PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT .Grafsteen voor de atoom-commissie Franse regering treedt steeds straffer op Mislukte expeditie van professor Piccard Auto reed in de Maas Cultuurtechnische Dienst in Zeeland BILT Veertig landen trokken in Parijs één lijn Drie Nobelprijzen toegekend DE VOORSPELT 191e Jaargang - No. 260 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B, den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; 1 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 5 Nov. 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 11.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad", 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te VUssingen: Vlamingstr. 16-18-20 Ttijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorstrtr. 65. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Maurltsstr. 12. tel. 102 - Terneuren: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel.26 .ff ff Veiligheidsraad aanvaardde nieuwe resolutie over Palestina De algemene vergadering van de V.N. heeft met grote meerderheid haar steun verleend aan het Amerikaanse plan tot internationale controle op de atoomenergie. Veertig landen trokken één lijn: volledige controle van ee.n internationaal lichaam ovar het delven van uranium, de productie van kernenergie en de fabricage van atoomwa pens. Met verwerping van de beschuldiging, dat het Amerika's boze opzet is „een monopolie van de atoomenergie" te verkrijgen verwierp de vergadering het Russische tegen voorstel. De Sowjet-Unie en de vijf Oost-Europese meelo pers bleven bij de stemmingen als blok van zes alleen staan. Daarin wordt beide partijen -Het debat, dat aan deze uiteindelijke beslissingen voor af ging bracht niet meer dan een herhaljng van de oude ar gumenten. In de politieke com missie en de sub-commissies daarvan is al tot in den treure over de atoomenergie gedis cussieerd, zonder dat dit enig resultaat opleverde. Als enige concessie stelde Wisjinsky gelijktijdige contro le en vernietiging van atoom bommen voor, maar daar wil de de Westelijke groep niet op ingaan. In de algemene vergadering werden alle oude en versleten argumenten nog eens in het kort herhaald al vorens men» tot de zoeven ge melde stemmingen overging. De kwestie van de atoom energie wordt nu voorlopig op de lange baan geschoven, om dat de besprekingen volkomen vast zijn gelopen. De atoom commissie zal pas de discus sies heropenen zodra de Rus sen zich soepeler tonen. Voorlopig ls daarop weinig kans. Het aangenomen meer- derheidsvocwstel verzekerde Wisjinsky, plaatst een graf steen boven de commissie met de woorden: „rust in vrede, totdat er een beslissing wordt genomen, die nooit zal komen' Hij bedoelde een beslissing van Moskou om meer toe te geven. NIEUWE RESOLUTIE OVER PALESTINA. Terwijl de algemene verga dering zich met de atoomener gie bezighield nam de Veilig heidsraad een belangrijke be slissing over Palestina. Voor het zo ver kwam had het de bat in het kort het volgende verloop De Amerikaan dx. Jessup keerde zich tegen het Britse voorstel zonodig sancties toe te passen tegen Israël wanneer het bestand in Palestina niet in acht genomen wordt. Wel kon hij instemmen met een verzoek aan de Joden om de na het bestand veroverde po sities weer voor een groot deel prijs te geven, maar dan alleen met de bepaling onver minderd de uiteindelijke grens, regeling. De Brit Cadogan verklaarde daarop bij gebrek aan steun af te zien van zijn sanctie-voor stel en niet langer een volle dige terugkeer naar de oude bestandslinies te zullen eisen. Dat ging de Sowjet-af gevaar- digdc Malik nog niet ver ge noeg. Hij vond, dat de Raad zich voorlopig niet moest be moeien met grenskwesties, maar beide partijen aanbevelen rechtstreeks te onderhandelen. De Egyptische afgevaardigde verzekerde toen weer het Joodse aanbod tot onderhande- Ie" ™et te zullen aanvaarden. Zijn Joodse tegenstander dr. Eban liet weten, dat de Joden er wenig voor voelen de ver overde gebieden weer prijs te geven. Tenslotte had Israël met om een Arabische invasie gevraagd en er zijn nu een maal geen vaste linies in de Negev. Hij verklaarde zich wel be- r» onderhandelen met de Arabieren. De boven de partijen staan- de bemiddelaar dokter rsuncne stelde voor eerst de partijen tot onderhandelen te bewegen. Mislukte dat dan moest de bemiddelaar de be- voegdheid worden gegeven f,?f t en neutrale zones uit te zetten. Het resultaat van de debat ten was, dat met negen tegen een stem de Brits-Chinese re- sodutfe werd aangenomen. Zevenmogendheden- conferentie te Washington. ™?SUt1rs diPlomatieke corres- Fi?