Dr. van Mook terug NIEUWS UIT ZEELAND K.V.P. in Zeeland Studenten toonden liefde voor Zeeland WALCHEREN GOESE ROTARYCLUB. „Vlismar'-schoorsteen omver gehaald jT-gersda Minister Stikkers reis naar Djocja beslist geen tocht naar Canossa. uchten over Neder ..iders in de Republiek overdreven. Zaterdagmiddag omstreeks half vier arriveerde uit tavla per KLM-vliegtuig op Schiphol dr. H. J. van Mook, vergezeld door zhn echtgeno te. Onder de talrijke perso nen. die de oud-lt.-G.G. kwa men verwelkomen, merkte men op de adjudant van de Koningin, kapt. J. C. Buhr- mann. de minister-president W. Drees, minister Götzen en oud-minister prof. dr. J. H. A. Logeman. Nadat ar van Mook zich in de aankomstloods korte tijd had onderhouden met mi nister Drees, werd hg om ringd door de talrijke jour nalisten en persfotografen.t Ik ben een „displaced per son". zo zeide h|1 lachend. „Vraagt u mij niet wat myn plannen zün. Ik heb er geen. Voorlopig biyf ik twee weken in Amsterdam en wat er dan gebeurt weet ik nog niet." Heeft de regering mis- schten plannen met u? vroeg één der journalisten. Daar weet Ik nog niets van, zeide ds. van Mook. GEEN CANOSSA. Dr. van Mook wenste zich niet uit te laten over de po litieke situatie in Indonesië. Een oordeel over de onder handelingen is even moeiiyk te geven als drie dagen gele den. Op de vraag of dr. van Mook minister Stikker's reis naar Djocja ook als een „tocht naar Canossa" zag, zoals van bepaalde zyde zou zyn beweerd, antwoordde hg, dat dit zeker niet als zoda nig moest worden opgevat. Dat minister Stikker naar Djocja gegaan is voor be sprekingen, is iets heel ge woons. Over het ontslag van Ab- doei Kadir zeide dr. van Mook. dat het zeer begrype- ïyk is. dat hy samen met hem ontslag nam. Beide func tionarissen hebben steeds sa mengewerkt. Indische salarissen en pensioenen. klachten bij indische ambtenaren. Zaterdagmiddag was in de Haagse Dierentuin door de samen werkende Indische werknemers organisaties. de vakcentrales van overheidsdienaren 1n Indonesië, dc Bond van Indische gepensionnecr- den en de Ned. Ind. Bond van ex- krtjgsgevangenen een vergadering belegd. Nn een aantal Inleidingen werd een motie aangenomen, waarin de vergadering haar ernstige bezorgd heid uitspreekt over voorwaarden en omstandigheden, waaronder de werkers in Indonesië zowel thans als in de toekomst hebben te ar beiden en te leven. Deze toestand mag ln het belang van Indonesië en Nederland beide niet langer ge handhaafd blijven. Veiligstelling der pensioenen is een dringende noodzaak is. Het uitblijven van een afdoende regeling der back-pay en huia- raadschade Is voor de Indische oorlogsslachtoffers sociaal niet verantwoord', aldus besluit de mo tie. Aardappelmeel van zandaardappelen. Het ministerie van land bouw. vlssery en voedsel- voos-ziening heeft overleg ge pleegd met de aardappelmeel- industrie omtrent het verma len van zandaardappelen. De aardappelmeelindustrie heeft zich in principe bereid ver klaard, zodra de fabrieksaard appelen verwerkt zyn. door te gaan met de verwerking van zandaardappelen tot aardap pelmeel. DS. ZEYDNER ONDERSCHEIDEN. H. M. de Koningin benoem de tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw, ds. W. A. Zeydner, predikant te Rot terdam. (Ingezonden mededeling) Venijnige Rheumatiek maakt de sterkste mensen ziek want rhcumatlsche pynen on- dermynen het hele gestel, het humeur, het hulselyk leven Laat het toch zo ver niet ko men: drgf dc oorzaak van Uw ïyden uit Uw leden. Dat kan met Kruschen Salts. Kruschen helpt U Uw kwaal aan te val len in de kiem: onzuiver bloed. De aansporende werking van de zes minerale zouten van Kruschen op lever, nieren en ingewanden, wekt Uw organen op tot jeugdige, krachtige werking. Daardoor gaat het bloed sneller stromen en on zuiverheden. schadeiyke zureh, kunnen zich niet