Winterzittlng Provinciale Staten geopend NIEUWS UIT ZEELAND In December vaststelling richtprijzen Oogst '49 Het begrotingsdebat begonnen Nieuws GRIEKSE KWESTIE. WALCHEREN H.J.H. De heer D. Kodde voor 25-jarig lidmaatschap gehuldigd. Danktelegram van Prinses Wilhelmina Dinsdagmorgen Jieeft de Com missaris der Koningin in Zee land. jhr. mr. A. F. C. de Ca- seinbroot. in de Concert- en Ge- hoolzaal te Middelburg de win- terzitting der Provinciale Sta ten geopend. In deze korte bij eenkomst huldigde de Commis saris de heer D. Kodde in ver band met het feit. dat hU een kwart eeuw lid van de Staten la Onmiddellijk na de gebruikie- lijke opening richtte de voor- zlter het woord tot de heer Kodde. Hij legde er de nadruk op, dat de jubilaris steeds be langstelling in de ruimste zin van het woord heeft getoond voor alles wat er in de provin cie leeft en hij bracht item hiervoor in warme bewoordin gen dank. In zhn dankwoord zeide de heer Kodde, dat Zeeland hem lief is, maar dat het enige, wat h(J voor het gewest heeft mo gen doen datgene is geweest, waartoe God hem de kracht heeft gegeven, Bij de behandeling van de in gekomen stukken las de Griffier een telegram voor. dat de di recteur van het Kabinet der Koningin namens H.K.H. Prin ses Wuhelmiflk aan het Provin ciaal Bestuur heeft gezonden en waarin H.K.H. haar oprechte dank uitspreekt vobr do dooi de Provincie aan haar geschon ken oorkonde. Prinses Wilhel mina heeft ,de hierin tot uit drukking gebrachte gevoelens ten opzichte van haar persoon en haar werk in de afgelopen 50 jaar op hoge prijs gesteld. Nadat enkele mededelingen waren voorgelezen, werden de Ook toeslag voor gepenslonneerden De Alg. Ned. Bond van Ge- Sensionneerden. dc Bond van lepensionneerden der Ned. Spoor- en Tramwegen en de Alg. Militaire Pensioenbond hebben gezamenlh'k in een adres de medewerking van de ministerraad gevraagd, tenein de alsnog tc verkrijgen dat, op gelijke wijze als voor arbeiders en overheidsperso neel met een lager loon dan 3700.ook aan gepenslon neerden met een lager pen sioen dan f 3700,een toe lage van 1.per week wordt toegekend. Zesdaagse in Brussel. Dinsdagavond is tc Brussel en Zesdaagse begonyen, waar aan onder meer wordt deelgc- men door 't Nederlandse kop pel SchulteBoeyen en door Middelkamp, die aan de Belg Buyl gekoppeld is. Na de eer ste sprints stonden Schulte en Boeyen op de tweede plaats met twee ronden achterstand, Middelkamp lag met zijn ploegmaat op de achtste plaats. voorstellen van Gedeputeerde Staten verwezen naar de afde lingen. Deze werden als volgt samengesteld: le Afdeling: A. S. Wisse, R. A. J. den Boer, P. Meliefste. L. Cammaert. J. J. van den Ende, E. J. v. d. Broec- ke-de Man. P. Raas, T. A. van der Spiegel, M. de Bruijne, A. H. S Stemerding, A. Vinger ling, T. Lannoije, C. Phiiipse (G. S:), A. L. S. Lockefeer (G. S.): 2e afdeling: Jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, D. Kodde. J. S. Vis- scher, F. Schets, C. Boender, J C. Vogelaar, mr. H. B. Bouw man, L. F. v. Oorschot. H. C. v. d. Zande, J. L. J. Bruijnzeel, G. van Duin, J. de Kruyter, mr. dr. A. J. J. M. Mes (G S.), C. Hamelink (G. S.); 3e afdeling: A. C. de Baare, J. van der Peijl, W. A. den Boggende, J. Balken ende. mr. W. F. E. Baron van der Feltz. C. A. Kaan. U. Kre- mers. H. Flikweert, L. J. van 't Westende. L. F. du Bois, D W. Lindenbergh, P. V. M. Ver- cautereit, mr. A, J. van der Weel (G. S.). A. Schout (G. S De vni^nde vergadering werd vastgesteld op Dinsdag 14 De cember te 10 uur. Vleermuis verdwaald. In Brunssum vloog een vleermuis een