£' ver"eemt "it gewoon lijk betrouwbare bron, dat een «?2'fn"ra0gundhedenconferentie. SS besprekingen zullen worden gevoerd over het slui ten van een Atlantisch pact tus sen de landen van de Westelij ke Urne, Canada en de Verenig de Staten, waarschijnlijk in het wglu- v?n v°ïgend jaar te Washington zal worden gehou den, I wordt erzocht zich terug te trekken op de posities, die voor het verbreken van het Negev-be- stand werden ingenomen en te onderhandelen over voorlo pige grenslijnen tot dat een definitieve grensregeling wordt getroffen. Geeft een der par tyen aan deze oproep geen ge hoor dan zal een commissie de mogelijkheid van straffere maatregelen onderzoeken. De Sowjet-Unie onthield zich bij deze resolutie van stemming en sprak dus geen veto uit. Westelijke gouver neurs zijn het oneens. Gedurende drie uren zijn Donderdag in Frankfort bespre kingen gehouden tussen de drie Westelijke gouverneurs in Duitsland over vraagstukken die de Westelijke zönes aan gaan. De Fanse gouverneur ge neraal König liet bezwaren ho ren tegen de mate, waarin Duitsland bij het herstel gehol pen wordt en tegen de te grote bevoegdheden van Paul Hoff man, administrateur van het plan-Marshall. De besprekingen geraakten vervolgens in een impasse. Verwacht wordt, dat de gouverneurs eerst hun rege ringen zullen raadplegen. Tojo c.s. schuldig verklaard. In het slotvonnis van de in ternationale rechtbank te Tokio zijn de Japanse oorlogsmisdadi gers Donderdagochtend schuldig bevonden aan agressie tegen China en de bedoeling een ge lijkwaardige aanval uit te voe ren op Rusland. Voorzitter Webb heeft deze beschuldigin gen gestaafd op de geschiedenis van het Japanse militairisme sedert 1927. In het vonnis wordt tevens gezegd, dat het Japanse leger sedert 1937 voornemens was de Westerse mogendheden aan te Polen doet aanval op het Manshall-plan. Polen, heeft in de economische commissie der V. N. een hevige aanval gedaan op het plan- Marshall door een ontwerp re solutie in te dienen, waarin dc ledenstaten der V. N. verzocht wordt, zich te onthouden van het toepassen van economische discriminatie om. hun buiten landse politiek te beïnvloeden Modzelewski, de Poolse afge vaardigde, lichtte zijn resolutie toe en. zeide dat de V. S: wei geren exportvergunningen tc geven voor een aantal dringend benodigde goederen, terwijl te gelijkertijd soortgelijke produc ten wel uit de V. S. naar Mars- hall-landen geëxporteerd wor den. Clementis, de Tsjechische minister van buitenlandse za ken, viel hem bij. De Overijsselse hoofdstad be zit thans officieel een wekelijkse automarkt, die op Dinsdag wordt gehouden. Prof. Piccard. T. S. Eliot, prof. Blackett en prof. Tiselius. „Zuiveringsoperaties" in het mijn-gebied. Toch nog stakingen. AJle Franse mijningangen zijn thans ontzet en de vei- ligheidsploegen waren Don derdag weer aan het werk. Tijdens de „zuiveringsöpera- ties" zijn 715 personen gear resteerd. Onder hen bevinden zich 100 buitenlanders. Don derdagavond gaf de Franse regering by monde van de minister van binnenlandse za ken, Jules Moch, te verstaan, dat de „autoriteit van de staat versterkt en dat on ruststokers en communisti sche straatschenners onscha delijk gemaakt zouden wor den." De politie heeft Raymond Lecupxo, secretaris van de onder communistische leiding staande vakvereniging van metaalarbeiders in de depar tementen Nord en Pas de Ca lais, gearresteerd. Naar ver klaard wordt had hij papie ren bij zich volgens welke hij Russische soldaten molesteerden Brits generaal. Generaal-majoor