meer vastzet ten. Die toch zyn de oorzaak van Uw lgden en pyn. Naar mate deze regelmatig worden verwyderd vóór zy schade kun nen aanrichten en U leed be rokkenen voelt ge U al lengs bevryd van Uw pynen; ook van de angst voor steed maar nieuwe dreiging van steeds heftiger aanvallen. Pro beer 't met Kruschen waar om zoudt ge niet Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. AMATEURS. Eén der journalisten vroeg dr. van Mook zijn verklarin. gen in Singapore tegenover de pers nader te willen toe lichten. Hy zou daar hebben verklaard, dat te veel „ama teurs" zich met de Indone sische kwestie hebben be moeid. Ik herinner my niet pre cies wat ik in Singapore ge zegd heb. zo antwoordde ny, doch het zal wel voor een ieder duldeiyk zyn, dat zich velen met de zaak hebben bemoeid, die er niets van af weten. In binnen- of buiten land In belde, doch meer ln het laatste. Dr. van Mook besloot het onderhoud met te zeggen, dat de geruchten over de frote groepen Nederlanders, ie nog door de Republikei nen worden vastgehouden, sterk overdreven zyn. DE ONTSLAG-AAN VRAGE VAN AB- DOEL KADIR. Nader verneemt het A. N. P. met betrekking tot de ontslag-aanvrage van Abdoel Kadir als voorzitter van de Nederlandse delegatie in de onderhandelingen met de Re publiek. dat de Nederlandse regering deze aanvrage nog aanhoudt. De heer Abdoel Kadir heeft hierin op het laatste ocenblik van zyn ver- blgf in Nederland toegestemd. Centraal Orgaan voor Wederopbouw en Bouw nijverheid. De minister van wederopbouw en volkshuisvesUng heeft een ad viescollege ingesteld, dat als over koepelend orgaan van provin ciale contactorganen zal optreden. Dit college zal de naam dragen van „Centraal Orgaan voor de We deropbouw en de Bouwnijver heid". Het zal de minister van ad vies dienen over alle vraagstukken betreffende de wederopbouw en/of de bouwnijverheid. Als voorzitter van het centraal orgaan zafr optreden mr. J. in 't Veld, minister van wederopbouw en volkshuisvesting. Tot ondervoor zitter is benoemd ir. H. W. Mou- ton. secretaris-generaal van deropbou'en volkshuisvesting. Voorts zullen als leden optreden o.m. vertegenwoordigers van ver schillende departementen, de di- rccteur-gencranl van de wederop bouw en volkshuisvesting, de di recteur-generaal van de Rijksge bouwendienst, de directeur-gene raal van de Rijkswaterstaat als vertegenwoordiger van de minis ter van verkeer en waterstaat, de directeur-generaal van de land bouw. de directeur-generaal de rijksdienst voor het nationale plan, de dir. van de D.U.W., een vertegenwoordiger van de Bond van Ned. Architecten en twee ver tegenwoordigers van de gezamen lijke colleges van G 1. Staten. De installatie-vergadering za plaats hebben op Donderdag li November a.s. Schout-bij-Nacht G. B. Salm verlaal de marine. Schout by nacht G. B. Salm, die tot voor kort de toenmalige functie vervulde van ondercommandant van de Zeemacht in Ned. Indlë, zal de marinedienst verlaten. Met ingang van 1 December is hem op zyn verzoek eer vol ontslag verleend. Pariijleven vertoont enige inzinking. Kringvergadering te Goes, Zaterdagmiddag werd in de Ko renbeurs te Goes een vergadering van de Kring Middelburg der Ka tholieke Volkspartij gehouden. In zijn openingswoord onderwierp de voorzitter. Mr. Dr. A. J. J. M. Mes. de verkiezingsuitslag aan een beschouwing en constateerde, dat het partijleven ln Zeeland een In zinking vertoont. Spr. wil zich tot het constateren van dit feit be perken en niet ingaan op de oor zaken ervan. Voorts betreurde hij het aan de dag treden van dissi dente acties: men beseft blijkbaar niet voldoende, dat het er om gaat, het Christendom in West-Europa en dus ook in Nederland veilig te stellen, en dat daartoe eenheid no dig is. Ten aanzien van dc nieuwe or ganisatie van het Kringverband besloot men de Statenkringen te handhaven. Het