slaapkamer binnen. Het bleek een bij zondere vleermuis te zijn. want hij droeg aan een van zijn poten een ring. waarop stond, dat hij toe behoorde aan het Zoölo gisch Instituut te Utrecht, De politie zorgde ervoor, dat hij daar weer terecht kwam. Handel ingeschakeld bij thee-aankoop'. Tot nog toe werd de thee die in ons land geïmporteerd werd, centraal ingekocht. Thans zal de handel weer b\j deze aankopen ingeschakeld worden, tot opheffing der dis tributie zal dit nog niet direct aanleiding geven, daar hier mee gewacht moet worden tot de theenroductie in Indonesia is hersteld. Prof. J. van Dam tot 7 jaar veroordeeld. Hot Amsterdamse Byz. Ge rechtshof heef'; de voormalige secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescher ming, de thans 52-jarige prof. dr. Jan van Dam, overeenkom stig de eis veroordeeld tot 7 Jaar met aftrek. Tweede Kamer Jhr van der Goes van Naters wil "'est- Europese democ ratle verstevigen. De heer Schouten pleit in een Notedop Het honderd-vijftigjarig be staan van de Koninklijke biblio theek werd Maandagmiddag met een rede herdacht, welke de direc teur dr. L. Brummcl In 'n van de Haagse grafelijke zalen hield. De heer J. Plppel bracht de geluk wensen van de minister van O., K. cn W. over. De Ned, Christriilke Bond van Overheidspersoneel schreef dezer dagen zyn 29.000c lid ln. Het Tweede Kamerlid ds, J. Fokkema (A.-R.) is voor het on dergaan van een operatie in een ziekenhuis te Delft opgenomen. B. en W. van Den Haag heb ben besloten zich uit te spreken voor dc aanleg van "n E-vllegveld op Ypcnburg. Maandag is het derde van de 12 door de K.L.M. bestelde twoe- mptorige Convalr-vllcgtulgen op Schiphol aangekomen. Tot directeur van het crema torium tc Velsen is in de plaats van dc heer J. van Dijk benoemd de adjunct-dircctcur. do heer M. de Bruin. Ongeveer 50 myi ten Noorden van Melbourne is een Dakota van de Australische Nationale Lucht- vnartmaatschap. j tegen een berg govlogen. Negentien passagiers cn de stewardess werden gered. De pi loot kwam oni het leven. Een Amerikaanse Skymaster is bij Fassbcrg (Britse zóne) neer gestort. Er zyn echter geen slacht offers. (Ingezonden mededeling) DOET U WEER SMAKELIJK ETENl voor woningbouw. De Tweede Kamer heeft Dins dagmiddag een aanvang ge maakt met de algemene beraad slagingen over de rijksbegro ting voor 1949. De heer van der Goes van Naters (Arb.) betoogt dat het noodzakeiyk is het evenwicht binnenslands en buitenslands te versterken. Hij stelt zijn be schouwingen in het teken van versteviging der weerbare West-Europese democratie. Hij wijst op do actuele communis tische bedreiging van West- Europa De heer de Groot heeft 2ich uitgesproken voor onver brekelijke solidariteit met de Sowjet-Unie en de heer Gort zak Verklaarde Zaterdag te Amsterdam dat geen arbeider de wapens zal opnemen tegen de kameraden, van het land van hel socialisme. De heer van der Goes van Nate/s betoogt, dat wij van de angst alleen bevrijd kunnen worden, indien we ons zelf daarvan bevrijden Ten aanzien van het ontslag van dr. van Mook verklaart spr.. dat de wijze, waarop het if ingeleid, zijn bewondering niet heeft. Het ontslag zelf was noodzakelijk. De missie van minister Stikker juicht spr toe. Overgaande tot do binnen landse politiek, vraagt de heer van der Goes van Naters waar om geen twee-partijen kabinet is gevormd. H(j is van mening dat zo spoedig mogelijk tot een zuiver parlementair kabinet moet worden teruggekeerd. Spr. deelt mede, dat zijn par tij aan de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie alleen mede werking