Winterton. fun gerend Brits Hoge-Commissaris te Wenen, is Vrijdag ten aanzien van een menigte Oostenrijkers door twee Sowj et-Russische soldaten ge molesteerd. De soldaten stonden vijf minuten lang tegen de gene raal te schreeuwen en weigerden hem toegang tot een garage in de Sowj et-Russische sector. waar Winterton een autohandelaar wenste te spreken. De twee Sowj et-Russische solda ten, die gewapend waren met tom- myguns, versperden- de auto van Winterton de weg naar de gara ge. Toen de generaal de soldaten zeide, dat hij de fungerend Britse Hoge-Commissaris was. antwoord den de soldaten, op hun wapens doelend: „Dit is de hoge-commis- Een ter plaatse komend Sowjet- Russisch officier weigerde tussen beide te komen. Hij salueerde niet voor Winterton en deed alsof hij alleen maar Russisch verstond, al dus Reuter. Toen de generaal weer in zijn auto stapte om weg te gaan. be gonnen de twee Sowj et-Russische soldaten te lachen. Winterton heeft een protest inge diend bij de Sowjet-Russische ho- ge-commissaris. Acht-en-tachtig koos tweemaal acht-en-tachtig. Reuter vermeldt, dat er in de Amerikaanse staat Kentucky een gehucht ligt. dat de naam draagt van „achtentachtig". De uitslag der verkiezingen in dit plaatsje was. zo bericht dit persbureau verder: Truman 88 en Dewey 88. In de bestuursvergadering der Centrale van verenigingen van per soneel in 's Rijks dienst is besloten een werkcommissie te benoemen, die tot taak heeft de toestand van de arbeidscontractanten in over heidsdienst te onderzoeken en voorstelle r tot verbetering te doen. opdracht had het werk in 'n fabriek te Lens te doen stil staan. Henri Queuille, de Franse premier, laakte de „misdadi ge berekening", die naar hij zeide de communisten ertoe geleid had de nu een maand oude staking van stapel te doen lopen. De toestand in de Franse havens was nog steeds „moei lijk/' De zeelieden in Algiers gingen in staking uit solida riteit met die in Marseille, wier staking Zaterdag begon. Te le Havre, Bordeaux en la Rochelle bleven de troe pen kolen lossen. Arbeiders van de Parijse gemeente-reiniging dreigden aanstaande Zaterdag in sta king te zullen gaan, indien hun eisen om herziening der loonschaal en betere arbeids voorwaarden niet ingewilligd zouden worden. De bij de C.G.T. aangeslo ten vakvereniging van de Franse spoorwegarbeiders heeft een referendum gehou den over het houden van een „waarschuwingsstaking" van 24 uur. De uitslag van dit referendum wordt spoedig verwacht. Door de schaarste aan kolen is het treinverkeer reeds met 20 beperkt. TAan de dichter T. S. Eliot is de Nobelprijs voor literatuur toegekend, volgens een besluit op de vergadering van de Zweedse academie der letteren. Eliot: is Amerikaan van af komst. Hij is zestig jaar. In 1914 Vestigde hij zich in Enge land. waar hij in 1927 werd ge naturaliseerd. Zijn eerste werk verscheen in 192C. een bundel essays geti teld „The Sacred Wood". Twee jaar later verscheen van zijn hand een bundel gedichten on der de naam ..The waste land". Met vrij regelmatige tussenpo zen publiceerde hij daarna zijn essavs en gedichten. Bij het grote publiek is hij het meest bekend door zijn to neelstuk „Murder in the cathe dral". De Nobelprijs voor natuur kunde is toegekend aan pro fessor Patrick M. S. Blackett (Groot-Brittannië) voor „zijn Nieuwe ontwikkelingen op atoomgebied. Lilienthal, de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie heeft meege deeld, dat er „belangrijke nieu we ontwikkelingsfeiten op het gebied van de atoomenergie on derzocht worden". Het betreft zekere materialen, die „opeens belangrijk zijn geworden voor het nationaal welzijn en de vei ligheid". Het onderzoek wordt uitgevoerd op de staatsuniver siteit van Iowa. Lilienthal voeg de er aan toe. dat dit een on derdeel was van een uitgebreid programma „om het leiderschap van de Verenigde Staten op het gebied van de atoom-energie te handhaven". De baby van Prinses Elisabeth. De geboorte van het kindje van prinses Elisabeth van En geland wordt omstreeks 14 November verwacht. Speciale werk op het