bestuur zal be staan uit ecr^Ld van elk der zeven Statenkrlngbefiuren. alsmede uit 6 door de kringvergadering aan te wijzen leden en een vertegen woordiger van het Jongerenkring- bestuur. Op voorstel van de afd. Vlissin- gen besloot men adhaesie te be tuigen aan een adres van de Sta- tenkririg Horst (L.), waarbij er by de Kamerfractie op wordt aange drongen. een zeer spoedige behan deling van de wet op oorlogsscha de vergoeding te bevorderen. Eveneens op voorstel van Vlissin- gen zal men bij de Kamerfractie wijzen op de urgentie van een spoedige herziening en uitbreiding van de kinderbijslagregelingen en van de pensioenen, in verband met de prysstygingen. Aan de Partyraad zal worden voorgesteld, om in de reglementen een bepaling op te nemen, welke de Statenfracties verplicht om voor de candidaatstelling vati Eerste Kamerleden ocvxerleg met de res- pectieveiyke kringbesturen op te nemen. Voorts wordt voorgesteld dat een kring, welke b.J de vorige Kamerverkiezingen meer dan de helft van dc kiesdeler aan K.V.P.- stemmen heeft opgeleverd, recht heeft op een verkiesbare plaats by de volgende verkiezingen. Bij aan neming van dit voorstel zal Zee land recht hebben op een K.VJ».- lid in de Tweede Kamer. In verband met een voorstel van de afd. Middelburg besprak de voorzitter van de Statenfractie. -'■» Station te Roosendaal begin 1949 gereed. Hel zal niet lang meer duren of Roosendaal heeft weer een representabel stationsgebouw. Het verwoeste gedeelte is ge heel door nieuwbouw vervan gen en men is thans daarmee zover gereed, dat alle steigers konden worden weggenomen. Begin 1949 zal het gebouw in gebruik gesteld kunnen worden. Nieuws in een Notedop Het Witte Huls te Washing ton is plotseling voor bezoekers gesloten. Er zijn uitgebreide her stellingen nodig aan het 132 jaar oude gebouw. Dc beweging Youth for Christ houdt eind December een grote conferentie in Minneapolis. Moskou gaat een natuurreser vaat stichten voor de byna uitge storven bizons. In Schland hebben de staken de 30.000 mynwerkers het werk hervat. 30.000 verplaatste personen zyn in de afgelopen maanden de Westeiyke zóne van Duitsland binnengevlucht. Amerika heeft zich accoord verklaard met de vorming van anti-communistische milities in Griekenland. In Parys wordt een modemu seum opgericht. heer Vercauteren, het beleid fractie. Hy verklaarde onder meer dat zy volledig zal staan achter het voorstel van Ged. Staten, om het subsidie voor de kinderherstel- lings- en vacantiekolonies* f 7500. —te verhogen. Nederlandse vissers In België niet welkom wel een contract met frankrijk. In verband met het a.s. yie-ha- ringseizoen zyn door de Neder landse visseriiinstanties pogingen aangewend om tot een accoord te komen met dc Belgische diensten voor de vissery over het toelaten van Nederlandse visserschepen in de Belgische territoriale wateren en omgekeerd. Door de Belgische overheid werd dit voorstel van de hand -ewezen. Tezelfder tyd slo ten de Belgen evenwel" een cön-" tract met de Franse vlsseryinstan- ties, op grond waarvan 50 Franse vaartuigen te Ostende mogen an keren en proviand opdoen. 50 Bel gische schepen te Duinkerken mo gen aanleggen en het vissen in eikaars territoriale wateren wordt toegestaan. Vaartuigen met een capaciteit van ten hoogste 220 pk zullen aan deze vangst deelnemen. De „Gazet van Antwerpen" oe fent critiek op deze gang van za ken en merkt op dat. hoewel de Nederlandse visserijkringen niet altijd begrijpend stonden tegenover de Belgische noden, de houding der Belgische autoriteiten in deze aangelegenheid betreurd moet worden. Het blad schryft niet in te zien welke de doordelen voor België zullen zyn van het contract, dat met de Franse visseriiinstan ties is gesloten cn spreekt de hoop uit dat spoedig alsnog een over eenkomst met Nederland wordt gesloten. bey.afenis