zal verlenen als geen enkele vermindering van ge meenschapsinvloed plaats heeft. HIJ constateert, dat op verheu gende wijze uit de memorie van antwoord blijkt, dat de econo mische politiek der regering plan-politiek is. Spr, vraagt o.m„ of de rege ring bereid is een gemeen schappelijke Benelux-ordening te bevorderen. De economische Unie moet er z.i. komen voor 1 Januari 1050. De heer Schouten (A.R.) spreekt de hoop uit, ten aan zien der ontwikkeling van za ken met betrekking tot Indone sië, Suriname en de Nederland- Antillen, dat de werkelijk heid zijn verwachtingen verre zal overtreffen. Spr. biedt dr Drees zijn gelukwensen aan ter gelegenheid van zijn erepromo- motie. Uitvoerig gaat de heer Schou ten in op de kwestie van aflos sing der staatsschuld, opmer kende, dat het moeilijk is met de minister van financiën van gedachten te wisselen. Spr. be toogt, dat de begroting mèt die van het Landbouw-Egalisatxe- fonds een tekort van J 400 mil- lioen aanwijst. Het herstel van het finan ciële evenwicht neemt niet weg, dat de staat een te grooi doel van het nationale inkomen, n.l. 26 27% vraagt. De heer Schouten bepleit de wenseiykheld de uitvoering an openbare werken te doen voortgaan. Spreker ontwikkelt bezwa- ron tegen het concrete beleid Inzake ionen en pryzon. Een nadere gedragsiyn dient z.i. te worden vastgesteld omdat geen aandacht Is geschonken aen de kleine zelfstandigen. De heer Schouten betoogde voorts, dat er meer woningen gebouwd moeten worden. INDONESIË Ten aanzien van het ont- slag van dr. van Mook is de heer Schouten van mening, dat de regering de Kamer vol ledig moet inlichten. Bijna 3 jaar heeft men dr. van Mook de leiding toevertrouwd en nu moet hy heengaan. Dat ver eist nadere verklaring. In verband met de reis van minister Stikker vraag' spre ker of er essentiële wijziging in het beleid van de regering Is gekomen. In wat hij dc laatste weken heeft gezien kan spreker niet anders zien dan een sehndeiyk beleid. Met deze Republiek, welke geleld wordt door het communlsisme, Is geen overeenstemming te bereiken. De heer Weiter (Rijkseenheid) wil hogere schadeloosstelling yan Duitsland en vraagt of er in de Indonesische kwestie spra ke is van buitenlandse druk. De heer Romme (K.V.P.) is voorstander van vergaande in ternationale samenwerking. In zake de socialisatie-nota Van der Goes vroeg hij ernstige be zinning. De heer Tilanus (C.H) Vond de departementale voorlichting te duur. Het huidige overleg in Indonesië wilde hij als het laatste zien. De heer Andriessen (K.V.P.) vroeg in verband met de loon- bijslag of er iets gedaan kan worden voor gepenslonneerden en zij die buiten de overbrug gingstoelage vallen, Spr. bepleitte verbetering van de kinderbijslagregeling en wenste 2 gratificatie voor alle rijksambtenaren die meer dan 4400 verdienen. De heer Oud (V.V.D.) hoopte, dat wanneer de heer Stikker in Indonesië geen resultaat mocht bereiken, dat de regering zich dan haar verantwoordelijkheid bewust zou zijn. De zitting wordt verdaagd tot W oensdagmiddag. Opzienbarende onthulling. In de speciale Balkancom missie. die te Parijs vergadert is fel gedebateerd tussen Be tter (Joego Slavlë) en Hodg son (Australië). „Dc speciale commissie" zei Bebler „kan niemand verzoe nen. Zy kan alleen de slechte verstandhouding tussen de re gering van Athene en die van Albanië, Bulgarije en Joego Slavië doen toenemen". Intussen nam de commissie met vijftig tegen nul stemmen (waarbij de zes Oostelijke lan den weigerden aan de stem ming deel te nemen) het Australische amendement aan dat de commissie