gebied van kosmi sche straling en zijn ontwik keling van dc Wilson-metho- de'!. De Nobelprijs voor chemie aan professor Arne Tiselius van de universiteit van Uppsala (Zweden) voor „de ontdekking van een methode voor het me ten van eiwit-moleculen". Professor Blackett, die deze maand 51 jaar wordt, heeft zich een wereldreputatie verworven met zijn werk op het gebied der atoomwetenschap, in het bijzonder wat betreft de kosmi sche stralen. In samenwerking met professor Rutherford in de periode van 1923 tot 1933 had Blackett deel aan belangrijke ontdekkingen over het wezen van het atoom en de methode tot splitsing erfran. Tezamen met de Italiaanse natuurkundi ge Occhialini wist Blackett het bestaan te bevestigen van het positieve electron oftewel het ..positron", waarvan de ontdek king het eerst in Amerika ge daan was. Professor Tiselius is geboren op 10 Augijstus 1902. Exploratie van de bodem der zee ging niet door De stalen kogel te gevaarlijk. Naar uit het bericht van de speciale correspondent aan boord van de „Scaldis" blijkt, is de Belgische expeditie van de professoren PiccardCo- syns plotseling tot een einde gekomen, Reeds tijdens de bemande proefneming op geringe diep te (25 meter) was gebleken, dat de technische installatie van de stalen kogel niet aan alle eisen voldeed en dat het, alvorens over te gaan tot de afdaling naar de voorgenomen diepte van 4000 meter, nood zakelijk zou zijn ingrijpende veranderingen aan te brengen aan de bathyscaaf en in het bijzonder aan de met benzine gevulde tankdrijvers, die de stalen kogel na de duik weer naar boven moeten brengen. Niettemin heeft men voor de kust van het eiland Sao Thiago, in de Kaap Verdische Archipel, nog een onbemande afdaling van de stalen kogel verricht tot op een diepte van 1400 meter. Hoewel de nauwkeurige re sultaten hiervan nog niet be kend zijn, mag worden ge concludeerd. dat deze dusda nig zijn dat thans definitief van verdere pogingen om naar de diepte der zeeën af te da len, moet worden afgezien en de „Scaldis" naar België zal terugkeren. De leden der expeditie zou den in ieder gevai de overtui ging zijn toegedaan, da» het voortzetten van de afdalingen onder do gegeven omstandig heden hun leven in de waag schaal stelt. Zoals de toe stand thans is, is de kogel nog te veel onderhevig aan schommelingen. Naar mag worden aangeno men zullen beide geleerden hun plan om de bodem der zee te exploreren niet opge ven en zullen zij nadat hun stalen kogel de nodige wijzi gingen zal hebben'ondergaan, opnieuw een expeditie inrich ten. Het expeditieschip de „Scal dis" wendt de steven straks naar Dakar, alwaar het Zater dag zal aankomen. Alimin geëxecuteerd. De republikeinse communis tenleider Alimin werd 2 No vember geëxecuteerd, aldus meldt Antara. Alimjn werd 13 October door de republikeinen gearresteerd, toen hij als boer vermomd in een trein zat. Alimin behoorde tot een der bekendste republikeinse communisten. Na het uitroe pen van de republiek keerde hij na een langdurig verblijf in China naar Indonesië terug en werd leider van de P.K.I. Drie doden bij droevig ongeluk te Maastricht. Donderdagavond om tien over zes is te Maastricht een auto, na een botsing met een tegenligger, op de Wilhelmina- brug dwars over het brugdek en het trottoir en door de zwa re houten noodbrugleuning heengeschoten en in de Maas gestort, waarbij drie personen om het leven gekomen zijn. Onmiddellijk na het ongeluk kwam van alle kanten hulp van brandweer, politie ge meentelijke geneeskundige dienst en reddingsbrigade, maar de omstandigheden ter plaatse waren zo ongunstig dat het enkele uren heeft ge- postzegels zullen bij déze ge* duurd, voor-' men de plaats legenheid worden uitgegeven. waar de auto in he£ 7 meter DE VERKAVELINGSWERKEN. GRONDVERBETERING In een vorig artikel schre ven \vy over de medewer king welke de Cultuur Technische Dienst verleent by dd uitvoering van plan nen ter verbetering van do ontwatering van de bodem in het belang van de land bouw. Het arbeidsterrein van deze dienst strekt zich echter nog verder uit. Op het gebied