G. van de Putte. Zaterdagmiddag werd op het kerkhof te Vlissingen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen de heer G. van de Putte, oud-lid van Gedep. Sta ten van Zeeland, oud-bestuurslid van tal van verenigingen op kerkelijk, politiek en sociaal terrein. De uitvaart had plaats uit het Gerei. Jeugdgebouw aart de Paul Krugerstraat. Qnder de vele aanwezigen op het kerkhof merkten wij op de Commissaris der Koningin jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, dr. B. D. H. Teilegen, griffier der staten, A. Schout, lid van het college van Gedeputeerden. A. de Jonge, dir. Prov. Stoomboot- diensten, ir. G. de Regt van de P.Z.E.M., S. van Hoeve, burge meester van Zaamslag, W. Pop- pe, wethouder te Vlissingen, no taris J. Verhagen, dr. Huizinga, dir. Chr. Kweekschool Middel burg, ds. J. de Vries, bestuurs lid „Vrederust" te Goes. F. van de Velde, dir. Prov. Zeeuwse Courant, die allen instanties en organisaties vertegenwoor digden, waaraan wijlen de heer van de Putte zijn belang stelling en werkkracht had ge geven. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, deelde ds. J. Hindriks, Geref. Pred mede, dat op verzoek van de overlede ne aan dit graf niet zou wor den gesproken. Hij volstond met een woord van dank na mens alle organisaties en in stanties voor de arbeid, die de overledene had verricht. Een zoon van de overledene dankte voor de belangstelling. Arnemuiden doet niet mee. De gemeenteraad van Ar nemuiden besloot na langdu rige bespreking niet deel te nemen aan de gemeenschap pelijke regeling voor bouw en woningtoezicht op Wal cheren. De raad had bezwaar tegen de hoge kosten en vreesde daarby niet over vol doende toezicht te kunnen be schikken. Waddenzeemosselen naar Zeeland. Ondanks de afwyzende houding, die de vorige maand de Wieringer mosselkwekers aannamen tegen over de levering van Waddenzee mosselen naar Zeeland. zullen thans toch mosselen uit de Wad denzee naar Zeeland worden ge bracht. Deze Waddenzee mosselen zullen door de Wieringer kwekers wor den verkocht tegen een prijs van f 3.05 per ton op de percelen in Zeeland. De mosselen kunnen door de Zeeuwse kwekers worden gekocht om hen in de gelegenheid te stel len aan de levering te blyven deel nemen. Zy die teveel tarra, te kleine mosselen of te weinig visgewicht hebben zullen door deze mosselen te kopen, Jjui) eigen kwaliteit Zeeuwse mosselen kunnen verbe teren. Na 7 November zullen die mos selen, die wel werden aangevoerd, doch niet worden afgeleverd, om dat zy niet voldoen aan de kwali teitseisen. worden gerekend als wel afgeleverd, d.w.z. zij zullen mee tellen bij de vaststelling van het afgeleverde percentage ten opzich te van het basisleveringscy fcr. GEEN HUUR AUTO-VERGUNNING. Gedeputeerde Staten heb ben het besluit van B. en W, van Borssele, waarbij vergunning werd verleend voor het vervoer van perso nen met een huurauto aan de fa. Maas en van Schaik, aldaar, vernietigd en het te gen dit besluit van twee zij den ingestelde beroep," ge grond verklaard. Tholen's carillon wordt hersteld. De gemeenteraad van Tho- len heeft een bedrag van 21.000 gevoteerd voor het Stadhuiscanllon. Dit carillon zal tevens gemoderniseerd worden, zodat het na de restauratie electrisch zal wer ken. Er wordt een bijdrage aangevraagd wegens oorlogs schade en ook onder de burge- ry worden gelden ingezameld. Schapen dood gebeten. Van de heren Dalebout, van den Houten en Klompe te Se- rooskerke (Sch.) liepen dezer dagen 16 schapen op een kla- verland aan de Provinciale weg te weiden. Tien van deze die ren werden door honden zoda nig gebeten, dat zij in de cen trale slachtplaats te Renesse af gemaakt moesten worden. Voor de betrokkenen betekent dit oen flinke schadepost. Steenfabriek te Zuidzande in gebruik gesteld. De steenfabriek „Zeelan- dia" te Zuidzande is weer