een ver zoenend karakter toeschrijft. Tussen de voorzitter, Spaak (België) en Bebler vielen bo ze woorden, toen Bebler ver langde, dat een document, dat niet in het rapport van de speciale commissie was opge nomen, onder de gedelegeerden zou worden rondgedeeld. Na de woordenwisseling zei Spaak: „gaat U voort, meneer Bebler. Ilc neem alles terug, wat ik gezegd heb. Een eo- pie van net door U voorgele zen document zal worden rond gedeeld. U moet thans voldaan zijn". Na de lunch verwekte Be- bier groot opzien door voorle zing van een document, dat uls strikt vertrouwelijk" was verzonden en waarin een plan was vervat voor de reorgani satie en uitbreiding van liet werk der commissie in Grie kenland Volgens dit document, zei Bebler, zouden officieren van dc Amerikaanse en mili taire missles in Grfieltenltmd als waarnemers gebruikt wor den en betaling ontvangen van hun eigen regering en niet van de V.N. De secretariaat s-ambtennren, aldus Reuter, zaten zeer in verlegenheid om een verkla ring te geven, waarom liet stuk niet .cpubliceerd Yvas. Toen de kwestie van de eva cuatie van Griékse kinderen door de guerillastrijders ter sprake kwam, verklaarde Pipi- nelis (Griekenland), dat dit ge lijk staat aan kinderroof. In een telegram aan de voor zitter van de vergadering der V.N. heeft generaal Markos zich bereid verklaard in te gaan op ieder initiatief, dat het mogelijk zou maken een democratische oplossing voor het Griekse bin nenlandse probleem te vinden. Demobilisatie^voorzieningen In Indonesië. Naar wy vernemen, is bin nenkort een koninklijk besluit te verwachten, waarin rege- l'ngen worden getrofefn voor dé militairen, die by demobili satie in Indonesië wensen te blyven. De „Waterman" bracht soldaten thuis. Met 295 militairen aan boord is Dinsdagmorgen de „Waterman" te Rotterdam binnengelopen. Plotselinge dood van hoogleraar. De buitengewoon hoogleraar aan de Economische Hoge school, de heer C. A. Blazer uit Amsterdam, is, terwyl hy te Rotterdam op het station D.P. op de trein stond te wachten, plotseling overleden. Ds. H. A. Munnink onderscheiden. Bij K.B. is bevorderd tot officier in de Orde van Oranje- Nassau ds H. A. Munnik, oud- voorzitter van de Synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland, predikant te Zwol le. Akkerbouwers niet ontstemd, zegt de minister Schriftelijke vragen beantwoord. In verband met de vertra ging in de vaststelling van richtpryzen voor de oogst '49, waardoor het voor de akker bouwers byzonder moeiiyk wordt tydig hun bouwplan op te stellen, zaaizaad en poot- goed te bestellen en de risi co over de diverse landbouw producten te spreiden, heeft de heer Den Hartog (VVD) aan minister Mansholt ge vraagd of hy bereid is to bewerkstelligen, dat die richt prijzen spoedig bekend ge maakt kunnen worden. Do minister heeft hem in zyn antwoord verzekerd, dat de grootst mogelijke voortva rendheid betracht zal worden. Het is hem niet gebleken, dat de akkerbouwers over een en ander zeer ontstemd zijn. Hy hoopt in een memo rie van antwoord, die eer daags zal verschynen, op het fehele probleem van het prija- eleid uitvoerig ln te gaan. Er zal een prysregeling wor den ontworpen, die van meer bewegelijker aard zal zijn dan het tot dusverre gevolgde sy steem van garantie- of richt pryzen. De minister meent te moeten bestryden, dat de waarde van de richtpryzen minder zou worden hy een daling op de wereldmarkt. Dit Is ook in het tydvak 1933—1930 niet het geval ge weest. Met 't vaststellen van de pryzen moet worden wacht tot de rapporten van het landbouw-economisch in