van de Ruil verkaveling zijn rechtstreeks onder de Cult. Techn. dienst in uitvoering de ruilverkave lingen te Kruiningen en in dc Ser Pauluspolder, twee werken welke byna voltooid zijn. Voor een ruilverkaveling in de polder Vier-bannen-van- Duiveland, waren de plannen reeds in de oorlog klaar. Zij zijn echtor nog niet tot uit voering gebracht, daar het niet wenselyk is in de door in undatie zout geworden grond te gaan werken. Bovendien komt men nu niet meer uit met de in bezettingstijd ge maakte kostenberekening. Er moet daarom onderzocht 'wor den of het financieel, econo misch en technisch varant- woord is om het plan thans uit te voeren. Dei herverkaveling van Wal cheren geschiedt, zoals bekend, door de hiervoor ingestelde Herverkavelingscommissie, die zich bedient van een Bureau van uitvoering, waarin zitting hebben de landmeters, Polder Walcheren en Landbouwher- stel. Met ingang van 1 Janu ari a.s. gaan de technische werken van Landbouwherstel over naar de Cultuur Techni sche Dienst, zodat laatstge noemde dienst ook met dit grote werk bemoeienis krijgt. In de praktjjk zal dit weinig verandering met zich brengen, daar de functies van inspecteur van Landbouwherstel en Cul tuurconsulent in Zeeland, 'reeds in één persoon, die van ir. A. Franke, zijn verenigd. Over de herverkaveling van Walcheren schreven wij reeds enkele malen, doch interessant is het nog te vermelden dat door de hierbij reeds aange brachte verbetering der ontwa tering, in de Zuid-watering thans al een lagere waterstand dan voor de oorlog ls bereikt. VERDROGING VAN GRONDEN. Een ander probleem waar mee de Cult. Technische Dienst veel te maken heeft, is die van de verdroging van gron den, o.a. bij Lewedorp en op Noord-Beveland. Dit kan ook een kwestie van waterbeheer sing zyn. In de Kraayertpolder by Le wedorp doet zich verder het eigenaardige verschijnsel voor, dat op de plaatsen waar in de bezettingsjaren de z.g.n. Rom- mel-asperges hebben gestaan, de planten beter groeien. Aangenomen wordt dat dit zyn oorzaak vindt in het feit dat bij het plaatsen en het uitgraven van deze palen, die- pergelegen grond* boven ls ge komen. Teneinde een definitief ant woord op de hiervoor gerezen vragen te kunnen geven, zal nu bij Lewedorp een proefveld worden aangelegd, waarop grondmenging zal plaats vin den. DE BOERENWERKEN Een belangrijke taak heeft de Cult. Techn. Dienst voorts nog bij de zgn.' boerenwerken. Zoals bekend, werd aan de boeren gelegenheid geboden in eigen beheer grondverbeterin gen op hun land aan te bren gen. waartoe de Cultuurtech nische dienst een subsidie ver strekte. In Zeeland zijn plm. 1000 van dergelijke werken uitgevoerd of, nog ln voorbe reiding. In afwachting van een nieu we regeling zijn zij echter thans stopgezet moeten wor den. Voor de betrokken boe ren is het echter te hopen dat Den Haag in deze spoedig een beslissing neemt. Immers de in de landbouw minder drukke wintermaanden zyn bij uitstek geschikt voor het uitvoeren van deze werken. Is eenmaal het voorjaar weer ln het land, dan heeft de landbouwer alle werkkrachten nodig voor nor male werkzaamheden. Samenvattend kan dus wor den gezegd, dat de Cultuur Technische Dienst ook in Zee land een niet onbelangrijke bijdrage levert om de land bouw op nog hoger peil te brengen. diepe water lag, had gevon den. Een duiker ging tc water en vond na drie kwartier de auto onder een van de brug bogen. De wagen lag op een kant. Met een takel en een kleine hijskraan werd de auto uit het water gehaald en op een zolderschuit geplaatst, óm vervolgens naar de wal te wor den gebracht. Het ongeval bleek drie do den te hebben gekost, name- lyk de bestuurder, de 38-jarige garagehouder M. H. H. Nysten uit Blinde, de 33-jarige me vrouw van den Heuvel uit Maastricht, moeder van vier kinderen, en mevr. Hermans uit Maastricht, moeder van één kind. De stoffelijke over schotten werden naar het zie kenhuis Calvarienberg over gebracht. De auto werd door de politie in beslag genomen. Ook nam de politie de auto, in beslag, waarmee de wagen van de heer Nijsten in botsing was