in bedrijf gesteld. Met enige plechtigheid werden de eer ste gebakken stenen uit de oven gehaald. Burgemeester D. M. Vermet knipte het oranjelint voor de oven door en haalde daarna de eerste nieuw gebakken stenen hier uit te voorschijn. De direc teur van de fabriek, de heer J. Risseeuw bracht dank aan allen, die aan de herbouw van de ovens hebben mede gewerkt. Z.V.U. modelwoning te Souburg. Te Souburg heeft de Z.V.U. in een der nieuwe woningen aan de Wilhelminastraat met medewerking van Middelburg se en Souburgse winkeliers, een modelwoning ingericht. Zaterdagmiddag ging aan de opening een Dyeenkomst in het gemeentehuis vooraf. Mr. F. W. Adriaanse, voorzitter der Z.V.Usprak een kort woord, waarin hij ey op wees, dat de Z.V.U. ook op dit ter. rein een taak heeft. Mevr. H. A. Vink—Olthof, lid van het Centraal bestuur der Z.V.U., dankte de winkeliers die aan het tot stand komen Van deze modelwoning; hadden medege werkt. Het aoel van de model woning is, aldus mevr. Vink, te tonen, hoe een huis prac- tisch kan worden ingericht. Tenslotte spraken nog burge meester A. H S. Stemerding, en ir. Klokke, de ontwerper van het interieur. Hierna werd dè woning be zichtigd. De restauratie van de toren van Oostkapelle. De Raad van Oostkapelle besloot dezer dagen een uit voerig rapport te doen sa menstellen over de toestand van de toren van Oostkapel le. Het is nameiyk komen vast te staan dat deze toren drin gend restauratie, behoeft. De raad verleende aan het col lege van B. en W. een cre- diet tot 1000 voor de sa menstelling van dit rapport. Middelburg Leden van „Luctor et Emergo" boden fraai geschenk aan de provincie aan. Ter gelegenheid van 40-jarig jubileum. Zaterdagmiddag had Middel burg op de vierde verjaardag van zyn bevrijding studenten op bezoek: Jongelui met petjes, waarop het Zeeuwse wapen prijkte. Het waren de Zeeuwen, die thans In Wageningen voor landbouwkundig ingenieur stu deren en die eenmaal per jaar bijeenkomen om in diës natalis- viering de verbondenheid met Zeeland te demonstreren. Dat geschiedde ditmaal In de Zeeuw se hoofdstad, waar de herden king van het achtste lustrum van het corpsgezelschap „Luc tor et Emergo" luister werd bij gezet door overhandiging van een geschenk aan de provincie. In de gezellige vertrekken van de Rijksgebouwendienst in het Abdijcomplex werden de studenten en enige afgestudeer den, onder wie ir. Geuze, voor zitter van de Z.L.M., ontvangen door de Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Ca sembroot, de Griffier, dr. B. D. H. Teilegen, het lid van G S. de heer A. Schout, de heren J. W. Kögeler en L. J. Geers, wethou ders van Middelburg en de heer B. Dentz van Rijksgebouwen dienst. De voorzitter van het corps gezelschap. de heer J. A. Gle- rum, vertelde in een geestige speech, dat nergens elders zo'n hechte band tussen Zeeuwse studenten bestaat als in Wage ningen. Hun liefde gaat uit naar moeder aarde en dus ook naar Zeeland. Om deze gevoelens vast te leggen besloot men de provincie twee gebrandschilder de ramen aan te bieden, voor plaatsing in de toekomstige re ceptie- èn ontvangstzaal van de Abdij. Het ene raam zal in het midden het wapen van Zeeland hebben, dat ook het wapen van het gezelschap is met op de achtergrond een weergave van de landbouwkundige studie, het andere draagt het wapen van Het Wageningsch studenten corps met een symbolische voor stelling van het Zeeuwse land schap. Daar deze ramen nog niet geplaatst kunnen worden en ook nog niet vervaardigd zijn, werd een bedrag in geld overhandigd. In zijn antwoord, dat tevens een hartelijk dankwoord was, zeide de Commissaris van de Koningin, dat de ramen zeker zeer goed zullen passen bij de oude stijl van de receptiezaal. Hij uitte de hoop. dat de res tauratie hiervan niet te lang zal duren. Het Prov. bestuur heeft stap pen ondernomen