stituut gereed zijn. Dit zal in December het geval zyn. In de genoemde memorie van antwoord zal de minis ter op de vraag of hij bereid is maatregelen te treffen, waardoor de landbouwers grotere zekerheid voor een lonend bedrijf en een groter vertrouwen ln 't landbouwbe leid van de regering worden gegeven,, nader ingaan. Mayr. Ro .ein-Vefsc'-'Tor wint Amsterdams literatuurprijs. Ter mededinging naar de ro man en/of novelle prijs lfi-'.S van de gemeente Amsterdam zijn 70 inzendingen binnenge komen. De jury stelde vast dat slechts een ldeln aantal aan het criterium „gaaf en ge slaagd kunstwerk" by benade ring beantwoorde. De prys van 2000werd foegekend aan mevr. An. Ie Romein-Verschoor voor haar „V:"*0r!and ln de verte" De jury voor de poëzieprijs 1948 der gemeente Amsterdam heeft voor de bekroning voor gedragen de dichter N. W. J. M. Keuls. De bekroonde bun del „Rondeelen en kwatrynen" is het eerst verschenen deal van de uitgave van Keuls ver- ge- zameld dichtwerk. Drukte in de oester verzending. Met de verzending van con sumptieoesters gaat het tot op heden wel naar wens. Werden vorig jaar in de maand Octo ber in totaal 1.668.124 stuks oesters verzonden, dit jaar was de maand October beter met 1.941.578 stuks, over de verschillende landen verdeeld als volgt: Nederland 337.917 stuks, België 1.266.165 stuks, Engeland 240.000 stuks en di verse andere landen 97.493 stuks. In totaal werden dit sei zoen (van 15 Augustus 1948 tot 31 October) verzonden 3.129 801 stuku oesters, tegen vorig seizoen van 1 September 1947 t/m 31 October 1917 2.292.560 stuks. Hieruit biyict dus dat thans de vraag gro ter is dan vorig jaar. Of dit zal voortduren? In ieder ge val kunnen de exporteurs te vreden zyn over de gang van zaken. Clandestien een rund geslacht. De bijzondere politierechter te Middelburg heeft Dinsdagmor gen de Middelburgse slager J. L., die op 28 September j.l. clandestien een rund had doen slachten, veroordeeld tot een vrijheidsstraf van 2 maanden met aftrek. L.t gaf het feit toe. Hy had het vlees niet wil len bestemmen voor verkoop in de zwarte handel, maar om een tekort te dekken. Zyn knecht J. S., te Mid delburg, die de koe geslacht had, kreeg een boete van 150.subs, een maand hech tenis benevens een maand voorwaardelijk met een proef- tyd van twee jaar. De zaak tegen de Middel burgse bedryfslelder J. M., die ervan beschuldigd werd le vensmiddelen te hebben ge kocht buiten het distributie- en toewijzings-stelsel om, werd voor nader onderzoek verwe zen naar de Rechter-Commis- saris. Wel werd de groente handelaar M. de.S. te Souburg die 265 K.G. margarine aan M. geleverd heeft, veroordeeld De S.. gaf deze leveringen toe: hij had 25 ets. commissieloon per K.G. ontvangen en zou de margarine hebben gèkocht van woonwagenbewoners. De straf luidde 250.— boete of een maand hechtenis. Jaarvergadering Zeeuwse Zangersbond. In de te Goes gehouden jaar vergadering van de Zeeuwse Zangersbond „Zang Veredelt" waar vertegenwoordigers van 2C- verenigingen aanwezig wa ren. werd tot bestuurslid her kozen de heer J. H. Tamminga uit Goes. De voorzitter, de heer Jonker uit Burgh, herinnerde aan het geslaagde concours te Haamste de, dat echter door het tekort op de bootreis de bondskas flink deed minderen. Het volgend jaar op 18 Juni te houden concours zal vermoe delijk te Goes gegeven wor den. Het aanvangsuur zal voort aan worden vervroegd in ver band met het stijgend .aantal deelnemende verenigingen. De Nod. Dirigentenorganisatie zal een vergadering beleggen ter bespreking van de coördi natie van zangwedstrijden. Een bestuurslid zal deze vergadering bijwonen. Vlissingen verhoogt financiële bijstand mot duurtetoeslag. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen hebben besloten de Gemeentelijke financiële bij stand met een tijdelijke duurte toeslag te verhogen met j 1.— per week voor echtparen met of zonder kinderen en ü.50 per week voor alleenstaande perso nen. Zeeuwse uienexgort. Dinsdagmorgen meerde in de haven te Zierikzee de Gronin ger coaster Abro om een la ding uien in te nemen bestemd voor Engeland. De uienexport van Schouwen cn Duiveland naar Engeland heeft dus een aanvang genomen. NIEUWE C.O.A.K.-CCRSUS. Dinsdag zijn de leerlingen van de nieuwe cursus der Centrale Opleiding Administratief Kader in Middelburg gearriveerd. Het betreft hier ongeveer 350 jon gelui. De cursus duurt een klein half jaar. Wijziging gemeente grenzen op Schouwen. De commissie ingesteld door Gedep. Staten van Zeeland tot het uitbrengen van advies oyer de noodzakelijkheid van grétxs- wijzfgingen in deze provincie heeft besloten een aanvang te maken met de bestudering van de gemeentelijke indeling van Westelijk Schouwen. Daarbij zijn betrokken de gemeenten, Burgh, Haamstede, Renesse, Ellemeet. Eikerzee. Noordwelle, Serooskerke en Kerkwerve. De commissie staat onder voorzit terschap van mr. dr. A. J. J. M. Mes. Marktberichten. VEILINGSVERENIGING „WALCHEREN". Veiling van 8 November. Appelen: Laxton Superbe 4949; Jonathan 4271; Goudreinet 42— 65; Zoete Ermgaard 59; Val en fa briek 3042; Tomaten 1231; Pe ren: Comtesse de Paris 5i67; Val en fabriek 3448; Groenten: Andij vie 415; Bloemkool I 1149; idem II 0—22; idem III 4—14; Rode kool 79; Witte kool 5; Savoijekool 6 15; Boerkool 69; Spruiten 3654; Prei 716; Boskroot 47; Bospeen 5—11: Veldsla 8—18; Dubbele 20— 42; Stokprinces 2055; Rentege vers 69: Stoksny bonen 80—1.18: Peen 4.56: Uien 6—7; Spinazie 18 —21; Witlof 68—77. 200 Indië-deserteurs. Bij de behandeling in de Twee de Kamer van de begroting van oorlog voor 1343 heeft de heer Vermeer gevraagd of de veroor deelde dienstweigeraars elders dan in Zutphen zouden kunnen worden overgebracht. Thans heeft de minister van oor log doen weten, dat het ter zake met de minister van Justitie ge pleegde overleg tot het resultaat heeft geleid, dat de hierbedoelde Eersonen thans worden onderge- racht in een kamp op het terrein van de Rijkswerkinrichtingen Veenhui2en. Naar het A.N.P. verneemt, zijn thans in de Rijkswerkinrichtingen ongeveer tweehonderd zogenaam de Indië-deserteurs ondergebracht. MERKWAARDIG ONGEVAL. By het werk op zijn va- dcr's boerderij bij zwolle viel de 20-jarige H.Scholten in een ongeveer 3 meter hoge hoop kaf van koren. Hij kwam door verstikking om het leven. Middelburg Modelkinderspeelplaats op 't Zand. De buurtvereniging 't Zand, die op velerlei terrein een gro te activiteit aan de dag legt, bereidt thans de stichting voor van een kinderspeelplaats, waaraan zeer zeker behoefte bestaat, en die, naar men be oogt, model en een sieraad voor Middelburg zal worden. Deze speelplaats komt te lig gen op het terrein in het ver lengde van de Baarsjesstraat. Voor de inrichting denkt men aan wippen, schommels, een evenwichteboom, een draai- molen, grote en kleine over dekte zandbakken, een groot betonnen voetenbassin en een ruim graveld voor speelter rein. Tevens wordt een flink lokaal neergezet, waar de kin deren bij slecht weer spelletjes kunnen doen of een boek le zen. Er komt nameiyk ook een jeugdbibliotheek. Dit lokaal zal ruim genoeg zijn voor by- eenkomsten van 100 125 per. sonen. Binnenkort