geko men. De bestuurder van deze wagen was de aannemer T., uit Maastricht, die verklaarde dat de heer Nijsten naar het mid den van de weg is uitgeweken, toen hij kwam op het gedeelte waar de brug een smallere rij weg heeft. De voorkant van de auto van de heer Nijsten raak_ te het achterspatbord van de andere wagen heel even en vermoedelijk heeft de heer Nijsten daardoor de macht over het stuur verloren. Autobus reed tegen boom. TWEE DODE.V Donderdagmorgen te half zes is een personeelsbus van de Nederlandse Buurtspoor weg-Mij., een als personen auto dienst doende vrachtau to, op de weg van Wagenin- gen naar Rhenen tegen een boom gereden. De conduc teurs J. v. d. B. en G. I. uit Wageningen werden op slag gedood. Een conductrice en een hulp-conducteur wer den licht gewond. De chauf feur en de andere inzitten den kwamen met de schrik vrij. De politie stelt een on derzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. Suiker in België nog niet vrij In tegenstelling tot eerder verschenen berichten vestigt men er aan de aandacht >op. dat de suiker met ingang van 7 November nog niet vrij zal zyn in België, slechts het brood zal dan vry komen. Cissy van Marxveld ter aarde besteld. Donderdagmiddag werd in alle eenvoud in tegenwoordig heid van een groot aantal fa milieleden en vrienden op de begraafplaats „Zorgvlied" te Amsterdam het stoffelyk over schot te. -arde besteld van me vrouw Beek—de Haan. be kend onder het pseudoniem Cissy van Marxveld, schrijf ster van vele meisjesboeken. Aan de groeve werd docrr ds. Oskamp uit Bussum Psalm 23 gelezen. Een zoon van de overledene dankte voor de betoonde be langstelling. De diensttijdverlenging voor zee-miliciens. Naar aanleiding van de verlen ging van de diensttijd van de zee- miliciens van de lichting 1946 .deelt het ministerie van marine het vol gende mede: bij de Koninklijke Marine dreigt tijdelijk een tekort aan personeel te ontstaan. De hoofdoorzaak van dit te verwach ten tekort is het afvloeien der oorlogsvrijwilligers, wier dienstver band binnenkort afloopt. Daar naast doet zich het feit voor. dat de toestand in Indonesië nog steeds niet toelaat tot verminde ring van de diensten aldaar over te gaan. Ter overbrugging van de periode van tijdelijk tekort, totdat vol doende nieuw marine-personeel in werkelijke dienst is gekomen, is het noodzakelijk de lichting 1946 enige maanden langer in werkelij ke dienst te houden dan aanvan kelijk was medegedeeld. Padvinders treden uit Nederlandse Jeugdgemeenschap. Het nationale hoofdkwartier van dc „Nederlandse Padvin ders" heeft aan het bestuur van de Nederlandse Jeugdge meenschap kennis gegeven van zijn besluit uit te treden uit de Nederlandse Jeugdge meenschap, daar deze, naar het oordeel van het bestuur van de „Nederlandse Padvin ders" in de drie jaar van haar bestaan geen resultaat van betekenis heeft bereikt. Het bestuur van de „Neder landse Padvinders" acht het niet verantwoord, dat uit rijkssubsidie verkregen gelden worden gebruikt tot het in standhouden van de Nederland se Jeugdbeweging en evenmin dat hiervoor verdere offers van de Jeugdorganisaties worden gevraagd. C.C.D. is met 1150 man ingekrompen. In het kader van de voorge nomen inkrimping van de bur gerlijke rijksdiensten is ook Centrale Controledienst overgegaan tot vermindering van de sterkte van het korps. Op 1 October 1948 bedroeg de ze sterkte 3110 man. Per 1 November j.l. zyn afgevloeid 275 man; per 1 Januari 1949 worden nog 875 C.C.D.-ambte- naren ontslagen. Een totale inkrimping dus met 1150 man. In vaste ambtelijke dienst zal een kern van 1200 man worden aangesteld. Te Groningen is overleden de heer T. L. Mellema. een bekende figuur in scheepvaartkringen. Hij was o.a. voorzitter van de examen commissie voor kapitein bij de binnenscheepvaart. PLAATSELIJK ENKELE BUIEN Geldig tot Vrijdagavond. Zwaar bewolkt met tijdelijk opklaringen en plaatselijk en kele buien. Matige tot krach tige en langs de Waddenkust nog nu en dan harde wind tussen West en Zuid. Iets minder zacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1