bij de Weder opbouw, opdat deze zaal zo spoedig' mogelijk een sieraad en een gemak voor Middelburg zal kunnen zUn. Er zullen enige lokaliteiten, zoals vestiaires, bij worden gebouwd, zodat men een by uitstek geschikte gelegenheid krygt voor het houden van re cepties, congressen cn vergade ringen. Jhr. De Casembroot zei de verbondenheid van de Wage- ningse studenten met Zeeland zeer op prijs te stellen, maar hij vond het teleurstellend, dat zo weinig afgestudeerden in Zeeland zijn gaan werken. Hij sprak de wens uit straks talrij ke van de thans aanwezige stu denten in leidende landbouwpo sities in Zeeland te mogen aan treffen. „Er is hier veel yj. U te doen!'' aldus spreker prop ag and a-avond chr. besturenbond. Vrydagavond werd in de Bo- gardzaal te Middelburg een pro- paganda-avond gehouden door de Christeiyke Besturenbond Middel burg. waarin enkele sprekers het woord voerden. De heer G. Mol, voorzitter van de N.C.B., wekte de chr. arbeiders op in woord en daad waariyk een goed bedryfsgenoot te zijn en be wogenheid te tonen met de col lega's. die het Evangelie niet ken nen. De heer H. Oudekerk, secre taris van de N.C.L.B., meende, dat onvoldoende wordt ingezien, dat God bezig is met de wereld. De chr. vakbeweging predikt de blijde boodschap van het Evangelie. Wy moeten geen Zondags christen zijn, doch de gehele week beiyden. Als het ideaal van de C.N.V. noemde spr. de bedrijfsorganisatie, die kan worden gerealiseerd, wanneer de. chr. arbeiders beseffen, wat zulks wil zeggen. Ds. G. Rijksen sprak een slot woord naar aanleiding van Neho- mia 4 6a: ..Want het, hart des volks was om te werken". Aan deze avond werkten mede het zangkoor „Soli Deo Gloria" cn -«nej,-1,;- Meyeiy-declamatie^ SPORTHEN GEI. AARS STICHTTEN VERENIGING. Zaterdagavond ia tydens een druk bezochte vergade ring in zaal Monaan te Middelburg een afdeling Mid delburg van de Algemene Hengelaarsbond opgericht. Spreker van deze avond was de heer P. J. Janssens. .dis trictsbestuurder gewest N. Brabant, die allereerst dank bracht aan de heer W. Kunst •voor zijn voorbereidend werk en vervolgens het belang van organisatie voor de henge laars en van een goede ver standhouding tussen sport en beroepsvissers 3chetste. De Alg. Hengelaarsbond telt thans 156 afdelingen met 43.000 leden. Velen maakten gebruik van de gelegenheid om vragen te stellen. Na beantwoording werd nog het woord gevoerd door de heer H. P. Borghstijn, de nieuwe districtsbestuur der van het gewest Zeeland. Alle aanwezigen gaven zich als lid van de afdeling op, zodat men thans start met 75 leden. Het bestuur werd als volgt samengesteld: W. Kunst, voorzitter: W. A. Fie- gen. secretaris; P. j. Wolf, penningmeester: Th. A. de Ruyter Jr. en J. E. Witte, commissarissen. ned. herv. gemeente. T" de Vrijdagavond j.l. te Mid delburg gehouden vergadering van het Kiescollege der Ned. Herv. ge meente, werden in de plaats van de heren A. G. Bouwense en H. J. Ikkink. die als zodanig ontslag hadden genomen, tot ouderling ge kozen de heer J. van der Windt. Directeur van „Kinderzorg" en J. W. Sigtermans. alhier, terwijl als ouderling herkozen werden de he ren J. de Nood. A. Sorber. N. C. van Oost.. D. Polderman. W. Fran- cke en jhr. mr. T. A. J. w. Scho- Tot diaken werden herkozen de heren M. Hofman, C. Kranendonk en P. de Vos. Bij enkele candidaatstelling werd tot Notabel gekozen Dr. W. L Pel te Middelburg, zulks in de vacature ontstaan door de benpeming van de heer C. W. B. Keiler tot Kerk voogd in de plaats van de heer H. A. Weijburg. thans te Gronin gen. Manktberlchten. VEILING WALCHEREN. Appels: Goudreinet 41—?3, Jona thans 6077; Golden Delicious 52; Bellefleur 38; Gron. Kroon 45: Grauwzoet 60; Val- en fabriek 12 —42. Peren: Wintersulkery 53, St. Remy 58: Val- en fabriek 19—44. Tomaten: 12—31. Druiven: Alicant 1.02; Franken- thaler 91—95. Groenten: Andijvie 4—15; Bloem kool IA 51. id. II 6—20. id. I 8— 53, id. Ill 4—8; Bospeen 5—11; Ro de kool 68: Savoye kool 5—12; Witte kool 5—6; Boerekool 7—9; Herfstrapen 1—8: Sla 1.50—3. Sa', nazie 5—24; Breekpeen 1 9-13 Duhbf'e 2£ -.cn 1.13 •«.li. s Vlissingen Schelde brandweer demonstreerde. Zaterdagmiddag gaf de be drijfsbrandweer van de Ko- ninklijijke Maatschappij „De Schelde" een grote demonstratie op een der terreinen van de fabriek Er bestond hiervoor grote belangstelling. 