zal een feesteiy- ke vergadering worden gehou den, waarin nadere byzonder- heden over dit project zullen worden meegedeeld. Er zal voorts, een maquette worden tentoongesteld. In dit ver band met de financiering is een fonds „Kinderspeelplaats 't Zand", gesticht. Vlissingen KERSTPAKKETTEN VOOR DE SOLDATEN IN INDIE Door leden der Geref. Kerk te Vlissingen is een bedrag van ruim 280.bijeenge bracht voor Kerstpakketten aan de tot die Kerk behorende in Ned. Indië verblijvende sol daten. Elk pakket bevat o.a. een Kerstgroet, opgesteid door de predikant, 8 rol peper munt en 100 sigaretten, zak agenda en 3 keurig gebonden boeken. Oostkapelle „BOEKEN STRIJD." Zaterdagavond heeft de to neelvereniging „Ondey Ons" te - Oostkapelle een opvoering gegeven van het drama „Boe- renstryd." Het si.uk gaf een uitbeelding van de stryd om het bestaan van de kleine boeren op het platteland van Walcheren van ongeveer 10 jaar geleden. Aan het einde van de avond deelde de heer De Broekert mee, dat de vereniging voor nemens was nog een uitvoe ring te geven. Arnemuiden KORFBALWEDSTRIJDEN. Zaterdagmiddag j.l. speelde T. C.P. van Arnemuiden een vriend schappelijke wedstrijd tegen de „Stormvogels" te W cstkapelle. De uitslag was als volgt; T.C.P. Juni oren tegen Stormvogels II 11; T. C.P. I tegen Stormvogels I 2—1. GEZELLIGE AVOND. In de afgelopen week boodt het bestuur van het Verenigingsge bouw „de Arne" te Arnemuiden, aan haar leden, donateurs en be gunstigers een gezellige avond aan. Deze avond die gevuld werd met zang, film en goocheldemonstraties viel bij de aanwezigen bijzonder ln de smaak. Serooskerke BIJBELGENOOTSCHAP Maandagavond was er in de Ned. Herv. Kerk te Seroos kerke (W.) een propaganda- avond van het Ned. Bijbelge nootschap. De heer Coumou uit Zeist gaf een uiteenzetting over het werk en doel van het Bybejgenootechap en vertoonde daarbij lichtbeelden. De Chris- telyke Zangvereniging verleen de haar medewerking aan deze avond. Na% afloop waren diver se bybels en andere boekwer ken te bezichtigen. Jammer, dat voor deze vergadering- zo weinig belangstelling was. Ritthem VERNIEUWING STRAATDEKKEN. Vrijdag vergaderde de raad der gemeente Ritthem. Het voorstel van B. en W. tot vaststelling van de gemeenschappelijke regeling inzake het bouw- en woningtoe zicht werd met algemene stem men aangenomen. Besloten werd tot aankoop van een foto van II. M. de Koningin. Vastgesteld werd een verordening op de heffing van leges voor het verstrekken van inlichtingen uit het bevolkingsre gister alsmede betreffende de secretarieleges. Van Ged. Staten was een brief ontvangen over in corporatie der tijdelijke toelagen voor secretarissen en ontvangers en de vaste salarissen. Een voor stel om zich aan te sluiten bij het decimale registratuurstelsel van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten werd zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. Hierna werd do gemeentebegroting voor 1949 behandeld. Dc gemeentere kening over 1940 toonde een ba tig saldo van f 1796. De derde begrotingswijziging voor 1948 werd vastgesteld. Het begrinden der wegen is gegund aan de firma A. Poelman te Ritthem voor f 3150. Vervolgens werd de vijfjaarlijkse afrekening van de bijzondere lagere school vastge steld. Behoudens goedkeuring van Ged. Staten zal aan het schoolbe stuur een bijdrage van f 775 extra. 