reeds 12 arrestaties ver richt. Naar een Zeeuws welvaartsplan Stellig leeft er onder de Zeeuwen volksbesef, maar 't schynt zonder hartstocht te zijn. Er wordt geen vorm aangegeven. Er is geen jongere generatie, die pal staat voor de eer van de eigen volkstaal en 't volkseigen. Zoals in de ande re randgewesten. „Het regionalisme" de actie voor behoud van het streekeigen thans voor velen nog een vreemd woord, wint overal veld. Er is een sterk herleefd besef voor de historie, van het eigen gewestelijk leven, een groeiend provinciaal gemeen schapsgevoel. Tot In de Tweede Kamer is dit doorgedrongen. Verschillende Kamerleden uit de randgewesten hebben met klem aangedrongen op erkenning en bevordering van het provinciaal volkseigen tegenover de voortwoekerende centi-alisatie. Men wil de Provincie veel meer Inschake len dan, helaas, tot heden het geval is. Van de gewesten staat Friesland bovenaan. FRIES VOORBEELD. De Friese Strydbond „Frys- lan Fry" deed in Februari 1948 door zijn eis van vol slagen afscheiding, de gemoe deren opschrikken. Doch er is ook een Friese beweging, die minder ver gaat. Op de Volkshogeschool „Al- lardsoog" te Bakkeveen, waar bij ook voormannen uit het centrale Haagse leven waren uitgenodigd, hebben deze stro mingen de vraag besproken of de Friese zaak anders ligt dan die 'der andere ge westen. En ten tweede, welke con- sekwenties dit alles mee brengt. en of een wijziging van de Grondwet hiervoor vereist is; alles onder de be zielende leiding van de Frie se Commissaris der Konin gin. Deze beweging werkt hard door. Nu de Bijbel in het Fries is vertaald, is er zelfs een streven waarvoor de Frie zen tot heden altijd nog halt hadden genouden om ook de kerkdiensten in het Fries te houden. En Zaterdag j.l. berichtten de dagbladen, dat de Kantonrechter te Heeren veen (Fr.), twee geverbali seerde melktappers te Olde- boom (Fr.) schuldig ver klaard had, omdat zy in strijd met de Warenwet, in plaats van „melk" en „karnemelk", „molke" en „süpe" hadden gezet, dochzonder op legging van straf, omdat Friesland tweetalig is en niet- Friese ambtenaren zo welle vend moeten zyn, dit te le ren begrijpen. Wat denken onze Walcherse melkboeren hiervan? Zouden we naast een twee talig België, nu ook nog een tweetalig Nederland krijgen Doch ook in andere pro vincies. in Groningen, Dren te, Limburg, Brabant enz., is er een sterke regionale ac tie. EN IN NOORD BRABANT. Nemen wn bv. Brabant! In de eerste dagen van April van dit jaar werd te Hees- wijk (N.-Br.) door „Braban- tla Nostra" da,t zich zo geweldig voor Brabant be ijverd een congres gehou den, waarin al deze vragen van alle kanten werden be keken. En het Provinciaal Wel vaartsplan van onze Brabant se naburen, waarover wy eerder schreven, is „een stuk echt Brabants werk." Een stuk, zoals mr. Lint horst Homan schreef, dat op zich zelf reeds aantoont, dat het gaat om vraagstukken, welke een zeer grote princi piële èn zeer grote practi- sche betekenis hebben. In een beschouwing over de randgewesten, werd boven het hoofdstuk „Zeeland", het woord „Achterstand" ver meld. NAAR EEN ZEEUWS WELVAARTSPLAN Zpu het onmogelijk zijn, dat uiteindelijk uit liet on derzoek hetwelk door de com missie-Mes in deze provincie, I over een breed terrein zal worden ingesteld, een Zeeuws Welvaartsplan zou voortko men? En overigens er mag dan misschien (nog) niet van een Zeeuwse gedachte sprake zijn, Zeeland kan toch reeds bo gen op zyn Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen, zyn Zeeuwsch Museum, de Zeeuwse Archaeologische com missie, zijn Stichting „Het Zeeuwse Landschap", de Prov. Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, enz. En dan uit de allerlaatste tyd, de Stichting voor Maatschap pelijk en Cultureel werk en het Economisch-Technologisch Instituut. Er is dus reeds een lofwaardige werkzaam heid. Te veel hebben hier moge lijk echter niet-Zeeuwen de leiding, een gevolg waar schijnlijk van de wegvloeiïng van het Zeeuwse intellect naar elders. Veel komt niet direct uit het Zeeuwse volk zelf voort en is dus niet voldoende in het volksleven geworteld. DE GROTE VER SCHEIDENHEID. Mogen w\j echter wel van Zeeland spreken en is het niet beter, zoals die histori cus deed, over „zes eilanden" te spreken? Zeker hebben de eilanden de afgeslotenheid, vooral vroe ger, sterk bevorderd. Nog zijn er grote verschillen. YVaaruit bestaat bv. de ver wantschap tussen de Wal cherse en de West-Zeeuwsch- Vlaamse boer? En ligt er geen hemelsbreed verschil tus sen de aard en de levensge woonten van de bewoners van het meer behoudende Tholen en bv. Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen Zijn de Schouwenaren weer niet anders dande Tholena- ren en wie zou durven be weren dat zelfs de bewoners van Schouwen en Duiveland als twee druppels op elkaar gelijken Voor een niet onbelangrijk deel lopen deze verschillen evenwijdig met de verschil len in godsdienstige geaard heid. Met het schema Rooms- Kathollek-Protestant komen we er hier zeker niet. Want hoe zouden dan de verschil len tussen Tholenaren en Schouwenaren moeten worden verklaard Naast andere oorzaken lo pen deze verschillen binnen de Zeeuwse Protestantse be volking o.i. voor een belang- rjjk deel parallel met de va riaties welke er liggen tussen Vrijzinnig Protestant en ultra- rechtzinnig. Er moge in Zeeland dan zeker niet meer religieuze verdeeldheid zyn dan elders, er zyn wel allerlei nuance ringen binnen het Protestan tisme. waarmede een ieder, die studie van het Zeeuwse volk zal willen maken, ter dege rekening zal moeten houden. Maar dan blijft toch de vraag nog, hoe al deze tegen stellingen, welke toch ook, zij het in andere kleuren, bv. in Friesland en Groningen voorkomen, in die provincies de groei naar een eigen volks aard en een sterk provinci aal saamhorigheidsbesef, schijnbaar niet in de weg hebben kunnen staan. Aan de historie kan het niet liggen, want die van Zeeland behoort ongetwijfeld tot de belangrijkste en ook niet, zoals de N. Rott. Crt. immers schreef, aan een ge. mis aan aangeboren intelli gentie. Wij wachten met spanning af, tot welke slotsom de com missie-Mes voor deze en an dere vragen zal komen. Voor de toekomst van Zee land en haar positie onder de randgewesten, gaat het toch immers niet minder dan om een levensbelang! mentslid Pierre Villon. Hij is door de politie aangehou den. In verband met de botsing zjjn 20 personen aangehouden. Hieronder bevinden zich twee communistische parlements leden. De Franse avondbla den meldden, dat de politie verscheidene schoten heeft gelost, toen demonstranten 'n politieauto wilden aanvallen. Montgomery bij Koningin en Minister-President. Veldmaarschalk Lord Mont gomery of Alamein heeft Don derdagmorgen een bezoek aan de minister-president dr. W. Drees gebracht. De hoge Engelse gasten werden ontvangen door de kapitein te zee C. Moolen- burgh, toegevoegd hoofdoffi cier van het kabinet van de minister-president. Na ruim drie kwartier trad Montgomery met de minister resident Drees naar buiten, iamen poseerden zy voor de fotografen. 's Middags ontvingen H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard de veldmaar schalk op het Paleis Soestdijk. Donderdagavond heeft de minis ter van oorlog, mr. W. F. Schok king. Lord Montgomery op kasteel Oud-Wassenaar een diner aangebo den. Kolonel der Genie A. V. van de Wall Bake is als Nederlands staf officier toegevoegd aan het hoofd kwartier van veldmaarschalk Lord Montgomery. Hem werd de tijde lijke rang van kolonel toegekend. De nieuwbenoemde heeft zich ge durende de oorlog door stoutmoe dig optreden onderscheiden en is drager van het bronzen kruis. Kantoorbediende ging aan de fuif. In het begin van de week werd namens de melkfabriek „Holland" te Amsterdam aan gifte gedaan, dat de 35-jarige kantoorbediende B. met 21.500 wisselgeld verdwenen was. De ze man is Woensdag in Den Haag aangehouden. Er bleek nog ongeveer 10.000 van het geld over te zijn. Hij had zich onder de naam dr. van Balen met een vrouw in een hotel la ten. inschrijven en had op grote voet geleefd. De vrouw bleek te zijn de 23-jarige J. de J.. be kend. bij de politie. Zij is even eens gearresteerd onder verden king van heling. Het onderzoek- wees uit, dat B. per dag 3000 uitgaf, hetgeen gelijk stond met zijn jaarsalaris. In een bar had het stel voor 1800 champag ne en andere dranken en etens waren opgemaakt B. was op gevallen, omdat hij kwistig fooien rondstrooide en er niet tegenop zag een kellner, die hem naar genoegen had be diend. een bankbiljet van vijf tig of zelfs van honderd gulden in de hand te drukken. Boven dien kocht hij overal bloemen voor zyn vriendin voor fantas tische bedragen. De rechten van Prins Bernhard in Duitsland. Namens Prins Bernhard werd officieel ontkend, dat hij een rechtsgeding aanhangig heeft gemaakt om zijn inkomen uit de vroegere Duitse staat Lippe te handhaven. Het communis tische lid Schabrod van het par lement van Noord-Rijnland— Westfalen had verklaard, dat de Prins er niet in wilde toe stemmen, dat zijn inkomen met "T procent werd verminderd. De Nederlands militaire mis sie in Bad Salzuflen bij Dot- mold, deelde mee. dat de ver klaring van de heer Schabrod onjuist was en afgelegd was om de Prins in Duitse ogen in dis- crediet te brengen. De Neder landse regering zou protesteren tegen het publiceren van de verklaring. Het A.N.P. verneemt van be voegde zijde, dat in de onder havige kwestie geen sprake is van enigerlei actie van de zijde van Prins Bernhard, daar "de Prins in het geheel geen inko men uit Lippe geniet. Het be treft hier slechts een regeling van de aanspraken van de Prins ten opzichte van het voormali ge vorstendom Lippe. welke hier tengevolge van de oorlog niet konden worden afgewik keld en welke hoegenaamd niets te maken heeft met de herwaardering van de Duitse mark. DE VOORSPELT RUSTIG WEER. Geldig tot Vrijdagavond: Nevelig of mistig. Overwe gend droog weer met zwak ke wind en weinig verande ring in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1