0.a. was aanwezig ir. H. C. Wesseling, directeur der maatschappij. Er werden verscheidene methoden getoond om' bedrijfs- branden. te blussen, waarbij ge bruik werd gemaakt van mo derne apparaten. In een mini mum van tijd wist men b.v. honderden liters brandende olie door schuimblussing te doven. Verder werd het verschil aan getoond met de oude en. nieuwe wijze van blussing. Met gewone straal duurde het b.v. langer om het vuur te doven, dan met behulp van een z.g. nevelsproei er waarbij het water een fijn verdeeld afweerscherm voor de brandweermap vormt, de vuur haard kan daardoor makkelijk Charter uitgereikt. In een internationale bUcenkomst is Zaterdag aan de Goesc Rotary- club het charter van Rotary-Inter national uitgereikt, waarmee zy als 6961ste club is opgenomen in de grote Rotary-organlsatic. Des middags om 4 uur werden de gasten in Hotel Centraal verwel komd. Uit alle delen van ons land. zelfs uit Leeuwarden en Gronin gen, alsmede uit Engeland en ver schillende Belgische plaatsen als Brugge, Gent, Brussel Oostendeen Aalst, waren dë Rotarians naar Goes gekomen om deze voor de Goese vrienden zo belangrijke dag mede te maken. Na de kennismaking begaf het gezelschap zich naar de .Prins van Oranje", waar men zich aan een diner verenigde. De voorzitter van de Goese club. de heer A. J. van Heel, sprak hier een welkomst woord. waarna de Gouverneur van het district Nederland, ds. B. ter Haar Romeny uit Breda, het van de hoofdzetel der organisatie te Chicago (V.S.) afkomstige Charter, een keurig uitgevoerde perkamen ten rol. aan de Goese voorzitter overhandigde. Ds. ter Haar Romeny hield hierbij een toespraak, waarin hy de doelstellingen van de Rota- ry-organisatie uiteenzette en de leden nogmaals op hun plichten wees. De heer P. C. de Jonge, voor zitter van de Sponsor-club Mid delburg de club die de Goese club oprichtte bracht de geluk wensen van Middelburg over. Voorts spraken o.m. de heer v. d. Bilt namens Amsterdam, de oud ste club "in Nederland en de voor zitter van Tonbridge, de Engelse club die de Goese club adopteer de. Deze laatste spreker bood de voorzitter het voorzitterslint aan. Volgens oud gébruik overhandig den verder vertegenwoordigers van de andere clubs hun club vlaggetjes aan de nieuwe club. De vertegenwoordiger uit Brugge liet dit nog vergezeld gaan van een ets van de kunstenaar Goethals. Na het diner bleef het gezelschap nog geruime tijd gezellig bijeen. 58 jaar Zondagsschoolarbeid Na afloop van de middagdienst in de Ned. Hervormde kerk te Kloetinge werd Zondag de heer D. Westrate de zilveren medaille, ver bonden aan de orde van Oranje Nassa uitgereikt, wegens zyn lang durige arbeid als Zondagsschool- onderwyzer. De heer Westrate. die thans 79 jaar is, ls van 1890 als zo danig werkzaam aan d: Zondags school te Kloetinge. de laatste 33 jaar als voorzitter. De burgemees ter van Kloetinge, baron H. N, Schimmelpenninck van der Oye, wees er in zyn toespraak op. dat de heer Westrate reeds in 1940 aan H.M. de Koningin werd voorgedra gen voor een onderscheiding. Door de oorlogsomstandigheden moest deze zaak biyven rusten. Na het voorlezen van het Koninkiyk Be sluit spelde de burgemeester de heer Westrate de versierselen op de borst. benaderd worden. Tenslotte werd een demonstratie gegeven van een redding bij brand. Na afloop sprak