1 worden uitgekeerd in verband met de moeilijkheden waarin die school na de inundatie en evacuatie, is komen te verkeren. Met het bureau Ruilverkaveling zal overleg worden gepleegd voor een sportterrein. Aan de Rittheiy- se straat te Souburg is een water tappunt geplaatst voor veehouders. Aan de raad werd overgelegd 'n plan tot vernieuwing van straat- dekken in de bebouwde kom, wat met algemene stemmen werd aan genomen. Aan de gemeente-op zichter zal bij eventueel ontslag tengevolge van de regeling cen traal bouw- en woningtoezicht, wachtgeld worden toegekend. Het verzoek van het schoolbestuur voor aanschaffing van een nieuw schoolbord en beplanting van het schoolterrein werd aangenomen. FILMS VAN DE WEEK Tweemaal Stewart Granger. „Blanche Fury" met Stewart Granger, Valerie Hobson en Walter Fitzgerald; regie: Marc Allegret (Alhambra, Vlissingen). Een knap gemaakte film, die hier en daar Frans aandoet, het geen niet te verwonderen valt, want de regisseur is een Fransman. Het sombere verhaal over een man, die koste wat het kost een landgoed, waarop hij aanspraak meent te kunnen maken, in zijn bezit probeert te krijgen, doet erg denken aan romannetjes die voor een luttel kwartje aan de treln- kiosken zijn te kopen, maar èn het spel èn de fotografie in kleuren maken de film toch de moeite waard. „Kapitein Boycott" met Stewart Granger, Kathleen Ryan, Alastair Sim en Mervyn Johns; re»ie: Frank Launder (Electro, Middel burg). Op een wat hoger plan staat deze tweede Stewart Grangerfilm, die de geschiedenis geeft van het ont staan van het woord „boycotten". Boycott was een heerszuchtige grootgrondbezitter in het rumoeri ge Ierland van 1880, die door het volk op de vlucht werd gejaagd. De film munt uit door kleurige ta ferelen en door prima soel, met narne van de karaklerspelers Sim en Johns. „Bedriegers bedrogen" („Peter- vilTe Diamond") met Anne Craw ford en Ronald Howard (Luxor Vlissingen). Deze detectivefilm werd ge maakt vóór de tijd, dat de Engel se filmindustrie naam en faam kreeg. Middelmatig van opzet en uitwerking maar met een aardige Intrige, Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Nieuw-Loos- drecht N. Kooreman te Scherpenisse. Aangenomen naar Terneuzen P. A. v. d. Vlugt te Stadskanaal; naar Koudekcrke 2e pred. pl.) M. En- ker te Cadzand. Buitengewone Classis- vergadering. Dinsdag kwam de Classis Goes der Ned. Herv. kerk in ..de Prins van Oranje" te Goes in buitengewone classicale ver gadering bijeen.' In de morgenvergadering kwa men de voorlopige plannen voor de stichting van een Protes tants streekziekenhuis voor Z.- cn N.-Beveland ter sprake. Ds. A. W. M. Odé uit Goes heeft een overzicht gegeven van de stappen welke het voorlopige comité heeft ondernomen om de mogelijkheden te onderzoe ken die er in deze zijn. Met geestdrift hebben alle Herv, ge meenten op ,Z.- en N. Beveland zich achter deze voorlopige plannen geplaatst. Binnenkort zal deze kwestie in een algeme ne vergadering worden bespro ken. Des middags hield de heer Muller van „Kerk en Wereld" een inleiding over de aanpak van het kerkewerk in deze tijd Naar wij omtrent de plannen voor het streekziekenhuis nog vernemen, hebben ook de an dere prot. kerkelijke gemeenten alsmede de burgerlijke gemeen ten voorlópig hun medewerking toegezegd. H-genda MIDDELBURG. Woensdag Van Benthem cn Jut ting: Expositie Anton Pieck (tekeningen) en Peter de Jon ge (beeldhouwwerken); Con certzaal: Lezing: „Waar zijn onze doden", 8 uur: Schouw burg Lezing over kuns*li',htfo- toerafie, 8 uur; Schouwburg: C.F.A. Morgen is voor eeuwig. 8 uur; Electro: Kapitein Boy cott, 7 en 9.15 uur. Donderdag: Schouwburg: Jaar vergadering Alg. Woninebouw- vereniging. 8 uur; Electro: Ka pitein Boycott, 7 en 9.15 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2