de directeur der maatschappij, ir. H. C. Wesseling zijn voldoening over de presta ties der brandweer uit. Aan en kele brandweerlieden werd een diploma uitgereikt, dat zij deze zomer bij brandweerwedstrijden hadden behaald. Laatste bedrijf van ontmanteling dezer Zeeuwse industrie. Gevaarte was 55 m. hoog. Met een geweldige ex. plosie werd Zaterdagmor gen te Vlissingen de ge schiedenis van een Vfis- singso industrie voor goed afgesloten. Ile hoge fa brieksschoorsteen van de „Vlismar", die 34 jaar lang samen met de stalen kraankolossen van de maatschappij „De Schel de" het Vlissingse stads beeld beheerste, werd in nog geen minuut tijd door slopers omver gehaald. Over enkele dagen, ais het puin is weggereden, z»ai er niets meer zyn, wat aan de hoge Vlismar- schoorsteen herinnert. ,,De laatste grote karwei", zeiden de weinig overgeble ven Vlismar-employé's Za terdagmorgen een beetje triest. Maanden is men reeds bezig met het opruimen van de fabrieksinstallaties, de tanks zgn verdwenen, de ge bouwen, op een enkele uit zondering na, gesloopt. Alleen de schoorsteen stond er nog, scherp afgetekend tegen de najaarslucht, eenzaam op het kaai geworden industrieter rein. Het ding kon wel te gen een stootje: 55 meter hoog, minstens 600 ton zwaar, muren die by de fundamenten ongeveer een meter dikte hadden. In 1914 begon de voorgang ster van de „Vlismar", ae „Nederlandse Asphalt en Pe troleum Maatschappy" met de bouw ervan. De „Nepam" werkte tien jaar, toen in 1924 een grote brand uit brak, waardoor het bedrijf moest worden stil gelegd. In 1927 werden terreinen en in stallaties overgenomen door de „Vlismar", die het bedrijf voortzette tot de tweede we. fcldoorlog uitbrak. De maat schappy kreeg rake klappen te incasseren, doch wat er ook op de fabrieksterreinen werd beschadigd, de schoor steen kwam ongeschonden de oorlog door. Teon viel het besluit, waarbij voor Vlissingen de de „Vlismar" verloren ging. Men herinnert zich nog, hoe er in de afgelo pen jaren is gewerkt om deze maatschappij voor Zeeland en Vnssïngen te behouden. Tevergeefs even wel. De directie meende het bedrijf jiatfr Rotter dam te moeten verplaat sen. Lnngimam maar ze ker werd het bedrijf te Vlissingen „ontmanteld." LAATSTE KARWEI. De laatste karwei is nu achter de rug. De schoor steen is verdwenen. e?/In had er een groot gat in gehakt en hierin houten stutten ge plaatst. In stutten en in schoorsteen was springstof aangebracht. Aan de top van het stenen gevaarte was een kabel bevestigd, die met het andere eind aan een auto was vastgemaakt. De auto begon te trek ken op hetzelfde ogen blik ging een witte vlag omhoogde lading ex plodeerde. Het hoge bouw sel wankelde even... knak te plotseling afen smakte met oorverdovend lawaai tegen de grond. Stenen en gruis vlogen in het rond, grote dikke zwar te stofwolken hingen l^ag over de Vlismar-terreinon. Langzaam trok deze vie^m- de mist open wie het soms nog niet wist, zag het nu du'.delykDe Vlismar is definitief uit Vlissingen ver dwenen. Kerknieuws GEREF. KERKEN. Bedankt voor Applnged'am H. Veldkamp te Middelburg. middelburg. Maandag: Van Benthem en Jut ting; Expositie (ook Dinsdag); Electro; T-Men, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Betovering om la Bohème. 8 uur. Dinsdag: Electro: Kapitein Boy cott. 7 en 9.15 uur; Schouw burg: Morgen is voor eeuwig (C.F.A.), 8 uur; Schuttershof. Tweede Pronciale Streekbeurs, 210 uur: Schuttershof: Le denvergadering Alg. Bond van Ambtenaren. 8 uur; Vergenoe ging: By eenkomst Kath. Jon geren. vlissingen. Maandag: Houtkade. van der Steng, 10—12, 2—5. 7—10: Al- hambra: Witte Hol. 7. 9; Luxor: De roman van een dokter, 7. 9. Dmsdag: Houtkade. van der Steng 10—12. 2- 5. 7-10: Alhambra: Blanche fury 7. 9; Luxor: Be driegers bedrogen, 7, 9.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2